Neerbosch. Te Utrecht vergaderde gisteren de Neer- bo8ch-commis8ie tot vaststelling van haar rapport. De mededeellng van de resultaten, waartoe het onderzoek der commissie heeft geleid, moet wachten op de verschoning van het rapport in druk. Hierop teekent het UD." het volgende aan De commissie sch^nt zich dus niet gerech tigd te achten om, in afwachting dat het rapport verschijnen zal wat blijkens de door de uitgevers rondgezonden inteeken- biljetten tegen einde Februari het geval zal we zen tegemoet te komen aan de verklaarbare en rechtmatige belangstelling van het publiek om eindelijk, na maanden, iets te vernemen omtrent het onderzoek, dat door onpartijdige en betrouwbare personen naar den toestand in Neerbosch is ingesteld. WiJ betreuren dat allermeest om de in de laatste maanden zoo veel besproken instelling zelve, die er het grootste belang by heeft, dat de openbare meening niet langer eenzijdig wordt ingelicht en dat het publiek in staat worde gesteld waarheid van logen en verdichting te onder scheiden. De geheimhouding, die de commissie meent te moeten in acht nemen omtrent haren ar beid, zal niet beletten, dat daarvan toch het een en ander uitlekt, maar dergelijke mede- deelingen, van ter zyde verkregen en waarvan men niet weet, of zij vertrouwen verdienen, kunnen slechts schaden aan den indruk van het rapport by het publiek. Wy kunnen niet verhelen, dat door de geheimzinnigheid, waar mede de commissie haren arbeid nog gedu rende eene gansche maand meent te moeten omgeven, het [openbaar belang niet wordt gediend. Gepasseerdea Maandag-morgen vervoegden zich een tiental jongens der Weesinrichting te Neorbosch aan het politiebureel te Nymegen, te kennen gevende ontevreden te zynoverde vermaning van één hunner. De boleedigde had, naar de „Haarl. Ct." verneemt, eerst met eteenen op eene vrouw geworpen en was daarvoor door den heer Van 'tLindenhout onder handen genomen, waartegen de gooier en zyne makkers protesteerden. De politie bracht de ontevredenen naar de inrichting terug. Te Amsterdam hield gisteravont de .Debatingclub Ontwikkeling zy ons aoel" eene openbare vergadering in „Plancius", waar de heer Ö-. Yan Deth sprak over „weezen- verpleging te Neerbosch". De zaal was niet geheel gevuld, waarschyn- ïyk omdat aan deze byeenkomst slechts zeer weinig publiciteit is gegeven. De heer Van Deth wees er op dat het lang zamerhand gewoonte is geworden, een kind, wiens ouders sterven, te stoppen bier of daar in een gesticht. De verwanten zyn maar biy als die weezen biyven loven. Niemand denkt er aan, hun eene opvoeding te geven als aan andere kinderen. Sedert eeuwen loopen die kinderen nu al in uniform, 't Is eene oude gewoonte, waarschyniyk voordeelig voor de regenten. Tal van menschen zyn boos ge worden op spr., omdat hy die traditie wil ver anderen, omdat hij slecht noemt wat slecht is. Hebben die stumperds het dan slecht, vroegen de oudjes. „Stumperds;" dat woord zegt al genoeg. Die weezea hebben behoefte aan alles, maar vooral aan liefde. Vaders van die wees huizen mogen geen kindoren hebben, zy mogen primo niet kunnen opvoeden, als zy maar discipline hoog houden. Toen spr. kwam aan het diaconie-weeshuis te Amsterdam, gaven ze hem een stuk hout: „Meneer," zeiden zy, .dat heb je altyd noodig by dat rapaille." Een gewezen kapitein werd onlangs benoemd tot directeur van het burgerweeshuis te Am sterdam, een man zonder kinderen, om die herrie te redderen. Den eersten dag ranselde hy er maar op los, en heeft hy het „gewonnen". Zoo voedt men hier weezen op. Zes dagen van de week krygen de kinderen van het diaconie-weeshuis hun buik vol, maar Zondags loopen ze er allemaal haast uit, omdat ze dan maar een hapje eten krygen. Zoo kan spr. nog wei duizend staaltjes noemen. Tot de orde komende, wil hy voor het eerst de vraag eens beantwoorden, wel hon derd maal gedaanvooral door stiohte- ïyko bladen, aangevuurd door duizenden guldens van Van 't Lindenhout: "Wie is Van Deth? Niemand hoeft nog iets op spr. kunnen zeggen, niottegenstrande al die moeite, en dan vervolgt de „Tel." zyn verslag aldus: Op zyn achtste jaar werd spr. door zyn streng-orthodoxe ouders tot dominee bestemd, maar na zyn eindexamen-gymnasium ging hy varen. Tal van rampen troffen hem; eerst verloor hy zyu scherp gezicht; hy moeet het varen opzeggen, en zonder gold moest hy handel dryven voor zyn talryk gezin. Op 16 Mei '90 werd z'n elfjarige zoon door een tram ver pletterd. De directeur van het gasthuis zond zyne vrouw eenvoudig een knecht; de moeder viel en zy stierf aan de gevolgen. Vier kin doren hield hy over, waarvan er twee moesten worden opgevoed. Op aanraden van een schyn- vriend zond hy ze naar don weesvader fin de- siècle, Van 't Lindenhout. Intusschen kreeg hy een baantje aan het Diaconie-weeshuis, voor f 150. Daar vernam hy wie die directeur van Neerbosch waal Maar als arm man was in Nederland geen recht voor hem. Hy durfde niet gaan naar dien officier \an justitie in Arnhem, die daar nog staat en die spr. thans schreef: Na een onder zoek van vyf maanden voud ik nog goen ter men om Van 't Lindenhout te vervolgen. Maar Goddank, ook de officieren van justitie zyn nog niet almachtig. Nu zal spr. recht vragen tegenover dien schurk, dien moordenaar, by het volk. Daarom reist hy nu het land rond. Tien vergaderingen belegde hy reeds, in nog 67 moethy spreken en a. s. Donderdag zal hy ook in Amsterdam weer optreden in „Stroucken" of 't „Paleis voor Volksviyt". Spr. werd doodziek in het Buitengaathuie na veel moeite kreeg hy zyne kindertjes ein- deiyk by zich, gehavend, armoedig en hongerig, zooals spr. dat beschreef. Wonder boven wonder werd spr. beter en toen was het hem niet genoeg zyne twee kinderen te hebben gered. Er waren er nog elfhonderd. Geen van al die groote dames en heeren, die hem hadden willen verpletteren, hadden verwacht, dat weldra zyne eerste bro chure door Nederland zou donderen. Van 't Lindenhout en zyne kliek, die dat roof- en moordhol steunen, dachten dat dat schandaal wel voorby zou gaan, als vuil water door de goot. Maar zoo'n misdaad kan niet bedekt biyven. Nu spr. reist, vertellen zy, dat hy 't doet om er „een slaatje uit te slaan." Spr. wil dat wel toegeven, maar die menschen ver geten, dat hy zich tot nu toe had opgeofferd, door zich in schulden te steken. Reeds is hy flnantiëel gesteund, zoodat hy heel wat heeft kunnen afdoen. Hy heeft ecbter niet te beschikken over de kapitalen van Van 't Lindenhout en zyne vrienden. De quaestie werd een party quae9tie; alléén zal spr. daar tegenover bljjven staan en toch zal hy winnen, omdat hy waarheid spreekt en alle anderen liegen. Nog onlangs verklaarde mevrouw Van 't Lindenhout: „Wy zullen niet vallende groote lui, die ons ondersteunen, hebben daar immers zelfbelang by, zy zullen ons vasthouden." Spr. had nog hoop dat hy zou worden vor- volgd wegens laster I Van 't Lindenhout en z'n vrienden zeggen„De Heere God zal wel wraak nemen." Die bekroonde nietswaardigheid ridder van den Nederlandschen Leeuw, mag vry rondloopen. Daarom moet spr. hem voort helpen, en dat doet hy nu met het lovende woord. Gaan er dan nog stemmen op voor Van 't Lindenhout, dan zal toch zeker het volk roepen„Weg met hem, die onder het masker van godsdienst weezen exploiteerde en mishandelde." Spr. wil niet alleen de belangen verdedigen van de weezen te Neerbosch, neen van alle weezen en misdeelden in Nederland. Een nieuwe wetgeving is noodig, als voedsel voor het bloed. Maar daarvoor moet het politieke leven in ons land worden versterkt, moet het volk worden wakker geschud. In de Kamer werd de begroo ting van justitie behandeld: ieder verwachtte nu toch iets te hooron van Neerbosch. Ieder zweeg, zeifs de heer Ph. De Kanter, lid der com missie van onderzoek, die toch zoo kras rede neerde in zyn orgaan, het „Brielsche Weekblad," en het volk zweeg ook. Diezelfde heer De Kanter vroeg aan spr. en een ander commissielid vroeg hot ook: „Wat moet er gebeuren met die elfhonderd weezen, wanneer Van 't Lin denhout weg moet?" Spr. antwoordde: lo. Van 'tLindenhout is er nu ook zelden, alleen om uit te rusten2o. Van 't Lindenhout kan ook sterven; 3o. de armste kerkgenoot schappen geven nog /VB'sjaars om de kinde ren van moeders borst te scheuren en ze te zenden naar Neerbosch; zy wilden die stichting 30- a 40000 kinderen sterk maken om tal van misdaden te verbergen. Van 't Lindenhout neemt niemand zonder geld; groote sommen worden er betaald. Wanneer men Öio nu geeft aan de arraemoeders of vaders, dan danken die God wanneer zy hun kinderen terugkrygen met wat geld om ze te onderhouden. De Kamer zwygt over het schandaal, maar zy vertegenwoordigt immers niet het volken evenmin de weezen, die haren steun zoo noodig hebben. „God is do vader dor weezen" lezen de arme kinderen overal in het huis, ineenkrim pend van de pynen hunner bloedende wonden hongerend zoekend op den mesthoop naar wat voedsel. „God is een vader der weezen 1" Is dat geen gruwzame spot in zyn mond? Hy kweekt dan ook ongeloof, want ieder, die wordt ontslagen uit die gevangenis, gruwt van dien God, dien de directeur hun predikte. Van 'tLindenhout is de grootste spotter en huiche laar onzer eeuw, de grootste propagandamaker voor 't ongeloof. 't Gaf hem flink. Van den armen hulponder- wyzer te Bloemendaal werd Van 't Lindenhout een der grootste grondbezitters; zyne vrouw, de boeren werkvrouw, behangt zich met fluweel, goud en diamanten, eene vrouw die nog onlangs een mantel kocht van ƒ260. Eene predikantsvrouw vertelde aan spr., dat zy met een vriendin de inrichting bezocht en in het ziekenhuisje kwam. Daar voud zy twee jonge kindertjes van vyf en zes jaar stervende gebonden op twee stoelen. De oudste van 6 jaar kreunde op die harde rustplaats. Toen snauwde een boeren verpleegster haar toe: „Hou toch je bek, een mensch zou er naar van worden." Het j .ngste deed hare natuur- ïyke behoefte en de dame zag het nat loopen over de houten sporten. Toen gaf de vrouw het kind een elag op het bleeke gezichtje en een uur daarna was het kind dood. Den vol genden dag stierf de oudste. Na dat bezoek werd de dame genoodigd in het Paleis van Van 't Lindenhout, waar een ongekend weelderige lunch gereed stond. Intusschen werden 16 jongens afgeranseld, omdat zy den misseiyken kost, „het voedsel", niet konden eten. Daarna ging de directeur met zyne vrouw ryden in de equipage. Toen hy terugkwam, vluchtte een jongen, maar ze hadden hem gepakt en de zoon van meneer had hem af geranseld en in den donkeren kelder gestopt. Hy werd er uitgehaald door Van 't Linden hout en zoo gegeeseld en geschopt op het gelaat en op de borst, totdat hy met een bebloed corpus weer werd gesmeten in dat hol. Daarop weidde spr. nog verder uit over de „gruwelen", die te Neerbosch hadden plaats gehad, en noemde het, volgens het „Hbl.", een „moordhol". De heer Van 't Hooft, lid der Provinciale Staten en wethouder van Haarlem, heeft den toestand persoonlijk on derzocht, wat ten gevolge heeft gehad, dat hy een vader van twee kinderen, die zioh in de weesinrichting bevonden, geraden heeft hen van daar te verwyderen, hetgeen ook geschied is. Spr. beschuldigde den heer Van 't Lin denhout ten slotte van oneeriykheid. Van de gelegenheid tot debat maakte zekere Ringeling gebruik, die zeide twaalf jaren te Neerbosch geweest te zyn; hy was er als „fatsoeniyk mensch" van daan gekomen. Nooit was hy er afgebeuld of mishandeldook over de ziekenverpleging kon hy geen kwaad hooren. Ook mej. Filet nam het voor den heer Van 't Lindenhout op. De volgende spreker was Stellingwerf, die met Ringeling in debat trad over de verple- ging van zieken te Neerbosch, en een lang betoog hield over de „knoeieryen" en „mis daden", die hy beweert dat te Neerbosch plaats hebben. Vervolgens was het woord aan den heer De Bruyn, die als zjjn vermoeden uitsprak dat de vriendjes van <1en heer Van 't Lin denhout, die Van Detn op de vergaderingen komen beatryden, betaald worden. (Toejui chingen). De heer Filet verklaarde de door hem ge plaatste advertentiön zelf betaald te hebben Nadat nog eene zeer verwarde discussie had plaats gehad, werd de vergadering te mid dernacht gesloten. De volgende week zal de heer Van Deth andermaal optreden. Valsche Bankbiljetten. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam verzoekt opsporing, aanhouding en bericht betreffende een onbekend man, vermoe- deiyk Duitscher, 30 a 40 jaren, oogen donker, neus gewoon, knevel donker, gekleed met don kere jas en fantasiehoed, alles nieuw, en in het bezit van eene naaldparapluie. Hy heeft in den avond van 27 Jan. jl. een bankbiljet van/" 100 ia betaling gegeven, hetwelk later bleek valsch te zyn. Het bankbiljet nam hy uit eene zoo genaamde taschportefeuille van dof leder, waar van de binnenzakken eveneens van kleppen waren voorzien. Maandag jl. is ook aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam in ontvangst genomen een valsch bankbiljet van f 300. Men vermoedt, dat dit afkomstig is van een der depothou ders, die Maandag gewooniyk op het post kantoor afrekenen. Ondanks een yverig onder zoek, is mon er niet in kunnen slagen to weten te komen van wien het bankbiljet afkomstig is. Gisteravond is in de garderobe van het station der Staatsspoorwegen te Utrecht op last van don officier van justitie te Amster dam beslag gelegd op een zwarten, tameiyk grooten handkoffer, welke geheel gevuld was met valsche bankbiljetten van ƒ100, ƒ200 en f 300. Te Haarlem is gisteren door don subst.- officier van justitie persoonlyk gevangenge nomen do gefailleerde uitgever R. R. Thum, als verdacht van medeplichtigheid by het uit geven van valsche bankbiljetten. Hy was zeer bevriend met Krausse. Do aangehoudene werd naar Amsterdam overgebracht. De justitie doet huiszoeking. Het biykt meer en meer, dat men te doen heeft met oene soort van maatschappy, welke zich ten doel stolde het op groote schaal ver vaardigen van valsch bankpapier. Reeds is uitgekomen, dat de maatschappy in verschil lende plaatsen van ons land hare vertak kingen had. Krausse was de fabrikant, anderen ver schaften het noodige kapitaal, terwyl som migen zorgden voor de verspreiding van de vervaardigde bankbiljetten. Hierboven is mel ding gemaakt van de arrestatie van den ge- failleerden uitgever Thum, te Haarlem, die op zyn naam de noodige instrumenten uit het buitenland liet komenen van den te Utrecht in beslag genomen koffer, gevuld met valsch bankpapier, en geadresseerd aan iemand, dien het nog niet gelukt is, op te sporen. In den afgeloopen nacht werd verder te Amsterdam in hechtenis genomen de hoofdagent van de Münchener Actiën Gesellschaft „Lüwenbrau" Joseph Frey. Hy werd in zyne woning, War- moesstraat 193, aangehouden. Gelyktydig met hem werd, mede~~aldaar, de hand gelegd op zekeren Th. Arentz, die voornamelyk als verspreider medewerkte. De eerst gearresteerde Rempt is weder uit Den Haag naar Amsterdam overgebracht. Uit verdere verhooren in deze zaak moet gebleken zyn, dat aan de medeplichtigheid van Van Liemt niet getwyfeld wordt. Zoo b.v. moet hy te Amsterdam aan eene vrouw van verdachte zeden een valsch biljet van 300 in betaling gegeven hebben en f 1000 voorschot aan een zincograaf en zou hy her haalde malen in de woning van Rempt in de Oudebrug6teeg te Amsterdam gezien zyn. Omtrent de arrestatie van Thum wordt Dog gemeld, dat hy in hechtenis word genomen, terwyl hy bezig was met verhuizen uit zyne woning, bil op 15 Febr. e. k. moest verlaten Thum was zeer bevriend met den mede gearresteerden Van Liemt en woont te Haar lem aan den Phoenixweg No 1. De man is gehuwd en heeft drie kinderen, en werd alreeds ook ter beschikking gesteld van den officier v. justitie te Amsterdam. In 's maDs woning werden, naar de „Haarl. Ct." mede deelt, bankbiljetten in beslag genomen. Een onderzoek in die woning had gistermiddag aldaar plaats. Het in omloop zyn van valsch bankpapier geeft een inzender in het „Vaderland" aan leiding tot de volgende herinnering en vraag: Enkele jaren geleden waren er valsche biljetten van fr. 500 van de Fransche Bank in omloop, en toen die Bank weigerde ze in te trekken, weigerde het publiek ze in ont vangst te nemen. Het natuurlyk gevolg was, dat ze in massa terugvloeiden en even na tuurlyk was, dat de Bank op haren maatregel terugkwam. Zou 't nu niet verstandig van de Neder- landsche Bank zyn om, evenals hare Fran sche zuster, alle bankbiljetten valsch, of niet valsch, in te trekken? Men meldt aan de „N. R. 0." nader uit Haarlem Omtrent de inhechtenisneming van den van medeplichtigheid aan het uitgeven der valsche bankbiljetten verdachten Thum ia nog bekend geworden, dat de justitie te Amsterdam gisteren de onze verzocht tot deze arrestatie over te gaan. De substituut-officier van justitie, mr. Joh. P. Van Outeren, begaf zich daarop naar Thums woning,) waar hy dezen bezig vond meubelen enz. op te laden. De officier verzocht hem even buiten te komen en deelde hem daar mede, dat hy zyn arrestant was en hem had te volgen. T. voldeed daaraan. In de laan by zyne woning ontmoette hy een zyner dochtertjes, dat zyne hand vatte en vroeg met pa mede te mogen gaan. Het kind liep huppelend mede naar het politiebureau, waar T. werd gevisiteerd. Vervolgens werd hy naar het paleis van justitie overgebracht en daar opgesloten. Mr. v. Outeren begaf zich daarop weder naar Thums woning, die eenzaam is gelegen aan het einde der Phoenixlaan. Aan de zyde van den spoorweg heeft men slechts één raam, de andere zyn alle dichtge metseld. Aan de zyde van de „Phoenix" heeft men voor zich het groote sportterreinin de laan komt zoo goed als nooit iemand, even min als in het aan de vierde zyde gelegen Ripperdaparkhet was alzoo eene verzamel plaats ale geknipt voor personen als Krausse, v. Liemt en den aangehoudene. De huiszoeking duurde van even halfdrie tot 5 uren. Geen hoekje bleef ondoorzocht, en gevonden werden twee bankbiljetten, een van 60, dragende de handteekeningen Quack en Mees, en een van 40 met de handteekeningen De Hoop Scheffer en Pierson. Of die biljetten valsch waren, viel niet dadeiyk te beslissen. De echtgenoote van Thum heeft van de zaak blykba&r niets geweten. Zy schetste Krausse als een door en door slecht persoon, die haar haatte omdat zy haren man steeds tegen hem waarschuwde, en over den sigaren fabrikant Van Liemt liet zy zich eveneens zeer ongunstig uit. Thum en Krausse waren van der jeugd af bekenden. Beiden waren eerst letterzetter in Duitschland en hebben elkaar te Amsterdam teruggezien. Thum had zyn kantoor op de Hee- renmarkt beneden de werkplaats van Krausse. Deze laatste heeft voor eenigen tyd zyne dien sten als meesterknecht aangeboden by de firma Joh. Enschedé al6 drukker van de echte bankbiljetten, en die heeren waren eerst wel geneigd hierop in te gaan, doch veranderden later van plan. Van Liemt heeft een en brief geschreven aan zyne familie, waarin hy haar raadt zich te troosten, daar gedane zaken toch geen keer nemen. Hieruit valt natuurlyk zyne bekente nis af te leiden. De clichés die Thum hier heeft, waren nog niet onderzocht. Dit zou waarschyniyk heden plaats hebben. BUITENLAND. Frankryk. De onttroonde koning van Dahomey heeft eindeiyk zyn schuilplaats verlaten en zich aan de Franschen overgeleverd. In het telegram, waarin generaal Dodds deze tyding aan de Fransche rogeering mede deelde, wordt er nog bygevoegd, dat Behan- zin, zich den 26sten Jan. onvoorwaardeiyk heeft overgegeven. De onttroonde vorst was niet alleen door al zyn aanhangers, maar ook door zyne familieleden verlaten. Vandaar de vrees des konings, dat hy toch eerlang den Franschen in handen zou vallen. Behanzin bevindt zich op het oogenbiik te Gabo, maar zal door generaal Dodds naar Soedan worden gezonden. De gouverneur van Soedan zal dan in overleg met de Fransche regeering moeten beslissen, welk lot den ex- koning zal ten deel vallen. Dui tschland. Keizer Wilhelm heeft nu ook tot den Berlynschen gemeenteraad een schryven ge richt, waarin hy niet alleen zyn dank be tuigt voor de bewyzen van belangstelling, welke de bevolking der hoofdstad by gele genheid van zyn verjaardag betoonde, maar ook zyne ingenomenheid uitspreekt over de ontvangst, welke prins Von Bismarck by zyn bezoek te Beriyn te beurt viel. Intusschen luiden de berichten uit Frie- drichsruhe steeds gunstig. Prins Von Bismarck bevindt zich zeer wel en heeft niet de minste nadeelige gevolgen van zyn uitstapje onder vonden. België. Prinses Joséphine, de 21-jarige dochter van den graaf van Vlaanderen, den broeder van koning Leopold van Belgiö, is verloofd met prins Karei van Hohenzollern. Deze prins is de j ongste zoon van prins Leopold van Hohenzollern, het hoofd van den niet-regeerenden tak der Hohenzollem8, en luitenant by de Pruisische garde-ulanen. De prins is dus de neef van koning Karei van Rumenië. Ten Paieize van den graaf van Vlaanderen had men de verloving nog geheim willen houden tot de aankomst van den prins en het officiéél bericht dienaangaande. Doch nu nu de „Köln. Ztg." de zaak heeft verklapt, kan het bericht niet meer worden tegen gesproken. Prins Karei van Hohenzollern is in gezel schap van den persoonlyken adjudant van den vorst van Hohenzollern, kolonel Von Schilgen, te Brussel aangekomen. In de eerst volgende dagen komt ook de vader van den prins, de Vorst van Hohenzollern, terwyl heden by gelegenheid van het groote Hofbal, de verloving van prins Karei met prinses Joséphine publiek zal worden gemaakt. Zwitserland. De Italiaansche regeering heeft geweigerd gehoor te geven aan het protest der Zwitser- sche rogeering tegen de betaling der in- en uitvoerrechten in specie. Wat betreft het voor stel om het aanhangige geschil aan de be slissing van een scheidsgerecht te onderwer pen, zal de Italiaansche regeering later eon besluit nemen. Rusland. Volgens de berichten, welke uit 3t.-Peters- burg zyn ontvangen, schynt de ziekte van den czaar toch van ernstiger aard te zyn dan in de officiéele bulletins wordt gezegd. Te oordeelen naar de particuliere berichten der Beriyn8che bladen, is er geen sprake van dat de czaar spoedig zal herstellen. Naar men zegt, duurt de ontsteking der long voort, zoo dat de geneesheeren verwachten dat het nog geruimen tyd zal duren, voordat de czaar als hersteld kan worden beschouwd. Daar eene instorting ernstige gevolgen kan hebben, verlangen de geneesheeren dat do czaar, zoodra zyn toestand dit gedoogt, naar het zuiden zal vertrekken, ten einde daar ge- ruimen tyd te vertoeven. Tot dusver gedoogde de toestand van don pationt niet, dat men hemzelven kon raad plegen over de wyze, waarop hy verder wenscht behandeld te worden. Daarentegen meldt een ander bericht dat do keizer reeds zoover hersteld is dathyeeuigen tyd het bed heeft kunnen verlaten en dat bulletins niet meer zullen worden uitgegeven. Ra, ra, wat is dat?l Het „Journal de St.-Pótersbourg" schryft. over Servië: „Men vraagt zich af, welken indruk de gebeurtenissen, die met de grondwet des lands in stryd zyn, op de gemoederen der Serviërs moeten maken. Het onwettig karakter van die gebeurtenissen kan met anders dan een pynlyken indruk maken op allen, die gehoopt hadden, dat een lydperk van orde zou volgen op de schokken, die liet koninkryk heeft doorstaan. Wy moeten nadere berichten afwachten, eer wy een oordeel kunnen uitspreken over den nieu.ven weg, dien do regeering van Servië is opgegaan, en die ons toeschynt voor het land vol gevaren te zyn." Uk St.-Petersburg verneemt <Jc Köln. Ztg.", dat tusschen RusL.nl en Ergrland weldra eene schikking over no I'..imrvlakten zal worden geteekend. Daarby ae veiligheid der Indische grens overeenkomstig liet ver langen der Eng8lsche regeering worden ge waarborgd. Turkije. De Turksohe regeering heeft eindelyk, nu de gezondheidsconferentie te Parys ophanden ie, besloten eenige maatregelen te nemen voor de bedevaartgangers naar Mekka, om het ver spreiden der cholera tegen te gaan. Er zal vooreerst een groot toevluchtsoord gemaakt worden, dat 1000 pelgrims zal kunnen op nemen en waar een ziekonhuis, eene apotheek^ on te mettingst oes tellen, enz., zullen zyn. Er zot eene waterleiding gemaakt worden en het ge bruik uit verdachte waterputten zal verboden' zftn. De uit Indië en Java komende pelgriyaa zullen in de lazaretten te Camaran, Eloussitó en Abu Saïd aan strenge quarantaine ondei.- worpen worden, terwyl tydens de bedevaarten 12 Turksche geneesheeren naar Mekka zultotf worden gezonden. De kosten zullen ten deeid» door den sultan zeiven en ten deele door dd schatkist gedragen worden. De pelgrims zullen eene belastiDg moeten betalen, om de kosten ten deele terug te krygen. Brazilië. De minister van oorlog, generaal De Mourra# heeft zyn ontslag genomen wegens een ge schil met president Peixoto over do vraags of de staat van beleg, welke in de hoofdstad Rio-de Janeiro nog steeds van kracht is, nog moet worden verlengd. Het gerucht is in omloop, dat de com mandant van het transportschip „Etaïpa" (een van de schepen van president Peixoto's nieuwe vloot) in de haven van Bahia gemeene zaak heeft gemaakt met do tegenparty (de opstan delingen) en voornemens is de haven te blok- keeren. Aan het Bureel van het „Leidsch Dagblad" liggen nog brieven, welke zijn ingekomen op de Advertentiön, geplaatst onder Nos. 4, 969 en 911. De belanghebbenden gelieven deze af te halen. DE UITGEVER. ,'W i

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 10