char" uK de „Freischütz"; voor bet slaan Tan het halfuur iets uit „La Fille du Régi ment"; voor het carillon alhier gearrangeerd door den stadsklokkenist, den heer H. R. T. Van Leeuwen. De speeltuin „Vreewyk", aan den Witten Singel, wordt Woensdag a. 8., 2 Mei, weer geopend. De speelplaats ziet er ook nu weer netjes uit on is in staat de jeugd veel genot te verschaffen. Opgave van het vervoer en de opbrengst van den Rynlandschen Stoomtram weg gedurende de maand Februari 1894: reizi gersaantal 22,247; opbrengst 2,772.39; goe deren en diversen 341.69. Totaal 8,113.98. Van 1 Januari tot ultimo Februari 1894: reizigersaantal 40,318; opbrengst 5,920.24 goederen en diversen ƒ9,07.70. Totaal ƒ6,827,94. Per dagkilometer bedraagt dit 12.86. Heden herdenken te Sassenheim Jan Kruik, 83 jaar, en Jannetje Kunen, 79 jaar, den dag, waarop z(J vóór 62 jaren in het huwelijk mochten treden, voorwaar een ver meldenswaardig feit. Beide oudjes zijn in het bezit van eene goede gezondheid. Mocht het hun op dezen dag niet aan belangstelling ontbreken l Zy wonen op het Nieuwe Klooster, een soort hofje, te Sassenheim. Een zesjarig knaapje te Wad dingsveen werd onder het spelen door zjjn broertje met eene hooivork aan het hoofd gewond. Aan de gevolgen daarvan is het overleden. Vrijdag 4 Mei zal te Waddings veen de keuring plaats hebben van de paarden, voor de militie bestemd. Te Katwijk aan Zee bedroegen de besommingen der visschersvloot in de afge loopen week ƒ60 tot 100. Vischprtjzen tarbot 6 a 8, kleine 3 a ƒ4, griet 1 a 2, tong 40 a 80 ets., midd. 35 a 40 ets., hunachol 10 a 15 ets., gr. zeehanen 50 a 85 ets. per stuk; schol 2.80 a ƒ5.10, gr. kokant ƒ2.40 a ƒ3.90, kleinere ƒ1.95 a ƒ2.60 per mand. De gam alen visschere brachten ruim 100 manden garnalen aan; de prijs bedroeg ƒ2.45 a 3 per mand. Zaterdagnacht te drie uren ont stond brand in de werkplaats der pianofabriek van den heer Cuypers, in het Westeinde, to 'a-Gravenhage, namelijk op de bovenverdieping van het gebouw in den tuin. De brand liet zich ernstig aanzien, te meer, daar de brand weer buitengewoon veel moeite had bij de blu8sching en het geheele dak moest weg breken, dat uit twee gedeelten beBtond, met eene turflaag daartusschen om de warmte te weren. Met vier slangen op de waterleiding werd de blussching te halfviJf voltooid. De werkplaats brandde grootendeels uit. De instru menten in de daaronder gelegen opslagplaats loden veel waterschade. Bij dezen brand gingen ook veel gereed schappen van de werklieden te loor. Te Rotterdam sloeg een paard, gespannen voor een molenaarswagen, aan de Spang68chekade van Delfshaven op hol. De bestuurder, die aan het lossen van den wagen was, wilde het paard bij de teugels grijpen, doch viel en kreeg de wielen over de borst. Hij was onmiddellijk een ïyk. De man laat eene weduwe met 7 kinderen achter. In de Friesche gemeente Kol- lumerland is 't vierjarig zoontje van een schipper, dat aan het oog der ouders was ontsnapt, in 't water gevallen en verdronken. Naar men verneemt, zullen de zoogenaamde H of Harmonika-rijtuigen, welke zullen loopen in de treinen 21 en 24, nog niet met 1 Me» in dienst kunnen worden gesteld, daar de aflevering van het voor deze treinen bestemd materiëel vertraging heeft ondervonden. Gedurende de maand Mei zullen dan ook de treinen 21 er. 24 (Amsterdam, Rotterdam en Den Haag naar Emmerik vice versa) bestaan uit gewoon materieel. Gedurende de afgeloopen week deden zich te Rotterdam 58 nieuwe gevallen van pokziekte voor. Een berucht dronkaard word in Dordrecht gered in oene bijeenkomst van het „Leger des Heils" aldaar. Kort daarop werd hij, wegens vroegere dronkenschap, veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf en 3 maanden opzeudiugnaar eene Rijkswerkinrichting. Kapt. Van Brero van het Leger vroeg gratie voor hem op grond zijner redding en de Koningin vorleende gratie, zoodat de man nu slechts de gevangenisstraf behoeft te ondergaan. De heeren Rot, Coltof enCornelis sen hebben, volgens „R. v. A.", hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis der Groningsche rechtbank. In een winkel in de Choorstraat te Utrecht kwam Zaterdag een man om eene revolver te koopen. De bediende liet hem daarop enkele zien, waarop de man er eene in de hand nam en den trekker een paarmalen overhaalde, niet anders denkende of de revol ver was ongeladen. Dat dit echter niet het geval was, bleek weldra, doordien op eens een schot knalde en oen kogel door de winkol kast naar buiten drong en op de straat terecht kwam. Het mag zeker een geluk heeten dat er, ondanks do drukke passage op dat uur, niemand is geraakt geworden. Dat zoowel de bediende als de kooper hevig geschrikt waren, is te begrijpen, zoomede dat laatstbedoelde er van afzag om nog meer revolvers te bezichtigen. Bij liet station te Nieuwersluis had Zaterdag-avond een treurig voorval plaats. De heer P. De Rue, van Vinkeveen, kwam aldaar met den trein aan en zou te voet naar huis gaan. Hy kwam echter, op welke wijze dan ook, op de spoorwegbrug terecht en, door de duisternis misleid, viel hy in den Angstel. Spoedig daagde hulp op, doch toen men hem op het droge had, was hy reede bewusteloos. Per as werd ht) naar zijne woning gebracht, waar hy kort na zijne aankomst overleed. Ter verbetering van het bericht, waarin het „Hbl." zeide dat de beschuldigden in de zaak der valsche bankbiljetten nog geene verdedigers gekozen hadden, kan het blad nu mededeelen, dat een der beklaagden reeds een advocaat heeft gekozenwed. Du Jordeuil zal verdedigd worden door mr. Rud. Benjamins. Een twaalfjarige knaap uit Vaals, die eene vrachtkar tegemoet was gegaan, om daarmede een eindweegs te kunnen rijden, was ongemerkt onder de kar gekropen, ten einde zich in een daar gespannen zeildoek te verbergen. Ongelukkig was het doek met vrachtgoederen gevuld en kon hy daar geene plaats vinden. Terug willende kruipen, kwam hy onder een wiel, met het noodlottig gevolg, dat hy door het zware voertuig werd ver pletterd. Meibetoogingen. In enkele gemeenten hadden reeds gisteren, Zondag, Meibetoogingen plaats. Overal hadden deze, voor zoover men daar van bericht ontving, een kalm verloop. Socia listische sprekers spraken de meoigte toe, zetten het nut van een algemeenen rustdag op 1 Mei, zoomede van den verkorten arbeids dag uiteen, en daarna hield men hier en daar een optocht met vaandels. Zoo o. a. te Gro ningen, waar de meeting op een stuk land niet zoo druk was bezocht als verleden jaar. Hier werd hot woord gevoerd door drie spre kers en ééne spreekster. Uit Groningen meldt men dat Zondag ochtend van den personentrein, dioto 9.3 u. van daar naar Zwolle vertrekt, de bagagewagen en tender naby de viaduct ge derailleerd zyn. Door den machinist, die het ongeval dadeiyk opmerkte, werd onmiddeiiyk gestopt, zoodat geene persoonlyke ongelukkon zyn te betreuren. Om twaalf uren was de lyn weer viy. Volgens opgave van „Bureau Veritas" zjjn in de maand Maart 57 zeilschepen verongelukt (waaronder 3 als vermist), nl.: 8 Duitsche, 10 Amorik., 18 Eng., 1 Ooslum., 2 Fran8che, 3 Grieksche, 1 Nederl., 2 Ital., 8 Noorache, 2 Russische en 2 Zweodsobe. In dezelfde maand vergingen 12 stoomschepen (waaronder 2 als vermist), nl. 2 Duitsche on 10 Engelsche. Te Nieuw-York ontstond in den nacht van Zaterdag op Zondag brand in de stallen van den heer Richard Fltzpatrick. Ton gevolge van do groote hoeveelheid hooi en stroo, welke zich daar bevond, breidde de brand zich zoo snel uit, dat, ondanks de spoedige hulp der brandweer, de paarden niet konden gered worden. Zonder dat men iets kon doen om ze te bevryden, kwamen 74 paarden, die in de stallen waren vastgebonden, in de vlammen om. De ongelukkige dieren poogden zich los te rukken, doch zonder ge volg. Evenwol waren de meesten reeds be dwelmd door den rook, voordat de vlammen hen bereikten. Te Tokio zyn 300 huizen afgo- brand. Vele brandweermannon werden ernstig gewond. BjjLaLouvière in Henegouwen is een ernstig ongeluk voorgevallen. Terwyi zestien my nwerkers op de gewone wyze in de m(jn werden neergelaten, haakte en kan telde de bak, waarin zy zaten, met het treurig gevolg, dat dertien er uit vielen, terwyi zy, die zioh konden vasthouden, ernstig gewond werden; de anderen vielen van eene hoogte van 420 meter te pletter. De machinist, die niets bemerkt had, liet den kabel nog maar steeds afloopen, zoodat de bak, plotseling weer losrakende, met een geweldigen schok naar benoden viel. Het parket van Bergen heeft een onderzoek ingesteld, maar wat de oorzaak van het onge luk was, heeft men niet kunnen ontdekken. Gemeenteraad van Oegstgeest. jBuitengewone vergadering. Op Vrydag den 27sten dezer vereenigden zich de leden van den Raad der gemeente Oegstgeest ten raadhuize, ten einde gevolg te geven aan het besluit om den heer H. D. Ter wee, burgemeester der gemeente, een biyvend aan denken te geven van zyn veertigjarig bestuur der gemeente, hetwelk bestaat uit een levens groot, in olieverf geschilderd portret van Z.Edelachtb., vervat in eene praohtig vergulde lyst, met de daarby behoorende oorkonde, in gekleurde Gothische letters geschreven, en eveneons in eene schoone l(jst met het wapen van z(jne veertigjarige bestuurs-gemeente ver sierd; terwyi aan de linker- het jaartal 1858 en aan de rechterbovenzyde der oorkonde het jaartal 1893 prjjkt; en in het midden onder het wapen der gemeente, dat door twee cherubijntjes wordt omkranst, de woorden staan „19 Mei". Onder aan den linkervoet der oorkonde staat, ovenals op het portret, de naam des bekwamen vervaardigers, den heer P. Schmidt, terwyi aan den rechtervoet de woonplaats van den maker, Dordrecht, is voreeuwigd. De oorkonde luidt als volgt: „Ondergeteekenden, leden van den Raad der gemeente Oegstgoest, hebben zoowel uit eigen middelen als uit. milde bydragen der ingezetenen doen vervaardigen een in olie verf geschilderd portret van den Edelacht- baren Heer Hendrik Derk Terwoe als huldeblyk ter gelegenheid van het veertig jarig jubileum van ZijnEdelaohtbare als Bur gemeester der gemeente. Dit portret met deze oorkonde is bestemd voor de Raadzaal in het Gemeentehuis, om daar als onvervreemdbaar eigendom der gemeente te strekken tot voortdurende gedachtenis. Oegstgeest, 19 Mei 1898. E. Groen D. Van der Putte H. Duivenvoorde Roelofs Heyrmans A. Juffermans Albert Den Haan J. J. Van Hoeken L. E. Nieuwenhuizen J. C. Spaargaren. De Penningmeester der Feestcommissie, J. Van den Berg. De Secretaris der Feestcommissie, A. Blan- ke8tyn." Den Burgemoeeter ter vergadering verschenen, werd door den heer Roelofs Heyrmans, voor zitter der Feestcommissie, het doel dezer ver gadering medegedeeld, die alstoen het woord tot Z.Edelachtbare richtte, in eenige gevoel volle woorden: „Waarde en hooggeachte BurgemeesterI" zoo zeide spr. ongeveer, „de leden van den Raad waren zoo vriendelyk my, als oud- voorzitter der feestviering by gelegenheid van Uwe veertigjarige ambtsvervulling, uit te noodigen tot U een enkel woord te riohten by de overdracht van het biy vend aandenken aan dit heugiyk feest; ik heb, omdat het mynen geachten burgemeester en vriend gold, gaarne hunne ultnoodiging aangenomen. „Ge ziet ons dus, in dankbare herinnering aan die dagen, nogmaals byeen, thans om 't zegel te drukken op Uw feest, want we komen U verzoeken van ons en van de mede ingezetenen, voor de Gemeente als haar eigendom, wel te willen aannemen, en onder Uwe hoede te bewaren, Uw portret met by- behoorende oorkonde, beiden zóó vervaardigd, dat ze zullen blyken bestand te zyn vele jaren lang. „Het portret, met nauwkeurigheid geschil derd, zal Uwe goedkeuring wegdragen, en uit de oorkonde zal U blyken, dat de gevers wenschen dat voor U, naar wy hopen, nog vele jaren, en voor Uwe opvolgers, een zicht baar bewys in de Raadkamer is, van hunne erkentelykheid voor wat Gy thans reeds meer dan veertig jaren voor onze gemeente deedt. „In het concept dier oorkonde was sprake van „een stoffeiyk bewys, dat ten eeuwigen dage" zou blyven bestaan; dit nu is latei- veranderd, want stof, ze is immers vergan- keiyk, maar waar wy, ingezetenen, voor kunnen zorgen, is, dat de herinnering aan al het goede, dat Ge in onze gemeente in Uw lang leven, door Uwe groote werkzaamheid tot stand bracht, onvergankeiyk wordt. Zie, dan vragen we onze kinderen maar niet te vergeten het groote feit, dat op den 27sten April 1894 aan de gemeente werd gegeven het portret van Burgemeester Terwee, omdat hy voor de gemeente ?B geweest een best Burgemeester en voor hare ingezetenen een goed on harteiyk Burgervader. „Met den wensch, dat 't U gegeven mogo zyn nog vele jaren dit souvenir porsooniyk te bewarenen moet het zyn dat dan Uw opvolger daarin moge zien, hoe Uwe ingezetenen Uw bestuur geapprecieerd hebben, en met de hoop dat het Uwen Raad, nu nog geïnspireerd door Uzelf en later door Uw beeld, gegeven moge worden met goed gevolg werkzaam te mogen zyn tot bloei van ons heeriyk Oegst geest, dragen wy aan U over dit portret, zeker als wy zyn, dat Gy het bewaren zult als een voor U en voor ons dierbaar kleinood.' De Burgemeester, zichtbaar aangedaan door de harteiyke woorden en gel uk wenschen van de leden van den Raad, bedankte hen en vooral den heer Roelofs Heyrmans, als voor zitter der feestcommissie, voor de vele en goede wenschen, voor Z.Ed. geuit, en gaf de verzekering, dat, ofschoon zyne jaren hoog waren, Z.Ed, tooh met onvermoeiden y ver de belangen der ingezetenen en den bloei der gemeente zoude bevorderen; maar dat, om tot dat doel te geraken, het „Eendracht maakt macht" ook in de vergaderingen moest blyven voorzitten, en dat, wanneer ieder naar eed en plicht het zyne deed om den bloei der gemeente te blyven bevorderen, de gemeente Oegstgeest dan voorzeker eene schoone toe komst zoude tegemoet gaan, en hoopte dat de aanschouwing van zyn beeld en de in houd der oorkonde zyn opvolger ten richt snoer zouden strekken voor het bestuur der gemeente, die hem zoo dierbaar is en zal blyven. J. v. B. Geveild© peroeelen. Gehouden Verkooping aan den Burg alhier, op Zaterdag 28 April 1894, ten overstaan van lo. Mr. J. A. F. Coebergh, notaris te Leiden. Het huis met tuin Noordeinde 17, kooper de heer W. A. Van Lith q.q., voor ƒ4680; het huis Hoogewoerd 65, kooper de heer H. Van Teyiingen q.q„ voor ƒ4450; het huis Geere- straat 18, kooper de heer H. Duiverman, voor ƒ1000; het huis met tuin Aloêlaan 25, kooper P. Van der Horst q.q., voor ƒ3575; de huizon Langogracht 18 en St.-Jorissteeg 27 zyn on verkocht gebleven. 2o. W. F. Kaiser, notaris te Leiden. Het huis Nieuwsteeg 14, kooper de heer O. L. De Vries, voor 2600. 3o. J. F. Meiners, notaris te Leiden. Het winkelhuis Haarlemmerstraat 187, kooper de heer O. L. De Vries, voor ƒ3260. BUITENLAND. Frankrijk. De inhechtenisneming van den anarchist Fénéon is niet het gevolg van het vinden van door hem onderteekende brieven in de papieren van Matha, maar het resultaat van lange nasporingen. Men had hem reeds lang op het oog en drie weken geleden was reeds oene huiszoeking by hem gedaan, die echter niets opleverde, omdat Fenéon de voorzorg had genomen, zyne anarchistische correspon dentie weg te sluiten in zyn bureau aan het ministerie van oorlog. Daar heeft men nu dan ook de bewyzen zyner schuld gevonden, als mede eenige slaghoedjes tot het doen ont ploffen van bommen. Tegenover deze sprekende bewyzen heeft hy niet getracht te ontkennen, dat hy de anarchistische leer is toegedaan. Men scbynt hem van medeplichtigheid aan den aanslag in den restaurant Foyot te verdenken. Italië. De Italiaan8che begrootings-commissie heeft met 25 tegen 2 stemmen de begrooting voor oorlog goedgekeurd. De commissie wenschte allerlei bezuinigin gen in te voeren, maar liet dat voprnemen varen, nadat de minister van oorlog had ver klaard, dat hy, zoo niet in dit jaar, dan toch zeker later, in staat zou wezen de legeruitgaven aanmerkelyk te verminderen. Tot rapporteur der commissie werd benoemd de heer Pais, die in de Kamer de aanneming der begrooting zal aanbevelen. Morgen, Dinsdag, zal de Kamer weer byeen- komen, ten einde eene beslissing te nemen over de oorlogs-begrooting. Te oordeelen naar het besluit, dat de commissie heeft genomen, zal naar alle waarschyniykheid ook de be grooting van den minister van oorlog, evenals die van den minister van marine, ongewyzigd worden goedgekeurd. De beslissing over de ünantiêele hervormingsplannen van de heeren Onspi en Sonnino zal, naar men weet, eerst later worden genomen, daar deze eerst den löden Mei aan de orde zullen worden gesteld. In den Senaat heeft de minister van financiën Sonnino zich krachtig verklaard tegen het opzeggen der Latynsche Unie, omdat hy Uit gevaariyk achtte voor Italië. Oonteurjjk-Houff.-Monarchie. Het bekende wetsontwerp betreffende de kerkelyke hervormingen, dat door de Hon- gaarsche regeering nu by het Magnateühuis is ingediend, heeft in de commissie, welke met het onderzoek dezer hervormingen belast is, eene onverwacht gunstige ontvangst ge vonden. De commissie uit de Eerste Kamer, waar de tegenstanders van het ontwerp de meerderheid hebben, keurde het ontwerp met 25 tegen 15 stemmen goed. Hierdoor wordt het Huis wel niet gebonden, maar toch is het hoogst waarschyniyk, dat het wetsontwerp tot invoering van het verplicht burgeriyk huweiyk zonder veel verzet zal worden aangenomen. De stadhouder te Ween en heeft den arbeiders aangemaand, op 1 Mei niet eigen machtig verlof te nemen, daar van geen der arbeiders in Staatsdienst zoo iets zou worden geduld, terwyl een dergeiyk verlof ook niet zal worden toegestaan. Het huweiyk tusschen Don Carlos en de prinses van Rohan is te Praag voltrokken. Bijzondere feestelijkheden hadden daarby niet plaats. Het huweiyk werd ingezegend door den kardinaal, prins Schwartzenberg. Als ge tuigen traden op de prins van Rohan, graaf Waldstein, prins Löwenstein en prins Alfonso van Bourbon. De leiders der Carlistische party in Spanje lieten zich niet by de plechtigheid vertegenwoordigen. Zweden en Noorwegen. Het Noorweegsche Storthing verwierp, over eenkomstig het advies der commissie, met 77 tegen 34 stemmen het voorstel der regeering om 263,000 kronen ter beschikking te stellen voor de legeroefeningen, welke in dezen zomer zouden worden gehouden. Rusland. Mag men den Petersburgschen correspondent van het „Berl. Tageblatt" gelooven, dan zou de czarewitch zich binnenkort naar Berlyn begeven, om den keizer te verzoeken de voltrek king van zyn huweiyk met prinses Alix van Hessen te komen bywonen. De czaar zelf zou dezen zomer gaan jagen in de nabyheid van Czernowitz, in Oostenryk. Het blad maakt daaruit de gevolgtrekking, dat by die gelegenhoid aldaar eene ontmoeting tusschen de drie keizers zou plaats hebben. De Russische generaal Alexander van Reutlinger, wiens naam in den Krimoorlog zeer bekend is geworden door de versterking van den Malakoff-toren te Sebastopol (Rent- linger was genie officier), is dezer dagen over leden. Servië. Koning Milan van Servië zal vermoedelyk Belgrado niet weer verlaten. Te Belgrado wordt beweerd dat weldra door de Skupschtina het besluit zal worden vernietigd, waarby den vader van koning Alexander indertyd het verbiyf in Servië werd verboden. Het onlangs opgetreden Servische kabinet- Nicolajewitch begint nu krachtiger te handelen jegens de radicalen, die zich nog steeds tegen de regeering blyven verzetten, zoolang koning Milan in Servië vertoeft. In de stad Palanka weigerde het radicale gemeentebestuur de belastingen te innen, overeenkomstig de verordeningen van den minister van financiën, Petrovic. De inwoners verzetten zich met geweld, maar de troepen dreven hen uiteen, evenwel niet zonder dat velen ernstig gewond werden. De leiders der radicale party werden in hechtenis genomen en de orde werd spoedig hersteld. Het gevolg van dit krasse optreden was, dat den volgen den dag de jbelasting door allen, die deze nog schuldig waren, werd betaald. 13i*azilië. Indien de correspondent van de „Times" te Buenos Ayres goed is ingelicht, dan is h£ geschil tusschen Portugal en de Argentyn- sche republiek over de inhechtenisneming der Braziliaansche officieren rood# bijgelegd. De Portugeesche regeering heeft zich bereid verklaard de eischen der Argentynache regee ring in te willigen. Betreffende de ontvluchting van admiraal Da Gama en zyne aanhangers te Montevideo wordt nog gemeld dat in het geheel 220 def Brazilianen den wal wisten te bereiken. Dez^ ontvluchting van de Pcrtugeescke schepen was alleen mogeiyk, doordat Ds Gama door vrienden aan den wal werd geholpen. Mea vermoedt dat Da Gama zich nu naar Rk- Grande zal begeven, ten einde den leider vss den opstand in deze provincie, Silveira Martins, by te staan. In hoever op grond van de onderhande lingen, welke tusschen president De Moraes on Martins zyn aangeknoopt, eene schikking mogeiyk zal wezen, is nog niet bekend. Voor- loopig blyven de opstandelingen in de pro vincie Rio-Grande by hun voornemen om den stryd tegen de regeering te Rio-de-Janeire voort te zetten. Na de onderwerping der admiraals De Mello en Da Gama is echter de kans, dat hun verzei met goeden uitslag zal bekroond worden, aanmerkelijk verminderd. Wegens het ontsnappen der Braziliaansche vluchtelingen, die zich op Portugeesche schepen bevonden, heeft de Portugeesche regeering de bevelhebbers van de „Mindello" en de „Albuquerque" afgezet. Zy zullen terecht staan voor een krijgsraad, die zal onderzoeken wie tot de ontvluchting de hand hebben ge leend. Inmiddels heeft Da Gama gebruik gemaakt van zyne vryheid en is het hem gelukt met zyne aanhangera het Braziliaansche grond gebied te bereiken. Blykens de laatste berichten uit Brazilië hebben in Rio-Grande weer eenige gevechten plaats gehad tusschen de troepen van Silva Martins en de aanhangers van president Peixoto, maar deze schermutselingen waren niot van zoo groote beteekenis, dat zy eenigen invloed op den afloop van den stryd kunnen oefenen, Vereenlff<l* Stftten. De berichten uit de Vereenigde Staten be treffende den tocht van Coxey's werkloozeq naar Washington, blyven geruststellend. In enkele Staten zyn weer pogingen beproefd om zich van treinen meester te maken en hier en daar kwam het ook weer tot botsingen tusschen de tramps en de politie, maar ernstige ongeregeldheden zyn nog niet voorgevallen. Overal evenwel blyven de gouverneurs der staten op hunne hoede. Waar het mogeiyk itj- worden de afdeelingen van Ooxey's leger uit eengedreven, terwyl hun tevens het gebruik der treinen wordt ontzegd. Byzonder gemakkeiyk is overigens de taak dei autoriteiten niet. Dit bleek by de pogin gen, welke in het werk werden gesteld om den trein van de Northera-Paciflc-Company te Montana te heroveren. Op verschillende punten waren afdeelingen cavalerie geposteerd, maar deze konden den in volle vaart voor*» stoomenden trein niet tegenhouden. Zelfe baatte het niet, dat hier en daar de rails waren opgebroken. Onder de werkloozen in den trein be zonden zich handige werklieden, die den weg in korten tyd wisten te her stellen. Toen de trein het fort Keogh passeerde, gaven de soldaten vuur, maar dit deerde de tramps niet. Ook werd den vluchtenden trein een andere trein nagezonden, eveneens echtei zonder gevolg. Uit vrees voor eene botsing durfde natuuriyk de directie hare gewone treinen niet laten loopen. Eindeiyk, nadat de werkloozen een afstand van 700 mylen met den gestolen trein hadden afgelegd, wer den zy, terwyl de trein in het open void halt hield, verrast door eene afdeeling cavaleristen, die den trein weer bemachtigden. De werk loozen stapten toen uit en zetten den marsch naar Washington te voet voort. In afwachting van de aankomst der werk loozen te Washington heeft president Cleve land zyn vertrek naar zyn buitenverbiyf te Woodhouse voorloopig uitgesteld. In elk geval zal de president tot na den lsten Mei te Washington blyven, ten einde den uitslag van Coxey's beweging daar af te wachten. Volgens latere berichten is Coxey, de leider der werkloozen, te Rodeville aangekomen, welke plaats een dagmarsch van de hoofdstad ia verwyderd. Morgen wordt hy te Washington verwacht met zyne afdeeling, welke in eene der voorsteden een kamp zal betrekkeD. Da ontvangst, die Coxey in de hoofdstad ten deel zal vallen, zal zeker grooten invloed oefenen op den verderen loop der beweging. Indien Coxey het doel niet bereikt, zullen zeker ook de talryke afdeelingen, welke zich nog in de verschillende staten bevinden, dea tocht niet voortzetten. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 29 April. Uit goede bron wordt medegedeeld dat de Russische regeering voornemens is de onkosten voor hare rekening te nemen voor het afstempelen der stukken voor de Fransche, Duitsche en Nederlandsche aandeelhouders by de aanstaande conversie der Oostersche leening in een 4-pcts-fonds. WEENEN, 29 April. De werkliedon in het bouwvak, ten getale van 30,000, hebben heden besloten, dat zy morgen den arbeid zullen staken. De werklieden verlangen vermindering van den dagelykschen werktyd. NIEUW-YORK, 29 April. De invoer van koopmansgoederen in de afgeloopen week vertegenwoordigt eene waarde van 10,598,748 dollars. De uitvoer van specie naar Europa in de

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 6