N«. 10439. Zaterdag 3 Maart. A\ 1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van ;Zon- en feestdagen, uitgegeven. EIDSCH DAGrBLAD. PRIJS DEZER CO UB ANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel moer 0.17J. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Offioiëole Konni igevingen. BUBGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 6. 2de alrnea der Verordonmc van 11 November 18S0, regelende de inwendige inrichting d«r scholen, de toelating en hot ontslag der leerlingen (Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Brougeo ter algemoene kennifl, dat do inschrijving van nieuwe leerlingen aan do openbare scholen der Sde on We M. ral plaats hebben van don Gden tot en met den llden Sopt. e. k-, in de schoollokalen in do Rnuotiaai, in de Brandewijusteeg, op do Bumnuveet- gracht aan liet Plantsoen, in do Van-dor-Wcrrstraat, aan de Korte Mare en aan do Langobrng, des voor middags van halfncgen tot nogen uren en dea namiddags van lialftweo tot twee uren, behalve dea Zaterdags en dea Zondags. Burgemeester en Weihouders voornoemd, B. 0. JOTA, Weihr., lo.-Burgemeeetor. E. KIST, Secietariï. Lelden. 1 Maart 1894. Leiden. 2 Maart. Men schryft ons uit Noordwyk, dd. 1 Maart Er is by de exploitatie van onze stoomtram Daar Rynsburg werkeiyk beterschap te be- Bpeureningaande heden worden nl. ingevoerd abonnementen van Rynsburg naar Leiden 2de kl., 10 ritten f 150, dus f 0.15 per rit. Verder kan de reiziger 3de kl. van Rijusburg naar Leiden suppleeren tot de 2de kl. voor 12*/2 cent. Wy zyn daarvoor werkeiyk dankbaar, maar veroorloven ons toch nog een paar op- merkingon. De enkele reis van Noordwyk-Binnen naar Rynsburg 2de klasse kost, buiteu abonnement, 20 eta., en by abonnement 12 ets., de rit van Rynsburg naar Leiden, buiten abonnement evenzeer 20 cent en nu, by het heden inge voerde abonnement 16 cent. Waarom, zoo wordt onwillekeurig gevraagd, nu voor 't tra ject RynsburgLeiden by abonnement den prys zooveel hooger gesteld dan by den af stand Noordwyk-Rynsburg, terwyl by gewoon ▼ervoer de pryzen gelyk staan? En dan wyzen we er nog oens op dat we nog steeds wachten op een afzonderiyk rytuig ▼oor reizigers 2de klasse; eene vraag, welke toch waarlyk niet al te onbescheiden is, nu men byna 9 jaar geduldig hoeft gewacht. Krijgen we nu ook spoedig abonnementen late klasse van Rynsburg naar Leidon? Men mako het den reiziger toch zoo gemakkeiyk mogoiyk; dat eischt het belang der maat- schappij. Op 1 Januari jl. gingen te Oegstgeeet ter school 138 jongens en 142 meisjes van de 267 jongens en 318 meisjes boven de zes on beneden de twaalf jaren, aldaar woon achtig, waarvan 107 jongens en 124 meisjes buiten de gemeente onderwys genieten (waar van 175 kinderen van dien leeftyd te Leiden schoolgaan), zoodat 22 jongens en 52 meisjes boveo de zes en beneden do twaalf jaren geen onderwys genieten. De Provinciale Vereeniging van ambte naren ter gemeente-secretarie in Zuid-Holland zal den 18den Maart a. s. weder eene algo- meene vergadering houden in het Zuid Hol- landsch Koffiehuis te 's-Gravenhage. De onlaDgs door den Raad der gemeente Wassenaar vastgestelde verordening op de ysbanen is thans, op uitnoodiging van Gedep. Staten dezer provincie, in dier voege gewy- zigd, dat ze alléén toepasselyk is veiklaard op ysbanen, welke voor het publiek toe- gankelyk zyn. De loop van de bevolking dor gemeente Wassenaar over 1893 is als volgt: geboren 114, overleden 74, vertrokken 149, ingekomen 140. Totale vermeerdering 31, zoodat de be volking op 31 December 11. bedroeg 3421. Mej. D. Krol, onderwyzeres aan de open bare lagere school te Lisse, is in golyke be trekking benoemd te Alkemade en heeft die benoeming aangenomen, terwyl zy voor hare benoeming te Zuiderwoude (gemeente Broek- in-Wrtterland) heeft bedankt. Men schryft ons uit Oude-Wetering: De leden der Christel yko Werklieden-Ver eeniging „Patrimonium" te Oude-Wetering hielden Woensdag-avond hunne openbare ver gadering en het jaarfeest, met hunne ocht- genooten. Nadat de vergadering met gebed door den voorzitter was geopend, kreeg de heer G. J. B. Bontje het woord, die tot onderwerp had gekozen: „Vroolykheid en Licht." In eene schoone reeks van woorden en beelden paste spr. het onderwerp toe op de sociale belangen. Het niet tevreden zyn met de maatschappelyke toestanden stemde tot ontevredenheid en duisterheid van het leven, maar te doen wat de hand vindt om te doen, en rekening houden met Gods wyze van handelen, wat den Christen werkman betaamt, leidt tot tevredenheid en geeft den- zulke „vroolykheid en licht", hoe duister ook het heden en de toekomst schynen mogen. Ruim anderhalf uur sprak spr. op eene boeiende en onderhoudende wyze, getuige de belangstelling en aandacht der aanwezigen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakthet was ook niet noodig het was een stolsel vragen en antwoorden, waar een ieder voor zich mede voldaan kon zyn. Met een harteiyk woord van dank door den voorzitter, werd herhaalde malen de wensch te kennen gegeven, dat men meester Bontje nog vele malen moge hooren. Daarna ving het huishoudelyk jaarfeest aan. Veel werd er nog genoton voor hart en ver stand, en ook de maag werd niet vergeten. Als sprekers van dozen avond traden nog op: C. en K. Horsman, G. Baas, H. Van Heek, A. Roos, G. Van Beyeren, P. Rielkork, W. Van Beyeren en M. Van Bostelen. Ds J. Brouwer, die ook ter vergadering aanwezig was, sprak een slotwoord, dat getuigde van ernst, bemoedigend en opwekkend voor do Chr. Werkmansvereeniging, waarna de ver gadoring, na middernacht to één uur, door den voorzitter, den heer T. Van Bostelen, met dankzegging werd gesloten. Aangenomen is het beroep naar LeimuiJen en Kalslagen door ds. M. M. Lint, to Wil ..is. Hare Majesteit de Koningin-Regentes vereerdo gisteravond de eerste voorstelling in Den Haa^ van Aida" door de Nederlandsche opera in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen met hare tegenwoordigheid. Haro Majesteit, die even na den aanvang van het eerste bedryf het Gebouw binnentrad, werd ontvangen door oer directeur, don heer J. G. De Groot, die H. M. naar hare loge vergezelde, waarvan de toegang met groen was versierd, terwyl een prachtige bouquet van wilto rozen met linten in de nationale kleuren en die van Waldeck Pyrmont voor Hare Majesteit gereed lag. Terwyl het talryke publiek by hare binnenkomst H. M. door op te staan begroette, hief het orkest na het einde der eerste acte hot Wilholmus aan, welke be leefdheid H. M. beantwoordde door v$n haren zetel op te ryzen. Met blykbare belangstelling Yolgde H. M. de voorstelling en verliet ongeveer te 10 uren, véór het laatste beoryf, de zaal met haar gevolg, bestaande uit twee hofdames en oen drietal heeren. Vóór het verlaten van het Gebouw betuigde H. M. aan den heer De Groot persooniyk hare byzondero tevreden heid over de uitvoering en verklaarde zeer voldaan te zyn. Den bloemruiker nam de Hooge bezoekster mede. Ook by haar vertrek werd het Wilhelmus gespeeld. Op het drietal ter vervulling eenor vacature van predikant by de Nod. Herv. ge meente te 's-Gravenhage zyn g plaatst: dr. A. J. Th. Jonker, te Dordrecht; L. fi. F. A. Faure, to Rheden; en W. L. Welter Jr., te Arnhem. In de afdeeiingon der Tweede Kamer verklaarden eenige leden zich niet byzonder ingenomen met het wetsontwerp tot goed keuring van den afstand aan de gemeente 's-Gravenhage van een deel van den tuin van het Koninkiyk Paleis en van de sloot tusschen dien tuin en den Prinsessewal. Hot yzören hek zou hot vrye gezicht des zomers op den tuin belemmeren; de sloot is niet nadeelig voor de gezondheid en bevordert integendeel de geleidelyke afwatering van het aangrenzend terrein en aan eene verbreeding van den Prinsessewal bestond geene volstrekte behoette daar drie andere verkeerswegen tot do binnen stad toegang geven. De meeste leden konden zich met die be denkingen niet vereenigen. Demping der sloot en vereeniging door een hek achtten zy raad zaam uit een hygiënisch oogpunt en ter be vordering der veiligheid, en de verbreeding van den Prinsessewal eene zeer gewenschte verbetering, terwyl het uitzicht op den tuin ook nu des zomers door het dichte boom gewas wordt belemmerd. In de Russische Kapel te 's-Gravenhage werd gisteren een plechtige lykdienst gehouden ter herinnering aan den sterfdag van wyien Hare Majesteit Anna Paulowna, Koningin der Nederlanden. Verschillende aaDzienlyke ingezetenen, onder wie de familie van den Russischen gezant by ons Hof en de heer Vinkhuizen, intendant van de groothertogin van Saksen, woonden den dienst by. De Russische gezant, de heer Struve, was verhinderd aanwezig te zyn. Jhr. Van Tets van Goudriaan, als gezant van Konstantinopol naar Boriyn verplaatst, zal tegen den lOden dezer zyno torugroepings- brieven aan den sultan overhandigen en kort daarna vertrekken. De heer Mazel, afgetreden Nederlandsch gezant te Weenen, houdt thans tydelyk ver- blyf te Dresden. Tot directeur der Burger-avondschool te Dordrecht ia benoemd de heer A. S. Mink, leeraar aan de H. B -S. aldaar Ir. den ouderdom van 85 jaren overleed to Lauibortschaag de oud-stryder Pieter Groot. Het verheugt het „Utr. Dbl." te kunnen meedeeleD, dat prof. Von Eiselsberg voor do uitnoodiging om do leiding op zich te nemen van het nieuwe „Sanitarium" te Chicago heeft bedankt. By het Ryksopvoedingsgesticht voor jongens te Avereast zal, te rekenen van 1 Moi a. s., worden benoemd een adjunct-directeur op eene jaarwedde van ƒ1400, met genot van vrye woning en de gewone koatelooze geneeskundige behandeling. Een hoofdver- eischte is geschiktheid om de verpleegden theoretisch en practisch te kunnen onder richten in land en tuinbouw. Gegadigden kunnen zich tot 1 April by gezegeld request wenden tot don minister van justitie. De gewone audiëntie van den min. van binnenl. zaken zal op Zaterdag 3 Maart a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 28 Febr. Ouessant; de „Spaarndam" vertrok 28 Febr. van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Pro raetheus", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 27 Febr. te Colombo; de „Ardjoeno", van Rotterdam naar Java, vertrok 1 Maart van Marseille. By koninkiyk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrond. Haarlem, ter stand plaats de gemeente Haarlem, B. H. Janssen, thans notaris te Hoorn. Aan den heer S. A. Heilbron, koopman te Paramaribo, vergunning verleend tot hot aan nemen van het ordeteeken der 4de kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door het Hoofd van het uitvoerend gezag der Ver- eenigde Staten van Venezuela geschonken. Gemengd Nieuws. Gisteren liep van de werf dor heeren Botje Ensing en Co„ te Qroningeu, met goed gevolg te water de stoomboot „Volharding XII", gebouwd voor rekening der Leidsche Stoomboot Maatschappij. Machino en kotel staan voor het inbreugen gereed. Men schryft uit Rynsburg:* De massa tulpen en het weinigjo krokussen zyn van onder het sneeuwdek prachtig to voor- schyn gekomen. De kweekers hebbon er voel moeten opplanten, doordat de vraag naar droge bollen jl. zomer niet groot was, en aaarby de piyzen van de algemeenste of meest bekende soorten dooreen 25 pet. daaldenreden waarom de groene veilingen dit jaar aanmer- keiyk grooter zullen zyn. Ruim vier hectaren zyn daarvoor ingeschreven, waarvan de ver koop over 4 dagea verdeeld wordt. Ieder, die met den toestand dezer gemeente oekend ia, zal met de kweekers (die ook groenten telers zyn) hopen, dat de pryzen zich weer herstellen zullen; want anders zou het eenige, dat nog wiu8tgevend was, en waarmee de vele to korten gedekt werden, ook nog voor hen verloren gaan. Het grasgewas op de wegen van den Vier Ambachts polder, dat 1 Maart jl. in het café Guldemond, te Woubrugge, voor het seizoen 1894, in 14 perceelen publiek werd verhuurd, bracht 1077 op. Door het Openbaar Ministerie by het gerechtshof te 's Gravenhage werd giste ren bevestiging geëischt van het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarby een man, die herhaaldelyk zyne vrouw mishandelde, waar voor dan de tusschenkomst der politie moest worden ingeroepen, tot 4 maanden gevange ni8straf veroordeeld werd wegens mishande ling van een politie-agent, die ter bescher ming van beklaagdes vrouw optrad. Als verdediger vroeg mr. Duynsteo vryspraak. Uitspraak 16 Maart. Elisabeth Poelyn, 21 jaren, heeft den 2l8ten Febr. jl. de woning harer tante te Amsterdam, by wie zy inwoonde, verlaten en is tot heden daar niet wedergekeerd, met achterlating van een briefje, waaruit kan worden opgemaakt dat zy plan had van daar te vertrekken of zich het leven te benemen. Namens haar vader, Singel F 1 aldaar, wordt hare opsporing verzocht en by ontdekking bare overbrenging naar het Politie-bureel der 2de afd. lste sectie, voormalig gymnasium. Uit Rotterdam wordt aan het „Utr Dbl." gemeld: Sedert eenigen tyd verschynt hier ter stede een blad onder den naam „De Vlinders", het welk de herinnering verlevendigt aan het zoogenaamde „blauwboekje" van nu wyien Apekor, een groote veertig jaar geleden in Den Haag verschenen. Ook het blad „De Vlinders" zoekt zyn publiek by voorkeur onder hen, die op schandaal belust zyn, en met dit doel randt het in elk nommer bekende stad- trenooten in hun privaat leven aan. Met de grootste driestheid worden dingen verhaald, dat leven rakende, die de schryvers moeite zouden hebben te bewyzendingen ook, waar van iedereen weet dat zy gelogen zyn. Groot en algemeen is de ergernis over dit blad, waarvoor op ruime schaal reclame wordt gemaakt. Herhaalde klachten, by de justitie ingediend door ingezetenen, die door de onder nemers van het blad tot slachtoffers waren gekozen, bleven zonder gevolg, omdat de schryvers zorgen voor hun geschryf zulk een vorm te kiezen, dat zy gemakkeiyk door de mazen van de strafwet ontsnappen. De personen, te wier laste zy allerlei schan- delykheden vertellen, worden gewoonlyk niet by hun eigonlyken naam, maar toch op zooda nige wyze aangeduid, dat ieder weet wie be doeld wordt. Met herhaalde waarschuwingen van de politie werd openiyk de spot gedreven, en zelfs deze inmenging der politie als reclame middel gebruikt. Het schynt ook, dat met behulp van dit blad op groote schaal chantage wordt ge pleegd. Men hoort daarvan voorbeelden aan voeren, te kras om ze na te vertellen. Emdelyk heeft thans de justitie termen ge vonden om in dit kwaad in te grypen. Op haren last werden tevens by den uitgever van „De Vlinders" en by eenige medewerkers aan dat blad huiszoekingen gedaan. Waarschyn- lyk zal dit onderzoek tot eene strafvervolging leiden. Er zyn verscheidene schrifturen in beslag genomen en zoomede de geheele oplage van een ter verspreiding gereed liggend nummer van het blad, terwyl de lettervormen werden afgebroken. Ook by medewerkers van het blad in Den Haag is eene huiszoeking gedaan. De onderstelling van do „Standaard", dat dit optreden der justitie in verband zou staan met anarchisten of anarchistische aanslagen, is onjuist. In de Laurierstraat, te Amster- dam, werd iemand, die in een aanval van epilepsie van da trappen was gevallen, opge nomen door do toegeschoten buren en naar boven gebracht. Hoewel men dadeiyk alles in hat werk stelde om den gevallene weer tot bewustzijn te bren gen, mocht dit niet baten en bleek hy reeds overleden te zyn. De ploegbaas v. d. O., te Baarn, was onlangs op de spooriyn werkzaam toen hum een zware tak op den arm viel. In den beginne lette hy op dit geval byna niet, maar spoedig begon de arm ep te zetten, wat de dokter aan bloedvergittiging toeechryft. Op het oogenblik is de toestand tamelijk, bevredigend. „Neptunuö" deelt mede dat het totale bedrag der in ons land en in den vreemde byeengebrachte gelden ten behoeve der nage laten betrekkingen van de noodlottig omge komen redders aan boord van de „Amsterdam" is 20,000. H. M. de Koningin en Hare Moeder gingen voor met eene flinke gift. Te Groningen zal op 12, 13 en 14 April een groot nationaal biljart-concours plaats nebbon. Door het bestuur van de ver eenigiug ter bevordering van het vreemdelingen- vorkeer zyn voor dezeu wedstryd twee verguld zilveren medailles ter beschikking gesteld. Naar men verneemt, zullen binnen kort nieuwe muntbiljetten van 10 vervaardigd worden. Hugo Loerker, te Amsterdam, is gevangengenomen, omdat uit de instructie der valsche bankbiljettonzaak gebleken was, dat hy als medeplicntige van Keeze een biljet van 100, hetwelk hy van dezeu ontvangen had, had uitgegeven in eene tappery in de Van-der Helst straat aldaar. Het O. M. by de rechtbank te Winschoten eischte gisteren tegen Greven, die Lubben te Niouwe-Pekela een doodeiyk schot toebracht, 10 jaren gevangenisstraf. Negentien getuigen werden genoord, waar onder de heeren dr. Nanninga en dr. Tresling, deskundigen. De verdediger, mr. J. Heres Diddons, eischte op verschillende gronden vryspraak of anders ontslag van rechtsvervolging. Woensdagavond is te Nieuwolda de groote boerdery van Dalinga afgebrand. Oorzaak onbekend. De ryksveldwachter R. betrapte by den wethouder H. Uittonboogaard, te Haastrecht, een gevaariyk persoon, die zich aan bedelary schuldig maakte. Onmiddeliyk gaf deze te kennen, den politie-beambte te willen dooden, doch deze wist met behulp van eene revolver hem naar de drie kwartier verder gelegen kom der gemeente to brengen. By den burgemeester gekomen, begreep hy naar Rotterdam te zullen worden overgebracht. Hierover ontstak hü zoodanig in woede, dat hy een open knipmes uit den zak haalde ea den ryks-veld wachter wilde wonden. Deze deed een zy sprong; hy wierp zich toen op den inmiddels ontboden gemeente veldwachter, wien hy een drietal sneden door de jas gaf. Nog niet voldaan, deed hy pogingen om den burgemeester en den beambte te raken, doch de ryks-veldwachter gaf hem daarop meteen knuppol een slag, waardoor het mes op den grond viel en waarvan men zich spoedig meester maakte. Des middags werd de woest- aard onder geleide van de beide agenten zwaar geboeid naar de gevangenis te Rotterdam overgebracht. In eene advertentie in de „Leeuw. Crt." worden vier „nette meisjes" gevraagd, die genegen zyn in Friesch kostuum, drie malen per dag, eenige uren schaatsen te ryden op eene overdekte ysbaan te Brussel, tegen genot van reis- en verbiyf kosten en salaris. Bekende hardryderessen genieten de voorkeur. Te Sheffield is gisteren de bekende zangeres mevrouw Patey plotseling overleden, even nadat zy daar eene harer afscheids-voor- etellingen had gegeven. De zangeres, die voornemens was op do behaalde lauweren to gaan rusten, werd met zoo groote toejuichingen ontvangen, dat zy ten slotte nog de ballade „on the banks of Allan water" ten beste gaf. Plotseling zeeg zy toen ineen en overleed spoedig daarna. Volgens de verklaring der genees heeren werd de dood veroorzaakt door overmatige aandoening, vermoedeiyk ten gevolge van do betuigingen van geestdrift, waarmede do toeschouwers afscheid namen van de gevierde zangeres. Mevrouw Patey, geboren te Whytock, wac 52 jaren oud en behoorde reeds sedert een twintigtal jaren tot de meest populaire En- gelsche opera-zangeressen. Het dramatische van het uiteinde der zangeres wordt nog verhoogd door het feit, dat de ballade, welke zy zong, aldus eindigde: „And there a corps lay she". (Zy viel levenloos neer). Onmiddeliyk na het zingen dezer regelsn bezweek de zangeres en kwam niet weer tot bewustzyn. Strenge koude. Zondag zyn te Niouw-York een man en eene vrouw dood gevroren. In de haven aangekomen sch^poo brachten berichten van hevige stormen en strenge koude. Van sommige matroeon varen lichaamadeelea bevroren. Gemeenteraad van Lisse. Zitting van 1 Maart 189é. Tegenwoordig al de leden. Voorzitter: de Burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en coedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling, dat is inge komen: a. Missive van Ged. Staten ter begeleiding van een goedgekturd Raadsbeeluit tot af- en overschrijving van posten op de be^. ooting voor 1894. b. Idem, houdende mededeeling dat het doo den Raad vastgestelde Reglement van Orde door hun college voor kennisgeving is aan genomen. c. Idem, houdende opgave van het bedrag der Ryk8bydrage in de jaarwedden der onaer- wyzers over 1892. d. Verslag van den toestand van het lager onderwys over 1893. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Verder doet de voorzitter voorlezing van een adres van mej D. Kiol, on.J rjjzeres aan de o. 1. school, houdende vbi om eervol ontslag uit die betrekking tegen 15 Maart a. s. Wordt met algerabene stemmen verleend. De voorzitter stelt alsnu den R*ad vooi Burg. en Weths. te machtigen tot het doen eener oproeping van sollicitanten op eeno jaarwedde vaa ƒ500. Mot algemoene stemmen verleend. Thans brengt de voorzitter in behandeling een schryven van het gemeentebestuur van Voorhout, naar aanleiding van een aan den Raad ciier gemeente gericht verzoek van den heer L. Kruyff, te Sassenheim, tot verbetering van den Voortweg, waartoe dat gemeente bestuur wel genegen is, doch alleen met onderlinge samenwerking van het gemeente bestuur van Lis8e en meergenoemden heer Kruyff. Nadat door den voorzitter de zaak duide- lyk is voorgesteld en door hem er op gewezen is, dat de gemeente Lisse slechts weinig belaDg by de zaak heeft, wordt, oa eenige discussie, met algemeene stemmen besloten aan het gemeentebestuur van Voorhout te kennen te geven dat de gemeente Lisse wel

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1