Ük 10493. Woensdag O Mei. A°. 1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Burgerlijke Stand. n Feuilleton. IN BLOEI GEKNAKT. (Vmatf ommtm LEIDSCH DAGBLAD "PPT.TR DEZER COURAUT: Voor Leiden per 8 maanden. 1-10. Franco per poet-1.40. Afaonderlyke Nommera 0.05. PRIJS DER ADVERTEJN TLKN Yan 1 6 regela f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. BUITENLAND. Frankr|)k. De begrotingscommissie uit de Kamer iieeft, geiyk reeds is gemeld, aan eene sub commissie van 7 leden opgedragen een Onderzoek in te stellen omtrent eene ryks- fnkomstenbelasting, welke wellicht in de plaats fcan treden van de minder ver reikende Voorstellen des ministers Burdeau. De com missie zal nagaan hoeveel zulk eene inkom stenbelasting zal moeten opbrengen, als zy alle bestaande directe belastingen moet vervangen, On hoe zwaar de heffing zal mooten z|jn, als jnen haar verdeelt naar de verschillende bron nen van inkomsten en wel over v|jf rubrieken Tan inkomsten: lo. uit ongebouwde eigen- Hommen; 2o. uit gebouwen; 3o. uit roerend kapitaal en schuldvorderingen4o. uit handel, nijverheid en bedrijven, en 5o. uit vaste bezoldi gingen, pensioenen, enz. En zulks met inachtne ming van verlichtingen voor de kleine inkom sten, vrijstellingen, enz. De sub commissie zal bovendien nagaan, welke der bestaande directe belastingen geheel of ten deele, voorloopig of voorgoed, naast zulk eene inkomstenbelasting kunnen worden gehandhaafd. De uiterste linkerzijde der Kamer wil den uitslag van dat onderzoek niet afwachten, maar heeft plan het voorstel van een harer leden, den heer Merlou, tot onmiddellijke invoering eener inkomsten belasting, aan de orde te doen stellen met weinig kans intusscheD van aanneming. Het geschil tusschen Frankrijk en Por tugal is, naar men weet, overeenkomstig de wenschen der Fransche regeering bijgelegd. Het voornaamste punt van geschil betrof het verlies, dat de aandeelhouders der spoor weg-maatschappij zouden lijden. Nu echter heeft de Portugeesche regeering er in toege stemd dat de eiscben der Fransche aandeel houders, zoowel wat de regeling van het kapitaal, als de betaling der rente betreft, zullen worden ingewilligd, terwijl tevens de noodige waarborgen zullen worden gegeven betreffende de uitvoering der getroffon over eenkomst Volgens een bericht uit Parijs zal nu de heer Bihourd, de teruggeroepen Fransche gezant, reeds dezer dagen naar Lissabon terugkeeren. Uit Lyon wordt gemeld dat generaal Perron Zaterdag is overleden. Heneraal Ferron, inspecteur der cavalerie, had het ongeluk, dat Vrijdag, terwijl hy eene divisie cavalerie inspecteerde, zyn paard struikelde, zoodat de generaal op den grond viel. Oogenscbynlyk had de generaal zich niet bezeerd. Evenwel klaagde hy over pijn en werd daarom met een tramwagen naar huis gebracht. Later bleek dat generaal Ferron inderdaad ernstige kneuzingen had ontvangen, ten gevolge waarvan hij reeds den volgenden dag overleed. Generaal Ferron was 64 jaren oud. In 1887 was hy minister van oorlog in het Kabinet Rouvier, als opvolger van generaal Boulanger, den minister van oorlog in het Kabinet Floquet. Generaal Ferron, die den Krim-oorlog en den oorlog van 1870'71 meemaakte, behoorde tot de verdienstelijkste Fransche hoofdofficieren. Italië. Voor de rechtbank te Rome is Zaterdag in het proces der „Banca Romana" de beschul digde Tanlongo gehoord. Deze verklaarde dat h|j slechts met tegenzin de betrekking van directeur der Bank aangenomen had; de Romaansche Bank verkeerde in uiterst moei lijke omstandigheden, zy moest een strijd op leven en dood volhouden tegen de Nationale Bank en dat op een oogenblik, dat zy zich groote opofferingen moest getroosten om Italiö's krediet in het buitenland hoog te houden. Verder verhaalde by dat de regeering vooral in den tijd van Magliani van de Bank geld eischte in zoo bevelenden vorm, dat weigeren onmogelijk was. De beschuldigde verklaarde dat Magliani van plan was de nationale schuld in eene 3l/Vpct.'s te converseeren en hem ver zekerde, dat de Bank uit bare moeilijkheden gered zou worden door eene nieuwe wet op den omloop van papiergeld. Toen deze wet echter niet kwam, oordeelde Tanlongo het goed maatregelen te nemen om zichzelven van blaam te kunnen zuiveren en den goeden naam der Bank te redden. Hy verzamelde alle docu menten, welke betrekking hadden op de op drachten, welke by van de regeering ontvangen had, in eene gesloten enveloppe en overhan digde die zijnen biechtvader. Later vroeg bjj ze terug en sloot hij ze in z|jn lessenaar, waar zy evenwel by de huiszoeking niet ge vonden zyn. De beschuldigde zeide dat hy geene namen wilde noemen, want zonder de bedoelde stukken zou hy zyne beweringen niet kunnen bewyzen. België. Er is reeds een goed begin van de vrooiyk- heid, die menigeen deugd zal doen. Behalve het genot van spys en drank, wordt buiten Oud Antwerpen vermaak aangekondigd te water en te land, in de lucht en onder den grond; zang en dans, muziek- en snarenspel. Al is de Antwerpsche wereldtentoonstelling zelve niet gereed, Nederland en de Overzee- sche bezittingen maken, dank zy der commis sie, het arbeidsvolk en den militairen, eene uitzondering. Nederland en de Overzeesche bezittingen zyn geheel gereed. Hoe gering de laatste ook vertegenwoordigd mogen wezen, zy maken met de mooie versiering van George Amiable, uit Den Haag, een hoogst aangenamen indruk. Ditmaal komt Nederland niet met de trek schuit achteraan. De commissie heeft door het voorbeeld van den gedelegeerde der com missie, den ingenieur jhr. J. J. Ort van Schonauwen, een man van de snelle daad, gezorgd dat Nederland by deze expositie gebroken heeft met den vermaarden bekwa men spoed. Er is overigens overal nog eene babyloni- sche verwarring van kisten, sommige reus achtig van afmeting. Spoorwagens staan in alle deelen van het groote gebouw. Het is een gehamer, een g klop, een gevyi, een ge zaag, een getimmer, een gedreun en gejoel, een geloop en gedraaf, om doof te worden. Daartusschen bet loeiend geluid op een hoorn, het gegil der locomotieven, het gebom der naderende treinen. Buiten de tentoonstelling, in den hof, is echter reeds veel gereed. Allereerst de eet- en drinkgelegenheden, de typische huisjes om Moezelwyn te drinken, om Duitsch bier te gebruiken of zich te vergasten aan de echte Frankforter knakworst en nog echter Frankforter zuurkool. Alle soorten bieren en wynen worden ten verkoop aangeboden. In Marokko, Algiers en Tunis, in straten en op pleinen, op het bedriegiykst nagebootst, waagt menigeen zich allervoorzichtigst aan het proeven van hem onbekende vaste en vloeibare stoffen. Ook de tempels van vermaak, de buurten van vreugd en jolyt zfin beter gereed dan de tentoonstelling. In het „Wienerprater" hebben de specialiteiten zich reeds doen bewonderen in het conterfeitselen van het l*ven in Weenen, de Czardas is er door echte Hongaren op het hartstochtelykst gedanst. Elke houder van een lokaal op ae Ant werpsche tentoonstelling heeft het, om de geestdrift op te wekken, noodig geoordeeld, vóór de opening der tentoonstelling, een staaltje te geven van de wyze, waarop hy gedurende het feestjaar de binnen- en buitenlandsche klanten bedienen zal. Zoo ook het lokaal, ge naamd „Restaurant du Palais des Fêt6s", gehouden door M. A. Mertens. Het Schutters hof werd Woensdag geopend. De patroon, Van de Laerschot, in zyn groen fluweelen kostuum, scheen uit het „Lanujuweel" te zyn terug gekomen en de aienstmeisjes, ook in oud- Vlaauieche kleedy, waren recht bekoorlyk. Niet minder aanirekkeiyk was het in het Dorstigh Hert, by Lebon en Van Hombeeck. Het puikje was de Aanghenaemen Hof in Oud Antwerpen. Daar zaten om den gezel- ligen disch een honderd aandeelhouders en genooJigden, bediend door jonge Sinjorinnen (Autwerp8chen) in Oud-Antwerpsche kleeder- draoht, terwyl een muziekcorps van het Loose Visserken, Naar Oostland en andere ouder- wetsche liederen uitvoerde. De tafel was versierd met bloemen in ouderwetsche potten, men werd bediend in tinnen tellooren, kortom, alles droeg den stempel van het tyavak behalve de gasten, in het zwart met witte das. De spyskaart was als volgt Ghe8ellighe Mael-tydt in den AENGHENAEMEN HOF te hovden in de groote saele op den Donder- dagh derden van Mey, synde Ons-Heeren- Hemelvaert-Dagh, met betrouwen dat allen ende eenjeder met goeden appetyte en met goeden sinne sal aencoomen ende aanweesigh syn ende vertrekken. CAERTE VAN DE SPEYSEN: Roode Radeysekens met sovt Garnaelen sonder meer Vlees Soep Ghebraeden Runds met Bollen van V Vevrtelen- Blomme in 't Vet Ghebraeden Haemelen-Stuck met jeuchuighe Ervvtekens daerby Nievvve geschoóten Scheuten ofte sooghe- naemde Astpergies met Booter ende Eyers Ghesoóden Calfs-Kop met Sause van Piment oóvergheghoóten Creiften-Steirten met Salaede-Bladt daerby. Vrughten ende soete ende ander Gheback. Alder Soirten van Potten-Weyns volghens discreitie van den Gaste. Prinses Clementine, dochter van koning Leopold der Belgen, is van hare zware ziekte hersteld. Rusland. De Russische bladen verhalen van eene anti-Russische betooging, welke den 17den April te Warschau gehouden is. In een der kerken is, melden zy, een byzondere dienst gehouden ter herdenking van den opstand der Polen onder Kalinsky in 1794. Na afloop van den dienst verlieten de aanwezigen by kleine groepjes do kerk en vereenigden zich op de markt tot een optocht, die langs de woning van een van Kalinsky's nakomelingen wilde trekken. Dit werd het volk echter belet door eene sterke politiemacht, die 239 betoogers naar het politiebureau geleidde, waar hunne namen en adressen opgenomen werden. —De opstand, welken de Polen herdenken wilden, is de vreeseiyke moord, in den nacht van den 16den Apnl en de beide volgende dagen in 1794 op de Russische troepen te Warschau gepleegd, onder leiding van „kolonel" Kalinsky, een schoenmaker. In drie dagen werden toen 2265 Russische soldaten gedood en 121 gewond. Alix van Hessen, de aanstaande vrouw van den Czarewitch, zal door den aarts priester Janischew van St.-Petersburg in de Grieksch-orthodoxe leer worden onderwezen. Britüoh-Indië. De correspondent der „Times" te Calcutta meldt dat sedert eenigen tyd in Britscb- Indiê op zekere soort van boomen een stuk modder, vermengd met haar, wordt waarge nomen. Het is begonnen in Behar (Bengalen) en van daar in allo richtingen voortgezet. Het gouvernement maakte zich er ongerust over. De „Spectator" vindt dit zeer begrypelyk. Zy herinnert dat voor den opstand van 1857 kleine ongezuurde broodjes van hand tot hand gingen, als eene waarschuwing, dat de tyd van handelen was gekomen, en zy vreest, dat ook nu een geheim komplot bestaat, dat wel dra zal uitbarsten. De maand Mei, de warmste van het jaar, wordt gewooniyk voor een op stand gekozen, omdat de Europeanen zich dan het moeiiykst bewegen. Gronden van ontevredenheid of ongerust beid zyn er genoeg, meent de „Spectator." Onder de priesters van Nepaul heerscht sedert lang gisting. Verschillende administratieve in voeringen, de vrees voor nieuwe belastingen, ten gevolge van het dalen van den zilverprys, ongerustheid over het doel van de opium enquête, enz. hebben de gemoederen in be weging gebracht. Daarby komt de prikkelirg van het fanatisme door de bloedige conflicten tusschen Hindoes en Mabomedanen, ten ge volge van het slachten van koeien. Eon opstand der inboorlingen zou geen kans van slagen hebben, maar wanneer een geniaal man zich aan zyn hoofd stelde, zegt de „Spec tator," en geregelde veldslagen vermeed, aoo by zeer langdurig kunnen zyn en E^lanéi kracht uitputten „Eén ding is zen r:. AxiO is niet verzoend en zal het nooit zy.. met de Europeesche heerschappy en op den langen duur is het er altyd in geslaagd, de Europeanen uit te dry ven." HAARLEM.UEKMnER. Geboren: Baróina, D. van A. T. Heintjea en J. Dingenonle. Jan, Z. van J. Kooy en A. C. Weber. Jan Z. van W. Klootwijk en L. Bakker. Cornelia, Z. van 0. B.ieman en Z. Blaauw. Adrianua, Z. van F. Haleboson en M. M. Kroon. Anton Pieter, Z. van A. H. P. J. Bodaan en O. M. Ober. Johanna, D. van K. Tonaen en A. De Graaf. WiUemiua Grietje, D. van A. K&mpkes en O. Bomein. Jacoba, D. van J. Korthals en D. Rooze. Willem, Z. van L Verbeek en B. v. d. Vliet. Maria D. rn H. Van Andel en J. Dekker. Adnana, D. v n 8. Silvia en G. J. Van Tol. Johannoa, Z. van J. Bledder- wijk en O. Van der Beek. Ondortrouwd: G. O. Hendrike en M. Met. P. Van Wijngaarden en J. Vermeulen. W. Van Keulen en M. Miaael. O. Dekker en J. De Poua. J. Eehinkel en T. Pasmoog. H. M. Avia cn N. Beete. D. J. 8. Meyer en A C. Commandeur. Gehuwd: W. Stolwyk met M. Vervloed. P. Van Reeuwfik met N Koetaier J. RorranD met J. Sohaap. P. Van den Baud met H. Ooelroui. Overleden- Jobanoa Marta Heermans 77 j., weduwe van A. Vtu der Maas. Franu Vau fitrat ea 68 j., wedr. van W. Van Dearzen. - Dirk 22 J., Z. van A. Klomp en A. De Groot. Teuntje 4 J., D. van M. Oardol en M. Van der Groef. Jan 2 d., Z. van W. Klootwijk en L. Bakker. A'Ja Heemskerk 66 J., gehuwd met J. Zandbergen. Levenloos geboren een kind van P. Pietera eu A- Bakker. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramrre^- Maatsehapplj HaarlemLelden. Opbrengst in April 1898 1894. Verschil. Reizigers f 10444.16' 9952.99 491.16* Goederen916.52* 924 60 -f- 8.07* Te zamen verv. 11860.68 10877.59 483.09 Vorige maanden 19886.29 20672.67s 787 38s Vorv. eed. 1 Jan. 81245.97 31560.26» 304.29* Divorson 2088.88* 2888.62 2:0.26* Totale opbr. ƒ83879.855 ƒ33933.88* -f- 54.08 Per dag-kilom. 1<».088 iu.099 O.OIC UCUTKTUKKTE. Resultaten Cer waarnemingen aan de Gasfabriek. wkkK van 2228 April. Datum. Uur A ad tal. Gho. Fa*, stands; 22 April. 7.45 9.80 7 16.2 23 7.45 9.80 8 16.9 24 7.45 9.46 7 26 7.46 9.45 8 26 7.45 9.*5 7 JA 27 7.46 9.80 8 ifl.ê 28 7.45 9.45 8 16.8 Dit boteekent: Wanneer moD 5 op blo foei 14LC liters per unr van zulk gas verbrandt iu een London- Argand-Standard burne. No. 1, met 24 gaatje?, wordt een lioht verkregen, dat in sterkte gelijk etap t met 16.2 16.2 enz. BtandaardUaareen, waarvtu elko kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaoeti per utij verbrandt. 70) Was soil mLr die Freude frommen, Die der schöne Lenz mir beut? Eine nur ist's, die ich suche, Sie iet nab' und ewig weit. BehneDd breit' ich meine Arme Nach dem teuren Schatteubild, Ach, ich kano es nicht erreichen, Und das Herz bleibt ungestillt. Komm herab, du schöne Holde, Und verlasz dem stolzes Schlosz! Blumen, die der Lenz geboren, Ötxeu' ich dir ia deinen Schoosz. fioroh, der Hain erschallt von Liedern Und die Quelle rieselt klarl Baum iat in der kleinsten Hütte Ffir ein glücklich liebend Paar." Zy ontstelde, toen zy dit gedicht gelezen had. Hy stelde haar dus onder bedekte termen 7ÖÖT, met hem te vluchtenby hem ver getelheid te zoeken voor het bittere leed, haar Jan gedaan? „Zou zyne liefde my kunnen ver goeden, wat ik verloren heb? IkhebLudwig immers niet meer lief? Ik haat en minacht beml" zuohtte zy. Maar slechts een oogenblik duurde deze begoocheling. Zy schaamde zich dat zy, al W&a het maar even, toegegeven had aan de Verlokkende stem, die haar van den goeden weg trachtte af te brengen. En toen zy op het slot Sehnwitz aange komen was en haar zoontje in de armen drukte, toen overdekte een schaamrood hare wangen by de gedachte, dat zy een oogenblik geweifeld had, haren plicht getrouw te biy ven. Zy nam, in haar boudoir gekomen, hare cassette, opende deze en schreef: „Waarde Graaf Kiehll Toen ik de bloemen, door u geschonken, in ontvangst nam, was het my eene aan gename gewaarwording te bemerken, dat gy my een bewys van hulde en achting wildet geven. Deze gewaarwording was echter van korten duur, daar ik alras bemerkte dat er onder die bloemen een klein addertje verscholen was. Welk recht badt u, ray te beleedigen? Heb ik u ooit aanleiding gegeven te denken, dat woorden, als u my gezonden hebt, mfj aangenaam zouden zyn van u te ontvangen? Als Schiller geweten had, dat zyn gedicht tot zulk een doeleinde gebruikt zou worden, dan had hy het zeker nooit laten drukken. Maar, nietwaar, het was in een oogenblik van zwakheid, dat ge het waagdet zoo iets aan my te scbryven? Ik denk dat ge nu reeds berouw over uw dwaas voornemen zult hebben. Ik dank u intussohen nogmaals voor de fraaie bloemen, die my door haar geur en kleur den eentonigen rit hebben verkort. Ik zend u by dezen myne groeten en wensch oprecht, dat gy u nimmer weer tot zulke buitensporigheden ten mynen opzichte zult laten verleiden. Laura Gravin Von Sehnwitz." Den volgenden dag tegen den tyd van het diner kwam Von Sehnwitz aan. Hy was bleek en ontdaan. Laura trad hem te gemoet; zy wilde tegen over de bedienden de uiteriyke vormen in acht nemen. Hy drukte een kus op hare bleeke wangen en zy merkte op dat zyne lippen koud waren. Zy vermeed echter zyn blik, want zy bad een afkeer van de huichelary, waaraan zy zich op dat oogenblik schuldig maakte. Toen zyne oogen op de bloemen, die op de tafel stonden, vielen, vroeg hy haar, van wien zy deze ontvangen had, en toen zy don naam van den gever noemde, fronste hy de wenk brauwen. Hy wilde iets zeggen, maar bedacht zich nog intyds. Welk recht had hy iets aan te merken op de zending dier bewyzen van vriendschap Toen Laura dien ontevreden blik opgemerkt had, gaf zy bevel de bloemen weg te zetten. Zy dacht er niet verder aan, en toen zy eenige dagen later de zaal binnentrad, waar zy de bloemen had laten zetten, waren zy geheel verlept en reukeloos. „Een beeld van het leven van menig mensch," zuchtte zy. „Zal het myne ook zoo snel voor- bygaan?" Laura verkeerde in eene onaan gename stemming en Von Sehnwitz ging het niet veel beter. Hy verveelde zich en daar hy, zooals reeds vermeld is, weinig ophad met den landbouw of de boschcultuur, werd zyn raad ook zeer zelden door den heer Rltter gevraagd. Terwyl hy, een paar dagen na zyne aan komst op het slot, door het park wandelde, werd hem een brief gebracht door denzelfden „postillon d'amour," een jongen op klompen die hem reeds vroeger tot gids op weg naar de houtvester8Woning verstrekt had. Hulda had vernomen dat hy weder terug gekeerd was en wenschte hem te sprekeD. Er was niets, dat hem in zyn eigen huis aantrok. Ledige, holle zalen en rondsluipende, bespiedende bedienden: waarom zou hy dus niet naar Hulda gaan; allicht zou het in de houtvester8Woning gezelliger zyn. Hy zag Laura niet anders dan by het middagmaal en het avondeten, en dus behoefde hy haar geene verontschuldigingen aan te bieden, wanneer hy zich voor eenige uren van het slot ver- wyderde. Hy sloeg zyn mantel om en verliet bet slot. XXXIV. In de houtvesterswoning werd feestgevierd. Het kleine huisvertrek, dat nog steeds door Hulda bewoond werd, was helder verlicht en op de tafel prijkten de schoonste bloemen, die blykbaar uit de kassen van het riddergoed afkomstig wareD. Toen Hulda, die aan de tafel gezeten was, Von Sehnwitz hoorde naderen, sprong zy op en ging hem te gemoet. Eödo fijne sneeuwjacht woei haar in het aangezicht, maar dat deerde haar niet. Haar geliefde was in aantocht en toen hg binnentrad, omhelsde z|) hem met zooveel warmte, dat het koude gevoel, hetwelk Von Sehnwitz in hoofd en hart had, geheel ver dween. Hy liet zich gewillig door haar raodevoom en zette zich aan hare zyde op do greofco ouderwetsche sofa neder. „Lieve," zoide Hulda, „ik dacht we1 gat ge spoedig hier zoudt terugkeeren. Nietwaar, uw verlangen naar my en ons kind was u te machtig?" „Maar, Hulda," antwoordde Von Sehnwitz op spottenden toon, „denkt ge werkeiyk dat ik vry willig myne betrekking aan het bjf zou opgegeven hebben?" „Natuuriyk," antwoordde Hulda. „Vrouw, uw naam is ydelheidl Zoudt ge waariyk veronderstellen, dat, als de vorst my niet weggezonden bad, ik op dit oogenblik hier zou zyn?" Dit allee had Von S; nwitz op sarcastischen toon gezegd. Hulda werd bleek. „Ach, zeide zy treurig, „wat zyt gy, man nen, toch wonderiyke wezens l Eerst zweert ge een meisje eeuwige trouw. Wanneer zy u wederkeerig haar hart schenkt, dan wordt ge na verloop van eenigen tyd verliefd op een ander; en wanneer dat andere alles gegeven heeft, wat gy van haar eieebt dan zyn onverschilligheid en minachting haar deel/' „Dat is de loop der dingen," antwoordde Von Sehnwitz onverschillig. „Wat behoefde dat andere meisje, waarvan go anreeki zioo tussoben my en myn geluk te stellen

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 5