Burgerlijke Stand. is ook onderzocht en een der sprekers zeide, dat men de vreemdelingen uit Fransche huizen moest verjagen. Een ander zeide daarentegen, dat men de vreemde bedienden moest te hulp roepen, om hunne eischen te steunen. Te Bath is eene 6 0-jarige weduwe van goeden huize getrouwd met een 30-jarig koetsier van een omnibus 1 Een dolle hond in het salon.— Te Enyiczke (Hongarije) overkwam dezer dagen der grafelijke familie Zichy een vree- selijk ongeluk. Graaf Jacob Zichy kwam eenige dagen geleden zijn zusters, den gravin nen Clara en Martha Zichy, een bezoek brengen en speelde in het salon met een grooten Newfoundlander hond. Plotseling sprong het dier naar den graaf toe en ver scheurde hem beide handen. Daarna wierp het woedende dier zich op de beide gravinnen en verwondde haar eveneens. Dadelijk werd de hond in het salon neergeschoten; bij on derzoeking van het lijk bleek hij dol geweest te zijn. De wonden der op zulk eene vree- aelijke wyze verminkten werden uitgebrand en de graaf begaf zich nog denzelfden dag met zijne beide zusters naar professor Pasteur, te Parijs. Te Parijs wordt voor een parti- oulier in de Rue Muller een huis gebouwd van verscheidene verdiepingen hoog, zonder trappen of een lift. Het ongelooflijke wordt op deze wijze verklaardDe Rue Muller heeft namelijk eene steile helling; het huis zal een zeer langen voorgevel hebben, loopende tot aan den hoek van de Rue Lamarck. Naar mate nu do straat rijst, rijst ook het grond vlak der verdiepingen mede; zoodoende kan men ineens van de straat op de vijfde ver dieping komen. De bende roovers, die sedert eenigen tijd de provincie Cadix onveilig maakte en vooral huishield in den omtrek van Benaocar, is na een dapperen tegenweer, waarbij baar aanvoerder sneuvelde, den gendarmen in handen gevallen. De roovers zullen waar schijnlijk voor een krijgsraad terechtstaan. Te Warscüau is de Homelschouw- burg geheel afgebrand. De brand ontstond tegen 8 uren in de coulissen op het oogen- blik, dat men het tweede bedrijf van „Mignon" zou beginnen en de zaal dus vol toeschouwers was. Gelukkig werden er geen menschon in het gedrang gedood, wegens het krachtig op treden en de koelbloedigheid van den com missaris van politie, die, toen hy zag, dat er osne paniek ontstond, dreigde allen te doen neerschieten, die te snel het brandende ge bouw wilden verlaten; hierdoor kon de ont ruiming geleidolijk plaats hebben. Van het gebouw is niets dan een puinhoop over; de sohade bedraagt ongeveer 350,000 franken. Nieuwe N o o r d p o o 1-expeditie. Noorscbe bladen melden dat 4 groote Ameri- kaansche dagbladen een stoomschip uitrusten, om daarmede eene rois naar het boogo Noorden te ondernomen, met het doel dr. Nansen met de „Fram" te zoeken. Het plan is om koers te zetten naar Frans-Jozefs-Land en van daar zoo ver als mogelijk is met het schip in de Poolzee door te dringen. Zoodra het schip aan het vaste ijs komt, zal de tocht verder met sleden en honden worden voortgezet. Voor eene eventueele overwintering zal een huis en voor de sledetocbten zullen 40 honden worden medegenomen. Zoodra Nansens schip, de „Fram", is gevonden, keert men terug. Landelijke onschuld. Te Pesth verscheen dezer dagen aan het paleis eene oude boerin, die eene lange reis had onder nomen om den Keizer-Koning gratie te vragen voor haren zoon. Om Z. M. over te halen, had ay een met de meeste zorg vetgemest speen- varkentje meegebracht. Met veel moeite werd haar beduid dat zy haar beestje niet mocht meenemen ter audiOntie. Keizer Frans Jozef, die de geschiedenis had gehoord, ontving het cudje zeer vriendelijk en beloofde zijn best te zullen doen. Maar het varken moest zy weer mconemen. KOLONIËN. BATAVIA, 2 3 Januari. Het overleg met den Resident van Bali en Lombok, zoo meldt het „Bat. Hbld." omtrent de vraag of de Gouverneur-Generaal in de geschillen tusschen het Lomboksche bestuur an de Sas6aksche bevolking bemiddelond zou optreden, heeft den landvoogd geleid tot het schrijven van een brief aan het Lomboksche bestuur. Toen echter de met de overbrenging van den brief belaste controleur ter reede van Ampenan was aangekomen, werd hem namens de vorsten medegedeeld, dat zij hom op dat eogenblik nog niet konden ontvangen, omdat de onlusten zich tot in de onmiddellijke nabij heid van Boger (de gebruikelijke verblijfplaats der gouvemement8-ambtenaren hadden) uitge breid, weshalve zij hem in overweging gaven naar Boeleleng terug te keeren, alwaar hem, zoodra tegen zijne ontvangst geen bezwaren meer bestonden, schriftelijk daarvan kennis gegeven zou worden. Tot dusver is de brief van den Gouverneur- Generaal aan het Lomboksche bestuur nog niet tor hand gesteld en heeft de radja nog niets van zich doen hooren. De menschen daar ginds hebben het vertrouwen verloren niet alleen in onze eerlijkheid, maar ook in onze macht. Door don Goavcrnoor-Gooeraal van Ned.-Indië zijn do rolgendo beschikkingen genomen: Civiel Department. Ontslagen: Eervol nit 'elands dienst do klerk ter griffie van don landraad ♦e Pontlanak (WeotorafViooling van Borneo) J. J. Bodmor, met bepaling, dat hot ontslag wordt ge rekend to >tjn loKogaan op 18 April 1898. Benoemd: Tot lid ven don landraad te Medan (Ooetkuet van Sumatra) K. A. Van der Hart, kapitoln der infanterie; J. Th. Poneo, inepeotonr der Del maatschappij: F. Kehding, koopman, en J. Brandts, partionlier aldaar; tot lsten substituut-griffier tij den Baad van Justitie to Bemarang, Mr. F. B. Simon van Leeuwen, thans ter beschikking van den president van den Raad van Justitie to Makasser. Tijdelijk gesteld: Met ingang van 1 Januari 1894 ter beschikking van den president van den Raad van Justitie te Makasser, ten einde met grif fiorswerkzaamhedon bij dat ooilege te word-n bolaet, Mr. H. J. Mitthes, laatst buitengewoon lid van dat college; tor beschikking van den resident vaa Mr dura, ten oindo onder de leiding van dien hoofd ambtenaar werkzaam to zijn in het belang van de in dat gewest te nemen proef met de exploitatie van het opiummiddel in eigen beheer, de controleur der 2de kl. bij het BinDeulaudsch Bestuur op Java en Madura E. F. Joohim, met bepaling, dat hij bij zijn kader zal worden gevoerd k la suite. Verlongd: Mot zes maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn de tormijn, gedurende welken de lste sobstituut-griffier bij het hooggerechts hof Mr. W. A. Do Laat de Kantor is benoemd tot buitengewoon voorzitter van don landraad te BaDg- kal&n (Madura) en do ambtenaar E. E. K&ilola is gesteld ter beeclnkkiug van bovengenoemdeB voor zitter, om met gTiffierswerkzaamhoden bij die recht bank te worden belast. Boooemd: Tot substituut-officier van justitie bij den Raad van Justitie to Padang (Sumatra's Westkust) de leto substituut-griffier bij den Raad van Justitie te Batavia Mr. W. Souneveld. Ontslagen: Eervol nit 'slands dienst, de ge wezen klerken bij het departement van flcanciên G. Hcineman en W. J. Eilbraoht; bij het vendu kantoor te Batavia, G. G. Jacobs en H. Lutgert, op het bureau van het bestuur ov«.r hot woduwen- en weezenfonds van burgerlijke ambtenaren in Neder- landeoh-Indió 8. W. Vorduyn Lunel en J. A. N. Leidolmeijer; bij de directie dor middelen en domeinen W. J. T. Zellerer, en bij den ontvanger der in- en uitvoer rechten on acoijnzen te Batavia, L. K. Fokkens; te Tjeringin (Bantam) J. P. W. Eben en de gewezen opziener bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen O. J. Kiemeney; wegens introkking zijner betrek king eervol daaruit: de eohoat voor do politio te Grissee (8oerabaia) J. E. A. Woolk. Benoomd: Tot tijdelijken lsten waterschout ter hoofdplaats Soerabaia de waterschout te dier plaatse J. JaDSson; tot watcreohout ter hoofdplaats Soerabaia J. E. A. Woelk voornoemd. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 'slands dienst, wegens volbrachten diensttijd, de schout voor do politie te Weltevreden (Batavia) A. F. W. Kleiat. Benoemd: Tot sohont voor de politie te Wel tevreden do onderschout voor de politie in do roei- dontle Batavia A. W. V. Hinne; tot ondersohout voor de politie in de residentie Batavia, de schout voor de politie in de residentio Pasoeroean A. G. Calmer; tot translatenr voor do Russische, Pool- eche en Hoogduitsche talen te Batavia Oh. E. O. Drège. Onthoven: Op verzoek eorvol van do waar neming van den civiel geneeskundigen dienst en het opzioht over do vaccine in de afdeolingen Ngrowo en Trenggalek (Kedirio) J. B. Van Deventer. Belast: Met de waarneming van den civiel ge neeskundigen dienst cn het opzioht over de vacoine in do afdeeÜDgen Ngrowo en Tronggalek, do gewezen civiele geneesheer to Blitar (Kediri) F. Walter. Department van Oorlog. Verleend: Een Jaar vorlof uaarjEuropa, wegens langdurigen dienbt, aan den kapitein der artillerie J. A. Van Oapelle. Goplaatst: Bjj den gewest, en plaatsol. genio- dienst van Sum. Westkust te Padang do 2de luit. der genie, bestemd voor den dienst h. t. 1. J. Tirion. Ingetrokken: De overplaatsing bjj do troepen- maoht to Atjeh van den kapitein der infanterie te Magelang G. J. H. Bruyois. Overgeplaatst: By de troepenmacht te Atjeh t. n. i. do kapitein bij het Sdo depot bataljon te Malang P. A. Broxby de troepenmaoht te Atjeh t. n. i. do lste luit. by het lste depot. bat. to Meeeter-Cornells B. M. Goolinge. Geplaatst: Bjj aankomst b(j het garnlz. bat. der Zuidor- on Oostorafdeeling van Borneo de kapi tein dor iDf. van vorlof uit Nederland teruggekeerd J. A. W. Weurtmann. Ontslagou: Eorvol uit 'slands dienst, do ge- wozen burgerlyk sobryvor 6do klasso bij do militaire administratie W. Loudt. Bovordord: Bjj het wapon der infanterie tot majoor do kapitein P. J. A. Van Neer; tot kapi tein do lsto luitenants O. J. Vau Dort; J. F. Ver sluis (met verlof in Noderland); G. W. L. Hollon- bach; A. J. H. Van Genns cn J. A. L. Do Jeer; tot lston luitenant de 2de luitenant G. J. Verstoge, mot bepaling, dat de kapitein A. J. H. Van Geuna ook in zyn nieuwen rang in zyoo tegenwoordige betrekking als adjunct by den gowestelykon staf io de 2de militaire afdeeling op Java gebaodbaafd cn la suite van zyn wapen govoord blyfi, tot kapitein by bet wapen der infantcrio do lete luit. H. J. Matthce. INGEZONDEN. Mijnheer dc Redacteur! Toen ik het maandverslag over de vleesch- keuring voor eenige dagen in Uw blad las, dacht ik: onder die vele afvallen, welke afge keurd waren, is er ook een by van een beest, 'twelk my toebehoord bad. U zal my wel willen toestaan door middel van Uw blad het een en ander mede te deelen. In het laatst der vorige maand vorkocht ik eene koe aan een slager uit Leiden; alras had ik den kooper by my met de tyding, dat het beest niet vry was vau de zoozeer ge vreesde Parelziekte. Oniniddeliyk begaf ik my naar de plaats, waar het beest hing. Aldaar gekomen, waren er een paar mannen bezig met het onderzoek om te constateeren of er ook Parels in het vleesch aanwezig waren. Terwyi die heeren zoo bezig waren, dacht ik wat wordt er toch lichtvaardig met deze zoo ernstige zaak omgesprongen, want torwyi eenerzyds (volgens de geleerden) de volksge zondheid op het spel staat, wordt or ander- zyds voor duizenden guldens vernietigd. En dat deze zoo hoogst gewichtige zaak zoo maar aan twee gewone burgers wordt over gelaten, zie, M. de R., dit kwam my onver klaarbaar voor. My dunkt, by zulke gevallen moest de beslissing uitsluitend bi} den daartoe aangestelden veearts berusten. Maar omdat ik niet in Uwe gemeente woon, had ik hier mindor mee te maken. Maar wat voor my wel belangryk was, is het volgende Art. 1540 B. W. geeft aan den kooper het recht, om het gekochte beest, wanneer het, ten gevolge van onzichtbaar gebrek, niet aan de eischon, door den kooper gesteld, voldoet, aan den vorkooper terug te geven, of schade vergoeding te vorderen. In dit geval kwam ik nu, doordien genoemde heeren oordeeldon dat het vleesch voor de consumenten minder geschikt was, en het beest werd van alle zyden gestempeld „Parelziekte hard Rooken" en het vet en de verdere inboel moesten wor den vernietigd. Door deze daad was myn lot natuuriyk beslist en moest lk öf het beest terugnemen, óf my onderwerpen aan een zeer hoogen eisch van schadevergoeding. Beeloot ik tot het eerete, dan mocht lk zoowel het beest als den geheelen inboel naar buiten vervoeren; besloot ik tot het laatste, dan moeet de afval, benevens het vet, (hiervan was ongeveer 60 pond) worden vernietigd, en aangezien ik maar niet begrypen kon welk verband er bestond tusschen het gebruik van het vleesch en het vernietigen van den afval, besloot ik den ge stelden eisch van schadevergoeding in te wil ligen, in de vaste overtuiging, dat ik, na eene bespreking met de keurmeesters, wel vryheid zou krygen, om ten minste het vet mede te mogen nemen, maar hoe ik ook praatte, het hielp my niets. U begrypt, Mynheer de Redacteur, dat my dit zeer tegenviel, en daarom zou ik van iemand, die met de wetten op de keuring van vleesch wel op de hoogte zal zyn, door middel van Uw blad deze vraag wel gaarne willen beantwoord zien, nl.wat de reden is dat. ingeval het geslachte beest in de stad biyft, het vet en de afval moeten worden vernietigd, terwyl, wanneer de slager het geslachte niet wil houden, zoowel het beest als de geheele inboel naar buiten mag worden vervoerd. Hiermede zal men my en vele belangheb bende veehouders zeer verplichten. Leiderdorp, A. Van Leedwen, 31 Januari 1894. Landbouwer. HAARLEMMERMEER. Geboren: Johanna Jacobs, D. van T. Vertuin en M. Van den Rroek. Margaretha Henriette, D. van D. Heldor en T. Zeekant. Arie, Z. van J. C. Biesheuvel en J. Doekes. Antonia, D. van A. Groenenberg en M. De Graaf. Cornelia, Z. van A. Kraak en A. Van Dyk. Ondertrouwd: J. Klomp wednr. en T. Boa. G. v. d. Valk en A. Do Wit. Gehuwd: B. P. v. d. Ban, wednr., met A. Van der Kerk, wed. D. Vriesman met W. D.Van Raam. Overleden: Leua De Kraav 70 j., gehuwd met A. Schouten. Jacob 1 j. Z. van A. Doets cn A. Levering. C'ornelis Uijsbertus 5 m. Z. van L. Bunt, overl. en H. De JoDg. Eefje 13 d. D. van W. Van Wijk en T. Stapel. Klazina 14 j. D. van G. Boom ep K. Van Kempen. Levenloos geboren: Kind van N. Den Ouden en G. Van Egraond. LISSE. Gehuwd: Hendrik Garritsen en Johanna Van Rossen. Johannes Meyer en Johanna Nulkens. Geboren: Christianr Nicolaas, Z. van M. Van der Eist en C. Groenendijk. Petronella, D. van J. Van Kestoren en C. Zuidewijk. Alida Maria, D. van J. Bakker en A. Vrijbnrg. Overleden: Maria Helena Kuiten, echtg. van P. Van der Zon 38 j. Nicolaas Johannes Zoet, echtg. van J. Van Gerven 26 j. Johanna Van der Voort, 10 m. OEGSTGEEST. Geboren: Isaac, Z. van J. Leemans en P. J. Van Giizon. Willem Frederik, Z. van G. Brands en J. Tasseur. Jacoba Maria, D. van T. J. v. Rijswijk en J. A^Van de Giozen. Meindert, Z. van H. v. Zoelen en^-Siljee. Neeltje, D. van J. Vianen en A. v. d. ïioscb. Honderik, Z. van J. Lina en G. H. v. Daalen. Overleden: N. Vianen 15 uur. G. Bos 56 j., ongehuwd. VOORSCHOTEN: Geboren: Arie Antonie, Z. van A. A. Hoogteiling, ovorleden, en M. Van Leeuwen. Valsche Bankbiljetten. Het staat thans vast, dat voor een bedrag van f 300,000 aan valsch bankpapier gefabri coerd is. In den koffer te Utrecht was aan wezig 216,000. Deze koffer werd, zooals reeds vermeld werd, in de garderobe van het station van het Staatsspoor aldaar aangetroffen. Hy was daar neergezet door een onbekende. Deze persoon is nog niet ontdekt, maar dit doet minder ter zake, daar Krausse de vervaardiger van de biljetten den kof fer reeds als zyn eigendom herkend heeft. Krausse kende wel de hoofdagenten van de „Onderneming", maar dat (geiyk geble ken is) dezen weder sub-agenten aangesteld hadden, wist hy niet. Het zal dus een van deze laatsten geweest zyn, die den koffer te Utrecht heeft doen belanden. Behalve deze vóór het in-circulatie-gaan geredde 216,000 zyn, geiyk men zich her innert, ook nog eenige pakketten valsche biljetten te Amsterdam op straat gevonden. Bovendien zyn er in de privaten van eon café in de Kalverstraat gevonden, zoodat het aantal in omloop gebrachte biljetten in zekeren zin beperkt is. Niettemin zyn er behalve die in Leiden en Den Haag, ook nog ontdekt in Rotterdam, Brussel en Parys. 't Is trouwens geen wonder, want de biljetten zyn zoo allerbedrieglykst nagemaakt, dat de beambten van de Neder- landsche Bank moeite hebben ze van echte te onderscheiden. Ook de flrma Enschedé, in Haarlem, die, geiyk men weet, de biljetten voor de Neder- landsche Bank drukt, heeft verklaard dat haar nog nooit zulk een goed gelukt vervalscht bankpapier onder de oogen was gekomen. Het blykt hoe langer zoo meer, dat Krausse zyn atelier op de Heerenmarkt te Amsterdam met geen andere bedoeling heeft opgericht dan om er valsch bankpapier te vervaardigen. Sedert een halfjaar was hy met de voorbe reidende maatregelen begonnen en toen die achter den rug waren, ving nu vier weken geleden het eigenlyke vervaardigen aan. Om daarin geheel vry spel te hebben, heeft hy zyn eenigen bediende vier weken vryaf gegeven met behoud van salaris. Hy gaf voor dat er niet gewerkt kon wor den omdat de waterleiding bevroren was, doch door de justitie kan geconstateerd worden, dat die leiding geen enkel oogenblik verstoord is geweest. Van de acht gearresteerden zyn thans de hoofdpersonen in hechtenis, maar het laat zich aanzien dat nog meerdere arrestatlén zullen volgen. Het pleit zeker voor het taotvol optreden van de justitie, merkt het „N. v. d. D." terecht op, dat men binnen den tyd van eene week reeds zoover gevorderd is, want het staat vaat, dat de eerste biljetten Maandag jl. te Leiden zyn uitgegeven. Reeds dien dag, men herinnert het rich, werd ook de eerste medepliohtigefRempt) gevat. Het eerste valsche bankbiljet, dat te Amster dam werd ontdekt, werd door eene dienstbode van zekere inrichting op het Rokin ter wisseling aangeboden in het bekende wisselkantoor van Johannes Krümer Co. op den Vygendam tegenover het Kommandantshuis. De chef van de firma bemerkte onmiddellijk dat het biljet niet geheel in orde was. Hy bekeek het eens nader en kreeg spoedig zekerheid, zoodat hy onmiddeliyk de politie telephoneerde. By onderzoek bleek, dat de personen die het biljet in de bedoelde inrichting hadden uitgegeven, daar goede bekenden waren, zoodat de politie hen spoedig op het spoor was. Toen volgden het was Donderdag de eerste arrestaties daar ter stede. Nader wordt medegedeeld, dat de koffer op de volgende manier in het station te Utrecht is beland: Krause moet nameiyk vroeger by eene zekere juffrouw Boelaert op de Achtergracht te Am sterdam aan huis verkeerd hebben en van deze destyds 4000 geleend hebben om in „zyne zaak te steken". Nu zou Krausse den bedoelden koffer, toen hy wist dat de zaak ontdekt was by de genoemde juffrouw hebben doen bezor gen met de opdracht dezen te Utrecht in de garderobe aan het station af te geven en achter te laten. Door bemiddeling eener vriendin geschiedde dit. Deze manoeuvre schynt dus alleen te hebben moeten dienen om de lastige bewyzen van schuld uit den weg te ruimen en opsporing der herkomst zoo goed als onmo- geiyk to maken. Geiyk men echter weet, is ook deze toeleg mislukt. Voor belanghebbenden zyn aan het hoofd- buroau van politie te Amsterdam, afdeeling recherche, kamer No. 14, Maandag en Dinsdag, van '8 morgens 10 tot des namiddags 3 uren van valschheid verdachte en in beslag genomen bankbiljetten te bezichtigen. Zaterdag werden gearresteerd de kastelein A. Keese, wonende N. Z. Kolk, hoek 26 te Amsterdam, en de makelaar in roerende en onroerende goederen B. Sinnigo, Singel 522 aldaar. Eerstgenoemde heeft in het manufacturen- magazyn van den heer Beausar een valsch biljet van 300 gepresenteerd. De laatste, zeer bevriend met Krausse, heeft insgeiyks aan de verspreiding der biljetten medegewerkt. Uit Haarlem bericht men nog, dat het onder zoek in de clichés, welke vroeger aan Thum hebben toebehoord, tot niets heeft geleid. De by hem gevonden biljetten zyn echt gebleken. Het „Nbl. v. Nederl." deelt nog mede, dat door den heer Batelt voor ruim 2'/a t°n aan valsche bankbiljetten is in beslag genomen. Nader verneemt de „Tel." dat gisteren aan de Nederlandsche Bank een valsch bankbiljet van ƒ100 en aan de Associatie-cassa een van ƒ300 werd aangeboden. Verschillende bankinstellingen hebben hun kantoorloopers medegedeeld, dat de schade, veroorzaakt door ontvangst van valsche bank biljetten, op hen zal worden verhaald, te meer, daar deze zoo gemakkolyk zyn te onder scheiden. De valsche bankbiljetten zyn aan alle vier kanten afgesnedende echte aan drie kanten geschept en slechts aan óéne zyde afgesneden. Zaterdag-avond is door den officier van justitie te Haarlem ook aangehouden in zyne woning aan de Gedempte Oudegracht <je vee handelaar B. G., verdacht van medeplichtigheid aan het uitgeven en verspreiden van valsche bankbiljetten. B. G. staat als ryk man bekend. De huiszoeking heeft vooralsnog niets opge leverd, maar wordt voortgezet, Aan het „Vad." ontleenden wy de herin nering, dat eenige jaren geleden in Frankryk, toen er '■i'j jlten van 600 fr. waren nagemaakt, na uering der Bank om ze in te trekken, deze daartoe werd genoodzaakt, doordat het publiek ze niet meer in ontvangst wilde nemen. Het „Hbl." schryft naar aanleiding daarvan: „Zulk een maatregel zou natuuriyk den falsarissen een groot lokaas opleveren, daar velen dan niet meer nauwkeurig op de echt heid zouden toezien. De bank van Frankryk heeft dan ook de intrekking van valsche biljetten spoedig weder geweigerd. „Door den rechter is daar ook beslist dat de Bank volstrekt niet tot intrekking van valsche biljetten gehouden was. „Het vonnis overwoog o. a.: „dat niemand gehouden is, een biljet te be talen dat hy niet heeft geteekend; „dat wel de Bank eene openbare instelling is, opgericht krachtens eene wet, die haar een privilege heeft gegeven, maar dat voor haar toch niet het gewone recht geldt ten opzichte van de schulden die zy aangaat en dat zij daarom niet kan gehouden zyn biljetten te betalen die niet van haar zyn uitgegaan; „dat zy wel het recht heeft gekregen biljetten aan toonder uit te geven, maar dat deze geen gedwongen koers hebbendat de omloop daar van geheel op goed vertrouwen steunt en niemand verplicht is tegen zyn zin bankbiljetten aan te nemen; en dat zelfs al wilde men bankbiljetten op één lyn stellen met geld, daar uit evenmin hare verplichting volgt om valsche biljetten uit te betalen, als men eenryksont- vanger zou kunnen dwingen een valsch geld stuk aan te nemen; „dat, zoo de Bank in enkele gevallen som mige als valsch erkende stukken toch heeft betaald, zy dit vry willig heeft gedaan en men daaruit geen rechten tegen haar kan ontleenen." „Ook in ons land zou, in geval van een proces, wel aldus worden geoordeeld." In het „Zondagsblad vac de Kleine Oomrant van Rotterdam" komt een artikel voor van de hand des heeren S. B., waarin dese. na zeer uitvoerig te hebben medegedeeld hoe het watermerk in de echte bankbiljetten wordt geperst, een middel aangeeft, om zich te over tuigen of zich in een bankbiljet al dan niet een watermerk bevindt. Men dompelt het biljet in lauw warm wateft hale het er weder uit en ziet er dan doorheeri; Het watermerk zal dan juist omdat de plaata waar het staat dunner is dan wat er om heer), ligt, zooveel helderder door het warme watQï zyn geworden, dat het zonder eenige moeitè en zeer duidelyk waarneembaar is. Gesteld nu eens, dat een vervalscher een kunstmatig watermerk door inpersing in zyne valsche biljetten heeft aangebracht en dat men zulk een biljet aan de genoemde proef ondel» werpt, dan zal het water, in plaats van he| watermerk helderder te maken zooals by e$l echt watermerk, omgekeerd werken en a$ plaats waar het papier, door persing kunst matig werd verdund, weder doen uitzetten en het kunstmatige watermerk doen ver» dwynen, waarschyniyk niet geheel en al, maar in elk geval, minder helder, minder duidelyk doen worden. Bevindt zich in 't geheel geen watermerk in het vervalschte bankbiljet, dan wyst de proef ook dit uit. Zooals onze lezers zien, is deze proef voor alle mogelyke omstandigheden afdoende. De proef is gemakkeiyk genoeg, kost nie<£, zelfs byna geen tyd, en is van groot belang vooral voor hen, die niet met een oogopslag kunnen zien of een watermerk in het papier echt is, dan wel op kunstmatige wjjze aanga- bracht. Het „Hbl." verneemt dat te Amsterdam nog twee handlangers, een man en eene vrouw, zyn gearresteerd, zoodat thans acht personen voor deze zaak in hechtenis zyn. Uit Utrecht meldt men dat ook daar naar medeplichtigen wordt gezocht. Naar het blad verder verneemt, heeft de hoofdagent van de „Münchener Löwenbrau Compagnie," die door de justitie in arrest is genomen, bekend, dat ook hy by de zaak der valsche bankbiljetten is betrokken geweeet. BUITENLAND. Frankryk. President Carnot heeft een aanval van rheu- matiek en moet zyne kamer houden. De president is dus verhinderd den ve»» dediger van Vaillant, advocaat Labory, te ontvangen. Of het gerucht waar is, dat de president den veroordeelden anarchist de dood» straf zal kwytschelden, is dus nog onzeker» De heeren Dupuy en Férier laten het bericht tegenspreken, dat zy by president Carnot hun invloed ten gunste van Vaillant hebben aan gewend. Volgens den Paryschen correspondent van de „Etoile beige" zal de terechtstelling van Vaillant, zoo zy plaats heeft, niet vóór het einde dezer week geschieden. Men verzekert ook van andere zyde dat Carnot wel geneigd zou zyn gratie te verleenen, maar dat hy vreest eene belangryko party in de Karnqr te ontstemmen. De meeste Parysche bladen, drongen er op aan, dat de president zich haaste met eene uitspraak betreffende het lot van Vaillant. [Zie de telegrammen.] Te Versailles is eene bom gevonden in het stadhuis, waarover men zich aanvankelyjt zeer ongerust maakte. By onderzoek bleek het echter, dat de bom daar geplaatst was door een jeugdig beambte ter secretarie, die hoopte promotie te maken als belooning voor het vinden en onschadeiyk maken van hefc gevaariyke voorwerp. De arbeidscommissie uit de Kamer ie begonnen met het onderzoek van het voorste) tot het geiykmaken van den arbeidsdag voor alle door de wet beschermde personen (vrou wen, meisjes en kinderen). De wet van 4 November 1892 moet herzien worden. De commissie voor de invoerrechten heeft besloten, met 3 Mei het tegenwoordige invoer recht op meel te verhoogen. Voor de zeilende ladingen, welke vóór 21 November 11. zyp ingescheept, zal het bestaande, niet verlaagde tarief gelden. Dui tschland. De onderhandelingen over eon handelstrac- taat tusschen Duitschland en Rusland zyn afgeloopen en de tekst van het tractaat zal weldra bekend worden. De agrariërs spannen nog alle krachten in om de oppositie er togen te versterken, maar desniettemin is het hoogst waarschyniyk, dat de Ryksdag het zal goed keuren. Dit is minder eeno economische dan eene politieke quaeetie. In stryd met de bewering van Von Bi6marcks bladen, dat Caprivi zich om de goede verstandhouding met Rusland niet bekommert, is het zeker dat sedert hy rykskanselier is, alles werd vermeden wat Rusland ergernis kon geven. Aan de herhaalde bezoeken des keizers in Engeland, welke volgens Von Bismarck het wantrouwen van den Czaar zouden hebben opgewekt, wordt byna in het geheel geen politiek karakter meer toegekend en het ïydt geen twyfel, dat Caprivi door het aanknoopen der onderhande lingen over het handelstractaat veel heeft bygedragen tot de verbetering der politieke verhouding tusschen de twee ryken. Het is ook niet onmogeiyk dat de moeiiyk- heden, waarin Italié op het oogenblik ver keert, voor Duitschland eene toenadering tot Rusland wenschelyker hebben gemaakt. De vrede zou er door worden gebaat, want Frankryk zou er door nog meer dan thans van eene oorlogzuchtige politiek worden weer houden. Zulke overwegingen zullen zelfs sommige

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2