Te Haarlem werd op een valsohen fflksdaalder, met de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1871, beelag gelegd. Het stuk heeft geen randschrift en is van lood vervaardigd. Te Polöterholt zyn op de kermis twee valsche guldens uitgegeven, door iemand, dien de marechaussees op het spoor zijn. De munten zijn in beslag genomen. Een reiziger wilde op het post- kantoor te Sluis een aangeteekenden brief verzenden. Op raad van een der postbeambten, om dien brief met aangegeven geldswaarde aan te teekenen, liet hij den brief met lakken voorzien. De brief, die naar Amsterdam moest verzonden worden, kwam aldaar aan, doch men vermoedt dat er ongeveer f 200 uit ver dwenen is. De zaak is nog in onderzoek. By het vervoer van een tering lijder door de Staatsspoorweg-Maatschappij, van Deventer naar Leeuwarden, is deze patiënt even voorbij Meppel in den trein overleden. Bij den hevigen storm van jl. Maandag is te Meeden (Gr.) een hevige brand uitgebroken. De boerderij van Fokkens en het hotel Poll, het Gemeentehuis en een huidje, door den schoenmaker Wever bewoond, zijn eene prooi der vlammen geworden. Nog twee andere huizen werden aangetast, doch bleven grootendeels behouden. Het archief van do gemeente is g6red. Eene nieuwe Vereeniging!—Door «enige bierbottelaren te Arnhem was reeds sedert lang het initiatief genomen middelen te beramen, om het verlies, dat zij leden by het in bruikleen afstaan der flesschen, zooveel mogelijk doenlijk tegen te gaan. In eene vergadering, welke door een 80-tal dier heeren werd bijgewoond, zetten enkelen hunne persoonlijke ervaringen uiteen en verbaasd moet men staan by het aanhooren der ge noemde getallen. Onder anderen werd door een der aanwezigen aangevoerd, dat hy van één zyner cliönteole 1096 ledige flesschen terug te vorderen had. (Wel een bewys, dat die goade klant over de qualiteit van het bier uiterst tevreden was.) Door een ander werd het gemiddeld cyfer der flesschen, welke jaarlyks zoek raakten, op 1600 geschat. In aanmerking genomen, dat de zelf kostende prys per flesch, met inbegrip der sluiting, 7 conten bedraagt, kan men zich eenigazins een begrip vormen van de enorme sehade, welke, dikwyis door nalatigheid der cliönteele, den bierhandelaren berokkend wordt. Nu is eene commissie benoemd, die de grondslagen eener vereeniging zal vaststellen. Jaap Eden vertrok gisteravond van Stokholm naar Hamar om 24 en 25 dezer aan de wedstryden om het kampioenschap van Europa op de schaats deel te nemen. Er wordt gereden over afstanden van 600,1500 en 6000 meter. Wie in twee van drie wedstryden overwint, wordt kampioen. In het bekooriyk aan denRyn gelegen stadje Boppard heeft eergisteren van 1 uur des nachts af een vroeseiyke brand gewoed. Tot laat in den avond waren er niet minder dan 16 huizen in asch gelegd, terwyi men de vlammen nog volstrekt niet scheen te kunnen bedwingen. Aan den Z.-O.-B ui ten singel te 's-Gravenhage werd een 8-jarige jongen door den wind in het water gedreven. Eenige voorby- gangers redden den kleine. By oene der hevige buien, die gistermiddag woedden, sloeg, vlak voor de Oosterdoksluis te Amsterdam, eene zolderschuit om, beladen met verfhout. De vervoerders raakten te water, doch wer den gelukkig gered. By het bergen dor lading werden de balen, waarin de baat is verpakt, geducht beschadigd. Te Scheveningen lieerscht oenige ongerust heid over de visschersvloot. Men zegt dat er ongeveer een 60 schuiten in zee zyn. Eenige zyn reeds drie weken geleden vertrokken, en men weet, dat zy wegons de stormen dei laatste dagen geen haven hebben kunnen binnenloopen om zich van leeftocht te voorzien. Van het eiland Marken meldt men, dat ten noorden van derr vuurtoren eene tjalk ge zonken is. Van bemanning of lading kon niets ontdekt worden. Van de schoepvaartrampen, door den storm veroorzaakt, vermelden wy het volgende: Uit Vl'issingen wordt gomeld dat de Deen- sche driema8tsohoener „May" op de Kaloot- bank ztt. Van de bemanning is niets bekend. De reddingsboot was er heen vertrokken. By Vlieland is de bomschuit „Scbf. 207", stuurman L. Mos, reeder W. Groen, van Scheveningen, gestrand. Het volk is gered. Te.ssel, 18 Eebr.By de strandvonderij werd aangebracht oen briksboom, welke onge veer 40 voeten lang was, met eenig zeildoek er aan, benevens een drieschyfsblok en eenig yzerwork. Nog word een ondereind van oen scheepsmast aangebracht. De hoogste water stand was hier tydens don storm 1.57 M. boven A. P. Alhier zyn aangebracht een 40 voet lange zellboom, waaraan zeil en schootblok, alsmede een ondergedeelte van een mast, vermoedelijk afkomstig van het st. „Wandle." Vlieland, 13 Febr.Door den strand vonder zyn geborgen 178 gronen platen, ge merkt O G en N A S, 273 battings, circa 22,000 vuren teugeltjes, benevens rondhout, gebroken platen en delen, alles vermoedeiyk afkomstig van het nog onbekend gebleven gestrande schip. De go9trande Scheveningsche bom is nog dicht en misschien af te brengen. Op den Noord-Oosthoek is aangedreven een gekenterd schip met bruine kiel. Naam niet aanwezig. Uit allelhoeken en einden van Noord-Duitsch* land komen jobstydingen over den storm, welke eene gemiddelde snelheid van 42 meter per seconde had en hier en daar vergezeld ging van hevige onweersbuien en bliksemschichten, welke vele branden veroorzaakten. Te Lubeck, Hamburg, Stettin en Neu-Brandenburg zyn groote kerktorens omgeworpen, doch zonder verlies van menschenlevens. Alleen te Stettin werd een persoon gedood. Overigens zyn in steden en ten plattenlande vele menschen ver ongelukt. Volgens de tot dusver ingekomen berichten zyn er ruim twintig door neerstor tend puin gedood geworden. Het ergste ge beurde te Adam8dorf (Mecklenburg), waar al de kleine schoolkinderen op den huisweg achter eene schuur waren gevlucht, die door den storm werd omgeworpen en al de kinderen bedolf. Vyf waren er dood, twee liggen erop sterven, en al de overigen zyn min of meer gekwetst. Te Kiel zyn eenige kleine meisjes in het water gewaaid. Hamburg, Stettin, Altona en Lubeok zien er, door de omgeworpen fabrieksschoorsteen en en muren, de ingestorte loodsen en daklooze buizen, hier en daar uit alsof zy een zwaar bombardement hadden doorstaan. Te Keulen hobben eenige gekwetsten ook hunne toevlucht tot het hospitaal moeten nemen, en by eene vernieling aan het Stet- tiner station te Beriyn is de stationschef in het gelaat, aan de beenon en het hoofd ge kwetst, terwyi hem de eene hand vermorzeld is. Van dat gebouw is-een zinken dak van 70 meter lengte uit de voegen gerukt en op de straat nedergeslagen, doch in den val had het de schoorsteenen van een bygebouw inge drukt, met het gevolg dat deze door dak en zoldering heen eene vernieling veroorzaakten, waarby balken, steenen en vloerdelen tot in de slaapkamer van den stationschef werden doorgedrukt. De echtgenoote van den chef bleef behouden, doordien er bovenhaar hoofd een invallende balk bleef haken, waardoor inedegesleepte steenen werden tegengehouden. De chef daarentegen raakte onder eene instor tende massa bedolven en het heeft lang ge duurd eer het spoorwegpersoneel hem er uit kon redden. Ook in Oostenryk heeft de storm gewoed althans to Weenen en in de omstreken der stad is veel vernield. In den Weener Prater en in de openbare tuinen zyn boomen ont worteld en in de atad zyn verscheidene per sonen gekwetst. Te Lutjegast overleed dezer dagen eene vrouw, waarschyniyk aan slaap ziekte. Zy sliep vier dagen achtereen en is niet weer ontwaakt. Prinses Emma van Battenbtrg, het zevenjarige dochtortje van prins Hendrik van Battenberg, en koningin Victoria's jongste dochter, prinses Beatrice, viel Zaterdag jl. by een rit te Osborne van het paard. De prinses viel met het hoofd tegen een steen en be zeerde zich vry ernstig. Zoodra zy naar het paleis der koningin was vervoerd, viel de prinses in slaap, waaruit zy. tot dusver nog niet kon gewekt worden. Eén hoogteeraar, die terstond uit Londen werd ontboden; ver klaarde dat de toestand der kleine lyderes geene roden tot bezorgdheid geeft, maar* toch zyn de oudors nog volstrekt niet genist over den afloop dezer slaapziekte. Gisterochtend ontstond te Farys oen hevige brand by den meubelmaker Mande- loche op den boulevard Diderot. Eenige werk lieden, die zich zoo spoedig niet konden redden, worden ernstig gekwetst. Van het gebouw kon niets gered worden, zoodat.de schade op 400,000 fr. wordt geschat Het Leidsclie Studeiitentooiieel. Onze Schouwburgzaal ziet er maar wat ge zellig uit, als wy de gasten zyn van de stu denten, Of is het geen aardig, opwekkend geeicht: alle rangen dicht bezet door eene uit gelezen schaar dames en heeren, die om stryd vrooiyk kyken, lachen, vriendelyfc knikken en zich braaf amuseeren, ook als het gordyn hangt? Zoo moest de comedie nu eigenlyk altyd bevolkt zyn; het heeft dan zoo iet» ieeeteiyks, iets buitengewoons. Die bonte groepeering van keurige damestoiletjes, wei kyk, dat was liefhebberij om te zien, dat was in de pauzen, als een mensch toch niets beters te- doen heeft, eene studie waard. Ik zag dan: Mama's deftig in het zwart, en de. jonge dames in het wit, crème, rose, lila, grijs, bruin, blauw, in allerlei schakeeringen, met err zonder kanten, bont, sorties, pelerientjes, waaiers en wat dies meer zjjl De heeren waren veel minder talryk, maar toch telde ik: grootwaardigheidsbekleeders, hooggeleerde heeren, zeergeleerde, gewoon geleerde en hee- lomaal niet geleerde heeren, om van dègradon van gestrengheid niet eens te spreken. En dat gehoelo publiek is uiterst tevreden ge- etemd, het is dankbaar weer de gasten te mogen zyn von de Leidsche studenten, een gevoel, dat zich uit door eene aandachtige stilte, een gullen lach, een daverend hand geklap als het aantal bloeiende en welriekende huldebiyken op het tooneel steeds aangroeit, en bovenal in de pauzen door dat zekere on bestemde, maar veelzeggende gegons, dat ver kondigt dat het publiek zich niet verveelt. Een goed klinkend bewys van hunne dank baarheid gaven weer onze jeugdige vrienden de jongens van de Zeevaartschool. Die hooren er by; van oudsher zyn ze de trouwe com paranten by de uitvoeringen van het Studenten- tooneel en, aan hunne goede gewoonte ge trouw, zongen zy in de groote pauze weer uit volle borst en met heldere stemmen hun vermaard „Piet Hein" en andere vaderland- sche liederen. Hoe veelslachtig die gansche schare nu moge zyn. toch blyft het in zekeren sin een besloten gezelschap; wy zyn immers allen de genoodigden der studenten! Daarom spreekt het vanzelf dat van eene bespreking, laat staan eene beoordeeling, van het spel dor dilettant-artisten niet de minste sprake kan zyn. Wy willen dus slechts in het openbaar een woord van welgemeenden dank.uitspreken en de verzekering geven dat wy de zoo gul en kwistig aangeboden gastvrijheid op hoogen •rijs stellen. Het Studententooneel in Leiden verdient en bezit aller onverdeelde sympathie; met onze beste wenschen voor den hloei der Vereeniging houden allen eich zeker voor het volgende seizoen aai.bevolen. v. B. Vergadering van Nijverheid. De gisteravond gehouden vergadering van het departement /an Nyverheid werd by- gewoond door 11 leden, een gunstige vooruit gang dus ten opzichte van de vergadering van 14 Juni 1893,. die slechts door 5 leden be zocht was. Als verzachtende omstandigheid mag evenwel gepleit worden dat ook nu slechts hui8houdeiyke aangelegenheden zouden worden behandeld. De notulen der vorige ledenvergadering werden ongelezen goedgekeurd. De secretaris had nl. op listige wyze het verslag der vorige ledenvergadering, lezing prof. Martin, in uw blad opgenomen, daaruit gesneden, op een vel papier geplakt, van een hoofd en een slot voorzien en wilde dit der vergadering als notulen opdisschen. Doordien ze niet werden voorgelezen, werd ook het debat gecoupeerd, dat men, naar aanleiding van eene uitdruk king in het verslag voorkomende, welke tot polemiek gevoerd had, meende te kunnen verwachten. Gelukkig voor de schrijvers van ingezonden stukken 1 De voorzitter, de heer Felix Driessen, stelde nu aan de orde de rekening en verantwoor ding van den penningmeester over 1893 door de heeren Hartevelt en Van Waveren nagezien, werd by monde van eerstgenoemde geconcludeerd tot goedkeuring, décharge en dankbetuiging. Nu, het resultaat der rekening liet zulk een votum verwachten. Tot leden van het bestuur werden gekozen met nagenoeg algemeene stommen de heeren S. B. Vos, S. J. Le Poolaen A. E. Van Kempen, de laatste twee reap, inde.plaats van de heeren A. L. De Stnrler en C. G. L. Van Wensende heer Vos, penningmeester, was in date qua liteit herkozen. Het verslag van den secret over 1893 werd gelezenen goedgekeurd. Dit weinig omvangry ke stuk zal aan de vergetelheid ontrukt worden door het in het Gemeenteverslag te doen op nemen. Op een voorstel van het bestuur werd nog besloten tot eene plechtige aanbieding van een huldebiyk, waarvan het vervolg en slot in een nader verslag zal worden mede gedeeld. Na de aanvulling van het huishoudeiyk reglement van een artikel, door wetswyziging noodig geworden, leidde de voorzitter het debat in omtrent het wetsontwerp tot weder invoering van octrooien. Door hem werd gewezen op den bekwamen spoed, waarmede dergeiyke onderwerpen hier te lande worden afgedaan. Het was onze Nyverheidsmaatschappy, die reeds in 1854 stappen doed om de toen vigeerende octrooi- wet afgeschaft te krygen. Door telkens op dit aanbeeld te hameren, werd reeds in 1869 de web afgesohaft. Weldra gingen er weer stemmen op om te wyzen op de noodzakeiyk- heid van haar weer in te voerea en zyn er massa'6 papier bedrukt om de wenscheiyk- heid daarvan te betoogen. Ons bestuurslid Van Musschenbroek heeft in 1882 daarover een* interessante- brochure geschreven en er gin? by na niet eene Algemeene Vergadering onzer Maatschappy voorby zonder dat de wen- schelykheid uitgesproken werd van eene goede octiooiwet te hebben. Voor den drang van velen en door het afleggen van beloften door een diplomaat in 't land van Sinterklaas heeft de Regeering. de octrooiwetgoving ter hand genomen en belichaamd in het ontwerp, dat we allen kennen en waarop door het Hoofd best unr onzer Maatscbappy ook ons advies gevraagd wordt. Door den heer Oriessen werden verschil lende door de Fransche regeering. verleende brevetten besproken en gehekeld de onverant- woordoiyke wyze, waarop dikwyisjeemoctrooi toegestaan wordt, o. a. Brevet No. 228482, Maart 1893 aangevraagd, 6 Juni 1893 ver leend, syptoem ten doel hebbende de geheele vernietiging van microben, bacillen, bacteriën, cryptogammen en andere niet alleen in drink water, maar ook in gegiste dranken en. wator voor fabrieksdoeieinden vtiór, gedurende en na hun gebmik; voor water en dranken, die uit meer dan één oogpunt onderhevig kunnen zyn aan schadelijke gisting dóór Jean Real, te Soleemes (Nord). Beschrijving van het octrooi: gebruik van dynamitt of ander springmiddel, zooals het explosief Favier, dat men in de vloeistof doet ontploffende schok en de temperatuurs- verhooging zyn voldoende om de microben te doodenl De redactie van het tydschrift „Le Moni- teur scientifique," waarin we dit brevet lezen» voegt or aan toe: En de bewerker? Indien het procédé niet onzinnig ware, zou het ten minste de ver dienste hebben radicaal te zyn. Alles zou vernietigd worden en dit zou het zekerste middel zyn dat de microben niet gespaard bleven. Deze vernuftige vinding bevelen wy heeren anarchisten aan, die dan ten minste waterzuivering kunnen voorwenden. Meerdere dergelijke onzinnigheden worden voortdurend gepatenteerdoude methoden van vlekkenreiniging, verven op wol en katoen, vervalschingon van zeep, het verbeteren van melk80orten door toevoeging van vetten; sommige meer dan bekend en verouderd, werden zelfs in Duitschland, waar een bureau van onderzoek is, met octrooi beschermd. Dat we op dergelyke wyze in Holland eene octrooiwet niet moeten hebben, dat staat vast. Maar wat dan? Als we eene octrooiwet krygen, laat zy dan geschoeid worden op de leest van de Zwitsersche wet, die als grond beginsel heeft: „les inventions doivent être reprÓ6entée8 par des modèles", dit is voor de industrie het criterium: wetenschappelyke theorieën laten zich niet breveteeren; wat in vorm gebracht kan worden, is te controleeren. Spreker doet het voorstel daarom aan het hoofdbestuur te adviseeren dat ons departe ment voor eene octrooiwet is, waarin de grondgedachte alleen het Zwitserache stelsel zyn zal, dat „uitvindingen moeten vertegen woordigd zyn door modellen." Het uitgebreid debat, dat hierna gevoerd werd, gaf den indruk dat alle aanwezigen zonder uitzondering voor de invoering van eene octrooiwet gestemd waren; zelfs een Docts. Jut., de eenige niet-industriëel in deze vergadering, was voor de wederinvoering, echter niet in zulk eene beperkende mate als door, den voorzitter bedoeld was, onder voor waarde dat. het patenthureau strengeiyk weren zou al wat, ter patenteering aangeboden, hlyken zou. te zyn toepassingen, die bekend waren, vervalschingen enz. Door een lid. der vergadering werd in het breede de dringende noodzakelykheid betoogd van de invoering van eene octrooiwet. Uit vinden volgens hem was nog niet zoo moeiiyk als eene uitvinding te exploiteeren, vooral in een land dat den industriëelen eigendom niet beschermt. In 't kort: de vergadering besluit met 10 van de elf stemmen aan het hoofdbestuur in den zin van het voorstel van den heer Driessen te adviseeren, terwyi de tegenstemmer ver klaart niet tegen de octrooiwet zelve te zyn, maar haar zonder eenige restrictie weDscht te zien ingevoerd. Na medüdeelihg dat de eerstvolgende leden vergadering zal gehouden worden op Woens dag 21 Februari, waarin de heerdr: Kaptoyn, uit Amsterdam, zal spreken over MAnnes- mannsche buizen, spreekt de voorzitter een woord van afscheid tot den heer Van Wensen, aftredend bestuurslid. De heer De Sturler, aftredend' voorzitter, hoewel niet aanwezig, wordt insgelijks herdacht, waarna de vergade ring gesloten wordt. In de hierop volgende bestuursvergadering werd gekozen tot voorzitter dr. D. De Loos en tot secretaris de heer S." J. Le Poole. 't Is dus de laatste maal, M. de B., dat ik in deze qualiteit uwe gastvrijheid inroep. Myn erkentelijke dank voor de bereidwilligheid, waarop u steeds de verslagen van N(j verheid hebt willen opnemen. Gy hebt daardoor de zaak der Ny verheid. Z6er aan u verplicht. 14 Fèbr. '94. Verhey Van Wijk. (Ofschoon liet hier minder de plaats is tot het maken van plichtplegingen moet ons toch van. het harte de verklaring, dat wy aan nemen dat door het opnemen der verslagen de zaak der Nyverheid is gediende Maar wy werden daartoe in staat gesteld op een zoo uitnemend goede wyze, dat wy even recht matige hulde willen, brengen aan den schrijver dier by uitstek juiste en goed geschreven artikelen. Red.] Valsehe Bankbiljetten. De verdachte Sinnige heeft thans ook eene volledige bekentenis afgelegd. Uit de verhooren is nog gebleken, zegt het „N. v. d. D.," dat het geheele verhaal van „Charles" oen fan tasiestukke van madame Toubaerts en Marie Groenenberg geweest i6. Toen Maandags Rempt gearresteerd was, heeft Kr au as e, die boangst werd, eerstgenoemde aangeraden in alleryi de bankbiljetten, welke, zooals men weet, op- de Achtergracht geborgen waren, uit den weg te ruimen. Om ze maar uit de woning te verwijderen, heeft Marie Groeuenberg-ze toen, op verzoek van madame Toubaerts, den vol genden dag naar Utreoht gebracht. De „Tel." verneemt dat een kassiersbediende van de „Credietvereeniging" gisteren by een kruidenier in de. z. g. Nieuwe Buurt te Am sterdam een bankbiljet van f100 ontving: By onderzoek bleek het valsch te zyn. Na veel aarzelens verklaarde de winkelier het biljet te hebben ontvangen van een paar „dames", die daar op gemeubileerde kamers wonen. Een valsch bankbiljet van f 100, in een galanteriewinkel op de Hoogstraat te Rotter dam in betaling ontvangen, werd door den winkelier tor beschikking van de politie ge steld, nadat hy ontdekt had het in bezit te hebben. Te Rotterdam is aangohouden eeirHolland sche zeeman, die, den schflir aannemende een Engelschman te zfln, by verschillende winke liers getracht heeft waardeloozo biljetten van 20 dollars van de voormalige Geconfedereerde Staten van Noord-Amerika in te wisselen'of' in betaling te geven. By twee sigarenwinke liers was hem dat gelukt. By den eersten gaf hy twee en by den anderen één dezer biljetten voor gangbaar papier uit. Op hunne aangifte werd hy door de pplitiè aangehouden en nog in het bezit van een eveneens waardeloos bil jet van 10 dollars gevonden. De man had deze waardelooze papieren van zyne laatste reiB naar Amerika medegebracht. De agenten der Nederlandsche Bank te Gorkum ontvingen een valsch muntbiljet van ƒ10, dat zich weinig van de echte onder scheidt. KOLONIËN. BATAVIA, 18-16 Januari. (Nederlandsche Mail.) Onlangs kwam van Atjeh het bericht dat telegraphiach last was gegeven den ..anleg der werken op Poeloe Weh te staken. Tiuus blykt ons wat daarvan is. De gouverneur kreeg van de Regeering een telegram om met den bouw van de deflntieve versterking nog niet te beginnen, daar men deze op eene andere plaats wilde neerzetten. Er was echter reeds mee begonnen en dus moest het werk gestaakt worden; doch op eene andere plek werd het opnieuw begonnen en thans is men met het oprichten der versterking dan ook bezig. Van eene de* flnitieve staking is nooit sprake geweest. Door den Gouverneur-Generaal van N«L-Indi5 afla de volgende- betobikkingen genomen: Civiel Department. Benoemd: By den ried van justitie te Batavia: tot laten subst.-griffier de 2de id. mr. J. J. Hagen i tot 2don ld. de 8de id. by bet hooggereohtsbof van Ned.-Indiö mr. H. G. Van Velt- hugaen; tot 8den id. by het hooggerechtshof van Ned.- Indië, de ambtenaar voor de recht, maoht, ter beaoh. van den directeur van Justitie, mr. W. J. M. Plate. Gesteld: Ter beeobikking van den directeur van justitie, ten einde te worden belast met werkzaam heden aan diens departement, de ambtenaar voorde reehteriyke maoht mr. A. H. Walkate; id. vaD den dixeoteur van binnenlandech bestuur oni workaaam te worden geeteld by het kadaster, do ambtenaren op wachtgeld J. H. Evelein en B. Snringa; voorden tyd van drie maanden of zooveel korter als zal biyken voldoende te apn, ter bosohikking van den voorzitter der landraden te Poerwokerto on Poerbolinggo (Ban- joemas), om te worden belast met griffierswerkzaam heden by die rechtbanken, E. Meister, thans ter be schikking van den voorzitter van den landraad tv Toebaa (Rembang.) Goedgekeurd Door dom directeur van justitie dat door den landraad te Poerwok rto(BanJoemaa)is ontslagen, wegens vertrek, eervol, als buitengewoon substituut-griffier D. J. W. Struwer. Benoemd: Door id. tot buik- ugowoon subst.-griffier buiten beswaar van den lautiu bij die rechtbank J. E. H. Smolders; door den d»rect=urva-aeerediensten nyverheid by het openb. lager oudorwt "jur. Europe anen en met desen gelgkgeeto d n u. i -Ind tot hnlpoaderwysere», mej. M. H. fcL -ig-u, thans tydolyk als soodanig werkzaam. Ontslagon: Eervol uit zijuo betrekking,wegen» ziekte, de griffier van de liwdr&dun te Po&rwodadi en Demak (Semarang) H. L. Pioters. Benoemd: Tot griffier van de landraden: te Foer- wodadi en Demak, de ambt. op non-aoUv. A. 8. Van. Praag, laatetelyk griffier van de Rapats te Padang- Paadjang en Kajoetanam; te Grisee, Sldajoe en La- mongan, de griffier van don landraad te Blitar Si Jl Sekette- Blitar, de griffier van de landraden te Grisee, Sidajoe en Lamongan, W. NToolai. Departement van Oorlog. Bevorderd: TotoflL. van gez. late kl. by den milit. geneeek. dienst, de idem 2de kh dr. J. Van der Wal. Gesteld: Op verzoek, op non-aot buiten bezwaar van den lande, voor den tgd van zes maanden, do lste luit. der inf. F. A. Bodier de Prairie. Hersteld: Bg hot wapen der inf. boven. <Io formatie in aotiviteit, de luit.-kol. op non* act. O. P. J. Van Vliet. Geplaatst: Als constr acteur by. het departs van oorlog de lete luifc-onderconatruoteor v/d. art.- ooustr.- winkel te Soerabaia-O. Ngenhnir. Overgeplaatst: Bg het 3do veld-eskadron to Batavia de lete luit. der cav&l. bij het detachement te Makaaser P. H. Lienet; bg het detachement csval. te Makaaser, de lste luit. der oavaL. bij do eekadrona te Salatiga, P. A Sohraasert Bert. Verleend: Twee maanden verlof naar Soekaboemió tot herstel van gezondheid aan den laten luik der inf. L. J. L. De Monlin. G e p 1 a-a t s tBy aankomst bg het 18de bat. te Buitenzorg, de kapt-commandint bij hetdetaohement- der kol. reserve uit Nederland verwacht wordende, J. Reerink en de lete luit. ingedeeld by het bedoold detachement J. O. H. Liefnnck en de leto lulte. by het Nederl. leger ingedeeld by vorenbedoeld dtt. ea gedetacheerd bg het leger h. t. L, L. W. J» K. Thomson en H. O. J. Ter Beek. Departement van Marine. Vergund: Om wegen3 langdurig verbiyf in deze gewesten naar Nederland^ terug te keeren aan do lnite. ter zee^ lete kl. J. A. H. Beck on A. M. P. O. Van de Laar van He. Ms. wachtschip „Bromo". BUITENLAND. Frnukiqjk. De Kamer zette gisteren.<ie beraadslagingen voort over het voorstel der douane-commissie tot verhooging der graanrechten. Vóór den aanvang der beraadslagingen maakte da heer Bougey de radicale afgevaar digde van Marseille, den minister van bin- nenlandsche zaken Raynal er een verwyt van, dat hy verleden Zondag weer eene betooging der anarchisten op het kerkhof van Ivry (op het graf van Vaillant) had toegelaten. Zyns inziens moest de regeering aan dergelyke schandalen, met ontplooide roode vlaggen, een einde maken. De minister Raynal antwoorddó dat de re geering sterk genoeg is om de orde te kunnen handhaven. In dat opzicht behoeft geene roden tot ongerustheid te bestaan. Alle maatregelen zyn genomen tegen dergelyke betoogmgen als die, welke Zondag is gehouden.- Voortaan zal de regeering geene dergelyke betooging meer toelaten. „Wy zullen" zeide de minister „krach tig optreden tot verdediging der bestaande maatschappy." (Toejuichingen.) Na den minister Raynal werd het woord, verleend aan den socialist Oóutant, die deel had genomen aan de manifestatie van Ztrndag op het kerkhof van* Ivry. Met eene overtluging, welke haren indruk op de Kamer niet miste, kwam-hy bezweren dat by en zyne vrienden niet. by het graf van Vaillant waren geweest, maar de nagedachtenis van een kameraad hadden gehuldigd' „Ik ben een eerlyk werk man," zoo besloot hy zyne rede„een socialist, gjeon. anarchist; en ik heb zonder ooit iets aan iemand" te vragen negen kinderen groot gebracht." Coulant werd: van verschillende kanten toegejuicht; Vrijdag hadden dë „libertaire»",* eene anarchistische club te Parys, in allé stilte eene demonstratie voorbereid op het graf van Vaillant. De zaak was zóó goed geheim ge houden, dat er tegen 2 uren een tweehonderd tal geestverwanten vereenigd waren, zonder dat dezen nog met de politie in botsing waren gekomen. Een groote krans van camelia's en seringen werd op het graf gelegd* en ver scheidene redevoeringen gehouden, eindigende met den kreet„Leve de anarchie!" Op die kreten kwamen echter de bewakers van het kerkhof met talrijke politie-agenten aansnellen, *5e de manifestanten uiteendreven. De politie

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2