N°. 10468. Haandag April. A0. 1894. <geze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Kikeriki. m i- Leiden, 7 April. Feuilleton. IN BLOEI GEKNAKT. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maanden Franco per poet Afzonderlijke Nommers - 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel moer f 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad ■wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Aan de Abonné's daarop, wordt bi) dit nommer verzonden No. 29 van Kikeriki. Voor de kiezers trad gisteravond in de zaal Noordeinde alhier als spreker op de heer iH. Seret, oud-Kamerlid, candidaat der anti- •xevolutionnairen in ons district. Spreker begon met te zeggen dat hy niet rvan kiesrechtuitbreiding, maar alleen van terug- {koer tot God en Zyn woord de ware genezing verwacht. i Tooh is hy voor kiesrechtuitbreiding volgens fle kern van het voorstel-Tak, dus in finalen zin. Hy brengt hulde aan Tak voor de indie- filing dezer wet, omdat daardoor aan rechten tyllykheid voldaan wordt, is nu tegen geleide lijke uitbreiding, omdat de tijd daartoe voorbij is, maar wil het volk achter de kiezers in eens er in; hy betoogde het ongegronde der vrees voor het volk, en beriep zich in zake grondwetsuitlegging op wyien prof. Buys. Geestig hekelde hij de opvattingen over welstand, het schryven van prof. Spruyt in „N. R. Courant", tegen dr. A. Kuyper, en de versohillende uitvluchten van hen, die de uitbreiding niet willen. Spr. verklaarde zich tegen uitsluiting van hen, die kosteloos geneeskundige hulp ont vangen, en tegen de schrijfproef, als nu door Tak is geformuleerd. Hy bracht hulde aan de Koningin-Regentes, die het volk met vertrouwen is te gemoet getreden, en eerst door de indiening, en nu door Kamerontbinding getoond heeft dat Oranje medegaat met de kleine luiden, en daarom Met God voor Nederland en Oranje; met Oranje door en voor het volk! Een daverend applaus volgde. Eenige inlich tingen werden verder nog gevraagd en gegeven. De vergadering werd met gebed geopend door den heer G. Mulder, voorzitter, en met dankzegging gesloten door ds. Rudolph. De katholieken te Leiden steunen by de a. 8. verkiezing de candidatuur van den heer H. J. Bool. Talryk was de opkomst in de vergadering in het Nutsgebouw gisteravond van voor standers der candidatuur prof. mr. H. L. Drucker, belegd door de fractie uit de „Vry- zinnige Kiesvereeniging", die niet den heer Bool stemmen wilde. Na eene warme aanbe veling van prof. Van Geer, werd besloten krachtdadig te werken om prof. Drucker een zetel te verzekeren door adverteeren, opwekken in eigen kring, strooibiljetten, enz. Ten gevolge van het candideeren van prof. Drucker voor het lidmaatschap der Tweede Kamer door de liberale voorstanders van het wetsontwerp-Tak in het district Leiden, heeft deze hoogleeraar het voorzitterschap der „Vryzinnige Kiesvereenigingwelke den heer H. J. Bool candideerde, neergelegd. In de laatstgehouden bestuursvergadering van de vereeniging „de Practische Ambachts school" is tot leeraar in het boetseeren benoemd de heer A. M. Biegman, leeraar in het hand- teekenen en boetseeren aan de sehool van het Genootschap „M. S. G." Curatoren van het Eraemiaansch gym nasium te Rotterdam hebben aanbevolen tot benoeming van een leeraar in de Fransche taalde heeren E. T. Borlé, leeraar aan het gymnasium te Leiden; J. Mauritz, leeraar aan het gymnasium te Assen, en L. P. J. Vermeulen, leeraar aan de H. B. school te Goes. Men schrijft ons uit HillegomDonderdag avond had vanwege ons Nutsdepartement de laatste lezing plaats in dit seizoen. Als spreker hadden wy het genoegen wederom den wel bekenden heer Schut, van Amsterdam, te zien optreden met een paar der onuitgegeven novellen van Justus Van Maurik, getiteld: „De groote Revue". Hy schetste hierin eenige verschillendo bewoordingen, als: de huietiran, als iemand, die in den huiseiyken kring op alles iets aan te merken heeft; de buisvrouw, als eene bedaarde, zachte vrouw; de huishen, als eene vrouw, die van den ochtend tot den avond zioh uitslooft; de kinderloozen, als een echtpaar, dat zioh, zonder kinderen, ophoudt met huisdieren, enz.; terwyi hy ten slotte den schoonmaaktyd beschouwde als een tyd, waarin de vrouw haren man vraagt of alles opgeruimd moet worden, wat laatstgenoemde toestemmend beantwoordt en alles verkoopt. Na de pauze vergastte de spreker ons op een komisch stukje, getiteld: „Het diner van Manus," waarvan de inhoud in korte woorden hierop neerkwam, dat Manus bekend stond als iemand, die zeer veel kon eten, en op zekeren middag uitgenoodigd werd aan eene table d' hóte, waar hy weder een zóódanig biyk van die eigenschap gaf, dat hy mede het eten, dat voor de overige gasten gereed gemaakt was, opat. De zaal was fliok bezet en allen keerden voldaan huiswaarts, met den wensch den heer Schut nog meermalen in dit departement te zien optreden. De Kerkeraad dor Ned.-Herv. gemeente van Kaag heeft in zyne vergadering op 4 April met algemeene stemmen tot herder en leeraar beroepen ds. Plug, van Katwyk aan Zee. De kiesvereeniging „Vryheid en Waar deering", te Bodegrave, heeft tot candidaat ge steld by de a. s. verkiezing van een lid der Tweede Kamer der S.-G. in dat district, den heer Jnr. Mr. G. J. T. Beelaerts van Blok land, oud-lid en oud-voorzitter der Kamer. In de te Amsterdam gehouden vergadering van de centrale liberale kiesvereeniging in het hoofdk. Haarlemmermeer bracht Hillegom 3 stemmen uit en Heemstede 4. De afd. Haarlemmermeer bracht geene stemmen uit, omdat de aldaar gehouden afdeelings-vergadering niet was geconvoceerd. Alle bestuursleden, behalve de tweede voor zitter, ds. Van Cleef, verklaarden de aanbe veling van den candidaat mr. De Kanter niet te kunnen onderteekenen. De genoemde heeren biyven vooreerst fun- geeren als demissionnaire bestuursleden. Wat den heer H. F. Bultman aangaat, was een vorig bericht onjuist, want die heer is voorzitter van de afdeeling „Haarlemmermeer", alwaar eene nieuwe byeenkomst van kiezers zal worden geconvoceerd. Ds. Van Cleef zal thans de aanbeveling van den candidaat moeten onderteekenen, maar zal dat niet namens zyne medebestuurders mogen doen, die tegenstanders zyn van de ingetrokken Kieswet. Het bestuur der centr. lib. kiesvereeniging bestaat uit de heeren: J. D. Onderwater, Heomstede, voorzitter ds. Van Cleef, Aalsmeer, tweede voorzitter; J Van Waveren Pz., Hillegom, secretaris; W. Leembrugge, Lisse, penningmeester, en J. H. M. Evelein, Haarlemmermeer, lid. Mr. G. J. Grashuis, in het district Haar lemmermeer candidaat tegenover mr. H. Ph. De Kanter, is voornemens op Zondag 8 April, des namiddags te halfdrie, te Hillegom, eene politieke rede te houden over de Kamer-ont binding. Mr. De Kan ter heeft, by zyn optreden te Hardegaryp, meegedeeld, dat hy, in Bergum gekozen, voor dat district zou zitting nemen. Men had in Haarlemmermeer behoefte aan een protest-candidaat, en daarvoor had hy zich laten vinden. Burgemeester en Wethouders van Zeg waard brengen ter opeübare kennis dat door den heer L. M. G. Van Well, wonende te Zegwaard, vergunning is gevraagd tot den verkoop van sterken drank in het klein in het tot winkel dienende gedeelte van het huis, in welk gedeelte reeds op 1 Mei 1881 en sedert onafgebroken, zonder stryd der Wet of verordening, door A. Van Well sterke drank werd verkocht. Het 3de bataljon van het 4de regiment infanterie, te Haarlem in garnizoen, zal met het late bataljon 4de regiment infanterie te Delft van 5 tot 10 September a. 8. een kamp betrekken naby Katwyk, om aldaar met de bataljons uit Leiden oefeningen te houden op meer uitgebreide schaal. Het nieuwe schoolgebouw der Chr. School te Boskoop zal Maandag 9 April a. s. feeste- lyk worden geopend. Op de aanvrage om ontslag van den Gouverneur van Suriname is door de Koningin- Regentes afwyzend beschikt. Do opper-, hoofd- en andere officieren, leden van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, zullen a. s. Woensdag 11 April in het „Hotel des Indes" te 's-Gravenbage een diner aanbieden aan den generaal-majoor jhr. Van Spengler en ritmeester baron Van Syt- zama, laatstelyk resp. adjudant en ordonnance officier van H. M., benevens aan den rit meester jhr. Van Tets en den luitenant Lou don, die hun in genoemde betrekkingen by het Militaire Huis zyn opgevolgd. De minister van justitie, de heerSmidt, vertrok gisteren naar Drente tot een bezoek aan 's Ryks werkinrichtingen in die provincie. De heer Vinkhuyzen, intendant van H. K. H. de groothertogin van Saksen, heeft zich gisteren van Den Haag naar Weimar begeven, ten einde aldaar tegenwoordig te zyn op den verjaardag van H. K. H. Jhr. Van der Staal, benoemd gezant by de Porte, zou hedennamiddag te vier uren de reis naar Constantinopel aannemen via Weenen. H. M. de Koningin-Regentes heeft gisteren aan Haar diner vereenigdBaron Von Walters- kirchen, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister van Z. M. den Keizer van Oostenryk Hongarije; mevrouw de barones Von Walterskirohende heer De Villa-Urrutia, minister-resident van Z. M. den Koning van Spanje; kapitein ter zee Zegers Veeckens, adjudant van H. M. de Koningin, en kolonel jhr. De Pester6, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. De minister van binnenl. zaken heeft voor den tyd van één jaar, met ingang van 16 dezer, benoemd tot opziener by 'sRyks veeartsenyschool te Utrecht M. C. P. Kruse, te Amsterdam. Do minister van waterstaat, de heer Lely, geeft den 14den dezer een diner aan de leden der Staatscommissie voor de droog making der Zuiderzee, by gelegenheid der vaststolling van haar eind-rapport' Het aantal genoodigden tot dit gastmaal bedraagt 40. De liberale kiesvereeniging „Eensgezind heid" te Alkmaar stelde gisteren mr. W. Van der Kaay candidaat met 47 stemmen, tegen 14 op den heer Van Gilse. By koninkiyk besluit is de adjunct com mies by het departement van koloniën A. M. H. J. Stokvis benoemd tot ridder in de orde van Orauje-Nassau. Aan jhr. mr. O. W. J. Berg van Middel- burgh, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister op non-activiteit, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's land6 dienst, met vrylating om zyne aanspraken op pensioen te doen gelden. Benoemd: by het wapen der koninklyke marechaussee, by de lste dlv., tot luit.-kol., de maj. C. A. Prins, comm. dier divisie; by de 2de div., tot kapt. de eerste luit. H. J. Van Schaik Avelingh, van die div.by de 3de div., tot maj. en comm. dier div., de kapt. W. De Rooy, van de 2de div.; by de 4dediv., tot comm. dier div., de luit.-kol. M. A. Diekhof, comm. der 3do div., uit welk bevel hy, in verband daarmede, eervol wordt ontheven. Voorts in rang en ancienneteit overgeplaatst, by het wapen der koninklyke marechaussee, by de eerste div., do eerste luit. F. C. A. Van der Minne, van het 3de reg. veld art.by de 3do div., de eerste luit. G. A. Van Haeften, van het lste reg. veld.-art. Toegekend: aan den eervol ontslagen com mandeur der scheepmakers by 's Ryks werf te Amsterdam J. J. Willemse, een pensioen van 634 's jaars. Aan den adelborst lste kl. C. H. Julius, met 16 dezer, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit den zeedienst. Yercenlglng tot behartiging der be langen vad jonge aaeiftjes. De Staatscourant van 6 dezer bevat de statuten van bovengenoemde vereeniging, op gericht te Utrecht voor den tyd van 29 jaren en 11 maanden (ingegaan 23 Febr. jl.) en als rechtspersoon erkend volgt ns de wet van 22 April 1856 (Stsbl. 32). Zij vormt eene afdeeling van de „Union internationale des amies de la jeune fllle", in 1877 te Genève opgericht. Haar doel iszich de belangen aan te trekken van elk jong meisje, dat raad of leiding noodig heeft, zonder onderscheid van nationaliteit, kerkgenootschap, beroep of stand. Afdeelingen kunnen in alle gemeenten van Nederland en in de buitenlandsche bezittingen worden gevestigd, zoodra aldaar vyf of meer leden zyn. De vereeniging tracht haar doel te berei ken: a. door het houden van vergaderingen met de loden, ter bespreking van de belangen der vereeniging; b. door het houdon van byeenkomsten met jonge meisjes, ten einde haren geest te ontwikkelen en op te heffen, zodelyken invloed op haar uit te oefenen en het hoogere leven by haar op te wekken; c. door inlichtingen in te winnen en to ver strekken omtrent personen, by wie jonge meisjes in eene of andere dienstbetrekking wenschen te treden; d. door jonge meisjes te beschermen en te waarschuwen, waar zy door vorkeerde invloeden van buiten of wel door armoede, luiheid, verlatenheid en opschik in gevaar zyn eene prooi der zonde te worden; e. door by alle gelegenheden aan te dringen op onthouding van bedwelmende dranken en te waarschuwen tegen het bezoeken dier plaatsen, waar gevaren haar bedreigenf. door het oprichten en steunen van vrouw en-tehui zen, verhuurbureaux, leesbibliotheken en het verspreiden der blauwe boekjes met raadge vingen en adressen, die het bestuur der ver eeniging gratis verstrekt aan alle leden. De grondslag van de vereeniging is het Apostolisch Christendom volgens de Heilige Schrift; haar motto: Dient elkander door de liefde. Leden der vcreeoiging kunnen worden alle vrouwen en meisjes boven de 28 jaren, dio instem nn n mot het doel en den grondslag der veretniging Zy zyn verdeeld in nationale en internationale leden. De laatsten staan in rechtstreeksche verbinding met alle buiten landsche leden en ontvangen daartoe eene ledeniyst uit Zwitserland. De inkomsten bestaan uit jaariyk6che by* dragen, giften en legaten. Elk nationaal lid betaalt 1 of meer jaariyks als contributie, plus 5 c. voor het ophalen per post, waar dit noodig is. Internationale leden betalen 26 c. extra voor de kas van het hoofdbestuur. Elk lid of belangstellende, die jaariyks/" 10 of meer bydraagt, ontvangt den naam van donatrice. De vereeniging verbindt zich, volgens do statuten der „Union internationale des amies de la jeune fiile" in de kas van het „Bureau Central" te Neucbfltel te storten één frank (f 0.50) van elk nieuw lid als entree, en voorts ieder jaar één frank van elk inter nationaal lid. In gemeenten, waar eene afdeeiing gevestigd is, behoudt men de helft der contributiën. Telken jare wordt, by voorkeur in de maand Moi of Juni, eene algemeene vergadering te Utrecht gehouden, waartoe de leden schrifte lijk worden opgeroepen. 21) En alle angst was vergeten. Zy legde haar hoofdje tegen zyn schouder, zag hem ver- trouweiyk in de oogen en de vrede was hersteld. „Komaan," zeide Laura, „ge hebt zeker vrywat te vertellen, hè?" „Hoe weet myn blondje dat?" zeide Von Sehnwitz, terwyi hy eene van Laura's gol vende lokken om de vingers wond. „Wel, ik was hedenavond by de gravin Von Hohenstein en die heeft my er iets van verteld. Het staat je niets aardig, dat ik van eene vreemde het nieuws moest ver nemen." „Ach, kind, als ik nog denk aan al dat gehaspel, dat ik hedenavond heb bygewoond," zeide Von Sehnwitz, „dan moet ik hartelyk lachen. In de volgende maand zal Hulda Von Hohenstein haren verjaardag vieren en nu wilde de vorst by die gelegenheid eene tooneel- voorstelling geven. De reden, waarom ik je hier nog niets van verteld heb, was, dat de vorst geheimhouding had bevolen. Maar, Laura, het verwondert my, dat de gravin Von Hohenstein u uitgenoodigd heeft tot haar te komen. Die kluizenaarster heeft anders, naar het schynt, weinig behoefte aan gezelschap." „Lu, zal ik ook medespelen?" vroeg Laura nieuwsgierig. „Neen, lieve, ik heb myn best er voor ge daan, maar de vorst vond dat er in den Tartuffe dien zullen wy opvoeren geene geschikte rol voor u te vinden is, en daaren boven was Zyne Doorluchtigheid van oordeel, dat getrouwde vrouwen niet op de planken thui8behooren. Laura, heb je iets met den vorst gehad?" „Neen," antwoordde Laura, wier oogen vol tranen stonden, uit spyt dat haar geene rol zou worden toebedeeld„ik ben misschien niet vriendeiyk genoeg jegens hem geweest. Hy schynt somtyd8 te vergeten, dat ik mevrouw Von Sehnwitz ben." „Ha, ha," mompelde Laura's echtgenoot ontevreden. „Lucanus zeide immers reeds: „Wie braaf wil blyven, verlate het hof." Het is wel treurig, dat die spreuk nog heden ten dago dikwyls van toepassing schynt te wezen maar, enfin, het is nu eenmaal niet anders," vervolgde hy, pynlyk lachend. „Lieve man," zeide Laura, hem aanziende, „ge vertrouwt my toch wel?" „Laura," was het antwoord, op denzelfden toon gegeven, „ge vertrouwt my toch wel?" en beiden staarden elkander vol liefde aan. „Maar nu hebt ge my nog niets van den uitslag verteld," zeide Laura. „Al zal ik niet medespelen, daarom stel ik toch belang in de voorstelling." „O, Laura, het was zoo dwaasgraaf Kiehl is midden onder de discussie weggeloopen en ik had gaarne zyn voorbeeld gevolgd, maar ik durfde niet. My is de rol van Tartuffe opgedragen, nadat uw vader geweigerd had deze te vervullen." „En wie zal Elmire zyn?" vroeg Laura driftig. „Hulda Von Hohenstein heeft den vorst verzocht, die rol te mogen hebben," antwoordde Von Sehnwitz. „Maar, Lu, die was juist zoo geschikt voor my geweest 1" riep Laura teleurgesteld. „Ik had het reeds aan den vorst voorge steld. Zoudt ge niet denken dat ik vry wat beter myne rol zou vervullen, als gij Elmire waart, en dat ik liever „en tète-è- ête" met myn vrouwtje zou spelen dan met Hulda?" Wederom voelde Laura een steek in het hart. Haar echtgenoot zou dus als minnaar van Hulda moeten optreden I Hy zou, om goed te spelen, baar zelfs moeten omarmen.... Zy kon er niet aan denken I En dan die repetities I „Ach, Lu, ik vind het erg onaangenaam dat gy als Tartuffe moet optreden." „Maar waarom, Laura?" „Ik zal geene rust hebben voordat die avond voorby is." „Maar, Laura, nu ken ik je niet. Vindt ge uzelve nu niet kinderachtig?" „Ach, Lu, vergeef mei Ik weet wel dat ik my dwaas aanstel; maar ge hebt immers straks de woorden van Lucanus aangehaald, en ik ben zoo bang dat die woorden mis schien eens op één van ons beiden van toe passing zullen zyn, wanneer wy ons niet bytyds van het hof verwyderen." „Maar, kind, hoe komt ge nu opeens zoo bezorgd? Daar bestaat niet de minste reden voor. Iemand als ik, die, wetende dat hem by zyne thuiskomst een lief vrouwtje opwacht, zou zoo dwaas en ondankbaar wezen, van spel ernst to maken I Neen, lieveling, er bestaat niet het minste gevaar, dat myn hart in gloed zal geraken voor de bekooriykheden van eene andere vrouw. Myne lieve blonde Laura is en blyfc myn ideaal van vrouweiyke schoonheid en lieftalligheid." „Ik zal de repetities toch wel mogen by- wonen?" vroeg Laura. „De vorst wil op den avond van de voor stelling iedereen verrassen en daarom zal niemand verlof hebben de repetities by te wonen," antwoordde Von Sehnwitz. „Maar, Lu, dat is toch hard! En speelt de vorstin mede?" „Ja, zy zal als Madame Pernelle, de moeder van Orgon, optreden." En de vorst keurde het niet goed, dat ge trouwde vrouwen het tooneel betreden I" riep Laura ontstemd. „Maar zy zal in het stuk de moeder van haren echtgenoot zyn." „Zy, de moeder van den vorst, en Hulda als Elmire, zyne vrouw; nu, dat zal wat moois geven I" riep Laura spottend. „Maar, kind, wat slaat ge weer door; ge vergeet dat de rol van Elmire niets compro mittants heeft en dat ik als Tartuffe de eenige ben, wiens gedrag te laken is, behalve natuur- ïyk de dwaze Orgon. „Als die rol je dan maar niet in verzoeking brengt, ook in het werkeiyke leven een Tar tuffe te worden," zeide Laura plagend„maar," vervolgde zy, „zoolang ik in die zwarte oogen kan staren, zonder dat de bezitter er van onder dien blik bloost, heb ik niets te vreezen, nietwaar, besie?" Von Sahnwitz drukte zyn vrouwtje een kus op de lippen en het gosprek over dit onderwerp was hiermede algeloopen. XII. „Papa," zeide Laura den volgenden dag, toen de graaf Von Stenwerck zyne dochter een bezoek kwam brengen, „ik heb u iets to vragen." „Ik ben geheel oor, lieve 1" „Nu, gisteren kreeg ik eeno invitatie van de gravin Von Hohenstein, om my te komeD bezoeken. Maar, papa, wat wordt u bleek! Het is hier ook wel wat warm, ik zal het raam openzetten," vervolgde zy, toen z(J zag dat het gelaat van den graal zyne inneriyke aandoening verried. „Eene lichte duizeling, myn kind, maat het gaat nu weer voorby," antwoordde de graaf met bevende stem. „Dan zal ik met myn verhaal voortgaan," zeide Laura, terwyi zy een bezorgden blik op den graaf sloeg. „Ik kende de gravin zeer weinig, want, zooals u weet, komt zy byna nooit aan het hof. Dit verwondert my van zulk eene schoone vrouwu zeker ook? Vindt u haar niet mooi i „Ik heb haar in langen tyd niet gezien," i antwoordde de graaf ontwykend, „maar vroe*> ger was zy zeer schoon." {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1