PREDIKBEURTEN Vergadering vau Nijverheid. De Donderdag-avond gehouden vergadering van het Leidsche Departement van Nyverbeid werd bijgewoond door 16 leden en 2 introducé's, voorwaar een klein getal, wat misschien is toe te schreven aan het onbekende onderwerp, niettegenstaande de by ons Departement wel bekende, boeiende en onderhoudende voordracht van den spreker eene betere opkomst had doen verwachten. De opgekomen leden zullen zeker hun gang naar het Nutsgebouw niet betreuren, want de geachte spreker heeft ons op zeer bevatteiyke wyze óene uitvinding leeren kennen, welke in de naaste toekomst in de metaal-industrie eene groote rol spelen zal. Voordat echter dr. N. P. Kapteyn, uit Amsterdam, aan het woord kwam, werden eerst de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelde daarop mede dat in plaats van den heer De Sturler (afgetreden lid) de heer dr. De Loos tot voor zitter was gekozen, dat de heer S. B. Vos als penningmeester was herbenoemd en dat de heer S. J. Le Poole den heer Verhey Van Wyk als secretaris had vervangen. Met eene hartelyke dankbetuiging aan den heer Van W(Jk voor zyne bemoeiingen, gedurende vele jaren, en waarmede de vergadering van harte instemde, was dit gedeelte, gewyd aan de huishoudeiyke workzaamheden, afgeloopen. Het eerste nu aan de orde gestelde punt was de reeds in een vorig nummer vermelde uit reiking eener zilveren medaille voor vyftig- jarigon dienst aan Jacob Johannes Lezwyn, tabakskerver, werkzaam by den heer G. H. Blanken alhier. In de hartelyke bewoordingen, waarmede de gryze jubilaris door den voor zitter werd toegesproken, wees deze op het zeldzaam voorkomen van zulke feesten in onzen tyd. Men hoort steeds over de rechten van den werkman sprekenmaar Lezwyn had getoond dat er tegenover die rechten ook plichten bestonden; dit bewees hy door ge durende meer dan eene halve eeuw grootvader, vader en zoon trouw en yverig gediend to hebben. Hierna verkreeg dr. Kapteyn het woord en begon hy in korte trekken de geschiedenis van de uitvinding van den heer Mannesmann, fabrikant van veilen te Bemscheid, mede te deelen. Reeds dertig jaar geleden had ge noemde heer in hoofdtrekken het procédé uit gevonden en er mede gewacht om dit door zyne tweo zonen, die eerst voor ingenieur studeerden, te laten uitwerken. Kort nadat deze beide broeders hiermede bezig wartD, gelukte het hun buizen te maken, welke aan den eisch voldeden. Er werd patent aange vraagd en eene Maatschappy opgericht, waar van de aandeelen zóó gezocht waren dat zy binnen korten tyd niet meer waren te bo- komen, zóó overtuigd was men van het groote gewicht dezer uitvinding. Spreker besprak eerst de tot nu toe bestaande manieren om buizen te maken. lo. Gieten; 2o. rollen, daarna de vlakke einden op elkaar klinken, soldeeren of wellen; 3o. boren, b. v. geschut; 4o. rekken; 60. persen; de bekende oompositie-waterleidingbuizen worden op deze wyze vervaardigd, en eindeiyk om buizen te verkrygen waarvan men zeker kon zyn dat zy overal even dik en zonder fouten waren, het langs galvanoplastischen weg doen aan groeien om eene kern. Do metliode-Mannesmann verschilt aanmer kelijk van bovengenoemdenbierby worden namelyk de buizen uit een massieven klomp metaal, staal, koper of aluminium verkregen. Er zyn op het oogenbhk reeds vyf fabrieken, welke allerlei soort buizen, als buizen voor hooge druk-water- en petroleum leidingen, koolzuurllesschen, holle telegraafpalen, kope ren- en mersingbuizon afleveren: de lste to Komscheid, 2de te Buss by Saarbrucken, 3de in Bohemen, 4de in Wales, 6de te Duisburg. Eerst werd ons de gewone wyze van walsen verklaard, nl. twee boven elkaar geplaatste rollen, welker assen zich in hetzelfde verticale vlak bevinden en waartussclien het gloeiende metaal moot passeerenzoo worden 0. a. spoorrails gemaakt. Om nu echter buizen te krygen, moeten de walsen een anderen stand tegenover elkaar en hot te walsen voorwerp hebben. Om dit duideiyk te maken, toonde spreker ons een model, waaraan zich eene houten rol bevond, draaibaar om hare as, maar tevens in do draaipunten beweegbaar in de richting van die as. Boven dio rol was eene twoede rol aangebracht, welker as met do as van do onderste rol een hoek maakt; bewoogt men nu de bovenste, dan verkrygt de eerste rol eene draaiende beweging om hare as en tevens eene in de richting van die as. Heeft nu de eerste rol een papieren koker, welke daarover kan schuiven, en belet men de beweging van de rol in de richting van de as, dan zal, wanneer men de bovenste rol beweegt, de papieren koker van do rol af schuiven. Dit is het grondbeginsel, waaiopde beweiking berust. Door teekeningen werd ons nu getoond hoe die buizen tusschon tweo niet zuiver cylindriscbe, maar als een ton gevormdo walsen werden gevormd. De assen der walsen zyn niet in hetzelfde vlak geplaatst, maar draaien wel in dezelfde richtingen met eene ongelooflyke snelheid. Brengt men nu daartusschen eeno ronde staaf gloeiend staal, dan wordt het motaal als het ware afge stroopt en ontstaat er eene buis. Ter verdui- deiyking hiervan haalde spreker nog als voorboeld aan do wyze, waarop pottenbakkers op hunne draaischyf kruiken en andere voor werpen vormen. Do metaal-vezels worden »tu zoo te zeggen spiraalsgowyze afgestroopt en doordat de buiten- en binnenwand in middollyn verschil len, hebben die spiralen een verschillenden spoed. Dit geeft juist de groote sterkte aan de buizen, zoodat zy nooit overlangs kunnen springen, zooals met gewelde buizen veel het geval is. De grondstof, welke men gebruikt, moet van de beste soort zyn; want is er maar het kleinste blaasje of galletje in het staal, dan zal de buis op die plaats gedurende de be werking afbreken. Hierdoor weet men zeker dat alle buizen, die de bewerking goed hebben doorstaan, volmaakt zyn. Evenwel is men er nog niet in geslaagd de grondstoffen zoo volkomen zuiver te maken, en daardoor gaat er by de bewerking 50 pet. te loor, wat natuuriyk op den prys van invloed is. Spreker had van de fabriek verscheidene monsters en proeven bekomen, welke hy nu verklaarde. Eerst wees by op de groote smeed baarheid van de buizen en liet ons daarvan verschillende voorbeelden zien, waarondereen blakertje uit één stuk do eerste plaats innam en oen waar kunststuk van smeedwerk mag genoemd worden. Dan buizen van verschillende diameters, holpypen, ruimers, draadtappen en steenboren. Proeven met buizen met zeer dunne wanden hebben aangetoond dat dezo aan hoogo drukkingen zelf6 tot 500 atmos feren toe weerstand bieden. Ook waren er allerlei voorwerpen van aluminium, zooals sigarenpypjes, pennehouders, wandelstokken, bestaande uit tapsche buizen. Spreker deelde mede dat de lanciers van het Duitsche leger bewapend waren met lansen van Mannesmansche buizen, welke natuuriyk lichter waron dan houten. Ook had de fabriek telegraafpalen geleverd aan den Congo en daar deze palen ver landwaarts in moesten gedragen worden, sprong hierby dadeiyk het groote nut van deze holle lichte buizen in het oog. Het wonderlykste echter was, dat men buizen gefabriceerd had, welke aan het voor- en achtereinde gesloten waren. Men had deze namelyk verkregen door de einden van de staaf uit te smeden voordat deze tusschen walsen kwam. Het eerste en laatste gedeelte werd nu niet door de walsen gepakt en bleef dus dicht, terwyi het dikkere gedeelte buis word. Hot grootste bezwaar, dat do uitvinders ondervonden, was de noodige kracht en snel heid te verkrygen tot het dryven der walsen. Zy hadden eerst allerlei ongelukken, als het breken van jachtwielen en van tanden in de raderenmaar eindelijk zyn zy er in geslaagd een jachtwiel to maken, dat sterk genoeg was. Zy omwoelden nl. de velg van het wiel met staaldraad zoolang tot zy de vereischte zwaarte verkregen. Ook werd door de uit vinders een bepaald soort tanden uitgevonden, waarby de tanden, welke in elkaar grypen, gedurende den ganschen duur van dat ineen- grypen vlak op elkander rusten. Wanneer zy nu ook de manier hebben uitgevonden om de grondstof zoo zuiver mogeiyk te maken, dan kan men zeggen dat deze uit vinding het volmaakte nabykomt. Hiermede besloot spreker zyne allerbe langrykste en aan helderheid niets te wen schen overlatende lezing. Van do gelegenheid om nog eenige inlich tingen te vorkrygon, maakten verscheidene hoeren gebruik en wy hoorden dan ook dat de groote snelheid van de walsen 011 het kort tydsverloop van de bewerking, den walsen verhinderen heet te worden. Immers in 30 seconden worden 30 motors buis gevormd, en hiertoe zyn noodig 18,000 paardekracht en tevens dat aan den constructie-winkel te Delft proeven genomen worden om deze buizen te gebruiken voor geschut en dat hoogstwaar- schyniyk de Duitsche regeering proefnemingen maakt met geweren van Mannesmansche buizen. Waar namelyk twee geweren een dag vereischen om uitgeboord te worden, kan men in donzelfden tyd 2400 buizen van dezelfde lengte en hetzelfde kaliber volgens de Mannes- mannsche methode fabriceeren. Ook kunnon die buizen later vierkant ge walst worden en daarvan rails en draagbalken worden gemaakt. Vooral by de taatsten doet zich eene byzonderhoid voor, nl. dat de wand dikte in het midden grooter is dan aan de beide uiteinden. Men verkrygt hierdoor balkon, welke overal geiyk draagvermogen bezitten. Wat de finantiëele uitkomsten der Maat schappy betreft, dezo zyn vooralsnog niot rooskleurig, want men kon tot nu toe geen dividend uitkeoren, hetgeen voornameiyk te wyton is aan de onvolmaaktheid van het gietstaal. Nadat spreker de verschillende vragen op welwillende wyze had beantwoord, dankte de voorzitter uit aller naam dr. Kapteyn voor diens aanschouwolyko voordracht, welke zeker door 3llen met aandacht en belangstelling werd gevolgd. Niets meer aan de orde zynde werd de vergadering gesloten en maakten velen ge bruik van hot beleefde aanbod om de uitgestalde voorwerpen te bezichtigen. Postverbinding met Amerika. In „De Holiandseho Amerikaan", ver- scbynende te ICalamozoo, in Michigan, zich noemende „Het grootste Nedorlandsche blad in do Vereenigd0 Staten", komt oen open brief voor aan de Pers in Nederland, waarin hevig geklaagd wordt over het Nederlandsche post- wezon, voor zoover betreft hot brieven- en stukkenvervoer over den Atlantischen Oceaan. Do postzegels van het tentoonstellingsjaar, zegt het blad, worden geregeld van de brieven geschourd en dezo worden dus meermalen bezorgd alsof zy ongefrankeerd waren en straf port gevorderd. Maar erger is, dat boeken, uit Nederland naar Amerika gezonden, eenvoudig verdwynen. Uit een pakket met twee boeken, onlangs aan de redactie van „De Hollandsche Amerikaan" toegezonden, was er één gestolen van een ander boek kwam alleen het omslag aande inhoud was er uit gescheurd. De boeken, in het Hollandsch gedrukt en in Amerika niet gemakkeiyk te verkoopen, moeten, volgens het blad, gestolen zyn vóór de mail Amerika bereikte. Ons schynt het verlangen van „Do Holland sche Amerikaan", dat naar deze feiten een onderzoek worde ingesteld, volkomen billyk. (A. E). In het atelier van Kransse, den ver- vaardiger der valsche bankbiljetten. Een der bekenden van het „Centrum" genoot een kykje in de werkplaats van Krausse. De algemeene indruk, zoo schryft hy, was, dat ik de uitgebreide vakkennis en technische be kwaamheid van Krausse moest bewonderen. Krausse's atelier met het daaraan verbon den kantoor bestaat uit de bel etage van het ouder wetsch ingericht perceel 14 op de Heeren- markt, met de daarboven gelegen zolderver dieping, waaraan eene boven het kantoor gelegen voorkamer grenst, en de vliering, die voor de helft tot berging van den voor raad papier, enz., diende en voor de achterste helft wa6 ingericht tot photographisch atelier met een keurig camera-toestel. Dit atelier is uiterst gunstig gelegen voor iemand, die in zyn werk niet bespied wil worden. De zolder is geheel ingericht tot een chemisch laboratorium, met eenige groote werktafels en spoelbakken, en van een menigte gaskranen tot aanbrëngen van bunzensche branders, gaskomforen, enz. en een aantal waterleidingkranen voorzien. Chemische pre paraten tot het doen van proeven en het bereiden van de noodige oplossingen en baden waren in overvloed voorhanden. Glazen dak pannen verschaften het noodige licht, waar het achterraam te ver verwyderd was. Eene ontplofbare vloeistof was na waarschuwing aan don heer Batelt met de noodige voorzichtighti 1 reeds door do politie in veiligheid gobrach Twee donkere kamers tot het overbrengen der photographischo negatieven in positieven bevonden zich er voor. De naden van de houten zoldering waren zorgvuldig met papierstrooken dichtgeplakt; ook hier ontbrak niets, zoodat een onder nemend pliotograaf zich hier met gunstig gevolg kan vestigen. Hy had dan dereclamo der beruchtheid van den vorigen huurder voor niets, en vond zyne werkplaatsen volkomen in orde. Fraaie negatieven, waarnaar reeds clichés waren vervaardigd, lagen hier achte loos zooals do justitie ze had achtergelaten; ze waren dan ook van zeer onschuldigen aard. Eeno goed bewerkte etsplaat gotuigde van Krausse's kunstvaardigheid en ook vond ik een cliche, dat Krausse naar -enne phu,u- graphie van hemzelf had vervaardigd. In do achterkamer der eerste verdieping was de drukkerij. Behalve bankbiljetten heeft Kraubse er rekeningen en quitantien gedrukt voor zyno zaak, welke hy noemde „Atelier voor Zincographie en Photholitograpbio". Deze zyn van kourigo zincographieën voor zien; de rekeningen, waarby op een behoorlyk aantal „postjes" gerekend was, droegen aan het hoofd eene afbeelding van het Centraal station, waarlangs eenigo stoomschepen Do drukpers was reeds tang als corpus delicti naar 't Paleis van Justitie gebracht, en eeno wais- machine werd door werklieden uit elkander genomen. De vulkachel, waarin Krausse, toen hy zich ontdekt zag, do clichés der bank biljetten wierp, was er nog, de „zinkslakken" waron uit de ascli verdwenen. In de aan grenzende keuken stond de snyraachine, waarmede Krausse eenige gladde kanten te veel aan zyne biljetten had gemaakt. Op het kantoor viel het meest in hot oog de groote brandkast, die getaxeerd werd op f 100. Wie over bankbiljetten het tooverwoord multiplicate kan uitspreken, heeft zulk eene solide bewaarplaats dan ook wel noodig. De wanden van dit vertrek waren versierd met otsen, waarondor eenige van do hand van Krausse. Werklieden waren bezig den inboedel op last van de justitie tot nader orde in bewaring te brengen, zoodat de huisheer weldra het bovenhuis weder tot zyne beschik king heeft. Het eerste, wat hem dan te doen staan, is de waterleiding te laten repareeren, want nu Krausse haar tot zyne verontschul diging niet meer noodig heeft, is zy go- sprongen l Een der lezers van de „Tel." schryft: In de akte van beschuldiging worden de namen van Tbum en Krauze aldus ge speldR. R. Thuram en Jean E. Krausse, terwyi zy zich vroeger in het dagelyksch leven noomden en schrevon R. R. Thum en Oscar Krause Wat kan hiervan de reden zyn? KOLONIËN. BATAVIA, 24—26 Januari. De „Straits Times" van den 20sten Januari meldt het volgende: Een jonge Hollander, de heer K. J. B. Schouten, dio ongeveer 6 maanden geleden uitgekomen was om in betrekking te gaan by de Now London Borneo-Company, Limited te Kudat, is te Singapore aangekomen, lydende aan malaria, en gepasseerden Donderdag nacht in het hospitaal overleden. De begrafenis, welke gisteren plaats had, werd door den consul- generaal der Nederlanden en verscheidene van zyne landgenooten bygewoond. De kassier by 's Lands kas te Padang is in hechtenis genomen, beschuldigd van in betrekking te staan met den voortvluchtigen kassier der Factory van de N. H. M. Ten huize van eerstgenoemde, benevens by eenige Chineezen en inlandsche beambten, is huiszoeking gedaan. Wy lezen in de „Java-Bode" van gisteren In den afgeloopen nacht kwam de gezag voerder van een met petroleum geladen, ter reede van Tandjong Priok liggend Duitsch barkschip de hulp der politie inroepen tegen de bemanning, die tot muitery was over geslagen en hem had mishandeld. De tweede waterschout begaf zich met de noodige op passers naar boord en nam acht matrozen in bewaring, waaronder een Nederlander, die verleden jaar in Mei te Nieuw-York van de „Van Speyk" bleek gedeserteerd te zyn en onmiddeliyk aan het wachtschip werd overgegeven. By het voorloopig onderzoek, heden dooi den Duitschen consul-generaal ingesteld, bleek de bemanning genegen den arbeid weder te hervatten, mits de tweede stuurman van de rol werd afgevoerd, omdat deze verscheidenen barer op reis met eene geladen revolver gedreigd had. De gezagvoerder, die eveneens voor dit verhoor was opgeroepen, moest na een uur wachtens door den schout in bo schonken toestand uit eene restauratie in do benedenstad gehaald worden. De te Soerabaia thuisbehoorende bark „Mary," gezagvoerder Valckenier de Greve, bevracht met zout, van Madura naar Padang om de zuid gaande, kreeg by den zuidelykoii uitgang van Straat Alas tusschen Lombok en Sumbawa zulke ontzettend hooge zeeon met betrekkelyk weinig, maar bovendien ongunstigen wind, dat het schip na weinige oogeublikken niet meer naar het roer luisterde 011 by kaap Ringgit, de zuidoostpunt van het eiland Ampenan, op het strand werd ge stagen. De bemanning, bestaande uit 42 op varenden, slaagde er in met de booten den vasten wal te bereiken en was gelukkig genoeg hare trouwens vry schamele havu benevens oenigen mondvoorraad te redden. De schipbreukelingen vonden ten huize van een Sassaksch hoofd ^en gastvry onthail, vvl<> ns de mededeelingen van een deel hunner, den laten stuurman met 17 matrozen, die door de „Medan" zyn afgehaald. De gezagvoerder van de „Mary" is met de overige 21 man nog op Lombok en wordt op do volgende reis van dat stoomschip verlost. Volgens de opvarenden, waaronder de meesten voor geen kleintje zyn vervaard, hebben zy in de Indische Zee nooit zulk weer gekend. Torenhooge golven, die alles dreigden te bedelven, maakten het roer nutte loos, hel schip werd als een bal van deerne naar de andere zee gekaatst. Ware de wind gunstig geweest, dan had er althans kans oestaan om Straat Alas weder in te komen, doch ook dat bleek onmogelijk. Het barkschip „Mary" was tegen do vuile waarde verzekerd op Amsterdamsche beurs- polis, zoodat de firma D. en Co. by de ramp geene schade ïydt. Vermoedelijk zal het schip wel als geheel en al verloren moeten worden beschouwd, want kort na do stranding stond het dek reeds geheel onder water. Een deel der lading 60 kgs. zout, naar het schynt) is gered, benovens een deel van den inventaris, ton bedrage van eenige dui zenden guldens misschien. Maar het schip is reddeloos verloren. Bandjir te Soerabaia. Gistermiddag omstreeks kwartier voor vieren, meldt het „Soer. Hand." van 22 deze t over Soerabaia eene zeldzaam zware regenwuik los. Het water kwam niet met stralen, maar als eene massa naar beneden en in eenige oogonblikken stonden overal wegen en kam pongs blank. Liet opkomend springty maakte tevens dat het rivierwater werd teruggestuwd en dus eene uitvlucht zoeken moest over de dyken en kaden. Op Kajoen liep het water over den weg in vele Europeesche woüingen, de Kali mas Westzyde stonl meer dan twee voeten hoog onder water, het gangetje tusschen Liet bijgebouw (je van het tokolokaal van Führi Co., waarin de bureaux, enz. der „Soerabaia- Courant" zyn gevestigd, en de militaire ge bouwen stond geheel en al blank. Het water steeg tot eenige duimen beneden het hoogste bandjirpeil. De lager gelegen kampongs der stad stonden geheel en al onder water. Men vermoedt dat gisteren de sluis by Wonokromo niet geheel was opengezet, daar anders het bandjirkanaal het overtollige rivier water had kunnen afvoeren. De telephoonverbindingen z()n natuuriyk weer het kind van de rekening geweest. Dit maal is op Simpang voor de residentswoning het net tegen den grond gegaan. Daük zy den yver van den directeur, die direct met alle hens aan het werk is gegaan, zal de verbin ding spoedig zyn hersteld. Dc troebelen in Taminrg. Zooals wy reeds berichtten, laat de toestand in die afdeeling nog veel te wenschen, want volgens later ontvangen berichten werd, be halve do kampong Ajer Tenang, ook Menangini door vyanden van het Ned.-Ind. gouvernement verbrand. Het ccbynt dus dat radja Silang en datoe L3ksamana weder met meer kracht dan vroeger optreden. Dit blykt ook nog uit allerlei kleinere feiten, zooals het beschieten van de sampans, welke vieesch van Soeroeway naar Kwala Simpang opvoeren, het bemoeilyken van het binnenhalen van den paddi-oogst door met de compagnie bevriende lieden, op grond dat ons bestuur geen recht had de gronden van Radja Silang aan anderen af te staan, enz. Onlangs vervoegden eenige aanhangers van dat vijandige hoofd zich by vier boven Kwala Simpang op het veld werkende vrouwen en deelden haar mede, dat genoemd hoofd gebrek aan vrouwen had, zoodat zy hen naar het kamp hadden te volgen. Twee weigerden en werden op staanden voet vermoord; de beid© anderen gingen toen met de aanvallers mede. Behalve door vyandelyk gezinde Tamian- gers wordt - naar men ons meldt - die afdeeling ook weder onveilig gemaakt door lieden uit Groot-Atjeh, waarvan er zich 0. a. te Oepah ongeveer een honderdtal zoudei» genesteld hebben. Wy deelen dit echter onder voorbehoud mede, daar de berichten, door inlanders aangebracht, lang niet altyd juist zyn, en hunne vrees hen dikwyis het aantal hunner vyanden doet verdubbelen. Gisteren vertrokken 75 man infanterie van hier onder kapitein Pieters Graafland en de lste luits. Muller en Munter, ter aflossing van het detachement koloniale reserve, dat te Kwala Simpang in garnizoen ligt. Van die koloniale reserve zyn intusschen niet veei manschappen meer aldaar aanwezig, daar voel meer dan de helft reeds wegens ziekte werd geëvacueerd. Deli Crt.) Zondag 25 Februari 1894. NED.-HERV. GEMEENTE. Lyden3teksten 14-17. 's Voormiddags te 10 uren. PIETERSKERK: Van der Lip. HOOGLANDSCHE KERKHagen. OOSTERKERK: De Wolff. MAREKERK: Briêt. 's Namiddags te één uur. MAREKERK: Van Boekeren. Kinderkeetk 's Namiddags te 2 uren. PIETERSKERK: Oberman. Cat. 19. OOSTERKERK: Hagen. BETHLEEIEMSKERK: Prof. Gunning. 's Avonds te 6 uren. HOOGLANDSCHE KERK: Gunning. WOENSDAG 28 FEBRUARI. Openbare Huwelijksinzegening te in. fi.vveo. PIETERSKERK: Oberman. 's Avonds te halfacbt. MAREKERK: Briêt. EGLISE WALLONNE. Marin a dix heures, N. Nardi. LUTHERSCHE KERK. Voormiddag lialfelf, Van Kleeff. Aeuud 6 uren, Evelein. REMONSTKANTSCHE KERK. Voormiddag halfelf, Schim van dei l.oeff, DOOPSGEZINDE KERK. Voormiddag 10 uren, Kutscb L-jjenga. GEREFORMEERDE KERKEN. HOOIGRACHT. Vooi middag 10 uren, Van Proosdy. Avond 0 uren, Van Proosdy. Zond. 14. HEERENGRACHT. Voormiddag 10 uren, Holster. Avond G uren, Holster. WOENSDAG 28 FEBRUARI, 's Avonds te halfacht, Van Proosdy, Bijbellezing Ps. 9. OUDE VEST. Voorin. 10 en 'a avonds ii' n, Rudolph. Zondag 10. GEREFORMEERDE KE11K NIEUWE RIJN Voirm. 10 en 's avonds 5 uren, Van Loon Zmdag 7a. DONDERDAG 1 MAART. 's Avonds te halfacht, Van Loon. BETHLEHEMSKERK. Zondag voorin. 10 uren, Kindorkork. Dins iagavond halfnegen, Bjjbelluzuig, Oom man. ZAAL KOORDEINDE. Zondag-vooim. 10 uren, Ki.iderkerk. Dinsdag-avond 8 uren: Lidmalonsamenkomst mot vrouwen, Brk-t. WIJKGEBOUW LEVENDAAL. Zondag voorm. 10 uren, Kinderkerk. Donderdag-avond halfnegenBybol oefening, De Wolff. Bekendmakingen ran kcrkelijken naril. Kerkeraad van d°. Ned -Ben Gemeente. Voorzitter: DE WOLFF. Scriba: DE HOEST. Kerkelijke attestation moeten worden aan* gevraagd by den wykpredikarit en ingeleverd aan de kostery der Fietersk'. i jj De aanmelding by den koster voor de kerke- ïyke huwelyksinzegening moot geschieden des Maandags to voren, en de aangifte tot deij doop uiteriyk daags te voren en niet later dan te negen uren des avonds. De collocte voor hot Ned.-Herv. Minnehuis, op 18 Febr. 11. gehouden, heeft opgebracht f 36 90. Met dankzegging ontvangen voor de Chr. Wykvereeniging van een oud-leerüng f 2.50 en van Mej. P. (dankoffer) f 1 voor de armen. S. H. J. DE WOLFF. Met dank ontvangen door Ds. DE HOES» f 5 onder letter P. voor wykarbeid.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2