H°. 10443. Donderdag 8 Maart. A0. 1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER OOURA1ÏT: Voor Leiden per 3 maanden. i Franco por poet Afzonderlijke Nommers - f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTEKTrËN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Qrootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nomrner bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisffevingen. Burgemeester en Weihoudera van Leiden; Gezien art. 8. late alinea, der vret van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezioht bfcj het oprichten van innohtingen, welke Bevaar, eohade of hinder kunnen veroorzaken; Breogen bfc deze tor algemeene kennis dat door ben op heden vergunning is verleend aan de firma TIBLEMAN 4 DROS en rechtverkrijgenden tot het plaatsen van een gasmotor in het perceel Middels te- gracht 99/109. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. O. JOTA, Weth., waarn. Burgemeester. E. KIST, Sooretaria. Leiden. 5 Maart 1894. Leiden, 7 Maart. Tien schrijft uit Leiden aan de „N. R. Crfc.", fld. 6 Maart: Heden bracht de telegraaf de tyding, dat mr. F. Was benoemd waa tot bur gemeester dezer gemeente. De man, wiens naam door honderden in de laatste dagen genoemd werd, wien honderden als den aange wezen man beschouwden, om De Laat de Kanter op te volgen, dien man heeft het Hare Majesteit behaagd te benoemen tot hoofd der eerste universiteitsstad. Men kan er van op aan dat byna alle ingezetenen de benoeming mot vreugde en blijdschap begroeten, nu zy die te meer waardeeren, omdat zy weten dat eene lange aarzeling is voorafgegaan, alvorens de zeer drukke praktik van advocaat werd vaarwel gezegd om de moeitevolle en zware taak te aan vaarden, die op de schouders van het hoofd eener gemeente als de onze rust. Mr. "Was aanvaardt haar onder gunstige tuspiciön. Door een langdurig lidmaatschap van den gemeenteraad, door het werkzaam aandeel, dat hy steeds genomen beeft in de verschillende commisslön, waarin hy steeds zitting had, heeft mr. Was een blik geslagen in de gemeentezaken, die hem meer dan iemand anders in staat zal stellen, met vol komen kennis van zaken te oordeelen; door zijne langdurige praktyk heeft mr. Was, de Leidsche advocaat, eene ervaring opgedaan omtrent personen en toestanden, die een ieder het nieuwe hoofd der gemeente zal beneden. Maar boven- en vooral beeft mr. Was door zyn verleden, door zfjn veel omvattenden arbeid, door z(jn optreden, kortom door geheel zijne persoonlijkheid eene populariteit ver worven, die de onmisbare vereiscbten zijn voor het behoorlijk vervullen van de zware taak. By de dienstdoende schutterij alhier is by koninkiyk besluit benoemd tot tweeden luitenant de heer J. W. Lem, thans sergeant. De heer Henri Poolman deelt ons mede dat hy, ten govolge van bet groote succes, dat zyne voorstelling van „De tante van Charlei" onlangs in de Stadszaal alhier mocht hebben, besloten heeft nog eene voorstelling van dat stuk te geven op Zondag 11 Maart, wederom in de Stadszaal. Onze lezers zullen zich herinneren hoe gunstig onze tooneelverslaggever, de heer v. B., zich heeft uitgelaten over de voorstelling van den heer Poolman, in tegenstelling met die van het gezelschap der hoeren De Vos en Van Korlaar, in den Schouwburg, waar hjj zich heeft zitten ergeren, terwyi hy in de Stadszaal zich kostelyk vermaakte. - Den 2l8ten en 22sten April a. s. zal in de lokalen der openbare school in het dorp, vanwege de afdeeling Wassenaar der Holland- sche Maatschappy van Landbouw eene tentoon stelling worden gehouden van afgesneden tulpen, enz. - Te Alfon aan den Ryn bood zich, na herhaalde oproeping voor onderwijzeres aan de openbare school, geene enkele sollicitante aan op een traktement van 660. De te 's Gravenhage aangekomen ad miraal der Russische vloot Doubossoff heeft zich gistermiddag met den Russischen gezant naar het paleis van H. M. de Koningin- Regentes begeven. - H.H. MM. de KoningiDnen msSkten gistermiddag in een open rytuig, met vier paarden bespannen, een rytoer in den omtrek der residentie. - Men verneemt nader dat de moeilykhedon, •welke de liquidatie der Nederlandscbe Ryn- epoorweg-maatschappy verhinderen over te gaan tot uitkeering van het slotbedrag, hierin bestaan, dat uit naam der oorspronkeiyke concessionarissen aanspraak wordt gemaakt op verdeeling ais winst van hetgeen het Ryk voor de overneming van het bedryf der Maat schappij meer heeft betaald dan op de aan- deeleu was gestort. Tot grensverandering der gemeenten Amsterdam, Sloten, Diemen en Nieuwer- Amstel bevat het „Gemeenteblad" van Am sterdam de door de Prov. Staten van Noord- Holland ontworpen wet. Het grondgebied, dat aan de gemeente Am sterdam wordt toegevoegd, gaat met 1 Januari 1896 tot die gemeente over. Dat, afkomstig van de gemeente Sloten, blyft behooren tot het 4de, dat, afkomstig van de gemeente Diemen, tot het late en dat, afkomstig van de gemeente Nieuwer-Amstel, tot het 2de kanton van het arrondissement Amsterdam. De op voornoemd grondgebied gelegen, aan de gemeente Nieuwer Ams tel toebehoorende en voor den openbaren dienst bestemde ge bouwde en ongebouwde eigendommen, als mede de waterleiding, een en ander met alle daartoe behoorende zaken, ook in andere ge meenten, gaan over aan de gemeente Am sterdam. Daarentegen worden door de gemeente Amsterdam van de gemeente Nieuwer-Amstel overgenomen alle te haren laste loopende schulden, uit leening voortgesproten, een bedrag vertegenwoordigende van 1,696,850. Door de gemeente Amsterdam wordt aan de gemeente Diemen uitgekeerd eene schadeloos stelling van 37,600. De Raad der gemeente Nieuwer-Amstel is op 1 Januari 1896 ontbonden. Ged. Staten van Noord-Holland bepalen den dag, waarop de keuze der leden van den nieuwen Raad van Nieuwer-Amstel zal plaats hebben, en den dag, waarop, zoo noodig, eene herstemming zal worden gehouden. Deze bepaling geschiedt zoodanig, dat de eerste vergadering van den nieuwen Raad geschiedt op 1 Januari 1896. De belangstelling van veie werklleden- vereenigingen in de beslissing, over het kies recht te nemen, is in de Jaatste weken op nieuw gebleken uit een aantal adressen, welke over dat onderwerp by de Kamer inkwamen. Daaronder waren de vorige week niet weinige, die langs den telegraphleohen weg de Kamer bereikten en vooral ten doel hadden de af stemming te verzoeken van het amendement van de heoron Röoli c. s. op art. 4, betref fende de vraag of geneeskundige hulp als onderstand is te beschouwen. Dinsdag kwamen daarover zeven telegra- phische berichten in, ter ondersteuning van het verzoekschrift uit Rotterdam. Donderdag en Vrijdag volgden er nog zeven, in gelyken geest. Indien by de waardebepaling voor de vermogensbelasting de waarde van vast goed gesteld wordt op het 16-voud der belastbare opbrengst van de gebouwde en op het 20- voud van die der ongebouwde eigendommen, kan deze opbrengst worden verminderd met hetgeen volgens den laatstbekenden ja&rlyk- schen omslag voor polder- en waterschaps lasten meer wordt betaald dan daarvoor by de regeling der belastbare opbrengst is afge trokken. Indien dezelfde eigenaar ook per- ceelen bezit, waarvoor aan polder- on water schapslasten minder wordt betaald dan by de regeling der belastbare opbrengt is af getrokken, dan blyft dit buiten aanmerking. Deze uitlegging, die, naar wy vernemen, door den minister van financiën aan de ambtenaren der registratie is medegedeeld, weerspreekt de opvatting van mr. Sprenger van Eyk. Deze gaf toch onder No. 47 van zyne toelichting op de wet op de vermogens belasting als zyn gevoelen te kennen, dat het wel de bedoeliDg der wet zou zyn het meerdere met het mindere te compenseeren en alzoo alleen rekening te houden met het geen voor al de goederen meer is te betalen dan in den legger is afgetrokken. NR. C.) Maandag avond is de „generaal" van het Leger des Heils in Amsterdam aangekomen, en gisteren hield hy eene byeenkomst met de officieren van het leger uit geheel Nederland. Men verneemt dat het Heilsleger het plan heeft opgevat, om in alle plaatsen, waar men geregeld werkzaam is, arbeidsbeurzen op te richten, in navolging van de stichting te Am sterdam, die reeds zooveel nut heeft a/geworpen. De byeenkomst, gisteravond door generaal Booth met den Nederlandschen staf in den Park schouwburg geleid, werd door duizenden bijgewoond. Op geen der rangen was na acht uren een plaatsje onbezet Vier en twintig mannen en vrouwen knielden neer aan de zoogenaamde „zondaarsbank". Het „Bouwkundig Weekblad" ie met het lste nommer van den 14den jaargang in nieu wen vorm verschenen, ten gevolge der samen smelting van het 3 maandelyksch Bouwkundig Tydschrift met het Weekblad. Dit nommer, dat zich door zeer goede uit voering en uitnemende illustration onderscheidt, bevat o. a. afbeeldingen van het wereldberoemde orgel in de St.-Bavokerk, te Haarlem, en van het nieuwe Vereenigings gebouw der werklie den van Gebrs. Stork Co., te Hengeloo. Door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat de commissiën, die ge durende het Jaar 1894 belast zullen zyn met het afnemen der examens van apothekers bediende, zullen zitting houden te Arnhem en te Groningen, en zyn benoemd: in de commissie, welke zitting zal houden te Arnhem, tot voorzitter de adjunct-inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht dr. A. E. Post, te Arnhem; tot leden A. Spruyt, apoth. te Arnhem; C. Guldensteeden Egeling, idem te Zeist; tot leden-plaatsverv. G. Wieringa, apoth. te Arnhem; J. G. Milius, idem te Dieren (gem. Reden); in de comm., welke zitting zal houden te Groningen: tot voorz. de inspect, voor het geneeskundig staatstoezicht voor Friesland en Groningen dr. Oh. H. Ali Cohen, te Groningen; tot leden G. Hairna van der Wal, apoth. te Franeker; T. E. Van Dyk, idem te Groningen tot leden-plaatsverv. dr. H. G. De Zaayer, apoth. te Groningen; E. Steenhuizen Hzn., idem te Veendam. Meu meldt aan het „Utr. Dbl." dat het bericht betreffende de uitgifte door de Holl.- IJz.-Spoorweg maatschappy van weekkaarten eerste en tweede klasse, tegen aanmerkelijk verminderd tarief, onjuist is. Weekkaarten werden en worden nog slechts uitgegeven alleen voor do derde klasse, aan werklieden die daarmede 's morgens en 's avonds van en naar hun werk en hunne woonplaats gaan. Bovengemeld bericht vindt echter waar- schyniyk zyn oorsprong in het feit, dat men de weekkaarten voortaan in verschillende kleuren zal uitgeven, nl. rood, wit en blauw. Tot nog toe werden deze biljetten alleen wit uitgegeven, maar het is herhaaldeiyk ge bleken dat daarvan nog werd gebruik gemaakt, nadat de termyn van geldigheid reeds was verstreken. Om die reden zal men overgaan om de bil jetten, in eene bepaalde week uit te geven, te verstrekken in eene kleur, afwy kende van die der voorafgegane en der volgende week, ten einde in de kleur der biljetten reeds dadeiyk een middel van contröle te hebben. De gevolgtrekking dus, dat de gekleurde bil jetten bestemd zouden zyn voor eerste- en tweede-klasse-reizigers, blykt onjuist. In den laateten tyd werd uit verschillende plaatsen gemeld dat, ten gevolge der nieuwe wettelyke regeling van het krankzinnigen- wezen, in de gestichten aldaar geene lyders meer ter verpleging konden worden opgenomen, zoodat het zelfs voorkwam dat die ongoluk- kigen, wier verpleging in het huisgezin on- doeniyk was, naar gestichten in het buitenland moesten worden gezonden. Gelukkig schynt in dien toestand verbetering te komen. Al thans het geneeskundig gosticht voor krank zinnigen te Dordrecht, dat aanvankelyk ook aan overbevolking leed, zoodat zelfs ernstig aan uitbreiding gedacht is, heeft in den laatsten tyd het aantal manneiyke patiënten in alle klassen in die mate zien afnemen, dat er thans weer gelegenheid tot opneming van nieuwe bestaat. De gewone audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal op 10 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Antenor", van Amster dam naar Java, vertrok 6 Maart van Liver pool; de „Semarang", van Rotterdam naar Java, vertrok 6 Maart van Southampton; de „BuDde8rath", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, passeerde 4 Maart Dover; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 6 Maart te Padang; de „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 3 Maart te Tanga; de „Obdara arriveerde 6 Maart van Nieuw-York te Rot terdam de „Reicbstag", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, passeerde 3 Maart Port Said. By koninkiyk besluit van 6 Maart is aan A. Meyroo6, student in de faculteit der rechts geleerdheid by de Ryks-univeraiteit te Utrecht, op den voet van het koninkiyk besluit van 3 October 1877, voor het tydvak van 1 Maart tot en met 31 Aug. 1894, ter ondersteuning in zyne studiën, eene beurs van/"800 verleend Met ingang van 1 April a. s., aan G. J. Yan den Bosch, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Kattendyke. De kapitein J. T. Stoffers, van het7dereg inf., op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1430 'sjaars. Benoemd by het wapen der infanterie, by het 8de regt., tot kapitein, de lste luit. F. H W. H. Spiennghs, van het regt. grenadiers en jagers; by het 6de regt., tot lsten luit., de 2de luit. G. Van Swighem, van het corps. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen te halfzeven is uit de Mare het ïyk opgehaald van zekeren D., wonende in de Vrouwekerksteeg, die na eene quaestie met zyne gescheiden vrouw om vyf uren te voren, hare woning verlaten en waarschyniyk dus zelfmoord gepleegd heeft. In den Ryn, onder Leiderdorp, is gezonken het vaartuig van een schipper uit Benthuizen; het was beladen met 4000 steenen of 500 te veel voor de draagkracht van het scheepje. Do schipper bevond zich hior niet op, daar hy op hot Jaagpad in de lyn liep ter voortbewoging van zyn nu verloren eigendom. In een gezin aan den Waals dorperlaan onder de gemeente Wassenaar komt eeu geval voor van besmetteiyke ziekte: typhus. Een pakschuit van do Barge, van P. Goedewagen, te Gouda, schipper Jan Spruit, van Nieuwer-Amstel, gesleept door Reserve IV", geraakte hedennacht om vier uren door hevigen wind en diepe duisternis op het Brasemermeer aan lager wal en moest door de sleepboot achtergelaten worden. Spoedig daarna, by den ingang van de Oude- Wetering, wilde de kapitein der sleepboot de nog overige schuit eveneens loslaten, ten einde het vermiste schip weder op te zoeken. Hierby had hy het ongeluk met zyn been tuaschen een tros bekneld te geraken, waar door dat brak en zwaar gekneusd werd. In de herberg van mej. de wed. Vesseur binnen gedragen, werd door den heer Kimmel aldaar aan den gewonde de eerste heelkundige hulp verleend en een voorloopig verband gelegd, waarna hy per pakschuit naar het gasthuis te Amsterdam werd overgebracht ter verdere verpleging. Te Katwjjk aan Zee bosomden negen schuiten voor hare viech ƒ31.45 tot ƒ77 15. Tong 15, 60 ct. a ƒ1, kl. tarbot 50 ct. a ƒ1.50, middelsoort ƒ4.50 a ƒ6, binnenlekschol 3.70 a ƒ5, braad 3 a 3.60, schar 3 a f 4, keu ƒ2.90 a ƒ3.50. De Krijgsraad te 'sGravenhage veroordeeldeG. S., milicien by het reg. gren. en jagers, tot 3 jaren militaire gevangenis straf met vervallenverklaring van den mili tairen stand en 3 maanden militaire detentie ter zake van insubordinatie door het slaan en bedreigen van zyn meerdere in rang. (Wegens aanmerking op zyn werk had hy een sergeant met den steel van een luiwagen op het hoofd geslagen en met een mes ge dreigd te steken). R. F. v. H.f veld artillerist, wegens 3de doeertie onder zeer verzachtende omstandig heden tot 3 maandon militaire gevangenisstraf. F. v. R., milicien by het rog. gren. en jagers, wegens het slaan van politie-beambten, in functie te Rotterdam in de Hoogstraat, tot 14 dagen gevangenisstraf. Voorts werd E. J. F., veldartillerist, appèllant, die door den Krygsraad tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld was geweest, by sententie van het H. M. Gerechts hof, in den Krijgsraad uitgesproken, veroor deeld tot 9 maanden gevangenisstraf wegens mishandeling, gepleegd door een persoon, tot de gewapende macht behoorende, gebruik makende van een middel, hem door zyn ambt geschonken. Hy had op een Zondag-avond in December jl. op den Oud Wassenaarschen weg met zyne sabel eenige diepe hoofdwonden toegebracht aan iemand, dio hem met eene kar achterop reed en hem op zyn verzoek niet wilde laten meerijden. Werden do straten te 's-Graven- hage des avonds in den laatsten tyd vaak onveilig gemaakt door sujetten, die, onder het een of ander voorgeven, van heeren geld afpersten onder bedreiging, Maandag in den laten avond is de politie er in geslaagd op één dezor individuen de hand te leggen. Een heer van buiten de stad werd in de Wagenstraat meegelokt door een vrouwspor soon. By de Wagenbrug werd hy eensklaps door een handlanger van die dame aange sproken en onder bedreiging met moord om geld gevraagd. De heer wilde dan ook dadeiyk aan deze minder vriendelyke aanmaning gehoor geven, toen twee inspecteurs van politie, de chef van de recherche, de heer Rietdyk, en de heer Van Rosmalen, die het geheele geval gezien en de bedreigingen geboord hadden, oen bru talen aanrander vastgrepen en arresteerden Deze is een jonge man, die weinig dagen geleden uit den militairen dienst is ontslagen, Ook in zyn diensttyd had hy niet al te best opgepast en is hy vroeger veroordeeld wegens diefstal. Uit Amsterdam meldtmenaan de „N. R. Ct.": Een sterk voorbeeld van kinder-exploitatie is dezer dagen door den veldwachter van de Sloter Baarsjes aan het licht gebracht. Een tot de diepste armoede vervallen man, die met zyne twee kinderen reeds 24 nachten lang op het politie-bureel aan den Singel had gebivakeerd uit gebrek aan onderkomen, kwam onlangs in aanraking met eenov-ouw, die zich zoogenaamd uit medeiyden met de zorg voor de kinderen wilde belasten. De vader vertrouwde de kleinen aan haar toe en werd daarna opgenomen in den shelter van het Leger des Heils op den Heiligenweg. Thans blykt dat de meewarige vrouw de kinderen slechts tot zich had genomen om met dezen, als „bedelvrouw met twee atumperds", haar voordeel te doen. Zy woonde ergens by do Sloter Baarsjes, waar des avonds het gekerm der kinderen de buren opmerkzaam maakte, zoodat de veldwachter door hen gewaarschuwd werd. Deze trof de kltineu zwaar mishandeld aan, overdekt met blauwe plekken en byna geheel versuft en verdoofd door slagen. Natuur- ïyk zyn de kinderen aan het wreede vrouw- mensch ontnomenhet Leger des Heils heeft ze thans onder zyne hoede genomon. Gisteravond even over halftwaalf werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een zwaren uitslaanden brand in de Kleine Kattenburgerstraat. Toen zy eenige oogenblikken later ter plaatse verscheen, verdrong zich eene groote menigte voor het brandende huis, uit allo riclitiugen gelokt door den hellen gloed. Plotseling toch wa9 uit den winkel van don heer Geene eene reusachtige vlam geepror gen, welke alle ruiten verbrijzelde en de kroonlyst schroeide. Dit helle vuur bleef oenigo minuten aan houden. Spoedig echfer was de brandweer het reeds meester en nog vóór twaalven was d<> brand volkomen gebluscht. Doch de sigaren-winkel was geheel uitge brand van de eerste verdieping was de voor kamer vernield en ook de hoogere étages beliepen schade. De familie Geene was afwezig; volgens d© buren waren de menschen in den schouwburg tydens het ongeluk. Men kan zich hunne on'zetting voorstellen, toen zy, in de straat terugkeerende, hun hooien inboedel en winkel verbrand vondon. Gelukkig was alles verzekerd. Den geheelen nacht werd voor het perceel de wacht gehouden om alle vonken terstond te dooven. De oorzaak is onbekend. Nauweiyks had do brandweer hier hare tapk verricht, of zy moest terstond weer op weg naar een rooden gloed, welke werd gezien in de richting van Schellingwoude. Deze brand bleek te woeden buiten de grens der gemeente Amsterdam. Eene oplichting fin de siècle. In een der Amsterdamsche bladen werd dezer dagen een hond te koop aangeboden, te be vragen aan het bureau onder de aangegeven initialen. Een heer uit Utrecht, op de annonce reflec- teerende, verzocht inlichtingen en kreeg bericht, dat hy aan een opgegeven adres te Amster dam den hond kon bezichtigen. Aldaar ge komen, ziet hy geen bond, maar eene omgevingr die hem weinig vertrouwen inboezemt; hy werd door een kind te woord gestaan, dat eindeiyk eens zal gaan kyken of zy vader of moeder of den hond ook vinden kan. Daar echter niemand kwam opdagen, ver trok de heer zonder hond, doch ontving den volgenden dag een brief met de raededeeling, dat na zyn verbiyf in de woning een gouden horloge verdwenen was ter waarde van 50. Wanneer mynheer het terug wilde zanden of de schade vergoeden, dan zou men de zaak laten rusten. De aldus bedreigde mynheer stelde een en ander in handen der poluie en heeft sedert, naar de „Utr. Crt." mededeelt, niets meer van de zaak vernomen. Het „Utr. Dbl." vermeldt het merk waardig feit, dat gistermorgen de ontvanger der successie-rechten te Utrecht van een onbe kende per post een bedrag van f 70 ntving voor verschuldigde vermogens-belasting. Te Tjalleberd (Fr) doen allerlei gissingen de ronde omtrent een treurig en tevens zeer duister geval. De 20 jarige jontrellng v. d. Heide ging Zondagavunj on-,' veer 8 uren uit eene herberg naar huis. Do altijd oppassende jongeling was ook toen niet beschonken. Des nachts kwam hy niet thuis, waarom men Maandag naar hem ging zoekeneerst in don middag vond men zyn ïyk in een stuk weiland. Zyne jas lag een eind van het Ïyk verwijderd, zyn hoofd voorover in een plasje water. By onderzoek bleek, dat hy op z(jn weg Daar huis nog aan eene woning geklopt had, omdat z'Jne pet was afgewaaid. Ook toen was hy nog fliDk. Aan toevallen leed v. d. H. niet en het feit, dat zyne jas uitgetrokken was, geeft tot allerlei veronderstellingen aanleiding. Te Beerta8urveilleeren by nacht marechaussees. Ieder voetganger moot halt houden en wordt gevisiteerd, een govoig o getwyfeld van den laatsten brand.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1