N°. 10474 Maandag 16 April. A°. 1894. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. IN BLOEI GEKNAKT. IDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maandenf LIO. Franco per post. -i Afzonderlijke Nommers „005. PRIJS DER ADVERTENTIËN Yan 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 j. Grooterö letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Derde Blad. Praatjes over Kunst. Vlokken. xxv. Het schrijven in de „N. Rott. Ct." van 12 April jl. (2de blad B) betreffende het Yenster, door Antoon Derkinderen geschilderd voor het Universiteitsgebouw te Utrecht, dicht ik aan Jan Veth toe. Met het woord „Gemeenschapskunst" toch heeft deze artist zoozeer geschermd, dat dit geschreven stuk, zooal niet op zijn eigen naam, dan toch op dien van een zijner ge trouwe volgers mag worden geschoven. Maar allereerst dient zeker te worden ge waardeerd de omstandigheid, dat een artist „pur sang" als Derkinderen, nu eens in de gelegenheid werd gesteld een werk te geven, dat in de toekomst blijvende waarde bezitten zal. En juist daérom, omdat deze vensterver siering een evenement is, waarover wjj ons rechtmatig kunnen verheugen, wil ik hier even het slot van 't bewuste goedgestelde artikel afschrijven. „Niet imposant door macht van kleuren spel, zooals een glas ook zijn kan, is dit ven ster, maar blank en voornaam treedt het den bezoeker van dit gebouw te gemoet; de rus tige geestesarbeid van een kunstenaar, wien het doel, waarnaar hü streefde, heldor voor oogen stond, die voortarbeidde zonder te haas ten, omdat h(j in zijn werk geloofde, omdat hy sterk in zich droeg het bewustzijn, dat hy geroepen was te maken een werk van monumenteele kunst, dat als een heraut een nieuw lenteleven, een jong opbloeien van deze kunst zou verkondigen, na langen doodsslaap, na eeuwen van onvruchtbaar neerliggen En als een schitterend veld, bedekt met voor jaarsbloesem en Maartsche viooltjes, zoo ver rijst hier voor ons deze bode verkondigend ©ene blijde boodschap van de kunst der gemeenschap." De tentoonstelling van werken van Jan Toorop wordt morgen (Zondag) voor de leden van den Haagschen Kunstkring en genoodigden geopend in de lokalen boven de Passage. „De drie bruiden", „de jonge generatie", en eenige „kinderportretten" zullen deel uit maken van do verzameling. Te Nijmegen wordt binnenkort eene keuze tentoonstelling gehouden. Na Leiden, Utrecht, Amsterdam acht de Betuwe-stad het tijdstip gekomen, Gelderlands hoofdstad naar de kroon te steken. De beide Arnhemsche exposities toch passen (zonder er in toegelaten te zijn) volmaakt in het kader van de Driejaarlyksche, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, waar de „gave en vergulde" vierkante lijsten nog immer ver plichtend waren. En terwijl het te voorzien is dat ook Zutfen wel wederom meer op een bazaar zal gelijken, beoogt de Nymeegsche Commissie iets beters, iets hoogers voor hare tentoonstelling. Toezegging tot medewerking werd reeds verkregen van de uitgenoodigde artisten: Th. De Bock, Breitner, Isaac Israëls, Kever, Jac. Yan Looy, H. W. Mesdag, Alb. Neuhujjs, J. Van de Sande Bakhuyzen, Antoon Der kinderen, Jan Yeth, Henry Luyten, E. Car- pentier, Emile Claus, Th. Verstraete, J. Dillens, J. Lambeaux, Apol, Bastert, Du Chattel, Verster, Haverman, Van Hoytema, Jansen, Martens, mevrouw Mesdag, Wally Moes, Wit kamp, Gabriël, Willem Witsen, Hoynck van Papendrecht, Valkenburg, Rochussen, Baert- soen, Doudelet, Rul, Willaert, Boudry, Leem- poels, De Josselin de Jong, Rink en Keiler. Verder worden nog verwacht inzendingen van Jozef Israels, Matthys, Willem en Jakob Maris, Constantin Meunier (beeldhouwwerk) en Hubert Vos. Ook van wyien Artz zal werk worden in gezonden. De expositie-Bos in de Lakenhal blyft nog ongeveer eene week geopend, (tot 22 April a. 8.) Het 8uhildery „Avondschemering" (herder met kudde schapen) werd verkocht. Heb ik in een myner vroegere berichten my vertoornend uitgelaten over de erbarme- lyke en allerwanstaltigste conterfeitsels, die er van onze aanvallige jeugdige Vorstin in den handel werden gebracht, thans moet ik ronduit mijne ingenomenheid betuigen met de photographie, die ik dezer dagen by de firma Blankenberg en Co. geëxposeerd zag. Dit fraaie portret, door den heer C. B. Broersma, te Leeuwarden, vervaardigd, geeft ons de Koningin in Friesche kleederdracht te aanschouwen, en juist door deze beeltenis komt nog sterker uit, hoe jammer het is, dat indertyd niet van overheidswege de verkoop werd belet van die reproducties van slechte tee- keningen of gebrekkige lithographieën, waarin bykans niets terug te vinden was van de teederheid, die in eene ware afbeelding van dit fijngevormdo kopje, zooals hier thans, op te merken blyft. En in aansluiting hiermede mag stellig met vreugde worden begroet het in den handel brengen van een goedgeiykend bronzen relief, door den beeldhouwer Odé ont worpen. Waariyk, een en ander teekent voor uitgang 1 Even het woord aan den heer F. Na2tglas, die het in een boekje „Wat het was en hoe het werd", over de impress ionalis- tische school heeft. „In de laatste jaren is de zoogenoemde impressionalistisi he school meer naar voren gekomen. Zy schynt leven dige indrukken te willen verwekken, door een bont mengelmoes van soms op vlekken gelykende kleurschakeeringen, welke ver warde dingen, waarby nauwgezette teekening soms wordt verwaarloosd, de impressie geven, dat de schilder lydt aan het gezichtsver mogen en de dingen niet ziet, g6lyk zy door gewone gezonde oogen in de natuur, de eenige bron toch der kunst, worden waargenomen. Ons leven wordt rykor door bewondering dan door afkeuring en het is eene slechte gewoonte om op de eene of andere kunstrichting laag neer te zien. Misschien is het voor bejaarden ook bezwaarlijk om den vorm te vatten, waarin een later gekomen geslacht zyne be zieling uitspreekt." Ja, dat durf ik wel zeker beweren. Vermakeiyker is stellig nog wel het vol gende „Nadat in don patriottischen en Franschen tyd dit veld (dat der schilderkunst) schier onbebouwd was gebleven, herleefde in 1814 ook op dit gebied, wat gestorven scheen, en kunstenaars als de Krusemans, J. Pieneman, B. C. Koekkoek en J. C. Schotel, hielden den beroemden naam der Hollandsche Schilder school op door dichterlyke opvatting, warm koloriet en geoefende techniek (sic). Ik voor my hoop dat de heer Nagtglas nog lang met gezonde oogen de natuur, die eenige bron voor de kunst, zal mogen bekyken, en dat hy ons nu en dan nog eens zal onder houden over de vorderingen der impressiona- listische school, in aansluiting met het nieuwere, het néo-impressionisme, 't mysti cisme, de symboliek en pointilleerkunst. Dat kan dan wel héél aardig worden I en 't zal wel even klaar zyn als het Bilderdykiaansch gedichtje, dat de heer Nagtglas op het titel blad afdrukt: „'t Voorleedne toont den geest de duistre [toekomst aan, „Voor hem, die 't ongeziene in 't zichtbre [leurt verstaan." C. V. Wereld-tentoonstelling te Antwerpen In 1894. Af dueling Tuinbouw. De eerste der drie tydelyke tuinbouw ten toonstellingen, aan de wereld-tentoonstelling te Antwerpen verbonden, zal plaats hebben van 13 tot 15 Mei a. s. Deze expositie is eene algemeene tentoonstelling van bloeiende en niet-bloeiende planten en van vruchten en groenten, onder glas gekweekt. Het programma omvat o. a. 11 vragen voor nieuwe planten, 8 voor fraaie kweeking of bloei, 15 voor algemeene collectiën, 9 voor varens en mossen, 11 voor palmen, pandanus en musas, 10 voor aroideae, 20 voor orchideeën en een groot aantal voor planten van andere familiön, in 't geheel 171 vragen, waarin alle artikelen zyn opgenomen, die men dan gewoonlyk kan ten toon6tellen. De pryzen bestaan uit: gouden medailles van fr. 209 en fr. 100, geëncadreerd verguld- zilveren medailles, verguld-zilveren medailles en zilveren medailles. De termyn van aangifte is 15 April (waar omtrent echter verlenging is aangevraagd). De volledige lysten der inzendingen moeten worden ingezonden vóór 30 April. Nadere by zonderheden zyn te vinden in het uitvoerig programma, dat op franco aanvrage te verkrygen is by den heer J. H. Krelage, te Haarlem, lid der Nederlandsche commissie voor de wereldtentoonstelling te Antwerpen en voorzitter van de afdeeling Tuinbouw dier tentoonstelling, aan wien alle correspondentie te dier zake moet worden gericht. Onder het voorzitterschap van den heer Krelage wordt voor de 'afd. Tuinbouw eene afzonderlyke Nederlandsche commissie gevormd; denamen van de leden dier commissie zullen binnen weinige dagen kunnen worden medegedeeld. Gemengd Nieuws. Door de recherche der politie te 's Gravenhage is een persoon aangehouden, verdacht van diefstal van zakken zemelen uit de meelfabriek van den heer K.,aan de Trek vaart. Er zyn by verschillende opkoopers zak ken gevonden, uit deze fabriek afkomstig. Van de Goorberg, beklaagd van de mishandeling van den man, die stervende in het Alexandersveld te 's-Gravenhage is gevonden, is op vrye voeten gesteld. Naar men verneemt, wordt het bedreven feit ge- qualificeerd als zware mishandeling. Door de vereeniging van Han delaren te Groningen is besloten zich tot de directie der Nederlandsche Bank te wenden met het verzoek de tegenwoordige bankbil jetten van ƒ100, f 200 en ƒ.300 zoo spoedig mogelyk in te trekken en te vervangen door bil jetten, welke in vorm en kleur van de bestaande verschillen. Het wantrouwen, dat in den han del bestaat by het ontvangen en inwisselen van die biljetten, maakt, meent zy, dit nood- zakelyk. In verband met een bericht o ui trent de ophanden zynde beperkingen van het goederenvervoer op de Staatsspoorwegen op Zon- en feestdagen, kan het „Hbl." nader mededeelen dat met lo. Mei a. s. de goederen treinen op de lynen der Exploitatie Maatschappy op bedoelde dagen bykans alle zullen worden opgeheven. Als tegenhanger van zoovele staaltjes, die aanduiden dat de kiezers Dinsdag liever lui dan moe waren, meldt de „Tel." het volgende: Een heer (kiezer in eene kleinegemeente, maar voor een district, waar het spannen zou), moest absoluut Dinsdag voor zaken vroeg in de hoofdstad zyn en kon met den gewonen trein eerst dkn terugkeeren, wanneer de stem bus in zijn dorp gesloten was. Om toch te kunnen stemmen, nam hy een extra-middel te baat; hy maakte nl. gebruik van den snel trein, die omstreeks drie uren zyn dorp in vliegende vaart passeerde, en daar gekomen trok onze reiziger aan de noodrem. Het gevolg was natuuriyk een proces-ver baal en verbod om verder mede te reizen, maar hy kon op zyn tyd zyn stembriefje in de bus steken. Te Genemuiden was de naam van den heer L. Kuiper, pred. der christelijk gereformeerde gemeente aldaar, verkeerdelyk onder eene aanbeveling van den heer Beelaerts van Blok land geplaatst. Genoemde predikant liet daarom door den omroeper bekend maken dat hy zeer beslist vóór den heer Wiersinga zou stemmen. Als evenbeeld van de belangstelling Poederoyen, waar op Dinsdag geene enkele stem werd uitgebracht, kan het volgende dienen Te Gron8feld kwamen van de 94 ingeschreven kiezers 20 op. Te Heugem en Ekkelrade stemde Dinsdag alleen het raadslid, dat deel maakte van het stembureau, en te Ryckholt en Houthem kwam niemand ter stembus. Te Diedam woedde een hevige brand, waardoor de hofstede, bewoond door den landbouwer Th. Verwaayen, met den geheel en inboedel, in vlammen opging. Acht koeien en een paard gingen mede verloren. Oorzaak niet bekend. Alles was verzekerd. Werkstakingen. Omstreeks 1500 arbeiders van de pannebakkeryen der Bouwmateriaal-Maatschappy te Baaden, naby Weenen, hebben het werk gestaakt. Daar zy eene zeer oproerige houding aannemen, zyn twee escadrons cavalerie naar de plaats ge zonden, om de orde te bewaren. Meer dan 2000 wevers te Nelson in Lan cashire hebben den arbeid gestaakt. Zy eischen loonsverhooging. Te Dundee zyn ten gevolge van een geschil over het aantal werkuren, de jutefabriektn gesloten. Ongeveer 2000 arbeiders zyn hier door werkloos geworden. In West-Hartlepool hebben omstreeks 900 man wegens een geschil over het loon het werk gestaakt Een onverwacht geluk is den zoon van eon Russischen Israëliet te beurt gevallen, die met zyne moeder en zyn stief vader, welke hem slecht behandelde, in het Russische dorpje Vakhnofky woonde. Zyn vader was zeven jaren geleden naar Amerika verhuisd, omdat hy in Rusland den kost niet verdienen kon. Vooraf liet hy zich van zyne vrouw, die hy met haar zoontje achterliet, scheiden, om haar in staat to stellen een ander huwelyk aan te gaan, hetgeen zy ook spoedig deed. In den beginne schreef de vader vr[) ge regeld, reeds lang echter had men niets meer van hem gehoord, totdat nu den jongeling docr bemiddeling der politie medegedeeld werd, dat zyn vader overleden is en hun een fortuin van 1,200 000 roebels nagelaten heeft. B I y k Vn s berichten uit Nieuw- Yur* heeft de sneeuwstorm, die dezer dagen op de Amerikaansche kust heeft gewoed, op vele plaatsen ernstige schade veroorzaakt, vooral in uen Staat Nieuw-Yersey, waai de wind buitengewoon hevig was. Vooral de telegraaflynen werden beschadigd en ook ondervonden de spoorwegen groot nadeel, daar het verkeer op vele plaatsen word ver traagd. Ook strandden op de kust vele vi8schersvaartuigen. Te Seabright heeft de zee een stuk land weggeslagen, de kerk is ondermynd door het water, vele woningen z[jn gehoel verdwenen. Naby Long-Branch is een gedeelte van den spoorwegdyk weggeppoeld. Een vyftal sche pen zyn vergaan of hebben belarigryk avery gekregen. Ook in het binnenland woedden hevige sneeuwstormen; op vele plaatsen ligt de sneeuw meer dan 20 Engelsche duimen boog. Het spoorwegverkeer iü Pennsylvanië moest op verschillende plaatsen gestaakt worden. Ook te Philadelphia en te Reading ondervindt bet verkeer veel bemoeilyking door de groote hoeveelheden sneeuw, welke in de straten opgehoopt zyn. 83) Deze nam met een onverschillig gelaat het geld aan en het het in de tasch, die aan hare zyde hing, glyden. Vervolgens ging zy naar de vorstin en toen deze een afwyzend gebaar maakte, zeide zy: „Uwe Doorluchtigheid ziet my toch niet voor eene vrouwelyke charlatan aan?" „O, volstrekt niet," antwoordde de vorstin spotachtig, „of het mocht zyn, dat uw am bacht my doet denken aan het „charlatanisms du dósintóre8sement," terwyi zy op de groote geldtasch der vrouw wees. Deze haalde minachtend de schouders op en begaf zich vervolgens naar Hulda Von Hobenstein, die haar vriendelyk ontving. De Zigeunerin nam de haar toegestoken hand in de hare, bezag de lynen en boog zich tot haar over, om haar ietsin het oor te fluisteren. Hulda lu sterde aalidachtig en knikte toe- stemmeud. Zy vernam biykbaar iets zeer aan genaams en deed moeite hare vreugd niette toonen. De vrouw liet nu hare hand weer los, nam het haar toegestoken geldstuk aan, knip oogde nog eens tegen Hulda en begaf zich vervolgens naar Laura Hoewel deze zich niet beangstigd wilde toonen, be fde zy van het hoofd tot de voeten. Zy was nu immers ge lukkig? Wat behoefde zy te weten, welke rampe i haar misschien in de toekomst zou den wachten? Zy trok hare band terug, toen de waar zegster die wilde grypen, en zeide: „Ga maar verder, vrouw; uwe woorden bsgeer ik Diet te hoorenl" De waarzegster zeide niets, maar haar blik drukte meer uit dan met vele woorden ge zegd zou kunnen worden. Toen de vrouw verder was gegaan, was het Laura alsof hare krachten haar ontzonken. Zy dreigde in onmacht te vallen, maar Von Suhnwitz, die zyn vrouwtje geen oogenblik uit het oog verloren had, trad op haar toe. Hy omvatte haar en leidde haar naar de sofa. „Myne lieveling 1 heoft die vrouw je belee- digd?" zeide hy op zorgvoüen toon; „willen wy haar wegzenden?" „O, neenl" riep Laura; „doe dat om 's Hemels wil niet. Ik zou niet gaarne het ongenoegen van den vorst op my laden. Hy sclyjnt erg met haar ingenomen en ik hecht immers niet aan voorspellingen?" De waarzegster was intusschen naar Eline Von Scböuhausen gögaan. Deze zag vol vrees naar de bruine vrouw op en toen zy haar blank handje in die der Zigeunerin legde, beefde deze merkbaar. „Vrees niets, myn duifje!" zeide zy fluis terend, „ik lees niets dan goeds in deze lynen de liefde van hem, dien gy bemint, zal u geworden. Hy is blond, nietwaar, en heeft blauwe oogen; hy is slank en fier; hy is hier tegenwoordig en sal u eenmaal toebe- hooron." Eline bloosde hevig by het vernemen van die woorden. Hoe kon die vrouw weten dat en wien zy beminde? „Ik behoef u geen toovermiddel te geven om zyne liefde te winnen; ook zonder dat zal het gaan, zooals ge het gaarne wilt." Eline offerde evenals de anderen vóórhaar gedaan hadden en de waarzegster ging nu naar Von Schmunktau, die haar met spot- tenden blik afwachtte. „Wel, wel," riep hy lachend, „ik ben nieuwsgierig wat ge my mede te deelen hebt. Ge weet, kinderea en gekken zeggen de waarheid. Daar ik u nu moeiiyk onder de eerste categorie kan rang schikken, zal ik maar denken dat ge tot de andere soort behoort, en daarnaar uwe voor spellingen beoordeeleD." „Wat," riep de vrouw buiten zichzelve van drift, „gy durft spotten met heilige zaken? en," voegde zy er by, terwyi zy de naar toegestoken hand van zich stootte, „het zal er u naar gaan. De ongenade van Zyne Door luchtigheid zal op uw hoofd neerkomen. Zyn toorn zal u verpletteren. Ge zult in de diepste duisternis geworpen worden, waar geween is en knersing der tanden I" Wel verre van by deze vreeseiyko voor spelling te verschokken, scheen zy den spot lust van Von Schmunktau Dog meer op te wekken. „Het zal my, in die gewesten aangekomen, een troost wezen," antwoordde hy spottend, „ten minste één bekend gezicht te moeten ontmoeten, nameiyk het uwh." Nadat hy dit gezegd had, keerde hy de waarzegster den rug toe. De vrouw haalde onverschillig de schouders op en begaf zich naar graaf ELishl, met wien zy een druk gesprek aanknoopte. Zyne oogen schitterden en een blos overtoog zyu schoon gelaat Hy luisterde met biykbaar welgevallen en beloonde de Zigeunerin rykeiyk. Nu was Von Sehnwitz de eenige, die nog geene beurt gehad had. „Die vrouw schynt onzen vriend Kiehl iets zeer onaangenaams verteld te hebben," zeide zy tot Laura, „ik ga ook eens een kansje wagen." Daarop begaf hy zich naar de waarzegster, reikte haar zyne hand en luisterde vol aan dacht, wat zy hem zou mededeelen. „Ik lees in de lynen van uwe hand niets dan het geluk en den voorspoed, die uw deel zullen wezen," zeide zy fluisterend, „maar alleen d&n, wanneer gy den weg bewandelt, dien ik u wyzen zal. Als ge morgenavond tegen negen uren by den ouden eikeboom in den slottuin komt, dan zal u een geheim onthuld worden. Echter alleen onder voor waarde, dat gy aan niemand iets van dit onderhoud mededeelt." „Maar ik mag myne vrouw toch wel ver tellen, wat ge my gezegd hebt?" „Ik zeg: niemand; verstaat ge my? Nie mand I" zeide de vrouw op strengen toon. Von Sehnwitz, die deze geheimzinnigheid wel pikant voDd, tasite in zyn zak en gaf de vrouw eene goede belooning. Deze groette en verliet de receptiezaal. „By den Hemel I" liep de vorst, toen de waarzegster vertrokken was, „als dit eene gewone Zigeunerin is, dan ben ik geen re- geerend vorst. „Maar wat komt het er op aan? Ik ben zeer tevreden met de my ge- oane voorspelling." Het scheen dat n emand van het aanwezige gezelschap gezind was eenige oni nulling over de hem of haar gedane voorspelling ie doen, en spoedig na het vertrek der waarzegster ging men uiteen. Toen men elkander goeden nacht wenschte, drukte de vorst Laura's hand zóó styf, dat deze het byna uitschreeuwde van pyn, en graaf Kiehl keek haar zóó diep in do oogen, dat zy bloosde van verlegenheid Beide voorvallen, hoe onbeduidend op zich zelf, deden baar onaangenaam aan, en toen zy, op hare kamer gekomen, Von Sehnwitz naar de voorspelling vroeg en een ontwykend antwoord ontving, was zy er van overtuigd dat er achter het bezoek der Zigeunerin iets geheimzin <igs school. XVII. Nadat zy te bed was gegaan en tevergeefs trachtte den slaap te vatten, was het haar alsof de staldeuren geopend werden. Zy stond op on tuurde uit bet venster of zy ouk iets kon zien. Haar gehoor had haar niet bedro gen; zy bemeikie een ruiter, die zich yiingp verwyderde. Wie het was, kon zy niet ontdekkenmaar wat was het doel van dien nachieiyken tocht Zy trad, op de teenen loopende, naar de kamer daarnaast, waar Von Sehnwitz sliep, en toen zy hem rustig hoorde ademhalen, wilde z[j hem niet wekken. Zy ging weder naar hare kamer, doch wendde zich het verdere gedeelte vaD den nacht slapeloos op hare leger stede om. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 7