N°. 10424. Woensdag 14 Februari. A». 1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 13 Februari. IEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT i Voor Lolden per 3 maanden.f 1.10, Franco per post AfzondorUike Nommera 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES* Van 1 —'6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootero lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseoren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Offioiëele Kenuisffovinffen. Yergftdcrtag Tan den Gemeenteraad tan Lei Jen, op LondcrdAg 16 Febr., doa namiddAga te twee uren. Punleii ter behandeling: 1°. BenoomlDg van tweo derdo onderwtJiera aan d* aohool 3de klaose No. 8. (89). 8*. Tsrzoek van Moj. M. Van der Hoeven—Fraai, om continuatie ala atada-vroedvroaw. (40). go. Verzoek van P. J. Huibora, oin vrijstelling of terugbetaling van aohoolgcld, Hoogore Burger school voor Jongens. (16). 4#. Baawaarrohriften tegen het Kohier der Plaatse- lgko Directe Belasting, dienst 1693. (849 tan 1898). 50. Staat van af- en overschrijving op de begrooting roor 1894 ad f 600. Vorvon en behangen van de Kunsttaal. (31 en 42). 0°. Voorstel betrekkelijk de paoht en het tarief der Gehoorzaal met de daaromtrent ingediende adressen. (14 en '28). 7". Verzoek van Mej. E. Hofkos. om ontslag ais onderwijzeres in de haudworken aau de scholen 8de en 4de klasse No 2. f22) 8°. Verzoek van het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij tet bevordering van Nijv. rheid om trent het gasverbruik. (23) 9°. Torr.oek van Dr. D. De Looe, om vrrjstelliDg of terugbetaling v«.n sohoolgeld.Hoogere Burger school voor Jongens en Gymuasium. (24). 10°. Idem aiovoren van Moj. W. M. Gebhardt, Hoo gore Burgerschool voor Mo sjes (26). 11°. Voorctel betrekkelijk don afstand van grond aan den Vdatwal tusschon de Zijdgraoht en St.-Jacoba- graaht. (27). 12°. Verzoek van A. Oouvóe Pz., tor bekoming m gebruik van grond aan den Vostwal bij de voor malige Hoeren OOrt (29). 12°. Id'-ra van J- Vellekoop, om eene brug te leggen over de ring-loot bfl den Boom- of Moerbnrger- poldor. (30). 14°. Idem van P. G. Ttmp, om eene brug te vernieuwen over do ZijleingoUloot. (31). 16°. Voorstel tot het verleonen van vrijstelling van de beteliug Van schoolgeld voor de Kweekschool ▼oor ouderwijzer». 82). 10°. Voorsts! betrokkelgk Jo kourmeoatora van veo •n vleeeoh (36). 17°. Idem tot oponbaron verkoop van de terreinen en gebouwen aan den Zuidciogel, met hot verzoek van de Eon. Nederlandsoho Grofemoder^j. (37). 18°. ?srzook van de aannemers van den bouw der Gehoorzaal omt ent de in de Raadszitting van 14 Deocmber 1891 ftanxenomen motie. (88;. 19°. Idem van A. H. Bomer omtrent de wegneming vin een vatlmebsk bij het Plantsoen (38). 20°. Voorstel tot wijziging van de Verordening op do kefilng van eene Plaatselijke Directe Belasting. (818 eu 320 van 1893). Krachtens Raadsbesluit van 24 Januari 1878 word aan den heer H. Peltenburg, eige naar van den korenmolen „Da Stier" aan den Vestwal by de voormalige Heerenpoort, het gebruik verleend van de gronden en erven, daartoe behoorende, als: a de grond, waarop de molen is gebouwd, 5 de grond, waarop de huizing is gebouwd, en c de tuingrond daarty gelegen, onder de volgende voorwaarden: 1*. dat de vergunning is personeel, precario en tot wederopzeggens toe, 2°. dat voor het gebruik, ten behoeve van de gemeente jaarlyks worde betaald eene recognitie van 15.05, 3°. dat de vergunning vervalt, o. a. By wanbetaling; Wanneer de molen gohee' of godeeltelyk wordt geamoveerd; V, .,ui.eor de bruiker komt te oreriyden, of de molen of de verdere gebouwon worden vorvreemd of daarvan eigendomsovergang plaats heeft. De korenmolen is thans verkocht aan den heer A. Couvée Pz,, die verzocht heeft dat hem de grond ouder de bestaande voorwaarden in gebruik worde verleend. Tegen de inwilliging van het verzook be staat ty de commissie van fabricage geen bezwaar, met dien vorstando, dat de recognitie worde bepaald op f 20 'sjaars, uitmakende 1 percent van de aan den grond toegekende waarde van f2000. Zich met dit advies vereeDigende, geven B. en "Ws. den Raad in overweging den boven omschreven grond aan adressant in gebruik te geven togen betaling van eene jaarlyksche recognitie van f 20 en verder onder de be staande voorwaarden bovenvermeld. Het is gebleken dat van de leerlingen der kweekschool voor onderwyzers L. G. Van Zoest, onderwyzer te Oegstgeest, een inkomen geniet van f 500 's jaare, A. H. Byi, onderwyzer te Leiderdorp, van f 525, en C. Bykerk, onderwyzer te Oudsboorn, van f 650. Mitsdien wordt den Raad door Burg. en Weths. geadviseerd met het oog op de be palingen omtrent de heffing van schoolgeld voor de leerlingen der kweekschool voor onderwyzers, aan genoemde leerlingen vry- stelling te verleenen van de betaling van schoolgeld. - Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York door middel van het stoomschip „Zaandam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven, enz. u: :jk heden avond om 10.30 bezorgd zöd. De wyze van verzending behoort duide'.yk op het adres vermeld te worden. Door dec architect W. C. Mulder alhier is aanbesteed het verbouwen van een maga zyn, gebouw by de meelfabriek „de Sleutels". Laagste inschrijver was de heer G. Splinter voor f 13,370. Vóór den 15den Februari a. s. moeten zy, die alleen op eigen aangifte op de kiezers lijsten gebracht worden, zich daartoe ter secretarie hebben aangemeld. Wy vertrouwen dat de toenemende belangstelling in de ver kiezingen ieder, die het kiesrecht deelachtig kan worden, zal bewegen om de kleine for maliteit niet te verzuimen, die zyn recht ver zekert. Wil hy er later al of niet gebruik van maken, daarin is hy geheel vry. Heeft hy nu de formaliteit verzuimd, dan kan hy, hoe gaarne hy ook zou willen, gedurende den loop van het jaar aan geene verkiezingen deelnemen. De Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde hield te Arnhem hare algemeene vergadering, welke geopend werd door den onder-voorzitter, den heer Onderwater, daar de voorzitter, baron Van Goltstein, benoemd tot gezant te Londen, niet aanwezig was. De heer F. S. Van de Pavord Smits, van Leiden, leidde bet onderwerp in over het Tuinbouwblad en zyno verhouding tot de af- deelingen; spreker achtte moer medewerking noodig. Er volgde eene over het algemeen weinig belangryke discussie over do vraag, hoe het blad belangryker en aantrekkelyker kon gemaakt worden. Tot voorzitter der Maatschappy is benoemd jhr. mr. W. H. De Beaufort, te Driebergen. De Cbr. Meisjes Vereenigingte Woubruggo vierde haar tweede jaarfeest. De heer P. J. Gysman, hoofd der Chr. school, aan wien de leiding der vergadering was opgedragen, bracht een kort verslag uit over de werkzaamheden der vereeniging en den staat der kas. Wyi de vereeniging voor de heidenen arbeidt, sprak de heer G. ook in het belang dor zending. Naar aanleiding van Markus 10 16 20 toonde hy aan, welke beschouwing van den Zendings- arbeid de juiste is, welke bezwaren tegen dien arbeid worden ingebracht en hoe de gesteld heid des harten moet zyn om allo bezwaren te boven te komen. De samenkomst gaf van veel opgewektheid biyk en was (het buitengewoon ongunstige weder in aanmerking genomen) vry goed bezocht. Naar de „Tel." verneemt, zal de generaal- majoor H. W. Van Marie, commandant der stelling van Amsterdam, tevens bevelhebber in de 1ste militaire afdeeling, worden benoemd tot commandant der vesting-artillerie ter ver vanging van den tot inspecteur van het wapen benoemden generaal-majoor J. W. Bergan6ius. Te Zeist is overleden mr. A. Sir, oud- kantonrechter van Voorburg. De Zwitsersche Bondsregeering heeft zich bereid verklaard tot deelneming aan de conferentie over internationaal privaatrecht, die in Juni te 's-Gravenhage zal worden ge houden. De heer Ch. De La Mar deelt mede dat by de directie heeft aanvaard van het schouw burggebouw „Casino" in Den Haag en aldaar een vast gezolschap zal vestigen, dat iederen vond zal optreden. Naar „Het Centrum" verneemt, zal, te beginnen met 1 Juli, op Zondag geen enkele goederentrein meer ryden op het Noorder- en Zmiernet van de lynen der Staatsspoorweg maatschappy, nu het daarop betrekking hebbend Koninkiyk besluit de verplichting van de Maatschappy, om die treinen te doen loopen, heeft opgeheven. Ook zullen geene bestellingen op Zondag meer worden gedaan of aangenomen. De H. IJ.-S.-My. zal in denzelfden geest handelen. De commissie, die zich te Apeldoorn ge vormd had om den heer Van Deth flnantiéelen steun te verleenen, heeft hem geschreven, dat die steun niet was eene tegemoetkoming voor het houden van openbare vergaderingen, doch alleen vergoeding van kosten, die noodig waren om een onderzoek naar feiten en per sonen betreffende de weesinrichting te Neer bosch in te stellen, en wel na daarvan opgave aan de commissie gedaan te hebben. De heer Van Deth geeft hierop ton ant woord, dat by thans alle relatie met de com missie wenscht af te breken, on tevens eeD ieder, die giften aan de Apeldoornsche com missie zond, verzoekt, bom daarvan kö.inis te geven, aangezien hy van die commissie in 't geheel slechts f 45 ontving, en hem verder aangaande de ingekomen gelden niets werd medegedeeld. Het programma is verschenen voor de tentoonstelling van stieren, melkvee, vet rund vee, vette varkens en schapen, welke voor de Vereeniging tot het houden van jaarlyk- sche Paaschtentoonstollingen van vee te Scha- gen, op het Marktplein aldaar zal worden go houden op Woensdag 14 Maart. Tal van pryzen worden ook nu weder beschikbaar gesteld. Te Amsterdam is opgericht do Neder- landsche Tabaksmaatschapp\j, met een kapitaal van 10 millioen gulden; bereids is 5 millioen volteekend. De drie gebroeders Olie zyn direc teuren. Onlangs bevatte de „Elberfelder Zeitung" onder de gemengde berichten eene aan de Londensche „Pall Mall Gazette" ontleende anekdote over onze jonge Koningin. Dit ver haal, dat nu juist geen voordeelig licht wierp op haar karakter, heeft de tegenspraak eener lezeres van eerstgenoemd blad in de provincie Utrecht uitgelokt Zy schreef aan de redactie „De onwaarschynlykheiQ der eenigszins malicieuze anekdote, die de „Pall Mall Gazette" bevat, (zal wel genoegzaam worden bewezen, wanneer ik op de volgende onjuistheden op merkzaam maak. Do kleine Koningin zou, nadat zy uit ryden was geweest, onverwyld des avonds om 7 uron naar bed gezonden zyn geworden (voorwaar quite englishomdat zy hare getrouwe onderdanen niet wilde groeten. Wanneer ik hierby opmerk, dat geene Holland- sche dame van stand (hoe veel minder de Koningin) in de staa na invallende duiste^-is in een open rytuig zal uitryden en dat overi gens 7 uren in de residentie diner-tyd is, dan ligt reeds de onraogeiykheid van het Engelsche bericht voor de band. Verder kent de „Pall Mall Gazette" niet eens nauwkeurig den naam van de gouvernante, die niet Saren, maar Saxton-Winter heet; het bericht schynt dus nog in anderen dan in plaatselyken zin „van verre" te komen. Wie echter de gelegenheid had, onze allerliefste Koningin meermalen in 't voor by ryden te zien, die weet, hoevriende- ïyk zij iedor, ook den gerlngsten, groet; het moge de bestoven molenaar of de zwarte smidsgezel zijn, bet blonde hoofdje knikt onvermoeid naar links en rechts. Komt echter eene schaar schoolkinderen, die haar den groet toejuicht, dan gaat haar het hart open en zy groet lachend met de hand. Doch: Als „John Bull" am Wego stand, Hat Sie gewisz den groszen Herrn verkannt. O wohl das ware freilich Ganz unverzeihlich I Noen, niet alleen als laatste van haren stam, maar ook door verscheidene karaktertrekken ligt de persoonlykheid van onze kleine Majesteit diep in het hart van het welgezinde volk. Dientengevolge bleken ook de bezoeken, welke zy aan de zyde harer hooggeschatte Moeder en geliefde Regentes aan de provinciale hoofd- stedon ieder jaar bracht, ware triomftochten te zyn. De kostbare geschenken, welke men der jonge Koningin aanbood, werden daarby zoovele, dat de Koningin-Moeder verdere ge schenken ontraadde. Bekooriyk is de ver houding tusscben moeder en kind. Eenmaal mocht de kleine Koningin hare moeder op het ys in de slede voortduwen en Koningin Wilhelmma riep voortdurend: „Moeder, vindt U 't niet heeriyk," en dergelyke uitroepen meer. Hoe straalde haar gezichtje van vreugde, toen zy in den vorigen zomor op haren eersten vacantiedag, in plaats van met de gouver nante, met hare koninklyko moeder voorby- reed. Op eene, ditmaal voor de Koningin gereserveerde, kinderspeelplaats in de heide zag men eenmaal hoe der Koningin de gansch onweerstaanbare lust overkwam, van een zandheuvel van eene aanzioniyke hoogte te springen. Het gevolg ontraadde dit, omdat hy te hoog was; maar op haar levendig antwoord: als andere meisjes dat kunnen, kan ik 't ook, kreeg zy de vergunning, sprong en viel geheel zooals andere meisjes in het zand, dat zy hartelyk lachend van zich af schudde. Genoeg van die anekdoten. God be hoede don oogappel van ons volk, aan wie men althans nu nog niet moge raken. {Eene Orangiste.") By koninklijk besluit zyn by het depar tement van waterstaat, handel en nyverheid benoemd: tot referendaris, mr. J. M. Hoog, thans hoofdcommies; tot hoofdcommies, S. G. Everts, vroeger sectie-ingenieur by den aanleg van Staatsspoorwegen; tot commies, W. A. C. Whitlau, W. C. Capel on W. F. H. Wevers, allen thans adjunct-commies, en J. K. M. Lindhont, vroeger opzichter 2do klasse by den aanleg van Staatsspoorwegen. - By koninkiyk besluit is de luitenant- generaal C. D. H. Sclineidor, adjudant in buitengewonon dienst van H. M. do Koningin, inspecteur der artillerie, op r.yno ?.anvrage, op pensioen gosteld on het bedrag van het pension bepaald op f3000 'sjaars, onder dankbetuiging voor de zeer goede diensten, door bem gedurende zyne veeljarige militaire loopbaan aan den lande en aan het leger bewezen. Benoemd by het wapen der artillerie, by den staf van het wapen, tot inspecteur, de generaal- majoor J. W. Bergansius, van dien staf, comman dant der vesting-artillerie. Benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Groningen, mr. F. G. Kool, thans rechter in de arr.-rechtbank te Dordrecht. Met ingang van 21 dezer benoemd jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, te Teasel, tot schoolopziener in het arr. Tessel. Benoemd H. P. M. W. Van dor Wedden tot burgemeester van Hurwenen. Benoemd tot commissaris van politie te Kuilenburg A. Nyhoff, thans hoofdinspecteur van politie te Zwolle. Benoemd by het personeel van don geneesk. dienst der landmacht, tot militair apotheker 2de klasse, de apotheker W. F. Van Essen. Met ingang van 1 Mei a. s., aan J. L. Van Eek, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het post- en telegraafkan toor te Driebergen. Met ingang van 1 April a. aan H. C. Boogaard, op zijn verzoek, eervol ontslag vorleend als directeur van het rykstelegraaf- kantoor te Schiedam. Tuinbouw en Plantkunde. In de daarvoor zoo byzonder geschikte benedenzaal van het gebouw der Loge werd gisteravond eene buitengewone vergadering met dames gehouden vanwege do afdeeling Leiden en Omstreken van de Nederlandsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde. Ze was vry goed bezocht en werd geopend door den heer A. D. D. Schretlen, voorzitter der afdeeling, waarna de heer H. Witte, hortu- lanus alhier, als spreker optrad. Deze had tot onderwerp zyner causerie gekozen: „De Leidsche Academietuin, voormaals en thans, van 1587-1894." Allereerst deed de hoer Witto goed verstaan dat by met het oog op den beschikbaren tyd zeer kort zou moeten wezen, te meer, daar de te volgen sciopticon-beelden naar bestaande, door hem genomen photographieön, nog veel van dien tyd voor zich zouden eischen. Wel deed het bem leed, dat hy de zoo belangryke ge schiedenis van den Leidscbon Hortus minder uitvoerig kon behandelen en zich slechts zou kunnen bepalen tot eenige hoofdmomenten daaruit, maar het kon nu eenmaal niet anders. De heer Witte vestigde er voorts de aan dacht van zyn nog steeds in aantal vermeer derend auditorium op, dat het begin der kruid kundige wetenschap dateert van de 16de eeuw af, en hoe toen de behoefte aan horti ont stond, om er by alle byzonderheden kunnen we hier ter plaatse natuuriyk niet stilstaan vervolgens met nadruk melding van te maken, dat de Leidsche Hortus niet, zooals wel ge dacht en ook uitgesproken wordt, de oudste der botanische tuinen is. Die te Padua, in 1533 op- of beter ingericht, was ongetwijfeld de eerste hortus, al bestrydt Pisa hem die oer; do tuin in Pisa dagteekent van 1544. Daarop volgt aie te Florence in 1557 en later die te Bologna, wat Italiö betreft. Te constateeren is, wat aangaat het ontstaan van botanische tuinen, zooals spr. zeide, eene beweging, uit gaande uit Italiö en zich even in Duitschland (Leipzig en Koningsbergen) vertoonende, om daarna te Leiden zich te vertoonen, waar in 1687, dus kort na de oprichting der Hooge- school, de Hortus het aanzyn kreeg. De vlugge oprichting van den Leidschen Hortus was het onvermydeiyk gevolg van de stichting dier Hoogeschool, waaraan ook in de genees kunde onderwezen werd, welke tak van onder- wys zoo onafscheideiyk met de plant- en kruidkunde was verbonden. Wel bestond er reeds vroeger te Leiden een half-officieele tuin aan de Oostzyde van het Rapenburg, hoek Langebrug of Volders gracht, achter het toenmalige Pria«ui.iiof, de verbiyfplaat8 van hooge personages, maar, hoewel de kiem er van, een eigenlyke bota nische tuin was dat niet. 418 de eersten, die zich byzonder verdien stelyk maakten jegens den nieuwen Hortus, welke toon nog maar klein was, noemde spr. den apotheker Kluit en den uit Frankfort herwaarts gekomen beroemden geleerde Clusiu8, die wel bemoeiingen wilde hebben in zake den tuin, maar van doceeren niets weten wilde. Voorts deelde de heer Witte mede dat door Paaw, in 1001, de eerste Hortus-catalogus werd gemaakt; voorts dat Clusius in 1609 ovorleed en noemde hy ons voorts hen, die, hetzy als hoofd of in andere betrekking tot den Hortus hebben gestaan en zich min of meer verdionstelyk gemaakt. Allen hierop to noemen, met de jaartallen hunner ambts aanvaarding en aftreding of van hun overlyden, gaat niet aan en we volstaan er mede te vermel den dat spr. hulde bracht aan Paaw, aan Paul Hermann, in wiens catalogus 3029 planten voorkwamen en onder wiens directie de hon derdjarige aloö in 1689 voor het eerst in den' Hortus bloeide; dat hy stilstond by den wereldberoemden Boerhaave, er op wees hoe tydens Van Royens bestuur het Katryne klooster afgebroken en de tuin vergroot werd dat Linnaeus' naam ook werd verbonden aan den Leidschen Hortus, welke daardoor mede zeer in aanzien steeg, en hoe tydens Brug- man8, een man van invloed, de zoogen. buitentuin by den Hortus kwam, om ten slotte, na iets gezegd te hebben omtrent Von Esenbeck en prof. Reinwardt, te komen tot op den nieuweren en op onzen tyd. Terwyi de straks genoemde beelden, waar onder prachtige planten, kykjes op en in de acht kassen een zeer onvoldoend aantal, volgens spr., die twintig niet te veel zou vinden schoone punten in den Hortus, ge zichten op de omgeving van den tuin, enz., te veel om hier op te noemen, achtereenvol gens worden aanschouwd, gaf spr. Inlichtingen omtrent hetgeen te zien werd gegeven. De Victoria Regia 0. a., die dezen zomer, wegens reparatie der kas, niet bloeien zal, hare kas en andere kassen met haren inhoud, werden be sproken en er werd ook gewezen op dewen- scheiykheid van uitbreiding van den tuin; zeer noodig, al wordt er geen leven over gemaakt. De Sterrenwacht, welker oprichting ten koste van een deel van den tuiu plaats vond, hoe schoon van bouw misschien dan ook, moest het ontgelden en noemde spr. een doom in zyn oog. Toen de serie beelden bekeken was en het gaslicht zyne rechten herkregen had - ge durende het vertoonen der beeluen toch mocht het zyn glans niet verspreiden, voor een ver slaggever soms lastig spoorde de heer Witte aan om alles rechtstreeks in den Hortus te komen waarnemen. De tuin is een bezoek waardvooral des zomersmen heeft er vryen toegang. Vooral ook den zoogen. minderen man zou spreker er zoo gaarne möór zien; hy óók kan daar veel leeren en genietenvan den tuin kan ontwikkeling uitgaan; hy moet bydragen tot de volksbeschaving. Elkeen is er welkom en iedereen, niemand uitgezonderd, wordt met voorkomendheid behandeld. Een gelukkig verschynsel noemde spr. het toe nemend bezoek aan den Hortus, waarvan thans aanteekening wordt gehouden. Tevens wees spr. er nog op dat het nemen der Hortus- photographieên niet beschouwd moet worden als eeno soort van lief hebberydat is integen deel van groote beteekenis voor het nageslacht, dat daaruit in verband met den bygehouden, plattegronden den toestand van den Hortus, zooals hy thans is, zal kuonen afleiden. De heer Schretlen sloot de vergadering en beloofde onder vier oogen den heer Witte harteiyk te zullen danken voor hetgeen hy dezon avond weer voor de afdeeling had gedaan, in aansluiting met het applaus der hoordores8en on hoorders. Na afloop der vergadering werd den heer Witte die dank dan ook gebracht en hem tevens aangeboden een fraai en paseend album (vervaardigd op de bindery van den heer Labree alhier), om daarin de vele photo graphieön van den hem zoo dierbaren Hortus te kunnen verzamelen en bewaren. De heer Witte aanvaardde dit geschenk, voor hem van groote waarde, mot ingenomenheid. Tentoonstelling Toorop. II. „Vertrek van eene bomschuit" is eene merk waardige teekening. Hier worstelt de lyn nog met de kleurja, oppervlakkig gezien, is deze laatste overheerschend. Mooi weergegeven is het zwoegen der visschers tegen het onstuimig geweld der zee, in groote golven ploffend tegen de logge, zwaar te regeeren schuit. Hoo juist karakteriseert de lyn den inspanning van het geheele lichaam eischonden dageiyk- schen arbeid dier mannen. Welk eene tegenstelling mot „Melancholie". Hier werd in mooi volgehouden fijn gryze en paarse tonen belichaamd de volkomen, uolFe rust van een vegeteerend dorpsleven, van onbewust lyden, in die bleeke, zwaar leunende visschersvrouw met den stompen trek van werktuigiyk zwoegen op 't gelaat, in de droo- merig kalme omgeving. Maar ver van deze aardscho bekommer nissen buigt zich eeno etherische gestalte over het orgelklavier, in volkomoD, zioivolle over gave; de teere vingers gJjjden ovir de toets'n en in de geheimzinnige schen ering ruiscl.t door de kerkgewelven een lied van vergan.ke- ïykhoid en hooger leven. „Na do werkstaking" en „Donkere wolken brengen ons weer tot de droeve workelyk- heid. In bet koude ochtendlicht dragen mannen het ïyk van een hunner makkers, slachtoffer

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1