N". 10442. Woensdag 7 Maart. A0. 1894. (§eze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (2[on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 Maart. Onze nieuwe Burgemeester. LEIDSCH DAGBLAD PRIJB DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per poet 1.40. AfzonderHJke 0.06. PRIJS DER ADVERTENTIËNt Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grooter» letters naar plaateruimte. Voor het incaeseeren buiton de stad wordt f 0.06 berekend. Officieel® Keuaisgevlngen. Burgemeester en WethouderB ven Leiden; Qèsteo het edres ven de Finne O. C. BENDER, Pieno en org.lf.bril.nte, houdende verzoek om ver- gnnnlng tot het jdeeteen v.n een geemotor In here werkplee'een, echter het perceel Hoogewoerd No. 90. kedeetreel bekend Sectie 1 No. 9018; Gelet op de ertt. 8 en 7 der Wet ven 1 Juni 1875 fSUetebled No. 98); Geven b# deee kennie een het publiek det ge noemd verzoek met de boegen op de Secretarie dezer gemeente ter viele gelegd Ie; elemede det op SCeendeg 11 Meert eenet., 'e voormiddegs te elf uren, ep het fieedhule, gelegenheid zei worden gegeven om bezweren tegen det verzoek in te brengen. Dnrgemeeeter eD Wethouder voort, oemd, H. O. JOTA, Weth., weern. Burgemeester. I. EIST, Seoreteris. Lelden, 5 Meert 1894. Met genoegen vernemen wy dat de keuze voor een opvolger van wyien den hoer L. M. De Laat de Kanter als burgemeester van Leiden is gevallen op een onzer stadgenooten. Zoo menigmaal worden er in andere ge- neenten klachten aangeheven dat zy tot burgervader kragen iemand, dien de inge- ïetenen niet kennen, soms zelfs niet eens -»oit hebben hooren noemen. Met Leiden is dit thans geheel anders het geval. Dagen vooruit dat de koninkyke benoeming bekend werd, hoorde men, onder enkele namen, >r vooral één noemen van een persoon, die ilgemeen ale de aangewezene beschouwd werd. De benoeming van dien persoon 16 thans Tfflciëel bekrachtigd. Den heer mr. F. "Was, lid van den gemeente raad, alsmede advocaat en procureur, is dat koninklijk vertrouwen ten deel gevallen. Wy wenschen er hem en onze gemeente geluk mee. De heer Waa tooh is, omdat hy reeds zoo *ange jaren in de gemeentelyke vertegenwoor diging zitting heeft, èn door de wyze, waarop hy steeds getoond heeft zyn mandaat op te vatten, volkomen op de hoogte van Leidens belangen, behoeften en toestand in zyne ver- sohlllonde onderdeelen. Niemand, welke richting hy ook zy toe gedaan, zal op zyne bekwaamheden iets weten af te dingen. Zoowel in de Raadszaal als daarbuiten heeft hy er integendeel meermalen den meeeten eerbied voor afgedwongen, en dat hy ook op ander gebiod een zeldzaam groot vertrouwen geniet getuigt zyne uitge breide praktyk als advocaat en procureur. Hy is de geachte raadsman van ontzagiyk velen, die zioh door zyne humaniteit en zyn helderen blik tot hem getrokken gevoelen. Wy vestigen nogmaals de aandacht op het buitengewoon concert, dat a. s. Vrydag- avond door de beroemde Parysche zangeres Cognault in de Stadszaal albier zal gegevon worden met medewerking van de bekende pianiste mevrouw S. Bosmans Benedicts en den violoncellist den heer Henri Bosmans, een kunstenaar van den waren stempel. Hedenmiddag ontvingen we twee Indische mails te geiyk, de eene via Brindisi en de andere via Genua. De eerste bracht de Bata viasche bladen van 31 Jan. en 1 Febr., de tweede die van 2—5 Februari. Tot preoikant by de Ned.-Herv. gemeente van Woubrugge is beroepen ds. K. Havinga, te Den Ham. De in de Geref. Kerk te Oude Wetering gehouden collecte voor het byzonder hooger onder wy s heeft opgebracht f 2O.50'/a. Uit Den Haag meldt men: H. M. de Koningin-Regentes heeft gisternamiddag, ver gezeld van eene Hofdame, een bezoek gebracht aan het Museum van Kucstnyverheid aan do Prinsesscgracht. H. M. werd ontvangen door Jhr. Victor De Steurs, den heer J. H. A. Mialaret, directeur van het Museum, en den heer A. J. Van Delden, directeur der Kon. Academie van Beeldende Kunsten, die H. M. door de zalen rondgeleidden en verschillende inlichtingen gaven. Met blykbare belangstelling bezichtigde H. M. de inrichting en vertoefde van drie uren tot ruim halfvier in het gebouw, waarover zy hare byzondere tevredenheid te kennen gaf. Gisteren vergaderden vele burgemeesters en secretarissen uit Noord-Holland ten stad- huize te Amsterdam. De opkomst was byzon der groot. In de zomervergadering der Provinciale Staten van dat gewest, van 1893, is n.l. een voor die provincie hoogst belangryke maat regel tot stand gebracht: „de vaststelling van eon reglement op de wegen." Tot dien tyd was Noord-Holland de eenige provincie, waarin een dergeiyk reglement niet bestond. In de gisteren gehouden samenkomst is uit reglement besproken. Een dor leden leidde de discussie in, en aan do vergadering werden een paar proefbladen vertoond van eene kaart, bedoeld in art. 8 van het reglement. Nadat verschillende heeren aan de discussiën hadden deelgenomen en tal van inlichtingen waron verstrekt, werd de talryk bezochte vergadering gesloten. Ongetwyfeld zal de goede uitvoering van de voorschriften dezer verordening door de giste ren gehouden vergadering krachtig in de hand zyn gewerkt en zoo zal het nieuwe regle ment dan van groote waarde voor de provincie blyken te zyn. De bedoeling van het nieuwe reglement is eene opneming van don tegenxooordigen staat der wegen en het in stand houden van dien toestand; dan kan ook zekerheid worden ver kregen omtrent de personen of corporatiön, tot wie men zich zal hebben te wenden voor het onderhoud, en gezorgd kunnen worden voor handhaving van dien toestand. (A. H.) Geref. Kerk. Bedankt is voor Aarlander- veen door den heer W. Doorn, te 's-Gravenhage. Waalsohe Kerk. Bedankt is voor Den Haag, door ds. Horace Monod. Een 40 tal lidmaten hebben zich vereenigd tot vorming eener Cbri6teiyk Gereformeerde gemeente te Apeldoorn en bereids kerkeraads- loden benoemd. Aan H. M. de Koningin-Re gentes is rechtspersoonlykheid aangevraagd on van de weder-oprichting is kennis gegeven aan den minister van justitie, de Tweede Ka mer der Staten-Generaal en den burgemeester dezer gemeente. In de kunstzaal van den KoninkJ. Bazar te 's-Gravenhage zyn van 6-24 dezer ten toongesteld scbilderyen van jhr. J. E. Van Heemskerck van Beest, aldaar, en van David en Pieter Oyens, te Brussel. De heer G. C. Weisenborn, gemeente geneesheer te Wilni8, heeft wegens vertrek naar Oudkarspel als zoodanig ontslag aan gevraagd. Wy kunnen thans mededeolen dat de heeren Viruly Verbrugge en Waldeck zich bereid verklaard hebben eene benoeming tot officiéél gedelegeerden van Nederland op hot Internationaal Pomologisch Congres, in dit najaar te 8t.-Pe tere burg te houden, aan te nemen. Voor de internationale pomologische ten toonstelling aldaar worden geen officiéél ge delegeerden aangewezendoch bovengenoemde heeren, in het bezit zynde van eenige regle- monten en inechryvingsbiljetten voor die ten toonstelling, zyn gaarne bereid deze, voor zooverro de voorraad strekt, op aanvrage aan belanghebbenden toe te zenden. {N. R. Ct.) In eene te Haarlem gehouden vergade ring van het hoofdbestuur van den Bond van Oud-onderofficieren werd tot algemeenen voor zitter benoemd, in de plaats van wyien den heer Meere, te Delft, de heer Schreuders, te Nymegen. Blykens bericht van den consul der Neder landen te Bucharest zal op 28 dezer aan het departement van oorlog daar ter plaatse eene aanbesteding gehouden worden voor de levering van 89,000 meter linnen voor militaire kielen. De voorwaarden van aanbesteding liggen voor belanghebbenden ter inzage aan het depar tement van buitenland6che zaken to 's Gra- venhage. De minister van binnenland6che zaken heeft ingetrokken zynp beschikking van 3 Febr. jl-, waarby het vervoer van herkauwende dieren en varkens is verboden uit den kring, om vattende de gemeenten Ubach over Worms, Nieuwenhagen en Schaesberg. (Sts.-Crt.) Naar aanleiding der beslissing van Gede puteerde Staton van Zuid Holland, waarby de heer W. J. Van Sandick, te 's-Gravenhage, is toegelaten als hoofd-ingeland by het Hoog heemraadschap Delfland, is door Dykgraaf en Hoogheemraden van dat college aan de Ver- eenigde Vergadering het voorstel gedaan van die beslissing in hooger beroep te gaan by H. M. de Koningin-Regentes. Genoemde ver gadering heeft echter dat voorstel verworpen. Naar het „Hbl." verneemt, zal in de alge- meene vergadering van de Amsterdamsche Omnibusmaatschappy een dividend van 10 pOt. worden voorgesteld (1892 9.5 pOt.) De minister van buitenlandsche zaken vestigt de aandacht van belanghebbenden op een onlangs in de Spaansche dagbladen voor gekomen officieus bericht, blykens hetwelk het ministerie van marine te Madrid voor nemens zou zyn ten behoevo der koloniën, inzonuerheid van Cuba, over te gaan tot den aanbouw van 28 kanonneer booten, waarvan 16 van 500 ton en 8 van 150 ton. (Sts.-Ct.) Het atoomschip „Gedé", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 5 Maart van Port-Said; de „Prins Maurits", van Suriname naar Am sterdam, passeerde 5 Maart Barfleur; de „Semarang", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 4 Maart te Southamptonde „Voor waarts", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 4 Maart van Suez; de „Maasdam" arri veerde 5 Maart van Rotterdam te Nieuw-York de „Obdam", van Nieuw York naar Rotterdam, vertrok 5 Maart van Boulogne-sur-Mer; de „Prins Maurits", van Suriname naar Amster dam, arriveerde 5 Maart te Hdvre; de „Sar- pedon" vertrok 3 Maart van Singapore naar Amsterdam. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 8 dezer niet plaats hebben. By koninkiyk besluit is verleend aan J. L. Van der Lyke, gewezen cipier van het buis van bewaring te Tiel, een pensioen van f 628 'sjaars. Ingetrokken, op zyn verzoek, de benoeming van O. H. Verbeek tot surnumerair der poste ryen en telegrapbie. By koninkiyk besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accynzeu te Hengeloo (Gelderland) c. a. H. W. Houwink, ontvanger derzelfde middelen te Groningen (buitengemeenten) en is de ontvanger der directe belastingen en accynzen K. A. J. M. baron Van Lams weerde te Heythuiaen c. a., ontheven van het beheer van dat kantoor en tydeiyk belast met de waarneming van het beheer van het kantoor derzelfde middelen Ootmarsum c. a. "W ildzang. Het is alweer het oude liedje! De Rotter dammers hebben gespeeld, geschaard om Willem Van Zuylen, en met den besten wil der wereld zou ik niet weten op wie of wien ééne gegronde aanmerking te maken viel. Niet dat ik er naar zoek, de hemel beware mo; het is ~angonamer te pry zen dan te berispen, maar telkens als ik weer zoo uiterst voldaan uit den Schouwburg ben thuisgekomen en het gehoorde en genotene nog eens kalm en bedaard naga, dringt zich de vraag weer op: overdryf ik myne bewondering voor de Rotterdammers ook, ga ik niet te ver wanneer ik steeds weer boutweg verklaar dat hun gezelschap het beste van ons land is Ik doe myn best eeriyk, oprecht en onbevangen in myn oordeel te zyn en daarom wik ik myne woorden en myne warme loftuitingen wèl vóór ik ze neerschryf en toch komt het altyd weer op hetzelfde neer, op de uitspraak: „Zy hebben voortreffeiyk gespeeld." Neen, ik ver gis my niet, in vele opzichten en vooral in het samenspel, in het geven van een goed afgerond geheel staaD de Rotterdammers aan de spits. En deze lof geldt allen, zonder onder scheid, niet alleen oen Van Zuylen of Faassen. Gisteravond, in „Wildzang", hebben zy het weer voldingend bewezen dat ze dien lof ten vollo verdienen. Zy hebben het zóó gespeeld, dat geen gezelschap ter wereld het hun zou kunnen verbeteren. Velen zullen zich wellicht nog herinneren hoe een Fransch gezelschap voor eenige jaren het oorepronkelyke „Téte de linotte" hier gegeven heeft. Het is te lang geleden om vergeiykingen in byzonderheden te maken, maar als ensemble konden de vreemdelingen niet tegen onze vaderlandsche kunstenaars op. Het stuk is dol-grappig, hoogst vermake lyk, van eene echte Fransche joligheid, die zóó aanstekeiyk en meesioepend werkt, dat alle uitvoerenden mee opgaan in de dollig- heden en zoo prettig los en ongedwongen spelen, dat de uitgelaten© verve overal tot haar recht komt en zelfs de gewaagdste nonsens ons goed en aannemeiyk voorkomt. Althans zóó moet het stuk gespeeld worden, en zóó is het ons inderdaad gisteravond gegeven; dat misten we evenwel by de Fransche vertolkers, daar ontbrak de daartoe zoo noodige samenwerking, een gebrek, dat door aangeboren geest en eene eigenaardige beminnelykheid niet geheel kan worden goed gemaakt. De vertaling was zeer goed, zelfs heeft het stuk door enkele kleine besnoeiingen gewonnenhet is veel fat6oeniyker geworden. Wat in het Fransch er misschien mee door kan, omdat het half verstaan of slecht6 ten deele begrepen zou worden, moest noodwendig in de vertaling plat of al te naakt worden en het valt niet te ontkennen dat het oor- spronkeiyke een beetje nu ja, dat daar ettelyke aardigheden in voorkomen, die men op de Zondagsschool zoo niet hoort en die het dus beter was voor Hollandsche ooren maar weg te laten. Zóóals het stuk nu is, zal het overal licht genade vinden, en als het zóó gespeeld wordt, zal niemand kunnen verklaren dat hy zich niet geamuseerd heeft. Zal ik nu één voor één de verschillende personen opsommen en aan elk in het byzonder nog eens hulde brengen? Waartoe zou dat dienen? Het langdurige en warme applaus, waarmee allen herhaaldeiyk werden terug geroepen, heeft voldoende getoond dat ik in myn gunstig oordeel niet alleen sta. Het zou dan wellicht onze Van Zuylen moeten zyn, aan wien ik nog enkele vleiende woorden te wijden had? Maar, ieder weet het wel dat hy de held van den avond was en dat het leeuwenaandeel in de toejuichingen voor hem bestemd was. En bovendien: aan een boom zóó volgeladen, mist men vyf, zes lauwer blaadjes nietl Liever vermeld ik even het uitstekende spel van Henri De Vries. Zyne creatie van Don Stefano, den Portugeeschen Grande, was zeer komisob, zyne mimiek, zyne origineele bleeding waren onverbeteriyk en hoogst lachwekkend. Het is voor het Leidsche publiek zeer te betreuren dat hy spoedig Rotterdam gaat verlaten, wy zullen hem dan slechts zelden moer zien. Dooh de herinnering zal hy ons achterlaten aan een uiterst be gaafd kunstenaar, die over buitengewone talenten beschikt en in wien wy nog lang een sieraad van ons vaderlandsch tooneel hopen te zien. Het nastukje „Vrouwen-Emancipatie," heel aardig in zyne soort, werd eveneeu° uitnemend weergegeven. Allen hadden ook hierin de meeste eer van hun spel. v. B. Geen Midden-Enropeesche t^d. Een vyftigtal handelaars te Rotterdam heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zy, instemming betuigende met het adres, door prof. S. J. Fockema Andre®, te Leiden, ter zake der aansluiting van Neder land by den Midden Europeeschen tyd, de Kamer verzoeken: lo. hare goedkeuring te onthouden aan de motie, door zeven leden ingediend, ten gunste van de aansluiting van Nederland by den Midden-Europeeschen tyd 2o. daarentegen haren invloed aan te wenden, opdat de Amsterdamsche tyd wettelyk gehand haafd en ook voor de spoorwegen, post en telegraaf weer ingevoerd worde. Gemengd Nieuws. De 13-jarige H. C. Hyzelendoorn, van Nieuwe-Wetering, Zondag 11. uit de kerk komende, zou zich, om spoediger thuis te zyn, achter aan het rytuig van den bouwman H. Los Mz. vasthouden. Een andere jongen zou hem er afhalen, doch ééne der yzeren pennen van het rytuig geraakte in en door zyne hand, waardoor dit deel belangryk werd verscheurd. By don heer Kimmel, geneeskundige, inge bracht, werden de wonden aaneengenaaid door dr. Keyzer en den med. student don heer P. A. Kimmel. Alweer een staaltjo te meer, hoe gevaariyk het is, vooral voor jonge knapen, om zich aan in beweging zynde rytuigen te klampen. De Hooge Raad heeft gisteren het ontslag uitgesproken van een kantonrechter uit zyn ambt, op grond van zielsziekte. In de gemeente Z eg waard doet zi ch een geval van pokken voor by oen koopman, C. Van der L., uit Rotterdam, gelogeerd in een logement aan den Hoorn. De man Is onder toezicht van de politie in eene afzonderlyk staande woning overgebracht. By vonnis van de Haagsche recht bank werden gisteren veroordeeld de boek binder aldaar, die verschillende boekbinders- fournituren en eenige ballastblokken ont vreemdde, tot 1 jaar en 0 maanden; de drie jongelieden, die soldaten van het regiment grenadiers en jagers beleedigden, tot 2 maan deneen hunner, die bovendien een der sol daten mishandelde, tot 3 maandeD; de schippersknecht, die een horloge stal, tot 3 maanden. Twee w a g e n s z y n g i s t e rmiddag od den Scheveningschen weg in botsing geko men. Op een der voertuigen zat eene vrouw, die van den wagen viel en over het been werd gereden. De vrouw werd door de zorgen der Scheve- ningsche politie per brancard naar Schevenin- gen vervoerd. Twee jachtopzieners, die zich Zaterdag in den omtrek van den watertoren ten noorden van Scheveningen op surveillance bevonden, plaatsten voor eenige oogenblikken hunne geladen geweren tegen een boom en ver- wyderden zich. Teruggekeerd, viel door de eene of andere oorzaak een der geweren en ging daarby af, waardoor V. D. de geheele lading in het been kreeg. Hy werd door zyn kameraad zoo goed mogeiyk verbonden, naar eene nabtfzynde boerdery gedragen en vandaar por as naar zyne woning vervoerd. Aan een gouden echtpaar te Haarlem was Zondag eene niet allen: \gftche verrassing bereid. Een zoon, die in het N.-W. van Amerika als missionaris vbioiyi houdt, heeft nameiyk aan zijne ouders in eene pho- nograaf zyne gelukwenschen tooue/o n. Inderdaad maakte het op de ouaers -i het groot aantal familieleden en kennis ben verbazenden indruk, toen men uit wer king gestelde phonograaf duidelyic de gewone stem kon hooren en verstaan van üun zoon, die zoo ver verwyderd leeft. By de gisteren te Amsterdam vanwege het „Nederlandsch Paardenstamboek' plaats gehad hebbende keuring van hengaten ter toekenning van twee ryks-premiën ad 1000, was de uit3lag als volgt: „Merovée", zwart witvoet, Anglo Norman van de „Nedeilandsche vereeuiging tot bevor dering van de Paardenteelt", een prys van /"700; „Monac II", bruin, Oldenburgsch ras van den heer J. J. Van den Berg, te Haarlem, een prys van f 700; „Salisbury", zwart, Duitsch ras, van don heer C. E. Ockhorst, te Rotterdam, f 600. Beloonde tegenwoordigheid vau geest. Men meldt uit Den Haag aan de „Tel. Den machinist by de Hollandsche Spoorweg- Maatschappy Bottrop, standplaats Dordreoht, die jl. Dinsdag, toen hy den zg. bliksemtreiu bestuurde, door zyne tegenwoordigheid van geest en tact van handelen naby den Zand- voortsohen weg een ongeluk wist te voorkomen en by aankomst te Amsterdam reeds van enkele reizigers stoffelyke blyken van waar deering ontving, werd gisteren door eene Haagsche dame mevr. Gade Kieyn van "Willlngen een bewys van hulde geschonkon. Toen hy nl. gistermiddag het station te 's-Gravenhage met den Paryschen trein binnen- stoomde en ettelyke minuten aihiei binnen bleef, overhandigde zy den machinist eeno flinke gift in geld. Mevr. Gade behoorde niet tot de reizigers, die Dinsdag jl. in den dooi bestuurden trein zaten. Met hoeveel snelheid B. heeti moeten handelen, kan hieruit blyken, dat do,r *'u reed mrt eene snelheid van 90 K.M. p. on de trein slechts pl. m. 100 meter van den orweg af was, toen de machinist het gevaar zag en den trein deed stoppen. Stoppen van treinen. Het tech nische personeel van den Centraal spoorweg legt zich met kennelyke voorhefde er op toe, eene oplossing te vinden voor hot vraagbtuk om een in beweging zynden trein automa tisch en onafhankelyk van den wil van den machinist te doen stoppon. Reeds vroeger werd melding gemaakt van eene vinuing »p dit gebied van den heer C. P. J. Verno u, chef van den dienst van weg en weik dozer Maatschappy, en werd mededeel i «n van den gunstigen uitslag van prom -nomen met een toestel in miniatuur, die vinding is toegepast. Zaterdag morgen vertrok van Utrectii naar De Bilt een extra-trein, ten einde proeven te nemen met een door den heer J. W Verloop, ingenieur werktuigkundige der Ned. Centraal- Spoorwegmaatschappy geconstrueerd toestel, hötwelk, aan de machine bevestigd, evenoons den trein automatisch en onafhankelyk van don wil van den machinist tot stilstand moeat brengen. Do proeven, waarby o. m. tegenwoordig waron de heeren J. L. Cluysenaer, directeur, mr. J. E. Ameshoff, secretaris, on T. Van Rees, Inspecteur van bovengenoemde Maatschappy, benepens de heer J. W. Stous Sloot, hoofd ingenieur-werktuigkundige dor Staatsspoor wegen, slaagden, naar hot „Utr. Dgbld." ver- bekort, uitstekend. Onafhankelyk van den wil van den machi nist stopte de trein op 100 M. afstands, terwyi met eene snelheid van 00 KM. per uur werd gereden. Naar het „Utr. Dgbid." verneemt, was door

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1