N°. 10435. Dinsdag 37 Februari. A0. 1894. §eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 26 Februari. EEIDSCH DAG-BLAD. PRUS DEZER OOUBAWT: Yoor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommeru f 1.10. i 1.40. 0.05. PBIJS DES ADVERTENTTËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt /"0.05 berekend. Heden Is bi) het 4de regiment infanterie alhier het examen aangevangen voor den graad van sergeant. Hieraan wordt door een 18-tal adspiranten (korporaals) deelgenomen. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. gemeente te Venendaal door ds. T. H. "Woudstra, te Leiderdorp. Het aantal kiezers in de gemeente Zeg waard voor de Tweede Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad, voorkomende op de herziene kiezerslijst, bedraagt 127. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes hebben gisteren de godBdienstoefe ning in de Groote Kerk te 's-Gravenhage bijgewoond, onder gehoor van ds. Gheel Gildemeester. H. M. de Koningin-Regentos verscheen Zaterdag avond om halfnegen vóór het tweede bedryf der opera „Aida" in den koninklijken Franschen Schouwburg te 's Gravenhage en was gedurende twee bedreven getuige van het succes, dat èn de schitterende mise-en-scène èn vooral de zangeres Barety en de tenor Van Loo by het publiek vonden in Verdi's toonwerk, dat door Mertons werd gedirigeerd. Te halfelf verliet H. M. den schouwburg. H. M. was vergezeld door eene hofdame, door kolonel jhr. Van Spengler, den adjudant graaf Van Limburg Stirum, kamerheer, en den ritmeester baron Van Sytzama, ordon- nance-offlcier. Zaterdag avond is de heer Th. G. G. Valette, lid der Tweede Kamer, in de afdee ling Gouda en omstreken van den Bond van Ned. Onderwijzers opgetreden met het onder werp: „De opleiding van den onderwijzer". De spreker behandelde daarbij tevens de flnantiëele positie vaD den onderwijzer, welke verbeterd moet worden, zoowel door verhoo ging van bezoldiging, als door het opnemen der onderwijzers in het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren. Wat de opleiding der onderwijzers betreft, hij achtte die onvoldoende, en zocht de oorzaak in de normaalscholen op kleine plaatsen bij de keuze van leeraren is men oaér dikwijls beperkt tot hoofden van plattelandsscholen, die niet met voldoende kennis zijn toegerust. Hij wenschte daarom vermeerdering van de rijkskweekscholen en hoogere burgerscholen met driejarigen cursus, met opheffing der normaalscholen in kleine gemeenten. De toe komstige onderwijzer zou dan onderricht ont vangen van uitstekende leermeesters. Na eenlg debat werd de vergadering ge sloten. De in 's lands dienst als hoofdcommies by het ministerie van waterstaat herstelde ambtenaar de heer Bordewijk, vroeger werk zaam by de Rijkspostspaarbank te Amsterdam en daarna in eene particuliere betrekking overgegaan, zal aan dat departement geplaatst worden als chef der afdeeling comptabiliteit, ter vervanging van den referendaris M. G. De Bloeme, wiens definitieve benoeming tot administrateur van posterijen en telegraphie weldra is te wachten. Sedert eenige dagen is te Groningen eene inrichting geopend, welke tot nog toe in ons land onbekend was, en waaraan toch dringend behoefte bestond, vooral voor zenuwlijders en voor menschen, lijdende aan ruggegraatsver krommingen en vele andere ziekten, die daar mede in verband staan. Zoowel door hoogleeraren in de genees kunde aan de universiteit als doctoren is by de bezichtiging deze inrichting ten hoogste geroemd als een herstellingsoord ook voor degenen, die op andere plaatsen in ons land tot nog toe tevergeefs hulp zochten. Het gebouw, waarin deze inrichting is, be staat uit drie verdiepingen. Benevens de wacht kamer vindt men in de benedenverdieping kleedkamers; op de bovenverdiepingen zyu natte zalen, waarin een groot aantal machines, voor het meerendeel bestemd voor heilgym nastiek. Deze machines worden grootendeels gedreven door een gasmotor, zoodat de be handeling zoowel actief ais passief plaats heeft De behandeling geschiedt volgens de methode van den beroemden dr. Zander, uit Stokholm, en veroorzaakt in het geheel niet of slechts weinig pyn. De instelling, genaamd „Medico-mecbanisch Instituut", staat onder directie van de heeren Ranneft en Wiersma doctoren in de geneeskunde, en den gym nastiekleraar Van Riet, mannen, die in hun ambt van de burgers te Groningen het grootste vertrouwen ondervinden. Op den tweeden Paaschdag, 26 Maart, zal de „Bond van Christelyke Zangers vereeni- gingen in Nederland" zyne 8ste algemeene vergadering houden te Haarlem. De bond bestaat alléén in Nederland uit 114 vereeni- gingen met byna 4000 werkende leden. Weldra zal weder eene vacature in den Raad van State ontstaan. De Staatsraad Van Alphen, eene koloniale specialiteit, is voorne mens zich elders metterwoon te gaan vestigen om rust te genieten na zyn zeer werkzaam ambteiyk levendie rust wil hy buiten zoeken in eene schoone streek van Gelderland. Als zyn opvolger wordt door den Haagschen corres pondent dor „Middelb. Crt." reeds genoemd de onlangs benoemde Staatsraad in buiten gewonen dienst jhr. Van der Wyck, oud secretaris-generaal by het departement van koloniën. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat by koninkiyk be sluit van 17 dezer de volgende wyziging is gebracht in het reglement voor de opleiding van adspirant-administrateurs by dekoninkiyke Nederlandsche zeemacht: Onder de vereischte kundigheden voor jonge lieden, die wenschen deel te nemen aan het examen voor adspirant-administrateur (zie artikel 9), vervallen „de beginselen van het koopmansboekhouden." Vrydag promoveerde aan de universiteit te Heidelberg tot doctor in de genees-, heel- en verloskunde de heer C. Nicolaï, arts te Nymegen, op een proefschrift: „Ueber den Mechanismus der Accomodation." Omtrent den feestmaaltyd ter viering van het 21 jarig bestaan der Nederlandsche Ver- oeniging te Londen wordt het volgende gemeld De feestmaaltyd was een groot succes. De Nederlandsche gezant, mr. W. baron Van Goltstein, aanvaardde het eere-voorzitterschap, waarna hy het presidium overnam van den heer F. C. Stoop en een woord van waar- deoring over de Nederlandsche instellingen te Londen sprak. Lord Reay (baron Mackay van Ophemert) bracht hulde aan de nagedachtenis van den vorigen gezant, graaf Van By landt. De heer J. Staats Forbes, oud-vice-president der vereeniging, was verhinderd het feest by te wonen; in zyne plaats nam mr. Lecky het woord, om hulde te brengen aan do Neder landsche kunstenaars en letterkundigen. Deze toost werd beantwoord door den kunstschilder L. Alma Tadema. De heer Boissevain zond uit Nieuw-York een telegram van gelukwensching. Het stoomschip „Dubbeldam", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 25 Febr. Wight; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 24 Febr. van Genua; de „Amsterdam" arriveerde 26 Febr. van Rotter dam te Nieuw York; de „Kaneier", van Ham burg naar Durban, is 25 Febr. Aden gepasseerd; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 26 Febr. te Southampton; de Reichstag", van Durban naar Hamburg, is 25 Febr. Aden gepasseerd; de „Schiedam" vertrok 24 Febr. van Nieuw-York naar Am sterdam; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 25 Febr. het eiland Pantelleria. By koninkiyk besluit van 22 dezer is, met ingang van 8 Maart a. s., de heer F. J. Haver Droeze belast met de waarneming van het consulaat te Djeadah en hem de persoon- lyke titel van consul verleend. Met ingang van 16 Maart a. s.lo. de kapitein van het corps mariniers J. A. H. Jockin op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van 32 'sjaars en eene verhooging ingevolge artikel 1, c, der wet van 1 April 1875, van f 225 'sjaars; en 2o. by het corps mariniers bevorderd tot kapitein, de lste luitenant J. A. Van Toorenburg. Met ingang van 1 Maart a. s. benoemd tot commies der posteryen 4de kl. mejuffrouw R. S. Van Gigch, thans surnumerair der posteryen. Muurbloempj es. Na de warme aanbeveling, die ikzelf van „Muurbloempjes" gegeven heb, is het onnoodig te zeggen hoe ik over de opvoering van Zater dag avond denk. Ik deed het reeds m byzonder- heden voor eenige weken, en, om niet in herhalingen te vervallen, moge de algemeene verklaring voldoende zyn, dat ik ditmaal, zoo mogelok, nog meer genoten heb dan den eersten keer. Wanneer men het stuk reeds kent, is men beter in de gelegenheid om op alle kleinigheden en finesses te letten; men ziet nauwkeuriger en rustiger. By eene opvoering als deze een zeer groot voordeel, want aller 6pel is hier eene aaneenschakeling van fijn heden, van prachtige, goed bestudeerde détails. Sterker nog dan de eerste maal is deindruk, dien thans het spel van Dirk Haspels en Faassen by my heeft achtergelaten. Welk eene diepte, welk een hooge eenvoud I De tooneeltjes tusschen die twee, ware juweeltjes van tooneelspeelkunst, behooren tot het schoonste en beste van wat men m dit genre ooit heeft kunnen genieten. Gelukkig het land, dat zulke artisten bezit en weet te waardeeren l Maar voomamelyk als afgerond geheel staat de vertolking van „Muurbloempjes" zoo ver bazend hoog. Geen wanklank wordt daarin gehoordgeene enkele scène, geen gebaar zelfs, of het doet weldadig en opwekkend aan. Fyne, goede humor, schalks getinte ernst, hier en daar een weemoedig streekje, zietdaar de bouwstoffen, waaruit het stuk is samengesteld, dat, zóó weergegeven, ons van het begin tot het einde boeit, pakt en een lach of een kwaiyk onderdrukten traan afperst. Zulke genietingen laten een schoonen, biy venden indruk achter. Als in latere jaren de historie van den bloeityd van ons vaderlandsch tooneel zal beschreven worden, zal de geschiedschryver het weten en vermelden dat uit de opvoering van „Muur bloempjes" weer opnieuw bleek dat de dra matische kunst by ons een graad van vol komenheid bereikt had, die moeilyk geëvenaard en wellicht nooit overtroffen zou worden en dat die opvoering aan alle vertolkers, zonder onderscheid of uitzondering, nieuwe en wel verdiende lauweren heeft geschonken. De avond van Zaterdag zal ongetwyfeld by velen in dankbare herinnering biyvon. v. B. Inenting tegen vlekziekte. De Staatscourant van 24 dezer bevat een verslag, uitgebracht aan den minister van binnenlandsche zaken door den distnctsveearts te Leeuwarden, den heer H. Van Staa, omtrent de proefneming met de inënting tegen de vlek ziekte der varkens, in 1893 van regeorings- wege genomen in de gemeenten Bolsward en WonseradeeL De entstof werd ontvangen van de „Sociétó du vaccin charbODneux Pasteur." Aan het slot van dit verslag leest men „Een resultaat is door deze proefneming niet verkregen. Wel komt het my voor, met het oog op de cyfers, die het verlies aanduiden, door de inënting veroorzaakt, dat deze kunstbewerking voor de practyk, althans wat Friesland betreft, nog niet ryp is en dat het zelfs wenscheiyk is eene dergelyke proef neming een volgend jaar in die provincie niet te herhalen, maar af te wachten totdat eene betere bereiding der natuuriyke vaccin of zoo mogeiyk een chemische vaccin tegen do ziekto gevonden is." Gemengd Nieuws. De eerste dor drie groote kunst- voorstellingen in wetenschappelyke behendig heid, te geven door den heer David Tobias Bamberg, had gisteravond in hot schouwburg - lokaal „Vondelhoven" alhier plaats. In de eerste afdeeling kreeg men de won deren der magie en physique te zien, waar onder uitmuntte het hoofd van Cagliostro; het zou byna boven het menschelyk verstand gaan, als men ziet en hoort wat dat hoofd weet en kent en dat enkel eene soort van geraamte; ook het te voorschyn brengen van eenige honderden bloemen trok ieders aan dacht; eveneens was dit het geval met do wonderbaariyke verdwyning van den heer Tobias Bamberg in ééne seconde. In de tweede afdeeling was men getuige van de vingervlugheid van den heer Tobias Bam borg. Opmerkeiyk is het wat deze heer al niet in schaduw laat zien; zooals o.a. eene zeer duidelyke voorstelling van een vos, die een konyn verslindt; een advocaat in het heftigst van een pleidooi; een verliefd soldaat, enz., enz. De derde of slot afdeeling is eveneens inte ressant; daar ziet men het optreden van levende gemechaniseerde dwergen. De in deze afdeeling te houden komische voordrachten, o. a. een Fransch soldaat, een komiekzanger, een matroos, enz., enz., werden uitstekend weergegeven en werkten mede om het met in grooten getale aanwezige publiek voldaan huiswaarts te doen keeren. Moge by de tweede voorstelling, welke heden avond gegeven wordt, een talrijker publiek aanwezig zyn, dan is èn de ondernemer èn de familie Bamberg èn het publiek zelf tevreden l Woensdag-middag groote, brillante Kinder voorstelling, voor de schoolgaande jeugd tegen meer verminderde pryzen. Weer was er gister-avond om elf uren een loos alarm, dat er op de Doezastraat of in den omtrek aldaar brand was ontstaan. Eene spuit rukte nog uit, doch van vlammen was niets te ontdekken. Morgen moeten voor den rechter van instructie in Den Haag verechynen alle personen, die eenigermate betrokken waren by het verspreiden van valsche bankbiljetten te dezer stede. De in de stoomtramiyn van Den Haag naar Scheveningen gelegen brug over het SprankkaDaaltje zal vanwege de Staats- spoorwegmaatschappy worflen versterkt en verbeterd, een en ander op last van don Raad van Toezicht op de Spoorwegen. Het maken van deze herstelling is een ge volg van opmerkingen over de mindere veilig heid van het verkeer over die brug. In een hotel van den laten rang te Rotterdam nam dezer dagen een net gekleed heer, zich goed voordoende, zyn intrek. Hy leefde ordeiyk, betaalde prompt zyne ver teringen en toonde door het voeren van eene zeer uitgebreide correspondentie, groote zaken aan de hand te hebben. De man noemde zich mr. Van Westmaas en Group, uit Breda, ging des namiddags de stad in, bezocht winkels en schafte zich verschillende behoeften als kleeding enz. aan. Vervolgens bezocht hy een kleer maker, waar hy inlichtingen inwon omtrent de levering van livrei voor eene eventueel door hem aan te schaffen equipage, ging by drukkers advertentiën opgeven, waarin een directeur-boekhouder gevraagd werd op een salaris van ƒ3000, een secretaris op een salaris van ƒ1500, een bouwkundige op een salaris van f 1200, alles tot oprichting van eene handelsonderneming met een kapitaal van 20 millioen. Hy stelde zich ook in ver binding met een groothandelaar in paarden, van buiten Rotterdam, en met een zadel maker om tuigen te leveren. Ook een huis bewaarder werd door hem gezocht. AUe by hem in dienst tredende personen zouden in zyne onderneming aandeelen moeten nemen. Eenige door hem by een drukker te Rotter dam bestelde soorten enveloppen, aan het hoofd waarvan o. a. gedrukt stondDe handels onderneming „Le Commerce" te Breda, tapy ten en mattenfabriek „l' Esquipot" te Breda, brood-, beschuit-, koek- en kleingoedbakkery „Le Group" te Breda, waren reeds in zyn bezit. Nadat de politie van de komst van den man de lucht had gokregen, achtte zy het van belang nader met hem kennis te maken. Aanvankelyk word gedacht dat de man niet wel by het hoofd was, doch het bleek spoedig dat hy zeer goed weet wat hy doet en zelfs zóó slim is, dat hy by alles wat hy doet buiten de termen der wet blyft. Te Breda is hy onbekend, ook by de politie, doch niet alzoo by de politie te Rotterdam. Deze toch herkende hem als een ouden bekende, dezer dagen uit de strafgevangenis op den Noord singel ontslagen, alwaar hy 2 jaren had door gebracht. Aangaande de opening der nieuwe inrichting van de Wilhelminabron te Haarlem kan worden gemeld dat dit jaar 120,000 flesschen staalwater zyn verkocht, waarvan alleen in de vorige maand 7528. Nog dit jaar zal de buizenleiding van Haar lemmermeer naar Haarlem worden gelegd. Tegen Augustus a. 8. denkt men een aan vang te maken met het bouwen van een Kurhau8. Dit jaar zal een dividend van 6 pCt. worden uitbetaald. In een ingezonden stuk in „Recht voor Allen" verklaart A. Yan Emmenes, dat hy zich naar het buitenland had begeven, omdat hem de moed ontbrak om eene ge vangenisstraf van eenige jaren te ondergaan. Nadat hy vernomen had dat in de tweede strafzaak, die tegen hem aanhangig was en waarin eene gevangenis van 2 jaren tegen hom geëischt was, vryapraak was gevolgd, is hy teruggekeerd om zyne 11 maanden gevangenisstraf te ondergaan. Onder politietoezicht zyn te Am sterdam eenige mannen tot Zondag toe bezig geweest het puin te onderzoeken van de ver brande huizen in de Spaarndammerstraat. Eenige voorwerpen werden in handen der justitie gesteld, zoo o. a. twee ongeveer een halven meter lange platte blikken bussen, waarin eenige glazen buizen liepen, met eene sterke vloeistof gevuld. Het vermoeden blyft bestaan, niettegen staande de andere verklaringen, die zyn opge geven, dat de ontploffing door een scheikundig preparaat zou zyn veroorzaakt. Het opruimingswerk zal waarschyniyk worden gestaakt Uit vrees voor instortingen werden Zaterdag middag de muren gestut. Op 12 Maart zullen de zes gedeeltelyk ver nielde huizen geveild worden. Gisteravond is de trein van het Geld.-0verysel8che Locaalspoor, welke te 6 u. 16 m. van Deutichem naar Zevenaar vertrekt, aan het station Wezel op een goederenwagen geloopen. Persooniyke ongelukken hadden, voor zoover bekend is, niet plaats, In het treinen- verkeer ontstond eene aanmerkeiy k£ vertraging. Naar men verneemt, verkéeren de machinist en de stoker, die Vrydag by hét spoorwegongeluk te Arnhem verwond werden, in zeer bevredigenden toestand. Op last van den proc.-gen. by het gerechtshof te 's-Hertogenbosch zyn Zaterdag de twee beklaagden van medeplich tigheid aan den moord te Osch, de gebr. De Bie, die door de rechtbank waren vry gesproken en wier invrijheidstelling was gelast, opnieuw gevangengenomen, en wel krachtens bevel schrift van het gerechtshof, waarby de zaak 14 Maart in appèl zal dienen. Naar men uit Oirsbeek (L.) meldt, zyn door verschillende belanghebbenden adres sen gericht tot H. M. de Koningin-Regentes, houdende verzoek de koninklyke machtiging te onthouden aan de makingen, gedaan door wyien den heer J. De Limpens, aldaar over leden, ten behoeve van weldadige stichtingen. Zooals indertyd werd medegedeeld, heeft de erflater zyn groot vermogen, waarvan de ron ton op meer dan ƒ20,000 worden geschat, vermaakt voor een derde tot ondersteuning van afgeleefde, hulpbehoevende arbeiders, een derde tot stichting van studiebeurzen ten behoeve van ambachten, kunsten en wetenschappenen voor een derde tot ondersteuning van land bouwers, die buiten hunne schuld in verlegen heid zyn geraakt. Een ingezetene van Schagen vond voor eenige dagen in een portret-al bum, dat gedurende eenige maanden niet in handen was geweest, in de ledige ruimte achter de portretten een muizennest, waarin zes levende jonge muizen. Ook een wethouder. Uit het verslag van eene gemeenteraadszitting te Stratum blykt, zegt de „Gemeentestem", dat een der wethouders aldaar lezen noch schry- ven kan. Dat de varkensteelt in do Maat- schappy van Weldadigheid nogal iets beteekent, kan hieruit biyken, dat in het vorige jaar door de Maatschappy voor ruim f 10,000 aan varkens werd verkocht. Te Oostorhout hebben zich van den 17den tot den 20sten dezer maand drie gevallen van miltvuur voorgedaan. Schaat8enwedstryd te Hamar. Omtrent den uitslag van dezen Zaterdag ge houden wedstryd verneemt men hot volgende: Wegens den wind by het begin van den wedstryd trok Jaap Eden zich terug, zoowel voor een wedstryd over 600 als over 1600 meter. 500 Meter. Final heat: Haivorsen 48 sec.; Naess 48% sec.; Ostlund 48*/6 sec. 1500 Meter: Halvorson 2 min. 29% sec; Ostlund 2 min. 3iy6 sec.; Petersen 2 min. 83 sec.; Noreeng 2 min. 34% sec.; Naesa 2 min. 86% sec. Het record over dezen af stand is 2 min. 31% sec. Halvorson sloeg dus het record met 1% sec. Het ys was goed, het weder frad. Gisteren (Zondag) had do wedstryd ovor 5000 meter plaats. Tevens werd toen de final heat over 1500 meter gereden. Wie in twee wedstryden won, zou kampioen van Europa worden. De wedstryd werd door buitengewoon fraai weder begunstigder was volstrekt geen wind en het ys was voortreffelyk. Het eerst werd gereden de final heat over 1500 meter. Ostlund 2 min. 28% sec.; Haivorsen 2 min. 29% sec.Petersen 2 min. 36% sec.; Norseng 2 m. 38% sec. Ostlund heeft dus het record mot 2% sec. geslagen. 6000 meter: Jaap Eden 8 min. 37s/, sec., Haivorsen 8 min. 39% sec.Petersen 9 min. 2 sec.Ostlund 9 min. 6'/, sec. De kranige Hollandsche ryder maakte het wereldrecord voor 6000 meter; het vroegere wereldrecord van den Noor Haivorsen was 9 min. 7 sec. De uitslag van dezen tweedaagschen wed stryd ia dus: 500 meter: Haivorsen. 1600 Ostlund. 5000 Jaap Eden. Het championaat van Europa is bygevolg niet verworven, daar geen der deelnemers over twee afstanden heeft gewonnen De Belgische regeering heeft nieuwe postzegels uitgegeven, welke den roem van de wereldtentoonstelling te Antwerpen by voorbaat naar heinde en ver noopten versprei den. De uitgifte begon te Bin h Vrtvirtg. morgenhet aantal liefhebbers naar deze nieuwe zegels was zóó dat reeds te twaalf uren alle kantoren uitverkocht waren. Een schatryk landeigenaar te Gro8z-Aupa, in Bohemen, Mitzmger genaamd, is gearresteerd onder verdenking van 'tvreese- lyke feit in 1886 zyne beide ouders te hebben vermoord. Gedurende de lesuren is brand ontstaan in eene school te Oscarsholm, in de Zweedsche provincie Calmar. Elf kinderen, die zich in de vreeseiyke paniek niet konden redden, zyn in de vlammen omgekomen.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1