11 11 KOLONIËN. BATAVIA, 7—9 Maart Te Melaboeh (Atjeh) zyn in een gevecht met den vijand zeven minderen gesneuveld en de officieren Krull en Schutt en vyftien min deren gewond; de beide officieren zwaar. De „Javabode" ontving dit telegram van Atjeh en voegde er het navolgende by: „Het is een slecht bericht, dat in het voren staande telegram uit het rooversneat Melaboeh op de westkust van Atjeh gebracht wordt, en dit te meer, daar volgons de laatste rap porten de toestand gunstig was. De heer H. P. Krull, pas kapitein der infanterie gewor den, zou spoedig van Atjeh weggaan, en de lste luitenant der Infanterie Schutt (niet te verwarren met zyn naamgenoot te Meester- Oorneiis) was onlangs nog te Lamreng en verving te Melaboeh den luitenant Van der Molen, die, gelijk door ons werd bericht, vijf klewanghouwen kreeg en, zooals wij er kun non bijvoegen, thans beterende is. Een aantal van 7 dooden en 17 gewonden wijst op een ernstig gevecht." Naar het „Bat. Nbl." van Mr.-Oornelis ver neemt, heeft de luitenant Schutt aldaar van zijn broeder te Atjeh een telegram ontvangen, waarin hem wordt gemeld dat dezeteKotta- Radja in het hospitaal opgenomen en slechts licht in een der armen gewond ls. Nader ontvangt hst „Bat Nbl." het volgend particulier telegram uit Kotta-Radja, dd. 8 Mrt. Op 8 dezer hebben de onzen, met een verlies van 2 gewonde officieren en 16 gewonde en 6 doode minderen, den vijand te Melaboeh ge heel uit zijne positie verdreven en de vijan delijke versterkingen genomen. De Atjehers lieten 26 dooden in onze handen achter en zijn thans voorgoed uit den omtrek van Melaboeh en Roending verjaagd. De luitenant Krull werd gewond door twee schoten in den arm, en de luitenant Schutt ontving een schot in den buik. Aan Mr. C. S. Buys Ballot, griffier van het Hooggerechtshof te Batavia, is wegens ziekte een maand verlof vorleend naar öaroet. De president van den landraad te MeeBter- Oorneiis, Mr. L. P. Rhemrev, heeft het ver zoek gedaan om 2 maanden binnenlandsch verlof wegens ziekte. Uit Djokja wordt bericht dat daar door de politie drie valsche bankbiljetten van f 200 zjjn aangehouden. Ook in het Solosche moeten dezer dagen vjjf valsche biljetten van dat bedrag zijn aan gehouden. Benoemd is tot buitengewoon substituut- griffier b\j den Raad van Justitie te MakaBser en bij den landraad te Churibon Mr. H. Matthes, rechterlijk ambtenaar ter beschikking van den president van gemeld collogeen A. Austermann. De te Singapore verspreide geruchten omtrent het vergaan van de „Cheang Chew" zijn onjuist gebleken. Het schip is goed en wel te Aden gearri veerd. Door den krijgsraad te Magelang is de Europeesche fuselier H. G. ter zake van feite lijke insubordinatie tot de straf dee doods met den kogel veroordeeld. Voorschot: f 4000 renteloos voorschot is van regeeringswege verloend aan den sultan van Pontianak, Tjarif Joesoef, ridder van den N. L., ter bekostiging van het aanstaand huwelijk van z\jn oudsten zoon. (Loc.) Chineesch eekader. Een onlangs in de „Java-Bode" opgenomen bericht, dat een Ohineesch eskader deze wateren zou bezoeken, 't welk toen tegenspraak ontmoette, vindt men thans bevestigd in de heden ontvangen „Straits-Times." Volgons dat blad arriveerden Zaterdag namiddag omstreeks 2 uren te Singaporo vier schepen van het Chineesche zuider eskader en wisselden saluutschoten met de haven- batteitjen. Z\j zfin: de „Ting Yuen," admiraal schip, van 7400 ton, 403 koppen en 14 stukken, de „Kinq Yuen," „Lai Yuen" en „Ching Yuen," de beide eersten elk van 2900 ton, 202 koppen en 12 stukken, de laatstgenoemde van 2600 ton, 202 koppen en 29 stukken, respectievelijk met 7300, 6000 en 7000 paarde- kracht. De schepen zijn onder commando van admiraal Ting Yoe Chiang. Aan boord be vinden zich 2 Europeanen, de overige equipage bestaat geheel uit Chineezen. Waarschijnlijk zal het eskader, of een gedeelte er van, ook Australië bezoeken. MEDA.4, 7 Maart De „Deli Crt." bevat het volgende ooget en weerbericht over de maand Februari 1894: Deze maand kenmorkte zich door groote droogte, hetgeen voor het buitenwerk zeer gunstig was, zoodat dit dan ook flink vorderde, al was hier en daar de grond wel wat rijkelijk bard en moeilijk te tjancollen. Van tyd tot tijd viel '8 middags een hevige bui, die dan meer kwaad dan goed deed, want behalve op enkelo hooggelegen ondernemingen, waar reeds met planten een aanvang is gemaakt, hebben dergelijke buien op den, in ae voor middaguren uitgebLkerden grond, eeue plot selinge hevige afkoeling der zaailingen ten gevolge, welke zeer bevorderlijk is voor het ontstaan van een ziekteproces. De verscheping van den '93er oogst werd met krucht voortgezet, zoodat op het einde der maand ongovoer 2/5 daarvan was ver zonden Do gezondheidstoestand der koelies was over 't algemeen gunstig, hoewel op verschei dene ondernomingen gevallen van koorts en buikziekte voorkwamen. Van epidemieën werd echter niets vernomen. Onder het vee kwamen geen ziekten voor. Het io lo hopen dat dtt zoo moge blijven, en dat van uit Medan geen verdere besmetting plaats heeft, want verscheidene ondernemingen laten hunne ossenkarren van en naar die plaats rijden. Wel zijn de direct besmette plaatsen door het bestuur afgesloten, maar hot is de vraag of dit voldoende is om het verspreiden van de veepest en het mond- en klauwzeer te beletten. Voorzichtiger ware het, indien al de ondernemers het voorbeeld van de Deli- Maatachapptj volgden, en eene bepaalde grens buiten de plaats niet door hunne karren lieten overschrijden. Bibitsiekte kwam op enkele ondernemingen voor, maar de gevallen waren gelukkig zoo sporadisch, dat zjj geen aanleiding tot onge rustheid gaven. De blbit ziet er overal goed uit, hoewel over 't algemeen langzaam groeit. Door den gouverneur-generaal van Ned.-IndiÖ zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: een jaar verlof naar Europa, wegens langdurïgen dienst, met ingang vaD 10 April 1894, aan den architect 2de klasse bij den Waterstaat en 's lands Burg. Open bare Werken J. C. W. F. Ditmarsch. Ontslagen: eervol uit 'elands dienst de klerk bij het post- en telegraafkantoor te Soerabaia W. A. Andela, met bepaling dat dit ontslag wordt gerekend te z\jn ingegaan op 12 Febraari 1894. Benoemd: tot tydelyk 3den commies op bet bureau van den assistent-resident van Gorontalo (Menado) de lste klerk op dat bureau J. C. Winckler. Overgeplaatst: van de res. Besoeki naar de res. Soerabaia. do benoemde adspirant-controleur E. L. K. Scbmuliing. Verleeud: twee jaar verlof naar Europa, wegens ziekte, aau den ingenieur 2de klasse Dy den aanleg van Staatsspoorwegen op Java J. A. Kerkhoven en aan den adjunct-chet der 2de af- deeling by de explotatie der Staatsspoorwegen W. Moorrees. O n s 1 a g e n: Eervol uit zyne betrekking wegens overcompleet, met ingang van ultimo Maart 1694, de tijdelijke ingenieur der lste kl. by den aanleg vod Staatsspoorwegen J. W. Post. Benoemd: Tot onderwijzeres lste kL de onderwijzeres -de kl. E. Van Loon. Verleend: Een jaar verlof naar Europa, wegens langdurïgen dienst, aan den 3den commies by bet departement van financiën J. C. Lutter. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 'slands dienst, met ingang van 1 April 1894, de ambtenaar op non activiteit C. Van der Gon Netscher, laatst assistent-resident van Panaroekan (Besoeki). Geplaatst: Bij bet post- en telegraafkantoor te Probolinggo, de benoemde kantoorchef 2de kl. W. H: Binnendyk, thans met bet beboer van dat kantoor belast. V erloend: Een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den lstenluit. der inf. B. Bangert. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Hr. Ms. militairen uienst, met ingang van 5 April 1894, wegens volbrachten diensttijd, met benoud van reent op pensioen, de kapt. aer inf. J. A. De Kiel. V erloend: Twee maanden verlof naar Malang Djiwao tot herstel van gozondheid aan den 2den luit. der inf. E. R. Boumeester; eene maand verlof naar Soekaboemi tot herstol van gezondheid aan den kapt.-kwartvenn. J. A. 't Hooft Ingetrokken: De plaatsing by bet G. B. vau Celebes, Menado en 'limor en geplaatst t n.i. bij de troepenmacht in Atjeh, de lste luit der inf. van verlof uit Nederland teruggekeerd E. G. E. Lutje. Departement van Oorlog. Afgelost: Van Atjeh worden afgelost de kapitein van den genenden staf N. Ton Broek; de lste luitenants der inf. H. Aars en J. A. Van Daalen; de lste luit-adju- dant F. W. J. Kuypers en de militaire apotheker 2de kl. H. L. Sanders. Genoemde officieren zullen de bestemming volgen, die hun door hunne dienst- chofs zal worden aongewezen. Verlengd Mot eene maand, bet wegens ziokte verleend verlof naar Djokdjakarta aau den kapt. der inf. W E. Van Keeken. Bevorderd: Bij bet wapen der inf. tot kapt. de lste luit. H. F. De Moulin; tot lsten luit. de 2de luitenants K. L. F. A. Thörig en G. F. A. Zeegers. Ingetrokken: De overplaatsing by den ge westelijken en nloatsel ijken geneeskundigen dionst te Balangnipa van den oil van gez. 2do kl te Soerabaia Dr. F. Wydenos Spaans en daarheen overgeplaatst de off. van gez. 2de kl. te Magelang K. Huges Departement var Marine. Benoemd: Jot laten stuurman by de gouvemoments-marine de 2de stuurman J. W. Van Nouhuys. Verleend: Een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den lithograaf bij het hydrographisch bureau te Batavia F. ia. Wiemans. On tslagen: Eervol uit 'a lauds dienst, wegens volbrachten diensttijd, de lste klerk by hot marine- établi&seiiient te Soerabaia F. N. C. Neyndorff, met bepaling dat dit ontslag wordt gerekend te zijn ingegaan op ultimo Januari 1694- Gemengd Nieuws. Te midden van de drukke en levendige beweging voor de a. s. verkiezing van eene nieuwe Tweede Kamer is er in onze gemeente een zeer geanimeerd biljart-concours gespeeld en geëindigd. In het café „de Wakende Haan", Vrouwe- 8toog, waren nl. van Maandag avond zeven uren tot Vrydag-avond elf uren vijfhonderd partijen biljart gespeeld, waaraan ruim vijftig personen deelnamen, waaronder krachtige, vaste en orkend goede spelers. Bij ait concours bleek het dat Leiden op het gebied van het biljart-spel waarlijk niet het minst is. Want in 26 stooten het aantal van 59 en 56 punten te behalen, toont een meesterschap op het biljart. Onderscheidene partijen werden daaronder gespeeld met keurige stooten, welke menigmalen de bewondering van kenners verwierven. De strijd is thans geèindigd en aan de overwinnaars zullen de door hen verworven prijzen worden toegekend. Deze bestaan uit fraaie gouden on zilveren voorwerpen, naar verkiezing van den winner. De uitreiking dier prezen zal plaats hebben a. s. Dinsdag avond te tien uren precies, terwijl als finale een potspel onder de deelnemers een waardig slot zal zijn op dit vlug afgespeeld biljart concours. Nu er dezer dagen zooveel bol gewassen In Haarlems omstreken overvloedig bloeien, nemen wij de vrijheid in herinnering te brengen een beroep, reeds vroeger en by herhaling in „Sompervirens" gedaan, om een gedeelte van dien overvlood te willen afstaan voor de gasthuizen en hospitalen Bier ter stede en elders, tot opbeuriDg en afleiding der lyienden. Mochten sommigen voor <flt doel eenige bloemen willen schenken, dan gelieven zij hun adres aan de redactie van Sempervirens" op te geven, waarna zij gaarne mededeelt aan wie en waar ze te adresseeron, om van eene nauwgezette uitdeeling verzekerd te kunnen zijn Men meldt ons uit Zoeterwoude: In den loop dezer week waren by W. Van Groningen, schilder alhier, al de kippen weg. Zoo hier en daar werd er op 't laatst één gevonden. De schuldige was vermoedeiyk een hond. Eerat werd er aan diefstal gedacht, doch het was vreemd dat een vyf minuten verder de haan 's morgens vroeg met een touwtje aan een boom stond vastgebonden 1 Deze was nog in leven. De vyf andere dieren waren verscheurd. Vrijdagmorgen, 6 April, geraakte een scholier, het zoontje van den klompenmaker v. D., te Woubrugge, al spelende in de HeimanBwetering aldaar; het knaapje dreef onder het uiten van hulpgeroep al verder en verder van den wal en zou bepaald verdron ken zyn, indien de winkelier Bonthoorn zich niet onverschrokken, badende, gekleed, te water had begeven. Het gelukte hem dan ook, den jongen van een anders wissen dood te redden. Gisteren is, waarschyniyk ook in verband met den moord op den eersten Paaschdag te Amsterdam, goarresteerd de ge wezen vleeschhouwer M. Men meldt uit Delden van 6 dezorHedenmorgen is een polderwerker, werkzaam aan de Twichelsche waterleiding alhier, door een van den watertoren vallond stuk hout op het hoofd getroffen. De onge lukkige was onmiddeliyk dood. BUITENLAND, Frankryk. De restaurant Foyot is erg gehavend. De straat ligt vol stukken glas. De muur, onder het venster, waar de bom geplaatst werd, is half vernield; de steenen zyn losgerukt en liggen gedeeltelyk op den grond. De spiegels zyn verbrijzeld. Een enkele bol over een gas bek in den hoek is ongeschonden gebleven. De banken zyn vaneengereten en door de zaal geworpen. De tafel, waar Tailhade en zyne dame zaten, is in een hoek gestooten. Het tafelkleed, de servetten, de gebroken borden zyn met bloed bevlekt; glazen en flesschen zyn omvergeworpen. De overkleeren van Tailhade en zyne gezellin hangen nog aan de kapstokken. Men heeft zorgvuldig alles op zyne plaats gelaten voor het onderzoek. Te halftien 's morgens werd het verkeer hersteld, uitgenomen op de tTottoirs langs den restau rant, omdat er nog gedurig stukken glas naar bededen vielen. Volgens de scheikundigen van het labora torium was de bom zeer goed gemaakt. De ontploffling was ook veel heviger dan by de andere anarchistische aanslagen. ItaliÖ. Op het Geneeskundig Congres te Rome zyn Woensdag in de afdeelingsvergaderingen niet minder dan 679 voordrachten en mededeelin- gen gedaan. In de algomeene vergadering, welke des namiddags werd gehouden, hield o. a. prof. Stokvis (van Amsterdam) eene voor dracht over het verband van de scheikunde en de geneesmiddelleer. Des avonds had de groote feestmaaltyd plaats van alle afdeelingen. Daartoe waren niet minder dan tien zalen in verschillende gebouwen ingericht. Er was tevens illuminatie van de voornaamste gedenkteeko- nen, met openbare muziekuitvoeringen. Ter herinnering aan het Congres is een gedenkpenning uitgegeven, voorstellende den Tibergod, half uit het water ryzend en de hand uitstrekkend om de Aesculaapslang in ontvangst te nemen, die eene in de verte onder de brug verschynende boot naar het Tiber eiland brengt. Op dit eiland verrees indertyd de tempel van Aesculapius; de voor stelling heeft betrekking op het orakel der Sibyllynsche boeken, dat in het jaar 291 v. C,, toen Rome geteisterd werd door de pest, den Romeinen gelastte uit Epidaurusin Griekenland de Aesculaapslang te gaan halen. By de sluiting van het Congres waren de leden in grooton getale opgekomen. De voor zitter, de heer Baccelli, de sluiting6rode houdende, die met veel by val begroet werd, zeide onder anderen, dat de leden, te Rome komende, hebben willen te kennen geven dat er voor de uitverkoren geesten een ander vaderland bestaat, verheven boven het gewone vaderland, nameiyk de wetenschap. De voorzitter stelde voor het volgende con gres in Rusland te houden en de keuze der plaats over te laten aan de Russische regeeriDg. De heer Danilewskl verklaarde, uit naam der Russische regeering, het voorstel aan te nemen. Dienovereenkomstig werd besloten. De heer Bouchard, Fransch gemachtigde, sprak de volgende woorden: „Dit congres heeft in onze Fransche harten onze oude liefde voor Italiö verfrischt." De zitting werd hierna onder levendige toe juichingen gesloten. Groot-Britannlë. De verkiezing van een lid voor het Lagerhuis te Mid Lanark, welke noodig was wegens de aftreding van den tegenwoordigen afgevaar digde voor dit district den heer Fhilipps, is weer beslist ten gunste van de liberalen. De liberale candidaat Caldwell werd gekozen mot 8965 stommen. De candidaat der conservatieven, kolonel Stuard, verkreeg 3635 en de candidaat der werkliedenparty, Smilie, 1221 stemmen. By de verkiezingen in 1892 verkreeg de liberale candidaat Philipps 4611 stemmen. Toen echter had de werkliedenparty geen afzonderlijken candidaat gesteld, maar steunde zy de liberalen. Indien nu ook deze beide samen waren gegaan, zou de liberalen candi daat 1551 stemmen meer verkregen hebben dan zyn conservatieve tegenstander. Ofschoon dua nu de werklieden afzonderiyk optraden, bleef toch ook deze zetel voor de liberalen behouden. Tot dusver heeft derhalve Lord Rosebery, Gladstone's opvolger, nog geene reden tot klagen over den uitslag der verkiezingen, welke noodig waren sedert zyn optreden, want de regeeringsparty behield tot nu al hare zetels, hoewel in enkele districten, wel licht ook al wegens plaatseiyke omstandig heden, de liberale meerderheid eenigszins geringer was dan by de vorige verkiezingen. De „Pali Mall Gazette" heeft leeiyk fiasco gemaakt met de gisteren voor Scott opgenomen reclame. De politie weigerde hem te arre8teeren. Oostenrijk-Hong.-Monarohie. Uit Praag komt het bericht, dat de bekende leider der Duitschers in Bohemen, dr. Franz Smeykal, ten gevolge eenor bronchitis is over leden. Franz Smeykal werd in 1826 te Leipa geboren en was dus 67 jaren oud. Hy stu deerde in de rechten aan de universiteit te Praag en vestigde zich na zyne promotie in de hoofdstad van Bohemen als advocaat. In 1861 werd hy door Praag gekozen tot lid van den Boheemschen Landdag, waar hy zich door zyne bekwaamheid als spreker en zyne grondige kennis weldra eene eerste plaats onder de leiders der Duitschers ver wierf. Voor eenige dagen werd de bejaarde party-leider, aan wien de Duitschers in Bo hemen by hun stryd tegen de Czechen veel te danken hebben, aangetast door een he- vigen aanval van bronchitis, welke weldra een einde maakte aan zyn werkzaam leven. Te Weenen is, vooral door de Duitschers, het overlyden van Smeykal met groote deel neming vernomen. In het Huis van Afge vaardigden, dat zyne zittiDgen heeft hervat, werd gisteren de tyding bekend en terstond besloten de leden der liberale Duitsche party hun leider, den minister van financiën Von Plener, naar Praag af te vaardigen, ten einde de ter-aarde-bestelling van dezen wakkeren kampioen voor de belangen der Duitschers in Bohemen by te wonen. Nog tot hot laatste bleef Smeykal werk zaam tot behartiging van de belangen der Duitschers in Bohemen, die, naar men weet, m dit kroonland een heftigen stryd om het bestaan moeten voeren tegen de Czechen, die volkomen scheiding verlangen tusschen Bohemen en Oostenryk en voor Bohemen dezelfde voorrechten eischen, welke aan Hon- garye zyn toegestaan. Voor de Duitsche party in Bohemen i6 daarom Smeykal's dood een ernstig verlies, dat zich vooral zal doen ge voelen by den stryd om don voorrang tus schen de Duitschers en de Czechen, die ge durende de laatste jaren veel feller is geworden, nadat de gematigde oud Czechische party ge heel is vernietigd en plaats moest maken voor de radicale Jong-Ozechen, die in het geheel van geen verzoening met de Duitschers willen weten. Pennsylvunië. Terwyi in Zuid-Carolina de stryd tusschen den gouverneur Tillman en de bevolking over de bekende alcohol-wet nog niet beslist is, zyn in een anderen staat der Yereenigde Sta ten ernstige ongeregeldheden uitgebroken, en wel in Pennsylvania, in de kolenmynen by Pittsburg. Wegens een geschil met de directeuren heeft een groot deel der werklieden, meeren- deels Hongaren, den arbeid gestaakt. Zy bepaalden zich evenwel niet tot het staken van het werk, maar bedreven allerlei balda digheden, waarby de vrouwen eene groote rol speelden. Soms zelfs kwam het tot hevige gevechten tusschen de werkstakers, die de mynen aantastten, en de weikiieden, die deze verdedigden, waarby aan weerszyden ver scheidene personen gedood en gewond werden. Zoo o. a. werd eene der mynen, die van de heeren Frick en Co., feiteiyk belegerd door 1500 werkstakers, terwyi het geheele perso neel zich onder de wapenen bevindt, om de aanvallers af te weren. Men vertrouwt echter, dat het den politie agenten, die terstond uit Pittsburg zijn ontboden, wel zal gelukken verdere ongeregeldheden te voorkomen en de orde te herstellen. F-cyptc. De mededeelingen der „Gaulois", dat de Egyptische regeering op eene aanmerking van den Franschen gezant De Reverseaux van het paff tot conversie der staatsschuld beeft afgezien en dat de Engelsche regeering de wettigheid der houdmg van den heer Do Reverseaux erkende, zyn geheel verzonnen. De Egyptische regeering stelt zich nog altyd voor om de conversie te doeu plaats hebben zoodra de mogendheden het hun voorgelegde wetsontwerp tot conversie goedgekeurd zullen hebben. De Koninginnen naar de bloera- bollenvelden. Begunstigd door een zonnigen lentedag ver lieten Hare Majesteiten de Koninginnen heden middag omstreeks halftwee de residentie tot het bezichtigen van de bloembollenvelden in Hlllegoms en Haarlems omstreken. De Koninginnen werden voor de eerste maal ontvangen in het dezer dagen beschreven paviljoen en hadden juist nog eenige oogen- blikken om de prachtige inrichting van het Hofsalon van hot Haagsche station in oogen- schouw te nemen. De Koninkiyke trein, welke HH. MM. mei gevolg tot Vogelenzang zou brengen, stond achter het perron by do Vorstelyke wacht kamer gereed. De Koninginnen werden namens de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatsohappy ontvangen dcor den heer Van der Vliet, commissaris, dij den trein begeleidde, met de heoren De Bruyn, chef van weg en werken; Van Swioteo, inspecteur van tractie, en Lockhorst, inspec teur van vervoer. Een vry talryk gevolg vergezelde de Koning, innen en bestond uit: jonkvrouwe Van d$ Poll, surintendante; baronesse Van Ittersumj baronesse Rengers, hofdames; miss Saxtoü Winter, Hr. Ms. gouvernante, kapitein jhr. De Ranitz en graaf Van den Bosch, adju danten, luitenant Loudon, ordonnanoe officier, en baron Bentlnok, stalmeester. De hofkoetsen voor den rytoer naar de kweekeryen waren reeds in den ochtend af gezonden. Koningin Wilhelmina droeg onder eene crème kleurige pelerine een boléro van oiyfkleurlg satyn met pouffemouwen en een zyden veston van zalmkleur, welk fraai toiletje allerliefst uitkwam onder den breedgeranden hood met witte veeren. De Koningin-Regen toe droeg een geheel zwart, zyden kleed. By het afluiden van den trein wendde Koningin Wilhelmina zich met het gezicht naar de, op het aan de voorzyde der wacht kamer gelegen perron geschaarde menigte, welke zy vriendeiyk groette. Uit den gevel van de hofwachtkamer wap perde de driekleur, gelyk mede van de douaneloods en de werkplaatsen der tegen over het station gelegen yzerfabnek „de Prins van Oranje". Toen de trein het station Leiden passeerde, was ook op het perron alhier en aan den overweg by „Zomerzorg" eone groote menigte aanwezig, die de vorstelijke reizigsters groette, welke wederkeerig haren vriendeiykeü groet terugzonden. Aan het station Vogelenzang wemelde het van belangstellenden en een luid gejuich ging er op toen de Koninginnen, met haar gevolg in de rytuigen stapten, nadat haar vooraf* fraaie bloemstukken waren aangeboden. Het bezoek draagt echter een intiem karak ter. Alle offlciL-ele begroetingen zouden op verzoek van H. M. de Koningin-Regentes achterwege biyven. Hare Majesteiten zullen hedenmiddag to 5 u. 42 m. uit Haarlem, na ook een bezoek aan de pronkbakken van de firma Krelage gebracht te hebben, in de residentie terug- keeren. LEIDEN, 7 April Thermometerstandgisteravond om 8 urea 10° C. 60° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 8° C. 40.4 J F.; 'u middags om 11 uren 16° 0. 60.8° F.'s namiddags 4 uren 20° C. 68° F. De rijkskeuring van paarden voor den militairen dienst zal te Leiden plaats hebben op Zaterdag den 2lsten April a. s., des voor middags te negon uren, op het plein vóór de Doelenkazerne, waar uit deze gemeente op het bepaalde uur moeten aanwezig zyn 22 trekpaarden, nl.van C. De Graaf, stalhouder, wonende aan de Haven; A. J. Zwaan, idem, Noordoinde (2 paarden); P. Van Vliet, idem, Zandstraat (2 paarden); Wed. Kooreman, idem, Hoogewoerd; C. Dieben, idem Binnenvestgracht (3 paarden); P. J. Weyermans, bierhandelaar, HaarlemmerstraatJ. H. H. Borgording, stal houder, Steenstraat; J. Zaalberg, fabrikant, Plantsoen; M. Van Steen, stalhouder, Haven (3 paarden); A. Van Nood, scheepsjager, Hoef- straat; wed. T. J. Bots, gruttery, Nieuwe Ryn; N. W. Leget, molonaar, Zydgracht; firma Hartevelt Zn., distilleerderij, Lange- gracht; J. Oskam, melkverkooper, Varken markt; H. J. Blomme8teyn, turfkooper, Oranje gracht; P. Versteeg, brandstoffonkoopman, Oude Heerengracht; alsmede 2 rypaarden, nl. van J. Van der Breggen, dykgraaf van Rynland (sedert overleden), Plantage, en D. Jurriaanso, directeur der Univeraiteits-manége, Kaiserstraat, ieder één. Volgens een door ons even voor het ter perse gaan van dit blad ontvangen telegra- phisch bericht, zal de lezing van mr. Grashuis te Hillegom morgen geen doorgang hebben, omdat de zaal daartoe niet beschikbaar is. De gemeenteraad van Gou a heeft afwyzend beschikt op een adres van eenige werklieden-vereenigingen, waarin gevraagd werd het openstellen van eene gelegenheid om gratis levensmiddelen en andere artikelen scheikundig te laten onderzoeken. De minlsfer van binnenlandsche zaken is uit het buitenland in de residentie terug gekeerd. Het atoomschip „Bundesra'h" arriveerde 6 April van Hamburg en Amsterdam te Dar- es-Salaam; de „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 7 April van Padang; de „Kanzier," van Oost Afrixa naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 5 April van Mozambique; de „Reichstag," van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 5 April te Lis sabon. Id dc Ited. Wcrkinr. zyn op«caoment ATOM DAGEN. Volw pari. Kinde ren. Totaal. 1 April. Zondag 18 50 2 Maandag. 69 12 81 3 Dinsdag 88 16 98 4 Woensdag 90 21 Ui 6 Donderdag 89 24 118 6 Tr^g 87 18 106 I i Zaterdag 74 86

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 12