N°. 10455 Donderdag 22 Maart. A°. 1894. i§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomnier bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 21 Maart. Feuilleton. De Geheimzinnige Ylek. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden France per post Afzonderlijke Hommers PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17£. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. To 'a-Gravenhage is op 76 jarigen ouder dom overleden de heer D. L. "VVolfson, oud zeeofficier en oud-lid dor Provinciale Staten van Zuid-Holland. Jarenlang stond hy aan het hoofd der bekende inrichting Foyenoord. Man van diepe kennis en wetenschappelijke ont wikkeling, stond hy bovenal in maritieme kringen in boog aanzien. Menigmaal werd hy zelfs aangezocht als hoofd van het Departe ment van Marine op te treden, doch hy ver koos do plaats te blijven vervullen, die by met zooveol eero op Foyenoord innam. Nadat hy wegens hoogen leeftijd zijn ont slag had genomen, vestigde hy zich to 's-Gra- venhage, waar hy nog steeds eene vraagbaak voor velen bleef; In menige commissie nam hy cone plaafs in, 't laatst in do commissie voor onze marine defensie. Öok in andere krin gen stond Wolfson in hoog- aanzieno. a. was hy goruiraen tyd lid van het hoofdbestuur van de vereeniging „Eigen Hulp"; Men schryft uit 's-Gravenhage Eene sluiting van de zitting der Stiten- Generaal wekto zelden zoo groote nieuwsgie righeid en zoo veelzydige belangstelling als die, welke gisteren door den minister Tak van Poortvliet in naam van do Koningin-Regentes verricht werd, ter aankondiging van do ont binding der Tweede Kamer. Reeds om halfdrie stonden honderden voor de deur naar de publieke tribune in eene lange kolonno naar een plaatsje in de zaal te din gen. En ook op het Binnenplein wemelde T van menschen. Toen daarbinnen de schel van den voorzitter der Eerste Kamer klonk, stroom den de tribunes aan weerszydon dor zaal vol en in do menigte werden verschillende vrouwe figuren opgemerkt. De leden der beide Kamers waren in buiten gewoon grooten getale zoowel uit Den Haag als uit andore woonplaatsen gekomen, om de sluitingsrode aan te booten. Het sterkst was vertegenwoordigd de linkervleugel der liberale party, o. a. door Borgesius, Heldf, Kerdyk, en do katholieke party. Yan de andere liberale Kamerclub waren er alleen de heeren: Röell, Van der Kaay en Van Karnebeck. In do diplomatenloge zat de Fransche gezant, de heer Legrand, met don gezantschapsraad Labouret. Op kal men toon las de Minister de rode voor, welke aan het bestaan van deze Kamer een einde maakte. Op weg naar het Paleis en terug werd 's ministers gala-koets voor en achter geös- korteerd door een piket huzaren. Zoowel bi) aankomst aan, als by het ver laten van het gebouw dor Tweede Kamer stond eene talryke menigte op liet Binnenhof om het rytuig geschaard. Velen lichtten den hoed op het oogenblik, dat zy door het portierraam den heer Tak zagen, die deze betuigingen met een tegengroet beantwoordde. H. M. de Koningin-Regentes bezocht gistervoormiddag te halftwaalf de Haagsche Kookschool. Ontvangen door het bestuur en de directrice, bezocht H. M. eerst de klasse voor leerlingen der kostoloozo scholen, waar een kop „Koninginnesoep" en een photographie van de leerhngen werd aangeboden; vervolgens de stryk- en linnenkamer, de dameskeuken en andore lokalen, waar H. M. een gedeelte der practise he en theoretische lessen by woonde. In de bestuurskamer, waar H. M. haren naam toekende in 't album, werden beignets aange boden. De Regentes toonde zich zeer voldaan over het bezoek, dat drie kwartier duurde. H. M. de Koningin heeft uit de porte feuille van „Pulchri Studio" te 's-Gravenhage aangekocht eene teekening van Mario Ten Kate, getiteld „Huisgonooten" en eene teeke ning van v. d. Laan, „Stil weder op de Noordzee." Door H. M. de Koningin-Regentes is aan gekocht eene teekening: twee studiën van Hamel. Aan den kapitein J. A. P. Geill, van het wapen der infanterie in Noderl. Indië, is eene verlenging van verlof van zes maaandon ver leend. De nieuwbenoemde hoofdinspecteur van administratie W. H. F. Vogel zal den Isten April optreden aan het hoofd der afdeeling: „Solöyen, voeding en kloeding" by het depar tement van marine te 's-Gravenhage. Gisternacht is te Haarlem onverwacht overleden de heer H. De Vink, chef der alge- meene socretarie ter provinciale griffie van Noord-Holland, tevens belast met de waar neming van het bureau te Amsterdam. De overledene bereikte den ouderdom van 63 jaren en heeft de provincie meer dan 38 jaren gediend. Het Utrechtsch Studentencorps heeft omtrent de dies-vieriDg het volgende besloten Op 11 April wordt het beeld van H. M. de Koningin, door Bart Van Hove vervaardigd, aan de gemeente overgedragen. Dit moet ge schieden op den dag vóór de overdracht van het gebouw aan den Staat. (De Utr. Gemeente raad heeft reeds het besluit genomen het geschenk te aanvaardon). Om 9 uren des avonds zal dan eene publieke senaatsvergadering in het Gebouw voor K. en W. gehouden worden, waar de rector een woord tot de corpsleden richten zal. Na afloop hiervan gaat men in fakkel-optochc naar het tuinlje van het oude Academie gebouw, waarvan alsdan door het zingen van „uren, dagen, maanden, jaren" afscheid van het oude gebouw genomen zal worden. Vervolgens zullen senaat en corpsleden het nieuwe gebouw binnentreden, waar, onder etn toepasselijk feestlied (Academische feest- ouverture van Brahms), het beeld namens het corps door den senaat zal worden over gedragen aan het gemeentebestuur. Op 12 April zal de dies-viering haren ge wonen loop hebben. Na een gemeenschappeiyk diner zal, behalve aan de professoren, die daarvoor in aanmerking komen, ook eeno serenade worden gebracht aan het gemeentebestuur uit erkentelykheid voor de daarvan ondervonden beleefdheden. Een officiöele kroegjool zal het feest be sluiten. De voordracht tot benoeming van een directeur der H. B.-school te Amersfoort bestaat uit de volgende heeren: lo. dr. B. C.Goudsmit, te Zutfen; 2o. G. J. Buys, te Ameisfoort; tot leeraar in de scheikunde: lo. dr. A. J. A. Prange, te Utrecht, 2o. dr. P. J. Dekker, te 's Gravenhage; tot leeraar in de natuur kunde dr. A. H. Borgesius, te Amersfoort. Voordracht voor leeraar aan het gymnasium te Amersfoort in de scheikunde: dr. J. F. M. Canari, te Zaandamdr. J. A. J. Prange, to Utrecht; in de natuurkunde, dr. A. H. Borge sius, te Amersfoort; dr. B. O. Goudsmit, te Zutfen. Naar de „Stand." verneemt, woidt erin het district Leeuwarden sterk aan gedacht, om by de a. s. verkiezingen mr. Goeman Borgesius van liberale zyde candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. De kiesvereeniging „Vryheid",teLangondyk, heeft in eeno motie uitgesproken dat zy betreurt de houding van den Alkmaarschen afgevaar digde den hoer Van dor Kaay, in zake de wetsontwerpen, regelende de kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer on de Prov. Staten. Het anti-revolutionnair centraal comité roept de aangesloten kiesvereenigingen op tot eene deputaten-vergadering, welke Vrijdag 30 Maart te Utrecht, in het Gebouw van Kunsten on Wetenschappen, zal gehouden worden. Het plan bestaat ook den algomeenen bond van R. IC. kiesvereenigingen byeen te roepon, ten einde overeen te komen over de te velgen godragslyn by de aanstaande algemeone ver kiezingen. Uit overweging dat het wenscheiyk is maatregelen te nemen, ten einde 's Rjjks kas, des gevorderd, tydelijk te kunnen versterken, is op de voordracht van den minister van financiën, deze by koninklyk besluit van 10 dezer (Stsbl. 44) gemachtigd tot de uitgifte van schatkistbiljetten en schatkistpromessen tot een gezameniyk bedrag van f 8,500,000. Do rente der schatkistbiljetten wordt, zoo lang daaromtrent niet nader is beschikt, be paald op drie ten honderd in het jaar. De minister van marine lieefc den luit. ter zoo 2do kl. W. F. Gaymans mot 1 April a. s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. logement schip voor zeemiliciens „Neptunus." Zaterdag a. s. zal geen officiöele noteering op de effectenbeurs te Amsterdam plaats hebben. De directeur-generaal der pesterij on en telegraphie maakt bekend, dat de directie van hot telegraafkantoor te Vlissingen 1 Mei a. s. vacant komt. Traktement f 2400. Aan het kantoor is verbonden eene woning, die de directeur verplicht is to betrekken togen bo- taling van een huurprys van f 250 'sjaars. Sollicitatiën naar de gemelde betrekking zullen uiteriyk 2 April a. s. moeten zyn ingediend. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 23 dezer niet plaats hebben. By koninklyk besluit zyn benoemd: tot ontvanger der dir. belast., invoerr. en acc. te Ittervoort c. a., H. Schuurman, boekhouder der 3de categorie te Almeloo; tot ontvanger dor dir. belast., invoerr. en acc. to Coevorden c. a., J. Moll, ontvanger der dir. belast, en acc. te Monnikendam c. a.tot ontvanger der dir. belast, en acc. te Ouderkerk a/d. IJsol c. a., G. A. De Stoppelaar, ontvanger derzelfde middelen te Balk c. a.tot ontvanger der dir. Eerste Blad. *Vcgcn<» den G'ocdca Vrijdag zal deze Courant dien dag niet verschijnen. Ofc'iieiëelo Keanisgeviugcn. Do Baigcmeeeter der gemeente Loden brengt tor algemeo o kennis dat hg, in zijne qnnliteit, t< n Raad- huizo zal zijn to spreken ïederen Woensdag en Zaterdag, des voormiddag# te elf uren. Leiden, Do Burgemeester voornoemd, 20 Maart 1894. F. WA8. Ter verkiezing yan een lid der Provinciale Staten van Zuiu-Hollana voor het district Leiden (in de plaats van wylon den heer L. M. De Laat de Kanter, liberaal) waren van de 2274 kiezers 1264 stembiljetten ingeleverd. Hiervan werden er heden door het stcmbureel yan onwaarde verklaard 11, zoodat het aantal geldige stemmen 1253 en de volstrekte moer- dorheid 627 bedroeg. Uitgebracht waren op de heeren A. E. VAN KEMPEN (cand. der anti-rev. on kath.)646 sl. Mr. M. D'AUMERIE (cand. der lib.) 597 Gtkozai is dus de lieer A. E. Van Kempen. Vtrd-r waren uitgebracht 10 stemmen op yerschiilonde personen, t. w. de heeren mr. F. Was 3 stemmen, mr. H. L. Drucker, C. H. ICouw, E. Polano, M. P. Meerburg, dl*. M. Rutgers van der LoefF, N. De Zwart en P. J. W. Knaap ieder 1 stem. Nadat in de Kunstzaal van de Lakenhal alhier Zondag jl. de expositie-Toorop werd gesloten, werd reeds nu, Woensdag, er weder eene geopend van schilderijen, teekeningen en studios van den Leidschen kunstschilder den heer G. J. Bos. Zy telt ongeveer 80 nummers en geeft een zeer volledig overzicht van het talent van dien artist, die zich by voorkeur op het afbeelden van vee heeft toegelegd en bovendien als landschapschilder vele verdiensten bezit. De door de Toorop-tentoonstelling ontstemde gemoederen zullen zich hier weder thuis ge voelen. Er zyn bepaaldeiyk zeer habiel-gedane r.lieverfschetsen by deze collectie, en studies van jaren geledon, die van den grooten ernst ^«.tuigen, waarmede de heer Bos indertyd schetste en schilderde. Onder het beste werk kan gerekend worden eene studie van schapen. Wy vertrouwen op een druk bezoek, dat ook deze expositie ten volle verdient. Mn schryft ons uit Wassenaar, dd. 19 Maart: Hedenavond had alhier eene vergade ring plaats der Hollandsche Maatschappy van Landbouw, afdeeling Wassenaar, De leden waren zeer goed opgekomen. De Voorzitter, de hoogwelgeb. heer baron Van Brienen van de Giooto Lindt, opende de vergadering en verzocht den secretaris do notulon deï voor gaande vergadering voor te lezen. Het pro gramma der tentoonstelling van vee, land- en tuinbouw voortbrengselen, te houden te Was senaar op 29 en 30 Augustus a. s., werd S'of.) Ik zag dat de kolonel haar een paar maal opmerkzaam gadesloeg, toen zy dien kant opkeek, en iederen keer was hy klaarblykelyk gerustgesteld, als haar blik zich weer on be vangen op haar naaiwerk richtte. Den volgenden morgen was het weer het zelfde. Ik kon er myne oogen mat van af houden en toen de kolonel my vroeg met hem mee te gaan jagen, verontschuldigde ik my en bleef in de groote zaal zitten. Ik trachtte te lezen, maar ieder oogenblik keek ik op om te zien of de plek er nog was, en iederen keer huiverde ik, als ze my donkerder dan ooit tegengrfinsde. Ééns keerde ik myn hoofd om en zag Tom, die, tegen zyne ge woonte iD, haastig de trappen afliep. „Waar myn konnel Jack ia?" riep by uit. „Hy is naar de bosschen gegaan om te jager.," antwoordde ik zorgeloos, maar toen ik my weder omkeerde, sprong ik van myn stoel op. „Goede Hemel, het is bloed," schreeuwde ik, terwyi ik op de roodo, glim mende plek aan den muur tegenover my staarde. Toen stiet Tom een wilden, klagenden kreet uit: „O myn konnel Jackl O myn konnel J*ck!" en snelde de voordeur uit. Meegesleept door zyn schrik, sceld6 ik hem na, maar ik kon hem onmogeiyk byliouden. Hy Uep a-s een renpaard, en eer ik halfweg 1.10. 1.40. 0.05. aan de loden rondgedeeld en hun werd aange zegd dat het plan bestaat ook alsdan eene haradraveiy met paard en sjees te houden. Do rekening van het jaar 1893 werd door tene commissie nagezien en goedgekeurd, sluitende met een batig saldo van ruim/"400. Na afloop der vergadering vroeg de heer Jac. v. d. Kroft het woord. Hy wonschte baron Van Brienen, die voor het eerst in deze vergadering als Voorzitter optrad, geluk met zyne nieuwe betrekking. Spreker zou niet den wensch koostcren, dat de Voorzitter zyne krachten zooveel mogelyk zou inspannen tot bloti der Vereeniging. By al hetgeen baron Van Brienen voor Wassenaar over heeft, was spreker daarvan reeds verzekerd. Maar toch- ir.ocht hy van harte den wensch uitspreken, en by meende wel de tolk to zyn van de gtheele vergadering dat baron Van Brienen nog jarenlang tot heil der gemeente in het algemeen en tot bloei der Vereeniging in het hyzonder als Voorzitter moge werkzaam zyn. (Applaus.) Baron Van Brienen, erkentelyk voor de tot hem gerichte woorden, beloofde met alle kracht to zullen blyven werken aan het wel zijn dor gemeente Wassenaar, zeide hy, ging hem zeer ter harte, en een zeer groot ge noegen dood het hem, dat zyne bemoeiingen door do gemeentenaren zoozeor worden op prys gesteld, daar zy herhaalde malen hier van blyke.n gaven, en nu ook gegeven hadden door zyne benoeming tot Voorzitter onzer Vereeniging. (Applaus.) Hierna niemand meer het woord verlangende, sloot de Voorzitter do vorgadering. Bohalve de reeds vermelde tentoonstelling in Augustus zal er ook hier in de laatste dagen van April eene tentoonstel ing gehouden worden van afgesneden bloemen. De pryzen voor die tentoonstelling zyn welwillend be schikbaar gesteld door den afgetreden voorzittor, nu eere-voorzitter, den weled.geb. heer C. J. Van dor Oudormeulen. Dit zal de oerste maal zijn, dat alhier eene zoodanige expositie gehou den wordt Daar do bloembollencultuur zich alhier jaarlyks uitbreidt, en er reeds een 125-tal personen zich er mee bezighoudt, zal een bezoek aan die tentoonstelling ongetwyfeld do moeite beloonen. Zeer wflseiyk hoeft het Bestuur gezorgd dat ze ook op Zondag na de godsdienstoefening geopend is. Wil men oen eenigszins druk bezoek hebben, dan moet het toch van onze naastbygelegen steden 's-Gravenhage en Leiden komen, en daar op Zondagen, by goed weder, Wassenaar toch reeds, vooniaraeiyk het „Huis den Deyl", druk bezocht wordt, mag het immers een zeer onschuldig vermaak genoemd worden Flora's kinderen in hunne schoonste schakeeringen te beschouwen en te bewonderen. Op de door Burgemeester en Wethouders van Oegstgeest vastgestelde kiezerslysten komen voor 355 namen van kiezers van leden van den Raad, zoowel van do Tweede Kamer der Staten Generaal, als van de Provinciale Staten. Beroepen is by do Ned.-Herv. gemeente te Oudo-Wetering ds. H. G. Van Endt, te Woerden. do bosschen was, zag ik hem reeds terug- keeren met den kolonel in zyne armen. Da arme man was morsdood. Zyn geweer was tegen ten vooruitspringenden boomtak afge gaan on had hem in het hart getroffen. Tom droeg hem naar huis en legde hem op zyn bed zonder een woord te spreken; daarop koerde hy zich tot my en zeide op een innig droevigen en oudeiworpen toon, die my dcor do ziel sneed: „Massa nu heer is. Wat blieft gy ik doen zal?" Ik bracht miss Sterling met het droevige nieuws in kennis; haar verdriet was over stelpend. De kolonel was als een vader voor haar geweest en sinds langen tyd had zy goene andere familie gehad dan hem. Op haar verzoek telegrapheerde ik aan verscheidenen zyner oude vrienden, waaronder ook aan den advocaat, die zich al met de familiezaken be lastte, toen de plaats in de bergen slechts een klein gedeelte uitmaakte van de bezittingen. Tom reed hen by aankomst tegemoet, maar aan tafel zag ik dat by my op de plaats van den kolonel gezet had. Ik maakte daar aan merking op. „Dit is waar gy behoort nu, massa," zeide hy zacht en plaatste zich achter my, met de armen over de borat gevouwen. Hy bediende nu my als hy deD kolonel had gedaan, terwyi hy op niemand anders lette, maar toen de maaltijd afgeloopen was, trad hy ons tege moet, toen wy de kamer wilden verlaten. „Meheeren," zeide hy, „het is driest tot u to spreken allen, want ik bang ben gy niet begrypt wat ik zeg. Dit heer, mr. Frazer, hy j8 des konnete erfgenaam. Ik geen kwaad doen wil aan miss Annie, maar ik vertellen moet de waarheid. Meheer Frazer, hy is de konnels erfgenaam van alle bezittingen." „Wat bedoelt gy, Tom?" vroeg de advo caat hem. „Ik bedoel wat ik zeg. Ik hem verdacht den eersten keer ik hem zag. Hy net is als dat portret, van den konnels grootvader, dat vroeger hing in de groote eetkamer van het oude huis. Maar is het niet helder genoeg? Heeft hy niet gezien de bloedvlek Daar geen twyfel aan is. Gy moet vragen naar moeder en grootmooder en gy zien zult, mr. Frazer heu8ch de erfgenaam is. Dat is wat ik zeggen moest, meheer." De advocaat, die om Toms tussc-henkomst had geglimlacht, deed my een paar vragen, die zyne bolangstelling opwekten, en eer or een uur verloopen was, waren wy allen ge dwongen te bekennen, dat Tom goiyk had. Ofschoon ik, die op zulke zaken nooit lette, het in het geheel niet geweten had, kon myne afkomst in de vrouweiyko linie, van myne moeder uit, duideiyk teruggebracht worden tot den boozen overgrootvader, die in dezelfde betrekking stond tot den kolonel als tot my. Ofschoon miss Sterling opgegroeid was in de meening, dat de kolonel haar naaste bloed verwant was, was zy echter verder van hem verwyderd dan lk. Zooals do advocaat het my uitlegde, was ik zonder twyfel de wettige erfgenaam van de kleine bezittingen van kolonel Macdonald, daar hy zonder testament gestorven was. Ik deed echter onmiddeliyk van deze rechten afstand, maar de zaak kwam miss Sterling ter ooren, die in geen geval bezit wilde nemen van het goed. Het was voor my natuuriyk even onmogeiyk er gebruik van te maken, maar toen ik haar myne liefde verklaard had, die steeds inniger geworden was in de weken, dat wy te zamen hadden geleefd, weigerde zy niet myne vrouw te worden, en de quaestie van eigendom zonk dus in het niet. Sinds dien tyd zyn drie of vier jaar ver- loopGn en ik kan gerust zeggen, dat ik een buitengewoon gelukkig leven heb geleid. Maar ik heb nooit geheel de herinnering uit myn geheugen kunnen verbannen aan do zonder linge omstandigheden, die den dood van den kolonel voorafgingen, en vreemd genoeg, maar onlangs bobben verscheidene kleine gebeur tenissen er too medegewerkt, om my de zaak weer opnieuw in het geheugen te doon bren gen. Het is zeker, maar toen ik den volgenden keer naar don muur keek, wa3 hy zoo wit als sneeuw, en van dat oogenblik af heb ik or nooit meer iets op kunnen ontdekken. Soms denk ik, dat myne zenuwen erger ge schokt moeten zyn geweest dan de doctoren hebben ingezien, toen ik het Noorden verliet, en dat deze pyniyke gebeurtenis, voortge komen uit oene zekere zinsbegoocheling, het hoogtepunt als het ware was van myne ongesteldheid. Is dit zoo, dan heb ik er nooit weer last van gehad. Tom gelooft natuuriyk niet aan zulk eene verklaring. Hy golooft stellig, dat het de oude toovonares is geweest. Hy hechtte zich onmiddeliyk na den dood van den kolonol aan my, torwyi hy zyn vorigen haat vergeten scheen te zUn, en heeft my steeds met stomme gehechtheid gediend, waaraan ik geene woorden zou kunnen geven. Er is eene erfelyko getrouwhoid in hem. Annie houdt voel van het oude huis in de borgen, en ofschoon hot eenigen tyd geduurd heeft, eer ik my over de droevige gebeurte nissen kon heenzetten, waarvan ik daar ge tuige was geweest, houd ik er nu ook veel van. Wy gaan er met ieder jachtseizoen heen. Misschien had ik dit jaar geen tyd kunnen vinden voor hot uitstapje, als het niet om Annie was geweest. Zy was niet wol en verlangde zóó naar de plaats haror jougd, dat ik het haar niet kon weigeren. Ik bon er echter niet zeker van, dat het haar goed doet. Zy beklaagde er zich juist gisteren over, dat zy last had van hare oogen. Ik denk dat wy maar weer terug moeten gaan naar het Noorden. Zy zegt dat zy zich onlangs ongorust gemaakt hooft door dingen te zien, die in werkelykheid niet bostonden li donkere plekken en zoo meer. Het is niets 'o natuuriyk is het niets maar het maakt my zenuwachtig. De oude traditie is haar nooit verteld geworden, maar laatst zag ik Tom haar aankyken, zooals eene kat eene muis begluurt, en gisteren ontmoette ik hom, uit de groote zaal komende, met knikkende knieën en een aschgrauw gelaat. Ik ging naar binnen en daar zat myne vrouw, naar den witten muur tegenover haar starende. Wat zou zy daar zien? Zoe Dana Undkruill.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1