Burgerlijke Stand van Leiden, De eerste Mei Van de 633 hoogstaangeslagenen in de r'Jks directe belastingen in Zuid Holland zijn 209 namen uit de lyst van 1893 weggevallen en door andere vervangen, grootendeels wegens do vermogensbelasting. In Zeeland is de invloed dier belastingen veel geringer geweest. Daar vindt men onder 132 namen slechts 22 door andere vervangen. In OvertJael is de verandering sterker, en kom» i voor die provincie op 196 namen 47 nieuwo in de voorloopige lijst voor. Het „Zeeuwscho Dagblad" heeft het lijstje der nieuwo ministers reeds kant en klaar. Men 3chreef jl. Zaterdag uit de residentie aan dat blad, dat men in „welingelichte kringen" van meening is, dat jhr. mr. J. RÖell mttde formatie van een nieuw kabinet zal worden belast, hotwelk ongeveer als volgt zou z|jn samengesteld: binn. zakon Röell; buitenl. zaken Van Kamebeek; financiën Gleichman; oorlog Den Beer Poortugael (lid Raad van State) marine Le Bron de Vexola (gep. kapt. ter zee); 'koloniën Pynacker Horayk (oud-gouv.- generaal van Ned.-Indió); justitie jhr. Boel&erts van Blokland; waterstaat Conrad. De minister van buitenlandscbe zakon ad interim brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens eene bekendmaking, voorkomende in den Bolgischen „Moniteur" van 24 April ji., het grenskantoor Wuestwezel voortaan voor den invoer van rundvee en schapen uit Neder land zal z\jn geopend den derden Dinsdag van elke maand van 2 tot 4 uren des namid dags, in plaats van 10 tot 12 uren des ochtend3. (Sta.'GrtJ 'olgens information, door de„Nym. Ct." ingewonnen, is van eene verplaatsing der koloniale reserve van Nijmegen naar Grave, te Nijmegen niets bekend. De minister van binnonlandscho zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat het veeartsen ij kundig examen zal aanvangen op Dinsdag 15 Mei a. s., in de lokalen van '8 Ryks veeartsenijschool te Utrecht. Bi) koninklijk besluit van 28 April jl., voorkomende in de Staatscourant van 2 dezer, is de commissie voor arbeid en fabriekswezen, ingesteld bij koninklijk besluit van 29 Sept. 1892, op de voordracht der ministers van justitie en van w., h. en n., ontbonden, onder betuiging van hooge tevredenheid aan den voorzitter, den secretaris en de verdere leden voor den door hen volbrachten gewichtigen arbeid en van bijzonderen dank voor do daarbij betoonde toewijding. Tevens is bij- zondore dank betuigd aan de adjunct-secreta rissen voor den door hen betoonden ijver. De minister van binnenlandscho zaken hoeft, op ingekomen ambtsbericht: lo. Lissa bon besmet verklaard wegens Aziatische chclora; 2o. het aantal dagen, bedoeld in het lste lid van art. 8 der wet van 28 Maart 1877, bepaald op zeven. Sempre Crescendo. Eene volle Stadszaal, voel kransen en even veel enthusiasme bij de toehoorders, ziedaar de gewone aantrekkelijkheden van „Sempre's" invitatie-concerten, waarvan ik ook nu weer met voldoening gewag maak. Groot was gisteravond het aandeel, dat door de werkonde leden van deze vereeniging aan de uitvoering werd genomen: niet minder dan vijf orkest werken, waarvan eeno Symphonie van Haydn en do „Novellotten" voor strijkinstru menten van N. W. Gade (4 afdeelingen) had hot orkest voor zijne rekeniDg genomen. Juist het laatstgonoemde nommer, dat ook oenige jaren geleden op bet programma van een dor concerten voorkwam, deed ons zien en 't is ODnoodig te zeggen dat ik dozo op merking met genoegen maak dat hot strijk orkest, waarin dan toch de massa der wer kende leden heeft plaats genomen, aanmerke lijk vooruitgaande is; en wij betwijfelen dan ook niet of de teekenon van onrust en haar noodzakelijk gevolg, ongelijkheid, zullen door do krachtige hand van den dirigent spoedig worden onderdrukt. Ik heb dien leidsman dezen avond vooral weer bewonderd, en wel in de eerste plaats gedurende de uitvoering der „Militaire Sym phonie" van Haydn. Het strijkorkest was nog niet op dreef, het slagwerk niet zoo rolvast als men verwachten mocht, hout en koper speelden ongelijk; ondanks dit alles gebeurde er geen enkel ongeluk van boteokenis: Mann bestierde alles met ware meestorhand. Hot verheugt my daarom dan ook bijzonder - en ik neem de vrijheid van mijn onderworp af te wijken om melding te maken van die heuglijke tijding dat aan dezen directeur de eervolle opdracht is gegoven om gedurende een viertal maanden de leiding op zich te nemen van het orkest van het Amsterdamsch- orkest-gebouw. Ieder, die, zooals ik, zoo vaak heoft bijgewoond wat Mann met een orkest, waarvan niot alle leden artisten „pur sang" zijn, uitvoert, zal hoogo verwachtingen hebben van wat hy met de kracht van dit beroemde kunstenaarsleger zal prestceren. Revenons il nos moutons! Wy zullen eindigen met de bespreking van de orkest werken, zelfs over het voorspel en Siciliana uit de „Cavalleria" zullen wy niets meer zeggen, al moest door het langdurig applaus, dat zeker ook den cellist, dr. W. Van Bem- meleu, gold, dit laatste deel worden her haald, indien wy nog een enkel woord ge zegd hebben over de hier nog nooit uitge voerde ouverture „Piccolino" van Ernest Guiraud. Deze Fransche componist, (levens jaren 1837—1892, geiyk het programma zoo beleefd was ons in te lichten) is ten onzent byna geheel onbekend l Dit is verbazend jam mer; nog sterker betreuren wy dat hy niet een twintig jaren geleden bekend is geworden, want al moge hut ook thans nog tyd zyn om hem do populariteit te doen verwerven, waarop zyne bevallige, frissche en zangerige muziek recht heeft, zoo bestaat er by my gegronde vrees, dat do anterieure bekendheid van Godard, Bizet en Gounod's werken hem zullen doen verdenken een planeet te zijn der tweede grootte, die z(jn licht aan genoemde zonnen ontleende. Men zal hen, die zoo deDken, niet anders kunnen overtuigen dan door de geboorte-akten der compositiën te vergelyken, waaruit het meerendeel der kinderen Guiraud's van ouder datum zal blykon te zyn. Zoozyn er ook componisten, die déveinehebben! Daar was slechts éón solist ditmaal uitge- noodigd zyne modewerking te verloenen, doch het is iemand, met wiens muzikale prestatiën wy mot veel genoegen kennis maakten, de heer C. Humalda van Eysinga. Hy behoort, en reeds dit is eene zeldzaamheid, tot de weinige landgenooten, die eene heldere tenor stem hebben; hy bezit de grooto gave om meerendeels zeer zuiver te treffen en is zeer „musikalisch angelegt". Het eonige, waarin deze jonge zanger nog wel iets te kort schiet, is de moeiiyke kunst der ademhaling en ten gevolgo daarvan laat de geluidsverdeeling wol oens te wenschen over. Door oefeDing echter zyn deze gebreken spoedig verholpen en dan kan deze zanger hot nog zeer ver brengen. Behalve een viertal liederen werd door hem eene groote aria uit Haydn's „Scbüpfung" voorgedragen; van het laatstge noemde genoten wy bet meest. Bravo van harte! voor de begeleiding. Mn. E. Gemengd Nieuws. Te Woubrugge zal ditjaar geen yk of horyk der maten en gewichten plaats hebben, hetwelk om de 2 jaren zal geschieden. Do volgende heryk hoeft dus eerst plaats in 1896, weshalve belanghebbenden met het goed- keuringsmerk van 1893 kunnen volstaan. Uit Schiedam schrijft men aan de „Tel.": Het onderzoek in zake de administratie van den gemeente-ontvanger is, naar wy vernemen, tot een einde gebracht. Wat de resultaten van dat onderzoek zyn? Officieel is daarvan nog niets bekend; mag men echter de on-dits gelooven, dan is het tekort gebleven op onge veer 82 mille. 1 Mei zou de gemeenteraad ingevolge zyn reglement van orde hebben moeten vergaderen. Deze zittiög is echter uitgesteld tot a. s. Dinsdag 8 Mei. Zouden dio acht dagen ge bruikt worden om eene offlciëele mededeeling aan den Raad gerood to maken? Hoewel er tot heden geene termen schynen te zyn geweest om den ontvanger in zyne vryheid te belemmeren, biyft de officier van justitie zich toch met deze zaak bezighouden. Zelfs wanneer w(J goed zyn geïnformeerd, heoft by reeds autoriteiten by zich ontboden; zeer zeker zal do officier van justitie nog menige inlichting dienen te ontvangen vóór dat met juistheid zal kunnen worden vast gesteld hoe het tekort is ontstaan en waar het gold gebleven is. De hoer B. staat hier ter stede bekend als iemand, dio de waarde van het geld volkomen begreep en er dus niet roekeloos mede om sprong. Ook gelooft men niet dat hy zich mot beuraoperatiön ophield. De toekomst zal wel licht brengen. In de Leidschestraat te Amster dam kreeg eergisteravond een persoon plotse ling eene beroerte. Vóór by naar het gasthuis vervoerd kon worden, was hy reeds overleden. Omtrent de ramp in do N. Kerk straat te Amsterdam wordt gomeld dat Maan dag Samiljan, verdacht van don brand in de Kerkstraat te hebben aangestoken, op vrye voeten werd gestold. Na zyne invrijheidstelling heoft hy zyn inboedel gepakt, met het doel om naar Amerika te vertrekken. Dit was op gemerkt door de buren, die de politie van Samiljan's plannen in kennis stelden. Gister middag zyn, naar aanleiding daarvan, S. en diens vrouw opnieuw gearresteerd en over gebracht naar het bureau op het Jonas-Daniël- Meyorplein. Het „Hbl." meldt nador het volgende: Het J.-D.-Meyerplain was hedenmiddag in rep en roer. Er verdrong zich voor het politiebureau den geheelen middag eene groote menigte. Do Rus Samiljan, by wien de brand in do Kerkstraat was aangekomen, moest door den rechter commissaris worden gehoord. De commissaris van politie, Van Raalte, had □1. van eene vrouw vernomen dat Samiljan zich wel oons tegen haar had uitgelaten dat men by geldgebrek gemakkeiyk geld krijgen kon, door zich te assureeren en dan den boel in brand te steken. Ook jegens een zyner knechts, die echter tot dusver niet is te vin den, zou hy wel eens in dien geest hebben gesproken. Een en ander was reden dat de rechter commissaris Samiljan wol eens wilde onder vragen. Daar het volk in die buurt sedert Vrydagmorgen de Russen niet erg genegen is, had do heer Van Raalte het noodig geoor deeld Samiljan en diens vrouw voor eigen veiligheid aan bet politie bureau te houden. Toen men het echtpaar naar de Wetering schans zon brengen por rijtuig, had de politie moeite hot volk, dat het rytuig wilde aan houden en omvergooien, op voldoenden af stand te houden en het echtpaar Samiljan veilig te doen wegryden. Uit niets mag echter besloten worden dat by dezen brand moedwil in 't spel is. Op de „stem des volks" mag men niet afgaan; dat de justitie echter in deze dient te onder zoeken en te ondervragen, laat zich begrijpen. De juiste naam van den Russischen schoen maker is maar niet uit te vinden. Men noemt hem in de buurt Sammeljun, en anderen weder willen een meer Russisch voorkomen aan den naam geven en schryven Similauw of Similow. De man zelf zegt zyn naam zoo onduidelyk, dat hy uit zyn mond niet is op te schryven, en op zyn naambordje aan den gevel van het verbrande huis is do naam half uitgewischt. Zekerheid hieromtrent zal dus wel niet ver kregen worden, vóór de geheele geschiedenis reeds weder vergeten is. Te Oo8tornioland (Gr.) heeft ten huizo van mej. wed. K. Buurraa een treurig ongeluk plaats gehad. Eenige knapen ver maakten zich in de schuur,.om zich beurtelings op het kamrad van den karnmolen te laten ronddraaien, met het ongelukkig gevolg, dat het 10 jarig zoontje van don heer Ten Hoor, prei te Uithuizermeeden, door aanraking met een zuil of balk, op do plaats dood bleef. De vader was, als voorganger oener plaats gehad hebbende begrafenis, pas thuis gekomen. In Friesland is togenwoordig de veehandel recht levendig, een gevolg van den zeer gunstigen stand der weilanden. Vooral is buitengewoon veel vraag naar melk- en kalf- koeien, schapen en lammeren, die dan ook tydens de markt nog bolangryk in prijs stygen. Het vervoor van lammeren naar Holland is zeer groot. Door de tram van Sneek is te Haskordyken een man overreden, die met het hoofd op de rails lag te slapen. Vreeselyk verminkt werd hy opgenomen. Ofschoon zwaar verwond, is alle hoop op behoud nog niet uitgesloten. De aardbeving In Griekenland. De nadere byzonderheden betreffende de verscbrikkelyke aardbeving, welke het onge lukkige Griekenland getroffen heeft, do^n de ramp in heel haren omvang kennen. In geheel Griekenland zyn de schokken gevoeld, doch de gedeelten, welke het meest daarvan te ïyden hadden, zyn het ryke en vruchtbare land ter weerszyden van de Euripus, de kust landen van de plaats van de oude haven Larymna tot de Thermopylae, benevens de districten Thebe, Orcbemenos, Livadia on Delphi. In deze 6treken liggen byna alle dorpen in puin. De schokken van Vrijdag avond hebben de verwoesting voltooid. Naby Atalanti is eene scheur in don grond ontstaan van 8 tot 10 KM. lang. De stad zelve is 1.5 M. gezakt, de inwoners zyn naar de bergen gevlucht uit vrees voor eene over strooming. De zee heeft reed& 30 M. van de kust verzwolgen. In Locris zyn 100,000 menachen zonder dak en zonder voedsel. De stad Chaleis is onbewoonbaar, te Limni en Xerochorion liggen vele huizen in puin. De bewoners brengen den nacht in de open lucht door. Iu Locris alleen zyn een 300 personen gedood, 233 lyken zyn reeds uit do puinhoopen opgegraven en nog velen zyn daaronder verborgen. I)e zwavelbronnen te Didipto hebben zich ten gevolge van de aard beving uitgebreid. De schokken van Vrydag-avond hebben in het geheele land eene verschrik kei yke paniek veroorzaakt. Wie niet reeds van zyn dak be roofd was, vluchtte uit zyne woning. In de kerken te Athene vielen velen flauw, een persoon bleef op de plaats dood ten govolge van den schrik. In de kerk te Galaxidion werden vele personen in het gedrang gewond. De regeering doet al baar best zoo spoedig en zoo goed mogeiyk hulp te verleenen, maar het terrein van de ramp is zóó uitgestrekt, dat het ondoenlijk is allen te helpei. En dan zyn er nog men&chen, die onmenscheiyk ge noeg zyn den nypenden nood te gebruiken, als een middel om een goeden slag te slaan. Inderdaad eisohen de houtkoopers te Piraeus zoo hooge prijzen voor hun timmerhout, dat de regeeriüg zich genoodzaakt heeft gezien planken te Triest te bestellen. van 25 April tot en met 2 Mei. BEVALLEN M. Flftman geb. Zwarta Z. J. O. OBBuvoort geb. Heudrikaen Z. H. A. J. O. Punt gob". De Korto D. J. Van Beek geb. Po Qraaf Z. M. Vao den Berg geb. v. d. Heuvel D. M. Van Maris ge'\ Albert Z. K. Van der Holat gob. Ten Haken D. M. Den Onde geb. bavelaar D. 8. M. Van Weizen geb. Linecliooten D. J. Van der Zeeuw geb. Leemans D. E. Pozq geb. Den 08 Z. L. C. Van 8oo geb. Hagemans D. J. O. E. Harteveld geb. Vun EgmoDd Z. M. W. Groenendijk geb. Krot D. C. Brouwer geb. v. d. Broek D. M. J. H. Zitman geb. Marijt Z. M. C. Buitendijk gob. Schaman D. J. Kling geb. Borgman D. M. C. Boon geb. Mlere- met D. II. J. A. Rutgers gob. Smit V Z. 8. Cramer geb. Endatra D. C. 8. Va Hooidonk geb. Do Wekker D. M. H. J. V. v. d. Eerden geb. Vollo- br.gt D. G. M. Ngseen geb. Van Ea Z. H. M. Klem gob. Van Ovost Z. M. Arnold «ia gob. Vroom Z. C. Ohrietiaacee geb. KortcnoeveD Z. C. Selier geb. Van Polanen D. A. G. GuJdemond geb. HragtiDg Z. 8. F. WinklorPrinagob. Arotzeniue D. GEHUWD: J. H. P. Rauscli Jm. on A. B. Colijn jd. I. J. Couvóe jm. en A. v. d. Liodeu jd. K. Verlind jm. en J. Beekman jd. n. J. Uiterdijk jm. on O. M. Sohimmel Jd. J. v. Dijk jm. en M. KuivenhoTen jd. W. Wosterbuia Jm. en H. Pakker jd. OVERLEDEN: G. Marijt Z. C m. M. Wallaart D. 9 j. W. P. A. Coyle Z. 32 j. E. Sohngdere geb. Sogijn V. 50 j. J. Nooat W. 65 j. E. M. v. d. Neut geb. Fortuin W. 56 j. L. J. Koopman M. 65 J. J H. r. Leeuwen W. 79 J. G. A. J. Mrnjs v. d. Moer D. 38 J. J. Obaritó M. 80 j. A. Blijloven Z. 7 w. C. v. d. Wilk Z. 2 J. L J. Knottcr Z. 16 d. D. H. Carreo Z. 5 j. H. Kelder Z. 83 J. J. M. Bink geb. Taffijn D. levenloos. is, gelyk sedert eenige jaren, in de voor naamste Europeesche steden met de gebrui- kelyke betoogingen herdacht. In eenige plaatsen werd op dien dag door vele werklieden niet gewerkt, o. a. te Weenen en te Rome, waar de couranten dientenge volge niet verschenen. Byna overal werden door de werklieden en socialisten byeenkom- sten gehouden met de gewone redevoeringen, waarin de leiders der beweging hunne wenschen te kennen gaven. Voor zoover tot dusver bekend, werd nergens de orde op ernstige wyze verstoord, behalve te Weenen, waar ongeveer 50,000 metselaars en timmerlieden den arbeid hebben gestaakt. In do voorstad Ottakring kwam het tot eene botsing tus- schon de politie en do werkstakers by het bouwvak, die eenige daar arbeidende werk lieden tot aansluiting bij de beweging wilden dwingen. De agenten waren genoodzaakt ge bruik te maken van hunne revolvers, waar door twee personen vry ernstig werden ge wond. Eene hevige regenbui dwong evenwel de werkstakers spoedig uiteen te gaan, zoodat geene verdere gevechten plaats vonden. Naar aanleiding van deze ongeregeldheden, welke op den avond vóór de 1-Mei betooging plaats hadden, werd het garnizoen op den dag der betooging in de kazernes geconsigneerd, ten einde, zoo noodig, de politie te kunnen helpen by de handhaving der orde, indien de werkstakers dan ook weer pogingen tot rust verstoring mochten beproeven. Wy laten hier eenige berichten uit binnen- en buitenland volgen. AmsterdamDe vakvereenigingen hadden gistermiddag op eon weiland achter het café „Waaldyk" aan den Oeterwalerweg een kin derfeest georganiseerd. Een 4000-tal kinderen, meerendeels met roode lintjes getooid, ver maakten zich daar onder toezicht van een aan tal commissarissen van orde. De heer A. Rot opende het feest met eene korte toespraak. Daarna maakten de kleinen met 't fanfarecorps „Sempre Crescendo" voorop, eene wandeling over het terrein, waarna zy ruimschoots gelegenheid vonden zich te ver maken by de goocheltoeren van den altoos jongen „ouden Bamberg"; in den draaimolen en met koekslaan, mastklirameD, zakloopen; kortom met al dergelyko zakeD, waarvan do jeugd op eene buitonparty genieten kan. Een zeer groot publiek was ook gister middag tegenwoordig by de Mei-meeting, welke in „Constantia" werd gehouden en waarDomela Niouwenbuis in den bekenden geest over den acht-uren-dag sprak. Na afloop trok eon troep, eerst 600 a 800 man sterk, maar gaandeweg slinkende, langs Singel, Koningsplein, Leidsche- plein, enz. naar het Vondelpark. Dat park werd in zyne gansche lengte doorgewandeld. Zoo dra men op Nieuwer-Amstelsch gebied was, werden allerlei socialistische liederen gezongen, echter alleon ten aanhoore van eenige aldaar gestationneorde N.-Amstelsche schapen, die door luid geblaat hunne instemming betuig den. Door het Willemspark trok de troep, thans niet veel meer dan 200 man sterk, naar de cellulaire gevangenis te Nieuwer- Arastel, waar Van Emmenes gevaDgen zit en waarvoor men een krachtig gezang deed hooren. Telkens als een gevangene er in bleek te zyn geslaagd, zyn gezicht achter een raarppje te vertoonen, ging er een luid gejuich op en werd geroepen: „Leve Van Emmenes!" Van tyd tot tyd hoorde men van binnen hevig rammelen oen slot van eene deur waar- schyniyk maar overigens konden natuuriyk noch Van Emmenes, noch een ander, eenig bewijs van dankbaarheid voor deze eigen aardige hulde geven. Twee rijksveldwachters daagden als uit den grond op, maar er was geen sprake van baldadigheid en de troep trok zingende weer af door het Willemspark on den Parkweg. Reeds in het Willemspark had men, steeds zingende, een rood vlaggetje ontplooid (een roeden zakdoek aan een stok) en zoo trok men ongestoord door, altyd zingende on mot de „vlag" voorop, orer de Museum-terreinen, door de Jacob-Van-Campenstraat (vlak langs het politiebureau in de F.-Bolstraat, het West- Einde, de Galery, de Sarphati- en Linnaeus- straten naar het terrein in laatstgenoemde straat, waar het kinderfeest werd gegoven. Deze gansche afstand werd zingende en met het vlaggetje voorop, afgelegd (natuuriyk in Amsterdam versterkt door vele nieuwsgieri gen). Alleen in de Sarphatistraat trad een agent den stoet in den weg en riep: „Die vlag neer!" Een oogenbllk verdween de vlag, welke door meisjes werd gedragen, maar men drong den agent weg en trok ongestoord verder. By de cavalerie-kazerne werd de socialisti sche parodie op het militaire lied „Wie zou z(jn lot niet prijzen. gezongeneveneens toen men een troep militairen ontmoette. Totdat de agent in de Sarphatistraat op trad, had men geen politie ontmoet; de agenten, die verdei op post stonden, achtten het blyk- baar verstandiger, geene nuttelooze pogiDgen te doen tegenover de sterk aangegroeide menigte. Omstreeks kwart over tweeën was men van „Constantia" vertrokken en eerst tegen kwart voor vyven kwam men in de Linnaeus- straat aan. Volgens het opgesteld programma kwamen de deelnemers aan do Mei-betooging gisteravond op het Haarlemmerplein, de Nassaukade, het Ferdinand-Bolplein, het Kattenburgerplein, de Nieuwmarkt en de Noordermarkt byeen. Van deze punten trokken de troepen werklie den, meerendeels voorafgegaan door jongens, die nu eens vaderlandsche, dan weder socialistische liederen deden hooren, naar de vergaderzalen, nl. „Constantia", „Plancius" en „Stroucken." In laatstgenoemd gebouw werd in twee zalen gesproken, nl. door Gerhard en DomelaNieu- wenhuis; in „Plancius" sprak Luitjes, in „Con stantia" Baylé. Allen zetten de beteekenis van het Meifeest in de bekende vormen uiteen, terwyl in alle zalen zangkoren zich deden hooren. In elke zaal werden betuigingen van deel neming voorgelezen van verschillende cor- poratiën, o. a. van de afdeeling I van het „Nederlandsch Onderwyzers-Genootschap", en de voreeniging „Leeskunst", terwijl verder eene motie werd aangenomen. Te ongeveer tien uren was overal de ver gadering geëindigd en begon de wandeltocht. Zeer bedaard, met een paar omfloerste ba nieren voorop, schreed men langs de straten. Op het Damrak ontmoetten de troepen elkaar en werd aan do drukkery van „Recht voor Allen" bengaalsch vuur ontstoken. Daarna gingen de aaneengesloten troepen door de Paleisstraat en verder naar „Constantia." Nauweiyks was de stoet aan de Hartenstraat gekomen, of het vrijheidslied klonk uit aller borst. By „Constantia" werd ook bengaalsch vuur ontstoken, terwyl een muziekcorps in eene der zalen met open ramen het lied van Marianne en hot acht-uren-lied speelde, dat allen medezongen. Rot sprak van een gemaakt houten balkon de menigto toe. Hy wees er op, dat de feestdag uitmuntend geslaagd was en eindigde met een „leve de internatio nale arbeidersparty!", waarop een donderend hoera volgde. Kalm keerden allen daarop huiswaarts. Haarlem: Reeds vroeg gistermorgonbevon den zich betoogers in den Hout, dio van daar zingende door do Houtstraat de stad introkken. Zy stoorden zich niet aan het bevel dor politie om niet in de stad te zingen wegens nachteiyk rumoer, en hielden daarmee eerst op, nadat de inspecteur Wiebenga hen daartoe driemaal had gesommeerd en de aanwezige agenten de sabels hadden getrokken. Daarna ging men kalm uiteen. Des middags te halféén bad in de groote zaal van Felix Favore" de aangekondigde 1-Mei-meeting plaats. Alvorens deze een aan vang nam, werd een optocht gehouden, uit gaande van het oude-station, van waar de ruim 200 man talryke stoet zich met opge rolde banier door Spaarnwouderstraat en Dam straat naar het vergaderlokaal begaf onder het zingen van het acht-uren''-lied. Slechts de kleinste helft woonde de byeenkomst by, waarin als spreker optrad zekere Akrates, uit; Den Haag, een nog jeugdig persoon. In zyne rede drong hy aan op het houden van eene algemeene werkstaking op 1 Mei van het volgende jaar. Ongeveer kwart over éénen verliep de vergadering, daar de meeste aan wezigen zich naar hun werk bogaven. 's Avonds had eene feestelyke byeenkomst plaats. 's-Qravcnhage: Gisteravond kwamen de ver schillende leden van socialistische en vakver eenigingen meerendeels byeen in de wyk van de Koningstraat, alwaar zy zich in onder scheidene koffiehuizen verzamelden. Van daar trokken zy in groepen, die, naarmate zy meer tot het hart van de stad naderden, tot dichte drommen aangroeiden, naar het Gebouw van Kunsten en "Wetenschappen, de straten, die zy doortrokken, vervullende met gezang der Vrijheidsliederen, de Marseillaise en het lied van den achturigen werkdag. Niettemin ging alles rustig toe. Het Gebouw was geheel gevuld met toehoorders, wier aantal stellig op een paar duizend kan worden geschat. Het arbeidersfeest werd geopend door ge zang van een koor van mannen en vrouweD, nadat enkele muzieknummers het binnen- stroomen van de menschenmassa hadden op- gevroolykt. Sprekers waren de heeren Boekhorst en Troelstra (broeder van den bekenden rechts geleerde, die verhinderd was op te trodeD). De meeting werd besloten met zang en muziek en met bekrachtiging van do motie, door de broeders te Londen aan alle arbeiders- vereenigingen in Europa gezonden. Te half- twaalf verliet de menigte ordeiyk het gebouw. Eene tegenbetooging, door een 150 tal ande ren op touw gezet, leidde niet tot eene botsing. De socialisten zongen langs den weg hunne liederen, soms overstemd door de volksliederen der anderen, doch de politie had geene andere taak dan tot kalmte aan te manen. Rotterdam: In het koffiehuis „Voorwaarts" in de Dolftschestraat werd gisteravond eene openbare vergadering gehouden. Als spreke): zou optreden A. I. De Levita, van Amsterdam, doch daar deze verhinderd bleek, trad thans op zekere Akrates, van Haarlem. Deze zeide in het kort dat hy van een achturigen arbeids dag weinig heil verwachtte en deed zich in den loop van zyne rede als een anarchist kennen. Volgens hem is heil te verwachte^ van werkstakingen, en daarom wenschte hy dat de lste Mei zal zyn een dag, waarop alle arboidera solidair het werk staken. Werk stakingen zullen de arbeiders voorbereiden voor de revolutie, die in het verschiet, is en het gewenschte middel zyn tot verkrijging der noodzakeiyk geworden maatschappelyke ver anderingen. Hoewel hy het werpen met bom men als propaganda-middel afkeurde, achtte hy het prediken van werkstakingen om tot revolutie te komen noodzakeiyk. Nadat hy geëindigd had, achtte W. P. G. Helsdingen, voorzitter van deze vergadering en tevens voorzitter van het comité voor de Mei beweging te Rotterdam, zich verplicht b8- kend te maken dat de spreker van dezen avond buiten zyn ('s voorzitters) wil en weten denkbeelden verkondigde, die niet strooken met de gedachten, welke voorzaten, toen tot hot houden dezer openbare vergadering werd besloten. De spreker Akrates had zich dienen te be palen tot de bespreking van den achturigen arbeidsdag. Helsdingen weet de schuld hiervan aan het algemeen secretariaat te Amsterdam, dat had moeten weten wien het naar Rottfo dam zond. Van de gelegenheid tot debat werd doo£ Boerkool en Goudswaard gebruik gemaakt, die beiden tegen bet gesprokene van Akrates opkwamen.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2