ten Bosch, zijnde het Us op de baan voor H. M. gereserveerd achter voormeld paleis nog niet sterk genoeg. Te Nieuwkoop is gisteren een jongen van 16 jaren door het Us gezakt en verdronken. Slechts als lyk werd hU opgehaald. De Hooge Raad ontzegde heden aan den heer A. H. P., makelaar te Haarlem, zUne tegen den Staat ingestelde vordering tot betaling van f 1026, als vermist uit een door eischer per post aan de Utrechtsche Hypo theekbank verzonden aangeteekenden brief. De coöperatieve winkel vereeni- ging van „Eigen Hulp" te 's-Gravenhage was weer gedagvaard nü door den Bond „Maat- schappelUk Belang" om heden te verschenen ter terechtzitting van de arrondissements rechtbank (burgerlUke Kamer) aldaar. Volgens de dagvaarding wenscht de Bond, eischer in deze, te bekomen een uittreksel voor zooveel betreft de namen en woonplaatsen van de leden der gedaagde vereeniging uit het register, dat de winkelvereenlging behoort te houden, en, naar eischer niet betwUfelt, ook houdt. De kosten van zoodanig uittreksel raamt de Bond op ƒ120 en den daarvoor noodigen tUd op 30 dagen. In het vermoeden 't hier over met de ged. vereeniging niet eens te worden, wenscht de Bond zUn recht op dat uittreksel door den rechter gehandhaafd te zien. Mitsdien concludeert eischer dat ged. zal worden veroordeeld tot het verstrekken van bedoeld uittreksel binnen dertig dagen of binnen een anderen door de rechtbank te bepalen termUn tegen de som van 120 met oplegging eener boete van f 10 of zooveel minder als de rechter zal bepalen voor eiken dag verzuim om aan de uitspraak des rechters te voldoen. De rechtbank verleende aan gedaagde een uitstel tot Dinsdag 6 Maart a. s. om op de conclusie van eischer te antwoorden. Aangaande de reods vermelde quae8tie met den gemeente-ontvanger te Schie dam wordt aan de „Tel." het volgende uit Schiedam geschreven: Het was reeds eenigen tUd aan B. en Ws. bekend dat de boeken van den gemeente-ont vanger niet in orde waren. Ztf hadden hem een ultimatum gesteld, binnen wtlken tUdhU gelegenheid zou hebben deze bU te werken. Aan fraude dacht men toen niet. Dit ultimatum was nog niet verstreken, toen het „Vaderland" het bekende bericht de wereld in zond. De officier van justitie is op dat couranten bericht naar hier gekomen om zich op de hoogte te stellen van de waarheid. Het voor- loopig onderzoek gaf hem echter geen aan leiding den ontvanger in arrest te houden, die tUdens het onderzoek op het politie-bureel vertoefde. HU is dan ook onmiddellUk weder op vrUe voeten gesteld. Nu eene gerechtelUke instructie was ge opend, wenschten de wethouders zich te ont slaan van hunne verantwoordelUkheid, waarop nog des avonds halftien eene spoedvergadering van den gemeenteraad is belegd. In die vergadering waren afwezig de heeren Roelants, Hoogendam en De Groot. Met alge- meene stemmen werd in die vergadering be sloten den ontvanger te schorsen. Hoe nu de feitelUke toestand van kas en booken is, kan nog niet worden gezegd. Eén der wethouders verklaarde dat een bepaald tekort nog niet kon geconstateerd worden. Dat er echter een tekort is, wordt door niemand meer betwUfeld. Men weet echter niet öf en sedert hoelang de boeken onregel matigheden bevatten; het onderzoek zal dit moeten leeren. Uitspraak doende in de zaakvan Frouwenfelder en Feng, de personen, die in Januari jl. te Ovorveen twee diefstallen met Inbraak pleegden, veroordeelde de Haarlemsche rechtbank den eerste tot twee jaar en zes maanden; en den tweede tot drie jaar ge vangenisstraf. De eisch was 3 jaar, 6 maanden en 4 jaar. Uitspraak doende in de zaak van Cornells, Klein en Koster, te Haarlemmermeer, beschul digd den aan eono wonde aan het hoofd over leden W. Lippens te hebben mishandeld, veroordeeldo dezelfde rechtbank hen gisteren onderscbeideniyk tot één, zes en vfif maanden. Do eisch was vrijspraak voor de twee laatsten en 1 jaar en 6 maanden voor den eerste. Gistermorgen is mon te Amster dam begonnen met do opruiming van het puin dor verbrande perceelen in do Spaarn- daramerstraat. Met het oog op de mogeiyk- heid, dat eenigo aanwUzing kan gevonden worden omtrent de oorzaak van de raadsel achtige ontploffing, geschiedt do opruiming onder politietoezicht en onder leiding van den onder-commandant van de brandweer en een officier der genie. De rechtbank te Groningen heeft J. Folkers, eloctricien te Groningen, beschul digd van brandstichting door naphtha en elec- triciteit, veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. Het O. M. bU de arrond.-rochtbank aldaar, hooft tegen Geert De Boor, schipper te Wei- wert, thans gedetineerd, wegens broedermoord, oone gevangenisstraf van 4 jaren geöischt. Donderdagmiddag word in de stad Gent groote ontsteltenis veroorzaakt door een hovigen sl.ag. De oen geloofde aan een aanslag van anarchisten, de ander aan hot springen van oen stoomketel in oone der fabrieken, mn.il' alras verbreidde zich het gerucht, dat de kruitfabriek to Wetteren in do lucht was gevlogen. Tal van nieuwsgierigen begaven zich met don eersten trein naar Wetteren, terwijl ook de lokaal-trein Gent—Hammo spoedig te klein bleek om alle reizigers te bevatten. Anderen reden per rUtuig naar Wetteren, dat drie kwartier buiten de stad ligt. Spoedig bleek het echter, dat de zaak niet zoo erg was. Nadat de werklieden om halftwaalf waren gaan schaften, ontplofte eene hoeveelheid kruit in de droogkamer. Een werkman werd door de ontploffing gowond aan den arm, maar niet ernstig. De materibele schade, welke de schok veroorzaakte, was echter nogal aanzienlUk, niet alleen in de fabriek, maar ook in het gehucht Overbeke, waar in vele huizen de ruiten en vensters werden verbrUzeld. De schok was dan ook zóó hevig, dat men dezen te Oudenaerde voelde. De kruitfabriek van Wetteren levert zeer veel kruit ten behoeve van de Europeesche vloten. In 1879 had daar eene ernstige ont ploffing plaats, waardoor een twintigtal werk lieden het leven verloor. Nu echter kwam men met don schrik en eenige schade vry. Te Birmingham (Alabama) werd Zondag eene vreeselUke strafoefening volgens de lynchwet gehouden. Een neger, wiens identiteit niet vastgesteld was, mishandelde Zaterdag-avond eene blanke vrouw zóó hevig, dat zU aan de gevolgen overleed. Vóór zU stierf gaf zU nog eene beschaving van haren moordenaar. Het verwoede gepeupel ging, met geweren, enz. gewapend, den dader den vol genden dag zoeken; aan een zoom van de bosschen kwam men twee negers tegen, die zich by het zien van de gewapende menigte uit de voeten wilden maken. Zy werden echter ingehaald en beiden schenen aan de beschry- ving, die de stervende vrouw had gegeven, te beantwoorden. Zy ontkenden echter eenig aandeel aan de misdaad gehad te bebben, maar het verwoede grauw wilde een slacht offer en besloot beiden ter dood te brengen, om zeker te zyn, dat de dader zyne straf ontving. De negers werden aan een boomtak gehangen en hunne lichamen met kogels dooi boord. Daar later gebleken is, dat beiden zeer goede en vreedzame menschen waren, wilden de gegoede burgers den Gouverneur van Alabama verzoeken de daders te straffen de lynchers, die echter door de groote menigte gesteund worden, dreigen iedereen met den kogel, die de petitie durft onderteekenen. Yalsche Bankbiljetten. Door de justitie te Amsterdam is dezer dagen nog eene huiszoeking gedaan in een perceel aan de Reguliersgracht aldaar, doch zonder eenig resultaat. Het vermoeden bestaat dat nog personen in het buitenland een werk zaam aandeel aan de zaak moeten hebben, maar bewyzen heeft men niet. De beklaagde Sinnige onderteekendo als het ware zyn eigen vonnis, door, nadat hy in een verdacht huis een valsch biljet van honderd gulden had uitgegeven, door de vrouw van het huis, die hem kende, aan zyne woning opgezocht en in het nauw gebracht, op een zegeltje eene soort van schuldbekentenis to tee kenen voor het bedrag, waarvoor hy haar had opgelicht. Hoe meer men met de zaak bekend wordt, hoe meer men tot de overtuiging komt, dat de heer Batelt en zyne wakkere helpers Pan- horst en Verbeek deze zaak met veel scherp zinnigheid tot klaarheid hebben gebracht en nog steeds doende zyn om zoo mogelijk nieuwe aanwijzingen te vinden van het spoor van nog meer verdachten. Krausse schynt zyn best te doen om het der justitie gemakkeiyk te maken, zeker ver trouwende dat dit niet zonder invloed zal zyn op de straf. Toen o. a. sprake was van een onderzoek in zyne woning, om de brandkast na te zien, herinnerde hy zich dat zich daarin bevond eene flesch, inhoudende een preparaat, dat, zondor de noodige voorzorgen, gemakkeiyk eene ontploffing, althans ongelukken kon ver oorzaken en haastte hy zich zulks den rechter van instructie mee te deelen, ter voorkoming van ongelukken. Hy schynt zeer te beseffen den ernst van het door hem gepleegde mis- dry f, doch, hoewel in deze sprake is van het procos—Krausse c. s., is de veronderstelling niet gewaagd, dat de man door den omgang met verkeerde vrienden zich heeft laten over halen tot den stap, die hem en zyn gezin zoo noodlottig werd. Door een winkelier in de Kipstraat te Rot tordara is by de justitie gedeponeord een valsch bankbiljet van 100, door hem in betaling ontvangen, zonder dat hy weet van wien. Het „Berliner Tagoblatt" weet mede te deelen, dat Krausse voor eene commissie van deskundigen en rechteriyke ambtenaren valsche bankbiljetten moet vervaardigen! Ook gisteren werden Krausse c. s. weder mot verschillende getuigen geconfronteerd. De door Krausse in de Dnifjessteeg weggeworpen biljetten had hy gedoelteiyk teruggekregen van Froy, voor een ander deel van Van Liemt. Woensdag en Donderdag was men bezig de werktuigen en den inboedel van den ver dachte Krausse uit zyne woning te halen. Nu er van deze zaak zoo goed als niets meer te vermelden is, dan hetgeen misschien nog de schuldigen voor de rechtbank als „nieuw" zouden kunnen openbaren, wenschen wy een en ander mede te doelen over een dier schuldigen, die, goed beschouwd, eigeniyk de hoofdaanlegger kan zyn van deze geschie denis, doch waarvan, zonderling genoeg, zóó weinig melding wordt gemaakt, dat het schynt alsof bedoelde persoon 6lechts voor een klein deel in deze zaak betrokken is. 't Is daarom wel de moeite waard ook van dezen persoon, wy bedoelen Robert Rudolf Thum gefailleerd uitgever een en ander uit zyn leven bekend te maken, aangezien zulks in zeker opzicht in betrekking staat tot de valsche-bankbiljetten-historie. Nadat R. R. Thum als letterzetter in Hol land wy weten dat hy een Duitscher is op onderscheidene plaatsen werkzaam was geweest, maar het nergens op die drukkeryen heeft kunnen uithouden, wist hy eenige jareD geleden te Amsterdam een compagnon te vinden ter oprichting en exploitatie van een gratis advertentie-blaadje. Door een zeker „iets" werd dat compagnonschap echter reeds spoedig verbroken en hield daarmede het be staan van 't blaadje op. Thum wist daarop weer een compagnonschap te vormen, en wel tot het uitgeven van volksromans; maar het duurde niet lang of door „een iets" was zyn 2de compagnonschap weer ontbonden. Evenwel zette hy het uitgeven van volksromans op eigen rekening voort, en dat wierp zelfs zulk eene ryke verdienste af, dat hy weken had van 800, ƒ900, ja, van over de ƒ1000 aan ontvangsten. Het zyn echter slechts sterke beenen, die de weelde kunnen dragen, en die bezat Th. zeker niet, want ongelooflijk is het bedrag der schulden, die hy, trots zyne zoo groote inkomsten, bovendien maakte en die hem ten slotte in het najaar van 1893 failliet deden gaan. Zyne zedelyke levenswyze daargelaten, weten wy dat hy vele personen ongelukkig heeft gemaakt, zoodat het niet te verwonderen zou zyn, wanneer Th., Krausse en de anderen tot het maken en verspreiden der biljetten toen zyne zaken slecht stonden had overgehaald, en waardoor hy dus de hoofd persoon in deze geschiedenis zou biyken te zyn. {Het Kleine Dbl.) Uit het zoo juist verschenen jaarverslag der Belgische Bank blykt, dat ook daar de vraag ter sprake is gekomen, in hoeverre de Bank valsche biljetten er zyn er van 20 fr. in omloop gebracht moet rembourseeren. De directie beweert daartoe evenmin verplicht te zyn, als de koopman om een valschen wissel te honoreeren. Alleen heeft zy bij uitzondering uit medelijden behoeftige hou ders schadeloos gesteld. Dit stelsel, zoo het eon stelsel is, schynt tot favoritisme te kunnen leiden. De aanslagen te Parijs. De Fransche bladen deelen natuurlijk uit voerige byzonderheden mede over de jongste ontploffingon in de rue Saint Jacques en den faubourg St. Martin. In hoofdzaak komen deze mededoelingen neer op hetgeen reeds over deze gevallen is gemeld. Opmerking verdient echter, dat allo bladen, zoowel die der gematigd-republikeinen als der radicalen, nu openlyk den anarchisten den oorlog ver klaren en uitdiukkoiyk verlangen, dat de regeering krachtiger tegen hen zal optreden. Het signalement van den man, die onder den naam Rabardy de brieven schreef aan de beide commissarissen van politie, is zoo duideiyk opgegeven door hen, die hem in het hotel van mme. Calabrési hebben gezien, dat do politie vertrouwt hem wel te kunnen op sporen. Terstond viel het in het oog, dat beide brieven op Engelsch papier waren ge schreven. Vandaar het vermoeden, dat ook deze anarchist met de Londensche anarchisten club in betrekking staat. De Parysche politie heeft eenige anarchisten in hechtenis genomen, wier uiteriyk strookt met het signalement, dat van Rabardy is gegeven, waaronder ook de reeds meermalen genoemde metaal-poiyster Bastard. Tot dusver is het ochter nog niet gebleken, dat zich onder de in hechtenis genomen anar chisten de man bevindt, die onder den naam Rabardy de bommen in do rue St. Jacques en den faubourg St. Martin achtorliet. Men beweert dat aan het gemeentoiyk laboratorium weer vyf bommen zyn gebracht, welke door de politie zyn opgespoord. Overi gens zyn geene nieuwe ontploffingen voorgo komen. In de avenue Saint-Ocien hoorde men ten huize van een meubelmaker een slag. Onmiddellijk gingen de buren de politie waar schuwen, want ieder dacht natuurlyk aan eene ontploffing. Het bleek echter dat uit den schoorsteen slechts eenigo steenen waren neergevallen, die waren losgeraakt, ten gevolge van de vorst. Naar het signalement te oordoelen, schynt do voortvluchtige Rabardy een oude kennis der politie te zyD. De anarchist, dien men in hom meent te herkennen, werd reeds na de ontploffing van het restaurant Véry in hechtenis genomen, maar toen wegens gebrek aan bewijs op vrye voeten gesteld. De bedoelde persoon is Dinsdag in een klein café geweest op den tyd, dat Rabardy van de rue St.-Jacques naar den faubourg St.-Martm moet gegaan zyn. Ook weet men, dat hy in betrekking stond tot Emile Henry en dat hy dezen eenige raaien in zyne woning heeft opgezochthet is dus best mogelyk dat hy een der medeplichtigen is, die, zoodra Emile Henry na den aanslag in café „Terminus" was gearresteerd, naar diens kamer zyn gegaan om de bommen weg te halen. Mme. Calabrési, de eigenares van het loge ment in de rue St.-Jacques, die door de ont ploffing zwaar gekwetst werd, is na een lan gen doods6tryd bezweken. De handelsreiziger Israel en zyne vrouw, die mede gewond wer den, hebben het ziekenhuis reeds weer kunnen verlaten. Intusschen is zich de ware Etienne Rabardy op het politiebureel te Rouaan komen aan melden, daar hy gelezen had dat debedryver der aanslagen zich van zyn naam heeft be diend. De man verklaarde dat hy nooit anar chist is geweest; hy is machinist van zyn vak en sinds een paar weken te Rouaan werkzaam. Hy had vroeger gedurende eenigen tyd te Parys gewoond in de rue Legendre, waar hem een paar maanden geleden zyne portefeuille met brieven werd ontvreemd. De politie vermoedt nu dat de man, die de bom men achterliet, deze brieven heeft gevonden en er zoo toe is gekomen zich voor Rabardy uit te geven. In elk geval is de echte Ra bardy nu naar Parys ontboden, ten einde door den rechter van instructie gehoord te worden. Nu de anarchist Sóbastien Faure in de gevangenis zit, zal men voor Sidonie, het dochtertje van Vaillant, een anderen pleegvader moeten zoeken. Het kind kan er slechts by winnen, want haar tweede vader had al eene zeer zonderlinge opvatting van zyne taak als opvoeder. Den avond voordat hy gearresteerd werd, bracht hy met zyn pleegkind door in het wynhuis van den anarchist Duprat in de rue Ramey, waar hy met een aantal bekende anarchisten en vier vrouwen van het minste allooi tot twee uren in den morgen bleef zitten brassen. Inderdaad een stichteiyk gezelschap voor een meisje van 10 jaren 1 De kleine Sidonie vergastte de compagnons en hunne vriendinnen op een anarchistisch liedje, dat men haar geleerd had. In hetzelfde wynhuis heeft de politie weer een inval gedaan en toen nog vier gevaarlyke anarchisten in hechtenis genomen. Het zyn de Belg Lagasse, monteur van beroepMeyer, oen Belgisch kleermaker; Henri Léon Guérin, directeur van het anarchistisch blad „Le Liber taire" en Lucien Bécu, oen kellner. Evenals Bastord werd ook Guérin, die eenige gelykenis vertoont met het signalement van Labardy, geconfronteerd met den logementhouder Cala brési uit de rue Saint-Jacques, maar niet berkend. De vrouw van Calabrési, die onder een smartelijk lyden aan hare wonden is bezweken, zal heden op staatskosten worden begraven. De procureur der republiek heeft gisteren een dreigbrief ontvangen. De schryver noemt zich een vriend van Emilo Henry; hy ver klaart dat hy met hem den dag van den aanslag in het café „Terminus" doorbracht, en dat hy zyn vriend bloedig zal wreken. De procureur der republiek zou het eerste slachtoffer van zyne wraak worden, als Henry wordt geguillotineerd. De instructie in do zaak van Henry is ge ëindigd, zyn proces zal vermoedelijk de vol gende maand voor het hof van assises in openbare behandeling komen. De anarchisten te Londen. Een Fransch ingenieur, die als zyn naam opgaf Petit-Jean, is gistermiddag in hechtenis genomen in de fabriek van zyn patroon te Marylebone, de westelijke voorstad van Londen. Mon beweert dat hy de vriend is van Bourdin, dien de politie zocht. De vader van den inge nieur nam een werkzaam aandeel aan de Parysche commune in 1871. By nader onderzoek bleek dat de Fransch- raan inderdaad Gallen heet. Hy werd terstond voor den politie-rechtor gebracht, op grond dat zyne uitlevering was aangevraagd door de Fransche regeering, omdat hy zich had schuldig gemaakt aan diofstal met inbraak, in Frankrijk gepleegd. De behandeling der zaak werd acht dagen uitgesteld. By onderzoek vond men by den Fransch- man een portret van Ravachol en eenige anarchistische documenten. KOLONIËN. BATAVIA, 24—26 Jan. Omtrent de reeds vermelde onderlinge samenzwering verneemt het „Bat. Nbl." dat gisteren dr. Snouck Hurgronje in de gevange nis is geweest om het zestiental gevangenen, in byzyn der politie, in verhoor te nemen. By dat verhoor bekende de goeroe of voor ganger Djoedjoeng, dat hy zich had uitgege ven voor Raden Rangga Saktio Pangeran Lojoeng Koemendoeng, dat hy, oorspronkelijk zyn volgelingen les gevende in de voorschriften uit den Koran, hen dienstbaar had gemaakt aan zfine plannen. Hy hal hen voorgespiegeld, dat zy, door hem te steunen in de voorbereiding tot een „prang sabil" (heiligen oorlog), dio te eeniger tyd te Batavia zou moeten uitbreken, en die hom zou vfrheffen tot ratoe of vorst, weldra verlost zouden zyn van alle moeilyke omstan digheden. De menschen hebben zich toen laten ver leiden hunne kostbaarheden te verkoopen om het geld dienstbaar te maken aan het groote doel; dat zy dus opgelicht zyn, ligt voor de hand. De goeroe had negentien volgelingen, waar onder twee vrouwelijke; de laatsten hielpen hém trouw om de mannen tot navolgen aan te sporen. De politie van Mr. Cornelis heeft intusschen twee mannen en twee vrouwen gearresteerd en naar Batavia opgezonden, die bleken in betrekking te staan tot den goeroe. Tegen den heer M. B., notaris te Band- jerraasin, die voor den raad van justitie te Soerabaia heeft terecht gestaan, is door den officier van justitie geëischt schuldigverklaring aan valschheid in geschrifte in zyne bediening als openbaar ambtenaar 97-maal gepleegd, 52- maal gebruik maken van valsche stukken, en verduisteren van gelden 8-maal gepleegd en veroordeeling tot zeven jaren tuchthuisstraf en betaling van 157 verschillende geldboeten. Door den heer dr. "W. J. Van Stockum is het verzoek gedaan om zich als geneesheer in Nederlandsch-Indië te mogen vestigen. Door den Gouvernenr-Generaal van Ncd.-Indië zjjn de volgende beechikkingen genomen: Clviol Departement. Ronoemd: Tot advocaat en procureur bij den M t van j ustuie ie Soerabaia, Mr. J. J. Van Troost do Brnyn. Geplaatst: Iu de j- Pckalongan de amb tenaar voor den burg. dienst P. J. A. A. Oremer; in do ree. Madioen do ambtenaren oui don borg. dienet H. J. Kmgera en FI. i\:ri, in de ree. BaDjoomae do burg. ambtenaar (J. A. Boers; op de bezittingen buiten Java en Madoera: in de res. Ooetkuat van Sumatra de ambtenaar voor den burg. dienst J. H. Nieuwenhujjs; in bet gouvernement 8nmatra'e Weetknet do ambtenaar voor den burg. dienet W. J. J. Veltman; in do ree. Palembang de ambtonaar voor den burg. dionet J. W. J. Wollan; in hot gouvernement Celebes en Onderkooi i^heden de ambtenaar voor den burg. dionet A. G. H. Van Sluys; in de ree. Westerafd«.eling van Borneo de ambtenaar voor den bnrg. dionet H. Viraly. Verleend: Een jaar verlof naar Europa met ingang van 21 Apnl 1894 wegens langdurigen dienst, aan den chef der 3do afdeeling by de exploitatie der Oostorlynen van de Staatsspoorwegen op Java J. 8. Soeterik. Ontslagen: Eervol uit 'e lande dienet de ge- wezon klerk by de exploitatie dor Oosteriynen van de Staatsspoorwegen op Java E. A. Soipio. Benoemd: Tot lid van de Wees- on Boedolk amrr te Soerabaia, de secretaris van de Wees- en Boedel kamer te Makaeeer (Coleboe on Onderboorighuden) O. W. Sibbald; tot secretaris van de Wees- en. Boedelkamer te Makaeeer, het lid van de Wees- en Boedelkamer voornoemd A. F. Bartkelemy. Verloond: Een oenjarig verlof naar Europa, wegene langdurigen dienet, met ingang van 28 April aan den resident der Znider en Ooster Afdeeling van Borneo A. M. Joekee. Benoemd: Tot tydeiyk houtvester 3de kl. by het boechwezen op Java en Madoera met ingang van SI Junnari do tijdolyk adspirant-hontveetera O. P. Eokert. M. Seibt, H. R. Jost en A. R. Nitzecbke; by het Bmnenlendsoh Beetnnr tot controleur 2de kl. do adspixant-controleur J. P. Domtot adspirant- controleur de burgerlijk ambtenaar ter Leschikking van den directeur van Binnenlandach Bestuur E. Q. Abele. Ontslagen: Met ingang van 23 Februari eervol ale voorzitter en grifJer by den landraad to Ba- langnipa (Celebes en Ondorhoorigheden) Mr. G. Pinedo en W. H. Do Groot, wordende zij ale zoodanig benoemd by den landraa 1 te Sindjai. Gesteld: Ter beschikking van den directeur van onderwijs eeredienst en nijverheid om by diens departement te worden werkzaam gesteld, de hmbte- naar voor den burgerlijken dienet, ter beschikking van den directeur van binnonlandech beetnnr J. Wolff. Gestold: Tor beschikking van den assistent- resident van Bodjonegoro, de bnrg. ambtenaar H. A. Hoezoo. Geplaatst: In de afdeeling Djember, de con- trolour 2de kl. C. Oh. A. M. W. J. Hayo. Ontslagen: Eervol uit zijne botrekking, de resi dent van Ternato en Onderh. J. Benebach. Benoemd: Tot resident van Tornate en Onderh. de aasistont-resident van do XIII en IX kota's resi dentie Padaügsche bovenlanden, J. v. Oldenborgb; tot commies op het assistent-residentiekantoor te Banua, de ambtenaar op non-activiteit jhr. D. M. E. De Villeneuvo, laatst 2de commies by het departe ment van Binnonlandsch Beetnnr. Verleond: Een jaar verlof naar Europa, wegene langdurigen dienst, met ingang van den dag, waarop hy zyne betrekking aan zijü opvolger zal over geven, aan den commies op hot assistent-residentie kantoor te Banda (Amboina) E. B. Sanerbier. Ontslagen: Eervol uit 'a lands dienst, do opzioh- er 2de kl. by den Waterstaat en 'e lande Burgerlijke Openbare Werken G. Leemhuis. Toegevoegd: Aan den assistent-resident van Tjaiingin, do burgerlyk ambtenaar P. A. Hyaekamp; aan deD controleur ter hoofdplaats Serang, de amb tenaar voor den bnrgerlykon dienst J. M. Jordaan; aan don controleur ter hoofdplaats Semaraug, de burgerlijke ambtenaar E. B. Yan Lier. Tydeiyk werkzaam gesteld: Op betree.- bureau te Bandoeng, de bnrgerlyko ambtenaar J. J. Coert. Goplaatst:Tnde conlróle-afdeelingPamekassan, de wd. controleur 2de kl. J. E. Hagen; inde controle- afdeeling Noord-Bangkalan, do wd. controleur 2de kl. J. Yan der Dossen. Overgeplaatet: Van do onder-afdeeling Ophir- districten (Loeboe Sikaping) naar de ouder-afdeeling Paijacombo, ree. Padanguche Bovenlanden, do contr. lsto kl. J. F. Hoet; van de onder-afd. Payaeombo Daar de ouder-afd. Ophir-dietricten, de contr. 2dokl. 8. Van der I'las. Ingetrokken: Do overplaatsing van hetgouv. Celebes on Oaderb. naar de ree. Mocado, van den controleur 2de kl. F. Wiggere. Verplaatst: Van het gouv. Celebes en Onderh. naar do res. Monado de contr. 1ste kl. A. Van Wetering. Departement van Oorlog. Bevorderd: By het wapen der infanterie tot kapitein do lste luit. J. L. T. Sanders; lot lsten luit. de 2de luitenants W. B. J. A. Scheepens, H. B. J. Tersteege, D. Dooromans en J. J. Romswinckel, met bepaling dat de lste lult. J. J. Romswinckel by het corps maroch&tusces ge plaatst on a la suito by zyu wapen gevoerd aal blyvon. Ingetrokken: De overplaatsing bij de troepen macht te Atjeh, van don lsten luit. der inf. B. M. Goslinge. O v e r g o p 1 a a t s t: Bij de troepenmacht to Atjeh t.n.i., de 2de luit. by het linker half 4de bat. te Willem I W. B. J. A. Scheepens; en de 2de luit. by het 18de bat. te Buitenzorg, A. C. L. Phaff. V e r 1 e o n d Twee maanden verlof Daar Soeka- boemi, wegens ziekte, aan den laten Jnit. der inf. F. H. Ter Mculen. Bevorderd: Tot lston lnitsDant bij het wapen der genie, de 2de luitenant L. O. H. Derx. Hersteld: By het wapen der gonie in activiteit de kapitein op non activiteit E. B. E. Ruempol. Opgedragen: Aan den in het Nederlandsch- Indisoho leger gedetachcerden lsten Initenant van het Nodorlandsche leger H. A. Zegers, om vóór of op 18 Maart 1894 naar Nederland terug te keereD. Ontslagen: Op verzoek eervol ut Hr. Ma. mili tairen dienet do ofö. van gez. 2de kl. op non acti vilei C. H. Stratz. Bevorderd: Tot kapitein by het wapen der art. de lste luit. J. Doijer, met verlof in Nederland, en M. De Haan. Verleend Eeu maand verlof naar Soekaboomi tot horstel van gezondheid de lete loit. adjudant der iof. H. Th. De Moulin. Geplaatst: Bij aankomet te Batavia ter be schikking van den gewest, intendant 2de luit. kwar tiermeester bestemd voor den dienst hier te lande G. Fergason. Overgeplaatst: Bij den gewest, er- nUa'sel. geuoesk. dienst in de lete milit. afd. te Batavia de off. van gez. lsto kl. to Benkov J. Hallinga; by den gewest, on plaatse!, gcutejj dienst van Benkoc-len l-e Eenkoelen do off. var. gt?.. lsto kl. te Batavia J. Bijleveld. Ontslagen: Eervol uit 's lande burger.ijken dieDst: do gewozen burgerlijke schrijvers: der 2.lo kl. A. G. Roso, der 3de kl. J. G. Ras9el der 4de kl. A- O. E. Post en der 6de kl. J. G Degcner, O. F. Visscher en A Birtman, en do gewezen klerk by den artillerie- construct e-winkel te Soerabaia L J. M&tra(j; uit 'e lauds dienst de gowezcD bnrgerlyke schryvor der 2do kl. A. H. Walearie, der 3de kl. J. F. Walearle, C. Th. Senw van Bazel, C. W. Üerd rniseo en J. W. 8pecbt. der 4de kl. J. C. Waardenbo g, J. C. Coppen, E. F. Munster en J. M. Do Is. Rimbeljo en der 3de kl. A. J. Bedier do Prairie, W. Eeselair, F. H.Daniële en F. L- A. Monnercau. Departement van Marine. Overgoplaatst: Van het stoomschip „Zeeduif" op bet stnomgchip „Zwaan", do 2öe stuurman P. O. Van Koetsveld; van het stoomecbip „Zwaan" op hot stoomschip „Zecdnif", de 2de stuurman W. H. BroekbuijecD. Overgeplaatst: Van Hr. Me. panteerdekkorvct „8umatra" naar Hr. Ms. fregat „de Rnytei," de off. van gez. lsto kL Dr. A. W. M. Van Deventer; rau Hr. Me. fregat „Tromp" near nr. M rader schip lsto kl. „Merapi," de off. van gez. 1ste kl. Dr. J. Portengon; van Hr. Me. rader», hip lete kl. „Merapi" Daar Hr. Ms. fregat „Tromp," de off. van ge*, lsto kl. Dr. C. T. Hnmme; vzn Hr. Mo. wacbtechip „Gedeh'' naar Hr. Me. fregat „de Royter," de off. van gez. 2do kl. H. C. Tamson; van Hr. Ms. fregat „Tromp" naar Hr. Me. fregat „KoniDgia

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2