N°. 10430. Woensdag 221 Februari. A#. 1894. <§eze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 Februari. LBIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden, •-«•••••-••<•ƒ 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers 0 05. PRIJS DER ADVERTENTIËIf: Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17}. Grootem letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron bulten de atad wordt f 0.05 berekend. Ten einde de uitbetaling te regelen van de rente van het legaat Du Rieu, ad ƒ5000, ingeschreven op het Grootboek der Nationale Schuld ten name der gemeente Leiden ten behoeve van het Stedeiyk Museum in de Lakenhal, bieden B. en Ws. den gemeente raad ter vaststelling aan een suppletoiren staat van begrooting. dienst 1893, in ontvangst Volgn. 28, Renten van kapitalen" 75 en in uitgaaf Volgn. 86, „Onderhoud en aankoop van voorwerpen van waarde of belangrijk voor de oudheidkunde en de geschiedenis der kunst" ƒ75. Genoemd bedrag betreft de rente van het 2de halfjaar 1893. Blijkens de toelichting by een voorstel van B. en Ws. tot verhooging van sommige pos ten der begrooting voor 1893, wordt de post „Rente van de tydelyke geldleening ter voor ziening in de behoefte aan kasgeld" verhoogd, ten einde aan de Commissie over de Lakenhal de rente van genoemd kapitaal, dat gedurende eenigen tijd als kasgeld door de gemeente in gebruik is gehouden, tot 1 Juli 1893 te kunnen uitkeeren. Aan den gemeenteraad deelen B. en "Ws. mede dat sommige posten der begrooting voor 1893 verhooging behoeven, ten einde in de noodig gebleken uitgaven te voorzien, tot een gezamenlijk bedrag van ƒ4902.16. Deze som kan in hoofdzaak worden gevon den door te beschikken over de meerdere ontvangsten op eenige artikelen der begrooting, te zamen ad ƒ4561.785, terwijl het restant ad ƒ340.375 kan worden afgeschreven van Volgn. 160 „Kosten van verpleging in het Ziekenhuis der Ryks Universiteit", waaropeen overschot van ƒ2279 aanwezig is. Volgn. 114. Belooning en premiën aan de brandspuitlieden en beambten 452.35. Wegens kosten in verband met den brand aan de Haven op 22 December 11. Volgn. 122. Kosten voortvloeiende uit het nemen van maatregelen ten behoeve van den openbaren gezondheidstoestand ƒ1099.215. Wegens kosten van het plaatsen van stand pijpen in poorten en stegen, de aanschaffing van deeinfectiemiddelen, het maken van water dichte kolken, voor de plaatsing van water meters en onderhoudskosten van het tijdelijko cholerahospitaal in het Caecilia Gasthuis. Volgn. 146. Kosten van verpleging van arme krankzinnigen ƒ1518.916. Het vermeerderd aantal voor rekening der gemeente verpleegd wordende krankzinnigen en de groote kosten, verbonden aan de tijde lijke oppassing aan huis zoolang de patiënten niet in de gestichten konden worden opge nomen, veroorzaakten bovenstaand tekort. Volgn. 154. Rente van de tijdelijke geld leening ter voorziening in de behoefte aan ka»gel(L Ten einde aan de Commisie voor het Ste delijk Museum in de Lakenhal de rente tot 1 Juli 1893 te kunnen uitkeeren van het logaat-Du Rieu (ad ƒ6000), hetwelk eenigen t\ji door de gemeente als kasgeld in gebruik is gehouden, alvorens te wordon belegd. Volgn. 177. Onvoorziene Uitgaven 254.99. Ter voldoening van de declaratie aer des kundigen in zake het onderzoek naar den toe stand der Gehoorzaal ad ƒ556.01. Do verhoogingen, wolke worden vastgesteld, te vinden door afschrijving van Volg. 150, bedragen o. a. Yoor: Volgn. 172 Bijdrage in de kosten van den weg naar Alkemade ƒ86.66. De tolgelden aan het Zijlhek brachten by do op 30 Januari 1893 gehouden openbare verpachting ƒ1850 per jaar op, of ƒ130 moer dan by de begrootiag was geraamd. In verband hiermede moet de uitkeering aan de gemeente Alkemade over 1893 worden verhoogd mot ƒ86.66, zjjnde genoemd bedrag van ƒ130 over 8 maanden (L Mei - 31 Doe. '93). Ook in verband met do gewyzigde rege ling van bet reinhoudon der gemeente, waarby het straatvegen en het waterschuimen is op gedragon aan den pachter, kunnen volgens B. on Ws. oenige stadswerklieden worden ontslagen. Door de commissie van fabricage wordt op dien grond een zevental stadswerk lieden, dio nooit als vast werkman zyn aan gesteld en alzoo ook niet in het pensioenfonds waren opgenomen, eerlang ontslagen. Onder dezen is een, J. Ranselaar, geboren in 1836 en sedert 1872 in dienst der gemeente, die, naar het oordeel van de commissie voor noemd, in aanmerking |komt om eene jaar- ïyksche toelage te ontvangen uit de gemeente kas, evenzeer als zulks is bepaald by Raads besluit van 23 Maart 1893 ten aanzien van eenigo in gelyko omstandigheden verkeerende stadswerklieden. De andere zes werklieden zyn nog te kort in dienst, om voor eene toelage in aanmerking te komen. B. en Ws. geven mitsdien in overweging aan J. Ranselaar, voormalig stadswerkman, tot wederopzeggens eene toelage uit de ge meentekas te verleenen, ad 120 per jaar, in te gaan met 15 April 1894. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den heer Ph. Van der Heyden Az., deelen B. en Ws. mede dat de zoon van adressant den 20ston November 1893 voor het laatst de lessen aan het Gymnasium heeft bygewoond en sedert verhinderd is geworden door de slepende ziekte, waaraan hy is over leden. Zy geven mitsdien in overweging aan adres sant vrystelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor het Gymnasium over de laatste drie kwartalen van den cursus 1893/94. Ook naar aanleiding van een verzoek van den heer J. G. A. Frommann deelen zy mede, dat de pupil van adressant, P. H. M. Teupken, den 19den Januari jl. voor het laatst de lessen aan het Gymnasium heeft bygewoond en toen overgeplaatst is naar de Hoogere Burgerschool voor Jongens. Zy geven daarom in overweging aan adres sant vrijBtelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor zyn pupil voornoemd, wat het Gymnasium betreft over de laatste twee kwartalen en voor de Hoogere Burger school voor Jongens over de eerste twee kwartalen van den cursus 1893/94. Te Londen is verschenen het eerste deel van een „Dictionary of political Economy." Nederlandsche medewerkers zyn mr. A. F. Leyden, te Amsterdam, prof. Greven, te Leiden, en mr. N. P. Van den Berg, te Amsterdam. Laatstgenoemde heeft eene bydrage geschreven over den wisselkoers tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië, terwyi een beknopt his torisch overzicht van de staathuishoudkunde in Noderland (met bibliographie) van de pen is van prof. Greven. De bevolking der gemeente Zoeterwoude bedroeg op 31 Dec. 1892: 2667 m. en 3124 vr., totaal 6791 zielen. Geboren worden 99 m. en 90 vt., totaal 189 personen, terwyi zich in de gomeente vestigden 302 m. en 440 vr., totaal 742 personen. Er stierven 58 m. en 57 vr., totaal 115 personen, terwyi de gemeente verlieten 295 m. en 402 vr., totaal 897 personen. De bevolking is dus in het afgeloopen jaar vermeerderd met 48 m. en 71 vr., en bedroeg op 31 Dec. 1893: 2715 m. en 3195 vr., totaal 5910 zielen. De bevolking der gemeente Sassenheim bestond op 31 December 1892 uit 764 mannen en 789 vrouwen; te zamen 1553 personen. In 1893 vermeerderde die door geboorte met 23 jongens en 27 meisjes, totaal 50 kinderen, en door vestiging in de gemeente met 66 mannen en 93 vrouwen, te zamen 159 personen. Daarentegen werd zy vermin derd door sterfte met 13 mannen en 21 vrouwen, totaal 34, en door vertrek uit de gemeente met 70 mannen en 78 vrouwen, te zamen 148 personen, zoodat de bevolking op 31 December 1893 is toegenomen met 6 mannen en 21 vrouwen, totaal 27, en in haar geheel bedroeg 770 mannen en 810 vrouwen, totaal 1680 zielen. Voorts werden in die gemeente 9 huwelyken gesloten. De Nieuwveensche Rederykerskamer gaf eene uitvoering voor de leden en introducés der sociëteit „Onderling Genoegen", te Wou- brugge, in de wol ingerichte zaal van den heer J. Guldemond aldaar. Opgevoerd werden: „De Geneesheer" of „Dat heeft myn commensaal gedaan", biyspel ia drie bedryven, en „Een Stiefzoontje", biyspel in één bedryf. Beide stukken werden uitstekend gespeeldeen telkens vernieuwd en daverend applaus bewees dit. Een geanimeerd bal besloot den zoo gezel- ligen en uitmuntend geslaagden avond. De aflevering der by de nationale militie, lichting 1894, in te ïyven manschappen voor de gemeenten Zoetermeer en Zegwaard is bepaald op Donderdag 8 Maart a. s., des voor middags te acht uren, in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen, te 's Gravenhago. De Martha-stichting, inrichting voor on verzorgde kinderen te Alfen aan den Ryn, ontving, blykens de jaarrekening over 1893, met inbegrip van ƒ3000 aan legaten en ƒ12,117.28 aan giften, de som van 45,019.60. De uitgaven zyn geweest 43,264.76, zoodat de rekening sloot mot een voordeelig slot van 1854.84. In deze inrichting wordt thans een 300-tal kinderen verpleegd, die tot nut tige leden voor de maatschappy worden op geleid. Eenigen tyd geleden berichtten ver schillende bladen dat een wetsontwerp tot instelling eener Rijksverzekeringsbank voor verzekering van pensioenen gereed zou zyn. Het „Vad.", dat dit toen heeft tegengespro ken, deelt thans het volgende mede: Reeds sinds geruimen tyd is eene com missie van ambtenaren, onder leiding van mr. T. H. De Meester, bezig geweest om het vraagstuk te bestudeeren van de instelling van zulk eene Ryksverzekeringsbank, waarby gelegenheid zou worden gegeven aan den werkman eene pensioenverzekenng te sluiten. Gebleken is echter, dat de voorwaarden, wilde de soliditeit der instelling verzekerd zyn, te bezwarend zouden wezen om te kunnen verwachten, dat ze succes zou heb ben. Daarom zal thans nader het vraagstuk in studie worden genomen, naar welk stelsel en tot welk bedrag eene tegemoetkoming van de zyde van het Ryk zou kunnen worden verstrekt. Het Nederlandsch Landbouw-comitó heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, betreffende de grondbelasting. Wat de hoofdbeginselen betreft, acht het comité het ontwerp in het werkeiyk belang van den landbouw en het hoopt, dat deze wet zal worden aangenomen. Als wensch wordt echter uitgesproken, dat het nu gesteldo cyfer der vaste percentage zal worden herzien en verlaagd, zoodra blykt dat eene vermeerdering der staatsinkomsten die verlaging toelaat of dat door moer teruggang 7an het landbouwbedrijf de inkomsten van den grond nog gestadig verminderen. Het bureau van den uit Indië ovor to brengen hydrographischen dienst, welke met de afdoeling aan het Departement van Marine te '8-Gravenhage vereenigd wordt, zal ge vestigd worden in een perceel, gelegen in de Nieuwe Schoolstraat by de Mauritskade. Graaf De Thovar, gezant van Portugal by ons Hof, heeft zich voor eenige dagen buitenslands begeven. De hoer Sickesz, afgetredon voorzitter van het Landbouwcomité, die sedert een paar jaren te 's Gravenhage woonde, hoeft gisteren die stad verlaten, ten einde, na een kort ver- blyf op zyn buitengoed „de Cloeze", by Lochem, nog deze week naar Mentone te vertrekken, alwaar hy geruimen tyd tot herstel van gezondheid zal verbiyven. Nu haar voldoende is gebleken, dat de naleving van de Boterwet „benoden alle ver wachting" is en haar invloed dus niets te beteekenen heeft, heeft de „Yereeniging tot bestrijding van knoeieryen in den boterhandel" besloten, den 21sten dezer eene algemeene vergadering te houden, ten einde te overleggen wat haar verder te doen staat. De vergadoring zal plaats hebben in het hotel Krasnapolsky te Amsterdam, des namiddags te één uur. Telegrammen in geheim schrift worden voorloopig niet toegelaten in het verkeer met de Italiaansche telegraafkantoren in de provin cie Massa Carrara en op Sicilië. By een eventueel in 1894 te houden examen voor klerk der posterijen en telegra- phie zullen de vrouwelijke candidaten er op te rekenen hebben, dat in de behoefte aan klerken slechts voor ten hoogste een vierde door benoeming van vrouwen zal worden voorzien. Zy zullen, afgescheiden van de geslaagde mannelyke candidaten, een afzonderiyk rang nummer verkrijgen en, naar volgorde van dat nummer, eerst dan benoemd wordon, als op de kantoren, waar vacatures ontstaan, plaatsing van vrouweiyke ambtenaren zonder bezwaar voor den dienst kan geschieden. By kouinkiyk besluit is benoemd tot boekhouder van het kadaster G. J. Mariders, thans teekenaar by het domein bestuur. Door den minister van koloniën zyn, om benoemd te worden tot hulponderwyzeres by het openbaar lager onderwys voor Europeanen en met dezen gelykgestelden in Nederlandsch- Indiö, mejuffrouwen A. Smeding, T. M. Kruis heer en D. F. Droste gesteld ter beschikking van don gouverneur generaal van Nederlandsch- Indië. Hot stoomschip „Ardjoeno", van Rotter dam naar Java, arriveerde 18 Febr. te Sout hamptonde „Edara", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 19 Febr. Lizard; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amster dam, arriveerde 19 Febr. te Genua; de „Edam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 18 Febr. Wight; de „Obdam" arriveerde 17 F -ibr. van Rotterdam te Nieuw-Yorkde „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 18 Febr. te Padang; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, is 18 Febr. Kaap St.-Vincent gepasseerd. De Tante van Charley. Hoe wasnu die Tante van Charley? Leeiyk, heel leelyk, afschuwelykl Ik blyf er by: het stuk is dood-onschuldig, is inderdaad overal hoogst fatsoenlyk. Wat behoeft De Vos er dan dubbelzinnige, en veel ergere, aardig heden van eigen maaksel aan toe te voe gen Bah, hoe plat, hoe ruw, hoe onwaardig I Ik verklaar plechtig dat van al dat platte en kwetsende geen enkel woord in het stuk voorkomthet zyn misselyke byiapsels. Moet dat kunst heeten? Schaam u, Meneer De Vos, dat gy uwe talenten zóó misbruikt 1 Die rol is zóó niet, heelemaal niet 1 Moet dat eene dame ▼eroeelden, was dat eene poging om eeue vrou wenstem na te bootsen? Och koml Speel zóó in de Nes of weet ik waar, maar niet in onzen Schouwburg. Is dat de man, die met Royaards „Noodlot", „Het Goudvischje" en nog zooveel meer te zien heeft gegeven?Het was eene pyniyke verrassing, die De Vos voor ons had weggelegd. Er zal van eene vergeiyking tusschen de gezelschappen van De Vos en Van Korlaar en van Henri Poolman niet veel komen; het spyt me, maar ik vraag myn woord terug 1 Het leek me aardig en ook niet geheel van belang ontbloot die twee creaties eens nevens elkaar te beschouwen, maar nu, noen, myne aardigheid is er af, het gaat niet meer I Brave, knappe Poolman! Ja, laat me van hem toch nog wat zeggen. Hy deed het zoo aardig, zoo juist, zoo bescheiden chargeerend (derol is eene charge!), en bovenal zoo beschaajdlBij hem was de vrouwenstem uitstekend, de mimiek sober en goed, ook het kostuum was oneindig veel beter. De naam Poolman heeft eon goeden klank in de tooneelwereld, deze Poolman is zeker een van de beste van dat geslacht. Hy speelt altyd goed, soms zelfs uitstekend en zfln talent is zeer veelzydig. Ten bewyze zal ik eenige, zeer uiteenloopende, rollen uit vroegere jaren van hem opsommen. Do Italiaansche dans meester uit „Der Schwabenstreich"de stot terende en verlegen musicus uit (als ik my niet vergis) „Myn naam is Lehman"; het kleine, moeilyke rolletje van den Duitschen vorst in het laatste bedryf van „Ein Tropfen Gift" van Blumenthal en dan zyne onvolprezone creatie van Jan de Kiyter in „Zwarte Griet". Speel al die verschillende rollen zoo goed als hy deed, dan zeg ik: „Dat is een door en door knap artist!" Hadden wat meer liefhebbers zyne ver tolking van „de Tante van Charley" gezien, het zou dan gisteravond in de komedie leeger geweest z*yn, maar het stuk zou in Leiden een beteren indruk hebben achtergelaten dan nu het geval is. Ik ben ontstemd en gevoel geen lust hier nog veel by te voegen Slechts gebiedt de biliykheid met lof melding te maken van mevr. G. Poolman, Alexander Faassen en het kosteiyko heertje van Warmelo. Eerst genoemde had een zeer gelukkigen avond, haar spel was, zoowel in het voorstukje als in „de Tante", correct en werkeiyk mooi en aardig. Hoe ik over Alex. Faassen denk, heb ik al wel eens neergeschreven; ik stel hem zeer hoog. Hy deed zyn naam eer aan. Het heertje van Warraelo is een allerleukst ver- schyoinkje, een stille in den lande, maar die intusschen heel wat aardigs te zien geeft. Hy heeft z(jn uiteriyk niet vóór, waarschyn- lyk zal hy zich tot een klein aantal rollen moeten bepeiken, maar toch zit er in hem een boel meer dan men zoo oppervlakkig zeggen zou. Hy was gisteravond, zooals hy zelf hot zoo vermakeiyk intoneerde: „Héél goed 1" De rest was erg middelmatig. Waarom trekt de heer v. d. Heuvel toch altyd.zulke akelige, zenuwachtige gezichten? Ik zie daar de noodzakelykheid niet van in. De heer De Vos was in het voorstukje wel veel beter dan later, maar het was toch het ware nog met Zyne stem klinkt voor eene dergeiyke gevoelsrol te hard, te rauw; er is absoluut geen nuance in. De Antlré (een mooi rolletje voor Royaards) ging de krachten van den heur Erfman te boven. Maar hy wint steeds, het is hem ernst met zyne kunst en mettertyd kan het goed worden. Ziezoo, dit verslag te schreven was me niet bepaald aangenaam, maar het moest! Ik verlang naar Zaterdag. O, Muurbloempjes, Muurbloempjes, stelt ons niet weer te leur, de indruk van dezen avond moet worden weggenomen! v. B. Yereen. tot bescherming vau dieren. De Nederlandsche Voreeniging tot bescher ming van dieren hield Zaterdagavond oneer voorzitterschap van jhr. mr. R. A. Klerck te VGravenhage hare algemeene vergadering. De voorzitter deelde een en ander mede om treut verschillende wetenschappelyke punten die met dierenbescherming in verband staan, en omtrent de werkzaamheden der Vereeniging in het afgeloopen jaar ten gunste van de trek honden, het afmaken van honden door as- phyxiatie, de invoering van bet schietslag- masker Siegmund en tal van andere middelen om het leven van dieren te sparea er hun ïyden te verzachten. Uit de afgelegde rekening bleek d?X he« ledental eenigszins geklommen was en nu 718 bedraagt en dat de geldmiddelen nlK ongunstig zyn, dank zy ook eenigen scht*. kingen. De aftredende leden, d6 heeren H. Var. Aken, I. J. Van Dam, jhr. L. J. Quarles vau Ufford, mr. A. Serrurier en H. A. Van de Wall, werden allen herbenoemd en als nieuwe bestuursleden gekozen de heeren G. Blaauw en J. Ypey. Kiesrecht. Amendementen. De heer Valstte heeft voorgesteld, artikel 6 aldus te lezen: „Do uitoefening van het kiesrecht wordt geschorst voor de militairen beneden den rang van officier by de zee- en de landmacht, go- durende den tyd, dat de dienstplichtigen, die niet in werkeiyken dienst zyn, by konlnkiyt besluit, overeenkomstig artikel 185 der Grond wet bekrachtigd, geheel of ten deele, buiten gewoon onder de wapenen zyn geroepen." De heer Gerritsen heeft zyn vroeger voor gesteld amendement betreffende de schorsing van het kiesrecht voor militairen in een go- deelte van het grondgebied des Ryks, dat in staat van oorlog of in staat van beleg is verklaard opnieuw ingediend. Gemengd Nieuws. Ieder, die weet hooveel last het bevriezen der waterleiding veroorzaken kan, zal met genoegen vernemen, dat by de heeren Joh. Dee Zoon, alhier, een doelmatig middel, Ventiel genaamd, verkrygbaar is ge steld, dat het bevriezen voorkomt. De prys is gering en vele zyn reeds geplaatst. Een oud bekende der justitie, J. P., schoenmaker te Oegstgeest, had zich heden alweer voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden, beklaagd hem ter reparatie toevertrouwd schoeisel ten eigen bate te hebben verkocht. De beklaagde was niet verschenen. By ver stek werd zyne veroordeeling gevorderd tot 6 maanden. Voor P. v. E., fabrieksarbeider te Leiden, die in den nacht van 14 op 15 Januari op de Heerengracht alhier een politie uedmbte mishandelde toen deze hem aanmaando het zingen op straat te staken en de nachtrust niet te verstoren, werd 14 dagen geöisoht, en voor H. M. O., zonder beroep te Zooter- woude, die mede te Leiden een politie-beambte mishandelde toen deze hem sommeerde een vechtparty te staken en rustig huiswaarts te gaan, 14 dagen. Uitspraak over zeven dagen. Do slager De V., uit Zegwaard, bezocht met zyne vrouw per tilbury hun ziek kind in het ziekenhuis te Rotterdam. Op de terugreis landden zy by een oom op Moordrecht aan en er een weinig vertoofd hebbende, wil den zij vertrekken. Buiten gekomen, bemerkten zy dat paard en rytuig verdwenen waren Goede raad waa duur. Toen besloot De V. in de richting van Rotterdam te wandelen, maar niemand had iete gezien. Daarna maar weer in de andere richting en toen hy iemand vroeg of hy een paard en tilbury zonder koetsier had gezien en hy ton antwoord kioeg dat hy werkeiyk die had gezien on „het hard ging ook", bleek hot spoedig, dat men het paard gegrepen had. Dit had een langon weg op den hoogen, smallen dyk, waarvan op zyde de IJael, afgelegd. Wonderiyk was alleen de halster stuk. De slager stapte daarna weder in en het bruintje keerde rustig huiswaarts. Naar het „Vad." verneemt, is de meermalen besproken sergeant baron T. v. A., van het reg. gren. en iagers, met paspoort uit den dienst ontslagen. In eene te Dolft gehouden by een- komst van landbouwers en kaashandelaren is met algemeene stemmen instemming betuigd met het denkbeeld, om voortaan restitutie te ei8chon van de landbouwers, die kaas verkoo peD, welke „blauw" wordt. Zoodoende wil men don achteruitgang van den kaashandel voorkomen. Erger dan gewoonlijk waren de vee -tpartyen, die in den nacht van Zaterdag op Zondag te Rotterdam in de Zands raat en omstreken plaats vonden, waarby 'een een bebloed hoofd opliep. De pohtio ilaigde er in een man te arresteeren en naar het bureau aan de Pauwensteeg te brengen, die een ander met een boksbeugel vry ernstig verwondde, on nog een ander persoon, die een paar honden op bet publiek aanhitste en toen de politie er by te pas kwam, die dieren ook tegen ae agenten opzette. Zyne over- brengiug lokte verzet uit. Voorts werden dien nacht eenige vochtende lieden met de sabel uiteengejaagd.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1