li®. 10427. Zaterdag V7 Februari. A°. 1894. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 16 Februari. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAK^T: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post«- 1-40. Afzonderlijke Nommors 0 05. PRIJS DER ADVERTEHTIËN Van 1- 6 regels f 1.06. Iedore regel meer f 0.17 J. - Oreotere lotters naar plaatsruimte. Voor het incasseereu bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Zaterdag 24 Februari zal de heer "Willem Van Iperen eene uitvoering geven met zijne leerlingen in den foyer van de Stadszaal, waarby hy zich tevens in enkele ensemble- nummers zal doen hooren. Het jaarfeest der Christelijke Jongellngs- vereeniging (Ned.-Herv.), te Oude-Wetering, zal volgens gewoonte gevierd worden in het lokaal der openbare school aldaar, op Don derdag 22 Februari a. s. Te HÜlegom is een ziekenfonds opge richt, genaamd „Hulp in nood". Het doel is eene geldelijke ondersteuning te geven aan mannelijke ingezetenen, die door ziekten of ongevallen buiten staat zyn te werken. Het fonds treedt met 1 Maart a. s. in werking. Vanwege het bestuur der school met den Bijbel te Oudshoorn is 20 Februari eene alge- meeno vergadering samengeroepen, des avonds te zes uren, in het kerkgebouw der Geref. gemeente aldaar. Op deze samenkomst, welke voor alle be langstellenden toegankelijk is, worden de vol gende onderwerpen behandeld: 1. „Het kind des Verbonds". Inleider: de heer S. Hempenius, hoofd der Chr. school te Zwammerdam. 2. „De beteekenis van het Onderwijs in de Geschiedenis des Vaderlands voor het opko mend geslacht". Inleider: de heer F Kalsbeek, hoofd der Chr. school te Woerden. 3. „De tucht in de Christelijke School". In leider: de heer P. N. Gijsman, hoofd der Chr. school te Wou brugge. Ter vervulling van eene vacature van predikant by de Ned.-Herv. Gemeente te 's-Gravenbage is het volgende zestal opge maakt: C. Beets, te Arnhem; C. L. Van den Broek, te Schiedam L. H. F. A. Faure, te Rede; dr. A. J. Th. Jonker, te Dordrecht; P. J. Van Mello, te Nijkerk op deVeluwe, en W. L. Welter Jr., te Arnhem. Mr. E. Jongsma, oud raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden, laatstelijk te 's-Gravenhage gevestigd, is overleden. Blijkens een hier te lande ontvangen telegram is de heer J. Boers benoemd tot resident van Bandjermasin. De heer J. H. Yöllmar, sedert November 1864 1eeraar voor de klarinet aan de „Konink- HJke Muziekschool" te 's-Gravenhage, heeft, geiyk men weet, om redenen van gezondheid als zoodanig een eervol ontslag gevraagd en verkregen. In zyne plaats is aangesteld de heer Ch. W. P. Knens, te Haarlem, vroeger „Königlich Sfcchs. Hofmusiker" te Dresden en als uitstekend klarinettist alom bekend. De beer Kriens ontving zyne opleiding aan de „Kon. Muziekschool", waar de heer Völlmar zyn onderwyzer was. Wegens het grooto incompleet aan onder officieren by de koloniale reserve is aan de verschillende corpscommandanten der infanterie eene opgave gevraagd van korporaals, die met voldoenden uitslag het onderofficiers-exam en hebben afgelegd, kunnende die korporaals on middellijk by genoemde reserve in den graad van sergeant of fourier overgaan; ook onder officieren, die daartoe genegen zyn, kunnen tot het aanvullen van het incompleet over geplaatst worden. De koopers van den „Artis"-schouw- burg to Amsterdam zyn: Trier, van het Poolsche Koffiehuis, Sequeira, van het Amstel- hotel, Ed. Cuypers, architect, en Van der Horst, letterkundige. Zy kochten het pand voor de heeren Le Gras en Haspels, die vermoedeiyk 1 September aldaar zullen optreden. In de „Tel." wordt gemeld dat hun huur van den Grooten Schouwburg te Rotterdam eindigt 1 September a. 8. Het is nog onbe kend wat de plannen der firma zyn. Yermoe- delyk zullen Kreeft en Budermann gedurende oenige avonden den Artis schouwburg blyven bespelen. Vermoedelyk ook staan er processen voor de deur. Want het gerucht wil, dat Kreeft on Budermann, als vroegere eigenaren van den schouwburg, aan zichzelf voor eene reeks van jaren het theater verhuurd hebben. In verband met dit bericht verneemt hot „Rott. Nbl." dat in ieder geval de heeren Le Gras en Haspels te Rotterdam gevestigd blyven. Er is ge8Q sprake van dat de schouwburg directie Le Gras en Haspels Rotterdam zal verlaten. De heer Haspels deelde mede, dat hoogstwaarschynlyk de Artis Schouwburg den lsten September nog niet zal kunnen betrokken worden, doordien de firma Kreeft en Budermann er nog eenigen tyd huur aan heeft. Velen zullen zeker met groot leedwezen vernemen, dat mej. Maria E. Beets ontslag gevraagd heeft als directrice van het Protes- tantsche Ziekenhuis te Nymegen, welke be trekking zy gedurende ruim 4 jaar met den meesten yver en toewyding heeft vervuld. Door eene ernstige ziekte in November jl. aangetast, is zy, hoewel geheel hersteld, tot de overtui ging gekomen, dat de taak, die op haar rustte, haar te zwaar is, met het oog op de eischen, die zy zichzelve stelt. Hare plaats zal nu ingenomen worden door mej. Schut, gediplomeerd verpleegster, die al sedert eenige jaren zich aan het werk der ziekenverpleging wydde, en gedurende de afwe zigheid van mej. Beets haar reeds tydeiyk heeft vervangen. (Nvjm. Ct.) De minister van binnenlandsche zaken heeft thans geantwoord op het verzoek, door den Schoterlandschen gemeenteraad in Juni 1893 aan de Regeering gericht, om een ren teloos voorschot ad ƒ4000 uit 's Ryks kas voor ontginning van heidegronden, aan de gemeente toebehoorende. Het antwoord luidt als volgt: „Aan het gemeentebestuur van Schoterland. „Geiyk reeds door my werd medegedeeld in de Memorie van Antwoord op het Yoor- loopig Verslag betreffende hoofdstuk V der Staat8begrooting over 1894, kan aan het ver zoek van gemeentebesturen om geldelyke voorschotten uit de schatkist geen gunstig gevolg worden gegeven, omdat daardoor eene ongewenschte vermenging der geldmiddelen van den Staat en de gemeente zou plaats hebben. „Het verschaffen van arbeid, met het doel om personen, die by gebrek aan werk voor armbedeeling in aanmerking zouden komen, den van gemeentewege te verstrekken onder stand door arbeid te doen verdienen, is eene daad van armenzorg, welke op den weg ligt der gemeente. „De uitgaven te dier zake behooren tot de kosten van het armwezen en zyn dus ge meente-uitgaven. „Wenscht eene gemeente op deze wyze hare armenzorg te vervullen door de baar ln eigendom toebehoorende, woeste gronden te doen ontginnen, dan bestaat daartegen m. i. geen bezwaar. „De gemeente zal dan echter uit eigen mid delen in de kosten, als deel uitmakendo van die harer huishouding, hebben te voorzien. „Is eene gemeente buiten staat om do kosten harer huishouding to dragen, dan kan uit 's Ryks kas eene subsidie worden verleend, zooals, wat uwe gemeente betreft, laatstelijk plaats had by koninkiyk besluit van 20 Nov. 1893, No. 45, ter somma van 12,500, waar van reeds */e gedeelten werden uitgekeerd." Volgens een bericht in de „Amh. Crt." is aan sommige postkantoren de order ont vangen, om allo couranten, welke aan die kantoren ter verzending worden gebracht, te openen en te controleeren. Omtrent den in de wateren van Curasao overleden kapitein-luitenant ter zee A. J. Krabbe, wordt medegedeeld: Hy werd 19 Maart 1845 te Ryswyk ge boren en was eerst 9 Febr. j.l. met het stoom schip „Alkmaar", waarover hem het bevel was opgedragen, in West-Indiè aangekomen. De overledene had, ook in zgn vorigen rang, reed6 verscheidene bodems gecomman deerd en o. a. als commandant van den stoom8choener „Dolphyn" het politietoezicht in de Nooordzee uitgeoefend. Na in 1891 belast te zyn geweest met de waarneming der betrekking van inspecteur van het loodswezen te Delfzyi, voerde hy in 1892 nog kort het bevel over het stoomschip „Bonaire". Tydens zyne dienstjaren in Oost-Indiè mocht hg de byzondere tevredenheid verwerven van Z. M. den Koning voor zyne houding by de expeditie tegen bamalangan in 1877. By komnkiyk besluit is, met ingang van 1 Mei a. s., benoemd tot hoofdcommies der posteryen, A. J. H. Bachiene, thans commios der posteryen van de lste kl., en zyn mede met ingang van 1 Mei a. 8. bevorderd a., tot commiezen der posteryen van de lste kl.G. Bruch en P. M. Caland, thans commiezen der posteryen van de 2de kl.; b. tot commiezen der posteryen van de 2de kl.: J. D. Vissering, H. v. d. Wiel, K. Preuyt, G. Van Wieringhen Boreki, M. J. De Jongh, G. W. W. C. Diest Lorgion, H. J. Lettink, P. F. Vos, W. Ribbink, T. Jager, T. H. Van Meura, H. Boonacker, D. J. Braakenburg Jr., C. Smitt Jz., J. M. E. Raedt, D. J. H. Van Tussenbroek, P. DeRoock, J. H. De Laat de Kanter, D. J. Hofsommer, J. Brester en K. Schraver, thans commiezen der postergen van de 3do kl.; en c. tot com miezen dor posteryec van de 3de kl.J. W. Krol, J. A. F. Damme, H. P. J. Huiskes, B. Ten Cate, J. J. Gerlacb Giunta d' Albaoi, H. G. Van der Weerd, 0. H. Windt, D. Schotanus, P. C. Van der Veer, C. J. Beelenkamp, mej. M. W. C. Do Koning, Ph. Muus, L. C. W. Ten Brummeler, A. P. De Vey Mestdagh, F. P. Du Rieu, J. M. Van den Drieasen Mareeuw, H. W. Van Starckenborgh Jutting, J. R. Van der Slooten, T. Ten Cate, P. Ort, G. Rottier, H. Van der Baan, H. H. Dumoulin, J. H. H. B. A. Van Lierop, J. G. Potjewyd, A. Jonkers Jr., A. L. F. Hofmann, J. J. Darcis, H. Vogel en S. De Witte Sz., thans commiezen der posteryen van de 4de klasse. Volgens by de Nederl. Scheepvaart-Maat- schappy ontvangen telegram, ia het schip „Evertsen", kapt. Wiebenga, van Amsterdam naar Semarang, 14 Febr. Anjer gepasseerd. Alles wel aan boord. Het stoomschip „Drente", van Java naar Rotterdam, vertrok 15 Febr. van Colombode „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 14 Febr. te Napelsdo „Spaarndam" arriveerde 16 Febr. van Nieuw- York te Rotterdam; de „Utrecht", van Bata via naar Rotterdam, vertrok 15 Febr. van Perim; de „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 16 Febr Wight. By koninkiyk besluit is benoemd tot kanselier der Ned. Orden jhr. F. De Casem- broot, gep. vice-admiraal, adjudant in b. d. van de Koningin. lo. de vice-admiraal jhr. J. A. Röell, adju dant in b. d. van de Koningin, eervol ont heven van de betrekking van commandant der zeemacht en chef van het depart, der marine in Ned.-Indië, onder dankbetuiging voor zyne daarin bewezen diensten, zulks met ingang van den datum, waarop hy zyne functiën aan zyn opvolger zal overgeven. 2o. Gemelde be trekking opgedragen aan den schout by-nacht G. Kruys, met ingang van den datum, waarop hy die van zyn voorganger zal overnemen. Met ingang van 1 Maart a. s. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Krommenie, 0. J. De Breuk, thans in gelyke betrekking te Vreeswyk. Do kapt. H. W. Lansdorp, van het 7de reg. infanterie, op zyne aanvrage op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen be paald op 1300 's jaara. Aan mr. H. G. Van Doesburgh, op zyn daartoe gedaan verzoek, met 1 Maart a. s., eervol ontslag verleend als hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de goede diensten, in verschillende betrek kingen aan de politie bewezen. J. Schotel, ingenieur te Rotterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Benoemd tot adjunct-archivaris by 's Ryks algemeen archief, mr. J. E. Heeres, thans oommies by gemeld archief. Yijfde lezing in „Piiiël". Andermaal bevonden zich, en wel gisteravond, velen met ons in het wykgebouw „Pniel", dezen keer om ds. G. J. A. Jonker, van KralingeD, te volgen, die dr. Gunning en daar door ook den getrouwen „PnieP'-bezoekers beloofd had te zullen spreken over Frudrich Nintzschevoorzeker vóór de lezing eene by velen onbekende persoonlykheid. Om deze reden was het dan ook goed dat, zooals trouwens gewooniyk geschiedt wanneer men het een en ander van iemand gaat mededeelen, Nietzsche eerst aan ons werd voorgestald. By die voorstelling vernamen we o. m. dat N., na Schopenhauer en Von Hartmann, op hun en zyn gebied, een der beroemdheden van onzen tyd is, een philosoof ODzer dagen, een „Messias", aan wiens persoon men zelfs eene gemeente verbindt. N. werd geboren in 1844 op het slagveld van Lützenzyn vader was predikant en stierf in 1850, waarna Friedrich, die dra iets weekeiyks had, aan de moederlijke zorg werd toevertrouwd. Hg studeerde te Bonn en te Leipzig, was werkzaam aan een literarisch blad en werd hoogleeraar te Bazel. Tegen 1876 begon N., die een groot miDnaar der muziek, inzonderheid aanvankeiyk der Wagnersche was, te Igden aan hoofdpyn, totdat hy eindeiyk genoodzaakt was het hoogleeraarsambt er aan te geven. Daarna herstelde hy en nu brak er van hem een tydperk aan van groote literarische vruchtbaarheid, welke hem evenwel alrneor slapeloosheid bezorgde en hem verslaafd maakte aan het gebruik van chloraal, tot hy ten slotte in Januari 1889 krankzinnig werd. En hoe, waaruit zullen we, zoo vroeg ds. Jonker, die, niettegenstaande het diepzinnige van zyne lezing, boeide en zich deed kennen als een talentvol spreker, Fr. N., de ontzagiyk tragische figuur van den „Duitschen Multatuli", thans zyn ellendig bestaan voortsleependo in ongeneeslyke krankzinnigheid, het bostleeren kennen? En het antwoord daarop luidde: Uit zyne werken! Wy kunnen hier onmogeiyk de uitgebreide citaten, uit die werken ons medegedeeld, weer geven maar het is ontzettend wat deze hemelbestormende geest durft deDken en ver kondigen l Al wat heilig is en schoon, al wat door traditie en opvoedine aan ons eeslacbt als onaantastbaar en eerbiedwaardig wordt voorgesteld, tast deze afbreker aan met metalen vuist, en stoot het omver. Eene rilling voer menigmalen door onze ziel by hot vernemen van zulke ongelooflyke, ongehoorde, onmen- scheiyke twyfelingen en Godlasteringen, als in het bruisend gemoed dezes denkers op komen. En toch ds. Jonker zeide het zoo ernstig aan het slot zyner rede ook deze profeet heeft een woord voor onzen tyd. Hy roept de laffe, zelfzuchtige Christenheid tot de orde, gelyk geen harer eigen zonen het doet; hy is een anti-christelyke Johannes de Dooper, die aan de komst eener nieuwe bedeeling voorafgaat en die het schyn-christendom der groote menigte met yzeren hamer te morzel slaat. Aangrypend waren de slotwoorden van ds. Jonker, met bezieling uitgesproken en ook d&n boeiend en treffend, als hetgeen hy zeide velen met ons ongetwyfeld hier en daar dreigde te hoog, te machtig te worden. De stilte toch bleef heerschen, van het begin tot het einde; het beste bewys voor ons beweren. Het korte, veelzeggende gebed, waarmede spr. zyne lezing sloot, was eene alleszins waardige bekroning dezer zeer leerryke voordracht, waarvan het gehoor zeer zeker uit „Pnièl" veel goeds, ook ter nadere, ernstige overdenking, heeft medegenomen. Gemengd Nieuws. De jeugdige landbouwer D. H., in het dorp Woubrugge, die Woensdag-namiddag een 3 jarig paard zou afrijden, viel er af het dier moet geschrikt zyn en kreeg zoo- danigen slag tegen zyn gelaat, dat zyn aan gezicht als 't ware verwrongen is, doordien het kaakbeen is gebroken. Als een voorbeeld tot navolging kan dienen, dat men in Haarlemmermeer op sommige plaatsen bezig is met het diepspitten of byna waardeloozen grond in vruchtbaar land te herschapen. Een groot getal arbeiders verdient hierdoor een flink daggeld. Mochten vele grondeigenaren dit voorbeeld navolgen, zegt de correspondent, dan zou do werkloosheid in Haarlemmermeer tot een minimum gebracht worden. Do rechtbank te Haarlem deed uitspraak in de zaak van den brandstichter Yeldhuis en veroordeelde hem tot 3 jaar en 6 maanden, conform den oisch. Yan den diefstal met braak, in den avond van 8 Febr. j. 1. te Gouda geploegd, waarby gouden en zilveren voorwerpen en geldswaar dige papieren werden ontvreemd, worden ver dacht twee personen 30 a 40 jaar oud. De een is ongeveer 1,7 M. lang, de ander is van middel matige lengte, voorhoofd hoog, oogen en haar donker, terwyl op eene dor handen achter den duim een anker is getatoueerd. Hy gaf op Yan Yliet te heeten. Deze laatste persoon heeft enkele der ont vreemde voorwerpen te Dordrecht verkocht. De commissaris van politie verzoekt aanhou ding en bericht. Eergisteravond kwam in de haven te Pemis de sloep „Lokkerkerk", schipper A. Koster, met het treurige bericht, dat in den storm van Maandag de matroos Pleter Yan der Steen Jr. in de Noordzee is overboord geslagen en verdronken. Do zee was op dat oogeublik zóó woest, dat het niet mogeiyk was, twee scheepslengten vooruit te zien. Do man laat eene weduwe met 9 kinderen achter. Te Hilversum is een valsche rijksdaalder aangeboden by een handelaar in sigaren. Een yzergieter, V. M genaamd, moet het geldstuk van lood vervaardigd hebboD. Een vriend van hem zou het stuk uitgeven en bood het ter betaling aan. Het looden geldstuk week echter nogal b9langryk van oen goeden ryksdaalder af, zoodat de inwisse ling niet gelukte en de daders spoedig door do politie in hechtenis werden genomen. Zy zgn daarop per spoor naar Amsterdam ver voerd. Te Breda werd gisternacht door dieven ingebroken by een houtkooper, doch blykbaar zonder succes. Ten minste, mon vond ten zynen bureele een briefje van den volgenden inhoud: „Het spyt ons, dat je zoo weinig geld hebt, „het klokje is ook niet de moeite waard mee te nemen." Jan dp. Dief. Te Denver (Colorado) loopt het gerucht, dat op den Denver- en Rio Grande- spoorweg een verschrikkeiyk ongeluk gebeurd is. Een geheele trein zou ln een afgrond ge stort en 60 reizigers zouden omgekomen zyn, De groote spinnery der firma Dieze, te Verviers, is geheel door brand ver nield. De schade wordt geschat on 1.000.000 franken. Het gelukte der brandweer den brand tot het gebouw te bepaleD, maar van de fabriek bleven alleen de muren staan. De kleine Prinses Ena van Bat- tenberg Is Maandag weer tot bewustzyn ge komen. De dokters hebben eenige hoop op herstel. Nadat men geruimen ty d niets vernomen had omtrent de beide Franscbo officieren, die onlangs te Leipzig wegens spionneering tot vestingstraf veroordeeld wer den, deelt nu de „Patrie" eenige nieuwe by- zonderheden over hen mede, welke door een particulier correspondent aan dat blad ver strekt zyn. Daargelaten het gemis aan vryheid, schynfc het verblyf in de gevangenis hun overigens zoo draagiyk mogeiyk gemaakt te worden. Hunne gezondheid laat niets te wenschen over, terwyl de beste kazematten der vesting te hunner beschikking gesteld zyn en hun ook voortdurend eenvoudig, maar smakeiyk voed sel bereid wordt. De gevangenen roemen dan ook ten zeerste de voorkomendheid der Duitsche autoriteiten. Aan bezigheid ontbreekt het hun evenmin. De heer Malavas houdt zich onledig met studiën op het gebied der electricitoit en der geometrie, terwyl de heer Degovy aan een roman werkt, die op Tahiti speelt. Ook mogen zy zich voortdurend op de hoogte houden van het dagelyksch nieuws, daar de „Figaro" on andere dagbladen uit hun vaderland hun een vry abonnement bezorgen, hetgeen hun zonder bezwaar ter hand gesteld wordt. Tweo zware rampen te Amsterdam. Een vuurroode gloed in het Noordwesten der hoofdstad deed gisteravond tegen halfzeven eene groote menigte derwaarts stroomen en een dichte vonkenregen toonde den naderby- komenden waar de brand was. In de Tweede Spaarndammer8traat sloegen de vlammen uifc eenige perceelen. Daar heeft de Bouwvereeniging „Op hoop van zegen", directeur do heer J. Witmond, een heel blok huizen neergezet, loopeude van No. 61 tot 71 en in perceel 67 daarvan was de brand aangekomen, die in korten tyd een buitengewonen omvang nam, ondanks de windstilte die de stormen der laatste dagen is opgevolgd. Geweldig sloegen de vlammen omhoog als zochten ze lucht door de verbroken ramen, een vonkenregen voor zich uit jagend naar het hemelgewelf, waarvan de spatierende en gloeiende stukjes neervielen op de dicht aan eengedrongen toeschouwers. Nu geel, dan helrood, dan weer gekleurd door het smeltende en meevlaramendo metaal, nu voor een oogen- blik gedoofd door de inploffende watermassa, dan weer voedsel trekkend uit het tegen**ry- dige element om korteiyk feller op te zwiepen en zich uit te breiden tot wat oven te voren nog was ontzien, leverde deze brand oen schouwspel op zooals in langen tyd niet was gezien. En daarby het aDgstig en haastig wegvluch ten der talryke bewoners, nauw oog hebbend voor het kloeke optreden der brand weergasten, maar daarby ook het hulp verleenon aan deze opgejaagden door wie hulp geven kon ondanks de tydelyke verwarring waarlyk 't is geen wonder dat duizenden bleven toezieD. Plotseling een plof. Een oogenblik de vlammen neergedrukt om onmiddellijk met feller woede uit te barsten, de dakpannen van de daken gelicht en neergesmeton op do steenen en dan weer het vernielingswerk voordgezet met rumoerige vraatzucht. Nog leunen de daken op de half verteerde spantendoch het vuur vreet door, een hevig gekraak van vallende brokken bewyst dat vlammen den vrijen doortocht hemelwaarts zich veroverd hebben. Maar 't is een over winning die hun kracht hoeft uitgeput; meer en meer wint het water en in machtelooze woede schynen de vuurgolven zich uit te blazen ln dikke rook- en stoomkolommen. Zooals hiervoor reeds gezegd, was de brand ontstaan in No. 67, zeer hoog, waar een zekere Haring, opzichter by de gasfabriek woonde. Het haastig neertrekken van een petroleum lamp, die daardoor ontplofte, schynt de oor zaak van den hevigen brand geweest te zyn. De luchtige nieuworwetsche huizen maakten de uitbreiding van het vuur gemakkeiyk genoeg. Toch zou het misschien niet dien omvang hebben genomen als niet de ont ploffing had plaats gehad, waarvan de oor zaak nog onbekend is, en als niet de brandgan gen den vlammen den weg dus zoo aanwezen. Daaraan is het zeker toe te schryven, dat niet alleen van perceel 67 de eerste, tweede en derde verdieping geheel uitbranddon en van perceel 69 de tweede en derde verdieping geheel en de eerste étage gedeeltelijk maar dat ook

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1