N°. 10449. Donderdag 15 Maart. A\ 1894. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van ,§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit noiumer bestaat nit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 14 Maart. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. i i f 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers 4 4 1.40. 0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grooter» lettors naar plaatsruimto. Voor het incassoeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Officieel© Kennisgoviuffoi1. Vergaderiug Tan 4ea ttemeeutcraad tan Lelden, op Donderdag 15 Maart, des namiddagB te twee ureD. punten ter behandeling: 1®. Verzoek van A. H. Van den Oever, om een lokaal der Gymnaatiekechool te mogon gebruiken, voor het gevon van onderwijs in do Handels wetenschappen. (59). 2°. Idem v,n J. B. Hoogeveen, betrekkelijk ai braak van hot voormalige kruithuis aan den Vest wal. (60). 3°. Idom van het Bestuur van de sociëteit Amicitia, tot het doen roeien van boomen op het terrein der Bulteaeocioteit. (68). 4®. Idem van den Directeur der Loldsche Melk inrichting, om eene yzeren pijp te mogen leggen naar de BynabargerBingelgracht. (65). 6°. Voorstel tot verboogmg der begrooting, dienst 1894, met 2300.— (reinhouden van de ge meente). (82). 6°. Idem tot wijziging van de heffing van eene belasting voor plaatsen op do onderscheidene markten of elders. (55). 7°. Idem omtrent de vee- en vlecechkeuring, met etaat van af- en overschrijving ad ƒ1200.—. (61). 8°. Idom omtrent de verpachting van de Gehoor zaal. (14, 28 en 67). 9°. Verzoek van V. Van Doveron, om ontslag ala tweede ondorwijeor aan do school 8de klasse No. 1. (66). 10°. Verzoek van Mevr. Malngay, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld, Hoogere Burgor- school voor Meisjes. (07). 11°. Staat van af- cn overschrijving op do bogrooting van den Sohuttersraad, dienst 1898. (68). 12°. Idem alavoren van de BaDk van LeeDing. (68). 1S°. Voorr.tel tot wijziging van do VerordeniDg op do heffiDg van eone Plaatselijke Directe Belas ting. (818 en 326 van 1898). 14°. Bekening van do Plaatselijke Schoolcommissie over 1693. (68). DRAK&IVET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leidon treDgen by deze ter algemeeno kennis, dat door JOHa. VEILBBIEF, wonende te Leiderdorp, een ver zoekschrift is ingediend om vergunning voor don kleinhandel in sterkon drank in hot perceel Zuid- Bingel 84. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. JUTA, Wethr., waarn. Burgemeester. E. KIST, Socrot&ris. Leiden, 12 Maart 1894. Op de heden door Burgemeester en Wet houders der gemeente Zwammerdam vastge stelde kiezerslijsten voor 1894 komen voor: 180 kiezers op de lyst voor do T woede Kamer, 179 kiezers zoowel op de lyst voor de Provin ciale Staten als op die voor den Gemeunte- raad. Onder gomelde kiezers behoort één lodger. Naar men wil, zullen de Koninginnen den 3aen April haar jaarlyksch bezoek aan de hoofd stad brengen. Do datum is echter nog niet met zekerheid vastgesteld, omdat het nog niet vast staat, of do Vorstinnen, na Haar bezoek aan Amsterdam, naar Den Haag zullen terug- keeren of onmiddellijk van Amsterdam het zomerverblijf te Soestdyk zullen betrekken. In het laatste goval zouden zij 10 April in Ara sterdam komen. Dit jaar zal er tydons het verblijf dor Vorstinnen te Amsterdam geen raout gogeven worden. Tegen 1 Mei a. s. zal worden benoemd tot hofmaarschalk van H. M. de Koningin jhr. H. Clifford, ter vervanging van G. L. M. baron Taets van Amerongen van Natewisch, die eervol ontslag uit die betrekking heeft verzocht. De toestand van den heer Clercx, lid van de Tweede Kamer, hoeft eone gunstige wending genomen. Op verzoek van hoogere autoriteiten zal het Nederlandsch-Belgisch Zouaven-comitó in den loop der maand Mei den 100 jarigen geboortedag van Paus Pius IX te Rotter dam plechtig herdonken. Op voorstel der commissie uit de „Koninklijke Academie van Wetenschappen" werd van de 15 ingekomen Latynsche prijs verzen ter bekroning uit het legaat Hoeufft met eene gouden medaille, ter waarde van ƒ200, bekroond Johannes Pascoli, te Livorno, voor een gedicht: „Phidylé." Vier andere gedichten zullen met goedvinden der dichters loffelijk vermeld on op kosten van het legaat gedrukt worden. Naar men vernoemt, is jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem, toegetredon als donateur der Alge- meene Veroeniging voor Bloembollencultuur. Naar wy vernemen, zal de chirurgische kliniek van prof. Von Eiselsberg, te Utrecht, eene uitbreiding ondergaan. Een godeelte van het laboratorium in het Sterrebosch zal waar schijnlijk ten dienste van die kliniek in gebruik worden genomen. NR. Ct.) De 2de luits. H. G. Rambonnet en D. C. M. Andró do la Porte, van het 1ste reg, vesting-artillerie te Utrecht, worden 1 Sep tember gedetacheerd bij de 1ste afdeeling der krygsschool te Breda. De kapt. ter zee F. J. Stokhuyzen keert wegens langdurig verbiyf in Oost-Iudië tegen 1 Juni naar Nederland terug. De Nederlandsche Weerbaarheidsver- oeniging zal einde dezer maand waar schijnlijk den 27sten een militairen marsch maken van Utrecht naar Arnhem. De verschillende afdeelingen zyn uitge- noodigd. De Haagsche afdeeling zal aan dezen marsch, waarbij do leden in uniform gekleed en met geweer, sabel, enz. gewapend zullen zyn, deelnemen. Nader wordt uit Arnhem gemeld, dat de Vogel- en Plantentuin van het landgoed „Prezikhauf" bestemd zijn voor een R.-K. sominarium. De Raad der Friesche gemeente iEngwirden kan het over de gomeentebegrooting 1894 maar niet eens worden met heeren Gedeputeerde Staten van Friesland. De Raad heeft onder ontvangsten ƒ3500 rijkssubsidie alsnoodlydende gemeente uitgetrokken, daar de ƒ2000, ont vangen voor 1893, op verre na niet voldoende was. Gedeputeerdon wenschen opnieuw f 2000 daarvoor uitgetrokken te zien en in de ver gadering van den Raad van Maandag 12 Maart jl. werd een besluit van Gedeputeerden mede gedeeld, dat zij voor den post van 3500 hunne goedkeuring aan de bogrooting moesten ont houden. De Raad volhardde echter by do uitge trokken f 3500 en besloot niet eerder op de missive van God. Staten te antwoorden, dan nadat het kohier van den lioofdelykon omslag over 1894 zal zyn vastgesteld, om dan met cyfers te bewyzen, dat de uitgetrokken 3500 rykssubsiüie volstrekt noodig is voor de huis houding der gemeente, daar er niet aan gedacht mag wordon, om de contribuabelen, die reeds meer dan 6 pCt. aan hoofdelyken omslag be talon, nog zwaarder te belasten. De Staatscourant van 14 dezer bevat een reisrapport van Hr. Ms. „Bonaire", belast mot hot politie-toezicht op de visschery in de Noordzee, van 18 tot 27 Febr. jl. Daaraan is het volgende ontleendGedurende dezen kruis tocht bleken de Nederlandsche beuger3 zeer verspreid te visschen benoorden de 54 gr. breedte en tusschen do 2 en 6 gradon O.-lengte. Onder de verschillende onbekende visschers- vaartuigen, wier nationaliteit niet te onder scheiden viel, waren wellicht meerdere Neder landsche, waarop, als de omstandigheden het hadden toegelaten en zy zich door de drie kleur hadden onderscheiden, aangestuurd zoude zyn om bericht of om hen te rapporteoren. Het vertoonen dor vlag, algemeen toegepast, zou het politio-toozlcht, dat door het verspreid visschen der beugers binnen eene groote uit gestrektheid zeer beraoeiiykt wordt, in de hand werken. Overtredingen vielen niet te constateeren en geene vreemde kruisers werden ontmoet. Bij koninkiyk besluit van 13 dezer is de Commissaris der Koningin in Zuid-IIolland ge machtigd tot het byeonroopen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op Dinsdag 3 April a. s., om dan aan de orde te stellen do verkiezing van een lid der Eerste Kamer, in plaats van wyien den hoer J. Van der Breggen Azn. Met ingang van 1 April a. s.lo.de hoofd inspecteur van admin. G. H. C. Van Nuys, op zyn verzoek, op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor zyne langdurige en goede diensten en hem toegekend een pensioen van 2100 's jaars en eene verhooging ingevolge art. 1, c, der wet van 1 April 1875 van ƒ900 's jaars; 2o. bevorderd: tot hoofdinspec teur van adm., den inspecteur van adm. W. H. F. Vogel; tot inspecteur van adm., den off. van adm. 1ste kl. D. A. Van der Laan; en tot off. van adra. 1ste kl. den off. van adm, 2ao kl. A. M. Post Uiterweer; 3o. aan den gep. off. van adm. lsto kl. C. H. S. Pastor, verleend de titulaire rang van inspecteur van administratie. Benoemd: by het wapen der inf., by het lste regtot majoor, de kapitein J. Van der Horst Bruyn, van het 8sto reg.; by het 5de reg., tot eersten luit., de tweede luit. J. Reyers, van het corps. Benoemd: by het wapen der art., by het 3de reg. versting-art. tot kol., de luit. kol. H. W. Alma, commandant van het corp3. Met ingang van 1 Moi a. s. aan C. Veldheer, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het Rykstelegraafkantoor te Vlissingen. Aan den veearts J. Wester, te Utrecht, op zyn verzoek, met ingang van 16 dezer, eervol ontslag verleend als tydeiyk assistent aan 's Ryks Veeartsenyschool aldaar. Indisch Genootschep. Gisteravond werd in het Indisch Genoot schap door dr. J. J. M. De Groot, hoogleeraar te Leiden, de vraag behandeldHeeft bezorgd heid voor overgrooten toevloed van Chineozen naar onze koloniën recht van bestaan? De heer De Groot begon met er op te wyzen dat onder de vele bezorgdheden, die onze Indische wereld bezighouden, waarschyniyk behoort de vrees voor de Mongolen-invasie, voor eene overheersching der Chineezen in onzen Archipel, die wellicht gevaaiiyk zou kunnen worden voor ons bestuur. Tot dusver is echter nooit nagegaan of or inderdaad redenen bestaan voor die vrees. Natuuriyk, want daar voor moet men zich geheel op de hoogte stellen van de Chineesche opvattingen, gewoonten en gebruiken. Spr. word in staat gesteld China te doorkruisen in alle richtingen en zich op do hoogte to stellen van de toestanden. Het emigratie-gebied in Chma nu is beperkt- tot tweo provinciën: K wangtoen on Toekien, het zuidoostelijk gedeelte van China, en van daaruit gaan de emigranten niet enkel naar onzen Archipol, maar ook naar de Straits, Manilla, Australië en California. By toeneming dor emigratie zou deze zich dus in elk geval splitsen in verschillende richtingen, wat by de bcoordeeling van bet vraagstuk van groot belang is. Spr. schetste den toestand dier provinciën als zeer ongelukkig voor den landbouw, ten gevolge van veelvuldig gebrek aan water. Hoe dieper men echter in 't binnenland door dringt, neemt de vruchtbaarheid toe, zoodat er soms tweo oogston mogelyk zyn en hier en daar suikerriet kan worden aangekweekt. Dio enkele vruchtbare plekken vormen eene schrille tegenstelling met het geheele land. Ten gevolge van ontwouding is er in het emigratie-gebied goen geregelde regenvalvoort durende droogte of overstrooming wisselen eikaar af. Boschcultuur en bevloeiingswerken zyn in China geene zaak van hoogerhand. Betrekkelijk weinig gronden zyn dus in gebruik, terwyi er duizenden bunders onge bruikt liggen langs de hellingen, waar slechts do tyger huist. Alle producten moeten door koelies worden vervoerd en stygen dus zeer in prys na eenige dagreizen. De bevolking is dus feiteiyk beperkt tot do producten, op de plaats zelve gekweekt. Uitstrooming der Chineezen naar het buiton land is dus volstrekt niet het gevolg van overbevolking. De hoofdreden van de uitvloeiing der Chi neezen 13 dat zelfs in de streken, waar do landbouw wordt beoefend, de oogst vaak mis lukt, en de communicatiemiddelen niet toe laten elkaar te helpen. De vree3 voor een algemeenen oxodus van Chineozen is dus betrekkeiyk zeer overdreven, te meer, daar er nog meer veiligheidskleppen zijn, o. a. de vernietiging van Chineozen by opstanden en door twisten onder de verschil lende stammen. Bovendien wordt het emigratie-vraagstuk vooral behoerscht door de vraag naararbeids kracht buiten China. In China is de arbeid uiterst goedkoop, bjjna waardeloos. By massa's heeft men er leegloopers en de dragers kun nen ternauwernood hun brood verdienen: 16 cents per dag. Waarom bestaan er in China nu geene groote ondernemingen? Omdat, volgens Chineesch staatsrecht, alles on ieder den keizer, don zoon des hemels, toebehoort, die alles in bruikleen geeft en alles weer kan nemen, een middel, waarvan veelvuldig gebruik wordt gemaakt, zoodat belastingen oigenlyk over bodig zyn. Wie wat bezit, blyft op zyn geld zitten en houdt zich arm. Fabrieken zyn onmogelyk, want de Mandarynon zouden spoedig de kas komen nazien, of, by spoorwegondernemingen, eonige locomotieven komen naasten. Wanneer men er nu op let, dat in onzen Archipel de weoldorige natuur tot landbouw aanlokt, maar de arbeidskracht ontbreekt, dan is het raadsel der Chineezen-omigratie opge lost. De trekkende kracht, op de bevolking uitgeoefend, is even groot als de duwende kracht en wordt nog bevorderd door het stoombootverkoer. Tempert men de vraag naar arbeiders, de toevloed zal vanzelf verminderen, de ervaring heeft dit trouwens in de Straits en in Deli geleerd. De landverhuizers worden overigens in China door agenten byeengeraapt. Men zou ook een verbod kunnen uitvaar digen om ze in Indiö toe te laten. Dit zou kunnen geschieden zoDder eenige vrees voor tegenstand van China, daar de Regeering aldaar met leedwezen de emigratie aanschouwt. Sprekers eindconclusie van zyne boeiende voordracht was deze, dat het Koloniaal Gouvernement zich in zyne gedragslyn tegen over de Chineezen niet behoeft te laten be- heerschen door al te greote vrees voor toevloed van Chineezen. Tenzy andere redenen daartoe mochten nopen, kan het gerusteiyk nieuwelingen vry toelaten, vooral op Sumatra's Oostkust, op Banka en Billiton, waar zy zeer noodig zyn, en kan hot zich houden aan de gezonde ge- dragsiyn, tot dusver gevolgd. Aan het daarop gevolgdo debat werd deel genomen door de heeren Spaan, Quarles van Ufford, Bodemeyer en Bruinsma, die door prof. De Groot werden beantwoord. Ton slotte betuigde de voorzitter den hoog leeraar De Groot barleiyk dank voor zyne belangryko mededeelingen. Gemengd Nieuws. Yan de firma Van Vollenhoven en Co., bierbrouwerij en azynmakery „De Gekroonde Valk", te Amsterdam, ontvingen wij eene nieuwe reclame-plaat, vervaardigd by de firma Emrik en Binger, te Haarlem. Deze in kleuren bewerkte plaat stelt eene oude vrouw, wo zullen maar zeggen een grootmoedertje, in gemakkelyken stoel gezeten, voor, in gezelschap van een aardig jong meisje, haar kleindochtertje, 't Kan ook best oudtante en achternicht zyn. Wie zal het uitmaken l Dit staat echter vast: 't is oud en jong, die daar vóór zich hebben staan een flescbje, waarop het etiquet met den „gekroondon valk" en: „Van Vollenhoven en Co's. Extra- Stout, Amsterdam," benevens naast grootje's bril een glas met don versterkenden drank, door geneeskundigen meermalen warm aanbe volen en, dit vooral drukt de plaat uit: heil zaam voor jong en oud. Burgemeester en Wethouders van Zegwaard maken bekend dat eiken Woensdag van halfnegen tot halftien 's voormiddags, ten huize van den heer H. Reidt, arts aldaar, gelegenheid bestaat tot kostelooze inenting en horinenting. Als een bewys, dat er in don togenwoordigen tyd gebrek aan onderwyzend personeel is, kan dienen dat er geen onkelo sollicitant zich heeft aangemeld voor de be trekking van onderwyzer aan de openbare school No. 1 (dorp) te Zwammerdam. (Jaar wedde 600). De zeer gunstige ligging van Zwammerdam aan den Staatsspoorweg kan toch geen beletsol zyn, dat er zich op die jaarwedde geene sol licitanten aanmelden. De timmerman te 's-G r a v en h age, verdacht van mishandeling van zyne vrouw, welke den dood ten gevolge had, is in voor- loopigo hechtenis gebracht. Vanwege de Hollandscbo Maat schappij van Landbouw, afd. Rotterdam, Schiedam en omstreken, wordt te RotterJam eene tentoonstelling gehouden in Do Doele van gemost vee, van ongemest vee en van pluimgedierte. Deze laatste tentoonstelling is weor zeer uitgebreid en omvat 336 nummers. De afdeeling gemest vee omvat 175 num mers. Voor ossen werden o. a. bekroond late prys K. Molenaar te Aalsmeor, 3do prys M. Van Zwieten te Aarlanderveen. VarkensEerste en derde prys, Gebr. v. d. Geest te Zwammerdam. De door de Slagersvereeniging uitgeloofde pryzen van 25 en 10 voor het beste voor de slachtbank geschikte rund of varken zyn onderscheidenlijk behaald door G. J. Witt- kampf te Schiedam en A. C. L. Schyf te Rotterdam. De zaakwaarnemer T. die meer- malen wegens mishandeling terechtstond had zich gisteren te Amsterdam weder voor een dergeiyk feit te verantwoorden. Op den Bsten Februari moest do deurwaarder D. beslag loggen op den inboodel van zekeren v. d. W. in de Spaarndammorstraat. Do woning was gesloten, doch v. d. W. zeide, dat hy den sleutel zou gaan halen by zyne vrouw, die by familie vertoefde. V. d. W. kwam terug in gezelschap van T. Do woning werd open gesloten, beslag werd gelegd en zekere B., een grysaard, gebogen van gestalte en zwak van lichaamsbouw, werd tot bewaarder aan gesteld. Doch T. verzette zich tegen die aan stelling, want hy kende B. als een bewaker, die niet was te bewogen, om zyn post te verlaten. Do deurwaarder, die onaangenaam heden wilde voorkomen, zeide tegen B., dat by de kamer, waar men zich bevond, zou ver laten. Onder bedreiging, dat by den man van de trap zou gooien als hy niet heenging, liep T. hem achterna en onmiddellyk daarop volgde een slag. T. kwam terstond weer in de kamer en voegde v. d. W. toe, die ook het vertrek even had verlaten: „Hoe kan je dien man zoo de trappen afgooien l" Ter zitting hield bokl. vol, dat v. d. \V. volgens hem een zeer weinig betrouwbaar individu B. van do trap had geworpen; doch get. v. d. W. verklaarde, dat hy weer in de kamer terug was, toen B. van do trap werd geworpen. V. d. W. op zijne beurt was niet byzonder goed te spreken over zynvroegeren raadsman, die hem in zaken benadeeld zou hebben. Get. B. zelf verklaarde dat niemand andera dan T. hem van de trap had geworpen, waar door hy eene bloedende wonde aan het hoofd bekwam. De overige getuigen hadden T. herhaalde bedreigingen hooren uiten en verzekerden dat do val van B. onmiddellyk gehoord werd, nadat T. do kamer had verlaten. Het O. M., waargenomen door mr. Regout, achtte het wettig en overtuigend bewys voor het ten laste gelogde geleverd en vorderde maanden gevangenisstraf. Bekl. bleef by zyne ontkentenis. Uitspraak over 8 dagen. Omtrent de zaak van het to Rotterdam verschynonde blad „De Vlinders" verneemt men nog het volgende: By don officier van justitie werden „plain tos" ingediend wegens smaadschrift en wegens afdreiging (chantaee). In het op de laatstge noemde plainte betrekking hebbend geval was aan den betrokken persoon reeds tot tweemalen toe eene zekere som afgeperst. Door de recht bank werd toen rechtsingang verleend met verlof tot huiszoeking en papier-onderzoek. Op hetzelfde tydstip hadden daarna by verschillende personen huiszookingen plaats: t. w. op het bureau der redactie van „De Vlinders" in de Goudsche straat, in de drukkery op het Stroovoer en by enkele medewerkers aan het blad. Ook eene huiszoeking te 's-Gra- venhage stond met de zaak in verband. De zaak is thans nog in instructie en zal haren verderen loop hebben. No. 20 van „De Vlinders" is ten gevolge van het uit elkander nemen van den drukvorm vóór het afdrukken, wolk feit wy vroeger vermeldden, niet verschenen. Later is de uit gave van het blad echter voortgezet. Hot bericht, door verschillende bladen medegedeeld, als zouden by deze zaak eonige jongelieden van goeden huize betrokken zyn, die aan lagor wal waren goraakt, is uit d& lucht gegrepen. (N. R. G.) Voor den rechter-commissaris, belast met de instructie van strafzaken in het arrondissement Middelburg, mr. S. Gra- tama Hz., zullen wordon gedagvaard al de raadsleden der gemeente Grauw als getuigen en de burgemeester dier gemeente als ver dachte, ten einde te worden gehoord omtrent de onregelmatigheden, welko aldaar hebben plaats gehad by de benoeming van een onder wyzer. Te Breda zyn Zondag tweelyken uit de gracht opgehaald. Het eene was van een veld-artillerist, het andere van D. K., een jongmensch uit Ginneken. Beiden waren in maskerade pak en werden sinds carnaval vermist. Wegens een geval van honds- dolheid te Raamsdonk, moeten de honden aldaar en in 31 andere gemeenten vier maan den den muilkorf dragen. Twee personen te Raamsdonk, die door het dolle dier gebeten zyn, zullen waarschyniyk naar dr. Pasteur te Parys vertrekken. By eon op Zondag te Oosterhout ontstanen twist tusschen een veld artillerist uit het garnizoen Breda en eenige burgers, ont ving oen dezer laatsten van don militair eenige sabelhouwen over het aangezicht, terwyi een groot stuk van zyne kin werd afgebeten, Hy werd nog denzelfden avond verbonden. Den militair werd zyne sabel ontnomen, wat hem vormoedolyk eene niet geringe straf zal bezorgen. Te Tilburg heeft een werkman in de afgeloopen week twee dagen na elkan der zyne vrouw met eeno revolver bedreigd, welke met zes patronen was geladen. De eerste maal ontnam zy hem het wapen, maar den volgenden dag, nadat hy te 's Her togenbosch eene nieuwo gekocht had, kwam by in eene vlaag van woede by haar terug zy had intusscben de wyk naar hare ouders genomen en lichtte de revolver op haar hoofd. Doordien zy hem op de hand sloeg, kreeg het schot eene andere richting, gelukkig zonder iemand te raken. Op haar hulpgeroep vluchtte de man de woning uit en is sedert dien tyd spoorloos verdwenen. Alleen is van hem een briefje uit het naburige Berkel ontvangen, maar daar is hy niet te vinden. To Breda zyn door burgemeester en wethouders, op voordracht der gezondheids commissie, 160 woningen onbewoonbaar ver klaard. Men heeft gepoogd den trein Hasselt Maeseyck te doen ontsporen, door een stuk yzer op de rails te leggen.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1