Burgerlijke Stand ran Leiden, Te Antwerpen maakt men zich ernstig ongerust over eeno boot van de Wilson-HJn, de Apollo", die reeds voor acht dagen binnen had moeten zijn. De boot, welke gewoonlyk veertien a zestien dagen over de reis doet, heeft 11 Febr. Nieuw-York verlaten en is dus reeds 24 dagen onderweg. Men behoeft echter nog niet aan het ergste te denkenhet is toch mogelijk dat de boot een ongeluk aan de machine beeft gehad en ten gevolge daarvan vertraging ondervindt. Een i n Fr an k r ij k t er u gg ok e er d Fransch officier heeft nog het volgende mede gedeeld omtrent de overgave van koning Behanzin. Toen deze door allen verlaten was en inzag verloren te zijn, liet hij zijne moeder by zich komen en zeide: Ik zal mi) overgeven aan „den koning der Franschen", maar mjjn vader ölegle moet dit weten; „u moet dus daartoe naar hem toe gaan." Dadelijk liet Behanzin der ongelukkige het hoofd afsnijden, terwijl h(j ongevoelig hier van getuige was. Bij de Dahomeyers bestaat de gewoonte om op gelijke wjjze slaven ter dood te brengen, die boodschappen aan overledenen moeten overbrengen, zoodat deze gebeurtenis geene te groote verwondering behoeft te verwekken. Onder de talrijke anarchisten, die dezer dagen te Parijs in hechtenis werden genomen, is ook een zekere Justin Bécu. Daar dit een zonderlinge en zeldzame naam is, zou het best kunnen zijn dat deze compagnon nog familie is van mme. Du Barry, zegt de „Figaro". De bekoorlijke gunstelinge van Lodewijk XV liet zich Jeanne Gomard de Vaubernier noemen voordat zU met den graaf Du Barry trouwde, maar inderdaad was z\j de natuurlijke dochter van eene zekere Anne Bécu, genaamd Quantigny. INGEZONDEN. Slotwoord, Dat onze ontboezeming naar aanleiding van de kunstproducten van Toorop aanstoot zoude gevon aan hen, die daarvoor groote bewonde ring gevoelen, was te verwachten. Het is te betreuren dat de meesten onzer philosophisch niet genoeg ontwikkeld zyn om ons buiten onszelf te kunnen denken en het in de objectivi teit zoo ver te brengen, dat wy daarmee aan werven de kunst om ons gevoelen over schoonheidszaken uit te spreken, zonder dat wy den kunstenaar leed doen of ergeren. Vrienden van den heer Toorop spreken ons over hem als een beminiieiyk, talentvol per soon, in wion eene echte kunstenaarsziel woont. Dat de kunstenaar Toorop by het lezen onzer ontboezeming glimlachte en ze dom naïef noemde, zooals een zyner verbolgen vrienden meedeelt, verwondert ons niet. Van zyn stand punt is dit volkomen natuuriyk en wy be rusten daarin. Do heer Toorop zal voor ons by den kunstenaar vergiffenis vragen. Terecht zegt de heer v. D. in dit blad, ge wagende van onze ontboezeming, dat definities moeiiyk te geven zyn, zooals ook die van een schildery. Met de definitie, diewy gaven, deden wy eene zwakke poging, de figuren van Toorop's schemeravond traden ons voor don geest en het van de natuur afwykende dier beelden hielp door contrast onze gebrekkige definitie in het leven. Wy zagen nooit vliegende menschen en toch (die herinnering daagt nu op) zien wy op de transfiguratie door Raphaël, Christus zwe vende in bet luchtruim tussihen Mozes en Elias. Wy bekennen dat die zwevende beelden als voorstelling, geiyk zoovelen van dien aard uit dien tyd, .ons niet aesthetisch aandoen, hetgeen niet belet dat de figuren in haar ge heel, verwonderiyk schoon in houding en gelaat, voor ieder zonder navraag, aanbidding uitdrukken. Daarby zyn geen détails verwaar loosd, de schoone plooien der gewaden in ryko, volle kleuren drapeeren de leden der zwevende figuren los en natuuriyk, en al is do voorstelling er eene van dingen, die nooit gezien zyn, toch is het een schildery. By schilderyen, evenals by geschriften, komt de tyd, waarin ze gemaakt werden en worden, in aanmerking. Inderdaad, wy hebben ons weinig in dit gonre van moderne kunst bewogen, omdat hetgeen wy er van zagen ons niet aanlokte. Harmonie is eene Goddelyke zaak, maar wy, arme stervelingen, kunnen haar niet in alle opzichten verwezen- lyken of bereiken. In de poëzie kunnen dich ters mot beeldspraak wonderen verrichten en ons gemoed door hunne taal diep aandoen en roeren, maar de boelden der dichters, schoon in woorden, kunnen niet met hetzelfde succes geteekend worden. Wanneer een dichter schryft: „Verschrikt, ontsteld als aan den grond geworteld", dan verstaan wy wat de dichter meent. Eene plastische voorstelling daarvan, een menschelyk figuur uit welks voeten wortels in den bodem schieten, al is het om do symboliek te doen, vinden wy niet mooi. iWanneer, zooals heden ten dage voorkomt, eon schilder, beeldhouwer, oen kunstenaar, hoe dan ook, om den Joodschen wandelaar voor to stellen, aan zyn beeld voeten teekent of beitelt, dubbel do proportie dor natuurlyke verhouding, om daarmee aan te toonen dat die arme Jood zooveel loopen moet, dan vinden wy dat niet mooi. By analyse zou men ontdekken dat het idéé, aan de legende van den wandelenden Jood verbonden, tot straf eeuwig loopen zonder nisten, vernietigd wordt door hem zulke groote voeten te geven, waardoor hy 7.yn geforceerden marsch beter kan volhouden. Kan het fraai zyn aan den afhangenden arm van een machteloos weggedragen man eene ongeproportioneerd groote hand te teekenen, wordt daardoor de machteloosheid of de zwaarte van den arm duidelyker? Wy mogen voor onze byzondere meeningen niet langer aandacht vragen. Dat de tentoon stelling Toorop een druk bezoek geniet, ver heugt ons, ook en allermeest als een ver- biydend bewys van belangstelling. Over kunstzaken by getal stemmen te beslissen gaat niet aan, want wegen zou daarby meer beteekenen dan tellen. Ware het groot aantal bezoekers eens willens om te stemmen in twee bussen, bus van bewondering of bus van nieuwsgierigheid, zou dan de laatste het niet winnen? Wy zyn nog niet bekwaam om de nieuwe manier van werken onzer jonge kunstenaars mooi te vinden. Wy beroepen ons niet op de velen, die onze opvatting deelen. Niet ieder heeft lust voor zyne meening uit te komen. Zy mogen ons vergeven, die wy daardoor leed hebben gedaan! D. H. van 1 tot en met 7 Maart. GEBOREN: P. O. v. HoyniDgen gob. Lo MaitroZ. P. J. Flippo gob. Charitó D. J. M. Arbouw geb. Flaman Z. O. Dieaeveld geb. Arbouw D. A. Over- meer geb. Wallaart Z. H. M. v. Leeuwen geb. Huber Z. J. Smit geb Mulder Z.C. A. Styger geb. Lancel D. M. Zaalberg geb. Dekker D. M. O. Ooste- laar geb. Doornik Z. M. J. W. Bezie geb. Gattin D. S. Paddiat geb. v. d. Wetering D. E. v. Rijn geb. Kat 2 Z. G. E. Martens geb. v. Voorthuyzen D. E. Kramer gob. H aaebeek Z. O. M. Dreef geb. v. d. Berg Z. M. Kornmauu geb. Chaudron D. S. v.d. Nat gob. Butendijk D. M. v. Heidon gob. do Mey Z. G. Rtivoilo geb. v. d. Bont Z. M. W. v. d. Wilk geb. GacsZ. E. G. Doovo gob. Franken Z. J. Bavolaar geb Metselaar Z J. v. Putten geb. Duykers D. L. Spek geb. Schellingerbout D. J. H. O. Brouwer geb. Raneelaar D. E. Lugtighoid geb. Kasteden Z. J. Jongelecn geb. v. Putten Z. O. M. Teske geb. Gouvéo Z. A. M. Don Holder geb. v. Duyl D. J. C. Kerkvliet geb. Hokkor D. M. v. Tongeren geb. v. d. Berg D. O. V. "Vinkeatoin geb. Huber Z. J. Do Vrind geb. Elfrink D. S. E. M. Koronbof gob. Do Wolf D. GEDUWD: S. O. Kgletra jm. en A. V. W. Wille- brands jd. J. Lagas, jm. en E. Calkhoven jd. J. Vorver jm. on M. J. Duyverman jd. J. J.Epa- kamp jm. en E. Schenkeveld w. A. Kruit w. on E. Vroom Jd. O. Kühlman jm. en A. J. W. Boek wijt jd. OVERLEDEN: J. Schregol Z. 22 j. M. Tuuron- hout M. 29 j. J. P. Kool D. 68 j. J. Hardonborg D. 88 j. J. v. d. Hoven M. Cl j. M. O. O ver dijk geb. Togenlaar D. levenloos M. Otto geb. Dammo V. -17 j. A Raaphorst D. 39 j. P. J. Springer geb. Ooatveou W. 58 j. J. Vonk geb. Ver maas D. levenloos E. Koreman geb. Salomink V. 59 j. a. Do Wit Z. 2 J. W. A. v. Kampenhout D. 28 j.E. De Clor gob. Verlind V. 00 j. J. Car ton M. 75 j. A. J. Lut Z. 11 d. W. Fucha D. 1 J. J. v. d. Breggon M. 65 j. L. Brouwer D. 1 u. W Geuko geb. Kriek D. levonlooa F. J. Leuno Z. 4 j. BODEGRAVE. Bo vallen: A. Gozelle geb.Koster Z. P. Meerloo geb. Van Steeg Z. J. Koorn gob. Schouten D. 8. J. Stuivonborg geb. Do Jager Z. - A. M. Martens geb. Huijgena twee D. K. Hoo- gendorp gob. Van Doorn Z. O verlodon: J. Boogaard, wednr. van J. Plomp, 52 j. N. Kroon, wed. van K. Van Bonten, 60 j. T. Verhoul, echtg. van M. Versloot, 68 j. Gehuwd: C. De R\jk, wednr. van Fr. Hceme- bergen, 05 j. en A. Van Leouwon jd. 56 j. BOSKOOP. B o v a 11 o nE C. Le Grand geb. Van Doneoluar D. J. Vermeulen geb. Verkado D. J. B. Hcmelop geb. De Vriea Z. Overleden: M. Van Wilgen geb. Droog 69 J. HAZERSWOUDE. Bevallen. C. Lo Clorcq geb. Van Holst Z. D. Langoveld gob. Ziutel Z. W. Havennar gob. Endeveld Z. J. Van Klaveren geb. v. d. Loo D. Ovorloden: P. M. Pijuaker Z. 5 m. Gehuwd: J. Zekveld Jm. 25 J. en J. CokJd24J. KOUDEKERK. Be va 11 on: D. Molcma geb. v. Loeuwon D. A. Boogorvogt geb. Oseovoort D. M. Van Leeuwen geb. Hooraman D. Ovorledon: W. Den Hertog 2 m. G. Hoo- gervcgt 9 d. LEIDERDORP. Bevallon: H. Van Bemmel geb. Bosman D. P. Do Romya geb. Zwanenburg Z. O. W. E. A. Philippo gob. Dozy Z. E. Volkers geb. v. d. Ouweeion Z. M. Kantobeon geb. Verzeijl D. J. S. Favier geb. Wiekbart D. W. S. M. Volkers geb. Van Straaton Z. Ovorloden: M. J. Vromans D. 2 m. A. Van der Laan Z. 3 w. A. J. Doomink D. 20 j. Gehuwd: J. Verwey Jm. 28 J., en J. Van 't Riet 23 j. NIEUWKOOP. Bevallen: E. Schalkwijk geb. Van der Meer D. J. v. Poelgeest gob. Kranenborg D. E. Pieterson gob. Breewol D. G. WaDsinck geb. H\jman, levenl. kind. Ovorledon: Th. Grotnondijk D. 22 j. OUDSHOORN. Bevallen: J. Voorby geb. Ouds hoorn Z. J. Van den Eosoh gob. Van Dam Z. O verlodon: A. M. Faddegon D. 7 m. REEUWIJK. B o v a 11 o nP. Hey geb. Van Dijk D. - M. Verklei) gob. Klovcr D. C. Hagen geb. Natzijl Z. E. Van Wensveon geb. Schouten D. Ovorloden: O. Hofman 11 m. TER-AAR. Bevallon M. Van dor Jagt geb. Van der Mcor D. Ph. Hoogendoorn geb. Van dor Hoorn Z. Ovorleden: G. Van Boeren Z. 2 m. (wonende to Niouwor-Ametel). M. Ambagtsboer D. 10 m. J. J. Van Pijlen Z. 21 m. A. Lelieveld, wed. van O. Vis 60 j. WOUBRUGGE. Bevallen: J. v. d. Meer geb. l'Ami D. G. Vorborst geb. Vromans D. H. Straathof geb. Klein Z. J. Winters geb. Groen in 't Wont Z. J. G. Beijk geb. Sehramp Z. S. Zandvliet gob. KoDst Z. H. Windhorst gob. Kroon Z. Ovorloden: M. M. Hillenaar D. 18 m. S. Borst Z. 6 m. Gehuwd: A. Wesseling jm. 31 J. en M. Laros jd. 22 j. ZWAMMERDAM. Ovorloden: W. Van den Bosch D. 10 m. J. Bteenboek Z. 21 m. A. Leliveld Z. 5 m. —r~ G. Amersfoort Z. 12 d. Koi'lteiyLto Berichten. Uit het officiëelo jaarboek der R.Katholieke Kerk blykt, dat er thans zyn 13 patriarchen, waarvan 8 tot den Latynschen en 5 tot den Oosterschen ritus behooren. In Antiochië wonen zelfs 4 patriarchen, namelyk die der Syriërs, Maronieten, Latynen en Grieken. In westeiyk Europa zyn er slechts 2, namelyk te Venetië en to Lissabon, de overigen in het oosten, zooals te Konstantinopel, Alexan- drië, Jeruzalem, enz. Verder zyn er 171 aarts bisdommen van den Latynschen en 18 van den Oosterschen ritus. Het aantal Latynsche bis dommen bedraagt 708 en de gezamenlyke hiërarchie, dat wil zeggen, de kardinalen, pa triarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen, bestaat uit 1054 personen. Onder paus Leo XHI zyn 1 patriarchaat (te Carthago), 18 nieuwe aartsbisdommen en 77 bisdommen opgericht, terwyi deze paus in Schotland en Bosnië de kerkelyke hiërarchie heeft hersteld. Daaruit blykt, dat de R.-K. kerk onder het bestuur van den tegenwoor- digen Paus niet is achteruitgegaan. Yalsche Bankbiljetten. Naar gemeld wordt, zal de instructie in de zaak der valeche bankbiljetten weldra geslo ten worden. Alleen is het onderzoek der des kundigen nog niet geheel afgeloopen. De voornaamste verdachten, zooals Krausse, Frey en Van Liemt, moeten eene volledige bekentenis hebben afgelegd. Juffr. Toubaerts blyft echter ontkennen, dat zy wist dat de ƒ4000, die zy aan Krausse ter hand stelde, bestemd was voor do vervaardiging van valsche biljetten. BUITENLAND. Frankrijk. De Temps" gaat na, welke de gevolgen zullen zyn van de anarchistische propaganda, in den vorm van ontploffing en moord. Het blad noemt het een vreemd idéé, dat vrede en menschenliefde zouden worden bevorderd door schrik te verspreiden. In de maat- schappy bestaat evenals by ieder individu do zucht tot zelfbehoud. Deze zal oorzaak zyn dat de anarchisten, verre van hunne plannen verwezeniykt te zien, een ommekeer in de publieke opinie teweegbrengen, waarvan eene reactie van ver-strekkende uitvloeisels het ge volg moet zyn. Tot dusverre zyn twee slacht offers der anarchisten aan te wyzen. vervolgt de „Temps": het zyn de Republiek en de Vry- heid. Het blad koestert echter geene vrees voor den uitslag; zelfs bij de mogelykheid, dat de anarchisten in vereeniging met de socialisten een burgeroorlog door geheel Europa teweegbrengen, is de uitslag niet twyfelachtig. Het zwak optreden der jury en 't in het alge meen halfslachtige maatregelen nemen, levert echter voor den republikeinschen Regeerings- vorm, oordeelt de „Temps", een zeer groot gevaar op: onvermydelyk zou de reactie ten gevolge moeten hebben dat een despoot voor de veiligheid van allen zou gaan zorgen, dat het volk voor dezen een troon zou gaan bouwen en alle republikeinsche instellingen in duigen vallen. Om dat gevaar te bezweren, dringt de „Temps" op een streng toepassen der wetten aan, opdat niet gezegd kunne worden, dat een republikeinsche regeeringsvorm niet in staat zou zyn de openbare veiligheid te verzekeren. De Kamer, welke zich eenige dagen heeft bezig gehouden met de behandeling der interpellatie-Turrel over den ongunstigen toe stand van den wynbouw, heeft gisteren na uitvoerige discussie de veelbesproken ver kiezing van den heer De Yogué le Tournon goedgekeurd. De heer Brunetière heeft eergisteren zyne colleges in de Sorbonne hervat. "Weer maakten de studenten veel rumoer, maar de politie agenten, die in grooten getale aanwezig waren, bleven ten slotte meester van het terrein. Ondanks het kabaal, kon de heer Brunetière nu toch, hoewel met groote moeite, zyne voor dracht ten einde brengen. Evenwel heeft het openbaar college van Brunetière gistermiddag opnieuw aanleiding gegeven tot standjes, welke een oogenblik gedreigd hebben een ernstiger karakter aan te nemen. Eene poging is gedaan om eene barricade op te werpen, maar de politie heeft hare bezadigde en kalme houding niet laten varen. Tot nog toe is er dan ook verder niets voorgevallen. Het Quartier Latin heeft zyn gewoon aanzien; misschien wat meer drukte op straat en nog voller café's dan anders. Overal twee aan twee wandelende agenten en de sensatiewekkende opschriften, welke de druk-gevente „Presse" geeft: „Nieuwe onlusten in het Quartier Latin en de Sorbonne in staat van beleg." Ziedaar wat er te kyken valt. Do toestand van mevrouw Carnot, die aan rhumatische koortsen lydt, blyft ongunstig. Volgens het laatste bulletin is er geene ver betering gekomen. De inhechtenisnemingen van anarchisten te Parys worden yverig voortgezet. Gisteren werden er weer zeven door de politie gevat. Tevens vonden weer vele huiszoekingen plaats, maar byzonder gewichtige ontdekkingen schynt men niet gedaan te hebben. Dm" tsohland. In den Ryksdag zyn Maandag nog vele leden opgekomen tegen den minister van oorlog, die in de zitting van Zaterdag den generaal had verdedigd, die op een journalist had geschoten en de minister verzachtte zijne woorden in dezen zin, dat hy alleen de be- grypeiyke opgewondenheid van den generaal had willen verklaren en verontschuldigen. De heer Von Bennigsen, die het revolverschieten van den generaal evenmin goedkeurde als de te ver gaande verdediging van den minister, zeide evenwel: „Ik vraag den heer Bebel en zyn vrienden, of zy, indien de man, die in een geval als dat van Kirchhoff verkeerde, naar zyn stok of de karwats gegrepen en den lasteraar duchtig afgeranseld had, of zy dan niet allen zeggen zouden: jammer van eiken slag, die miste? (Levendige toejuiching van alle zydon.) Het ware te wenschen, dat onze woorden er toe bydroegen, dat dergeiyke ellendige en gemeene praat, die op de be hoefte aan de platste sensatie berekend is, aan de algemeene verachting werd prysge- geven, en voorgoed uit de fatsoenlyke Duitsche bladen verdween." (Algemoene toejuiching.) In den Duitsohen Ryksdag eindigden gisteren de algemeene beraadslagingen over het voorstel der regeering tot opheffing van het bewys van herkomst (Identitats-Nachweis) by den in- en uitvoer van granen. Het voorstel om het ontwerp te verzenden naar de commissie werd verworpen. De minister Von Posadowsky en de minister van financiën Miquel verdedigden het voorstel der regeering. Ook de woordvoerders der con servatieven, vry conservatieven, het centrum, de nationaal-liberalen en de vryzinnige ver eeniging verklaarden zich voor het voorstel der regeering. Alleen de sociaal democraten verklaarden zich er tegen. De heer Eugen Richter, van de vryzinnige volksparty, sprak ten gunste van het verzenden van het voorstel naar de commissie. Naar het verloop van deze debatten over de opheffing der herkomstbewyzen teoordeelen, lydt het geen twyfel, dat het ontwerp met groote meerderheid zal worden aangenomen, zelfs zonder beraadslaging in commissie. Heden zou de begrooting voor marine aan de orde komen. In do gisteren gehouden vergadering der commissie, welke rapport moet uitbrengen over het Duitsch-Russische handelstractaat, verklaarde de minister Von Bötticher nogmaals uitdrukkelyk namens het Pruisische ministerie, dat do opheffing der zoogenaamde Staffel- tarieven (de veranderiyke spoorweg-tarieven) niet alleen als een tijdeiyke maatregel, maar als definitief kan beschouwd worden. De Pruisische regeering staat er voor in, dat de afschaffing dezer spoorweg-tarieven inderdaad zal worden tot stand gebracht. De leden der commissie uit de westelyke provinciën ontvingen dezo mcdedeeling van der. minister met blyken van instemming, maar de conservatieven betoonden zich daar mede niet ingenomen, omdat daardoor de kan sen voor de aanneming van het handelstrac taat weer zyn gerezen. Een aantal leden van het centrum en do nationaal-liberalen, die tot dusver nog niet wisten of zy wel voor het tractaat zouden stemmen, hebben zich nu voor het voorstel der regeering verklaard. Het vooruitzicht der aanneming van het Russisch Duitsch handelstractaat door den Ryksdag van Duitschland wordt hoe langer hoe sterker. By de nationaal liberalen is nauwelyks nog oppositie te bespeuren. Van een gesloten verzet der conservatieven is geen sprake meer en het is waarschynlyk, dat velen zich van stemming zullen onthouden. Het onzekerst is nog de houding van het centrum, maar men veronderstelt dat ongeveer even veel leden vóór als tegen zullen stemmen. Alleen de anti-semieten zullen voltallig by hunne oppositie volharden. Prinses Ida van Schaumburg-Lippe is te Buckeburg in ruim 70-jarigen ouderdom aan de gevolgen van influenza gestorven. Met het oog op do vermelde onthullingen van de „Kladderadatsch", trekt het te Berlyn zeer de aandacht, dat de geheim-legatieraad Von Kiderlen, tegon wien in 't byzonder de aanvallen gericht waren, den keizer op reis naar Abbazia zal vergezellen, evenals vroeger als vertegenwoordiger van het departement van buitenlandsche zaken. Itn.liö. De „Riforma", die met de regeering van Italië in betrekking staat, noemt het aftreden van Gladstone een heuglyk besluit van eene periode van onzekerheid in EDgolands buiten landsche politiek en begroet Rosebery als een voorstander van den vrede van Europa en als een staatsman, die overtuigd is van de ge meenschap der belangen van Engeland en Italië. „Met mannen als Rosebery en Kim- berley, Crispi en Blanc weet iedereen precies, wat Italië en Engeland denken, willen en ver wachten, en dit geeft zekerheid voor den vrede van het werelddeel." Groot-Britanuië. De samenstelling van het nieuwe kabinet van Engeland is nog niet geheel voltooid, maar uit het feit, dat John Morley de porte feuille voor Indië heeft geweigerd en secre taris voor Ierland blyft, mag men beschouwen als een bewys, dat de Iersche home rule nog altyd een hoofdpunt van het liberaal programma blyft. Men zegt dat Morley heeft verklaard dat hy het voor zyn plicht hield, op zyn post te blyven. De radicale oppositie tegen lord Rosebery zwygt. In het regeeringsblad wordt de aftreding van den heer Gladstone medegedeeld met de by voeging: de koningin heeft het gevraagd ontslag „welwillend verleend." De radicalen nemen dit der koningin zeer kwalyk. Zy herinneren, dat toen lord Salisbury, „uit het oogpunt van staatsmanskunst en verstand een dwerg naast den heer Gladstone," aftrad, de koningin verklaarde, dat zy zyne aanvrage om ontslag „met zeer groot leedwezen" had aangenomen. Blykbaar, meenen de radicale bladen, ziet H. M. den grootsten Staatsman des Ryks met genoegen van het tooneel ver- dwynen, alleen omdat hy liberaal is, en be treurt zy het heengaan van eiken conservatief. De heer Herbert Gladstone, de zoon van den afgetreden Premier, zal in het ministerie- Rosebery optreden als First Commissioner of works (commissaris van openbare werken), ter vervanging van den heor Shaw-Levèfre, die tot president van den Local government board (president van den Raad der Plaatse- ïyke Besturen) zal benoemd worden in plaats van lord Fowler. De oude heer Gladstone moet ten gevolge eener verkoudheid het bed houden. Volgens de nadere, uitvoeriger berichten uit Londen betreffende de ongesteldheid van den heer Gladstone, woonde de afgetreden minister een feestmaal by, dat hy had aangeboden aan al de secretarissen, die sedert 1868 in zyn dienst werkzaam waren geweest. In de zaal heerschte eene buitengewone hitte en dientengevolge vatte Gladstone, toen hy naar huis giug, koude. Den volgenden dag gevoelde Gladstone zich zeer onwel en ontbood dr. Bond, die hem voorschreef het bed te houden, daar hy koorts had. De toestand van den hoogbejaarden staatsman geeft echter voorloopig nog geene aanleiding tot ongerustheid. De heer Gladstone is zeer tevreden over de ontvangst, welke lord Rosebery, dien hy als opvolger heeft aangewezen, is te beurt gevallen. Algemeen blyft de meening stand houden, dat koningin Victoria geene betere keuze heeft kunnen doen dan lord Rosobery tot Gladstone's opvolger te benoemen. Hoe het nu verder zal gaan met de oplossing der aanhangige politieke quaesties, in de eerste plaats met het home-r"lp vraagstuk, zal wellicht blyken, zoodra d Rosebery in de aangekondigde vergadering uer liberale party zyn regeeringsprogram zal hebben medege deeld. Spanje. Behalve de betaling der schadeloosstelling van 20,000,000 peseta's in termynen, gelijk reeds is medegedeeld, bevat de eind schik king tusschen Spanje en Marokko nog de vol gende bepalingen: lo. Bestraffing van de hoofddaders dor aan vallen op Melilla. Verschillende Kabylen- stammen zullen zich naar de binnonlanden van Marokko moeten begeven, terwyl de belhamels ter dood gebracht of in den kerker geworpen moeten worden. 2o. Vorming eener neutrale zóne van 500 M. rondom Melilla. De huizen, die zich nu nog binnen deze grensstrook bevinden, zullen ge sloopt moeten worden. 3o. Het graf van een Mahomedaanschen heilige, dat binnen deze zóne ligt, zal door hooge muren omringd worden, terwyl alle bedevaarten naar dat graf verboden worden. 4o. Ter waarborg van de volledige af doening van de latere termynen der schade loosstelling zal Spanje tot aan de laatste be taling vier tolkantoren van Marokko in bezit houden. Verder wordt het aantal Spaansche con sulaten in het sultanaat uitgebreid en zal de sultan een garnizoen van 400 man go- regelde troepen aan de grens van Melilla moeten onderhouden. Rusland, De paraden, die eergisteren en gisteren te St.-Petersburg zoudon plaats hebben, zyn afgecommandeerd, omdat de ingevallen dooi het paradeplein en de straten onbegaanbaar heeft gemaakt. Tegeiyk wordt daarmede voldaan aan het verlangen der artsen, dat de keizer, die nog aan de gevolgen der influenza lydt, zich niet lang aan de buitenlucht blootstelt. Oost-Afrika. Men seint uit Durban (Natal), dd. 7 Maarts De Portugeezen weigeren hunne toestem ng te geven tot het aanleggen van eeno le- graafiyn van het Britsche gebied in Zuid- Oost-Afrika naar Tete, de hoofdplaats van het aangrenzend gebied der Portugeezen aan den Zambresi. Daar de Portugeezen de werk zaamheden tot het plaatsen dezer lyn wilden verhinderen, heeft de commandant der Engel- sche kanonneerboot „Mosquito" eene afdeeling soldaten by Tete aan wal gezet. De Engel- sche soldaten gaven toen vuur op de Portu geezen. De gouverneur der Portugeesche provincie Quillmane begaf zich terstond met eene af deeling troepen naar de plaats, waar het ge vecht werd geleverd. Dientengevolge heeft) de commandant der „Mosquito" versterking aangevraagd. Telegrammeu. LONDEN, 7 Maart. Volgens hier ontvangen berichten is de mededeeling onjuist, dat dc Egyptische regeering onderhandelingen heeft' geopend betreffende de conversie der buiten landsche schuld. Wel is waar bestaat het voornemen om over te gaan tot eene derge- lyke conversie, maar natuuriyk is het niet mogeiyk onderhandelingen daarover te begin nen voordat de toestemming is verkregen der mogendheden, welke daarby betrokken zyn. Tot dusver is deze toestemming nog niet. verkregen. RIO-DE-JANEIRO (Brazilië), 7 Maart. De staat van beleg is door president Peixoto tot 1 Mei verlengd. Het opstandelingen-eskader van admiraal Da Gama blyft geheel werkeloos. De gele koorts breidt zich steeds uit. STOKHOLM, 7 Maart. De Zweedsche Ryks- raad heeft met 137 tegen 62 stemmen ver scheidene voorstellen verworpen, welke waren ingediend tot verhooging van de invoerrechten op graan. CANNES, 7 Maart. De prins van Wales, die dezer dagen uit Parys is vertrokken, is hier met zyn jacht de „Britannia" aangekomen. LONDEN, 8 Maart. Gardner, de ministeï van landbouw, is afgetreden om gezondheids-» redenen. Waarschynlyk zal de heer Herbert Gladstone hem vervangen en zal Bryce Com missioner of Works worden. LONDEN, 7 Maart. De dagbladen melden, dat te Chicago eene samenzwering ontdekt is, welke ten doel had het Fransch consulaat in de lucht te doen vliegen. PARIJS, 7 Maart. De socialisten hebben in de Kamer een voorstel gedaan, om de dood straf af te schaffen. BERLIJN, 8 Maart. Do dader der dynamiet- aanslagen te Bochum, in den nacht van 4 tot 5 Maart is een Dusseldorfer-mynwerker Pfeiffer genaamd. Pfeiffer werkte in de myn Carolinenglück, waar hy 37 dynamiet patronen had gestolen. Dinsdag avond i8 ook een patroon gesprongen voor het politie-bureau van Hamme (Weetfalen). De deur <jn al de vensters zyn verbryzeld.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2