Burgerlijke Stand. met ingang van 16 April a. s., tot off. van gezondheid late klasse. De commandeur der werfsjouwers by 's Ryks werf te Willemsoord, T. J. Keyzer, met 1 Mei a. 8., eervol uit 'sRyks dienst ontslagen. Neerbosch. Mr. J. N. Van Hall heeft in de April aflevering van „De Gids" een artikel gewfld aan „De weesinrichting te Neerbosch en haai stichter", waarin hy tot eene vry ongunstige slotsom komt ten opzichte van de veelbe sproken weesinrichting. De heer Van Hall heeft de uitkomsten van het onderzoek der corn ^itfj neergelegd in het rapport, verge leken met hetgeen hera uit andere bron om trent den heer Van 't Lindenhout en zyne stiohting bekend is. De commissie, die, zoo als de heer Van Hall opmerkt, „blykbaar haar best heeft gedaan, ook voor de ergste zaken, de zachtst mogeiyke uitdrukkingen te bezigen", ia naar de meening van den schry- ver van het „Gids"-artikel tot eene bevreem dende slotsom gekomenzy heeft eene wiiziging in de statuten en eenige verbete ringen in de inrichting aangegeven en meent, dat dan het ergste verholpen zal zyn. De heer Van Hall meent, dat dit niet mogeiyk is; hy vordert „algeheele omkeering, ver andering en vernieuwing, wil men eene wees inrichting tot stand brengen, waaraan met volle gerustheid, wat verzorging en opvoeding betreft, de weezen kunnen worden toever trouwd, die elders niet onder dak gebracht kunnen worden." De heer Van Hall heeft niet de „Levensherinneringen", die de heer Van 'c Lindenhout vroeger heeft uitgegeven, in de hand, om den stichter van Neerbosch eenigs- zins te leoren kennen en houdt hem niet voor het administratief en paedagogisch genie, dat een gesticht met 1100 kinderen, van een half jaar tot den volwassen leeftyd, kan beheeren daarom wil hy van den heer Van 't Linden hout niet vergen, dat hy op een oud kleed nieuwe lappen zal zetten en beproeven een Noerbosch zoo te maken, dat het voldoet aan alle cischen van moderne paedagogie en hygiene. Maar wel zou hy wenschen, dat eene andero irjichting voor weezen en verlaten kinderen werd gesticht, op kleiner schaal en in anderen vorm, welke onder voorlichting van ervaren paedagogen en hygiënisten zou werken en de fouten vermy den, welke Neerbosch als inrichting voor onzen tyd veroordeelen." Maar de heer Van Hall voegt er by„Wie dat werk onderneemtdien wensch ik iets van het doorzettingsvermogen, de werkkracht, de toewyding en het geloof in eigen beginselen toe, waarmede Jacob Van 't Lindenhout, zy het ook in eene richting, die velen met my verkeerd achten, ruim dertig jaren lang is werk zaam geweest." Gemengd Nieuws. Heden zagen we het nieuwe munt biljet 7an tien gulden. Het is kleiner dan het 7orige en is voorzien aan de eene zflde van den voorkant van do afbeelding der Nederland6che maagd met den leeuw aan hare voeten en aan de andere zyde van het portret (en me daillon) van Koningin Wilhelmina. De woorden „Koningryk der Nederlanden," welke vroeger in het middelgedeelte onderaan stonden, staan thans in de geheele lengte in de nieuwe spelling (zoodat dus de g door een k is vervangen) bovenaan, geflankeerd in de beide bovenhoeken door het getal 10, het wolk ook in den rechter-benedenhoek voorkomt. De linkerbenedenhoek wordt door de voeten van de maagd en den liggenden leeuw ingenomen. De achterayde vermeldt in letters (evenals de voorzyde) het bedrag van het muntbiljet, wat by de oude in cyfers het geval was. De by de wet vastgestelde strafbepalingen komen er nu niet op voor. Waren de vorige biljetten groenachtig van kleur, de nieuwe hebben een rose-achtlge tint met bruinachtigen druk. Het watermerk vertoont 10 G. en den leeuw. Het nieuwe, nette muntbiljet kenmerkt rich door eene fijne bewerking. De politie te 'sGravenhage heeft de volgende bekendmaking doen uitgaan: Op Zaterdag 24 Maart 11. is, zooals reeds werd gemeld, 's morgens omstreeks 5'/4 uur, op het Alexanders veld aldaar een man ge vonden, die stervende was en die kort daarop den geest gegeven heeft Er is gebleken dat hy was Johannes Jacobus Petrus Rotteveel, oud 52 jaar. Zyn ïyk is in het academisch Ziekenhuis te Leiden geschouwd, en daarby is gebleken dat de man moet gestorven zyn door uitwendig geweld, uitgeoefend tegen de rechter-voorzyde van zyn hoofd. Moord of doodslag moetalzoo op dezen overledene zyn gepleegd. Ieder, die inlichtingen omtrent de laatste vandelingen, de laatste verblyfplaats, het ge zelschap, enz., enz. ter ontdekking van don schuldige aan dit misdryf ten behoeve van de justitie kan geven, wordt verzocht daarvan onverwyid mededeeling te doen ten kantore van den commissaris van politie der Centrale afdeeling aan het Alexandersplein te 'a Gra- vanhage. Oe op 16 April a. s. te houden rtk-keuriug van paarden uit de gemeente Was«j.uaar zal plaats hebben aan het paarden- sad bugs de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage. In 1..93 xwamen in de gemeente Wassenaar do navolgende gevallen van besmet telijke riekte voor: 149 gevallen van mazelen; van typhus en 2 van roodvonk. Gistoren word d9 korenmolenaar H., to Zo-termeer, door eene molenwiek ge- treffen, op vier plaatsen gevaar^jk aan het hoofd gewond en bewusteloos in zyne woning gedragen. Men schryft uit Sassenheim: Aan iemand, die dageiyks langs de aanleg plaats der Engelsche booten gaat en goed op merker is, zal het voorzeker niet zyn ontgaan, hoe weinig kistjes met afgesneden bloemen, uit Haarlems omstreken, in dit seizoen worden verzonden, in vorgeiyking met andere jaren. Voorzeker is het aantal nog groot genoeg of liever nog veel te groot, doch wy zien reeds eene merkbare vermindering daarin en daardoor groote verandering ten goede. De oorzaak ligt zonder twyfel hierin: Op initiatief van oenige buitenlandsche han delaren te Hillegom zyn in onderscheiden gemeenten, in de buurt van Haarlem en zoo ook hier, comités opgericht ter bestryding van den bloemenhandel, vooral hyacinten, tulpen, narcissen, enz. Diep doordrongen van het groote nadeel, dat deze handel doet aan den handel in droge bollen, hebben vakmannen eene onderlinge afspraak gemaakt, om geen handel te dryven met dengene, die afgesneden bloemen in den handel brengt. Natuuriyk werd het nemen van dezen maatregel alom bekend gemaakt en het onmiddeliyk gevolg was, dat de verzending van bloemen misschien reeds tot een kwart van die van andere jaren is gereduceerd. 't Is wel jammer dat zy, die zich toch afgeven met dien handel, juist nu met het vroege vooijaar, zulke goede pryzen maken, doch laten wy hopen dat hem, die geene bloe men verzond, wanneer hy dezen zomer betere winsten met zyne droge bollen maakt dan gene, zoodoende eene flinke pleister op de won den wordt gelegd. Ongetwyfeld zal dan de maatregel in een volgend voorjaar krachtiger gesteund worden en misschien leiden tot ge heele uitroeiing van het misbruik. Een uitstapje deze week naar hier en verder naar Haarlems omstreken loont de moeite wél. De hyacinten staan thans op het schoonst en verspreiden een zoeten geur, voortgedreven door het zoele lentewindje. Zelfs vindt men hier en daar reeds de bloeiende tulpen boven den grond. HH. MM. de Koninginnen zyn voornemens aanstaanden Zaterdag een rytoer te maken in de omstreken van Haarlem, ten einde de bloembollen te bezichtigen. De Vorstinnen vertrekken daartoe per HollandBchen spoortrein van Den Haag naar Vogelenzang, om van die gemeente den tocht per rytuig naar de bloemenvelden te onder nemen. Door eenige ingezetenen van Nieuwveen, by Alfen aan den Ryn, is besloten eene boter- en kaasfabriek op te richten. Men meldt aan het „D. v. Z.H." uit Amsterdam Op het gebied van het gasgloeilicht werd gisteravond in „Maison Stroucken" eene Nederlandsche uitvinding, of als men wil een door Nederlanders verbeterd stelsel, tentoon gesteld. Het nieuwe licht, dat als „goudlioht" bekend zal worden, munt uit door een aange- namen toon en draagt zyn naam niet met oneer. Volgens een prospectus geeft het eene besparing van 60 pet. boven gewone open gasvlammen, terwyi een leek kan beoordeelen, dat door éóne pit, welke op een gasgebruik van 1 M3. per byua 12 uren wordt geleverd (90 L. por uur), een vortrek voldoende verlicht wordt, Uitvinder van het nieuwe stelsel is de heer J. W. Holteman, ingenieur te Haarlem, die, in vereeniging met de heeren J. W. en A. W. Scholte, directeur en technicus van de Neder landsche Metaal waren fabriek, voor de vervaar diging zal zorgen. In het prospectus worden nog als goede eigenschappen geroemd, dat het licht weinig warmte en geen walm geeft. Het 7-jarig zoontje van B., te Durgerdam, liep gisteren achter een boeren wagen. Het raakte tusschen het wiel bekneld en stierf een oogenblik later. Gistermiddag werd de ryksklerk by de belastingen te Zutfen, v. H., uit zyne woning gehaald om in het Paleis van Justitie een verhoor voor den rechter van instructie te ondergaan ten opzichte van gebleken on regelmatigheden in zyne boekhouding. Reizende visscbors. Door de Holland8che IJzeren-Spoorweg-maatschappy is het volgende bepaald: Aan visschors, ten getale van minstens 10, of voor dat getal betalende te zomen reizende, kan een collectief biljet worden afgegeven geldig gedurende acht dagen. De aanvraag moet geschieden uiterlyk één uur vóór het vertrek. Deze gunstige bepaling is alleen toegestaan voor het vervoer tusschen de stations Alkmaar, Amsterdam C. S.,Enkhuizen, Heiloo, Den Helder, Kwadyk, Edam, LeideB, Maassluis, Rotterdam D. P., Scheveningen, Schiedam, Ylaardingen, IJmuiden en Zaandam. De rechtbank te Leeuwarden heeft den gezagvoerder P. B.t oud 61 jaren, te Harlingen, die door aanvaring oorzaak is geweest dat een kind overboord geslagen en verdronken is, wegens het door schuld ver oorzaken van den dood van een ander, ver oordeeld tot twee maanden hechtenis. In de Friesche hoogevenenis het turfgraven begonnen. De loonen zyn vry gelyk aan die van 1898. Wegens den grooten voorraad turf, welke nog op 't veld staat, zal er dit voorjaar weinig graafwerk door de verveners worden gegeven. Te Duinkerken heeft eene moeder getracht, haar kind, een meisje van eene maand oud, van het leven te berooven door een aftreksel van luciferskoppen in de zuigflesch te doen. De kleine zal waarsohyniyk sterven, hoewel spoodig een tegengift werd toegediend. De ontaarde moeder heeft zonder eenige schaamde bekend. Te Mackendro in West-Virginiê (V. 3.) zyn by een brand acht kinderen en het dienstmeisje, dat voor hen zorgde, om gekomen. Een treurig ongeluk is te Brussel voorgevallen. Een bewoner van de rue de Cologne had by het bureel van openbare wer ken geklaagd over de verpestende dampen, die uit het riool der straat opstegen; twee werklieden, Hemmelinckx en Verheyst, kregen daarop last een onderzoek in te stellen. Zy daalden in het riool af; toen zy geen van beiden weer boven kwamen, ging een daar geposteerde politie-agent naar beneden, maar ook deze keerde niet terug. Men begreep toen dat er onraad was en riep de hulp der brand weer in. Met een respirator voor den mond, daalde de brandweer in het riool af en bracht achtereenvolgens de drie verongelukten te voorschyn; Hemmelinckx was reeds gestikt door de rioolgassen, Verheyst en de politie agent waren bewusteloos, maar konden spoe dig weer bygebracht worden. Hemmelinckx laat eene weduwe met acht kinderen na; het gemeentebestuur heeft haar een pensioen tot een bedrag van twee derde van het loon van haren man toegekend, en bovendien eene flinke som gelds geschonken. Volgens opgave van „Bureau Veritas" zyn gedurende de maand Februari 80 zeilschepen verongelukt (waaronder 10 als vermist), nl. 9 Duitscbe, 10 Amerik., 26 Eng., 1 Argentyn8ch, 6 Deensche, 1 Spaansch, 4 Fransche, 2 Nederl., 4 Ital., 14 Noorsche, 3 Russische en 2 Zweedsche. In dezelfde maand vergingen 28 stoomschepen (waaronder 1 als vermist), nl. 8 Duitsche, 1 Amerik., 16 Eng., 1 Fransch, 1 van Hawaï en 1 Noorsch. Te Limoges is eene bom ontploft voor een huis, waar men juist bruiloft vierde. De deur van het huis werd weggeslagen, maar persooniyke ongelukken kwamen niet voor. Te Cannes, in de villa „Elvira", toebehoorende aan mevr. Morel, was ten ge volge van don storm do electrische kabel, dienende tot verlichting der stad, doorgebroken. Mevr. Morel wilde hem oprapen, maar haar koetsier deed haar het gevaariyke daarvan opmerken. Eenige oogenblikken later beging de koetsier zelf de onvoorzichtigheid en viel als door den bliksem getroffen dood neer. Uit Clermont-Ferrand wordt ge meld dat in den nacht van Woensdag op Donderdag een vreeselyke brand is uitgebroken te Ourceygle. De familie Verdier, bestaande uit zes personen, werd te twee uren 's nachts door brand in hare woning verrast en kon de vlucht niet meer nemen. Allen zyn vreeseiyk verbrand. Er zyn reeds drie kinderen overleden en man en vrouw worden ook als verloren beschouwd. Men verhaalt dat de vader misschien zyne familie had kunnen redden, maar hy heeft eerst zyn vee in veiligheid gebracht. De gendarmerie heeft de echtgenooten Rouelle, die 70 jaren oud zyn, aangehouden als vermoedelyke stichters van den brand. KOLONIËN. BATAVIA, 28 Febr.—1 Maart. Het bericht, dat een stoomschip met 600 bedevaartgangers in onzen Archipel zou zyn verongelukt, is als een te Singapore loopend gerucht door de „Giang Ann" Zon dag jl. hier overgebracht. Daar tot nog toe dit gerucht op geen enkele wyze is bevestigd, is er gegronde hoop dat het niet waar is. Had de ramp plaats gehad, dan zouden ook verscheidene inlandsche families hier ter stede er door in rouw zyn gedompeld. Aan het „N. Pad. Hbld." wordt uit Atjeb gemeld De infanterist 1ste klasse Koero No. 16941 van het 12de bataljon is naar den krygsraad verwezen, omdat by den kapitein J. P. Sohoe- maker van lafhartigheid voor den vyand be schuldigde. Genoemde infanterist, als schild wacht zynde op den 22sten Januari des morgens om 11 uren op Lambarie, beweerde nl. gezien te hebben, dat, toen de kapitein Schoemaker buiten de benting door den vyand beschoten werd, hy zoo hard hy maar kon wegliep en zyne revolver wegsmeet, die hy door enkele Europeanenliet oprapen, aan wie hy eene ruime gift heeft geschonken. Van Soerabaia meldt men dat de kapi tein van den generalen staf F. Granpré Molière binnenkort wegens ziekte met twee jaren verlof naar Europa zal vertrekken. Officieren te Atjeh. Door den civiel en militair gouverneur ayn ingedeeldde kapitein W. P. A. Brocx en de 2de luitenant C. F. A. Wagener by het 3de bataljon infanterie, de 2de luitenant der infanterie A. C. L. Phaff by het late garnizoen9-bataljon, detaohement te Oleh-leh. Overgeplaatst van het lste garnizoens bataljon, detachement te Segli, by den ge neeskundigen hospitaaldienst te Kotta-Radja, de officier van gezondheid 2de klasse K. Van Roon; by het 12de bataljon infanterie de 2de luitenant-kwartiermeester J. M. Raaymakers; van het 2de by het lste garnizoens bataljon, detachement te Melaboeh, ten einde aldaar als postcommandant op te treden, de lste luit. der infanterie F. Schutt; van den genees kundigen hospitaaldienat te Kotta Radja by dien te Segli, de officier van gezondheid 2de klasse A. H. Van der Woerd. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zgn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend-* twee jaar verlof naar Europa, vregene aiekte, met ingang van 16 Maar: 1894, aan den veearts en adviseur voor deu burgerleken veearteenyknndigen dienst D. P. P. Drieaaen. Ontslagen: eervol uit 's lande dienst met ingang van 5 Maart 1094, de onderwfleeree 9de kl. A. R. KJ-.'wit de Jonge, en de klerk by het groDdpeilwezen P. L. W. We Is, laatUgenoemde op verzoek; op verzoek eervol uit 'elands dienst de kantoorohef 2de kl. bp den Post- en Telegraafdienst J. H. Tielman. T y d e 1 y k in dionet gestold als machinist by de tinwinning op het eiland B&nka O. M. J. P. Borok- mann Bonoemd: by den Post- en Telegraafdienst tot kantoorchef 2de kl., de kantoorohef 3de kl. (commies lsto kl.) W. A. Binnenciyk; tot commies lste kl. de commies 2de kl. W. O. Van Haaften; tot com mies 2de kl. de oommies 8de kl. J. W. Palmer Van den broek;—tot commies der 3de kl. de adjunot- oommies Ob. Dimonti. Benoemd: by het Bosohwezen op Java en Madoera: tot opziener 8de kl. J. M. A. Koning, par ticulier, met bepaling dat by wordt gesteld onder de bevelen van den houtvester van het boeohdistriot Soerabaia, Pasoeroean, Madoera. Bonoemd: ten behoeve van hot dageiyksoh toe zicht op den proef-aaoplant van het getah-pertja prodneeorende boomente Tjipothir, district Tjitjooroek, afd. öoekaboemi (Preanger Regentsohappon) tot tgde- lyk opziener 3de kl. bij het boschwez.n W. J. Lebo- bre, laatateiy'k tot tuinman der bergtuinen v. 's lands plantentuin te Tjibodas reaDger Regenteohappen). Verleend: Een 2-jarig vei lof naar Nederland wegens ziekte met ingang van deB dag, waarop by zgn betrekking aan zgn opvolger zal hebben over gegeven, aan den assistent r.sident van Paudeglang (Bantam) H. De Chauvigny de Bloteen Jaar verlof naar Europa wegens langdudrigen dieost met ingaDg van 8 Maart 1894, aan den referendaris bij het departement van Ondorwy'e, Eoredieast en Nyverheid A. J. Q. Wiemana. Ontheven: Van zgn dienstwerk in het ressort Hoetoemoeri (Amboina) de holpprodiker ton d euste der inlanduohe Christengemeente aldaar O. Oh. J. Öchrender, met bepaÜDg dat hij belast blgft met de opleiding der kweekolingen voor het inlandeoh leer aarsambt ter hoofdplaats Amboina en hem opge dragen om zoolang eea der predikantsplaatsen te dier hoofdplaats onvervuld blgft, den predikant aldaar behulpzaam te zgn in dienst bg de inlandsehe Obristen- gemoento. Benoemd: Tot predikant bg de protestantsohe gomeente te Tandjong Pinang (Riouw en ondor- hoorigheden) de predikant bg do protestantsohe ge- meonto te Rembang 4. Steehouwer; te Rembang de predikant bg do protestantsohe gemeente tejAmboina P. H. Wiorsma; tot hulpprediker ten dienste dor inlandsche Ohriston gemeente te Hoetoemoeri, de amb tenaar op nonactiviteit B. O. Kornfoldt Jaatetelgk die betrekking bekleed hebbende. B o 1 a s tMot de waarneming der betrekking van referendaris bij het departement van Onderwgs, Eero- dienet en Nijverheid voor den duur van het aan den beer A. J. Q. Wiemana verleend verlof naar Europa, met ingang van 8 Maart, de ambtenaar op nonactivi teit Mr. O. A. Valk, laatsteigk leeraar in de staats wet eneohappen en de geschiedenis aan de Hoogero Burgerschool te Soerabaja. Departement van Oorlog. Verleend: Een één jarig verlof naar Europa, wegens langdarigen dienst, aan den laten luit. der inf. G. K. Joohems. Geplaatst: Bg den gewest, en plaatsol. geoeesk. dienst in de lste mil. afd. op Java te Batavia, de off. van goz. lste kl. op non-act. J. B. Van Devonter. Bevordord: Bg het wapen der artdlerio tot kapitein de lste luit. F. G. T. Boa (met verlof in Nederland); tot laten luit. de 2do luit. G. M. Soberer. Geplaatst: Bg aankomst uit Nederland, bg de eskadrons te Salatiga, de 2de lnits. der caval., bestemd voor den dienst bier te lande, J. J. De Witt, K. W. Ranb, J. De Koningh en A. M. B. Tergast. Overgeplaatst: Bg bet 3de veld-eskadron te Batavia, de lste luit. bg de eskadrons te Salatiga B. Hendriks; bg den gewesielgken en plaatselgken geniedionst te Soerabaia en Tjimahi, de majoor der genie te Batavia, J. G. O. Plantonga en de kapitein dor genie te Batavia J. Ob. H. Tiuoher. Verleend: Twee maanden verlof, wegens ziekte, naar Sookaboemi, aan den 2den lmt.-kwartiormeester J. W. Maronier; eene maand verlof naar Oengaran, wegens ziekte, aan don 2den luitenant dor infanterie G. J. H. Van 8tegn van Henabioek. Departement van Marine. Ontslagen: Op ver zoek,, eer sol uit 's lande dienst, de 2de commies bg hot departement van marine, J. F. Sobnler. Moord te Amsterdam. Naar het „Nbl. v. Ned." verneemt, moet het zoontje van een der verdachten eene zeer be zwarende verklaring voor zyn vader hebben afgelegd. De jongen deelde namelfik mede, dat zyn vader 'a morgens vroeg was uitgegaan en thuis komende een stuk vleesch en geld medegebracht had. Het „Hbl." meldt echter dat men nog altyd omtrent den moord op den vleeschhouwer Schut in 'fc duister tast. Politie en justitie doen alles wat mogeiyk is om den dader op te sporen, doch tot dusver vergeefs, 't Zou treurig zyn als deze misdaad de lyst dergenen, die de laatste jaren ongestraft moesten blyven, weder met één zou vergrooten. By de klanten van den verslagene worden de paar laatste dagen kaarten afgegeven door slagers, die daarop beweren de zaken te hebben overgenomen. De familie verzoekt aan het „Hbl." te willen mededeelen dat dit onjuist is; zy is met niemand in onderhandeling omtrent het overnemen der vleeschhouwery. Hebben die onderhandelingen tot een resultaat geleid, dan zullen de klanten daarvan in kennis worden gesteld. De „Tel." meldt dat Zondagavond de omwonenden uit het huis van Schut, dat gesloten is, een man zagen komen. Onmid deliyk werd hy door de politie gevolgd, doch hy wist te ontkomen. Eene huiszoeking had niet het minste gevolg. Gistermiddag werd de inboedel weggehaald uit den slagerswinkel. Het ïyk van Schut is nog niet begraven. Vermoedeiyk zal de ter-aarde-bestelling plaats hebben op Woensdag-morgen. Morgen zal een nieuwe getuige met K. worden geconfronteerd. De laatste inlichtingen, uit de beste bron ontvangen, geven weinig hoop op de ontdek king van den moordenaar van Schut. Alle verdachten zyn dit nu niet meer. WA88ENAAB- Geboren: Klaasje, D. van J. De Boog en J. O. De Hoog. Sophia Johanna, D. van J. G. Van den Berg en 8. J Van Stgn. Cornelia Petrus, Z. vau A. Schrama en M. Jnffer- mana. Helena Antonia Maria, D. van J. P. Bakker en A. P. Vyverberg. Overleden: Johannes Blankenspoor Fzn., 11 mnd. - Bertha Looyeaty'n Jdr., 6 d. Ondertrouwd- J. L. Grevers en M. O.Ruygrok, CORRESPONDENTIE. - A. vraagt of de brug aan het einde der Zyistraat, toegang gevende tot de Vest (bergplaats van materialen der stad), niet hersteld kan worden. Moet het bekende spreekwoord ook hier in toepassing gebracht worden: „Als het kalf verdronken is, dempt men den put?" D. v. W. Nz., te N.-b.I Niet voor ons blad geschikt. Ma rktberioh ten. Rotterdam, 2 April. Heden was van Inlandsohe Granen een ruim voldoende toevoer, die niet geheel opgernimd kon worden. De kooplust was daartoe te weinig geanimeerd. Inlandsche Witte Tarwe werd langzaam tot vorigo prgzen vorkooht. Er bleef eohter einde Bears nog een gedeelte over. Canada weinig gevraagd. Vlaam. en Zeeuw., de beste ƒ6.40, 6.60 tot ƒ0.— voor de puikete. dito dito middelb. ƒ4.90, ƒ6.10 ƒ6.25 Flakk. en Overm., de beste 6.26, 5.40 5.60 dito dito middelb. 4.80, 4.90 „5. Mindere en geringe soorten B 4.40 4.60 Canada4.76, 4.90 6.10 Voorts werd verkocht per 100 Kilo, Eerste qualiteit Witte tot 7.20 Goede 0.76 7.— Mindere 0.40 6.00 Middelbare Inlandsche Boodo Tarwe. Een partijtje Polder werd tot ƒ166 vorkooht, dooh er ging overigens zeer weinig in om. Van Bnitenlandsche Tarwe word in loco niets pas sends aangeboden. Op aflading weinig verandering, alleen Russische soorten wat vaster. Inlandsohe Rogge meeat 10 cents lager verbooht. Zoenwsche en VI., n. qual., ƒ4.30, ƒ4.60 tot ƒ4.00 Overm. en N.-Brab., 3.30, „4.20 „4.4Ö Geringere soorten Buitenlandaohe Rogge werd wat ruimer gedétaüleerd. Per 2100 Kilo. Helenaƒ122 Donau„118 Dnieper117 contant Odes. a alt Btoomboot108 NovorosiSa108 Boekweit. Canada 168. Jarige dito ƒ135 en dito Fransche 147. Boökweitgrutten. Grove Libaa 220. Hiddol St,- Petersburger ƒ207. Van Gerat was de beste Winter- onveranderd; Zomer- 10 cents hooger en Chevalier- 10 oenta lager'. VI. on Zeeuwache Winter- van ƒ4.tot ƒ4.70 Overmaaescho en Flakk. 3.76 4.6Q afw. en mindere soorten 2.76 3.80 VI., Zeeuws, en Flakk. Zomer- 4.10 4.60 Mindere qualiteit 3.30 3.90 Chevalier4.50 6.60 Voorts werd verkooht per 100 Kilo; Winter volgens qualiteit. van 7.tot 7.66 Zomer 7. - 7.38 Chevalier 7.60 8.-— Buitenlandsche Gerst flauw. Eupatoriaf 90 Odessai 88 en 89 Nicolajeff90 a 100 Haver ruimde onveranderd op. Blanke en vriohtige qualiteit van 4.tot ƒ4.40 Zeeuwaohe en andere inl. Voera.„3.20 „3.76 Lichtere dito dito 2.50 2.90 Geringere soorten „2.„2.86 Voorts werd gedaan per 100 Kilo. Bevalƒ7.— a ƒ7.00 Lib&u0.60 6.90 Spelt zonder aanvoer. Paardenboonen weinig gevraagd en 20 oents lager* Vlaamsobe en Zeeuwsche ƒ6.10, ƒ6.40 tot 5.00 OvertQKaasche6.—6.20 6.40 Geringere soorten. 4.30 4.00 Duivonboonen ƒ6.25 tot ƒ6.76. Sohapenboonen ƒ5.40 tot 6.66. Bruinoboonen door minder vraag 25 oents lagejy Walcherschevan 7.26 tot ƒ7.76 De beste Vlaam. en Zeeuwaohe 7.„7.60 Ordinaire dito dito 5.„6. Geringere en wakke3.60 4.60 Witte boonen kwamen in de beate qnaliteit niet voori Waloheracbovan 11.26 tot ƒ19.— Vlaam. en Zeeuw., de beate „10.60 „11.-^- dito dito ordinaire 9.60 „lD.-j. Mindere on geringo soorten. 6.50 8.t Blauwo Erwten zonder verandering, dooh er w«^. weinig kooploat. Waloherachevan tot ƒ—.-»- De beate Zeeuweohe en VI. 7.75 8.50 Middelb. qual. dito on Flakk. 6.60 7.60 Afgokeurdon6.50 0.— 8cbokkera zonder handel. Buitenlandaohe Voer-Erwten weinig gevraagd. Dé beate ƒ5.50 tot 6.70, mindere ƒ5.10 tot ƒ5.30. Maïs. Bonte Amerikaanaoheƒ118 a ƒ116 dito uit atoomboot „107 108 dito stoomende 106 1Ó0J Koolzaad volgens qualiteit ƒ8.60 tot ƒ9.76. Lgnzaad lager. Hennepzaad 7.26 tot 10. Kanariezaad met weinig handel. Het beate ƒ8.25 tot 8.75, middel-qualiteit ƒ7.-. tot ƒ7.75 en geringere aoorten f6.to* ƒ0.75. Ook werd per 100 Kilo verkocht tot f6.76,fQ.50t f 9.60 en ƒ10.—. Pnblieko veilingen. Circa 70 Laat m/m B.8. Laplata Tarwo. Verkooht van 143 tot 120 por 2400 Kilo. Circa 110,000 Kilo Eupatoria Gerst. Opgehouden, Circa 100,000 Kilo Dnieper Gerst. Een kaveling ƒ86 verkocht; verdor opgehouden. Circa 100,000 Kilo Novorosaisk Mais. Opgehouden, Circa 50,000 Kilo Odeeea Mais. Vijf kavelingen 9V verkoohtverder opgehouden. Circa 56.000 Kilo Odeeea Cinquantine Mais. Twee kavelingen 90 verkooht; verdor opgehouden. Alles h contant en mot bgbetaling van 1 pot. voop Veilingsk oaten. Rotterdam, 2 April. Op de veemarkt wareh heden aangovoerd: paarden, veulen, 409 runderen, 181 vette kalveren,nuohtore kalveren, schapen, 478 varkens, biggen, bokken, ezel De prgzen van het vee ware- als volgt: runderen late qual. 34l/s 35 Vj o-, 2de qoaL 311/a a 32 o., 8de qf. 28 a 287j o.; vette kalveren lste qual. 4?%a6f>éH 2de qoai. 40 a 42 o.; soh&pen late qual. 29 a 80 o. 2de quaL 26 a 26 o., varkens late qnal. 281/3 24 o., 2de quaL 22'/j a 23 o., 3de qual. 21l/, a 22 o«, alles per l/s KG. Handel traag. Londen, 2 April. Friesche Boter 84 a 88 sh. BUITENLAND. Duitsohland. De eersten, die prins Von Bismarck op zyn 798ten verjaardag kwamen gelukwenschen,' waren 14 dames uit Zuid-Duitschland, die Von Bismarck een adres overhandigden, onder teekend door duizenden Zuid-Duitsche vrouwen, waarin den oud-kanselier hulde wordt ge bracht voor hetgeen hy ten behoeve van Duitschland deed. Behalve dit adres bracht deze deputatie van vrouwen voor den kluize naar van Friedrich8ruhe eene reeks van ge schenken mede, waaronder een groote voor raad (400 flesschen) fijnen wtjn en eene prachtige cassette voor de huldigingsoorkonde. Eene der dames droeg ean gedicht voor, toen zy den vorst een grooten gouden beker, met den fijnsten wyn gevuld, overreikte. Von Bismarck bracht in zyne toespraak hulde aan de Duitsche vrouw en moeder en zeide o.a. dat hetgeen wortel geschoten had in het huisgezin, te beschouwen was als „de netto-ontvangst". Als de gedachte aan de Duitsche eenheid zich meester heeft ge maakt van de vrouw, is zy niet meer uit te roeien. De overtuiging, welke eenmaal in een gezin is doorgedrongen, wordt volgens Von Bismarok beter gehandhaafd door de vrouw dan door de wapenen. De overtuiging eenef

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2