BUITENLAND. Duitsohland, In den Ryksdag verdedigde gisteren graaf Yon Kanitz het voorstel der conservatieven, om den handel in buitenlandsch graan en moei tot een staatsmonopolie te maken. Nu men, ten gevolgo van de gesloten handels verdragen, de rechten niet hooger kan opvoe ren, achtte spreker dit het eenige middel om den landbouw voor algebooltn ondergang te bewaren. Mocht het voorstel verworpen wor den, dan zullen de voorstellers toch weer met een dergelijk ontwerp terugkomen, want zy zullen blijven streden voor hun streven. Deze verklaring werd door de rechterzijde (conservatieven) met lovendigen b(j val begroet. De rede echier veroorzaakte nogal vrooiyk- heid onder de liberalen, vooral, omdat de conservatieve afgevaardigde de veerkracht on den ondernemingslust der conservatieven bijzonder roemdo en ten stelligste ontkende, dat zjjn voorstel eene socialistische strekking heeft. Daarentegen wees de heer Bartb in bet bijzonder op de socialistische strekking van het voorstel in eene uitvoerige rede, welke grootnn indruk maakten. Deze libérale afgevaardigde uit Bremen verklaarde zich dan ook tegen het voorstel, en wel op grond, dat daardoor inbreuk zou worden gemaakt op do gesloten handelstrac- .aten Indien dit voorstel werd aangenomen, dat dezelfde strekking heeft als het voorstel hu ili-n aard, hetwelk voor eenigen tijd in de Fransche Kamer door den socialist Jaurès is ingediend, dan zou men geheel in het vaar water der socialisten geraken. Eerst heden zullen de beraadslagingen over 'aof voorstel Kanitz tot eene beslissing komen. Infusschen stellen de conservatieven hunne Ischon steeds hooger. Nu weer hebben zy besloten ook een voorstel in te dienen tot verhooging van het invoorrecht op wol. Naar men boweert, zal dit voorstel door den minis ter van financiën Miquel worden gesteund. Bovendien hebben de conservatieve leiders oesloton weldra in den Ryksdag eene inter pellatie in te dienen, ten einde kanselier Ca pri vi te vragen, welke maatregelen hy voor nemens is voor te stellen, tot bescherming van de belangen der landbouwers, gelijk Ca- privi voor eenigen tyd heeft beloofd. In den Rijksdag verklaarde destaatss.cre fcaris Yon Marscball in antwoord op eene vraag van den vrijzinnigen afgevaardigde Richter, dat het rapport van den regeeringsraad Rose over de gebeurtenissen in Kameron (de mis handeling van negers door de Duitachers) eene reeks van feiten vermeldde, die eene zware verantwoordelijkheid wierpen op den Duit- achen vertegenwoordiger Leist. Leist is per 'elegram uit z\jn ambt ontslagen en zal aan eene strenge disciplinaire straf onderworpen worden. De politie te Berlijn heeft twee Russen en een Bulgaar, die aan de universiteit aldaar studeerden, in hechtenis genomen, op grond, dat zij eeno bijeenkomst hadden bygowoond, welke onlangs door de anarchisten word ge houden. Men beweert, dat alle drie studenten over de grenzen zullen worden gebracht. Trouwens, de politie gelooft niet, dat zij werke lijk te Berlijn vertoeven om de colleges aan de universiteit te volgen, daar geen hnnner een woord Duitsch verstaat. Keizer Wilhelm heeft graaf Waldersee, voorheen chef van den generalen staf, nu commandant van het legercorps te Hamburg, eeno eeresabel gezonden, met het opschrift: „Dem Feind zum Trutz, dem Freund zum Scbutz." Het zenden van dit geschenk heeft ki zooverre beteekenis, omdat dit beschouwd wordt als een bewijs, dat, ovenals tusschen den keizer en prins Yon Bismarck, nu ook de vorige vriendschap tusschen den keizer en generaal Waldersee is hersteld. JBeltflft. Ts Boom en in eenige nabijgelegen gemeen ten hebben de arbeiders der steenbakkerijen den arbeid gestaakt. Woensdag is een bataljon Infanterie uit Antwerpen naar Boom gezonden. De „Koophandel" schreef Woensdag omtrent die werkstaking het volgende: „De werk stakingen te Boom en omstreken van de steenbakkerijen schijnen dreigend te worden. Bederf Maandag is de werkstaking algemeen te Rurapst en te Terhaegen, alsook op het gehucht Den Haek, onder Boom. De werk stakers dezer gemeenten, ten getale van onge veer 3000, beletten die van Boom to werken. De steenbakkoryf-r. van Niel alleen zjjn nog hi werking, Tweo magazijnen van steenkolen zijn gi teren to Rumpst geplunderd. Te Ter haegen zijn dezen nacht vjjf branden losge barsten. Het parket onzer stad heeft zich ter plaatse begeven. Een besluit van den burgemeester van Boom verbiedt de samen scholingen van meer dan 15 personen, wat niet belet heeft, dat gisteravond een troep van ongeveer 2000 personen in de gemeente gemanifesteerd heeft. De gendarmerie was niet by machte om hier tegenstand te bieden en heeft de manifestatie niet gestoord. Er moest vandaag eene nieuwe vergadering plaats hebben, maar de aankomst van een bataljon van het 6de linie-regiment, dat dezen morgen te 9 uren uit Antwerpen naar Boom is vertrokken, zal dit belet hebben. De werklieden beweren dat «U verplicht zijn hunne eetwaren en kruidenier- derijen aan te koopen in do magazijnen der bazen en betalen daar 25 pet. meer voor slechter qualiteit. De werklieden ontvangen bovendien nog 75 cents minder per 18,000 steenen. De bloem, welke 16 tot 17 fr. de 100 kilo's wordt verkocht, kost in de winkels der bazen 28 ft\, wat oiui de steenbakkerijen van Rnmpst rrryan? ratf-r—-»- -susggsaa Terhaegen toelaat eene concurrentie daar te •s'ellen, waarti-gen die van Boom en Niel niet kunnen strijden." Italië. De flnantiëele commissie heeft hare goed keuring gehecht aan het rapport van Yaccelli, waarby de vermindering van de coupon der renteschuld wordt verworpenen bezuinigingen worden ingevoerd tot een bedrag van 26 mil- lioen lire in de uitgaven voor het legeren 16 millioen voor de marine. Opnieuw is te Rome eene bom gevonden, ditmaal in de buurt van hot Coliseum. Er zijn verscheidene personen in hechtenis genomen, onder wie ook de makker van den man, die eergisteren gearresteerd werd en toen in het bezit werd gebonden van eene blikken bus met ontplofbare stoffen. Men verzekert dat de politie op het spoor is van eene bende van anarchist bommenmakers. De politie legde namelyk eergisteren de hand op twee anarchisten, van wie de een onder z(jne jas eene blikken bus met ontplofbare stoffen droeg. Na een hevigen tegenstand ge lukte het één hunner te ontsnappende ander, die de bom droeg, bleef in handen der politie. Hy zeide een nieuw ontplofbaar mengsel te hebben uitgevonden en daarmede proeven te willen nemen uit een industriëel oogpunt; deze verklaring vond echter geen geloof en verdere opheldering wilde de man niet geven. Het naspel, dat de jongste ongeregeldheden op Sicilië zal hesluiten, is nu te Palermo begonnen en wel met het proces tegen den bekenden socialistischen afgevaardigde De Felice-Gi u ffroda, die met eenige zjjner party- genooten in hechtenis werd genomen wegens beschuldiging, dat zfl de boeren tot verzet tegori de rogeering hebben aangespoord. By het verhoor dat hy onderging, ont kende De Delice, dat hem door partljgenocten uit andere landen geld was gezonden, ten einde hrt verzet der Siciliaansche boeren teg^n de Italiaansche regeering aan te wakkeren Tevens protesteerde hy tegen de oekende bewering, dat het doel dezer beweging was Sicilië af te staan aan Enge land. alsmede tegen de beschuldiging, dat de socialisten by dit verzet hadden gehan deld in overeenstemming met de leiders der anti-lib rale party. Volgens zyn beweren was het eenige doel zyner party den socialen toestand te verbeteren niet door geheime samenzwering, maar door eene revolutie welke alleen door de wetenschap en den vooruitgang der beschaving tot stand kan worden gebracht. Het zal zeker nog wel eenige dagen duren, voordat deze zaak zal worden beslist. Naar men zich zal herinneren, protesteerden de socialistische afgevaardigden in de Kamer tegen de inhechtenisneming van hun party- genoot en mede-afgevaardigde, maar werd door de meerderheid de houding van de re geering en haar vertegenwoordiger op Sicilië, generaal Morra di Lavriano, goedgekeurd. Daar echter eerst de goedkeuring der Kamer moest worden verleend, kon het proces tegen den leider der beweging niet terstond worden begonnen. Vandaar, dat de zaak nu eerst aan de orde komt, nadat de orde op Sicilië reeds lang is hersteld. Gr oot^Br itau u i De correspondent der „Daily News" seint uit Nieuw-York, dat de oppositie in don Senaat der Vereenigde Staten tegen de tarief bill verzwakt e:i dat zy vóór 1 Juli wet zal zyn geworden en wel ongeveer in den vorm, zooals zy door het Huis der Afgevaardigden is aangenomen. Zy telt vele tegenstanders in het Congres, maar het land is er voor. De Iersche leden van het Lagerhuis van Engeland, wier steun de regeering niet kan ontberen, trekken van deze omstandigheid zooveel mogeiyk party. Zy moeten er zich in schikken, dat het home rule-ontwerp voor- loopig biyft liggen en dat de regeering het wetsontwerp over de verdreven pachters niet dadeiyk wil in behandeling nemen, maar zy hebben een bill aanhangig gemaakt, die eene concessie is aan de nationale party. De anti- parnelllsti8che afgevaardigde van Zuid-Kerry, Kilbride, heeft eenige wyzigingen der Iersche pachtwet van 1891 voorgesteld. Kilbride zelf i6 verdreven van eene hoeve, welke hy van den markies van Lansdowne in pacht had. Zyn voorstel strekt om te verhinderen, dat de pacht wordt verhoogd naar aanleiding van verbeteringen, welke de pachter zelf heeft aangebracht, en om den duur der gerechte- ïyk vastgestelde pachtsom op acht, in plaats van, zooals nu, op vyftien jaar te stellen. De secretaris voor Ierland, John Morley, verklaarde dat hy in beginsel instemde met het voorstel, maar eenige byzonderheden wenschte gewyzigd te zien. Daarop besloot het Huis met 254 tegen 165 stemmen tot de tweede lezing over te gaan, waarvoor dus ook liberale unionisten hebben gestemd, zoodat uit deze stemming geene gevolgtrekking ten gunste der regeering kan worden gemaakt. De oppositie verkondigt haren aanstaanden val. Zy ligt nog niet op sterven, zeide Bal four eergisteren in eene rede te Bradfort, maar zy is biykbaar erg ziek. Hare daden hebben geen geiyken tred gehouden met hare beloften. Voor de werklieden heeft zy tot nog toe niets gedaan. Het Hoogerhuis, de Schotsche en de "Walliser Kerk werden aangevallen, omdat zy bolwerken zyn van de eenheid des ryks. In het Lagerhuis diende gisteren de minister voor Ierland, John Morley, namens de regeering het wetsontwerp in betreffende de hervorming van de wet tot regeling van het kiesrecht en de insehryving der kiezers. De heer Morley betoogde dat de regeering groote waarde hecht aan dit ontwerp. Door dit ontwerp wordt de tyd, gedurende welken een burger, om het kiesrecht te verkregen, in één district moet hebben gewoond, ver kort tot 3 maanden, terwyl tevens de bepa ling wordt afgeschaft dat diegenen geschrapt zullen worden van de kiezersiysten, die niet bydragen tot de belastingen of in gebreke zyn gebleven de verschuldigde belasting te voldoen. Voorts wordt bepaald, dat voortaan alle verkiezingen zullen worden gehouden op denzblfden dag, en wel op Zaterdag. Do dag waarop do verkiezingen zullen plaats hebben, zal door de regeering worden vastgesteld. De tyd, die verloopen moet tusschen de by- eenroeping en de byeenkomst van het Parle ment, wordt verminderd van 35 tot 20 dagen. Ten slotte wordt nog bepaald, dat één kiezer aleohts in één kiesdistrict zyne stem mag uitbrengen (one man, one vote De leider der conservatieve party in het Lagerhuis, de heer Balfour, verklaarde zich tegen het voorstel en ook werden daarvan verscheidene byzonderheden door den heer Henry James afgekeurd. Ten slotte werd echter besloten tot de in behandeling-neming van dit ontwerp over te gaan. Zweden en Noorwegen. Naar men weet, wordt door de Noorsche bladen beweerd dat de kroonprins, naar aan leiding van het bekende geschil tusschen de beide Staten der Scandinavische Unie, zou gezegd hebben, dat het den Zweden weinig moeite zou kosten mot een leger Noorwegen binnen te dringen en op deze wjjze den twist ten gunste van Zweden te beslechten. Uit Cbristiania wordt nu gemeld dat de kroonprins aan den chef van het Noorsche hof een schryven heeft gericht, waarin hy naar aanleiding van het besluit van de Stor thing om hem zyn jaargeld te onthouden, 8chryft: „Ik vind het benedon de waardigheid myner positie, my in eenige discussie over deze zaak in te laten en de my toegeschreven woorden te loochenen. Hoe dit incident ook moge ein digen, myne liefde voor Noorwogen en het Noorsche volk biyft dezelfde." Do meerderheid in de flnantiëele com missie uit de Noorweegsche Storthing heeft voorgesteld, alle door de regeering gevraagde kredieten voor verschillende koninkiyke en quête commissiën en voor de bezoldiging van regeering8 adviseurs te verwerpen en daaren tegen eene parlements-commissie te benoe men tot het behandelen van het vraagstuk betreffende de verzorging by ouderdom en invaliditeit. OoKtoarjjk-IIong.-Moiiar(5hie. Keizer Wilhelm is te Weenen gisterochtend aangekomen. Keizer Frans Jozef, de burge meester Grübl en de ambtenaren der Duitsch© legatie waren aan het station, om den keizer te ontvangen De begroeting tusschen de beide keizers was zeer hartelyk. Keizer Frans Jozef reed met zyn gast onmiddeliyk naar den Hofburg. Eene ontzaglyke volksmenigte was byeen in de straten, waardoor de keizors moesten ryden, en begroette hen met luide toejuichingen. Gisteren bezocht keizer Wilhelm de officieren- club en stelde daar een drenk in op den opperbevelhebber van het Oostenryksche leger. Daarna legde de keizer een krans neer op het graf van kroonprins Rudolf on bracht bezoeken by verschillende leden van het keizerlyk Huis. Ook bezocht de keizer den minister van buitenlandsche zaken, graaf Kalnoky. Nu keizer Wilhelm alzoo te Weenen is aangekomen, ten einde bet bezoek te beant woorden, dat keizer Frans Jozef hem tydens zyn vorblyf te Abbazia heeft gebracht be tuigen de Weener bladen algemeen hunne instemming met het bezoek van den Duit- schen keizer, die reeds meermalen te Weenen vertoefde. Zoo o. a. zegt de „Wiener Abendpost „De bevolking der hoofdstad begroet de kom6t van den Duitschen keizer, Oostenryks bond genoot, met groote sympathie, want zy ziet in deze, regelmatig terugkeerende byeen- komsten der beide kiezers, een vast onderpand voor bet voortduren van de vriendschappelyke betrekkingen tusschen beide landen, welke niet alleen de vorsten, maar ook de volken verbinden." Dit is dan ook wel de voornaamste betee kenis van het bezoek van den Duitschen keizer, waaraan natuurlyk niemand byzondere politieke waarde zal hechten. Dat de inwoners van Weenen met genoegon den Duitschen keizer zien komen, omdat door zyn bezoek weer een bewys wordt gegeven voor de in standhouding van het Duitsch Oostenryksch verbond, hetwelk vooral voor Oostenryk van belang is, blykt niet alleen uit de betuigingen der bladen, maar vooral ook uit de hartelyke wyze, waarop de Weeners den gast des keizers ontvingen. Bevestiging van de bestaande vriendschap tusschen Duitschland en Oosten ryk, dit is het eenige punt, dat de toongevende Weenerbladen by de bespreking van 's keizers bezoek op den voorgrond stellen. Het Hongaarache Hui6 van Afgevaardigden is gisteren overgegaan tot de artlkelsgewyze behandeling van het bekende ontwerp tot hervorming der kerkeiyke wetten. De eerste 27 artikelen van het ontwerp betreffende de invoering van het burgeriyk huweiyk werden aangenomen. Spanje. Te Valencia, waar de Spaansche pelgrims, die naar Rome zouden vertrekken, door eene volksmenigte werden aangevallen, is de orde verder niet gestoord. By het gevecht werden echtor 17 pelgrims en 4 der aan vallers vry ernstig gewond, terwyl de bisschop van Madrid getroffen werd door een dolksteek, welke zyne soutane doorboorde, maar hem zeiven slechts een lichte schram bezorgde. Ook werden in de woning van den bisschop van Valencia de ruiten ingeworpen. Ten ge volge van de hulp, welke het garnizoen der politie heeft verleend, worden geen verdere ongeregeldheden verwacht. Brazilië. De Braziliaansche gezant te Londen doet mededeeling van een telegram uit Rio de Janeiro van 12 dezer, waarin gemeld wordt dat de opstandelingen zyn afgeslagen en in de baai van Rio Grande en over zee ge vlucht zyn. Aan de „New-York Herald" wordt geseind uit Buenos Ayres, dat Argentinië voldoening vraagt van Portugal voor het gevangenne men van do Braziliaansche vluchtelingen, die van de „Mindello" ontsnapten, toen het schip te Bueno3-Ayre8 lag. De Regeeering eischt dat de Portugeezen de vluchtelingen zullen loslaten. Telegrammen. NIEUW-YORK, 13 April. De uitvoer van gou 1 zal morgen tot 3,700,000 dollars stygen. De „Obdam" nam gisteren 260,000 dollars mede, de „Britannic" vertrok Woensdag met 184.000 dollars; de „Gallia" vertrekt morgen uit Boston met 500,000 dollars aan boord. Onder den uitvoer van heden is begrepen een bedrag van 1,900,000 dollars, uit de schatkist genomen tegen inwisseling van biljetten. Yan de totale hoeveelheid goud, welke morgen wordt uitgevoerd, zal de „Gascogne" 3,200,000 dollars medenemen. De expediteurs verklaren, dat deze groote uitvoer geene by zondere beteekenis heeft, maar alleen het gevolg is van gewone handelstransactiën. MADRID, 13 April. Het handelstractaat tusschen Spanje en België is heden geteekend. By dit tractaat worden door de Spaansche regeering aan België dezelfde voorrechten toegestaan, welke de andere staten, die met Spanje handels-tractaten sloten, genieten. BUENOS-AYRES, 13 April. Blykens uit Rio Grande ontvangen berichten, zyn de opstan delingen in deze Braziliaansche provincie door de troepen van president Peixoto volkomen geslagen. OMAHA, 18 April. By rechteriyk vonnis is der Union-Paciflc-lyn gelast, de vorige loonen van het personeel weer in te voeren. De directeur der Atchison-Topeka- Santa- Fé-iyn kondigt de benoeming eener commissie tot algemeone reorganisatie aan. Deze com missie zal bestaan uit negen leden, vertegen woordigende de belangen van buitenlandsche en Amerikaan8che houders. CHRISTIANIA, 14 April. Eene staatslee- Ining van 38,0p0,000 kr., waarvan 19,20o,000 tot conversie der staatsleening van 1880 be stemd is, is heden met de Landmannsbank te Kopenhagen en Behrens Söhne te Hamburg gesloten. De rente der nieuwe leening is vastgesteld op 3!/i pCt.; de koers wordt voorloopig ge heim gehouden. De leening, die niet opzeg baar is in 10 jaar, wordt in de eerste twee jaar niet verminderd, daarna in den loop van 48 jaar geamortiseerd. Burgerlijke Stand. ALKEMA.DE. Geboren: Petrus, Z. van Petrne Yan Zeil en Catbarina Pieteree. Leonardos, Z. van Jacobus Do Jong en Wiihelmina Doübo. Cornelia Z. van Hendrik Vreekon on Geertje Hansen. Maria Geertroida, D. van Gerardoe Nicolaas Van der Meor en van Cornelia Maria Straathof. Overloden: Johannes Byland 2 m., Z. van J. A. Byland en J. Bakker. Jobau Frederik Karei Joseph Fangmann 2 J., Z. van Job. FangmaDn on van A. M. Dorenbos. AnDigje Masjo Soheukoveid 24 j., oohtge. van Tennis J. Los. Maria Weseelman 66 J., wed. van Hendricus Compier. Ondertrouwd: Oornelia Gyzonborg, Jm. 26 J. van Haarlemmermeer en Hcrmina Lemmor^al, jd. 32 j. van Alke i ade. OEGSTGEEST. Oehawd: H. Yan der Itey en G. Timmere. Ondertrouwd: A. Zwanenburg, 22 j., en P. Jungeriua, 21 j. D. v. Buuren, wedawnaar van J. Verkley, 48 J., ea M. Nyasen, 40 j. J. J. Bean- dinet, 31 j., en C. Duivenvoorde, 26 J. P. J. De Vrind, 26 j„ en A. H. Hoogervorst, 21 j. P. Van der Leeden, 22 j., en B. Kapper, 27 J. HILLEGOM. Bevallen: H. Bouwmeester geb Lubbert Z. P. Van der Zanden geb Maatjes D. Overledon: Gerhardna Tammo Jan Grashuis, oud 2G J. Alida Van de Loo, oud 27 J. SA88EN 3EIM. Geboren: Marytje, Dv. P. Van Leeuwen en van Oatharina Van Veen.Egbert, Z. v. J. Dijkstra en van K. Van der Horet. O v|e r 1 e d o n Actje Oiggaar 8 J-, D. v. P. Oig- gaar en van P. K. Bnitenlaar. Ondertrouwd: Boudewijn Hoogstraten 26 j. en Elisabeth Verboog 21 J. Marktberichten, Lelden, 14 April. Granen, werden beden meer aangeboden; hoewel de omtzet niet f,root was, werd er in Tarwe wegens de lage prryzen nogal een en ander gedaan. Kogge met weinig vraag en lager aan boden. De overige artikelen in flauwe stemming met weinig piijevtranderiag. Witte Tarwe ƒ5.40 a ƒ6- Boode ƒ6.10 a ƒ6.60, Walla-Walla ƒ6.80 a 6.Nieuw-Zeelandsohe a per 80 KG. Boggo ƒ3.76 a ƒ4.per 74 KG. Zomergeret 3.60 a ƒ4.Winter- ƒ4.20 ƒ4.50, Obevalier- ƒ4.80 a ƒ5.60 per HL. Haver ƒ8.60 a ƒ4.10 per 60 KG. Blauwe Erwten 6.10 a ƒ6.40 per HL. Paardenboonen 5.20 ƒ6.50 per HL. Buivenboon6B ƒ6.— a 6.60 per HL. Brnineboonen 6.— a ƒ7.611 per HL. Win ter-Koolzaad ƒ8.26 a ƒ9.Zomer- 10.— a ƒ11.per HL. Kanariezaad ƒ6.50 a 7.40 per HL. Hennepzaad 6.76 a 9.50 per HL. Boter: Aanvoer 8000 kilogT.; late qualit per V* 46.— a 62.—, 2de qualit. per Vi ƒ86.— a 44.— lste qualit. per kilogr. ƒ1.16 a ƒ1.80; 2de qualit. per kilogr. ƒ0.90 a ƒ1.10. Lange Zwarte Turf, 6000 dubb. HL., 0.18 a ƒ0 28. Schiedam, 18 April. Moutwjjn ƒ6.Jeoever ƒ10.-, id. Amst. proef ƒ11.60. Loudeii, 13 April. Friesohe Boter 94 a 96 sh. Bezoek der beide Kouiiiglnuou vort aau Leiden. ryt Terwyl onze burgemeester heden op he)en Raadhuis aanwezig was voor hen, dio hemdirc omtrent gemeentezaken wenschten te spreken con kwam er om tien minuten vóór halféén een aai telegram, meldende dat te twee uren H. n de Koningin-Regentes en H. M. KoningujOff Wiihelmina, geheel incognito, een bezoek aan Et den Burcht zouden komen brengen, om daarna Mv ook het Museum van Natuurlyke Historie ti bezichtigen. de Met het oog op de drukte van de Zaterdag m sche markt, werd het noodig geacht dadelyj Le maatregelen te nemen tot het vry maken H: de Burchtsteeg en het binnenplein van d» wi oude verblyfplaats van Ada van Hollan^ w omdat het daar op een marktdag als hedec h< steeds vol met rytuigen, enz. van de markt, bezoekers uit de omstreken staat. fit Spoedig waren vele banden aan het weife vs en was de noodige ruimte verkregen. dl Politie hield den weg vry, omdat het be- richt weldra ook de stad was ingegaan qq vele ingezetenen hunne schreden naar dec Burcht richtten of naar de straten, welke van: af den Haag weg langs Noordeinde en Brei- 8 straat daarheen leiden. u In het aan het binnenplein grenzende caft 1 van den Burcht bevonden zich eveneens ele toeschouwers. s Tot ontvangst van de beide Koninginnen hadden zich naar het monument uit doq 1 Romeinschen tyd, dat in den laatsten tyd eene belangryke restauratie heeft ondergaan, welke dit jaar waarschyniyk afloopt, en da( met den eersten oorsprong van Leiden i verband staat begeven: de burgemeestef mr. F. Was met den wethouder den heer A, L. De Sturler en den gemeente secretaris mr, E Kist; zoomede de commissaris van politie de heer R. N. Van der Maaren. Om tien minuten voor halfdrie arriveerden HH. MM. voor de Burchtpoort, gezeten in een open rytuig, bepannen met vier paarden. Tot het gevolg, gezeten in twee rytuigen, met twee paarden bespannen, behoorden drie hofdames en twee ordannance-officieren. De Koningin-Regentes was gekleed in een kostuum van zwarte zyde en Koningin Wiihelmina in lichtblauw met een ruche It den hals afgezet, en met lichtstrooien hoet met witte veeren. Ze zag er allerliefst en gezond uit. De beide Koninginnen werden van het rytuig tot over de binnenplaats naar den toegang tot den Burcht geleid, vanwaar zy langs den oploopenden tuin de kanteelingen bereikten, door welke openingen zy met de meeste be langstelling genoten van het eigenaardig panorama, dat men daar op de stad, de om geving en zelfs op den Ryn naarKatwyk beeft. Zy vroegen verschillende inlichtingen, -weWte hen door den burgemeester, die steeds aan hunne zyde was, werden verstrekt, terwyl de heer De Sturler dat deed wat de leden van het gevolg betrof. Na de omwandeling ter plaats© van het vroegere Doolhof staande, werd nog het een en ander omtrent den Burcht medegedeeld en door een der adjudanten werden de heeren De Sturler en Kist aan HH. MM. voorgesteld, waarna deze bedankten voor de ontvangst en de gegeven byzonderheden. Toen vervolgens de tuin langs den anderen weg dan den eersten keer, weer was afge daald, waren de rytuigen inmiddels het binnen plein opgereden tot voor den toegang van den tuin en toen zy er opnieuw plaats in hadden genomen, ging er uit de monigte, by het vertrek, een luid hoezee op, waarop HH. MM. buigende bedankten. Het bezoek duurde tot tien minuten ovor halfdrie, waarna het naar het Museum van Natuurlyke Historie ging. Het vorige bezoek daaraan werd door HH. MM. gebracht in Maart, nu twee jaren geleden, toen er des morgens zulk eene ge weldige sneeuwbui was gevallen, dat Leiden geheel in een winterkleed was gehuld. Bfl die gelegenheid had H. M. beloofd het bezoek aan het Museum, dat haar toen zooveel be langstelling had ingeboezemd, spoedig te zullen heihalen. Die belofte vervulde zy thans. Ook hier was eene talryke menigte voor het gebouw op de been. Het plan bestond om het aan de zyde van de Papengracht in te gaan, doch de rytuigen hielden aan den ingang van bet Rapenburg stiL Toen HH. MM. er laDgs Burchtsteeg, Breestraat, en Rapenburg aankwamen, wer* deu zy door de omstanders met hoeden toegewuifd, terwyl er ook hier hoezees klonken. Yoor het gebouw werd er door de politie ruimte vry gehouden. De rytuigen gingen eenigen tyd heen. Aangezien het Museum een Rijksgebouw is - in tegenstelling van den Burcht, welke aail de gemeente behoort—waren de burgemeester, enz., omdat het bezoek incognito was, hier niet tegenwoordig en werden HH. MM. er rondgeleid door den directeur, dr. F. A. Jentiuk. De hernieuwing van het bezoek aan de ryke en belangryke schatten op het gebied der natuurlyke historie wekte natuurlyk ander maal in hooge mate de aandacht der vorste lijke personen, zoodat het bezoek dan ook vry lang duurde met de wandeling en be zichtiging door het uitgestrekte gebouw. Om den hoek van de Houtstraat en het Rapenburg sloegen zy door de ramen ook een blik op het daar staande publiek, dat zioh toen verdrong en de halzen rekte om haar ook nu goed te kunnen zien. By hunne komst in het Museum waren HH. MM. door den dochter van den directeur ieder een fraaie bouquet aangeboden en byhet

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 12