Van het tydstip af, waarop het jyk gevon den werd, tot gisteren toe, was de recherche druk in de weer om den dader op te sporen. De inspecteurs by de recherche, do heeren Rietdijk, v. d. Aalst, Wulffers en Van Ros malen, waren hem des avonds reed6 zoo goed als op bet «poor, en hunne gegevens werden gisterochtend nog versterkt door de verklaring van oen agent van politie, dio in den bewus- ten avond geposteerd was voor een der bier huizen, waar de verslagene was geweest. Do dader nl. had tegen den agent gezegd, dat zijn vriend met iemand in het koffiehuis zat, die oiykbaar geone goede bedoelingen had. De agent herkende den persoon, die hem dit had gezogd, als v. d. G., werkzaam aan de asch staal. Op die aanwijzing gingen gisterochtend twee rechercheurs naar de ascbstaal. Zy vonden daar v. d. G., doch deze zeido van niets te weten en lachte om het voorgevallene. By den commissaris werd hg echter tot beken tenis gebracht en deed hy een omstandig verhaal van het gebeurde. Do dader is in arrest; de veldartillerist is, na gehoord te zyn, op vrije voeten gesteld. Aan het Levendaal, nabij de Kwaak- brug, alhier, viel heden een jongetje van omstreeks vijf jaren in het water. Het mocht den heer K. gelukken het kind door een haak op vasten grond te brongen. Men meldt ons heden ui t Z o e t e r- woude: Hedenmorgen om halfacht stond in de Zuidbuurt eene hondenkar met drie kal veren en eenige geitjes er ln naby de laan van O. De eigenaar der kar ging even de laan op; bij zjjn terugkeer vond hy kar met inhoud en honden te water liggen, zeker door het achteruitloopen dor honden. Op zyn alarm schoten dadeiyk do land bouwer J. v. L. en schipper v. S. toe, die met zyn echeepshaak den boel weer op het droge hielp brengen. Jammer evenwel voor den man, waren twee kalveren, één trekhond en eenigo geiij>.s verdronken en nog eenige dezer diertjes werden vermist. Ongeveer ƒ16 schad.- heeM de man daardoor. Het gerechtshof te 'sGravenhage heoft heden bevestigd het vonnis van de rechtbank te Middelburg, waarby J. K. Van der Veer, redacteur uitgever van „De Toe komst", aldaar, tot zes maanden gevangenis straf is veroordeeld wegens smaadschrift. Ook worden bevestigd de vonnissen van de reohibank te 's-Gravenhage, voroordeelende lo. den monteur (Duitscher), die terechtstond wegens diefstal te Pynakker, tot 2 jaar; 2o. den Haagschen timmerman, beklaagd van cndor Vryenban op of naby het terrein van het nieuwe krankzinnigengesticht lood te hebben gestolen, tot een jaar gevangenisstraf. In de nabyheid van het station ts Kesteren is het vorige jaar door een bloem- bollenkweeker uit Haarlem eon stuk bouw land van omstreeks 80 A. gepacht en met narcisbollen bepoot. Nu staan de bloemen in vollen bloei en voor zoover er tot nu too over geoordeeld kan worden, schynt de proef zeer goed te zullen gelukken. De arr.-rechtbank te Amsterdam, gisteren uitspraak doende in de zaak van J. W. W., zilversmid te Bussura, beschuldigd in den loop van 1893 valsche ryksdaalders to hebben gefabriceerd, in voorraad gehad en uitgegeven, verklaarde wettig en overtuigend bewezen het door bokl. namaken van echte Nederlandsche muntspeciën met het oogmerk om de valscho geldstukken als echt en onver- valscht uit to geven of te doen uitgeven; sprak hem vrij van het meerdere ten laste gelegde en veroordeelde J. W. W. mitsdien als schuldig aan „valsche munt" tot eeDe gevangenisstraf van twee jaron. De eiscli van het O. M. was vyf jaren. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde tevens den 18-jarigen W. J. Yan Weel, be schuldigd, in vereoniging met den 12-jarigen A. Yink op 20 Febr. diefstal met braak te hebben gepleegd in de woning van don heer A. K. Duitz, makelaar, Roemer-Visscherstraat 43 aldaar, tot eeno gevangenisstraf van 3 jaren; terwyl zy den tweeden beklaagde, het oordeel des onderscheids by dezen niet aanwezig achtende, van alle rechtsvervolging ontsloeg, mot last dat genoomde A. Vink tot zyn 18de jaar in een ryks-opvoedingsgesticht zal worden geplaatst. Men meldt uit Amsterdam aan de „N. R. Ofc.": De inspecteur der rocherche Batelt en de brigadier-majoor der ryksveldwaoht hebben gisteren in de buurt van Hilversum een nader ouderzoek ingesteld in zake het verdwynen van juffrouw Smith en wel naar aanleiding eener mededeeling van een heer en eene dame, die meonon omstreeks den tyd der verdwy- ning daar in de buurt gillen gehoord te hobben. Ook dit onderzoek heeft weder tot niets geleid. Eenige dagen geleden kwam iemand uit IJmuiden mededeeleti, dat daar in de duinen vrouwenk leed eren waren gevonden. By onder zoek bleek echter, dat men te doen had met oude kledingstukken, welke voor vogelver schrikkers waren gebruikt. In eene gisteravond te Amster dam gehouden vergadering van aandeelhouders der Wielorwedstrydvereeniging werd het be stuursvoorstel om te liquideeren verworpen en het bestuur gemachtigd nog eene laatste poging met de Amsterdamsche IJsclub te beproeven, om op het Museum terrein eene nieuwe baan aan te leggen. Het gerechtshof te Arnhem be- handelde gisteren in appèl de strafvervolging tegen C. De B., onderwyzer aan de Wees- inrichting te Noerbosoh, die door de arron dissementsrechtbank wegens mishandeling tot 14 dagen gevangenisstraf was veroordeeld. De advocaat-generaal jhr. mr. Sandberg eischte bevestiging van het vonnis. Mr. Korthals Altes, van Amsterdam, trad als verdediger van be klaagde op. Te Almkerk is eene vrouw van den zolder gevallen, met het gevolg dat zy met het hoofü op den grond terechtkwam en byua onmiddellyk dood was. De prins van Wales is Dinsdag uit de Riveira te Parys aangekomen en woonde des avonds de voorstelling in „1' Ambigu" by. Aan het station te Marseille was den prins byna een ongeluk overkomen. Hy had zich tot het laatste oogenblik aan het buffet opge houden en de trein was reeds in beweging toen de prins op de trede van het salonrytuig stapte. De machinist zag het gevaar en stopte nog bytyds. Tegen den directeur en den boekhouder van de Nederlandsche Algemeene Maatschappy van Levensverzekering „Con cordia", te Rotterdam, is door de raadkamer der rechtbank aldaar rechtsingang verleend met bevel tot gevangenneming en verwyzing naar de openbare terechtzitting. Beiden zyn reeds gearresteerd. (H. Dbl.) Te Loosduinen zyn in de bakken roeds eerste komkommers gesneden. Dinsdag-ochtend te acht uren ongeveer word een woonhuis, bewoond door twee gezinnen, staande in den Lutkemeer- polder, gem. Sloten, in de asch gelegd. Aan reddiDg van goed viel niet te denken, te minder, daar men er op bedacht moest zyn, eene kraamvrouw in veiligheid te brengen, wat dan ook gelukte. Huis en meubelen waren verzekerd. In verband, naar men zegt, met den gepleegden moord op de drie vrouwen te Marolleput, is in hechtenis genomen en gisteren gevankeiyk naar Middelburg gevoerd eene vrouwelyke dienstbode van den landbouwer Do Milliano, by wien ook de verdachte Lampier in dienst was. Als eene bijzonderheid meldt men uit Oosterwyk, dat in twee dagen in twee rattenvallen (de zoogenaamde trechter- vorm) by twee huurlieden het aanzienlyk ge tal van 21 ratten, zoowel groot als klein, ge vangen zyn. De eene val had er elf, de andere tien. Te Triöst is vrouw Sallinger in hechtenis genomen met haren zoon van 19 jaren, wegens hot verkoopen van valsche Russische obligatiën. Deze arrestatie was het gevolg van inlichtingen der Nederlandsche justitie, die to Amsterdam den broeder van die vrouw, Karl Pfeiffer genaamd, eveneens wegens het uitgeven van zulke valsche effecten had aangehouden. Do hoofdwacht d er GrooteMarkt te Brugge was Zaterdag avond het tooneel van een volksoploop, welke betreurenswaar dige gevolgen kon gehad hebben. Eenige soldaten kwamen voorby de wacht, om naar het avond appèl te gaan, torwyi de korporaal aan de deur stond, met de handen achter den rug, derwyze, dat men zyne strepen niet kon zien en de soldaten hem dus voorby- stapten zonder groeten. Dit nam de jonge korporaal onheusch op en dadeiyk deed hy door de manschappen der wacht twee soldaten by den arm vatten en binnensleuren. De arme soldaten waren gansch onthutst over hetgeen er gebeurde; eenige voorbygan- gers, waaronder de deftigste personen der stad, geneesheeren, nyveraars, staatsambte naars, trokken party voor de soldaten en één hunner begaf zich zelfs naar de Cercle civile et militaire, om het gebeurde te verhalen. De volksmenigte vóór de wacht werd aan houdend grooter. Men begon den korporaal uit te jouwen en, toen hy rond halftien (een half uur te laat) buiten kwam, om de schild wachten af te lossen, werden er zelfs steen en geworpen en er zouden zonder de koelbloe digheid van den sergeant zeker ongelukken gebeurd zyn. Dergelyke dingen zyn betreurenswaardig, zegt de „Patrie", en doen het leger meer nadeel dan de hevigste anti-militaristische redevoering. Handclsblv. Antzu.) Een hovige brand heeft Dinsdag morgen in de Londensche dokken gewoed. Het vuur ontstond in eon pakhuis van zes verdiepingen, dat van onder tot boven gevuld was met duizenden balen wol en koffie. De brand verkreeg zulk een omvang, dat de geheele Londensche brandweor, nog bygestaan door vyf en twintig stoombooten uit de haven, gedurende acht uren met de grootste inspanning tegen het vernielende element had te kampen. Toen men eindeiyk het vuur meester was, was het blok pakhuizen grootendeels vernield. Behalve dat twee brandweermannen lichte verwondingen bekwamen, liep alles zonder persooniyke ongelukken af. De schade is zóó groot, dat zy nog niet by benadering was op te geven; alleen aan wol en koffie is ervoor verscheidene honderdduizenden ponden sterling vernield. In de kelders, welke niet van het vuur geleden hebben, lagen 60,000 vaten kwikzilver ter waarde van 10,800,000 gulden. „Myn God, wat een stad om te plunderen I" riep Blücher uit, toen hy voor het eerst de Londensche dokken zag. En sinas dien tyd zyn zy nog aanmerkeiyk uitgebreid. Dubbele moord en zelfmoord. - Het geruoht van een dubbelen moord en van een zelfmoord verspreidde zich Vrydag als een loopend vuur door Buchholz. Naar het „Leipziger Tageblatt" mededeelt, waren in het woud naby Buohholz eene vrouw en twee kinderen met afgesneden halzen ge- dienden. il«>ze aanblik was vreeseiyk. Reebts naast de -V jarige vrouw lag een meisje van 9 maanden en hiernaast haar 6-jarig broertje. Terwy de kinderen reeds gestorven waren, gaf de vrouw nog teekenen van leven. De intusschen geroepen arts, dr. Alexander, kon niets anders dan den dood der kinderen constateeren. Zy werden te zamen in eeno doodkist naar het doodenhuis vervoerd, terwyl de vrouw in het ziekenhuis gebraoht werd, waar zy drie uren later overleed. De vrouw, in wie men later de echtgenoote van een kartonwerker herkende, had in een oogenblik van waanzin de bloedige daad zelve volbracht. Men werd in deze veronderstelling te meer gesterkt, toen men in de onmiddellyke naby heid, waar het ongelukkige drietal gevonden werd, een met bloed bevlekt scheermes vond, waarnaar de vrouw nog eens greep, om door eene tweede snee haren dood zeker te doen zyn, wat echter door het snelle ontnemen van het mes verydeld werd, en omdat de vrouw het vorige jaar ook een zelfmoord had willen plegen. By het ontkleeden der vrouw werd be merkt, dat zy zichzelve eene wond aan de borst had toegebracht en ook de -rechterarm ge kwetst was. De beklagenswaardige echtgenoot is een brave arbeider, die wegens het spoedig af sterven van vrouw en kinderen algemeen be klaagd wordt. Anarchistische aanslag. Te Parys heeft gisteravond om 8 u. 86 m. eene ontploffing plaats gehad in het restaurant Foyot tegenover het „Palais du Luxembourg," waar de Senaat zyne zittingen houdt. Alle ruiten werden verbryzeld de bezoekers vlucht ten in alleryi. Een aantal personen werden gewond, waarvan drie ernstig. Er hadden twee arrestatiön plaats. Tot de gewonden behoort ook een zekere Taillade, een anarchistisch schryver, die by verschillende gelegenheden eene lofrede hield op de anarchie. De helsche machine was een groentebu6, gevuld met dynamiet en spykers, de laatste van eene grootere soort dan by vroegere aan slagen gebruikt zyn. De schade in het restaurant is vry aan zienlyk. Alle spiegels werden verbryzeld, de tafeltjes vernield, het plafond is gescheurd. Ook het perceel aan den overkant der straat is beschadigd. Zondag-avond zat het dochtertje van den algemeen geachten veldwachter B. op de kermis te Sombreffe (Namen) in een schommel. De moeder, uitwykonde voor een rytuig, dat zioh een weg door de menigte baande, werd onverhoeds door den schommel tegen het achterhoofd getroffen, zoodat zy dood nederetortte. Het ongeval wekte zulk eene deelneming, dat de kermisvreugde terstond gestaakt werd. Eene baltragedie. Te Dublin viel dezer dagen een jong meisje op een bal dansende plotseling buiten kennis neer; vóór geneeskundige bystand kon geboden worden, wa^ zy een lyk. Ongeluk in eene fabriek. Te Colchester sprong dezer dagen een gedeelte eener ysmachme, waardoor tweo werklieden gedood en een ander zóó ernstig gewond werd, dat er groot gevaar voor zyn leven bestaat. Eene overyide daad. De heer Jones, predikant te Solihull (Engeland), werd dezer dagen aan de ontoyttafol door zyne echtgenoote by een huiselyken twist met een mes in de dy gestoken, waardoor eene gevaar ïyke wond ontstond. In de gevangenis toonde de driftige vrouw groot berouw over hare handelwyze en weende zy den geheelen nacht. De toestand van den verwonde blyft zorgeiyk. Wellicht herinnert men zich den Paryschen schermmeester Roulez, die een paar jaar geleden zooveel van zicü jeoa eprn ken door een verzonnen viervoudig duel. Hy is nu in het krankzinnigengesticht te Charen- ton overleden, 62 jaar oud. Te Schaarbeek, onder Brussel, i6 Zondag avond een jonkman uit Laeken op de openbare straat door drie mannen aange vallen, die hem alles afnamen en met drie messteken gekwetst lieten liggen. Zyn toe stand is echter niet bedenkeiyk. Vreeseiyke ontploffing. Zondag avond bad in een blok huizen in de Main- straat te Alexandria (Indiana) eene verschrik- keiyke ontploffing plaats, ten gevolge van een lek in de gasleiding. Het gas, dat zich in het benedengedeelte van het gebouw verzameld had, vatte vuur, met het gevolg, dat een gedeelte van het blok huizen instortte. Zeven menschen werden onder het puin bedolven. Dadoiyk daarop ontstond brand in de puinhoopen. Drie menschen konden gered worden, maar vier zyn levend verbrand. Margaret Walter, oud 63 jaar, werd eergistermorgen te Liverpool ter dood gebracht. Zy was schuldig verklaard aan het vermoorden van haren echtgenoot, met wien zy vyf jaren gehuwd was geweest. Burgerlijke Stand. ALFEN. B e v al 1 enO- Do Roode geb. De Buiter D. J. Yan der M&al geb. De Jeu D. W. Zwaan geb. Van der Lee D. O. Yan't Wout geb. Jongenengel Z. Overleden: O. Stapper Z. 1 m. BODEGBiVE. Bevallen H. Van Poelgeest geb. Van Peuraum Z. F. W- Bljjleven geb. Den Hollander Z J. Koot geb. ZijeTveld Z. HAZER9WOUDE. Bevallen: O. Fillppo geb. v. Wijngaarden Z. G. Maaskant geb. Koetsier D. M. Marcelia geb. v. d. Voort Z. Overleden: G. Splinter, eohtg. van M. Bühr- wiem 79 J. LEIDERDORP. Bevallen: M. Van dar Zwart geb. Warnaar Z. N. Oammenga geb. Boer D. 8. Misaaar geb. Teljeur D. J. D. Van Berkel geb. De Broijn Z. N. Keger geb. Keizer Z. M, Van Erkel geb. Albert Z. J. v. Groeningon geb. v. Evert D. OY«rl_ed«n: P. Van Dam Z. 14 m. A. J. Koudija, Z 16 m (te Noordwgkerhont). J. Van Egmond, eohtg. van M. Guldeniond, 61 j. NIEU ft KOOP. Bevallen- G. Van der Voorn geb. Van der Lugt Z. O. O. M. Bots geb. Ten Brink Z. A, Van de Loo geb. Mnldere Z. C. Bol geb. Van Veen Z. Overleden: M. Groon in 't Woud, echtgen. van A. Van Moeikerken 89 j. J. Nieuwenhnizen, laatst eohtgon. van G. M. 8tam 87. J. Gehuwd: A. Klapwijk jm. 91 j. en F. Van Leeuwen Jd. 18 j. TER-AAR. Bevallen: A. Van Tol geb. Griesholï D. L. Lek geb Snabel D. Overleden: K. Papendrecht, eohtg, van E. Jongenburger 74 j. L, Van Egk D. 8 w. VOORHOUT. Geboren: Gerardus, Z. van F. J. Bemelman en J. Steenvoorden. Catliarina, D. van C. Van den Nieuwendgk en J. 0. Van den Bogaard. Lourontius, Z. van A. Van Schooten en P. Van den Berg. Petrus Theodoras, 7. van A. Van Werkhoven en J. Van Dyk. Overleden: O. Van der Laan 60 j. A. Van Egmond 40 j. ZWAMMERDAM. Bevallen: W. Brouwer geb. Bavenetein D. W. NieeiDg geb. Fokker Z. O verleden: G. T. v. VlietZ. 14d. J. Amersfoort Z. 1 m. Noord-Znid-Hollandsche Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Leiden. OpbrongBt in Maart 1898 1894. Vereohil. Reizigers 6147.78» 6942.78» ƒ-+- 796.06 Goederen 869-98 908.74» 88.76» Te zamen verv. 7017.71» 7861.58 f 838.81s Vorige maanden 12867.57® 12807.72» 69.85 Verv. sed. 1 Jan. 19886.29 20659.25»/ 773.96» Diversen 2017.85» 1861.23 156.12» Totale opbr. 21902.645 22520.48» 617.84 Per dag-kilom. 8.691 8.936 -f- 0.246 BUITENLAND. Duitschland* Onder de gasten van Von Bismarck op zyn 79sten verjaardag was ook graaf Von Moltke (de adjudant des keizers, die het keizeriyk verjaargeschenk, een prachtig kuras, was komen overbrengen). De keizer had uit Abbazia het volgende telegram gezonden: „UweDoor luchtigheid breng ik mynen hartelyksten geluk- wensch. Mijn adjudant Yon Moltke heeft in last, U uit myn naam een kuras te over handigen. Het hechte staal, bestemd uwe borst te omvatten, moge gelden als symbool van den Duitschen dank, die zich in trouwe gehecht heid om u henen sluit en waaraan ook ik wel sprekende uiting heb willen geven. Wilhelm." Yon Bismarck antwoordde onmiddellyk per telegraaf„Aan uwe majesteit zend ik myn eerbiedigsten dank voor den weiwillenden gelukwensch en de minzame woorden, waarin uwer majesteits gunst jegens my zich uit. De nieuwe wapenrusting zal ik als teeken van die gunst dragen en mynen kinderen als duurzaam aandenken daaraau vereeren. Yon Bismarck." De geboortestad van Ludwig Van Beet hoven bereidt zich weder voor tot eene merk waardige viering van haren grootsten zoon. Het beroemde Keulensche Gurzenich-orkest zal 4, 6 en 6 Mei de gezameniyke negen Beethoven-syiupnonieên in de Beethovenzaal te Bonn uitvoeren. Professor ar. Wüllner uit Koulen heeft de leiding op zich genomen. In de negende symphonie werken, behalve be roemde solisten, de vereenigde concertkoren van Keulen en Bonn mede. België» Te Luik zal een congr.is gehouden worden van spiritisten. Men zal er verschillende punten besproken betreffenoe de geestenwereld, o. a. het bestaan der ziel, haar voortbestaan na het stoffelyke leven en haar voortdurend streven naar volmaaktheid; ook de mogelykheid van gemeenschap met de dooden zal ,er op het tapyt komen. De verklaringen van Simonin, dio beweert met de geesten van Newton, Pythagoras, Mozes, Bouddha, Mahomed, enz. gesproken te hebben, worden door den inrich ter van het congres tegengesproken. Hy denkt dat het geene echte geesten waren. Italië. Eergisteren is de Kamer van Italië weder byeengekomen en de stemming scheen het miniserie Crispi niet zeer gunstig te zyn. Dat eene overeenstemming tussohen de regee ring en de commissie van vyftig niet is ver kregen, moedigt de oppositie aan en eene vaste regeeringsmeerderheid bestaat niet. De on- zekerneid van den parlementairen toestand zal misschien oorzaak zyn, dat de beslissing over het finantiëel programma nog eenigen tyd wordt uitgesteld. Alle officieuze bladen stellen de noodzakelykheid in het licht van eene spoedige behandeling der begrooting. Spanje. De koningin-regentes van Spanje heeft by besluit het leger in Afrika ontbonden, onder betuiging van hare voldoening over de door officieren en manschappen betoonde dap perheid, zelfverloochening en tucht. De minister van oorlog heeft de noodige beschikkingen gemaakt tot versterking van het garnizoen van Melilla, dat staan zal onder bevel van generaal José Garcia Navarro, die tevens tweede com mandementschef der stad zal zyn. De minister-president Sagasta heeft giste ren de byeenkom8t der Cortez geopend met de verklaring, dat het nieuwe ministerie het program van het vorige kabinet zal volgen. Naar men zich zal herinneren, heeft het kabinet Sagasta onlangs eene hervorming ondergaan. De heer Sagasta heeft toen een nieuw ministerie gevormd, nadat de minister van financiën Gamazo weigerde zyne finan- tiëele hervormingen in den geest der overige ministers te wyzigen. Met den heer Gamazo verlieten nog eenige ministers het kabinet, dat in hoofdzaak het oude program zal pogen ten uitvoer te leggen, nl. herstel van het finantiëel evenwicht, zonder dat de bevolking in verzet komt tegen eene verhooging der belastingen. Gi'oot-Bri tanulë. De uitslag der stemming in het Lagerhuis over Dalziel'8 motie, waarin de wonschelyk- heid werd uitgesproken om een wetgevend lichaam in Schotland voor uitsluitend Schotsche aangelegenheden op te richten, werd door de meerderheid met groot gejuich en het zwaaien der hoeden begroet. Toen Balfour, onder het ironisch gelach der oppositie, vroeg of de regeering nu een desbetreffend ontwerp zou indienen, volgde geen antwoord. Vele leden, onder wie ook de kanselier der schatkist, waren buiten stemming gebleven; de overige ministers, voor zoover aanwezig, stemden vóór de motie, met de Gladstonianon en de nationalisten. Togen de motie stemden de conservatieven en de liberale unionisten. Yan de Iersche leden waren velen afwezig. Rusland. Blykens uitvoeriger berichten uit Krakau zyn de ongeregeldheden, welke daar zyn gepleegd by do feesten ter eere van Kosziusko, hoofdzakelyk veroorzaakt door de socialisten, die zich aan allerlei balddadigbeden schuldig maakten, o. a. met steenen de ruiten inwierpen by den kardinaal-aartsbisschop en by ver scheidene edelen en ryke joden. De politie heeft zeventig hunner in hechtenis genomen. De Polen zyn geheel onschuldig aan deze op stootjes, waardoor trouwens de feestelykheden, welke nog in vollen gang waren, geheel zyn gestoord. Ten gevolge van de tusschenkomst der huzaren werd de openbare orde spoedig her steld, maar nu heeft de gouverneur het houden van optochten en het ontsteken van illuminatie verboden, waardoor het program der herdenkingsfeesten geheel wordt verstoord. Geen wonder dus, dat de Polen allesbehalve tevreden zyn over deze ongewenschto bemoeiing der sociaal-democraten met de feesten, waar mede zy kun nationalen held Kosziusko wilden herdenken. Anderen houden de opstootjes voor het werk van Russische agenten, maar het is waar- schynlyker dat de socialisten verbolgen waren over de weigering der politie om eene meeting te houden gedurende de feestelykheden. De „Regeeringsbode" brengt eene mede deeling over de gunstige handelspolitiek van Rusland. Daarin wordt verklaard, dat de Ryks- raad het 6luiten van het Russisch-Duitsch handelstractaat erkent als een nieuwe waar borg voor den Europeeschen vrede. Dit ver drag was wenscheiyk uit een staatkundig en voordeelig uit een economisch oogpunt. China. De regeering van Washington heeft met China een verdrag gesloten, waarin wordt bebaald dat overeenkomstig het voorschrift eener Amerikaansche wet de in de Ver- eenigde Staten wonende Chineezen zullen wor den ingeschreven en gephotographeerd en dat de Amerikanen in China aan dezelfde forma liteiten onderworpen worden. Dit is volstrekt niet onbillijk en dat de re geering van een ryk van 410 millioen inwo ners, welks beschaving ouder is dan van eenig ander volk der aarde, hare onderdanen niet als slaven wil laten behandelen door een volk, dat in China een zeer hoogen toon voert, is natuuriyk, maar de Chineesche vergeldings maatregel zal in het Congres zeker tegen stand vinden. Doch wanneer het Congres het tractaat verwerpt, zal China den Ameri kanen het verbiyf ontzeggen en het handels tractaat opzeggen. Dan kunnen de Vereenigde Staten den oorlog verklaren, als zy durven. Zuid-Carol ina. De gouverneur van den N.-Am. staat Zuid- Carolina, de heer Tillman, heeft, blykens de laatste berichten, welke teNieuw-York over het whisky-oproer in dezen Staat zyn ontvangen, de openbare orde nog niet kunnen herstellen. De militie-soldaten biyven weigeren tegen de weerspannigen te velde te trekken en daarom moet de gouverneur wachten tot de linie troepen, welke de regeering te zyner be schikking heeft gesteld, zyn aangekomen. Intusschen duren de vyandige betoogingen voort tegen de bekende liquor-law, waarby den Staat alleen het recht wordt verleend alcoholische dranken te bereiden en te ver koopen. Niet alleen te Darlington, maar ook in andere plaatsen blyft de beweging tegen den gouverneur aanhouden; vermoedeiyk zal dus het verzet tegen den gouverneur ook door de regeeringstroepen niet zonder ernstigen stryd kunnen worden bedwongen. De bladen te Nieuw-York bespreken natuur iyk alle dezen zonderlingen stryd tusschen gouverneur Tillman en een groot deel der bevolking. De „New-York Herald" keurt het af, dat de inwoners zich met geweld tegen het wettige gezag verzetten en verlangt in elk geval, dat dit verzet met krachtige hand worde bedwongen. Over het algemeen echter luidt het oordeel niet gunstig over den gouver neur, „den keizer van Zuid-Carolina," geiyk de „Sun" hem noemt. Men verwacht echter dat, dank ay der tus schenkomst van de regeering te Washington, weldra de openbare orde in dezen staat zal worden hersteld. Dit is natuuriyk een eerste vereischte, waarvan de noodzakelykheid door alle bladen, zoo republikeinsche als democrati sche, wordt erkend. Of dan de alcohol-wet van den heer Tillman kan gehandhaafd worden, ie eene vraag, welke later aan de orde zal komen. Yolgens latere berichten blyft de gouverneur Tillman by de handhaving der bekende liquor- law volharden, maar willen de inwoners daar van niets weten, zoodat zeker de tusschen komst der regeering te Was sing ton noodig zal wezen om de _orde te herstellen.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2