Burgerlykc Stand. bc£3 ontleenen, eene lengte van circa tweehonderd zestien strekkende meters 1 Wat men ook zoo uit kan drukken, dat de heeren, behalve het geen zy in de afdeelingen verhandelden, over de kieswet nu reeds hebben volgepraat eene lengte van ongeveer driemaal de hoogte van den Westertoren te Amsterdam! Elk der 137 sprekers heeft gemiddeld nu reeds te zjjner beschikking gehad eene Byblads lengte van bijna anderhalf maal de lengte van den heer Travaglino. Nu z\jn we nog maar aan het vierde artikel van het eerste der drie ontwerpen I In den afgeloopen nacht is ten nadeele van wed. v. d. Veen onder Beets een varken uit het land gehaald, naar eene eenzame laan gevoerd en daar geslacht. De dader6 hebben alleen de ingewanden op de plaats laten liggen. De polltio doet onderzoek. In de Zuid Oostelijke dorpen dezer gemeente, Gorredijk, Kortezwaag en Langezwaag, komt dat slachten, vooral van schapen, zoo dikwijls voor, dat er door belanghebbenden eene Ver- eeniging is opgericht, die premiën uitlooft aan hen, die de daders van dergelijke wandaden aanwijzen of belangrijke inlichtingen geven. Het schijnt dat de oorsprong van het valsche zilvergeld, dat In de laatste tijden hier te lande in omloop is, in onze Indische bezittingen gezocht moet worden. Dezer dagen ontving een der grootste ban kiershuizon te Amsterdam een bezending baar geld, uit Indië, waarbij voor meer dan duizend gulden valsch geld was. (W. v. d. D.) Van 2 4 Pebr. tot 2 Maart kwa men te Rotterdam weder 22 nieuwe gevallen van pokken voor. Gisternamiddag te vier uren is do boerenplaats van T. Doedens aan het Win8choter Oostereind afgebrand. Het voor huis werd behouden en het vee is gered. De oorzaak is onbekend. D o 8 avonds omstreeks negen uren ontstond een ernstige brand in de bleekory van den heer Van Osselen, aan den Oostsingel onder de gemeente Vrijenban, naby Delft. De 8toombrandapuit van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek en een handspuit waren spoeoig op de plaats des onheils aanwezig en wisten Ihet vuur binnen een uur tyds meester to worden, zoodat alleen de bloekery geheel uit brandde en de nabyzynde woning grootendeels gfeapaard bleef. De brand ontstond in de machinekamer der bleekery. Als verdacht va bedrieglijke Dankbreuk ls te Grave in arrest genomen do gefailleerde koopman in manufacturen A. G. De weduwe en de vyfkinderen /an den te Apeltern aan cholera nostras over leden klompenmakor zyn insgelyks ongesteld geworden, onder dezelfde verschynselen, als waaraan de vader zoo plotseling is overleden. Een eigenaardig geval heeft zich in Florida voorgedaan. Eene maatscbappy, die een spoorweg wilde aanleggen van Titusville naar Lake-Worth, bood den grondeigenaars naar hunne meening te weinig voor den te ont eigenen grond. De maatscbappy stoorde zich echter aan hunne protesten niet, maar zette de werken voor den aanleg lustig voort. Om nu hun grondgebied te verdedigen, hebben de eigona on in den grond dynamietbommen ver borgen, op zoodanige wyze ingericht dat zy ontploffen, zoodra de grond met houweelen bewerkt wordt. Van afstand tot afstand hebben zy borden geplaatst ter waarschuwing. De werken zyn gestaakt, maar de overheid heeft zich met de zaak bemoeid en tweo grond eigenaars gevangengenomen wegens mede plichtigheid aan een dynamiet samenzwering. Goede vooruitzichten. Te Lea mington (Engeland) is dezer dagen een politie agent met een gegoede Amerikaansche gehuwd, die, wanneer zy meerderjarig wordt, 900 pond aterling inkomen krygt. Het paartje bemint elkander teeder en het bruidje is ten volle bereid zoolang met haren man van zyn karig loon te leven tot de betere dagen komen. Haar oom, by wion zy in huis was, hoeft al haar hebben en houden aan het polltie-bureau laten bozorgen. De „Ind. beige" deelt mede, dat de stam Abor in Voor Indië, waartegen de Engel- aohe troepen opgerukt waren, te Bordax eene legerafdeeling van 80 man geheel uitgemoord heeft. Verder heeft die 6tam een inval gedaan in Duffla en 19 fabrieksarbeiders gevangen genomen. De Perzische regeering heeft den lsten Maart officiëel bekend gemaakt, dat de Munt niet langer zilver zal munten voor het publiek. De invoer van zilver is voortaan ver boden en over eene maand zullen de douane beambten al het zilver, dat niet door de Munt besteld is, als contrabande behandelen. Eene Londensche zangeres, miss £ate James, had by een onderhoud met een journalist durven verklaren, dat studenten in de geneeskunde het grilligste en lastigste publiek zyn. De verontwaardigde studenten leeloten zich te wreken en toen miss James dezer dagen in de „Music Hall" zou optreden, brak er een oorverdooveud gesis, gefluit en geeohreeuw los. Het gordyn moest neergelaten worden, nog voordat oen couplet gezongen was. Mlddelerwyi werd op de galeryen een geregeld geveoht geleverd tusschou de voor- en de tegenstanders der zangeres en eerst toen de politie versterking had gekregen, konden de studenten verwijderd worden. Acht der ergste levenmakers werden gevangengenomen. Gisteren was de Londensche brandweer den goheelen dag in de weer om den brand te blusschen, die in de „East India Docks" was uitgebroken in een pak huis, waarin ongeveer 10,000 balen geperst hooi waren opgeslagen. Aanvankelijk werden de schepen en stoombooten, die aan de kaai lagen, ernstig bedreigd, maar toen de brand weer van het „East End" hulp ontving, ge lukte het den brand tenminste in zoover meester te worden, dat het gevaar ale geweken kon worden beschouwd. Het hooi bleef den geheelen dag door branden en vermoedelyk zal het nog wel eenige dagen duren, voordat de smeulende voorraad onschadolyk is gemaakt. Een der brandweermannen werd by bet blusschings- werk ernstig gekwetst. Te Parys hadden Zaterdag jL weder huiszoekingen by anarchisten plaats. Er werd eene menigte papieren in beslagge nomen en de inhechtenisneming van 7 anar chisten was hiervan het gevolg. De Parysche politie heeft ook gisteren weer dertien anarchisten in hechtenis genomen. By eén hunner, een zekeren Perot, werden vele documenten gevonden en in beslag genomen, waaraan door de politie groote waarde wordt gehecht met het oog op de opsporing van de daders der jongste aanslagen. Tot dusver zyn echter de schuldigen nog niet gevonden. Eén der personen, die by den aanslag in liet café „Terminus" werd gewond, de heor Borde, zal vermoedeiyk de kwetsuur, welke hy ontving, niet te boven komen. De genees- heeren waren genoodzaakt over to gaan tot de amputatie van een der beenen. De toe stand van den heer Borde is zóó ernstig, dat alle hoop op zyn behoud reeds is opgegeven. Koning Behanzin had aan gene raai Dodds verzocht, dertig vrouwen te mogen medenemen in zyne ballingschap. Het „Journal des Débats" meldt thans dat slechts aan een viertal is toegestaan den onttroonden koning te volgen. Toen Behanzin zich op het advies jacht „Segond" inscheepte, nam hy afscheid van de vrouwen, die moesten achterbiyven. Dezen waren wanhopig. Zy trokken zich de haren uit 'thoofd en sprongen, toen do „Segond" vertrok, in het water, terwyl zy het jacht nazwommen, waarby zy gevaar liepen door de haaien verslonden te worden. Eerst toen het jacht uit het gezicht was, keerden zy moedeloos naar het strand terug. Men kan nu spoedig de open bare behandeling van het proces tegen den anarchist Emile Henry verwachten. De rechter van instructie is met zyn onderzoek gereed, en zou, als er geene nieuwe onthullingen gedaan werden, Zaterdag zyn dossier aan htt parket zenden. Toen de anarchist liet laatst zou verhoord wordon, woigerde hy naar het kabinet van den rechter van instructie te gaan, zoodat het verhoor in de cel plaats had. Indien zich geen nieuw incident voordoet, !i&l Henry in de tweede helft dezer maaDd voor het hof van assises terechtstaan voor beide door hem gepleegde aanslagen, die van 1892 in de rue des Bons-Enfants en die in het café „Terminus." Van eene vervolging tyner vermoedeiyke medeplichtigen schynt men te hebben afgezien. Omtrent de latere aanslagen de bommen, welke door een anarchist in de hotels rue Saint Jacques en den Faubourg Saint Germain waren geplaatst is men nog oven wys; liet ondeizoek heeft nog niet tot de ontdekking van den dader geleid. De rechter Meyer, die met do instructie van deze zaak is belast, heeft nog geen enkel nauwkeurig gegeven, dat hom in staat stelt, den een of ander van deze misdaad te beschuldigen De aanwyzingen, welke de politie hem heeft verschaft, spreken elkaar tegen. Al de bekende anarchisten, die op den dag van den aanslag Parys bebbtn verlaten, worden yverig gezocht, maai- de politie heeft nog steeds hun spoor niet kunnen terugvinden. Intusschen gaan de arrestatiën op groote schaal voort; het Dépot raakt langzamerhand vol anaichisten. INGEZONDEN. ?ïog iets over TOOltOP. Definities te geven is een moeilyk weik. Gewooniyk is er iets te veel of te weinig in onze bepaling. De heer D. H. byvoorbeeld heeft in elk door hem bezocht museum en daarbuiten dingen afgebeeld kunnen zien, wier werkelykheid hy nooit „met een zyner zin tuigen" heeft waargenomen, nooit zal kunnen waarnemen en welke afbeelding hy toch ongetwyfeld eene schildery zal noemen. Ook moge de definitie van den 6maak door Diderot, de best bekende zyn, zy deugt niet zoolang de definitie ontbreekt van begrippen als „het goede," „het ware." Te weinig schaadt hier minder dan teveel #n men doet het zekerst zich in zaken van kunst en kunstsmaak te houden aan Töpffers „zesde zintuig," door hem teekenachtig „la bosse" genoemd. Dat by Toorop „la bosse" l*rtt enge woon ontwikkeld is, zal geen enkele bezoeker der Lakenhal betwyfelen. Toch zyn er tegen de laatste richting van dezen artist ongetwyfeld bezwaren aan te voeren. Wie iets anders dan een eenvoudig beeldend kunstenaar wil zyn, zal de heerschende ge dachten vertolken van zyn tyd of die, welke reeds gisten in de gemoederen van de jongeren. Voor zyne tydgenooten zal hy staan als een baken of als een profeet. En hierin schiet Toorop te kort. Het hoofddenkbeeld van Toorops laatste werk b. v., de „Rodeurs", is van eene verouderde, platte sentimentaliteit, herinnerend aan de alledaageche moraal van ds. Koet6velda novellen; zffne „Orgel bespeel- ster" dateert uit den tyd der balladen van Bürger c. s. Ook geldt voor de symbolieke kunst het bezwaar, dat ay gebonden is aan vaste, telkens wederkeerende vormen, waarin zy ten slotte tot gehoele veratyving moet overgaan. De bezwaren echter van den heer D. H. betreffen niet zoozeer de kunst van Toorop zelve als wel dingen daarbuiten. Wanneer men toch aan den kunstenaar volkomen vry- heid toekent in de manier om zich te uiten, dan kan hem er geen verwyt van worden gemaakt dat niet iedereen dadelyk zyne be doeling verstaat. Zeer stellig mag de wyze, waarop anderen die bedoeling onder woorden brengen, met tegen hem worden gebruikt. Zonder aan de duideiykheid te kort te doen, kan ook in meer gebruikeiyke woorden dan de door den heer D. H. aangehaalde, oen werk van Toorop worden omschreven. Wat de regels uit Goethe's Zabme Xenien betreft, aan personen op welke deze zinspelen is het werk van Toorop en ook het schryven van den heer D. H. niet besteed. Maar er zyn nog wel „kalme kunstgenieters", die, na ingelicht te zyn omtrent en doorge drongen in de bedoeling van den kunstenaar, de wyze waardeeren, waarop hy meent „de schoonheid te moeten dienen". En hieromtrent is velerlei opvattingimmers zoo min als van „het ware", „het goede", is van „de schoonheid" eene steeds geldende definitie te geven. Wanneer men nu Toorop meet met de maat door den heer D. H. zelf aangelegd: de volkomen vryhoid van den kunstenaar in de manier om zich te uiten, dan moet do vraag of zyn werk „de la peinture" is achter wege blyven. Er is in de Lakenhal „schil derwerk" van Toorop, dat met het werk onzer beste nrtisten minstens op eene lyn staat, ook wat de techniek betreft, en zijne lynteekeningen zouden niet zyn wat ze zyn, indien Toorop niet van nature schilder en colorist ware. Maar dit blyft in zekeren zin byzaak. Als beeldend kunstenaar eene volstrekt zelfstandige plaats te hebben ver overd; in zyne scheppingen het gewilde doel met artistieke zekerheid te hebben bereikt; dit getuigt van eene gave die aan slechts weinigen ten deel valt. v. D. Mijnheer de Redacteur! Daar het onderwerp „Ambachtsonderwys", uoor den heer Smeenge verleden week in 't Nut behandeld, als groot maatschappelyk belang in nauw verband staat met de sociale quaestie en ieder weldenkende m. i. verplicht is zooveel mogelyk aan de vreedzame oplos sing mee te werken, zoo verzoek ik beleefd, ter verduidelyking der opmerkingen, in het debat gemaakt, (volgens het verslag in uw blad) er iets aan te mogen toevoegen. Als slecht spreker verzuimt men zoo licht ie zeggen wat men eigeniyk juist zou willen zeggen; een verslag is ook niet altyd even juist en de zaak is m. i. van te veel belang om er los over heen te loopen. Wat dan by de verbetering van het Ambachts- onderwys m. i. wel in de eerste plaats in het oog mocht worden gehouden, of liever vooraf behoorde te gaan, is: de toestand derheden- daagsche productie-wyze zelf en de verbetering daarvan. Want wat toch zal 't baten bekwame werklieden te vormen, als er toch geen vr&dg naar is Of men zou moeten kunnen bewyzen dat dit de vraag zou doen toenemen, wat moeilyk aan te nemen i6. Ook heb ik nog nooit gehoord dat de uit voering van werken, wat de gewone hier beoefende nyverheid betreft, op bekwame worklieden moest wachten, maar wel onder vindt men dagelijks het omgekeerde. Wanneer de vraag er was, dan kwamen de bekwame werklieden vanzelf als 't ware, met liet oog op de nu reeds bestaande leer middelen. Kan dus aan den toestand van werkgebrek geen einde worden gemaakt, dan zal de ver betering in de opleiding over 't geheel ge nomen nutteloos blyken. Hoe kan men ook o. a. van jongelui veel ambitie verwachten, om zich te bekwamen in de gewone vakken, wanneer zy de resul taten van anderen dikwyls op zoo treurige wyze opmerken en hooren! Ik durf niet te veel plaatsruimte vergen van u, M. de R., maar ik hoop dat deze korte uii nog zeer onvolledige bemerkingen, door uwe welwillende plaatsing, onder de oogen van bekwamer belangstellenden dan van ons, worklieden, zullen komeD, en misschien ook nog wel onder die van den geachten spreker, den Heer Smeenge. Met dankzegging voor de plaatsing, Uw Dienstw. A. B. LIS8E. Ooboren: Johannes, z. v. J. Grimbergen en Th. Molenkamp. Ondertrouwd: Cornelia Van der Klaauw, jm. '26 j., vroDeude te Noordwtjkerhout, en Adriana Spiokkelenburg, jd. 19 J. NOORDWIJK. Gob or en: Job Oornelis, z. v. F. L. Yan der Weyden en O. Nulkea. Margaretba Geertruida Maria, d. v. H. J. Kuitema en G. M. Watereua. Martioa, d. v. H. Hogeveen en M. Yan den Berg. Elisabeth Jaooba, d. v. A Oaapers en J. A. Yan den Berg. Gehuwd: O. Hogervorst, 87 j., en M. Van Dupn, 27 J. Overleden: 0. Pasechier, 7 m. W. Langelaan, 16 m. H. Alkemade, 66 J. ZOETERWOUDE. Geboren: Gerarda Holena, d. van J. Yink en O. v. d. Voort. Jacob, z. van J. A. Endte en A. Graftdyk. Dorue AdriaDue, z. van J. Heemskerk en O. J. Bohenk. Cornelia, d, van O. LaDgerak en O. P. Zandbergen Arie, z. van D. De Boorder en A. Hoogland. Overledon: J. M. H. Voorborst d. 6 j. Gey elide poroeelen. Gehouden Verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 8 Maart 1894, ten overstaan van W. F. Kaiser, notaris te Leiden: Het huis, Noordeinde 41, kooper de heer I. Fles q.q., voor 6700het huis, Levendaal 156, kooper de heer N. Beekman, voor/"2175; het huiB, Levendaal 160, kooper de heer J. W. P. Licht, q.q., voor f 2250; het huis Middelstegracht, hoek Groeneateeg, 61, kooper de heer J. Yan Riet q.q., voor ƒ1900. Noerd-Zaid-IIollandsche Stoomt ram nog- Maatscliuppg Haarlem—Leiden. Opbrengst in Februari 1898 1894. Verschil. Reinigers 6480.00s 6270.74» 209.26 Goederen 638.805 817.10 -f- 178 29» To zamen verv. 6118.81 ƒ6087 845 30.96' Vorige maanden G748-761 6719.88 28-88» Verv. sed. 1 Jan. 12867.57» 12907.72s f 59.85 Diversen 1360.925„ 1123.46 287.46» Totale opbr. 14228.60 18981.18», 297.31" Per dag-kilom. 8.613 8.433 - 0.180 BUITENLAND. Fm ri lcr [f k. In de Fransche Kamer heeft de radicale afgevaardigde Pelletan eene motie voorgesteld, waarin de regeering werd uitgenoodigd, terug betaling te vorderen van de 8000 franken, we ke de heer Dupuy, destyds minister van binnenlandsche zaken, uit de geheime fondsen had betaald aan den heer Ducret, als subsi die aan do „Cocarde", na de veroordeeliug van Ducret in zake de valsche papieren van Norton. Pelletan vroeg de urgentie voor dit voorstel. De Kamer verwierp het voorstel echter met 286 tegen 126 stemmen. De radicaal Paschal Grousset stelde eene motie voor, waarby de heer Dupuy werd uit genoodigd, het voorzitterschap neer te leggen. Deze motie kwam echter niet in behandeling, daar de prealabele quaestie, door het centrum gesteld, met 346 tegen 63 stemmen werd aangenomen. Een langdurig debat ontstond daarna over de interpellatie van den reactionnairen afge vaardigde Denys Cochin over het verbod van den gemeenteraad van Saint-Denis betreffende het omdragen van godsdienstige emblemen. Tot beter begrip dezer zaak is eene kleine toelichting niet overbodig. In 1892 verbood de socialistische burgemeester van Saint-Denis, de citoyen Walter, uit naam der vryheid van geweten, niet alleen het omtrekken van proces- siën, maar ook het vertoonen van godsdien stige emblemen in de straten van Saint Denis. Hy gronddo dit verbod op art. 45 der wet van Germinal, volgens welke „geene godsdien- etige plechtigheil zal plaats hebben buiten de gebouwen, aan den katholieken eeredienst gewyd, in steden waar tempels zyn van ver schillende eeredionsten." De pastoor van Saint-Denis kwam van dit besluit in hooger beroep by den Raad van State. Deze heeft de vorige week uitspraak gedaan; het eerste gedeelte van het besluit van den gemeenteraad van Saint Denis werd bekrachtigd, voor zoover het houden van pro- cessiën betreft; het tweede gedeelte, waarin het vertoonen van godsdienstige emblemen werd verboden, werd vernietigd, want, aldus luidde de overweging, het kruis, dat een lyk kleed versiert, of het crucifix, dat achter eene lykbaar wordt aangedragen, zyn emblemen, waarop geene enkele wet iemand veroorlooft de hand te leggen. By de behandeling dezer quaestie in den Raad van State heeft de heer Dumay, direc teur van eeredienst, den revolutionnairen bur gemeester verdedigd en verklaard „uit naam der regeering" de bekrachtiging van diens beeluit in zyn geheel te verlangen. Deze ver klaring wekte groote verontwaardiging in anti liberale kringen; vandaar de interpellatie van den heer Cochin, die aan de regeering de vraag stelde, of de directeur van eeredienst wer- keiyk uit haren naam had gesproken. De minister president Casimir Périer beant woordde deze intorpellatie met eene uitvoe rige rede, waarin hy aanraadde, eendrachtig te zyn met de katholieken, maar tevens verklaarde dat de regeering met vastberaden heid alle rechten van den leekenstaat zal handhaven. De republikein Barthou stelde eene motie van orde voor, welke door de regeering aan vaard werd en door de Kamer met 302 tegen 119 stemmen werd aangenomen. De Senaat heeft het wetsontwerp, waarby eene schadevergoeding wordt verleend aan de slachtoffers van gerechteiyke dwalingen, by tweede lezing aangenomen. De zangeres Jeanne Harding, die by haar debuut in de Opéra-Comique te Parys zoo slecht ontvangen werd men wierp baar met allerlei projectielen heeft by de tweede en derde voorstelling van „Phrynó" rustig hare rol kunnen spelen. Zy word zelfs algemeen toegejuicht. Duitschland. De commissie voor het Duitsch-Russisch handelsverdrag heeft art. 1 betreffende de nederzettingen van ingezetenen van beide landen met 13 tegen 8 stemmen en vervolgens alle artikelen tot en met 12 aangenomen. Alleen de beraadslaging over artikel 7 werd uitgesteld. Van het slotprotocol zyn de artikelen 1 tot en met 18 aangenomen. Heden voortzetting der beraadslagingen. Biykens particuliere berichten, welke te Beriyn uit Straatsburg zyn ontvangen, hebben alle Ryksdagleden uit den Elzas en Lotharingen besloten tegenwoordig te zyn by de stemming over het handelstractaat en zullen zy hunne stemmen voor het tractaat uitbrengen. Betreffende de redevoering, welke graaf Döhnhoff hield voor zyne kiezers in Oost- Pruisen, wordt nog medegedeeld dat deze conservatieve afgevaardigde als een der gun stige gevolgen, welke de tot-stand-koming van het tractaat zou hebben, ook noemde de waarschynlykheid, dat dientengevolge dooi de Russische regeering het handelstractaat met Rusland zou worden opgezegd. Te Beriyn wordt het gerucht verspreid dat de vrede, die onlangs tusschen den keizer en den oud-kanselier is hersteld, opnieuw is verbroken.1 Men beweert dat de keizei by zyn bezoek te Fried richsruhe met Von Bismarck heeft gesproken over de politieke quaesties van den dag, hetgeen aanleiding heeft gege ven tot een vry hoog loopond geschil. Er wordt zelfs bygevoogd dat keizer Wilhelm uit Friedrichsruhe is vertrokken zonder afscheid te nemen v?m zyn gastheer. Tegeiykertyi bevat de „Hamburger Nach- ïichten", naar men weet, een blad, dat voor Von Bismarcks orgaan wordt gehouden, weer een artikel, waarin niet zeer gunstig wordt gesproken over den „nieuwen koers", welke met 's keizers troonsbestyging is begonnen. Natuurlyk wordt ook dit artikel in verband gebracht met deze geruchten. De Berlynsche correspondent der „Indópen- dance beige" verzekert echter, dat het hem niet gelukt ie te weten te komen, of deze geruchten meer zyn dan ongegronde praatjes. Nadere bevestiging is dus zeker niet over bodig. Ittilië. Hoe treurig de toestand in Italië is, komt duidelyk uit in een schryven van den Romein- schen correspondent der „Times". De politieke crisis, zegt hy, heeft een graad van spanning bereikt, welke eene spoedige oplossing moet vinden, want het gevolg van den tegen woor- digen toestand is, dat alle functiën van den Staat volkomen verlamd zyn. De beide Kamer- commissiën, die het ontwerp der regeering, waarin deze buiteugewone volmacht vraagt, en de ffnantiëele voorstellen van den minister van financiën moeten onderzoeken, bestaan geheel uit vyanden van bet ministerie, en jn laatstgenoemde commissie is geen enkele ondersteuner van Sonnino's plannen. In de Kamer is geen schyn van kans op eene regee- ringsmeerderheidde toestand is chaotisch en eene ontbinding onvermydeiyk. De „Corriere della Sera" zegt dat „het vaderland een bodemloozen afgrond te gemoet rolt. Het is oninogelyk dat het land nog drie maanden onder den invloed van dezen chaos zou kunnen blyven. „Iedere dag, die voorbygaat zonder dat ai herstel komt, is een slag van het pikhouweel tegen het fundament van ons finantiëel, poli tiek en moreel krediet. Zoo kan het niet voortgaan. Wy verkeer en in duisternis, in chaos, in volslagen anarchie." Het is onmogeiyk, voegt de correspondent er by, met zekerheid te zeggen wat de plannen der regeering zyn, maar buiten de inioisteriëelü gelederen is druk Bprake van eene ontbinding en een koninkiyk besluit, want de toestand, welke heden nog te verhelpen is, zal het over drie maanden niet meer zyn. In de Kamer hield de minister-president Crispi eene redevoering. Hy verdedigde het Huis van Savoie, dat boven alle verdenking verheven is, en het parlementaire stelsel, dat alleen Italië tot voorspoed kan brengen. Met vertrouwen verklaarde Crispi het votum der Kamer af te wachten; mocht dit niet gunstig zyn, dan zou hy weten wat hem te doen stond. Wat de onlusten op Sicilió betreft, de ver- antwoordeiykheid voor het bloed, dat te Siade en elders gestort was, komt neer op de onruststokers, want de troepen handelden in wettige zelfverdediging. Voorts trok spreker te velde tegen het socialisme. Ten slotte stelde Crispi de quaestie van vertrouwen. De afgevaardigde Damiani stelde de volgende motie voor: „De Kamor, het optreden der regeering op Sicilië goedkeurende en vertrou wende dat de regeering de openbare orde zal weten te verzekeren door gepaste wettelffke maatregelen, gaat over tot de orde van den dag". Deze motie werd met 342 tegen 45 stemmen aangenomen22 leden bleven buiten stemming. Den 2den Maart herdacht Paus Leo XIII zyn 848ten verjaardag. Op dien dag ontving de Paus het college van kardinalen en hield, in antwoord op de gelukwenschen van kardinaal Monaco, eene toespraak, waarin hy verklaarde dat hy zich ook gedurende zyne overige levensdagen aan de behartiging van de belangen der Kerk zou wyden. De gezondheid des Pausen liet niets te wen6chen, geiyk trouwens voldoende bleek uit de flinke wyze, waarop de Paus de vele gelukwenschen, welke hem gebracht werden, beantwoordde. Spanje. De algemeene vergadering der spoorweg- maatscbappy Nord d'Espagne verleende vol macht aan den raad van administratie om de onderhandelingen met de regeering in het be lang der Maatschappy voort te zetten. De Raad werd tevens gemachtigd obligation uit te geven tegen de onlangs aangelegde of nog aan te leggen lynen; om het type, den termijn en de wyze van amortisatie te wyzigenzy mach tigde verder den raad alle goederen te ver- koopen, de trekkingen voor amortisatie of aflossing te verdagen en nieuwe onderhande lingen met de crediteuren te openen. Groot-Britiiiinlë. Officiëel wordt medegedeeld, dat koningin Victoria het verzoek om ontslag van den heer Gladstone heeft aangenomen en lord Rosebery tot president-minister heeft benoemd. Lord Rosebery is in 1847 te Londen geboren. Zyn vader, lord Dalmeny, een Schotsch edel man, overleed reeds spoedig, zoodat zyn

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2