N°. 10441. Dinsdag O Maart. A°. 1894. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 Maart. LEIDSCH BA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT l Voor Leiden per 3 maanden.1 i i f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.06. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grooter» lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.06 berekend. Naar wij vernemen, is de. E. César Segers, sedert 1878 predikant b(J de Ned.- Herv. gemeente alhier, lid der Algemeene Synodale commissie (aftredingsjaar 1890), president en secundus van het Prov. Kerk- bestuur van Zuid-Holland, lid van dat bestuur Toor de klasse Leiden, voornemens zijn ambt Bis predikant neer te leggen en dat wel met het oog op zijn ongunstigen gezondheidstoe stand. Tegen 1°. Juli is daartoe door hem emeritaat aangevraagd. Door den heer A. Ph. Van der Ploeg, clviel-ingenieur te 's-Gravenhage, is aan den Raad der gemeente Aarlanderveen concessie gevraagd tot don aanleg van eene drink waterleiding, waarvan de prise d'eau zou worden geplaatst te Bodegrave. Het aantal kinderen in de gemeente Zegwaard beneden de twaalf en boven de zes jaren, die niet op de schoollysten voorkomen, bedraagt 11, waarvan 5 de school hebben verlaten, 3 op de bewaarschool en 3, die nog geen sohool bezochten. Op den 18den Maart a. s., des namid dags te één uur, zal de Provinciale Vereenl- glng van ambtenaren ter gemeente-secretarie ln Zuid-Holland, geiyk bekend is, in het .Zuid- Hollandsch Koffiehuis", te 's-Gravenhage, hare achtste algemeene vergadering houden. Op de agenda komen de volgende stukken voor: a. Ingekomen Stukken, b. Praeadvies van het bestuur in zake het adres der ge- meente-aecretarissen. c. Rekening en verant woording. d. Verslag van den toestand der Vereenlging. e. Bespreking van het al of niet toetreden tot den Bond van gemeente-ambte naren in Nederland, en f. De artikelen 8 en 9 der Grondwet, in te leiden door den heer Van Franck, van 's-Gravenhage. Onder da vragen, waarover de raden van beroep in zake de vermogensbelasting hier en elders te beslissen hadden, stond, naar men aan het .Vad." mededeelt, deze op den voor grond, wat de wet verstaat onder .verschul digde verstrekkingen van levensonderhoud, huisvesting of andere zakon", waarvan het 20-voud mag worden afgetrokken. Sommige belastingschuldigen meenden, op grond van deze bepaling, b(j rekening van hun vermogen te kunnen in aftrek brengen 20 maal de som, die zjj jaarlyks aan hunne dienstboden uitkeeren, waarbjj z(j veelal als zoodanig in aanmerking namen niet alleen het loon, maar ook een bjj raming opgemaakt bedrag van hetgeen voeding en inwoning der dienstboden hun kost. Andoren meenden, wanneor z|j zich verbon den hadden aan gehuwde kinderen jaarljjks eene toelage te geven ter bestrijding van de kosten hunner huishouding, op grond van deze niet formoele verbintenis 20 maal dat bedrag als verschuldigde verstrekking in mindering te mogen brengen. De raden van beroep hier en elders hebben deze wetsultleggingen afgewezen. Zaterdag is te Gouda gepasseerd de akte van oprichting van oen locaalspoor tusschen Schoonhoven, Ammerstol, Berg-Ambacht, Stol wyk, Haastrecht en Gouda. Leden van het bestutu- zijn de heeren mr. A. D. H. Kolff, burgemeester van en te SchoonhovenP. Greup, wethouder te Schoonhoven; M. J. Chevallier oud-burgemeester van Schoonhoven te Erme loo; J. P. Mahl8tede, notaris en wethouder te Berg-Ambacht; D. Oskam, hoogheemraad van de Krimpenerwaard en wethouder te Berg- Ambacht. Als leden van den raad van toezicht treden op de heerenG. J. baron Van Harden- broek van Ammerstol te Amersfoort; T. P. Viruly, lid van do Eerste Kamer, te Leiden; F. Lieftinck, lid van de Tweede Kamer, te Haarlem; mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, lid der Prov. Staten en burgemeester van en te Gouda, en A. Oskam, oud-wethouder te Ammerstol. Tot directeur-ingenieur werd be noemd de heer A. J. Krieger, ingenieur te Amersfoort, en tot secretaris-boekboudor de heer H. G. Geelhoed, Bocretaria der gemeente Schoonhoven. Een zestigtal leden der Ned. Herv. Kerk uit aile doelen van ons land, onder wie pro- feesoren uit de theologische faculteit, kerke lijke professoren en vele predikanten, mannen van verschillende richting, hebben zich met een schrijven tot de classicale besturen en kerkeraden der Ned -Hev. Kerk gewend en hen daarin uitgenoodigd, zich tot de Synode te richten, met het dringende verzoek, ten spoedigste de zaak van het beheer der kerke liJko goederen wettelijk te regelen. In hun schrijven wjjzen de heeren op de ernstige nadeelen, aan den onzekeren toestand van het oogenblik verbonden, en op de groote meerderheid, welke zich in de Kerk ten gunste eener afdoende regeling heeft uitgesproken. De heer Willem Van Zuylen is door een consortium heeren in Indiö uitgenoodigd te Batavia en elders voordrachten te houden of by verschillende liefhebbery-gezelschappen hoofdrollen te vervullen. Behalve vrye reis, uit en thuis, volledige uitrusting, enz., wordt hem eene aanzienlyke som als appointement toegekend. De heer Van Zuylen meent, indien zyn geneesheer oordeelt dat zyn gestel er tegen bestand is, dit verleideiyk aanbod niet te mogen afwyzen en één a twee jaren in Indiö te verbiy ven. In de opgaven der directe belastingen voor de uitvoering der kieswet, in te zenden aan Gedeputeerde Staten, behooren, blykens eene resolutie van den minister van financiën, voortaan te worden aangeteekend de onthef fingen over den loopenden dienst op de grond belasting en op de personeele belasting. Hiertoe zal door de provinciale inspecteurs aan de ontvangers vóór 16 Maart kennis worden gegeven van de bedragen, waarvoor op den loopenden dienst in de hiervoor ver melde gevallen aan belastingschuldigen ont heffing op hunne aanslagen is verleend. De minister van financiën heeft bepaald, dat surnumerairs der directe belastingen, in voerrechten en accynzen, gedetacheerd by con- tröles, waar zy voor het werk der belasting op bedrfifs- en andere inkomsten niet gemist kunnen worden en die om ille reden op aan wijzing van den Minister voor waarnemiDg van opengevallen betrekkingen worden voorby- gegaan, voor den duur dier waarneming, nevens hun traktement, eeue toelage zuilen genieten ten bedrage van ƒ1000 'sjaare. Men meldt uit Londen van 8 Maart: „De Nederlandscho gezant, baron Von Goltstein, en zfine echtgenooto zyn hedenavond op het slot te Windsor aangekomen, ten einde het middagmaal te gebruiken by koningin Victoria." Volgens particuliere berichten uit Suri name hebben, naar het „N. v. d. D." mede deelt, zware en aanhoudende regenbuien daar in de maand Januari aan het gewas veel schade toegebracht. In het district Boven-Para zyn onder scheidene bruggen weggeslagen, is de weg op vele plaatsen onbegaanbaar en staan de meeste savanna's (vlakten) onder water. Daar vele bananenstruiken zyn ontworteld waarvan de vrucht (Musa Paradisiaca), geiyk men weet, een hoofdvoedsel van den neger uitmaakt verwacht men verhooging van prfizen der levensmiddelen. By koninkiyk besluit is de heer J. A. Mazel, laatateiyk buitengewoon gozant en ge volmachtigd minister te Weenen, met al zyne wettige, zoo mannelyke als vrouwelyke af stammelingen, in don Nederlandschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en van jonkvrouw, Bestuurderen der Maatschappy „Arti et Amicitiae", als zoodanig beheerders van het fonds „Willink van Colion", hebben ter be schikking van den hoogleeraar-directeur der Ryk8-Acadomie van Beeldende Kunsten ge steld een bedrag in geld, ten einde 3 leer llngen, door genoemden directeur aan te wyzen, in de gelegenheid te stellen, gedurende de Paaschvacantie de belangwekkende verzame ling der „National Gallery" in Londen te be zichtigen. In overleg met de hoogleeraren zyn door den heer Aug. Allebó drie leerlingen aangewezen en wel de heeren W. Monnicken- dam, M. W. J. Jungmann en F. G. Koster. Met 1 Mei wordt de chef van het hospitaal te Willemsoord, Thompson, op pensioen gesteld en opgevolgd door den diriguerenden off. van gez. lste kl. Gy6berti Hodenpyi, die met dien datum wordt bevorderd tot dirigeerend off. lste kl. Naar de „N. Bred. Ct." verneemt, zullen er belangryke verbeteringen komen in don snit van de lakeasche kleeding der onder officieren van de iufanterie. Te Groningen is by de Waalsche gemeente beroepen ds. J. J. Knap, te Maastricht. Het provinciaal kerkbestuur van Gelder land heeft aan den heer W. Petri, predikant by de Ned.-Herv. gem. te Horsen, op zyn verzoek, wegens weer dan 40 jarigen dienst, eervol emeritaat verleend, in te gaan 1 Juni 1894. Negen leden van den gemeenteraad van Tegelen hebben hun ontslag aangeboden. Te Groningen zal door de Remonstrantscbe gemeente eene Weesinrichting worden gesticht. De minister van binnenlandsche zaken heeft de subsidie aan de zeevaartschool te Delfzyi verhoogd van ƒ4700 op ƒ0000. De thans te Naarden bestaande ryks- normaalschool zal weldra naar Hilversum worden verplaatst. Te Steenbergen is de oud-stryder van Waterloo L. Van Gastel overleden. Naar gemeld wordt, zullen door de Holl. IJzeren-Spoorwegmaat8chappy ook weekkaar ten eerste en tweede klasse worden uitgegeven, tegen aanmorkeiyk verminderd tariof. By beschikking van den minister van binnenl. zaken zyn benoemd in de commissie, in het voorjaar van 1894 belast met het afnemen der examens ter verkryging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56, onder a, van de wet tot regeling van het lager onderwys in: Zuid Holland: a. tot lid en voorzitter: de inspecteur van het lager onderwys in de tweede inspectieb. tot leden de schoolopziener in de arrondissementen Leiden, Gouda, Vlaar- dingen en Dordrecht; c. tot leden-plaatsver vangers: de schoolopzieners in het district 's-Gravouhage en in de arrondissomenten 's Gravenhage, Delft, Rotterdam (Noordeiyk), Schiedam en Sommelsdyk. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor vier burger- geneeskundigen (artsen), die voor den mili tairen geneeskundigen dienst physiek geschikt zyn, gelegenheid bestaat om te worden be noemd tot officier van gezondheid der 2de klasse by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, onder genot eener premie by die benoeming van 2600. Voor zoodanige benoeming komen alleen in aanmerking ongehuwde Nederlanders, van good zedeiyk gedrag, die hot diploma als arts be zitten en niet ouder zyn dau dertig jaren. Belanghebbenden zullen zich vóór of uiterJyk op 30 April a. s. met een op zegel geschreven request behooren te wenden tot H. M. de Koningin. Voor verdere byzonderheden zie men de Staatscourant van 4/6 dezer. De heer F. D. Leiden, ingevolge konink- ïyke machtigiDg benoemd tot vice consul te Keulen, is als zoodanig door de Duitsche re geering erkend. Sts.-Ort Het stoomschip „Basuto", van Amster dam via Londen naar Kaapstad, vertrok 2 Maart van Dartmouth; do „Didam", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 4 Maart Wight; de „Obdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 4 Maart Lizard; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amster dam, vertrok 4 Maart van Genua; de „Reichs tag", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, is 2 Maart Suez gepasseerd; de „Zaandam" arriveerde 4 Maart van Amsterdam te Nieuw-York. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 8 dezer niet plaats hebben. By koninkiyk besluit zyn benoemd tot burgemeester van Schoonrewoerd, A. C. De Leeuw, tevens secretaris dier gebeente, en tot id. van Burgh en van Haamstede, M. Bolle Lzn.; met 15 dezer, tot id. van Wittem, C. Houtvast; met 16 dezer, tot id. van Dieden c. a., A. F. Van Dyk, tevens secretaris; met 23 dezer, tot id. van Genemulden, H. J. Hulst, tevens secretaris, en met 25 dezer, tot id. van Retranchement, J. Risseeuw Jzn. Goedgekeurd dat J. Bos, burgemeester van Ammerstol, is benoemd tot secretaris dier ge meente. Aan den eervol ontslagen opzichter van maritieme werken by 'sRyks werf te Amster dam R. Blankevoort, met ingang van 1 Oct. 1893, een pensioen toegekend van ƒ275 'sjaars. Ontheven van de functie in den militieraad in het 3de militie-district der provincie Zuid- Holland, hem opgedragen by het koninkiyk besluit van 19 Oct. 1893, de majoor der inf. Hardemann; en benoemd tot plaatsvervangend militair lid van dien miltioraad, de luit. kol. Snyder8, van het 4de reg. inf. te Leiden. Met ingang van 1 April a. s. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Zwartsluis J. Gorter, thans direoteur van het postkantoor te Kollum. Wat ook omtrent de Toorop-tentoonstelling nog verder mag worden gepubliceerd, twee zaken staan onomstooteiyk vast: lo. het zeer drukke bezoek er vanen 2o. de algemeene waardeering, die den schilder van de verschil lende critici onzer binDenlandsche dagbladen unaniem ten deel valt. Het ligt niet op myn weg lof te brengen voor het belangstellende bezoek, maar toch wil ik eeriyk bekennen dat ik zeer sympathiek gevoel voor diegenen, die zoo herhaaldeiyk en telkenmale meer waardeerend terugkeeren, en niet 't minst komt dan ook den serieusen verslaggevers een woord van dank toe voor hunne voor lichting. Aan hen vooral toch is het stellig te danken dat vele onduldeiykheden werden opgelost en het publiek den weg werd aan gewezen, hoe die interessante werken, ook door minder-ontwikkelden konden worden genoten. Een paar cyfers van het aantal bezoekers van ons Stedeiyk Museum gedurende de Toorop-expositie vinden hier eene plaats. Op de 4 Zondagen (11, 18 en 26 Februari en 4 Maart) 1936, 0 Februari tot en met 3 Maart (werkdagen) 2034, totaal 3970. Verleden jaar was het geheele bezoek in dien tyd met inbegrip der 4 Zondagen 903, zoodat het verschil meer dan 3000 bedraagt. De Dordrechtsche Courant van 2, 5 en 6 Maart geeft een belangryk verslag, dat, even als de andere bladen, in de Kunatzaal ter lezing ligt. C. V. GJ-emengd Nieuws. De Leidsclie Onderofficiers-Gym- nastiek- en Schermvereeniging Minerva" gaf Zaterdag-avond in het schouwburg-lokaal Yondelhoven" eene uitvoering, welke door een vry talryk publiek werd bygewoond, w. o. ook vele hoofd- en verdere officieren van het garnizoen en afgevaardigden van zusterver- eenigingen alhier. Ter weerszyden van het tooneel was eene smaakvolle versiering van groen en planten aangebracht. BIJ do opening werd tot de aanwezigen een kort woord van welkom gericht en hunne welwillendheid ingeroepen by het vellen van een oordeel omtrent hetgeen te zien zou wor den gegeven. Die werkzaamheden mochten over het alge meen veel belangstelling ondervinden, zoodat het aan toejuichingen niet ontbrak. Het schermen, vooral degen-trekken Fransche party, was mooi en de athletische standen waren eveneens aardig. De vertoonde toeren werden afgewisseld door een paar voordrachten en oene voor stelling in het snelteekenen, welke mede veel by val vond. De uitvoering werd mot oen gezellig bal besloten. Ter wy 1 gistermiddag eenige hoeren op het Galgewater in één-persoons- giekon aan het varen waren, sloeg een dier vaartuigjes om, waardoor de heer te water geraakte. Hy zwom naar den wal en werd opgenomen in het wisselwachtorshuisje by de spoorbrug, waar hy, eenigen tyd daarna, van droge kleederen werd voorzien. Al wordt ze nog niet druk bevaren, toch is het aan de verbreedo Haagsche Trek vaart naby deze gemeente te bespeuren dat de Nieuwe Vaart (Ryn Schie) sedert eenige dagen geopend is. Menig vaartuig met de zeilen op (behalve by Je vaste Wouteron- en Spoor bruggen) passeerde er reeds on nu en dan eene vracht- of sloepstoomboot. Ook het ouder- wetsche jagen met paarden vindt weer aan dezo nieuwe Vaart plaats. De brug by het Noordeindo plein is voorzien van sein schyven en -lichten, terwyi de wachtor er by dag en nacht op post is, evenals by de bruggen in de Vaart mot zyne Leidsche collega's het geval is. "Wanneer de beelo Vaart gereed is, zal de passage er door zeer druk worden, ook van zeer groote vaartuigen, Dan zullen zeker de hooge bruggen over den Vliet te Leiden wel veel verlaagd worden, zeer ten gerieve van het verkeer. De versperringen aan de sluis by don Witten Singel, dan nog alleen voor kleine vaartuigen te passeeren, zullen dus misschien tot de geschiedenis behooren. Het plan schynt te bestaan een geregelden sleepdienst in de nieuwe Vaart te organiseeren Dan zal het met de laatsto glorie der jagers en met het prestige hunner paarden wellicht spoedig gedaan zyn, zoo ton minste de stoom kracht niet veel duurder moet betaald worden dan de trekkracht der jagerspaarden. De Haagsche politie. De „H. Crt." schryft het volgende: „Zooals werd gemeld, waren op den dag, toen de heer Levedag c. s. den valsche-bank biljettenman op de hielen zat, des avonds om 7 uren de commissarissen van politie te 's-Gravenhage nog niet in kennis gesteld van het telegram uit Leiden, dat om één uur aan gekomen en door den hoofdcommissaris uit sluitend aan de Recherche overgegeven was. „Wegens „de groote haast," luidt de ver ontschuldiging. „De vraag raag echter nog wel eens gedaan worden, waarvoor er dan aan het hoofdcom missariaat, buiten den inspecteur-secretaris en drie gewone inspecteurs, vier klerken zitten „Alsook deze: waarom, als 't niet is voor zulke mededeelingon, de politie bureaux tele graphisch en telephonisch verbonden zyn. „Voorts: waarom de Recherche tusschen 1 en 7 uren er den tyd niet van heeft geno men om de stations te bezetten of althans daar de dienstdoende agenten in te lichten. „En ten slotte: of uit bet geval niet biykt. dat de organisatie te wenschen overlaat, daar toch de Recherche (bestaande uit inferieuren) de commissarissen niet had te verwittigen, maar dit door het leidende hoofd had moeten geschied zyn." L. O. kwam gisteravond over negenen uit de richting van Leiden met paard en tilbury en ging naar Zoeterwoude; A. L. kwam mei paard en voertuig van de zyde van Zoeterwoude in de richting van Leiden. Het paard van O. schrikte op den Vrouwenweg, onder Zoeterwoude, van L.'s gespan en kwam door de heining in het slootje terecht. O. kwam er, evenals zyn paard, goed af, maar zyne tilbury werd beschadigd. Het paard van L. hield zich onder een en ander zeer kalm. Op de spoorwegiyn Goud aD e n Haag,, tusschen Zoetermeer en Voorburg, zyn 's nachts 0 schapen, die op de spoorbaan waren gekomen, overreden. Ze behoorden aan den veehandelaar G. Van Aalst, te Zoe termeer. Terwyi Zaterdag-middag eenige beambten van de Noord-Zuid-Eolland«che Stoomtramweg-Maatschappy bezig waren met het verstellen van de rails naby de Oosteinder- brug in de gemeente Hillegom, schoot onder eene voorbfirydende kar een hond, welke met een lang touw vastgemaakt was, te voor- schyn en beet den ploegbaas J. v. Z. zóó danig, dat hy zich onmiddeliyk onder genees kundige behandeling moest stellen cn zyne kleeren gescheurd raakten. Tegen de bestuurders van die kar, twee zoons van L. R., te Hillegom, is eene aan klacht ingediend. Het ware te wenschen, dat alle honden, welke geacht kunnen worden valsch te zfin, van een muilkorf moesten voorzien worden. By de voortzetting op 4 dezer van den door de kogelclub „Hard gaat-ie" te Haarlem op de banen in het Café Brinkmann uitgeschreven kegelwedstrfid voor „Juniores" werd door 18 clubs aan den wedstryd deel genomen. De club „Kampioen" te Amsterdam, die zich medo ter deelneming had aangemeld, was niet verschenen. Door de deelnemende clubs werden de vol gende houten geworpen: 1. „Je maintiendrai," Den Haag, 197; 2. „Wis of Mis," Arasterdam, 184; 3. „Nep- tunus," id., 180; 4. „Onder ons," Abkouae, 174; 5. „De Kennemerc," Alkmaar, 174; 0. „Houdt de plank," Nieuwer-Amstel, 106; 7. „Amsterdam," Amsterdam, 166; 8. „Houdt hem er op," id., 162; 9. „Zou er kans zyn?" id., 151; 10. „Vriondenkring," Bovorwyk, 150; 11. „Jonge krachten," Amsterdam, 143; 12. „Vooruit," Alkmaar, 132; 13. „Rollebol," Utrecht, 132. De uitslag was als volgt: lste prys B. A. L. te Alkmaar met 239, 2de pr. „Je Main tiendrai" te 's-Hage met 197, 3de pr. „Bodega" te Haarlem met 193, 4de pr. „Wis of Mis" te Amsterdam met 184, 5de pr. „Konings- moorder8" te Leidon met 183 houten. Gisteren werden personeels pryzon voor het gooien van 00 bouten of meer behaald door den heer Knottenbelt van „Onder Ons" te Abkoude, met 68 houten, en door den beer Seutin, van „Jonge krachten" te Am sterdam met 64 houten. Voor den wedstryd voor club6, behooreDdo tot de „Seniores", aanvangende 11 dezer, hebben zich reeds tal van clubs ter deel neming aangemeld. Voor het reservekader? Hot Amsterdamsch Gemeenteblad bovat het vol gende Adrianus Van der Lubbe, geboren te Oegst- geest den 26sten December 1824, (zegge achttien honderd vier en twintig) wordt ver zocht zich te vervoegen of zfine tegenwoor dige verbiyfplaats op te geven aan het Bureau der Afdeeling: „Nationale Militie en Scbutterfi," Oudezfids Achterburgwal bfi de Prinsenhof- steeg, No. 168, te Amsterdam, dagwlyks ge opend, behalve op Zon- en feeetdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren. Arme zeventigjarige! Driemaal den Westertoren. De Kamer is nog niet gereed gekomen met art. 4 der kieswet. Waren er Vrfidag bfi het begin der zitting nog zeven sprekers ingeschreven, toen deze, en nog twee andere bovendien, hadden afgevuurd, bleek aan het einde der zitting dat er nog negen liefhebbers waren, die nu morgen, Dinsdag, de reeks weer zullen openen1 Sodert de openbare behandeling hebben nu reeds honderd zeven en dertig sprekers het woord gevoerd, die, om hunne gedachten uiteen te zetten, niet minder dan achthonderd kolom van het By blad hebben noodig gehad, uitma kende te zam6n, volgens eene berekening in „Dé Amsterdammer", waaraan wfi dit stuk)*

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1