Uk 10438. Vrijdag 2 Maart. A°. 1894. (Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 Maart. L1IDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Yoor Lelden per 3 maanden Franco per post Afzonderlijke Nommer» f 1.10. i 1-40- 0.05. PRIJS DER AD VERTEN Tl EN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Ten huize van een der bestuursleden werd gisteravond aan behoeftige leden en weduwen van de afdeoling Leiden der Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen vau het Nederlandsche leger, wederom een bedrag van 305 uitgekeerd. Negen leden ontvingen ieder 17.50, negen Weduwen ieder 15 en een lid eene buiten gewone gratificatie van f 12.50. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan den heer G. De Niet, op zyn ver zoek, met ingang van 1 dezer, eervol ontslag verleend als assistent in het ziekenhuis aan de Rijks universiteit alhier, en voor het tijdvak van 1 Maart tot en met 31 Dec. 1894 als zoodanig benoemd de heer J ,E. G. Van Emden. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maand Febr. ingelegd 60,391.05 en terug betaald 49,716.02'/,, terwijl zijn afgegeven 154 nieuwe en geheel afgelost 107 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 9879 deelhebbers bedroeg einde Febr. 1,795,755.03'/,, behou dens de nog te kapitaliseeren rente. De indeeling dt>r miliciens van de lichting dezes jaars uit de gemeente Wassenaar is bepaald op Donderdag 8 Maart a. s., 's mor gens te acht uren, aan het gebouw van Kun sten en Wetenschappen te 's Gravenhage. Het aantal af te leveren manschappen be draagt 7. Gedurende de maand Febr. is ten postkan- tore te Warmond ingelegd tot een bedrag van ƒ2151.89, verdeeld over 129 inlagen. Terugbe taald werd er f 236.98, verdeeld over 4 te rugbetalingen. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 385. Gisteren had ten Raadhuize te Alkemade de aanbesteding plaats van eene schuur en bergplaats ton behoeve, van den ttiredfeur van het telegraaf kantdoc M ABèmjween. Door zeven gogadtgdeif iittrde#qmeehte was voor dit werk ingësèllRrrê|i^^ door: C. Zoet voor 228.90, A. Verhagen voor ƒ237, L. L. Kroling voor ƒ247, A. V. Klink voor ƒ261.50, M. Schoenmaker voor ƒ275.40, P. Vrijburg voor 300 en H. Pieterse voor ƒ378.67. Dit work is, na eenige bespreking, gegund aan den laagsten inschrijver, wiens inschrij vingssom slechts ternauwernood het */8 ge deelte bedraagt van die van den hoogsten. Moet de aannemer nu met schade werken, óf wilde No. 7 zulke buitensporige winst, öl kan de opvatting over do quallteit van het werk zulk een verschil veroorzaken? Een raadsel. Wie kent de oplossing? De bevolking der gemeente Hdlegom bestond op 31 December 1892 uit 2128 m. en 1973 v., totaal 4101. Zij vermeerderde gedurende het jaar 1893 door geboorte met 93 m. en 92 v., totaal 186, en door vestiging met 88 in. en 80 v., totaal 168. Zij verminderde daarentegen door overlydeu met 46 m. en 38 v., samen 84, en door ver trek met 98 m. en 1*11- v:, samen 209. In het geheel vermeerderde zij dus mot 181 m. en 172 v., samen 353, en verminderde met 144 m. en 149 v., samen 293. In het gobeel is de bevolking gedurende het jaar 1893 dus vermeerderd met 87 m. en 28 v., totaal 60, en bedroeg alzoo op 31 Doe. 16032165 m. en 1996 v., samen 4161. Opmerkingen omtrent den burgerlijken stand Getal geborenen in 1893: levend 93 j. en 92 m., totaal 185, levenloos 7 j. en 7 m., totaal 14, in het geheel 100 j. en 99 m., samen 199. Overleden in 1893 zonder levenloos aang. 46 m. en 38 v., totaal 84. Het getal gesloten huwelijken bedraagt 32. De beer J. fl. Edelman, te Zwammerdam, Is benoemd tot onderwijzer aan eene openbare lagere school te Amsterdam. In de te Gouda gehouden vergadering der Stoomboot-maatschappij „Boskoop Wad - dlngsveen Gouda," is na afschryving van ƒ698.195 op het materieel en 333.24s op het reservefonds, het dividend over 1893 bepaald op 4 pet De heer P. Van Nes Az. (period, aftr.) werd als bestuurslid herkozen. In plaats van den heer M. Den Bleker, die als zoodanig bedankt had, werd benoemd de heer B. De Bruin Sr. te Waddiagsveen. De „Hollandsche Maatschappij v*n Land bouw" heeft besloten hare tentoonstelling en aigemeene vergadering dit jaar te houden te Gouda van 10 tot 13 Juli. Zij beeft dit tijdstip gekozen in navolging van hare groote zustermaatschappijen m het buitenland in plaats van zooals vroeger circa half September. Voor de boomvruchten is het natuurlek te vroeg, doch dit kan weder gecompenseerd worden door vele andere, zooals aardbeien. kersen en dergelijke, terwijl de floralia na tuurlijk in veel beter conditie kan tentoon gesteld worden. Ook voor de zuivelboeren wordt het Juli- seizoen voor tentoonstellingen niet ongunstig beschouwd. Naar „De Grondwet" uit goede bron verneemt, zullen met den a. s. zomerdienst, 1 Mei a. s., alle goederentreinen by de S.-S. op Zondag worden opgeheven. De gemeenteraad van Schoonhoven heeft de reeds toegezegde subsidie voor den locaal- 8poorweg Schoonhoven—Gouda met 10 dui zend gulden verhoogd en alzoo gebracht op 60 duizend gulden. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Parijs, in verband met het verbod van invoer in Frankrijk van rundvee uit België, de invoer van rundvee uit Nederland in Frankrijk via België slechts geoorloofd is, indien de doorvoor door België heeft plaats gehad per spoor, in door de Nederlandsche douane geplombeerde wagens. De Staatscourant van 1 Maart bevat den tekst der overeenkomst, op 9 Augustus 1893 door de gevolmachtigden van Nederland, België, Frankrijk en Luxemburg te Parijs ondertee kend, tot vaststelling van bijzondere bepalin gen voor het internationaal spoorwegvervoer tusschen genoemde Staten. Bij koninklijk besluit van 28 Febr. jl. is, met ingang van 1 dezer, aan den heer M. L. Q. Van Ledden Hulsebosch, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Noord-Holland. Aan den plaatsvervangenden districts vee arts J. H. Van Oyen, te Haarlem, do titel toegevoegd van gouvernements-keurmeester van vee en is hij als zoodanig belast met do visitatie van vee te Amsterdam, Velzen on Helder, vóór de inlading in een schip, naar het buitenland bestemd. Eervol ontslagen de apotheker 2de kl. by de zeemacht H. D. Van Berk, op zijn verzoek met 15 Maart a. a., uit den dienst by Hr. Ms. zeemacht. Met ingang van 1 Mei a. 8. aan B. Meylink, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Middelburg. Het stoomschip „Bromo" arriveerde 23 Febr. van Rotterdam te Batavia; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, ver trok 28 Febr. van Marseille; do „Hector", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Febr. van Porc-Said; de „Jason", van Amsterdam via Liverpool naar Batavia, passeerde 28 Febr. Port Said; de „Deucalion" arriveerde 27 Febr. van Amsterdam via Liverpool te Batavia; de „Soembing" vertrok 28 Febr. van Batavia naar Rotterdam; de „Antenor", van Amsterdam naar Java, arriveerde 27 Febr. te Liverpool. By koninkiyke besluiten van 27 Febr. jl., opgenomen in de „Staatscourant" van 1 Maart, worden: lo. Op pensioen gesteldH. F. Alings, gen.-majoor van den grooten staf, inspecteur van het militair onderwys (op zyne aanvrage), oedrag f 2700; M. J. Soutendam, kol.-comman dant van het lste regt. vesting-art., ƒ2100; J. H. Vrancken, id. 2de regt. id., ƒ2100. Aan eerstgenoemde is tevens dank betuigd voor de goede en trouwe diensten, door hom aan den lande en het leger bewezen. 2o. benoemd: tot gouverneur der Kon. Mil. Academie, levens belast met de functiën van eersten officier by die inrichting, de luit.-kol. C. L. Van Pesch, van den staf der artillerie, hoofd der construclie-werkplaatsen bjj den grooten staf, tot inspecteur van het militair onderwys, de kolonel G. F. W. Borel, gouverneur der Kon. Mil. Academie; by hot wapen der artillerie, by den staf van het wapen, tot commandant der vest. art., de kol. L. J. Ris8eeuw, comm. van het 3de rog. tot luit.-kol. de maj. L. Zegers Veeckens, van dien staf, toegevoegd aan den directeur der artillerie-inrichtingen tot majoor, hoofd der constructie-werkplaat sen, de kapitein O. A. Van Maanen, van dien staf, werkzaam by de geschutgieterij; tot majoor, directeur der artillerie-schiet school, de kapitein S. A. Bisschop, van het lste reg. vestingartillerie; by het lste reg. veld-art., tot kol., comm van het corps, de luit.-kol. J. G. F. Van Houtum, thans belast met het bevel over het corps; by het 2de reg. veld-art, tot luit.-kol., de majoor W. H. Bierman, van het corps; by het 3de reg. veld-art., tot luit.-kol., de majoor J. Van Lelyveld, en tot eersten luit., de tweede luit. A. L. Van Affelen v. Saems- foort, beiden van het corps, laatetgen. gedeta cheerd bil de ril- en hoefsmidschool by het lste reg. vesting-arttot comm. van het corps, de kol. P. A. Scheltus, thans comm. van het 4de reg. vesting-art., uit welk bevel hy, in verband daarmede, eervol wordt ontheven; tot kapt., de eerste luit. W. J. H. De Veer, van het 3de reg. veld-art.; by hot 2de reg. vesting-art., tot commdt. van het corps, de kol- C. L. W. Moorrees, thans eerste officier by de Kon. Mil. Academie, uit welke betrekking hy, in verband daar mede, eervol wordt ontheven; tot kapt., de eerste luit. H. Kemper, van het 3de reg. veld-art.; by het 3de reg. vesting-art., tot comm. van het corps, de luit.-kol. H. W. Alma, van den staf van het wapen, directeur der art.- schietschool tot kapitein, de eerste luit. A. Van Door- ninck, van het 3de reg. veld art.; by het 4de reg. vesting-art., tot kol.-comm. van het corps, de luit.-kol. P. J. In de Betou, van het corps; tot majoor, de kapitein S. O. Van der Straaten, van het lste reg. veld art.; by de instr.-comp., tot eersten luit. de tweede luit. J. E. Krieger, van die compagnie; by het corps torpedisten, tot eersten luit. do tweede luit.-adj. J. R. L. Collette, van het corps. Gemengd Nieuws. Doordien zyn met hout bevracht vaartuig vanwege don sterken wind tegen do brug aan het Watertje te Zoeterwoude stiet, viel schipper 0. v. d. D. gisteren aldaar te water. Door middel van den vaarboom, dien by in de hand had en zyn collega toestak, werd hy spoedig gered. Eindeiyk ie men sedort eenigen tyd begonnen de rails op te breken van de Btoomtramiyn Wassenaar—Voorschoten, op welks lyn sedert Maart 1898 de dienst is gestaakt. De ingezetenen van Wassernac hoopten steeds, -dat de dienst.ap die iyn te eenigor tyd wel weer zou worden hervat, maar thans is die hoop vervlogen. Zou eene stoomtramiyn Den Haag Was senaar— Katwyk geene levensvatbaarheid kun nen hebben? By den landbouwer A. PruissenSr., aan den Aalsmeerderweg te Haarlemmermeer, zyn 40 kippen ontvreemd. Een zak met kippen, van den welbekenden J. G. in beslag genomen, is door den bestolene voor de zyne herkend. Later zyn nog twee zakken met kippen te N.-Amstel van genoem den G. in beslag genomen. Naar men verneemt, is G. gearresteerd. Uit Amsterdam meldt men: Het schynt dat de justitie thans tegen De Jong eene nieuwe instructie heeft geopend ter zake zyner vermoedelyke oplichting van den café houder Kramer op de Martelaarsgracht, wiens dochter De Jong voorgaf te zullen trouwen en van wien hy aan het Centraal-station eene som gelds ter leen ontving om daarmede nog even stadwaarts te gaan, nawelke transactie de beer Kramer den aanstaanden schoonzoon nimmer terugzag. Gisteren werden de heer Kramer en dien6 dochter te dezer zake door den rechter-com- missaris opnieuw gehoord. Een reiziger, die Dinsdag-ochtend per trein H. Sp. No. 56 van Den Haag naar Amsterdam vertrok, verzoekt het „Vaderland" het volgende te molden: „Naby den z.g. Zantvoortschen weg, tus schen Vogelenzang en Haarlem, werd plotse ling met groote snelheid geremd. Do reizigers, die met my in een coupé 2de klasse, achter den tender, gezeten waren, werden van hunne zitplaatsen geworpen, wat, in aanmerking genomen de snelle vaart van den trein (blik- 8emtrein), niet te verwonderen was. Het bleek dat de machinist den trein tot stilstand had gebracht juist op bet oogenblik, dat een zwaar beladen, door twee paarden getrokken kar by een open overweg de rails wilde oversteken. Door de snelle handeling van dezen machi nist is een groot onheil voorkomen. Zyn naam is Bottrop, gestationneerd te Rotterdam." De remmer Bak, een oppassend man, die verleden jaar by het spoorweg ongeluk in de Vucht te Roozendaal uit de remkast moest worden gezaagd en sedert dien tyd aan zenuwachtige overspanning leed, is onder geleide naar het krankzinnigengesticht „Voorburg" te Vucht overgebracht. Gistermorgen had de werkman A. Van Genderen, wonende in de Hofstraat te Kralingen, het ongeluk van het dek van eene stoomboot te Feienoord in het ruim te vallen. Met gebroken schedel werd hy leven loos opgenomen. De man laat vrouw en kinderen na. Te Zutfen heeft giBteren inde machine-kamer der Broodfabriek een droevig ongeluk plaats gehad. De leerjongen M. EL, steeds even vlug en handig, kwam in de machinekamer, toen een der bakkers juist de machine wilde aanzetten. Hoe of 't ongeluk is geschied, ligt in het duister, doch opeens sag de bakker, die het vliegwiel der machine aanzette, den jongen tusschen het wiel en de machine beklemd. Toen werd onmiddeliyk het wiel teruggeduwd en de jongen verwyderd. De verwonding was echter zoo ernstig, dat de dood by na onmiddeliyk Is ingetreden. Een rat in bed. By den boer slaapt gewoonlyk de knecht in den paarden stal. Zulk een nachtlogies heeft echter wel eens iets bedenkelyks. De staljongen komt zekeren morgen do woning binnen en zegt, als biyk van wel levendheid, elkeen „goeje morgen", doch laat er onmiddeliyk op volgen: „Peer, ich gelulf, dat ich dezen nacht ein rat in 't bed ge- heurdjd hub." Met bezems, gaffels, enz. gewapend, debroek- pypen in de sokken, trekt men naar het jachtterrein. Na het beddegoed verwyderd te hebben, begint men in het gerstestroo te werken en, o schrikt daar komen 13 grenadiers met lange staarten te voorschyn, waarvan er 11 krijgsgevangen gemaakt worden. By verder onderzoek bleek, dat nog eene gebedle familie hare tent in het bedstroohad opgeslagen. Men vond nameiyk nog een nest met 6 jonge ratten. De volgende advertentie is in een Friesch blad te lezen: „Schandaal te St.-Nicolaas-ga. „Daar het openbaar gezag niet by maohte „schynt om de sedert eenige jaren gepleegde „glasinbrekingen to keer te gaan, meent do „ondergeteekende verplicht te zyn, het jeug „digo publiek te St.-Nicolaas-ga bekend te „maken, dat alle schade, aan het laatste daar- „door gekenmerkte huis voor rekening komt „van de verhuurster. got. Wed. M. J. Rypkema." Door den Algemeenen Nederland- schen Wielrydersbond zullen dit jaar drie weg- wedstryden uitgeschreven worden, waarvan de eerste ongeveer Juni zal plaats hebben en de laatste een handicap zal zyn. De stryd zal zyn om het meesterschap van Gelderland, en loopen over 50 kilometer afstand, n.l. van Apeldoorn via Voorst naar Zutfen, vandaar via Voorst naar Deventer, en dan terug naar Apeldoorn. Op Terschelling is gestrand de Duitsche schoener „Ditmark", van lbo naar Hamburg. De kapitein was onderweg over leden. Het volk is gered, maar het vaartuig is verloren. Een held. Dezer dagen werd door een eenvoudigen spoorwegwachter by Bois-Colombes eene heldendaad verricht Twee treinen kwamen van verschillende richtingen aan. Op eene der lynen bevond zich op dat oogenblik een onvoorzichtige, die door den trein, komende van Parijs, zou verpletterd zyn, indien niet de wegwaohter Martin hem wegge slingerd had; de moedige man werd echter zelf nog door de machine geraakt, zoodat hem het vleesch van den elleboog gescheurd werd. Maar nu was de onvoorzichtige geredde op het tweede spoor gekomen en dreigde ver pletterd te worden door den anderen trein. Ondanks de hevige pyn, nam de moedige redder hem ten tweeden male op en wierp hem tegen den afsluitiogsboom, waar hyzelf uit geput neerviel. „Le Chevalier Blondin", de held van de Niagara, heeft het een en ander uit zyn leven in „The English Illustrated Maga zine" meegedeeld. Wanneer hy over het koord gaat, houdt hy zich door zyne schouderspieren met behulp van zyn balanceerstok in even wicht. Dit en groot zelfvertrouwen is het grootste geheim zyner kunst. Eens verloor by zyn evenwicht, in het Crystal Palace, door do schuld van den man, die voor het vuurwerk zorgde, waardoor hy moest gaan. Hy liet zyn stok vallen en greep het koord, dat 120 voet boven den grond was gespannen. Hy droeg menigmaal een man op zyn rug over het koord en zoovele Engelsche garde- officieren verlangdon dat waagstuk te doen, dat by spoedig van ieder, die met hem zyn leven waagde, 5 pd. st. vroeg. In het Teatro Nuovo te Pisa is Maandagavond gedurende de voorstelling van „Otello" eene springbus door een venster achter het tooneel geworpen. De bus ontplofte en de ruiten werden ver brijzeld- De orkestmeester liet aanstonds de konink iyke hymne spelon en 't volk meende dat er bengaalsch vuur werd afgestokan. De persoon, die de bus wierp, is aange houden. Maandag-avond te zes uren hiel den twee rytuigen stil voor No. 31 in de rue Véron, te Parye, waar, zooals men weet, Henry gewoond heeft. Uit het eerste rytuig stapten de heeren Espinasse, rechter van instructie, en Clément, commissaris. Uit het tweede Emile Henry, vergezeld van twee inspecteurs der veiligheid. Men wilde een onderzoek ter plaatse instellen, in tegenwoor digheid van Emile Henry. De tegenwoordige bewoner der kamer van den anarchist was afWezig, de magistraten zonden om een slotenmaker, ten einde de deur te openen. Emile Henry leende zich welwillend tot de herhaling van het tooneel, dat men van hem eischte. Hy ging op den grond zitten, nam eene pan tusschen zyne beenen en wees duide- ïyk aan, wat by er in gedaan had. Hier, zeide hy, heb ik het kruit gelegd, daar het dynamiet, en midden-in eene buis met zwavel zuur. Die buis was zeer zwak en kwam tot op omtrent oen centimeter van het deksel, dat ik aan do pan heb vastgesoldeerd. De anarchist vorhaalde dat alles op zeer kalmen toon. Met stukjes papier stelde hy de kogel* en andere projectielen voor, die hy in de bom had geplaatst. Men diende nu te weten, of de buren iet6 gehoord hadden van bet maken der bom. Do heer Clément ging in eene kamer er naast, terwyi Henry het deksel op de pan deed. H(J hoorde echter niets IntU8schen kwam de bewoner der kamer van zyn werk terug. Groot was zyne verwondering, toen hy zyne kamer vol vreemdelingen vond. Emile Henry stond op en, de hand aan den hoed,hy Ik ben het, Emile Henry. Het spyt my, dat die heeren my niet aan u hebben voor gesteld; ik ben nu verplicht hot zelf oen. Het sp'Jt my, beste opvolger, u zooveel last aan te doen. Ed my spyt het, antwoordde de man, in dergeiyke omstandigheden uwe kennis te maken. En Emile Henry reikte de hand aan den bewoner der kamer. Maar de proefneming was ten einde en het procee- verbaal opgesteld. Alvorens te vertrekken, wilde Henry vriendeiyk zyn tot het laatste toe. Wat schoon uitzicht heeft men van hier, zie eens, mynheer Clément. En de huur is niet hoog, zelde hy lachend. Te halfacht was alles afgeloopen. Toen de anarchist weer in het rytuig stapte, stonden 600 tot 600 men- schen voor het huis. Ten gevolge zyner be kentenis, de pleger te zyn van den aanslag in de rue des Bons Enfants, zal Henry's ver schijning voor het assisenhof eenige dagen uitgesteld worden. Maandag avond heeft een commissaris van politie, vergezeld van verscheidene agenten, in de rue Joquelet, in oene cièmerie, de vrouw, haren zoon en een wynkoopman aangehouden. Terzelfder tyd werdon vyf anarchisten in de rue Ramóe in hechteuis genomen; men denkt dat de politie zooveel mogeiyk anarchisten wil betrekken in een groot proces wegens deel neming aan eene vereeniging van mis adigers. De inhechtenisneming van anarchisten te Parys duurt voort, evenals het vinden van bommen. Gisteren werden weer twee ver dachte voorwerpen gevonden en naar hei laboratorium gebracht. Eenigen der gevatte anarchisten zyn terotond weer op vrye voeten gesteld. De gevangenis La Roquette werd gisteren in groote opschudding gebracht. De moorde naar Lesteven, die den löden Febr. ter dooc1 was veroordeeld, ontsnapte tydens zyne dage- lykscbe wandeling aan zyne bewakers en sprong uit eeu der vensters op de binnen plaats. De man bezeerde zich dermate door den val, dat hy onmiddeliyk overleed. Er woedt teNieuw-Yorkthans een storm zooals er daar dezen winter nog niet heeft gewoed. Reeds zyn berichten van verscheidene rampen te land en eer zoo ia- gekomen. Groote schade is reeds veroorzaakt on men vreest dat vele menschen zyn ver ongelukt. Het schip Roanoke" geraakte by Staten-eiland van de ankers op drift en ont snapte ternauwernood aan het gevaar van te stranden. Te Perth Amboy is het baik- schip „Samartha" gestrand en vreest nier dat het schip met man 9n muis t sloren Is. By Sandy Hook heeft een groot aantal achepon eene schuilplaats gezocht. Keizer Wilhelm heeft aar mevr. Prager, te Beriyn, die vóór '2 jaren tot tuchthuisstraf van 6 jaren werd veroordeeld, omdat zy haren broeder had aangespoord rot den moord op harer man, op verzoek van een van hare broeders, gratie verleend. Te Beriyn heeft eene werkman'- vrouw, die 12 kinderen had, ran wie or slechts 3 in leven bleven, ia een aanval .in krank zinnigheid haren zoon van 9 jaren gewor"

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1