N°. 10487. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. IN BLOEI GEKNAKT. Dinsdas 1 IVIei. A°. 1894. LEIDSCH PBXJS DEZER COUBAIffT: Voor Leiden per 8 maanden, 1.10. Franco per postv, 1.40. Afzonderlyke Nommers0.06. PRIJS DER ADVERTEHTIËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.1TJ. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de sta», wordt f 0.06 berekend. Leiden, 30 April. "Wy ontvingen bet verelag van deVereeni ging „Armenzorg", te Leiden, over het jaar 1 April 1893 tot 81 Maart 1894. Vier jaren bestaat nu deze Vereri.iying. Het bestuur begon in April 1893 n.et ftn aaltio van 497.69. Aan jaarlyksche bedragen mocht het ontvangen ƒ747 en aan giften ƒ21. Het bestuur werd in April met algemeene stemmen herkozen on was berei i die op dracht weder te aanvaarden; het wasb&men gesteld als volgt: mevrouw Van de Öande Bakhuyzen, presidente; mevrouw Marchant secretaresse; mejuffrouw Bosman, penning- meesteresse. In September was mevrouw Marchant, uithoofde van eene ernsuge ziekte in hare familie, genoodzaakt ceze stad te verlaten en zag zy zich daardoor verplicht hare medewerking aan de Vereeniging te staken, dus ook als secretaresse haar ontslag te nemen. Op de vergadering van October werd mej. Van Manen tot secretaresse benoemd. Mevrouw Bruinier nam in den aanvang van het winterseizoen haar ontslag als medewer kend lid, wegens gebrek aan tydzij ver klaarde echter de zaak, zooveel in haar ver mogen is, te zullen bleven steunen. De beide ledige plaatsen zyn gelukkig vervuld: in Oct. 11. door mevrouw Wijsman, io Februari door mevrouw Van Kleeff, en in de laatste ver gadering trad mejuffrouw S. Suringar tot de Vereeniging toe. De werkcommi88ie was samengesteld als volgt: vooreerst mevrouw Greven en mejuffr. Van Beek, daarin bijgestaan door de dames Nykamp en Van der Vlugt; zy zorgen voor het uitgeven van het goed, het uitbetalen der loonen en het beheer van het depot, dat steeds gevestigd blijft by mejuffr. Broebaart, Pieters kerkplein No. 2, en dat voortdurend in de herin nering onzer stadgenooten wordt aanbevolen. Verder de dames Kaiser en Van Manen, die zorgen voor den aankoop van het te verwer ken goed, het knippen der kleedingstukken, waarbij zy bijgestaan worden door eenige dames, in het lokaal Lokhorststraat No. 16, dat voor het doel voortdurend door het gemeente bestuur welwillend wordt afgestaan. Het is werkelijk aangenaam om te zien, hoezeer de vrouwen het op prijs stellen werk te ont vangen, en hoe zij reeds in October komen vragen of het naaiwerk nog niet uitgegeven wordt, terwijl bestuurderessen, om het depot niet overvol te maken, eerst met November beginnen konden met werk te verschaffen. Wil men veel werk geven, dan is het ook noodig dat er veel verkocht wordt; bestuur- deressen lieten in de laatste jaren steeds goede ren voor huiselijk gebruik maken, welke vooral voor de aanstaande schoonmaak zeer aan te bevelen zijnzij merken verder op dat hunne naaisters bepaald vooruitgaan, en men vergete niet, dat die oefening ook haren gezinnen ten goede komt. In November kregen bestuurde ressen weder toestemming van het stads bestuur om een verkoop van den voorraad te houden; zij mochten zich ir. oen druk bezoek verheugen en verkochten voor ƒ200.34; d-e som werd nog vermeerderd door de opbre: gst van de fraaie sprei, welke aan de Vereenigi» g ter verloting was aangeboden door mejuffr. Sleyser en 25 opbracht. Bestuurderessen kregen op de verkoopdagen nog vele bestel lingen, welke zoo spoedig mogelijk zijn afge leverd. Tot einde Maart konden zy dit jaar voortgaan met werkgeven. Wat de gezinnen betreft, het aantal ver meerderde weer met verscheidenezoodat het getal vaste gezinnen, waarvan de vrouwen ook annbpraak op werk hebben, dit jaar klom tot 76; enkele werden wegens bedelarij of s'ecbt gedrag geschrapt. Ook hebber bestuur deressen verscheidene vrouwen werkhuizen kunnen bezorgen en meisjes in diensten kunnen plaatsen. Herhaaldelijk konden zij mannen op fabrieken geplaatst krijgen, dank zij de medewerking van verscheidene dames, die daartoe hare voorspraak wilden aanwenden. Bestuurderessen kunnen natuurlijk niet voor alle personen instaan, maar informeeren zoo veel mogelijk. Zij ondervinden dikwi,ls teleur stelling, maar toch kunnen zij dankbaar ver melden dat sommige gezinnen bepaald vooruit zijn gegaan; ook werden aan verscheidene gezinnen voorschotten verschaft om het een of ander te beginnen; velen betalen geregeld, soms met 10 of 26 cents te gelijk af, enkele helaas blijven in gebreke; eene som, welke bestuurderes6en verleden jaar als verloren meenden te moeten beschouwen, is dit jaar by geringe hoeveelheden af betaald, zoodat zij ook aan dat gezin hun vertrouwen in het vervolg niet zullen behoeven te onttrekken. Een per soon, dien zij sedert 8 jaren voorthelpen en die in het begin er niet op tegen had om als hij geen werk had, met een van zijne kinderen naar de stedelijke werkinrichting te gaan, hielpen bestuurderessen aan een petro leumwagen, waarna hij het voorschot, tot op enkele guldens na, (die ze hem schonken) terugbetaalde. Die man is nu op eene fabriek geplaatst, sedert 2 jaar heeft hij de stedelijke werkinrichting niet meer behoeven te bezoeken, en verdient nu, hoewel niet ruim, den kost voor zijn gezin. Yoor sommige oudon van dagen, die weinig kunnen verdienen, wordt in drie of vier winter maanden de huishuur betaald. Het aantal ge zinnon, die niet voor vast bi) het bestuur zijn aangenomen, maar toch bij ziekte of werk loosheid werdeü voortgeholpen, was vrij groot. Gaarne zouden bestuurderessen het vermeer deren, doch de giften, die in vorige winters 6oms zeer ruim in de kas vloeiden, waren dit jaar aanzienlijk minder, zoodat bestuurderessen zich veel meer tot hunne vast aangenomen gezinnen moesten beperken en deze zelfs niet zoo goed konden helpen als zij wel wenschten wellicht was de minder langdurige koude er de oorzaak van Zeker is het, dat vele stad genooten in de meening verkeeren, dat het genoeg ls, de behoeftigen, die by hen komen klagen, naar eene der dames van de Vereeni ging „Armenzorg" te zenden, om bun dadeiyk hulp to doen toekomen. Ieder begrype dat zulks alleen mogelyk wordt, wanneer het be- 8tuur vele dames armbezoeksters heeft en veel fondsen om by bezoek te kunnen helpen. BesruurJeressen kunnen wel dikwyls iets met goeden raad uitwerken, maar veel meer met goede daad in tyden van koude, werkloosheid en armoede. De Maatscbappy van Weldadigheid verleent steeds eene zeer gewaardeerde hulp by het onderzoek naar de geschiktheid der gezinnen. Met veel dankbaarheid wordt vermeld dat de damesvereeniging „Es-Moll" haar eerste concert ten voordeele dér Vereeniging gegeven heeft en dat het de som van 176.93 heeft opgebracht; terwyl ook het Studenten-muziek gezelschap „Sempre Crescendo" de opbrengst van het gegeven Armenconcert heeft aange boden, welke opbrengst de som van ƒ206.60 bedroeg. Het bestuur der Ntderlandsche Naaivereeni- ging gaf weder eene groote bezending ge maakte kleedingstukken, en met dankbaarheid vermeldt het bestuur ook, dat het aantal familièn, die zich bereid hebben verklaard om aaD zieken en herstellenden eenmaal per week versterkend voedsel te verstrekken, ook dit jaar weer is toegenomen. Mevrouw Frentzen Sytboff, Witte Singel No. 356 Z, bestuurt de.se afdeeling. Bo8tuuruere8sen mogen dus met tevreden heid op den afgeloopen jaarkring terugzien en met moed het volgende jaar ie gemoet gaan. De werkende leden der Vereeniging zyn thans: mevr. Van de Sande Bakhuyzen, presidente; mej. C. Van Manen, secretaresse; mej. G. Bosman, penningmeesteresse; mej. J. Van Beek, freule E. Bowier, mevr. Dros Van Ryn, mevr. Dros-^-iioos, mevr. Faber Schaay, mevr. FrervÊapnSythoff, mevr. GrevenSpieriijgshoek^mevr. Van Houten Van Gcgh, mej. A. KaïSer, mevr. Van Kleeff Ludwig, mevr. NykampTer Laag, rnej. S. Suringar, mevr. Van dej: VenHissmk, mevr. Van der VlugtRauw .-.hoff, mevr. Vreede Van Oosterzee en mevr. WysmanVan Oos- terwyk. By de heden gehouden openbare ver- kooping vaD cokes, in partyen van 10 Hec toliters, waren de pryzen4.60. Men schryft uit Amsterdam, van 28 April In een der lokalen van „Artis" werd heden, onder leiding van dr. C. M. Kan, de een-en- zeventigste algemeene vergadering gehouden van het Kon. Nederlandsch „Aardrijkskundig Genootschap". By de opening deelde de voorzitter mede dat in de vollodige bestuursvergadering o. a. tot lid is benoemd prof. mr. H. L. Drucker, te Leiden. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden van 660 tot 619 is gedaald. De heer J. M. C. A. Timmermans deelde daarna eenige mededeeiingen meue over het geographisch onderzoek in de laatste jaren. Na eene korte pauze deed de heer F. G. Kramp eenige mededeeiingen over oude kaakten van Aziö, in het byzonder over de uiterst zeldzame kaart van 't Noorden en Ooater- geaeelte van Aziö, door Nicolaas Witzen in 1687 vervaardigd, waarvan hier te lande slechts één exemplaar bekend ia, in de uni- ver8iteits-bibliotheek te Leiden., dat aan de vergadering vertoond werd.. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren prof. dr. C. M. Kan, J. M. C. A. Timmermans, dr. H. Blink, prof. dr. P. J. Blok, F. A. S. De Clercq, dr. H. Van Capelle, A. A. Beekman en G. Rosenthal. De hooge Staatsdienaren, die H. M. de Koningin-Regentes wenschte te raadplegen naar aanleiding van het door het Ministerie genomen ontslag, zyn door H. M. gehoord; de vice-president van den Raad van State heeft zich daartoe gisterochtend te 10 uren ten Paleize te 's-Gravenhage begeven. Baron Van Ooltstein, Hr. Ms. gezant te Londen en president van den Raad van Voogdy, is in de residentie aangehunen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ter gelegenheid van het Paaschfeest der Russen een plechtige dienst gehouden in de Russische kapel te 's-Gravenhage, welke werd by gewoond door staatsraad De Berends, zaak gelastigde van Rusland aldaar, ook door den kapitein der Russische marine Constantyn Petroff, aldaar vertoevende en aan het „Hotel Paulez" afgestapt. Mr. J. G. Gleichman heeft heden het bericht aan het bureau van stemopneming te '6 Gravenhago ingezonden, dat hy de be noeming tot lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Amsterdam aanneemt, zoodat de benoemiDg voor het district 's Gravenhage door hem niet wordt aangenomen. Uithoofde van den Hemelvaartsdag zal Donderdag 3 Mei a. 8. de gewone audiëntie van den minister van financiën niet plaats hebben. In eene Zaterdag-avond gehouden ver gadering van leden der „Haagsche Journa- listenvereeniging", onder leiding van den vice- voorzitter, den heer J. Doorman, werd door den secretaris-penningmeester, den heer M. E. Belinfante, verslag uitgebracht, waaruit bleek dat de vereeniging gedurende het eerste jaar van haar bestaan reeds nuttig werkzaam was geweest door op te treden in het belang van vakgenooten waar dit pas gaf. Het ledental is niet zoo groot als verwacht werd. Besloten werd pogingen aan te wenden om bekende Haagsche journalisten te doen toetreden. Verschillende onderwerpen van journalistiek belang werden daarna ter sprake gebracht en eenige besluiten genomen, welke zich zullen oplossen in voorstellen voor de algemeene vergadering van den Nederlandschen Journa listenkring te Amsterdam. Hot aftredend bestuurslid, de heer J. Doorman, werd herkozen. Nadat de te Waarder beroepen predikant Van Heteren ongeveer medio November het beroep naar die gemeente had aangenomen, maar voor onbepaalden tyd uit zyn ambt ontzet is, is door den kerkeraad nog geen ander beroep uitgebracht. Binnenkort zal nu, wanneer de kerkeraad hiertoe niet overgaat, het classicaal kerk bestuur, doende wat des kerkeraads is, trachten de vacanto plaats te vervullen. De totale winst der Deli Maatschap'y over het afgeloopen jaar bedraagt/3,2CC,177.27 ter verdeeling aan aande3lhoud3re blyven ƒ2,059,179.39. De uitkeering is vastgesteld c-p ƒ514 per aandeel van ƒ1000. De heer J. i'. Creraer, te 's-Gr?.venhago} is herkozen Big commissaris Het „Hbl." vermeldt als gerucht, da d- oud-gouverneur-generaal, mr. C. Pynb^fccr Hordyk, met de vorming van oen ministerie belast zou worden, doch tot nog toe ontbreekt hiervoor alle grond. Wegens net overiyd6n van den heer Van der Hoop treedt ah directeur dei Vry« Universiteit op de heer C. M. E. Van Löbeo Seis, te '8 Gravenhage. Te Utrecht zal, op initiatief van eenige dames, ter gelegenheid der oponing van het gasthuis voor minvermogende ooglyders, van 8 12 Mei ln de zalen van dat gebouw eene tentoonstelling worden gehouden van aqua rellen en tevens van voorwerpen var kunst en smaak. Aan deze tentoonstelling is eene lotery verbonden, waarvoor reeds vele fraaie en be- langryk6 pryzen aanwezig zyr De opbrengst van het geheel zal komen ten bate 7ao boven gemelde innchting. Naar het Noord-Prabantsch Dagblad" uit goede bron zegt te vernemen, uestaat by de regeering plan om de kc! «niaie reserve, thane te Nymegen gevestigd, te verleggen naar Grave, waar vele gebouwen, vroeger door d* bezetting bewoond, ledig staan. De oorzaak is gelegen in de vele gelegenheden tnt uitspattingen, welke Nymegen biedt, en da nabyheid der Duitsche grenzeD. waardoor de desertiöa vergemakLeiykt worden en herhaol- delyk voorkomen. Bovendien biodt Grave schoone gelegenheid tot exercitie, te land en te water. Zaterdag avond is te Utrecht op Si-jarigen leeftyd overleden de heer J. Vervooren, com missaris van politie. Als inspecteur werkzaam gewec3l zynde te Amsterdam en Rotterdam, werd hy tot commisaris benoemd te Harderwyk en in 1875 to Utrecht. Het stoomschip „Prins Frederik Hendrik, vertrok 28 April van Nieuw York naar West- Indié; de „Soembing", van Rotterdam naar Java, arriveerde £0 April te Southampton. By koninklyk besluit is aan den beer C. Th. Speidel, op zyn verzoek, eervol ont slag verleend uit zyne betrek'iing van consti* te Saigon. De voorloopige waarneming van het con sulaat is opgedragen aan den heer Fiódéric Daumiller. Sti.-Ct Gemengd Nieuws. Na het gebruik61ykespringen der fontein op de Vischmarkt, gepaard gaance met klokkenspel van den Stad hu is toren, op den laatsten April-dag, aanvangende des namid dags te zes uren, oen en ander ter eere van den dra lichtenden eersten Mei morgen - heden avond dus nog zal het carillon van genen den toren voor het slaan van het heel-nui- voor het nieuwe carillon-jaar spelen het J&g*?- 69) Een bode reed een kwartier na het schryven van dit briefje in vliegende vaart den weg naar L. op en Laura bleef met gebroken hart en door tranen verduisterde oogen achter. Het verdere gedeelte van den dag bracht zy in wanhoop door. Zy had den kleinen Adelbert met de bonne weggezonden. Zy kon zyn aanblik niet verdragen, want die zwarte oogen herinnerden haar te veel aan hem, dien zy zoo liefhad en die haar zoo wreed bedrogen had. Zy wist dat er voor de komst van haren vader minstens acht uren moesten voorbygaan, en het scheen haar alsof de dag eeuwig duurde. Toen het middagmaal opgedragen werd, gaf z\j bevel het terBtond weder weg te nemen. Zy had hoofdpyn en wenschte niet gestoord te worden. Maar eindelyk was die in haar oog eindelooze dag voorby. De zon was onder gegaan en een hevige storm loeide door de lucht en deed de venstors rammelen. Laura was op eene rustbank gezeten en luisterde met angst naar de akelige geluiden, die door het gieren van den wind in den schoorsteen teweeggebracht werden. Hare gejaagdheid en onrust waren met het komen van den avond slimmer geworden en zö verbeeldde zich steeds angstkreten te hooren. Zoo haar vader eens aangevallen werd? O, dan zou zy ook hem verliezen! Daar hoorde zy de valbrug nederlaten en een oogen blik daarna lag zy in de armen haars vaders. „Vader, lieve vader I" riep zy weenend, „o, wat ben ik ongelukkig 1" „Mijne lieveling, myn kindl" zeide de graaf Von Stenwerck, „zog my, wat kan ik voor u doen?" Zy reikte tot antwoord het briefje van gravin Adeiheid aan haren vader en deze doorlas het. Toen nam hy het gelaat van zyn kina tusschen de handen, drukte een kus op haar voorhoofd en zeide met bevende stem „Kind, troost en raad kan ik u niet geven, ten minste nu niet. Het hoofd loopt my om; maar laat ons nadenken, wat ons te doen staat." Eenige oogenblikken zaten de beide zwaar beproefden band in hand, zonder iets te zeggen. Maar Laura kon dit zwygend ïyden niet lang uithouden. „Ach," riep zy, „waarom heeft God my niet tot zich genomen, vóór ik zoo iets moest beleven!" „Wat zou uw kind zyn zonder moeder?" zeide de graaf teeder, „en hoe zou ik het maken zonder myne geliefde dochter? De Hemel weet, hoe gaarne ik je mede zou nemen naar myn slot, maar dat mag Diet; ten minste, zoolang Von Sehnwitz u niet vrywillig laat gaan, is uwe plaats hier." „Maar, vader, ik wil hier niet blyven!" riep Laura hartstochteiyk. „Hoe kan ik leven aan de zyde van een bedrieger? Ik zou gaarne zachtmoedigheid betrachten, maar alles heeft zyne grenzen!" „Het zou ook onmogelyk zyn, van u te vergen, dat ge eene even teedere gadu voor hem zoudt zyn als voorheen," zeide de graaf ernstig, „maar de schyn moet bewaard blyven. Ge blyft voor de wereld de echtgenoote van Von Sebnwitz, maar ook niets meer. Ik zal morgen met hem spreken. Bedenk eens: ge steld, dat ge recht hadt tot scheiden, welk een treurig lot zou uw kind bereid worden, zonder vader te zyn, torwyi deze in leven is. Laat den kleinen Adelbert zoolang mogelyk onbekend blyven met uwe wederzydsche ver houding. Het zal u moeilyk vallen, Laura, dat weet ik, maar, nietwaar, ge beseft ook dat wy aan de eer van ons geslacht verplicht zyn, aan het voorgevallene zoo weinig mogelyk openbaarheid te geven." Laura had bleek en zwygend haren vader aangehoord. Zy had nog goen besef van de grootte der smart, die haar getroffen had, en dat haar geheel volgend leven als met een somber floers omhuld zou zyn. Zy greep de hand van haren vader en zeide „U hebt geiyk; ik zal ter wille van Adel bert beproeven hier te blyven. Moge God ray kracht schenken 1" „Nietwaar, myn kind?" antwoordde de graaf; „ik dacht wel dat gy in allo omstandig heden zoudt toonen eene waardige dochter van uw vader te zyn. Ge zult kracht naar kruis krygenl Maar laat ons nu ter ruste gaan; ten minste beproeven eenige oogen blikken vergetelheid van onze smart te erlan gen. De dag van morgen zal ons genoeg leed aanbrengen." En beiden kusten elkander goedennacht; maar de slaap, die troost der ongelukkigen, wilde niet komen, en toen vader en dochter elkander den volgenden morgen weerzagen, getuigden de zwarte kringen onder de oogen van een doorwaakten nacht. XXVHL Tegen twaalf uren werd Von Sehnwitz ver wacht. Natuuriyk werd zyne komst op het slot met spanning tegemoet gezien. Laura had dien morgen geen oogenblik rust. Zy wrong angstig de handen en peinsde over de wyze, waarop zy den verstoorder van haar geluk zou ontvangen. Al te veel verwyten wilde zy hem niet doen. Zy ging haar leven nog eens na. Hare jeugd, haar verbiyf in Holland, hare verloving, en eindelyk den eersten tyd van haar huweiyk: dit alles kwam haar in de gedachte. Ach, hoe schoon had het leven haar toe geschenen en hoe had die brief opeens al hare Illusies voor de toekomst vernietigd 1 Hoe vurig wenschte zy dien morgen naar den dood, en met hoeveel aDgst en smart dacht zy aan het kleine wezen, dat haar moeder zou noemen. „Ach, en dan zulk een vader 1" riep zy weenend. De arme Laura lag geknield by hare leger stede, toen, na een zacht kloppeD, haar vader binnentrad. Hy legde zyne hand op haar kloppend hoofd en zeide: „Lieveling, ach, ween niet zool Het doet my ryn. Ge zult zooveel sterkte noodig hebben om u tegenover de bedienden goed te houden. Nietwaar, ge zoudt toch ook niet willen dat anderen wisten, wat alleen ons bekend meet blyven? Ge moet vóór alles trachten rw echtgenoot kalm tegemoet te treden; deDi eens aan al de vrouwen, di« vóór u dien bitteren drinkbeker hebben moeten drinken! Daarom, myne lieve, tracht uzelve te bo- heer8cheu," en hy kuste zyn ongelukkig kind harteiyk; maar de trar.en, die door haar geschreid werdon, wilden nog zoo spoedig niet drogen. Tegen twaalf uren vernam men paardge- trappe), dat de slotpoort naden? 3. Even daarna trad Von Sehnwitz in Laura's boudoir. Hy bemerkte niet dat zyn vrouwtje zich van hem afwendde, maar liep op haar toe en wilde haar omhelzen. Laura had zich tot nu toe goed gehouden; maar toen hy zyne armen om haar heen wilde slaan, toen werd hare aandoening haar te machtig en viel zy in zwym. „Lievoling", riep Von Sehnwitz doodeiyk ontsteld, „wat scheelt u?" Maar zy hoorde hem niet. Toen hy, met de bewustelooze vrouw in de armen, om hulp rondzag, trad zyn schoonvader op hem toe. Hy verschrikte van het somber uitzicht van dezen en vroeg: „Hoe komt u hier? De vorst had my ge zegd dat uwe tegenwoordigheid op uwe goederen vereischt werd." „Dat was slechts een voorwendsel van my," zeido de graaf somber, „om do ware reden van myne afreis geheim te houden." Wordt vervolgd.) DAG-BLAD.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 5