N°. 10437. Donderdag 1 Maart. A0. 1894, §eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 28 Febrnari. Feuilleton. Hare eerste liefde. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. franco per post14°- Afzonderlijke Nommers06- PRUS DER ADVERTENHËN: Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17 j. Orootere letters naar plaatsruimte. Voor het mcasseeren buiten de etad wordt 0.05 berekend. Eerste Blad. De tentoonstelling van werken van Jan Toorop in liet Stedelijk Museum alhier blijft, met het oog op het zeer drukke bezoek, dat haar ten deel valt, nog lot ongeveer medio Maart geopend. Daarna wordt er eene verza moling schilderijen en studiën geëxposeerd van onzen stadgenoot den kunstschilder G. J Bos, die zich persoonlijk bereid verklaard heeft tot dit doel mede te zullen werken. - Wij verwijzen belangstellenden naar de achterstaande advertentio der „Electricit&ts- Gesellschaft", te Amsterdam. Aan deze Maat schappij is de verlichting van den Nieuwen Schouwburg te Amsterdam opgedragen, terwijl de verlichting van het „Amstel Hotel" reeds voltooid is. De harmonie-vereenlglng „Beethoven" te Allen aan den B(jn heeft eene openbare uit voering gegeven in de zaal van den heer Hulsman, waarvan de zuivere opbrengst zou strekken ten voordeele van de verpleegden in de weeshuizen te Alfen en Oudshoom. De verschillende nummers, welke door de Vereeniging ten gehoore werden gebraoht, waren zeer goed, behoudens enkele uitzonde* ringen, waaronder vooral de quartetten en de septetten, welke minder goed waren. De zangnummers, door den heer Marcx, en de komische voordrachten, door den heer J. C. K., welke het programma afwisselden, vonden zeer veel bijval en de laatsten vooral werden luide toegejuicht. Na afloop der uitvoering bracht de heer Carrière, president der Vereeniging, zjjn dank aan het publiek voor de gOt*V) opkomst, aan den heer J. O. K. voor AferWrolwillende medewerking, en aan dMT-fcfiW HWcx voor zijne zangnummers, alsmeddaaan aflens echt- genoote voor hare pianWhegsÉMB^ Daarna bleven de aanwezigen nog lang ge zellig bijeen en eerst het zeer late uur deed ben aan het „naar huls" herinneren. Het aantal kiezers te Zoetermeer voor de Tweede Kamer, de Prov. Staten en den Gemeenteraad, voorkomende op de herziene kiezerslijst, bedraagt 97. - Na afloop der gebruikelijke geheime ver gadering heeft de gemeenteraad van Den Haag gietemamiddag onmiddellijk besloten tot den aankoop van twee weilanden, beide ter oppervlakte van ruim 6 hectaren, gelegen tusschen De Laak en de Spoorbaan naar Rotterdam; de daarvoor benoodigde 47,600 te bestrijden uit de kosten voor genoemde vaartverbetering. Incidenteel werd voorts ƒ8000 gevraagd en voetstoots toegestaan - voor eene nieuwe verbetering aan hot strandriool te Scheve- nlngen, ten einde vódr den a. b. zomer de daarin ontstane verstoppingen op te ruimen en de verwoestingen, door den storm aangericht, te herstellen. Aan den heer Oscar Carré werd vergund in den a. s. zomer de bezoekers van zijn circus alsnog in eene houten tent te ontvangen in plaats van in een vast gebouw. Het voorstel om tot den minister van binnen- landsche zaken een adres te richten ten einde tegemoetkoming te verkrijgen in de kosten van het gymnasium, bijv. een sub sidie van ƒ13- a ƒ14000, werd aangenomen. Tot slot was overgebleven het voorstel om de geneesmiddelen, door de geneesheeren der polikliniek voor armen voorgeschreven, koste loos uit de gemeente-apotheek te verstrekken. De heer Van Raalte stelde voor dit te ver dagen. Doch ziet, over het voorstel om dit punt aan te houdenstaakten de stemmen, zoodat, gel(jk de voorzitter onder luid gelach proclameerde, in eene volgende vergadering zal herstemd worden over de vraag of de zaak tot eene volgende vergadering zal blijven liggen een toestand, feitelijk reeds inge treden. Zondag 4 Maart zal te Utrecht de jaar- lyksche algemeens vergadering van de Ned. Weorbaarheids-Vereeniging worden gehouden. H. M. de Koningin-Regentes heeft dezer dagen ontvangen de buste van de jonge Koningin, vervaardigd door Bart Van Hove, dezelfde beeltenis, welke de studenten te Utrecht in het universiteitsgebouw aldaar zullen plaatsen en buitengewoon goed ge troffen la. Aan 't „Utr. Dbl." schrijft men uit Den Haag o. a. Uit de bladen hebben wij dezer dagen ver nomen, dat de militaire wacht, die ln tfld van zitting het gebouw der Tweede Kamer bewaakt, is gebiacht op 10 man en een sergeant, terwijl er vroeger 4 man en een korporaal voldoende voor waren. Indien deze maatregel evenals andere beperkingen der vrijheid van het publiek in bet gebouw genomen Is als voorzorg tegen de mogelijkheid, dat de eene of andere geestdrijver zich kan laten vervoeren tot eene dolzinnige navolging van Valllant c. s., dan is 't zeker zeer ver standig van de autoriteiten; voorkomen is vooral tegen misdaden van die soort het allerbeste en zelfs het eenige middel. Of het versterken van de militaire wacht eventueel veel baten zou, la intusschen eene andere quaestie, en vooral wanneer de volgende anekdote waar is, die men dezer dagen voor „historisch" vertelde. De minister van oorlog zou, in de Kamer zijnde, eene boodschap naar zjjn departement hebben willen zenden en daartoe den sergeant der wacht hebben aangesproken, die Zjjno Excellentie niet zou hebben gekend, terwyl daarna de soldaat, die voor de boodschap werd aangewezen, niet zou geweten hebben waar het ministerie van oorlog is. Reeds degrondslag van het verhaal, dat een minister, dio de boden der Kamer tot zijne beschikking heeft, in persoon voor zulk eene boodschap een sergeant zou aanspreken, komt rnjj zeer apocrief voor. Maar overigens is het niet volslagen onwaarschijnlijk, en als zoodanig een bewjjs, dat schildwachten weinig of geen waarborg opleveren tegen de slimheid, waarmede de Fransche bommen mannen met hunne explosieve sardineblikjes weten door te dringen tot de plaatsen, die zt) voor hunne helsche aanslagen uitkozen. Laten wij du6 maar hopen, dat het Neder- landsche volk zich van deze smetten vrij za' weten te houden, endat de meer ont wikkelde leiders der ontevredenen zich be wust zullen worden van de groote verant woordelijkheid, die zjj op zich laden, als zjj woorden uiten, die in slecht geëquilibreerde hersenen de gedachte aan aanslagen kunnen doen post vatten. Naar wjj vernemen, zijn door de Rotter- damsche directie De Vos en Van Korlaar, die in het komend seizoen geregeld voorstellingen in het „Grand Théatre" Van Lier te Amsterdam denkt te geven, geëngageerd de heeren Henri Fooiman en Alex. Faassen Jr. en mej. M. Braakensiek. Poolman is zeker eene aanwinst voor het Rotterdamsche gezelschap I (Tel.) Zeventien leden van den Alg. Ned. Wiel- rijdersbond hebben, na afgelegde rijproef, zich aangemeld om opgeleid te worden tot militair wielrijder. Door wylen den heer J. Burgers is aan het R. K. kerkbestuur te Henveld, gemeente Valburg, vermaakt eene som van f 3000. Door wijlen den heer J. K. Tillema, te Groningen, oud-strijder van 1880/31, is een legaat van 7000 aan het Groene Weeshuis aldaar vermaakt. Naar men verneemt, zal in den a. s. zomer do legerplaats Zeist door de gebeele 3de divisie infanterie worden betrokken tot het houden van groote manoeuvres. Dit jaar voor het eerst worden op de Pupillenschool te Nieuwersluis geene nieuwe leerlingen meer toegelaten. De opheffing der school kan tegen 1896 worden tegemoetgezien. Een der oud-strijder3 van 1830-1881 in ons land valt heden, 28 Februari, het zeldzame voorrecht ten deel op bijna 89-Jari- gen leeftijd met zjjne, mede hoogbejaarde echtgenoote het zilveren huwelijksfeest te vieren. Deze oud-strijder, die in 1830 op de roep stem van koning Willem I vrijwillig de wa penen opnam, is H. J. Dekker, te Groningen. Hi) nam met het bataljon mobiele schutterij van genoemde plaats deel aan den Uendaag- schen veldtocht, ten bljjke waarvan hjj versierd is met het Metalen Kruis. De ouden van dagen, die het genot smaken van eene goede gezondheid te genieten, zijn elkander nog steeds tot grooten steun en het is te hopen, dat het hun gegund zjj, tot ge noegen van hunne talrijke kinderen en klein kinderen, nog lang in dat voorrecht te mogen blijven deelen. Door eenige leden der Horv. gemeente te Schiedam was tot het kiescollege het ver zoek gericht om ln de vacature, ontstaan door het overlijden van ds. Haverschmidt, weder een vrijzinnig predikant te beroepen. Op dit verzoek is afwijzend beschikt. Do Duitsche gezant by ons Hof zal Don derdag a. s. wederom een diplomatiek diner geven. Aan het Destuur der Vereeniging tot opneming en opvoeding van verwaarloosde weezen te Neerbosch en Nymegen zyn de volgende legaten vermaaktdoor wylen vrouwe F. O. J. G. baronesse Van Pallandt van Nagell eene som van ƒ1000 en door wylen den heer P. E. Arent oene som van ƒ2000. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat krachtons machtiging der Koningin-Weduwe, Regentes, in dit jaar vyf jongelieden kunnen geplaatst worden als adspirant administrateur by de Koninklyko Nederlandsche Zeemacht. Tot het vergelykend examen worden toe- golaten jongelieden, Nederlander zynde, die op den laten Sept. dezes jaars den ouderdom van zestien jaren hebben bereikt, doch hun negentiende jaar nog niet zyn ingetreden; alzoo zy, die geboren zyn tusschen 1 Septem ber 1876 en 1 September 1878. Bedoeld examen wordt gesplitst in een achrifteiyk en een mondeling gedeelte. Het 8chrifteiyk examen wordt aan alle adspiranten gelyktydig afgenomen te 's-Gra- venhage op 20 en 21 Juli aanstaande; daarby worden aan alle adspiranten dezelfde vragen ter behandeling gegeven. De minister van w., h. en n. heeft, naar aanleiding van de op 18 Juni 1893 te Bern gemaakte schikking, bepaald dat mot ingang van 1 Maart a. s. zullen worden toegepast de mildere bepalingen in het spoorwegvervoer tusschen Nederland, Duitscbland, Oostenryk- Hongarye en Zwitserland. Men zie de Staatscourant van 28 dezer. Met verwyzing naar het bericht, voorko mende in de Staatscourant van 6 October 1L, brengt de minister van buitenlandsche zaken ter kennis van belanghebbenden dat de invoer uit Nederland in Noorwegen van gedragon kleederen, gebruikt linnen- en beddegoed en gebruikte watten, doeken en dekens thans weer zonder beperking geoorloofd is. Naar men aan het „U. D." van vertrouw bare zyde mededeelt, is door den heer C. P. J. Verhoesen, ingenieur, chef van den dienst van weg en werken der Nederlandsche Centraal- spoorwegmaatschappy, een afdoend middel ge vonden, om treinen automatisch en onafhan- kelyk van den wil van den machinist, op den spoorweg te doen stilhouden, déér, waar men zulks wenscht. Uit het reisrapport van Hr. Ms. schoener „Zeehond", belast met het politietoezicht op de vlsachery in de Noordzee, van 3 tot 14 dezer, blykt dat door het aanhoudend storm weer en het verspreid visschen der weinige beugers het politietoezicht minder werkdadig was en daarom niets byzonders te melden is. Overtredingen betreffende de vi6Schery werden niet bekend en klachten werden niet vernomen. De gewone audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal op Zaterdag 3 Maart e. k. niet plaats hebben. Het stoomschip „Ardjoeno", van Rotter dam naar Java. arriveerde 27 Febr. te Mar 8eille; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 26 Febr. te Atjoh de „Prinses Amalia", van Batavia naar Am sterdam, passeerde 26 Fn-r. Dungeness; de „Rotterdam" arriveerde 27 Febr. van Nieuw York te Rotterdam; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 27 Febr. van Southampton; de „Soerabaia", van Rot terdam naar Java, vertrok 27 Febr. van Perlm; de „Gedé", van Java naar Rotterdam, vertrok 27 Febr. van Perimde „Kaiser", van Ham burg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arri veerde 25 Febr. te Durban; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, arrivoerdo 27 Pebr. te Marseille. - By koninklyk besluit is F. J. Sendea benoemd tot burgemeester van Voerendaal. Mr. J. P. F. Van der Mieden van Opmeer, te Middelburg, met 6 Maart a. s., benoemd tot schoolopziener in het arrond. Middelburg. Mr. L. Peerbolte, te Nieuwer-Amstel, net 1 Maart a. s., benoemd tot adj.-commies by het Dep. van Binnenl. Zaken. lo. met 1 Maart a. s., aan M. J. De Man, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend alt burgemeester van Hof van Delft, en 2o. met 1 Mei a. 8. aan J. F. L. Schröder, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Rhoon Met 1 Maart a. s. tydeiyk benoemd tot assiBtent-directeur der afdeeling Wanrnomkig.>n ter zee by het Kon. Ned Meteorologisch In stituut te Utrecht, de mei ingang van den- zelfden datum op pensioen gestelde luitenant ter zee late kl. M. E. B. J. Kluit, te Utrecht. Met ingang van 1 April a. 8., benoemd tot opzichter by de landsgebouwen, ds buitenge wone opzichters by de landsgebouwen J. Kranenburg, G. J. Veldkamp, H, E. Van de Water, H. J. A. Van der Kooy, F. T. De Mazure, A. 0. Hofstee, M. 0. Wento, U. H, Hemmes, W. A. Hof, L. R. A. Van der Pla», J. G. P. Roel, J. Tempelaars en C. Van der Linden. Drankwet. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot wyziging der drankwet is verschenen. In de afdeelingen werd uitvoerig gediscussi eerd over de drankwet zelve. Sommigen waren niet ingenomen met het hoofdbeginsel wette- lyke beteugeling van het misbruik, beschouwd als volkszondehet vei dient geene aanbeveling dat de Staat Inbreuk maakt op de individueels vryheid. De Staat moot alleen repressief op treden zy juichten daarom art. 364 Straf wetboek toe en schreven daaraan toe, dat openbare dronkenschap zich minder vertoont. De vermindering van het verbruik houdt veel meer verband met ds stoffelyke welvaart van de bevolking dun met de werking der drankwet. Andere leden keurden het beginsel der drankwet niet af, maar meenden dat de hand having te veel te wencchen overliet. Het groote bezwaar is de omvang, dien de clan destiene verkoop nog steeds heeft, zoowel te Amsterdam en Rotterdam als ten platten Unde. Eene andere grief was gelegen ln de vele veroordeelingen, die uit do drankwot voort vloeien. Enkele ledon hadden vrede met een hoog vergunningsrecht, mits het bedryf ver- tapper wederom vry werd gelatenhet recht zou dan als eene licentie werken. 8) Tot nu toe was hot altyd by eene opmer king gebleven. „Het is vandaag koud, juf frouw I" van zijn kant, en „ja, zeer koudl" van hare zyde. Maar vandaag had zy het ys gebroken en een gesprek aangeknoopt. Eigen- lyk paste dat niet, maar het was toch ook geen vergryp, daar zy elkaar al zoo lang kenden. Al vyf weken 1 JuiBt vyf weken was het geleden, dat zy zyn alleszins schoon gezicht met de groote blauwe oogen voor het eerst gezien had. Zy zuchtte weer gelukzalig. Hoe schoon was toch het leven, hoe schoon de wereld vooral in den winter! De vastgevroren sneeuw knetterde onder hare lichte schreden, de lucht was zoo zuiver en helder en „hy" was zoo Hef geweest. Hy was trouwens altyd ver- rukkeiyk. Emmy ging op eene bank zitten en droomde in alle haast den ganschen vyfweekschen roman nog eenmaal door. Het was op een Yrydag geweest. Mevrouw Horst beweerde dat dit een ongeluksdag was; op Vrydag mocht men mets van beteekenis doen. Emmy wist nu, dat de Yrydag juist een ware geluks dag was. Het was dus op een Vrydag, dat mevrouw Horst zeide: „Emmy, het helpt niets, je moet naar tante Hélène gaan, anders 1« zy beleedigd." Emmy verzette zich wel is waar, maar ten slotte kleedde zy zich toch aan, gelukkig het nieuwe met bont bezette jacquet, en begaf zich naar tante. Ach, het was gruweiyk vervelend by de oude dame, en zy was harteiyk biy, toen zy eindeiyk weer kon gaan. Aan het Thiergartenstation stoomde juist haar trein binnen, en zy snelde naar het loket. „Tweede klasse Jannowitzbrug I" had zy ongeduldig geroepen, maar was toen onthutst blyven staan. Heur hand zocht nog tevergeefs in den zak, toen do trein reeds lang vertrokken was. Zy had hare porte monnaie vergeten, by hare tante laten liggen. Nu kon zy weer terugloopen en de schouw burgvoorstelling verzuimen. Het waB werkeiyk om te schreien. „Verlangt u het kaartje niet, juffrouw?" klonk het eensklaps uit het loket, en het was eene zeer aangename stem, die de vraag deed. „Neen, dank u, ik heb myne portemonnaie laten liggen en moet haar eerst halen," ant woordde Emmy en zag den beambte daarby voor de eersts maal aan. „O, dat is niet noodig," antwoordde deze en richtte zulke fonkelende, groote oogen op Emmy, dat deze blozend de hare neersloeg. „Zulk oene Hove jonge dame crediteer ik gaarne 1" Emmy nam het crediet aan en reed naar huis. Des anderen daags kwam zy terug en betaalde hare schuld. Daarby moest zy natuur lijk haren schuldeischer aanzien, en weer ont moetten heur oogen een ander paar met zoo sprekende uitdrukking, dat zy hoog bloosde en als een dom gansje voor hem stond, terwyi zy toch anders haren mond evenals alle rechtgeaarde vrouwen op de rechte plaats had. Eene wereld vol liefde sprak uit deze smachtende, groote oogen. De dagen gingen voorby en Emmy ging steeds liever naar tante Hélène, ofschoon de jonge man achter het loketvenster voortdurend alleen zyne oogen het spreken. Maar dat was natuurlykt Hy waagde het niet, haar eene declaratie te doen. In zyne positie hare moeder zoude stellig van zichzelve vallen, als hy om heur hand vroeg. En hy kon toch niet weten, dat Emmy volstrekt niets om geld gaf, dat zy bereid was, bongor en ellende te dragen voor den man, wien zy heur hart geschon ken had. Want daarover verkeerde zy niet meer In twyfelzy beantwoordde den hartstocht van den jongen ambtenaar 1 Zy kon de smeekbede zyner oogen niet meer weerstaan; uit het medetyden was eene liefde ontstaan, zooals Emmy haar gedroomd en gewenacht had en zooals zy voor den dikken LQdke nooit had knnnen gevoelen. Emmy Horst moest het geluk van dezen namiddag met eene gansche week verdriet betalen. Maandag en Dinsdag, toen zy den geliefde niet in het loket vond, zong zy thuis alle liederen, die op hart en smart, op lyden en verblyden rymden; Woensdag en Donder dag, toen hy er nog altyd niet was, kon zy byna niets meer eten, en elke harer adem tochten was een zucht; Vrydag evenwel, den geluksdag, waarop zy hem bepaald gehoopt had te zien, overweldigde haar de smart, en zy meende zich in een stillen hoek van den Tblergarten zat Zaterdag evenwel verklaarde zy hare moeder, dat zy geen lust bad naar tanto te gaan, en dat zy in 't geheol niet meer zou gaan en bet Uefst thuis bleef. Mevrouw Horst glim lachte tevreden. De reactie was blykbaar reeds ingetreden, het nukkige kind had do tante periode overwonnen, nu kon George LQdke weer solliciteoren. En het toeval was gunstig Eene uitnoodiging voor Maandagavond voor een kransje gaf gelegonheid, alles weer in orde te brengen. Naar het kransje I Emmy glimlachte smar- telyk, als zy daarvan hoorde 1 Dansen I Danst mon met een gebroken hart? Zy was besloten, het niet te doen, maar zy moest er heen. Mevrouw Horst werd ern stig boos, toen het dochtertje van „thuis- blUven" sprak. Het offer moest gebracht worden. En als oen slachtoffer liet Emmy eich opsmukken. Toen zy nu in het rose kleedje met den breoden empire-gordel voor den grooten spie gel ln de kamer stond, ontsnapte weer een smartelyke zucht aan hare jonge borst. Ja, als „hy" haar zoo kon zienl Maar nu Het kransje word gegovon door eene mannen-zangvereeniging, die alle vier weken eene dringende aanleiding voor de eene of andere amusante festiviteit wist te vinden, en waartoe ook George LQdke behoorde. Dit maal werd het kransje gehouden om de com positie van eon der leden als 't ware onder het publiek te brengen. Het was dus de plicht der leden, om zooveel mogeiyk vrienden en bekenden te inviteeren en dezen te be wegen, op hunne beurt weer vrienden en bekenden mede te brengen. Een arrange ment, dat de halve groote stad in de groote zaal van „De Gouden Hoorn" kon vereenigen. Zoo vol werd het nu wel is waar niet, maar toen Emmy o.. hare moeder in de zaal verschenen, was er reeds een vry talryk publiek. George LQdke had Emmy van huis afgehaald en ging nu, heur arm in den zyne, met stralend gezicht met de dames naar hot besproken tafeltje, waaraan zyne moeder reeds was gezeten. De familie LQdke zat er goed, zy boboefde het geld niet te sparen 1 Mevrouw Horst con stateerde dit met zichtbaar welgevallen, toon op oen wenk van George de kellner oene floBCh champagne in oen yskoeler bracht. Dat was nog eerst eens wat. Geen hongerlydery, Emmy kon zich fellciteeren. Maar Emmy had geen epen hart voor George's attenties. Ook zyne geestigheden, waarover de belde moeders lachten, zoodat hare welgedane gezichten blauwrood gloeiden, gingen by haar, voor wie ze getapt worden, niet op. Met droomende oogen staarde Emmy in het gewoel van hot opgesmukte, vroolyke gezelschap, zonder or werkeiyk iets van te zien. Heur hart was gebroken zonder twyfel I Maar wat was dat? Heur oogen openden zich wyd van grenzenlooze verbazing. Daar links by den pilaar - in rok en witte das stond „hy t" Emmy stond haastig op. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1