N°. 10496. Zaterdag 12 Mei. A0. 1894. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (ZtOn- en feestdagen, uitgegeven. In de Zomerdienstregeling, 9.55. 10.20. 10.45. 11.20. Leiden, 11 Mei. Feuilleton. IN BLOEI GEKNAKT. LEIDSCH DAG-BLAB PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.06. PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1 6 rogols f 1.05. Iedere regel meer f 0.17.J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor liet incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Wegens het Pinksterfeest zal Maandag 14 Mei deze courant niet verschijnen. Advertcntiën voor het Zaterdag ver schonende nomnxer gelieve men zoo tUdlg mogcUJk te bezorgen. aan do Abonnós by het „Leidsch Dagblad" aangeboden, gelieve men by de dienstregeling der IJselstoomtram oven by te schreven den laatsten trein, die van Lelden naar Den Haag vertrekt, nameiyk 's avonds Leiden, VoorschotenLeidschendamDen Haag. fiohele opgeplakte exemplaren z(]n nog ad ÏO Cents aan ons Bareel verkrijgbaar. Met genoegen vernemen wij, volgens de in dit blad voorkomende advertentie, dat de heer Couvée binnenkort weder den ingezetenen lijsten ter teekening zal aanbieden voor acht zomer-concerten, te geven op „Zomerzorg" door het gunstig bekende Gemeentelijk Muziek corps van Haarlem, onder directie van den luitenant-kapelmeester C. P. W. Kriens. Dit muziekcorps, dat ons reeds in het vorige jaar op een aantal zeer goed geslaagde concerten onthaalde, is door ijverige studie en hot engageeren van uitnemende muzikale krachten zeer vooruitgegaan. Gedurende de wintormaanden gaf het o. a. zestien concerten in het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra", te Amsterdam, en door den algemeenen bijval, welken de uit- voeringon by de leden ondervonden, heeft het Bestuur ook weder eone reeks zomer- concerten met de kapel van den heer Kriens afgesloten. Wy hopen dus dat onze stadgenooten door eone ruime en eenparige deelneming op de lysten, welke worden rondgezonden, zullen toonen dat zy de pogingen van den heer Couvée op prys stellen, om ons dezen zomer weder op eene reeks goede concerten door een uitnemend muziekcorps te vergasten. Door de verkiezing van dr. A. \Y. Kroon tot gemeenteraadslid, die zich bereid heeft verklaard de benoeming aan te nemen, ont staat eene vacature van leeraar in de wiskunde aan de H. B.-School voor Jongens, welke betrekking thans nog door dien heer wordt bekleed. Ten raadhuize te 's-Gravenhage werd gisteren aanbesteed het leveren van gegoten yzeren kachels met kachelmantels van plaat ijzer ten behoeve van gemeentescholen en gebouwen. Laagste inschryvers waren do beeren M. Langezaal en Zoon, te Leiden, voor f 1273. Op het drietal voor prelikant by de Ned.-Berv. gemeente te 's-Gravenhage zyn geplaatst: dr. J. H. Gunning J.Hz., te Leiden; ds. C. J. Lammerink, te Scheveningen, en ds. W. L. Welter Jr., te Arnhem. Te Amsterdam werd onder leiding van den heer T. A. O. De Ridder, burgemeester van Katwyk, de achtste jaarlyksche algemeene vergadering gehouden van de „Yereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visschery". De voorzitter herinnerde er in zyn welkomst woord aan, dat de visschery in Noord- en Zuiderzee in het afgeloopen jaar geene zeer gunstige resultaten had opgeleverd; de toe stand der visschery was dan ook eenigszins gedrukt. Mogo het een volgend jaar beter worden! Steun daartoe te verleenen aan de vereoniging en aan het weekblad „De Visschery" zou hiortoe iets kunnen bydragen. Verder stelde hy opnieuw eene bespreking in het uitzicht van de droogmaking dor Zuider zee, zoo schadeiyk voor de visschery. Tot nadeel van het algemeen geldt in de visschery nog te veel het recht van den sterk ste. De visschers vragen niet, waar het resul taat vandaan komt, als ze hot maar krygen. Dit blykt by de ansjovisvisschery zoo goed als by de haringjagery. Toch moed gehouden, want er zyn ook lichtpunten, zooals b. v. de oprichting van eene afdeeling te Vlaardingen, waar tot nu toe een correspondent was, wien spr. ten slotte een woord van hulde bracht. Uit het verslag van den staat en van de handelingen der vereeniging en hare afdee- lingen, dat zal gedrukt worden, bleek o. a. dat op de in de vorige vergadering genomen besluiten meestal een gunstig resultaat was gevolgd. Do finantiöele toestand der vereoniging bleef stationnair; het ledental bleef ca. 800; de afd. Vlaardingen telde 42 leden; op Urk wordt de oprichting eener afdeeling voorbereid. In het hoofdbestuur werden herkozen de periodiek aftredende heeren T. A. O. De Ridder, C. J. B. Mynssen, J. W. R. Arnold en G. Dirkzwager Mz. mot byna algemeene of 33 stemmen. Voor den heer J. U. J. Van Harwegen den Breems, die wegens drukke bezigheden bedankt had, zal in eene volgende vorgadoring oene voordracht ingediend worden. In plaats der heeren jhr. J. L. C. Fompe van Meerdervoort en H. 51. Goosens, die be dankt hadden, werden gekozen de heeren G. H. Kakebeeke, oesterkweekor to Goes, en G. A. Ten Houten, pachter van zalmvisschery aan het KralingscheVeer, ieder met 29 stemmen. Hierna kwamen de afdeelingsvoorstellen aan de orde. Katwijk wilde de wenscholykheid betoogen om het gebruik van haring in het leger te bevorderen. Voorgelezen werd een stuk van dr. A. H. Pareau van 18S8, om haring als volksvoedsel aan te bevelen. In Schoonhoven was eene proef genomen met de haring in het leger. Eenmaal per week kregen de soldaten haring en rolmops, maar de jongens hadden er gauw tegenzin in. De voorzitter betoogde dat alles van do toe bereiding afhing; rolmops b.v. wordt van de slechtste haring gemaakt. Hot voorstel-Kaheij'fc, om by de regeering aan te dringen op het nemen van beter voorbereide proeven, werd met algemeene stemmen aangenomen. De heer Van Ryn (Katwyk) besprak het nut der tot-stand-koming van oene verbinding tusschen den Hoek van Holland en IJmuiden, in verband met de ontworpen plannen voor de binnenhaven nabij Scheveningen. Eene spoorlyn langs de kust achtte by van groot belang. Egmond wilde in plaats van IJmuiden lezen „Don Heldor". Besloten werd dat het hoofdbestuur by de regeering zal aandringen op het tot stand komen dezer lyn, terwyidebetrokken gemeenten om advies en steun zullen aangezocht worden Ds. De Jager, beroepen predikant by de Chr. Gereformeerde gemeente te 'Wad dingsveen, hoopt den lOden Juni a. s. zyne intrede te houden. Benoemd is tot onderwyzer aan de school met den Bybel te Uithoorn de heer J. v. d. Mark, te Langerak. Mr. J. P. Sprenger van Eyk heeft ont slag ingezonden als lid van den gemeenteraad van 's Gravenhage, ten gevolge van de aan vaarding van het minietersambt. Men verwacht dat heden de offlciöele byeenroeping zal geschieden van de Vereenigde Vergadering van de Staten-Gc-neraal tegen den 16den Mei a. s. tot opening van de nieuwe zitting. De generaals, inspe- tours der wapens, vergezeld van de hun toegevoegde hoofd officieren en adjudanten, hebben gistervoor middag hunne opwachting gemaakt by den nieuwopgetreden minister van oorlog, luit.- generaal Schneider. De heer S. Wolfson, referendaris by het departement van marine, is belast met de waarneming der betrekking van secretaris generaal, tot dusver vervuld door jhr. v. d. Wyck, benoemd tot minister van marine. De luitenant tor zee 1ste klasse jhr. Van der Staal is voorloopig bestendigd als adjudant van den nieuwgekomen minister. Do Wis- en Natuurkundige afdoeüng der Koninklyko Academie van Wetenschappen heeft benoemd tot gewone leden de heeren dr. W. Kapteyn, hoogleeraar te Utrecht, en dr. Jan Do Vries, leeraar aan de Polytechnische School te Delft; en tot buitenlandsche leden de hoeren F. Tisserand, directeur van de Sterren wacht te Parys, en A. W. Weismann, hoog leeraar te Freiburg im Breisgau. In de zitting van den Rotterdamschon gemeenteraad van gisteren kwam o. a. in een bericht van jhr. Martini Buys, dat hy wegens verandering van woonplaats zyn ontslag neemt als raadslid. Do voorzitter bracht hem dank voor het geen hy in hot belang der gemeente ver richt had. Op oen verzoek van het 6de internationaal congres van binnenlandsche scheepvaart te 's Gravenhage te houden, om Rotterdam op dat congres te doen vertegenwoordigen, werdon daartoe aangewezen de heeren De Monchy, wethouder en de directeur dor gemeente werken. Onder de voorstellen, welke werden aan genomen, behoorde dat tot aanschaffing van oen tweede kolentip en wol deze te doen leveren door de firma W. G. Armstrong Mitchol Co. te New-Castle, doch niet dan nadat door sommige leden leedwezen was betuigd dat dit werk weer aan het buitenland ge gund werd in plaats van de Nederlandsche industrie daarmede te bevoordeelen. Door B. en Ws. werd echter de noodzake- lykheid hiervan aangetoond. Ook werd f 90,000 toegestaan tot verdere uitbreiding van het kabinet voor eloctrische verlichting. Daarna kwam de kermisquaestie aan de orde welke een langdurig debat uitlokte en den Raad tot vyf uren byeenhield. In den loop van het debat vereenigde de meerderheid der Raadscommissie zich met de nota van den burgemeester om geen be paald sluitingsuur voor de herbergen vast te stellen. Ten laatste werd in deze met 25 tegen 7 stemmen besloten: De kermis te bandhaven, doch den bur gemeester te verzoeken een proef te nemen met een vervroeging van hot sluitingsuur der herbergen, enz. De eisch tot schadevergoeding van Enge land in zake de „Costa-RIca Packet'veroorzaakt nogal drukte aan het ministerie van buiten landsche zaken. De Britsche gezant by ons Hof komt in verband daarmede byna dagelyks aan het departement. Hot is een van de eerste en zeker niet gemak- kelykste quaestiên, welke de nieuwe minister van buitenlandsche zaken geroepen is op te lossen. Hedenavond zal de eerste vergadering van den Ministerraad gehouden worden. Door het departement Delft is do oud voorzitter der Ned. Maatschappy tot bevor dering van Ny verheid, de heer J. F. W. Conrad, benoemd tot directeur dier Maatschappy. De uniformen voor de onderofficieren zooals die, na het verbod om buitenmodol-klooding te dragen, gewyzigd zyn, zyn thans goedge keurd. In coupe enz. is verbetering aange bracht. O. a. worden de geel wollen passanten en by de infanterie de dito fouragöre ver vangen door zyden passanten en fouragère. Naar de „Stand." verneemt, hebben de ouders van een der zeemiliciens te Nieuwe- diep, die zich niot hebben laten revaccineeren, zich tot den minister van marine gewend on Zyne Excellentie verzocht, om do bepalingen, waardoor bedoelde miliciens van verschillende voorrechten verstoken zyn, in te trekken. De minister deed hun het volgende als antwoord toekomen: „dat, ten einde zooveel mogelyk besmetting te voorkomen, order is gegevon om aan de zeemiliciens der lichting dezes jaars, die na hunno indiensttreding bleven woigeren, zich te laten revaccineeren, geen verlof te verleenen dan in dringende gevallen, en dat deze maat regel niet kan worden ingetrokken. Ingevolge besluit van de vergadering van aandeelhouders in do „Zeeuwsche stoom vaart maatschappy", is de naam dier maat schappy veranderd in „Hollandsche stoom vaart maatschappy." Het stoomschip „Minister Tak" zal Zaterdag a. s. de laatBte- reis van Vlissingon naar Huil doen, terwyl prof. Buys hoogstwaarschynlyk Zondag nog te Vlissingen zal binnenvallen, om dan, na lossing, ledig naar Rotterdam te vertrekken. Als uitzondering op de bepaling, door de Exploitatio-maatschappy gemaakt omtrent niet-aanneming ton vervoer van paarden en vee op Zon- en algemeen erkende chistelyko feestdagen wordt toegestaan het aannemen ten vervoer met daarvoor, met of zonder vrachtverhooging aangewezen personen-treinen of wel goederentreinen van paarden, bestemd voor of afkomstig van op die dagen plaats vindende harddraveryen of wedrennen. Het voornemen om te verzenden moet echter uiterlyk den vorigen dag aan den stationschef zyn kenbaar gemaakt. By de terughaling van de biljetten der Bedryfsbelasting, bestemd voor personen van wie men vermoeden kan dat zy by de invul ling der hun uitgereikte biljetten de hulp van den beschryver zouden kunnen noodig hebben, kan de voorlichting of hulp van den ontvanger of zyn gemachtigde worden ingeroepen. Niemand is gehouden by de terugzending of do teruggave dor beschry vingsbiljelton gebruik te maken van den bygevoegden briefomslag. Deze voorlichting is niet noodig voor koop lieden, industrifielen, hoogere ambtenaren, naamlooze vennootschappen, enz., enz., van wie men verwachten kan, dat zy do hulp van den beschryver niet zullen inroepen. De Staatscourant van 11 dezer bevat eene mededeeling betreffende de gewone audiöntiën, door de nieuwe ministers te verleenen over zaken, hunne departementen betreffende. Die van den minister van justitie zullon gehouden worden eiken Dinsdag, te beginneD 22 dezer, des nam. te halftwee; die van don minister van binn. zaken eiken Zaterdag, ta beginnen 12 dezer, des middags te 12 uren; die van den minister van marine eiken Vrydag, te beginnen 18 dezer, des voormiddags te II urendie van den minister van financiën elke'i Donderdag, des middags te 12 uren; die van den minister van oorlog eiken Donderdag, des nam. 1 uur; die van den ministor van waterstaat, handel en ny verheid eiken Zaterdag, te beginnen 12 dezer, dos nam. to 1 uur; die van den minister van koloniën eiken Vrydag, te beginnen 18 dozer, des nam. te 1 uur. De minister van binnenlandsche zaken,— overwegende dat de hoeren jhr mr. J. Röoll on mr. W. Van der Kaay, na hunne verkio- zing tot lid van de nieuwe Tweedo Kamer, ingevolge de 4de al. van art. 96 der Grondwet, dat lidmaatschap van rechtswege hebben ver loren en dat derhalve, ter vervulling van die opengevallen plaatsen, eene verkiezing van een lid der Kamer moet plaats hebben in do hoofdkiesdistricten Utrecht en Alkmaar heeft bupaald, dat in elk der gemelde hoofd kiesdistricten die verkiezing zal geschieden op Dinsdag 6 Juni a. s. en do herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 19 Juni daaraanvolgende. Door het prov. kerkbestuur van Noord- Holland zyn benoemd tot lid der Synode: de heeren J. W. Van Hoogstraten, prod, to Edam, en tot secundus de heer A. W. Van Kluyno, pred. te Schagen. 76) Hoewel haar vader tegen Von Sehnwitz niet dan bet noodige gesproken had, zoo was hy haarzelve met meer hartelykheid te gemoet gekomen, dan zy had durven ver wachten. En als hare gedachten naar het treurig verleden terugkeerden, dan trilde er wel een traan in haar oog by het ber denken daaraan, maar dan deed zy haar best, die treurige gedachten weg te dringen. Zoo gingen de laatste dagen van het jaar rustig en kalm voorby. Toen de oudejaars avond aangebroken was en zy terugdachten aan alles, wat er gebeurd was, maar uit vrees oude wonden open te ryten, elkander hunne gedachten niet mededeelden; toen werden er wol is waar niet veel woorden gewisseld, maar de blik, dien Von Sehnwitz op zyn vrouwtje sloeg, was haar even wel sprekend als eene lange rede vol beloften haar had kunnen zyn, In het laatst van Februari brak de dag aan, waarop Laura het leven aan een jongske schonk, dat den naam van Otto zou dragen. Moeder en kind waren tamelyk welvarend en Von Sehnwitz was vol zorg voor zyn vrouwtje. Laura wachtte iederen dag in spanning of baar vader een bezoek zou komen bren gen, maar tevergeefs. Niets dan eene officiëele gelukwensching was door haar van hem ontvangen. Zy leed onder die koelheid meer dan zy Von Sehnwitz wilde laten bomerken. Toen Laura voor de eerste maal in de benedenvertrekken kwam, was allee door haren echtgenoot aldaar foeBteiyk ingericht. By hare komst wachtte haar eene aan- genamo verrassing, want de vorstin had Elino Von Schönhausen en graaf Kiehl verlof gegeven, naar het slot Sehnwitz te gaan, om Laura uit haren naam goluk te wenschen. Daar graaf Kiehl de peet van den kleinen Otto was, was zyne komst op het slot zeer natuuriyk. Laura hoopte van hare gasten het een en ander omtrent het stilzwygen van haren vader te vernemen, en toch durfde z(j er niet rechtstreeks naar vragen, daar zy dit punt liever niet tegenover hare vriendin wilde aanroeren. Toen de gasten den volgenden dag ver trokken, had zy niets omtrent hem kunnen vernemen. Zy schreef hem een brief en droeg Eline de bezorging van dezen op. Dag aan dag wachtte zy in spanning op antwoord, doch niets verscheen. Zy sprak er niet over met Von Sehnwitz, maar die voortdurende onrust ondermynde haar gestel. Zy zocht en vond echter troost by hare kinderen en daar haar echtgenoot alles deed om haar op te wekken en gelukkig te maken, betreurde zy de door haar gedane keuze niet en trachtte zich zoo goed mogelyk in het onvermydelyke te schikken. Het Paa9chfeest was in het begin van April en een paar dagen te voren maakten Laura en haar echtgenoot zich reisvaardig om naar de stad L. te gaan. Laura had de alt-soloparty van de „Mat- theus Passion" good ingestudeerd. Zy zou voor een belangryk auditorium moeten optre den, en was zich zeer goed de verplichting, die zy op zich genomen had, bewust. Het ging haar aan bet hart de beide jongens achter te laten, maar ze mede te nemen wa3 onmogeiyk, en niet te gaan was even ondoenlyk, daar alles reeds voor de uitvoering was gereedgemaakt, en niemand aan het hof in staat zou zyn, de door haar te zingen party te vervullen. Op Witten Donderdag gingen zy naar L. Het was een heerlyke lentemorgende knopjes ontbotten reeds aan vele heesters en oen vnendeiyk zonnetjs deed het donzig waas, dat over allee uitgespreid lag, verdwynen. „Het is haast jammer om nu naar de stad te gaan," zeide Laura; „ik wenschte dat wy bier konden blyven, vooral met het oog op do kinderen." „Maar, lieve, er zyn immers twee vertrouwde vrouwen by de kleinen? My dunkt, dat ls voldoende zorg," antwoordde Von Sehnwitz, die, als hy zyn zin had gevolgd, ook op het slot gebleven zou zyn. In de stad wachtte hem immers een wederzien met zyn door hem gevree8den schoonvader, en wie weet wat nog meer?" Toen zy te L. aankwamen, werden zy aldaar hartelyk ontvangen. Dien avond was de generale repetitie en op Goeden Vrydag kon de uitvoering plaats hebben. Toon do medezingenden op den avond der uitvoering het orkest, dat geheel met rouw floers behangen was, betraden, heerschte er eene ademlooze stilte in de zaal. De medewerkenden waren allen in het zwart gekleed en toen het koor met de woorden: „Kommt ihr Töchter, helft mir klagen," aanving, verkoerden allen in oene zeer ernstige stemming. Zoowel de koren als do solo partyen werdon met veel govool gezongen, en de avond zou zeker zeer naar aller genoegen en voldoening afgeloopen zyn, als er op het laatst niet iets voorgevallen ware, dat ieder hevig deed ont stellen. Toen nameiyk hot koraal „Wenn ich elnmal soil scheiden," zonder orkestbegeleiding ge zongen werd, en men aan het eind daarvan „So reiss mich aus den Aengsten, Kraft deiner Angst und Pein" gokomen was, weer klonk oen rauwe gil door de zaal. Allen wendden zich naar do zyde, vanwaar men dit geluid vernomen had, en bemerkten dat gravin Adelheid Von Hohenstein, die anders, zooals men weet, zeer zelden aan het hof verscheen, in zwym lag. Spoedig snelden eenigen der gasten too om de bewu8telooze vrouw weg te dragen. De vorst was zeer ontstemd over het geval, daar dit de plechtige stemming, waarin men verkeerde, verbrak. Hy gaf bevel dat het concert voortgang zou hebben en natuuriyk werd aan dien wensch voldaan. Nadat het slotkoor gezongen was geworden en de vorst aan de medewerkenden zyn dank had betuigd, riep de vorstin Laura tot zich en droeg haar op, even naar de gravin Von Hohenstein te gaan on aan Von Scbmuriktau te vragen, of de zioko naar haar slot ge transporteerd zou kunnen worden. Toen Laura in de kamer trad, waar de gravin Von Hohenstein met gesloten oogen op eene rustbank nederlag, kwam Von Schmunktau haar te gemoet. „Mevrouw," zeide hy, „ik geloof dat do gravin wel spoedig weder getransporteerd zat kunnen worden; do warmte ln do zaal zal haar gehinderd hebben, of wel „emoties"; men kan niet wetenhet gezang was mooi genoeg om zelfs een eteenen hart te vers murwenl" „Zoudt u denken dat...." zeide Laura, maar zy vervolgde hot gesprek niet, want zy voeldo zich opeens door twee klamme handen vastgegrepen en zag zich door tweo vurige, van haat fonkelondo oogen aangestaard. „Gy hierl" riep do gravin Adelheid Von Hohenstein; „wat doet gy hier in m(jn huis?" vervolgde zy tot do doodeiyk verschrikte Laura. „Mevrouw," zoido Von Schmunktau tot de gravin Von Hohenstein. „U vorgist u; Uwe Hoogheid is niet op uw slot, maar op dat van den vorst." „Maar wat doet zy hier my te achter volgen?" riep do gravin, op Laura wyzend. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1