belast, en acc. te Bokstel c. a., N. P. A. Koemans, ontvanger der dir. belast., invoerr. en acc. te Yaals. Het stoomschip „Didam" arriveerde 20 Maart v. Rotterdam te Nieuw-Yorkde „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 20 Maart van Southampton; de „Prometheus" arriveerde 19 Maart van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Reichstag", van O.-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, is 20 Maart Dover gepasseerd; de „Bundesrath", van Hamburg en Amsterdam naar O.-Afrika, arriveerde 19 Maait te Port Said de „Prins Hendrik" vertrok 21 Maart van Batavia naar Amsterdam; de „Soembing", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 21 Maart van Port-Said. By koninklijk besluit is benoemd A. Ph. W. Noordink tot burgemeester van Blokzijl. Met ingang van 1 April a. s., aan den met ingang van gemelden datum eervol uit zijne betrekking ontslagen boekhouder bij de werk plaatsen voor draagbare wapenen te Delft, L. C. Lutz, een pensioen verleend ten laste van den Staat van ƒ717 'sjaars. Met ingang van 1 April a. s. benoemd tot directeur van het post en telegraaf kantoor te 's-Gravonland G. J. Scholten, thans directeur van het postkantoor aldaar. Met ingang van 1 Juli a. 8. aan J. N. Levsen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies der telegraphie 3de klasse. Ontbinding van de Tweede Hamer. Het in ods vorig nommer aangekondigd besluit (opgenomen in de Staatscourant van 21 dezer) luidt als volgt: In naam van Hare Majesteit Wilhelmina, bij de gratio Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Wij Emma, Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, Op de voordracht van den Raad van Ministers van 19 Maart 1894; Gezion artikel 73 der Grond wot; Hebben besloten en besluiten: Artikel 1. De Tweede Kamer der Staten Generaal wordt ontbonden met de dagteekening van het tegen woordig besluit. Artikel 2. De verkiezingen der leden van eene nieuwe Tweede Kamer zullen plaats hebben op Dinsdag 10 April 1894; waar herstemming noodig is zal dezo plaats hebben op Dinsdag 24 April daaraanvolgende. Artikel 3. De eerste samenkomst der Kamers van de Staton-Genoraal zal plaats hebben in veree- nigde vergadering, op Woensdag 16 Mei 1894. De Minister van Binnenlandsche Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, het welk in het Staatsblad zal worden geplaatst en waarvan afschrift zal worden gezondon aan de beide Kamers der Staten-Generaal, aan den Raad van State, aan do Departementen van algemeen bestuur en aan de Algemeene Rekenkamer. 's-Gravenhage, don 20sten Maart 1894. EMMA. De Minister van Binnenlandsche Zaken Tak van Poortvllkt. Uitgegeven don Twintigsten Maart 1894. De Minister van Justitie Smidt. Gemeenteraad van Ocgsfgecsf. Zitting van 19 Maart. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig zonder kennisgeving de heer D. v. d. Putten. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris gelezen en na eene kleine opmerking goedgekeurd. Do sedert de vorige vergadering ingekomen stukken worden ter tafel gebracht, als: 1. Eene missive van Gedeputeerde Stateu dezer Provincie, dd. 27 Februari jl., waarby wordt medegedeeld, dat door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat by voor schot over 1894 aan de gemeente zal worden uitgekeerd f 1400 als Rijksbijdrage in do kosten van het Lager Onderwijs. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Eeno missive van Gedeputeerde Staten, dd. 13/17 Febr. jl., waarbij wordt toegezonden een afschrift der beschikking van den minister van binnonlandsche zaken, alsmede een uit treksel uit don daarby behoorenden staat tot vaststelling der Rijksbijdragen overeenKomstig art. 46 der wet op het Lager Onderwas over 1892. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 3. Eene missive van genoemd college, dd. 27 Febr./3 Maart, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1893. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 4. Esne missive van hetzelfde collego van oenzolfden datum, betreffende afschrijving kapi taal van het Grootboek 2'/i pet. N. W. S., houdondo verzoek eene opgave van de kosten der door don Raad dd. 15 Febr. jl. besloten uit te voeren werken (bestrating Marendyk, Aloöluan, Morschsirgel en Schoolsteeg). Daar de kosten van de werkzaamheden door den gemeente-opzichter voor elk gedeelte af zonderlijk z(jn berekend en het totaal bejrag ruim f 6000 zal bodragen, wordt besloten, onder medodeeling van die opgaven, Ged. Staten andermaal machtiging te vragen tot afschrijving van genoemd bedrag van het Grootboek. 5. Eene missive van Ged. Staten dezer Provincie, dd. 27 Februari/3 Maart, waarbij goedgekeurd worden teruggozonden do be sluit n, dd. 15 Februari jl. genomen, waarbij aan den huerJ. P. Vreeburg, te 's-Gravenhage, gratis wurdt afgestaan het stukje grond, groot 4 A.., en het besluit om do woningen, onders hands verhuurd aan de wed. Schuitemaker en den postbode Van Varik, niet tot weder- opzeggens, maar voor den tijd van een jaar te verhuren, om daarna telkens opnieuw te continueeren, welke missive mede voor ken nisgeving wordt aangenomen. 6. Eene reclame van C. J. Van Tol tegen zy'n aanslag in den hoofdelijken omslag over 1898, waarop wordt besloten hem van het suppl. kohier over 1893 te royeeren. 7. Eene reclame van mej. J. C. J. Berghuis tegen haren aanslag in den hoofdelijken omslag, waarop wordt besloten dien aanslag met ƒ5 te verminderen. 8. Eene reclame van W. Glasbergon tegen zjjn aanslag in den hoofdelijken omslag, waarop wordt besloten wat zijn aanslag van 4 maanden betreft dien te handhaven, en dat nota zal worden genomen van hetgeen verder in zyn verzoek is vervat. 9. Een verzoek van den heer J. Rinkes Borger om ten behoeve van den aanvoer van wei voor de op te richten varkenshouderij aan de Kwaak eene ijzeren pijp te doen leggen door den publieken weg, die loopt van de Haarlemmervaart ï.aar de Kwaak, waarop wordt besloten hiertoe tot wederopzeggens vergunning te verleenen, maar dat de weg steeds in orde moet worden gehouden u opgeleverd naar genoegen van het gemeenL- bestuur. 10. Eene missive van den heer W. C. Zuurdeeg en verdere eigenaren van li Terweepark, in dato 22 Februari jl. waarbij dezen bezwaar maken tegen het plaatsen van de brandkraan zooals door den Raai i sloten, en verzoeken ze te mogen laten aan brengen direct op de 3-duims-pijp der Leid?eb;- Duinwatermaatschappij op den straatweg midaen door het park, waarop wordt besloten dat de werkzaamheden door do gemeente zullen worden uitgevoerd zonder bijdrage vergoeding van de eigenaren van dat park. Verder werd nog besloten aan den aschman Schrama eene gratificatie te verleenen over het afgeloopen jaar. Omtrent do beslissing inzake de petroleum leverantio werd besloten die aan den vorigen leverancier te gunnen. Hierna geschiedden nog eenige mededeo lingen in zake de aanbesteding van derioleo- ring in do Schoolsteeg, waarop wordt b sloten, de bewoners, die niet in do kosten willen bijdragen, nogmaals ter secretarie te doen komen om eone eindbeslissing to nemen, en mochten zy blyven weigeren, ze alsdan gerechtelijk te vervolgen. Tot leden der commissie tot het bijstaan van B. en Ws. tot het opmaken van hei primitief kohier van den hoofdei, omslag ovtr 1894 werden benoemd de heeren A. D. D. Schretlen, J. v. d. Berg, J. J. Van Hoeken en J. C. Spaargaren. Ten slotte werden tot leden van de stem bureelen voor dit jaar gekozen: Voor het stembureel aan het Raadhuis: tot voorzitter de heer H. I>. Terwee, tot plaatsvervangend voorzitter de heer H. Dui ven voorde; tot leden de hoeren J. v. d. Berg en A. Den Haan. Tot voorzitter van het stembureel aan den Stationsweg: de heer E. Groen, tot plaat* vervangend voorzitter de heer J. J. Van Hoeken, en tot leden de heeren A. D. D Schretlen en L E. Nieuwenhulzen. Gemengd- Nieuws. Vanwege de 'sGravenliaagschu Vereeniging voor koepokinenting werden in T afgeloopen jaar 3665 personen ingeënt. Door bot bestuur werden prooven genomen om do hoeveelheid te verzenden stof te vermeerderen De vorige week zijn te Rotter dam 31 nieuwe gevallen van pokken voor gekomen. In den Middelpolder zyn gevonden, naar men uit Haarlemmermeer meldt, 2 zak kon met 28 kippen, reeds in staat van ont binding, vermoedelijk afkomstig van den dief stal by A. Pruisen Sr., te Haarlemmermeer, gepleegd door J. Geil voet, thans in hechtenis. De zakken droegen het merk A. P. en J. Heems, te Haarlem. In het Binnen-Gasthui s te Amster dam is binnengebracht een agent in manufac turen, die zich aan de oude Keulsche Vaart onder Diemon met eene revolver voor het hoofd had geschoten. Uit Alkmaar schrijft men aan het „N. v. d. D.": „Zooals wel te verwachten was, beersebte rijdag op de kaasmarkt alhier eenige span ning tusschen koopers en aanvoerders van kaas. Het door den Bond van kaasfabrieken genomen besluit, om geene fooien en geen „Paardje"' meer te geven, zou namelijk den 16den Maart in werking treden. „Oude of nieuwe condities?" was dan ook de vraag, waarmee de kaaskoopers gewoonlijk hun handel begonnen, en in den beginne wilde men die van de nieuwe condities haast niet zien. Al spoedig vielen eenige aanvoerders af, die wellicht bevreesd waren hunne waar niet te zullen kwijtraken, en dus weer op do ge wone conditie verkochton. „Doch ook de kaaskoopers zeiven bleken het onderling over de zaak niet eens lu zyn. Het is to wenschen, dat de prooven woiden voortgezet. Uit het feit, dat een dertigtal kaas- fabrieken en ruim vierhonderd kaasmakers in Noord Holland zich schriftelijk verbonden heb ben om geene fooien en geen „Paardje" meer uit to keeren, blijkt toch wel, dat men alge meen van de billijkheid der afschaffing over tuigd is. Dergelijke oude gebruiken af te schaffen gaat echter niet ineens, en met be langstelling wordt dan ook de verdere loop dezer quaestie te gemoet gezien." Het eerste kievitsei. Vrijdag jl. is onder het dorp Kubaard het eerste kievitsei gevonden. Het vinden van dit eerste ei is voor die streken altijd eene heuglijke go- beurtenis, daar hiermede het eierenzoeken seizoen wordt geopend. Bovendien is het een buitenkansje voor den vinder, daar er voor het eerstgevonden ei in de laatste jaren steeds f 15 wordt uitgeloofd. De gelukkige vinder was het achtjarig zoontje van een werkman. Het gerucht, dat te Beekbergen de kolonie voor bedelaars gevestigd zou wor den, blijkt jui6t te zijn. Namens de Vereeniging tot christelijke ver pleging van bedelaars en landloopers is aldaar, door den heer J. Wilbrink Wz.f voor deze stichting aangekocht de bouwplaats „Het Hoogeland" van E. Bresser, en het daarby ge legen plaatsje van de wed. Van de Trappo, to zamen groot ruim 17 hectaren. In eene vergadering van varkens slagers te Zutfen is besloten, met ingang van 1 Mei, <;os Zondags hunne winkels te sluiten, zoodat het publiek verplicht zal zyn des Zater dags zijne inkoopen te doon. Te Beuningen is aangespoeld het lijk van een drenkeling, waarop gevonden werd eene pensioensakte ten name van Harma nus Willigers, gepensionneerd korporaal-kleer- inaktr van het Indisch leger, hebbende een gagemc-nt groot f260 's jaars, alsmede do polis cen-r lev vrzekenng, insgelijks ten name van H. Willigers. Het lijk is door de politie naar het lijken huis vervoerd. Hoe de faam vergroot. In oen der Duitsche bladen leest men „Noodlottige gevolgen had eene brand stichting in een Hollandsch krankzinnigenge sticht. Een waanzinnige stak te Snoek (bedoeld is Sneek) het krankzinnigengesticht in brand. Het gehoele gesticht werd in asch gelegd. Ongeveer 100 patiënten wisten zich hals over kop vluchtend te redden, 13 verpleegden worden nog vermist; men gelooft dat zy in de vlammen zyn omgekomen." Men weet dat de brand in zijn begin werd gebluscht en geen enkele persoon in de vlam men omkwam, en dat de brand plaats had in eene gevangenis. Te Buinen (Dr.) hebben de keien delvers eene merkwaardige vondst gedaan. Even onder den beganen grond ontdekten zij oon platten, cirkelronden, zeer zachten steen, welke bij nader onderzoek bleek te rusten op twee kleine urnen, met asch gevuld. Hy heeft eene raid doll ij n van 8 dM. bij eene dikte van 1 dM. en vertoont in het midden eene trechter vormige opening, van boven 5 en van onderen 3 dl. wijd. Waarschijulijk heeft de steen ge diond voor dekstcen van een kleinen grafkelder. Te Steenbergen kregen twee reizigers twist in het logement van den heer Chr. A. St. Do twist liep zóó hoog, dat een der heeren mot een biljartbal naar zijn collega gooide; de bal kwam by ongeluk in een spiegel terecht, waarop do logementhouder kwam aanloopen en schadevergoeding vroeg. Na lang over en weer praten kwam men overeen de schade op f 60 te berekenen; de logementhouder ontving een bankbiljet van ƒ100 en gaf ƒ40 terug. Des avonds nadat de heoron reizigers ver trokken waren, bleek den logementhouder «Jat het bankbiljet valsch was. Eene treurige geschiedenis. Uit Hengeloo wordt gemeldMaaudag- uamiddag is de vrouw van H. O. uit vrye beweging van Duitschland naar hier terug gekeerd en onmiddellyk door den wachtmeester der marechaussee in verhoor genomen. De door haar afgelegde verklaringen zyn gedeel telijk tegenslrydig mot die van haren man; bewyzen van hare schuld zyn echter niet gevonden, zoodat zy weder op vrye voeten gelaten moest worden. De politie te Parys zot haren veldtocht tegen de anarchisten on vermoei;, voort. Eergisteron zijn weer elf anarchisten gevat en onder dezen bevond zich, gelyk do politie beweert, ook de beken.e anarchist Ortiz, die voor den medeplichtige van Henry wordt gehouden. Men dacht dat deze Ortiz, een ge boren Oostenrijker, die echter reeds sedert vele jaren te Parijs woont en zich daar steeds als een eerste anarchist deed kennen, naar Londen was vertrokken, maar toevallig werd hy to Parijs door een agent der geheime politie gezien en herkond. Ondanks zyne pogingen tot verzet, werd de anarchist spoedig overmand en naar de gevangenis overgebracht. Naar de medeplichtigen van Pauwels, die don aanslag in de Madeleine kerk wilden plegen, zoekt de politie nog steeds tevergeefs. Ver moedelijk zal het dan ook wel onuitgemaakt blijven, of dezo Pauwels terecht beschouwd kan worden als de man, die ook de bommen in de Rue St. Jacques en den faubourg St.-Marin achterliet. By du inhechtenisneming van den anar chist Ortiz heeft het geluk de politie gediend, w.mt het is eigenlijk slechts door een toeval, dat men hom gevonden heeft. Eenigen tijd geleien werd een inbreker bij eene poging tot inbraak gekwetst en viel daardoor uer politie in handen. Men bracht hem naar het hospitaal, en daar bekende de man dat hy deel uitmaakte van eene bende, die op den boulevard Brune No. 1 huisde. Aan het aangeduide adres werd dadeljik een onderzo.k ingesteld, waarby vier ls en vau de bende gevangen werden genomen. Hot hol was een waar magazyn van allerlei ge stolen goederen; ae belangryke vondst, welke men deed, was echter eene enveloppe met den naam Chirowski. Dit is de naam, welken Ortiz had aange: omen, en het vinden van de blief aan zyn adros gaf dus hoop, cat Ortiz zelf wel te eeniger tyd zou opdagen. De arres- t tie van de vier leden der bende werd dus geheim gehouden, en de politie stelde zich verdekt op naby het hol. Na twee nachten in hinderlaag te hebben gelegen, zagen de agenten hunne moeite met den gewenschten uitslag bekroond. Zondag namiddag richtten twee heeren, in een keurig gr(js pak, met glacé handschoenen en verlakte schoenen aan, hunne schreden naar den ingang van het roofnest; zy wilden juist de deur binnengaan, toen de agenten te voorschijn sprongen en hen grepen. De onbekenden trachtten nog gebruik te ma ken van hunne revolvers, maar de politie liet hun daartoe geen tyd. Zy worden onmiddel lyk naar het bureel van den anthropometric schen dienst gebracht, en daar constateerde de heer Bertillon zonder moeite, dat een der gevangenen de laDg gezochte Ortiz was. Zooals men weet, wordt hy verdacht de medeplichtige van Henry by den aanslag in café „Terminus" geweest te zijn. In allen gevalle heeft de politie hier eene goede vangst gGdaan. Ortiz werd in het bezit gevonden van kleine zaagjes, zooals de inbrekers ge bruiken. Zyn makker, de Italiaan Bentani, had ook zulk een zaagje en eveneens eene revolver by zich. Ortiz ontkende zijn omgang mbt Emile Henry niet, maar aan diens aanslag verklaarde hy zich geheel vreemd. „Ik ben een dief," zeide hy, „maar ik gebruik myn wapens slechts tot zelfverdediging, en nooit zou ik onsckul- uige personen aanvallen als er niets by te winnen was." De overige leden der bende kenden Henry niet. Te Marseille dienden Zaterdag by aankomst van den sneltrein uit Nice twee reizigers by den stationschef hun beklag in over een mede reiziger. Een commissaris van politie begaf zich toen naar den bedoelden persoon; deze behandelde hem zeer uit de hoogte, zich uit gevende voor geheim-attacbé van het ministerie van oorlog en uitvinder van eene nieuwe soort buskruit De commissaris, wien dit alles ver dacht voorkwam, liet den man fouilleeren in zyn bezit werd eene geladen revolver ge vonden, en zyn valies bevatte een aantal ontplofbare bommen, geheel gereed om te gebruiken. De man weigerde zyn naam op te geven. Al degenen, die te Parys met meer of minder succes bommen hebben nedergelegd, stonden in betrekking met Paul Reclus, den neef van den beroemden geograaf Elysée Reclus, die tegenwoordig op uitnoodiging der Belgische radicalen te Brussel voor de stu denten der vrije universiteit college geeft. Paul Reclus, van beroep burgerlyk ingenieur, heeft overal, waar hy in chemische fabrieken werkzaam was, anarchistischo vereenigingen gesticht en de werklieden tegen de bestaande maatschappij opgeruid. Het blad van zyn oom, de „Révolte", werd overal verspreid, waar de neef zich ophield. De autoriteiten ontzagen hem, omdat Elysée Reclus voor een groot geloerde wordt gehouden en toen zy eindeiyk zich gedwongen zagen, Paul Reclus te ver volgen, was hy niet meer te vinden. Naar schatting worden alleen in het Duitsche Ryk jaarlyks 250,000 kanarie vogels geteeld. Een groot gedeelte daarvan wordt uitgevoerd naar de Vereenigde Staten, die er ongeveer 100,000 per jaar ontvangen. Lottie Collins, die het eerst de wereld mot het Ta-ra-raboom-de-ay verraste, heeft te Nieuw-York haar been gebroken onder het dansen. Zy zal minstens 6 maanden rust moeten nemen. Hot kleine keizerlyk theater te Warschau, waar operettes werden vertoond, is des nachts grootendeels door brand vernield. Oorzaak onbekend. Bedeljongen (op huilerigen toon). Ik ben 'r. wees en me vader hoeft een been gebroken en zit in de gevangenis en moeder h in 't gekkenhuis en als ik by vader en moeder thuis kom met leege handen, dan slaan zo me bont en blauw, 'n kleinig heidje asjeblieft! BUITENLAND. Frankrijk. De heer Boulanger, een Senator van de linkerzyde, is tot minister benoemd van het nieuw ingestelde departement van koloniën. Dc heer Boulanger is een man van 62 jaar. Hy was directeur-generaal der registratie en der domeinen, toen hy in 1886 tot Senator gekozen werd. Hy behoorde tot de gematigde linkerzyde en was laatsteiyk rapporteur van de finantiöele commissie. Diiitisohlund, Het handelsverdrag tusschen Duitschland en Rusland is te Berlyn gistermorgen in het ministerie van buitenlandsche zaken door beide partyen 'ookrachtigd door den staatssecretaris Von Marschall en den gezant Scbuwaljff. Gisteren trau het verdrag in werking. Do keizer van Duitschland is gister morgen naar Abbazia vertrokken. Hy reist per spoor naar Fiume, waar hy hedenmiddag om twee uren verwacht werd, en gaat van daar mot het fregat „Moltko" naar de plaats van bestemming. Italië. Kouingin Victoria werd te Florence ont vanger door den hertog van Aosta. broeder van koning Humbert. De stad was versierd er. de bevolking juichte H. M.. die in 't ge heel niet vermoeid was van de reis, hartelijk toe. Graaf Fabricotti had zyne prachtige villa ter beschikking van koningin Victoria gesteld. H M. wilde echter huur betalen en wel 80,000 fr. Graaf Fabricotti gaf toen de gt heele som aan de liefdadige inrichtingen van Florence. 1 De burgemeester en het gemeentebestuur van Florence hebben koningin Victoria eene fraaie majolica-vaas, gevuld met Florentynsche lelietjes-van-dalen uit de botanische tuinen der Cascine ten geschenke aangeboden. De vaas is versierd met het monogram en de wapenschilden der koningin en geplaatst in de ontvangkamer der villa „Fabricotti." De kamers, welke door H. M. worden bo-^ woond, bevinden zich op do eerste verdieping. Do vensters zien uit op een heerlyk terras, van waar men do geheele stad Florence en een uitgestrekt en bekoorlyk landschap overziet. België, De oplossing der ministcriëele crisis in België begint te vorderen. In afwachting van de komst van koning Leopold, die uit Aix les Bains heeft geseind, dat hy zoo spoe dig mogeiyk naar Brussel zal terugköoren, heeft de minister president Beernacrt toch. Dinsdag reeds in de Kamer medegedeeld, dat het kabinet zijn ontslag heeft genomen op grond van de verwerping dor bekende kies recht-voorstellen door de Kamer-afdcelingen, ten opzichto van de evenredige vertegen woordiging. Of de heer Beernaert nu inderdaad by zy voornemen zal blyven, dan wel of de minister,, president weer pogingen in het werk zal stel len om nog eene schikking te treffen met do leiders der anti-liberale minderheid, blyfc on zeker. Men verwacht dat koning Leopold oersc heden of Donderdag te Brussel zal kunnen wezen. Men zal dus nog eenige dagen geduid moeten oefenen, alvorens men met zekoiLeid. kan weten, of de heer Beernaert nu inder» daad zyn post zal verlaten. Te Brussel twist men nog steeds over de vraag, wie den heer Beernaert zal opvolger?, maar deze quaestie kan men veilig laten rusten, totdat het werkeiyk zeker is, dat liet ontslag van den minister-president, waarmede reeds zoo vaak is gedreigd, nu ernstig is ge» meend. G root-Bri ta aiii i». De redevoering van lord Rosebery te Edin- buig wordt in Engeland, naarmate van het partijstandpunt, zeer verschillend beoordeeld. De „Standard" zegt dat de eerste minister eene goede gelegenheid had om zich duidelyk te verklaren, maar dat hy er geen gebruik van heeft gemaakt De hoop, die hy stelde, iu het resultaat der volgende verkiezingen in Engeland, met betrekking tot home-rule, is ongegrond. Men kan even goed wachten, of de gebraden duiven iemand in den mond vliegen, als hopen, dat de Engelscbu kiezers zich tot home-rule zullen bekeeren. De „Morning Post" resumeert de goheele redevoering aldus: Ik moet uitloggen, dat ik niet wilde zeggen, wat ik in het Hoogerhuis heb gezegd. Toch herhaal ik het. De „Daily News" daarentegen vindt dat lord Rosebery zich zeer duidelijk heeft uit gedrukt. Hotgeon hy in het Hoogerhuis had willen zeggen, was, dat dit Huis zich met de gedachte van home-rule mettertyd wel zou verzoenen en hetzelfde hoeft hy teEdin- burg gezegd. Hy heeft duidelyk verklaar'' dat als Ierland, Schotland en "Wales trouv' blyven aan de liberale zaak, vroeger of later home-rule zal worden aangenomen, met of zonder de eigenlyke Engelsche meerderheid. De anti-parnellieten schynen ook tevreden te zyn. Dillon, die zelf Rosebery's rede hoeft aangehoord, verklaarde kort daarna, dat l.y de overtuiging had verkregen, dat de zaak van Ierlaud in Rosebery eon oprecht voorstander had gevonden. Healy, die Zaterdag te Bir mingham sprak, gaf ook zyno tevredenh-.id te kenneu, maar verklaardo dat niets minder dan Gladstone's home-rule-ontwerp Ierland kan tevreden stollen. In de vergadering van aandeelhouders der Bank van Engeland heeft de gouverneur verzekerd; dat de Bank haar kapitaal bel9gd had in solide fondsen. Alle staan in de boeken voor pryzen, aanzieniyk beneden de beurs waarde. De „Economist" zegt dat niemand ooit daaraan heeft getwyfeld. Dat de Bank zou hebben gespeculeerd in fondsen van minder 6oliden aard, kon alleen by lichtgeloovigen ingang vinden. Maar wel is gebleken en orkend, dat de Bank een verlies heeft van 250,000 pd. st.( door den sedert ontslagen kassie. generaal. Dat verlies is niet aanzieniyk en geene andere bank heeft over 't geheel minder verliezen te lyden dan nu de Bank van Enge land heeft getroffen, in vergelyking van haren reusachtigen omzet. Maar toch is erblyfebaar gemis aan voldoend toezicht. Reeds twintig jaren geloden hoeft Walter Bagehot er op gewezen dat de voortdurende afwisseling vau den gouverneur een werkeiyk afdoend oppertoe zicht onmogeiyk heeft gemaakt. Elke directeuv heeft zyne eigen zaken en kan niet die van do Bank alleen nagaan. De chefs der departe menten by de Bank hebben do handen vol in hun eigen werkkring en hebben bovnndier de neiging om daar alleenheerschers te zyn, omdat er geen voldoend oppertoezicht bestaat. Bagehot heeft aangetoond, dat naast do directio een hoofdambtenaar moet opiroden, wiens taak het is, niet alleen de voorschriften der directie uit te voeren, maar ook haar over de regeling vaü zaken voor te lichten en gestadig toezicht te houden op de verschillende departementen. Zulk eene verbetering, zegt de „Economist", is thans meer dan ooit noodig. De curatoren van het Britsch Museum hebben met den hertog van Bedford een con tract gesloten over don aankoop van 69 per- ceelen, die het Museum van drie zyden inslui ten. De hertog vraagt voor dezen eigendom 200,000 pd. st., en als het Parlement don aankoop goedkeurt, zal gevolg worden gegeven aan het lang gokoesterde plan om het Museum

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2