PREDIKBEURTEN 9 m 9 9 Brieven uit Amsterdam. III. Het is reeds meermalen gezegd ach, wat is dat tegenwoordig niet! dat onze eeuw de democratische mocht beeten. In 't bijzonder hare laatsto helft onderscheidt zich door de groote zorg, die aan het volk besleed wordt. Vooral de werkman mag zich verheugen in eene belangstelling, die geen andere eeuw nog toonde, en dat is voor een groot deel te danken aan de socialisten, die de dom meiaars hebben wakker geschud. Doch nu de schoone slaapster ontwaakt is, moest de dappere prins tevreden zyn, een huwelijk met haar sluiten en niet voortgaan met zyn vrijwel onnoodig rumoer. Een treffend bew\js van de weinige zorg, die men in vorige eeuwen aan het stoffelijk welzijn van den arbeider besteedde, vindt men wel in de bouworde onzer steden. In denzelfden tijd, dat te Amsterdam de deftige grrchten werden aangelegd, toen paleis naist paleis verrees, werden ook de slopjes en steegjes gebouwd met de donkere, hoekige, hokkigu kamers, en do werklui, die 's daags de groote boerenhuizen haddon helpen optrek ken of versieren, begaven zich 's avonds naar hurine niot alleen nederige, maar ook ongezonde sloppen. Het democratische karakter der laat ste decennia spiegelt zich af in de nieuwe arbeiderswijken; daar is alles breed, luchtig, friscb, ruim, maar tevens zjjn de lange rijen eentonige kazernes der „nieuwe stad" koud en onaesthetisch. Een bericht in het Lcidsch Dagbladwaarin hulp wordt gevraagd door eeno commissie, die zich ten doel stelt oen volkskoffiehuis op te richten, ten einde den jenever-kroogen afbreuk te doen en den werklieden een geschikt schaftlokaal te verschaffen, toont alweder hoe ook ten uwent bij de hoogere klassen het begrip is doorgedrongen, dat wij den armeren broeder meer schuldig zijn dan zijn weekloon alleen. Te Amsterdam bestaat sedert een viertal jaren een aantal volks koffiehuizen en zy beantwoorden volkomen aan het voorgestelde doel. Vier jaar geleden waren in den omtrek van 's Ryks werf aan het Funen, de Amsterdamsche zeemanswyk een groot aantal kroegen en kroegjes. De werklieden der werf, soms wel 1500 in getal, brachten hier de schafturen door en een groot deel van 't zuur verdiende weekgeld werd in jenever omgezet. Eenige weldenkende mannen besloten te trachten in dezen treurigen toestand verbe tering te brengen. Zy richtten een Volksbond op en op het Kattenburgerplein vlak by de Werf werd het eerste Volkskoffiehuis geopend. Het was een bescheiden lokaal, waar niet al te veel plaatsruimte was. De consumptie was er goed en zeer goedkoop. Een kop koffie drie cent, eon kop goede cacao vier cent, een groot glas bier vier cent en ook het brood was or goedkooper dan ergens elders. Bedwel mende dranken werden er niet getapt. In den beginne scheen het nieuwe „kroegje" weinig aantrekkingskracht te bezitten, maar weldra werd het bekend en binnen een half jaar moest het lokaal vergroot, binnen een jaar ten tweeden male verruimd worden. De goede gevolgen waren zichtbaar; de jenoverhuizen, die geon voldoend publiek meer trokken, verminderden langzamerhand en thans zyn zo tot op een derde van 't vroegere aan tal gedaald. De nadeolen van het „rondjes geven", de vechtpartyen, het gevloek, de standjes, kortom al de ernstige nadeelen, die de jeneververkoop nu eenmaal met zich mede brengt, verdwenen met do kroegen en wie thans het volkskofflehuis op de schafturen bezoekt, zal zich kunnen verheugen in den aanblik der rustige, fatsoenlyke werklieden, die hier, voor een kleinen prys, hun spys en drank nuttigen en door den grooten omzet tevens het hoog te waardeeren bewustzyn kunnen hebben, niot door de liefdadigheid, slechts door do welwillendheid en het goede inzicht der rykeren, hier zoo gezellig te zitten. De Volksbond, door het aanvankeiyk succes van zyne eerste inrichting aangemoedigd, ging er toe over op meer drukke punten der stad volkskoffiehuizen te openen en het drukke gebruik, dat van de meesten dier inrichtingen gemaakt werd, bewees wel hoe groot de behoefte daaraan geweest was. Zelfs volgden particulieren het voorbeeld van den Volks bond na en richtten ook volkskoffiehuizen op, waar geen sterke drank getapt werd. Eene kleine raadgeving aan de commissie, die te Leiden een volkskoffiehuis wil oprichten, vinde hier eene plaats. Laat zy toch vooral haar lokaal niet het voorkomen geven van een melkhuis. "Witte tegeltjes zyu wel heel fraai en helder en een gestukadoord plafond staat eveneens rein, doch de werkman houdt er niet van. De kroeghouders weten bet welhunne loka len zyn donker, bruin van kleur, de toon is er warm en dat geeft aan de kroeg iets gezelligs. Juist dat gezellige mist menig werkman thuis en onbewust gaat hy 't by den waard uit „De vergulde Duif" of „Het zwarte Paard" zoeken. De werkman wordt aangetrokken door een fraai zingenden kanarie, een scheepje in eene Üe8ch en een beweegbaar schildery; dit zyn kleinigheden, maar de resultaten er van zyn groot. Als men de kroeg wil vervangen, kan dat niet beter gedaan worden dan door de kroeg te imiteeren, haar te vervolmaken maar men zorgo vooral er voor niet een dier koude, nietszeggende lokalen in te richten, die ons by 't binnentreden reeds doen rillen door hunne verlatenheid. Maak het huiselyk, vriendelyk e i de arbeider zal hier zich thuis gevoelen. Ik hoop van harte dat de Leidsche com missie haar doel zal bereiken en wensch haar met hare inrichting een even groot succes als de Amsterdamsche Volksbond. B. TWEEDE HATIE». Voortzetting der behandeling van de Kieswet. De heer S/neenge zegt dat het regeerings- voorstel z. i. volstrekt niet ten doel heeft, do schippery-politiek onmondig te verklaren. Evenwel, na hetgeen de minister gezegd heeft, wil spr. nadere opheldering of inder daad onder „woning" schepen niet zullen be grepen worden. Zekerheid is hier te meer noodig, waar in liet amend.-Van der Feltz onderscheid werd gemaakt tusschen schepen en woningen. By aanneming van het amend.- Mackay is do vraag, of de schippers kiezers kunnen zyn, twyfelachtig. Overigons heeft spr. bezwaar tegen het amend.-Van der Feltz, omdat de grens van 25 ton nog te streng is voor tal van schippers. Hy wilde de grens dus op 20 ton bepaald zien. De heer Van Karnebeek zegt dat het doel moet zyn, eene wet te maken, die noch met zichzelve, noch met de Grondwet in strydis. Eu toch zou dit het geval wezen by onge- wyzigde aanneming van art. 4 van dit ont werp. Uitgesloten zouden velen worden, die volgens art. 3 recht op het kiesrecht hebben. Wat de amendementen aangaat, spr. stelt zich op dit standpunt, dat hy ze beschouwt als amendementen op dit artikel. Daardoor komt dus op don achtergrond de vraag: of zy op zichzelven goed zyn. De eenige amen dementen, die aan de grondwettige bezwaren tegemoetkomen, zyn die van de hh. Mackay en Van der Feltz. Het amend. Mackay heeft vooral ten doel het afbreken van den achter muur van het ontwerp-Tak, terwyi het voor den voormuur slechts eene „bepleistering" geeft, om het ontwerp een ander aanzien te geven. Overigens zegt spr., dat als de minister aanneemt het amendement-Van der Feltz, hy in principe loslaat zyn stelsel. Maar wanneer men dan ook aanneemt de quantitoit van de woning, dan kan hy q u a 1 i t e i t der woning eveneens aannemen. Wanneer het ontwerp mocht komen te vallen, dan zal dit de schuld der Regeering zyn, waar zy haar eigen stelsel niot consequent uitwerkte. De heer Beclaerts van Blokland heeft in de rede des ministers gemist de aanwyzing van datgene, wat het zwaarste punt er van had moeten zyn, dat art. 4 de juiste en ge zonde uitwerking was van art. 3 van het ontwerp. Op dat punt was de rede des minis ters hot minst klemmend. En dat ligt hierin, omdat het z. i. niet mogeiyk is, om aan dien eisch te voldoen. Dit brengt hem tot de rode van den heer Goeman Borgesius, den loods des ministers. In die rede heeft spr. gemist den rem, waarvan die goachte spreker gewaagde in zyne rede te Koudekcrke. Voor de anti-revo- lutionnairen is geen rem noodig, omdat zy de historische lyn volgen. Wat hy in de rede van den heer Borgesius wel gevonden hoeft, dat is dat hy geen onderscheid weet tusschen fictiën en vermoedens, en dat men het artikel in zyn geheel moet nemen. Maar dan moeten toch de onderdeelen be antwoorden aan het doel, dat men voor oogen had. Wat de amendementen betreft, was de minister niet zeer tooschietolyk. Doch, waar hy aan zyn stelsel hecht, was niet anders te verwachten. Spr. had verwacht, dat de minister de be palingen, betreffende de veroordeelingen, reeds zou hebben ingetrokken, tevens waar zy toch reeds ten doode zyu opgeschreven. Die bepa lingen zyn onmogelyk te rymen met de bepa lingen der Strafwet. Spr. komt vorder op tegen hetgeen de minister gezegd hoeft omtrent het amend. Gerritsen, tot uitsluiting van de wanbetalers. Dit was eene dialectische kunstverrichting van den eersten rang. Hoe kan de minister hier echter een beroep doen op de personeele belasting, waar hy juist steeds op den voorgrond heeft gesteld, dat de beslissing niet voor ondergeschikten moet worden overgelaten, en terwijl hy het kies recht zoo geheel los wil doen zyn van belasting Had het vorig Kabinet zich durven beroepen op eene nog niet aangenomen wet, welko fiolen van verontwaardiging zouden over haar zyn uitgestort Wat het amend.-Van der Feltz aangaat, hoe zal men daar ooit een voldoend criterium in vinden? Spr. noemt het eene „fictie", waar tegen zelfs de heer Levy geen raad zou weten. Hy zal stemmen voor weglating van de „schryf- proef", doch daardoor wordt het artikel nog niet voor hem aannemelyk. In de continuïteit voor woning, by dit ont werp genoemd, ziet spr. geen noemenswaardig verschil mot het algemeen kiesrecht. Door het gevoerd debat is het beeld van het algemeen kiesrecht, door de Reg. zorgvuldig verborgen, steeds duideiyker aan het licht getreden. Het verder debat werd verdaagd tot a. s. Dinsdag, te 11 uren. Toen de Kamer uiteenging, waren er nog acht sprekers ingeschreven. De beslissing over art. 4 komt dus in elk geval niet vóór Woens dag van de volgende week. Gemengd N ieuws. Men meldt ons uit Leiderdorp: Op de werf van Gebr. Boot is de kiel gelegd voor een yzeren zeilschip (klipper-model), ge naamd „Johanna", groot 105 lasten, voor rekening van den heer F. Keozer, te Medem- blik, en voor een yzeren zeiljacht, voor reke ning van den heer L. De Rus, te Hiliegoin. Voor een behoeftig huisgezin in de gemeente Sassenheim, dat zich om onderstand tot Hare Majesteit de Koningin- Regentes had gewend, werd heden door den Burgemeester ter uitreiking ontvangen van Hare Majesteit, eene gift van 20. In de cellulaire gevangenis te Sneek is brand geweest. De gevangene Wagenaar uit Oudebiltzyl maakte, naar by den commissaris van politio meedeelde, zyn bed op. Den stroozak had hy pas in handen of hy meende, dat men hem wilde vermoorden, en daarom bracht hy den zak met de gaspit in aanraking. Toen die goed brandde, deed de man een hevig gebons op de deur hooren, waarop terstond een bewaarder toesnelde. Toen deze de deur der cel opende, sloeg de vlam hom in het gezicht. Op het geroep „brand!" waren allo handen druk in de weer om hulp te ver- leenen. Een der gevangenen, een visscher, die 's an deren daags zou worden ontslagen, hield zich kordaat. In een oogwenk wist hy in de woning van den portier by elkander te halen wat gered moest worden. Als belooning voor dit hulpbetoon vonden regenten termen, den moedigen jongeling denzelfden avond aan zijne moeder, die wan hopend om het brandende gebouw liep, terug te geven. In de beste orde werden voorts de overige gevangenen binnendoor overgebracht naar de audiëntiezaal van het Paleis van Justitie. Gisterochtend en gisternamiddag werden 13 van dezen voorloopig naar Leeuwarden getransporteerd. De cellen hebben enkel van den brand te lyden gehad. De brandstichter is door den rechter-com- missaris niet gehoord; deze kwam alleen om de zaak verder te onderzoeken. Vry zeker wordt Wagenaar, wiens hersenen meer dan abnormaal bleken te zyn, zoo spoedig mogelyk naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Een anachronisme mag zeker wel heeten het richten in 1894 van een brief tot de Synode van Dordt. Toch kwam dit onlangs voor. Een bedeelde, die nog wel op meer dan 50-jarigen leeftyd lidmaat gewor den was om van de diaconie te kunnen trek ken, meende zich over het bedrag zyner be deoliDg te mogen beklagen. Fluks vatte hy de pen en deed zyn beklag „aan het hoofd bestuur der Synode van Dordt". De brief werd niet als onbestelbaar teruggezonden, daar juist te Dordrecht de secretaris van het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland wpont, die hem deed toekomen aan den kerkeraad der ge meente van den klager. Voor de rechtbank te Zutfen stond terecht zekere S., daglooner, wonende te Diepenveen, beschuldigd van brand in zyne woning gesticht te hebben om in het bezit te komen van de assurantie penningen. Ter terecht zitting legde beklaagde eene volmondige be kentenis af en zeide hy het feit uit armoede bedreven te hebben. Het O. M., de gulle be kentenis en verschillende verzachtende om standigheden in aanmerking nemende, eischte eene gevangenisstraf voor den tyd van één jaar. Uitspraak a. s. Woensdag. Het geheele bestuur der „Groote Sociëteit" te Enschedee heeft zyn ontslag ge nomen. De slechte finantiëele toestand, waarin de sociëteit verkeert, schynt hiervan de oor zaak te zyn. TeSurhuizum zyn in den nacht van Dinsdag op Woensdag 11. eenige jonge maagden handgemeen geweest, zóó, dat de politie er by moest worden gehaald. Zy be dienden zich gelukkig niet van messen, maar van hare muilen als wapenen, waardoor er geen bloed werd vergoten en het met builen afliep. Het burengerucht was vervaarlyk. De landbouwer H. T. bood eer gisteren ten raadhuize te Uden een valsch bankbiljet van ƒ100 ter betaling aan, hetwelk valsch bleek te zyn. Het biljet was gemerkt: D T 3482. De landbouwer had het biljet te Vecbel van een koopman ontvangen. Er wordt eon onderzoek ingesteld. Tweemalen achtereen is ook ten kantore van het correspondentschap der Nederlandscbe Bank te Amersfoort een valsch bankbiljet van ƒ100 ter inwisseling aangeboden geworden; doch telkens ontdekte men ook hier dat het valsch was. De keizer en de keizerin van Duitschland zullen, volgens de „Ind. beige," in de laatste week van Maart een bezoek brengen aan Venetië, waar zy den koning en de koningin van Italië zullen ontmoeten. Koning Humbert zal een tegenbezoek brengen te Abbazia. De „Polit. Corr." verzekert, dat de czaar met zyn gezin in de eerste dagen van April naar Livadia zal vertrekken. Volgens eene officièele kennis- goving heeft de Aziatische cholera opgehou den te heerschen in het Russische ryk, be halve in de gouvernementen Volhyniö, Kovno, PJotsk en Tsernigov. Eene misdaad te S t.-Petersburg. In eene der voornaamste wyken van St.-Peters- burg, waarin de straat Stolnary gelegen is, had onder de volgende omstandigheden eene afschuwelyke misdaad plaats. Een armoedig gekleed man schelde aan de deur van een logement in die straat, dat van den bierhandelaar Umbach, en vroeg het dienst meisje de jas van zyn meester mede te geven, die op dat oogenblik in den winkel stond. Het argelooze meisje draaide hem den rug toe om aan z|jn verzoek te voldoen en de jas van qgu kapstok af te halenmaar nauwelijks had zy zich omgekeerd, of de onbekende bracht haar niet een mes eenige steken in den rug toe, waardoor zy bewusteloos in elkaar zakte. Mevrouw Umbach, die haar dienstmeisje wilde te hulp komen, ging het niet beter af. De moordenaar worgde haar en begon daarop het logement te plunderen. By na op hetzelfde oogenblik kwam net dienstmeisje tot bewustzyn; zy wist zich tot aan de trap voort te sleepen en de boven het logement wonende buren te hulp te roepen. Voordat dezen beneden waren, had de moorde naar reeds de vlucht genomen, zonder dat men er in kon slagen hem te vatten. De staat, waarin het joDge meisje verkeert, is, hoewel zeer ernstig, niet hopeloos. De moordenaar Lesteven, die 15 Februari ter dood veroordeeld werd wegens het vermoorden van zyne minnares en nu te Parys in de gevangenis La Roquette zyne terechtstelling afwachtte, heeft zelf den beul het werk uit de handen genomen. Terwyl zyne bewakers hem uit de cel brachten voor de dagelyksche wandeling, rukte hy zich, los snelde eene trap op en sprong uit een venster van de bovenverdieping. Toen men hem opnam, was hy reeds dood. Zorgvuldige behandeling. O n- langs werd de schoon n jüï van den Mikado van Japan ziek; om haar te genezen zyn 423 dokters druk in de weer geweest en werkeiyk werd zy beter. Toch zyn de 423 geleerde heeren het niet eens geweest over den aard der ziekte. Een Boeddhislisch priester heeft echter de meest logische ge volgtrekking gemaakt. Vóór de spoorwegen er waren, was de Vorstin weltoen de spoor wegen er waren, werd zy ziek. Zy is dus ziek geworden ten gevolge van de spoor wegen. De spoorweg-bacil is echter nog niet ontdekt. De „XIXme Siècle" bevat een schrijven uit Kotonou, waarin de overgave van Behanzin omstandig wordt medegedeeld. Toen Behanzin, terwyl hy in het noorden van Dahomey was, vernam dat zyn broeder door generaal Dodds tot koning was aangesteld, zond hy eene boodschap naar den generaal, dat de Fransche soldaten hem konden komen halen in zyn kamp. Een detachement werd er op uitgezonden en keerde spoedig met Behanzin terug; generaal Dodds ging hem met uitgestrekte handen te gemoet. Behanzin was ongewapend en slechts vergezeld door enkelen zyner vrouwen. Hy zeide dat hy zich overgaf, op voorwaarde, dat hy niet aan den nieuwen koning zou uitgeleverd worden liever zou hy sterven, dan zulk eene ver nedering ondergaan. Generaal Dodds ver zekerde hem dat hy slechts zou verbannen worden. Eenige dagen later werd hy, met zyne zes en dertig vrouwen, voorloopig naar Kotonou gebracht. Zooals men weet, heeft de Fransche regeering het eiland Martinique als verblyfplaats voor hem uitgekozen. Behanzin wordt in dezen brief beschreven als een groot man met een fier uiterlyk. Zyn gezicht is lang en zyn neus heeft den vorm van een snavel. De onttroonde koning moet een ware epicurist zyn. Zoodra hy te Kotonou aankwam, gaf hy zyn kok orders voor het ontbyt, dat uit schaapscote'etten, aardappelen en eene flesch champagne bestond als pousse dronk hy verscheidene glaasjes rum. Ook is hy een groot lief.hebber van rooken, en hy draagt altyd eene lange pyp by zich. KOLONIËN. MED AN, 27 Januari. Den 25sten Jan. werd in de Belawan-rivier een sampan gevonden met de lyken van twee Chineezen er in. Beide lichamen waren met wonden overdekt, zoodat de veronderstelling niet gewaagd scbynt, dat er een dubbele moord heeft plaats gehad. Het zou echtor ook kunnen zyn, dat beiden een duel op leven en dood hadden gehouden. Uit Assahan schryft men aan de „Deli-Ct." dat de wegen aldaar sinds de bestuursver- andering niet meer zoo goed worden onder houden als vroeger, zoodat de weg naar de ondernemingen in zoo'n toestand verkeert, dat hy byna niet meer te beryden is. Yerder, dat de verscheping van de tabak ook daar in vollen gang is, omdat iedereen zyn oogst zoo spoedig mogelyk aan de markt wil hebben, ten einde van de verwachte hooge pryzen by de eerste inschryving van dit jaar te profiteeren. Waarschyniyk zullen pl. m. 4000 pakken Assahan tabak by de eerste inschryving worden aangeboden. De troebelen in Tamiang. Naar men ons meldt, heeft op 22 Januari by kampong Djoewar, tusschen Seroeway en Kwala Sim pang gelegen, een treffen plaats gehad tusschen de bevolkingspatrouille van Hadji Mustapha en eene vyandelyke bende, waarby eerstge noemde één gewonde had, terwijl Datoe Indra Pelalawan een matten kogel tegen de kin kreeg. De verliezen van den vyand, die zich in de rimboe terugtrok, zyn onbekend. Van tyd tot tyd rukken de bevolkings patrouilles uit om to beletten dat de vyand de padi weghaalt. De opzichter van de B. O. W. Kloppert, is naar Seroeway vertrokken om den weg tusschen Seroeway en Kwala Simpang, waarin groote hellingen voorkomen, te verbeteren. Het detachement der koloniale reserve, dat te Kwala Simpang in garnizoen heeft gelegeD, is op 25 Januari teruggekeerd. Kapitein Van Polanen Petel biyft echter voorloopig nog daar. Hadji Mustapha en zyne volgelingen zullen spoedig naar Langkat terugkeeren. Indien wy goed zyn ingelicht is er ook sprake van het aanlegen van een weg van Kwala Simpang naar Salahadji, ten einde zoodoend® verbinding te krijgen met de Aroebaai. W(J hopen dat dit boiicht bevestigd wordt, want hoe meer wegen in die strbken hoe beter, en bovendien zou men door dezen weg onafr hankeiyk worden van den waterstand op de Tamiang-rivier, welke dezer dagen b. v. weer oorzaak was dat de „Anna" Kwala Simpang niet kon verlaten. (Deli Crt.) Zondag I Maart 1894. NED.-HERV. GEMEENTE Buitengewone collecte ten behoeve der Hooglandsche Kerk. Ly densteksten 18 21. '8 Voormiddags te 10 uren. PIETERSKERKOberman. HOOGLANDSCHE KERKDe Wolff. OOSTERKERKVan Boekeren. MAREKERK: Gunning. 's Namiddags te 2 uren. OOSTERKERK: Gunning. Cat. 20. BETHLEHEMSKERKVan Boekeren. 's Avonds te 6 uren. MAREKERK: De Hoest. WOENSDAG 7 MAART. Openbare Huwelyksinzegening te halftwee. PIETERSKERK: Briet. '8 Avonds te halfacht. MAREKERK: Gunning. EGLISE WALLONNE. Matin dix heures, Chavannes. LUTHERSCHE KERK. Voormiddag halfelf, Evelein. REMONSTRANTSCHE KERK. Voormiddag halfelf, Qeen dienst. DOOPSGEZINDE KERK. Voormiddag 10 uren, Kutscli Lojenga. GEREFORMEERDE KERKEN. HOOIGRACHT. Voormiddag 10 uren, Van Proosdy. Avond 5 uren, VanProosdy.Zond.15tf, WOENSDAG 7 MAART. Einde der Winteravondbeurten 's Avonds te halfacht, Van Proosdy. Biduur voor het gewas (Ps. 10615). HEERENGRACHT. Collecte voor de Kerk. Voormiddag 10 uren, Holster. Avond 5 uren, Holster. OUDE VEST. Collecte voor de Kerkelijke kas. Voorm. 10 en 's avonds 5 uren, Rudolph. Zondag 11. GEREFORMEERDE KERK NIEUWE RIJN. Voorm. 10 en 's avonds 6 uren, Van Loon. Zondag 75. DONDERDAG 8 MAART 's Avonds te halfacht, Van Loon. BETHLEHEMSKERK. Zondag-voorm. 10 uren, Kinderkerk. Dinsdagavond halfnegen, Bybellezing, Oberman. ZAAL NOORDEINDE. Zondag-voorm. 10 uren, Kinderkerk. Dinsdag-avond 8 urenLidmatensamenkomsfc met vrouwen, Briët. WIJKGEBOUW LEVENDAAL. Zondag-voorm. 10 uren, Kinderkerk. Donderdag-avond halfnegen: Bybeloefening, De Wolff. Bekendmakingen van kerkelijken aard» Kerkeraad vayi de Ned.-Herv. Gemeente. Voorzitter: DE WOLFF. Scriba: DE HOEST. Kerkelyke attestatiën moeten worden aan gevraagd by den wykpredikant en ingeleverd aan de kostery der Pieterskerk. De aanmelding by den koster voor de kerke lyke huwelyksinzegening moet geschieden des Maandags te voren, en de aangifte tot den Doop uiterlyk daags te voren en niet later dan te negen uren des avonds. Zondag jl. is in de Hooglandsche Kerk ge collecteerd ƒ1, met by8chrift: „een mosterd zaadje door een werkman voor de school Middelstegracht." In dank ontvangen van een myner leer lingen 1 voor de Chr. school. Ter navolging l Ds. BRIËT. Dinsdagavond geen Bybellezing. Ds. GUNNING. In dank ontvangen van den heer G. ƒ5 voor de Chr. Wykvereeniging en 5 voor den diakonessen-arbeidvoorts van N. N. ƒ5 voor de Chr. school. S. H. J. DE WOLFF. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 1824 Febr. Datum. Uur Aantal. Gem. Eng. Staodk. 18 Febr. 5.45 7.45 7 16.6 19 5.45 7.30 8 16.8 20 5.45 7.80 7 16.8 21 5.45 7.16 8 16.6 22 5.45 7.16 7 16.8 23 5.45 7.30 8 16.4 24 - 5.45 7.80 8 16.8

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2