55 De heer E. Tanders, te Hazerswoude, ie benoemd tot onderwijzer aan de school met den BQbel te Bedum. De herziene lyst der stemgerechtigde ingelanden van den Oudendykschen-Polder onder de gemeente Woubrugge, voor het jaar 1894, zal gedurende 14 dagen, van 68 Februari a. s., ter secretarie des polders ter inzage liggen voor ingelanden. By het Kroon-Domein is met ingang van 1 Mei a. 8. aan jonkheer A. W. F. Van Spengler op diens verzoek eervol ontslag verleend als rentmeester van het rentambt Rozendaal en zijn benoemd: o. tot rentmeester van dat rentambt de hoer G. A. M. Groeneveldt, thans 2de rentmeester te 's-Gravenhage, en b. tot 2den rentmeester, jhr. J. P. Hoeufft, te Freiburg. Aan den heer Willy Martens, te 's-Graven hage, is door het Gouvernement van Luxem burg de opdracht verleend om voor de receptie zaal van het Regeeringspaleis te Luxemburg een portret te schilderen van wtflen Z. M. Koning Willem III. De beeltenis, levensgroot te voeten uit, zal Zjjne Majesteit in admiraalsuniform voorstellen. De heer L. S. Croockewit is door de directie der Javasche Bank tot gedelegeerde te Amsterdam benoemd. Te Buitenzorg, op Java, is in 85-jarigen ouderdom overleden de heer J. H. Van Meerten, oud-lid van de Aigemeene Rekenkamer en drager van het Metalen Kruis. De firma J. Odé te Schiedam heeft de artikelen, in de „Schiedamsche Courant" ge wijd aan ds. F. Haver Schmidt na zijn dood en na zjjne begrafenis, en de „In memoriam'8 die in andere couranten verschenen, bijeen verzameld en te zamen laten overdrukken. De welsprekendste woorden, waarmede vrienden en vereerders den alom beminden Haver Schmidt hebben willen huldigen, vindt mon bijeen in dit boekje, dat velen te zfiner ge dachtenis zullen willen bewaren. Het is thans zeker dat de hoer Royaards aan „Het Nederlandsch Tooneel" is verbonden. Volgens een te 's-Gravenhage ontvangen telegram is de assistent-resident van Modjo- kerto, W. H. 8 Van Waning, benoemd tot resident van Tegal. De luit. ter zee der 2de kl. A. F. Gooszen, uit Oost-Indiö in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Do audiëntie van den minister van w., h. en n. zal op 8 dezer niet plaats hebben. In de Staatscourant van 2 dezer is opgenomen een reisrapport van BLr. Ms. schoe ner Zeehond", belast met het politietoezicht op de visschert) in de Noordzee, van 10 tot en met 19 Jan. Jl. Van overtredingen wordt daarin geen melding gemaakt. Tierde lezing in „Pniöl." Zoo er, evenals (rontelooze) aandeelen '.Pniöl", ook aandeelen Pniöl"-lezingen be stonden en indien deze dan op de Amster- damsche Beurs werden verhandeld, zoo zou men by het nasnuffelen der effecten-lyst in de courant, den 2den Februari verschonende, on getwijfeld zien dat zo gerezen zouden zijn; een beredeneerd flnantiöel overzicht zou dan aan het einde der week als oorzaken voor die rfizing aangevende mooie lezing, zonder cijfers en statistieken, van prof. dr. P. J. Muller, van Amsterdam, over „Een bezoek aan Londen en zijne achterbuurten"den gunstigon indruk, daardoor op de vele toehoorders, in teekenaren op de „Pniêl"-lezingen, des avonds van den lsten Februari tewoeggebracht. Hoogst dank baar en voldaan, tot applaudisseeren geneigd, toch verliet men de zaal. Alzoo voor ditmaal de indruk het eerst. En nu de lezing of beter de gezellige voordracht! Na eerst de Engelschen aan ons voorgesteld te hebben als zeer goede monschen in hun eigen land en als vreemde wezens buiten de grenzen daarvan, er op te hebben gewezen dat de Engelschen en vooral de Schotten iets sympathieks voor ons, Hollanders, bezitten, vooral als godsdienstig, zi) het dan ook niet als recht Protestantsch volk, werden we, nadat het gezelschap nog steeds aanwies, in den geest verplaatst naar Londen, dra moer in 't bijzonder op de London-bridge aldaar, met hare groote drukte, vooral des morgens om een uur of acht, in Fleetstreet, enz. Van daar gingen we een paar groote kerken be zoeken, als de reusachtige Sint-Paul en de "Westminster Abdy, de kroningsplaats van Engelands vorsten of vorstinnen, met hare talrijke graven, waar o. a. ook de groote Charles Dickens rust. We woonden een paar godsdienstoefeningen by, zoo byv. eene geleid door den grooton dissenter Spurgoon, den redenaar by uitnemendheid; we worden op morkzaam gemaakt op het Roomscho karak ter van don godsdienst der Episcopale of Engelsche Staatskerk, op de uit dat karakter voortgesproten talryko afscheidingen dier Kerk en op hon, die zoo'n godsdienstoefening by- wonen, waaronder ook van lorgnetteu voorziene fatten. We waren voorts getuigen van hot eigonaardige evangolisoeren op straat met name in Hydo-Paik (grooto weilanden, met boomen omzoomd), brachten een bezoek aan het Vondelingen-hospitaal en namen er kennis van hoe het Heilsleger te Londen werkzaam is en hoe daar de bekeeringen in de open lucht plaats hebben onder een telkens herhaald „the Lord be praised" (de Heer zy geloofd!) van eenige onvermoeide Heilssoldaten. Ook stapten we even het Britsch museum en het Kenaington-museum binnen, zagen dr. Muller op een gunstig oogenblik wippen in den tentoongestelden reiswagen van Napo leon I on daarin evon vertoeven, en volgden hem, steeds trouw in zyn gezelschap blyvend en door ons wandelen de banken in „Pniöl" zoowaar niet voelend, naar Trafalgar-Square, stonden daar o. a. stil by de hooge Nelson- zuil, om later het beroemde Wassenbeelden spel van madame Tussot, veel grooter dan Amsterdams Panopticum, en daarvan in 't bij zonder de „chamber of horrors" (gruwelkamer) mot een bezoek te vereeren. Wy stonden voorts aan de Theems, ontwaarden Green wich, Richmond en Windsor, maar mochten als vreemdelingen het Parlementsgebouw niet binnen, uit vrees voorbommen. Koningin Victoria en haar hofstoet met een paar Indische prinsen er by en ook don prins van Wales hadden we het voorrecht op onzen weg te ontmoeten, of liever, van den laatsten gesprokenwe vingen hem op en lachten om de aardigheid, ons door den Spr. terloops meegedeeld, betreffende de overeenkomst tus- schen den prins van Wales en eene parapluie, welke daarin bestaat, dat beiden wait (wach ten) „to reign". (Het Engelsche „reign" of regoeren en „rain" of regenen heeft dezelfde uitspraak). We letten op de weldra af te leggen roode rokken der militairen en zelfs, wel wat ondeu gend voor de heeren onder ons, op de mode der dames, wier gepoederde gezichtjes, met mouches er op, onze aandacht vooral trokken. Daarop werd ons gewezen op het ryko van het West-End en op het arme van het East- End, op de groote tegenstellingen in Londen high-life en plebsrykdom en armoedegods dienst en ongeloof; en we stonden even stil by de vraag: wat zal er gebeuren, als het komt tot eene botsing tusschen deze contras ten? Aan wie dèn de zege? De Jodenbuurt werden we ook al binnen geleid, al was het dan ook zonder aange- vraagden police-man van Scotland-Yard. W hi to ehap el, Jack the Rippers terrein, werd door ons betreden en daar maakten we kennis met Bernardo en tevens meer intiem met zyne groote inrichtingen, welke in vele opzich ten te vergeiyken zyn metNeerlandsNeerboscb. In de wyk der Hindoes en Ohineezen zagen we opium-schuivers, maar ook een huis voor Chineesche Zending, terwyi we eveneens het Aziatisohe Huis, ten dienste van vervallen Aziaten, betraden en ook daar het opium zagen gebruiken en het hoorden betitelen met „that is our whisky" (dat is onze brandewyn) by eene opmerking van dr. M. over het verkeerde daarvan. Slaaphuizen, zeer goedkoope en goedkoopo één dragende den trotschen naam van „the Chambers of the Duke of Edinburgh," waar men voor vier stuivers logeeren kan vuile en vry zindeiyke, waar men liggende en staande als do paarden aan eene lyn kan slapen, werden door ons met den Spr. en een goeden kennis en kenner der wegen en gelegenheden bezocht; alsook op de hoogte gebracht van hetgeen schitterend verlichte jeneverpaleizen zfin en de daarvoor in de plaats gekomen mooie koffiepaleizen der Methodisten, die we, naast Bernardo en tal van liefdezusters, leerden kennen als degenen, die met grooten moed en gedrongen door de Christelyke liefde met vrucht werkzaam zyn in Londens donkere achterbuurten, met hare huizen zonder ruiten en dakloos, hare verblyfplaatsen van zakkenrollers en dleven- gespuis, hare drankholen en plaatsen van onzedelykheid, hare door bedelen „kostbare" kinderen, maar ook, Gode zy dank, zooals Spr. deed verstaan, met hare wykgebouwen, hare vrye schuilplaatsen voor jonge meisjes en lokalen, waar geëvangeliseerd wordt. War.t, vermogen lucht, licht en zindeiyk- heid en beschaving veel en kunnen ze de vele ellenden verdryven en verplaatsen, als te Lon den van St. Giles naar St.-Georges, vorbannon kunnen ze die niet; dit kan alleen het Evan gelie, het Christendom; dat Evangelie, dit is het groote geheim om de botsingen te voor komen, waarvan zooeven sprake wasdat Evangelie kan wonderen doon. En die Gods Woord te midden dier ellende aan de ellen- digen brengen, al worden hunne namen niet met roem bekend en al ontvangen ze er hier op aarde geene kroon voor, zy zullen eenmaal voor eeuwig gekroond worden, zy, die het volk doen voelen dat er liefde is, de liefde in Christus, die bergen verzet. Hun, die dat volk liefhebben, omdat Christus hen 't eerst heeft liefgehad, wacht daarvoor de Hemelsche kroon I Gemengd Nieuws. De toestand van het Haagsche meisje, dat eergisteravond ongelukkigerwyze door haren vader door een revolverschot in do borst verwond werd, is eenigszins vooruit gaand. Het levensgevaar is geweken. Het O p e n b a a r M i n i s t e r i e b y d e Haagsche rechtbank vorderde gisteren tegen Z. H bierhuishouder te Ter-Aar, aan wien ten laste werd gelegd dat hy op Vrydag 24 Nov. jl. een persoon, die in eeno strafzaak botreffende overtreding der drankwet tegen hem getuigd had, op weg van het kanton gerecht te Alfen naar huis, nl. op de Varkens- kade, mishandeld had, 1 maand gevange nisstraf. Voorts hadden zich nog te verantwoorden M E., koopman, en zyn broeder J. E., bak kersknecht, beklaagd van iemand te Niouw- veen, door wiens tusschenkomst zy eene be keuring hadden gekregen, deswege geducht mishandeld te hebben. Niettegenstaande de beklaagden dit hardnekkig ontkenden, eischte het Openb. Min. 7 dagen gevangenisstraf. Verder eischto het O. M. 5 dagen voor een 64-jarig baggerman, W. v. S., uit Leiderdorp, beklaagd van diefstal van bries of uitgebrande cokes van eon stuk land onder genoemde ge meente; en (by verstek) 1 maand voorG. V., werkman te Alfen a/d. Ryn, wegens diefstal van een stuk spek uit een winkel te Alfen. üitepraak over 8 dagen. Voor het kantongerecht te 's-Gra- venhage had zich gisteren te verantwoorden C. De B.t koffiehuis houder te Scheveningen, beklaagd aan kinderen boneden den leeftyd van 16 jaren sterken drank te hebben verkocht. Uit het getuigen-verhoor bleek, dat een drietal jongens, tusschen de 12 en 15 jaren, by na dagelyks het drankhuis van beklaagde bezochten en, na gebruik van jenever, het meermalen in beschonken toeBtand weder verlieten. Het O. M. eischte voor den beklaagde 8 weken hechtenis. Een der jongens viel tydens de terechtzit ting flauw, maar werd door een geneesheer spoedig weder bygebracht. Van 12 tot 3 uren had zioh gisteren te '8 Gravenhage voor het stadhuis aan beide ingangen eene talryke menigte verzameld op het gerucht, dat voor den burgerlyken stand een huweiyk zou worden voltrokken, dat, om de romantische sfeer, waarmede het omgeven is, van zich heeft doen spreken. Er waren verscheidene, die, al pratende over dit evenement, uren van hun tyd er aan gaven, in de hoop hunne nieuwsgierigheid te zien bevredigd. De arme bruid en de ryke bruidegom ver sohenen evenwel niet en de echtverbintenis bleek tot dusver alleen te zyn gemaakt door een publiek, dat aan te groote verbeeldings kracht ïydt. Intusschen ondervonden de aanstaande bruidspaartjes, die zich heden lieten aantee- kenen, by het uitetygen van de rytuigen maar al te veel den last van de niet al te bescheiden kyklustigen. Werkloozen te Amsterdam. Gistermiddag ontving eene groep van werk loozen by de rondwandeling een bankbiljet van ƒ40 by een ingezetene op de Keizers gracht, benevens verschillende kleinere giften. Woensdag werd op de Heerengracht o. a. een bankbiljet van 25 ontvangen. Over het geheel vloeiden gisteren de giften wel driemaal zoo mild als den eersten dag. Deze nieuwe tactiek heeft zooveel' goede resultaten, dat voorloopig de groote tochten zullen worden gestaakt. De heer Van Kol zal waarsohyniyk Maandag als spreker optreden. Eene vrouw in de Van-der-Duyn- straat te Amsterdam deed even eene bood schap, een jong kindje alleen in de kamer in een kinderstoel achterlatende. In hare afwezig heid viel de kinderstoel tegen de gloeiende kachel en het arme kind bekwam vreeseiyke brandwonden. Met zwart verbrand gezichtje werd het naar het gasthuis gebracht. De commissaris van politiete Nieuwer-Amstel verzoekt, namens de echtge- noote, in kennis te worden gesteld met de verblyfplaats van O. V., 36 jaar, barbier. Op 25 Juli 1893 heeft hy de echtelyke woning aan den Overtoom 297 te Nieuwer- Amstel verlaten, met medeneming van al het door hem opgespaarde geld, tot een bedrag van ruim ƒ3000. Een 14-jarige scheepsjongen, die van het te Dordrecht liggonde Engelsche schip Spark" naar den wal was geweest, is by het terugkeeren uit de jol gevallen en verdronken. Te Wolfaartsdyk is M. B., land bouwer, levenloos uit eene sloot opgehaald. De man laat eene vrouw met negen kinderen achter. De voorgaande week werd in den Ryn te Eist het lyk van eene vrouw opgevischtthans biykt het dat te zyn van de 28-jarige J. G., te Oosterbeek, die sedert eenigen tyd vermist werd. Van d e M i d d e 1 h a r n i s s c h e sloep „Toekomst" is in de Noordzee verdronken de matroos Vasen, nalatende eene weduwe en drie kinderen. Te "Woudenberg is de schuur van de Gebr. Van de Wiel door den wind tegen den grond geslagen. Poging tot vadermoord. Een ontzettend incident heeft gistermorgen aan het station te Winschoten plaats gehad. De klerk-telegrafist Mello Mellema, die gisteren van standplaats zou wisselen met Cerfontaine van Zevenaar, had het plan op gevat met den eersten trein af te reizen. 's Avonds te voren had hy zyn vader, met wien hy niet samenwoonde, opgewacht, om, zoo het heette, afscheid te nemen. Daar de laatste niet tehuis was, zou hy '8 morgens aan den eersten trein komen. De vader was er toen dan ook. Samen begaven ze zich in de derde klasse wacht kamer, waar de zoon zyn vader een glaasje aanbood. Ook een paar vrienden en een paar losse arbeiders aan het station werden getrakteerd. Het gesprek werd op den eenvoudigsten toon der wereld gevoerd. Ten slotte zei de zoon: „Vader, ga nog even mee naar het bureau, ik moet je nog even hebben." „Is daar dan niemand?" „Neen, ga maar even mee!" De vader ging mee en nog geen halve minuut later hoorden de achterbiy venden schoten vallen en het hulpgeroep: „Moord! moord 1" Door drie kogels getroffen stortte de vader ter neer. Eén kogel had hy onder het oog gekregen en deze schynt zyn weg naar de hersenen gevonden te hebben; één kogel kreeg de vluchtende in den rug en één achterna gezonden schot verwondde hem nog aan den pink. De twee volgende schoten deden geen kwaad meer. De toegeschoten hulp hielp Mellema in de wachtkamer, van waar hy weldra naar dr. Van Olm gebracht werd om verbonden te worden. De in aleryi toesnellende chef Van der Noorda had inmiddels den zoon de revolver ontwrongen. Den wachtmeester der marechaussee be antwoordde de jeugdige moordenaar op kalnaen toon diens vragen en voegde er aan toe: „Ik heb myn doel bereikt." Hoe het mogeiyk ia, dat deze jonge man tot zoo iets kan komen, is voor allen een raadsel; doch ter terechtzitting zal allicht door den verdediger een familiedrama worden opgevoerd, dat spreken zal van een ongelukkig menschen- paar, na een lang en rampzalig huweiyk ge scheiden; van een vader, die sleohts den afkeer zyns zoons kan verdienen en die dien zoon bovendien nog sarde in zyne liefde voor zyne onlangs gestorven moeder en den yver in het werk, dat zyne betrekking hem oplegde. Ook naar de „Prov. Gr. Ct." verneemt, vindt de treurige gebeurtenis zyn grond in familie-aangelegenheden. De gespannen ver houding, die er bestond, en de dood der moeder hebben den jongeling zeker tot vertwyfeling gebracht. Ook meent men opgemerkt te hebben, dat hy in den laatsten tyd niet al te wel by 't hoofd was. Betreffende den doodslag te Hooge veen verneemt de „Asser Ct.", dat de verslagene, Harm Van der Weide, een weduw naar, Donderdagnacht van de Hoogeveensche markt terugkomende, aan de woning van H. E. S., te Hollandscheveld, aanklopte, met het doel om diens dochter te spreken. Hy kwam meer malen by S. Deze had echter andere jongens bedreigd, dat hy hen, wanneer zy weder aan de deur kwamen, met de mestvork in hun lichaam zou steken en in de meening, dat een ander dan Van der Weide aan de deur klopte, zocht hy eerst naar de vork, maar nam, deze niet kunnende vinden, zooals hyzelf bekent, eene tabaksdoos van de tafel, deed de deur open en gaf den buitenstaande daarmede een slag op het hoofd. Toen hem bleek wie de getroffene was en dat de slag erg was aange komen, nam hy hem mede in huis, waar v. d. Weide herhaaldeiyk braakte. Na eenigen tyd gelukte het v. d. Weide op te staan en naar zyne op een uur afstands gelegen woning te gaan. De volgende dagen verergerde de toestand evenwel en Zondag overleed hy. De 65-jarige S. is in hechtenis genomen en werd gevankeiyk naar Assen overgebracht. Heden vertrekt de heer K. Pander naar Hamar om van daaruit de wedstryden te Stokholm by te wonen, die daar 10 en 11 Febr. worden gehouden en waarby Eden zal uitko men. Volgens ooggetuigen moet deze laatste zeer snel ryden en zelfs op 10,000 M. niet te slaan zyn. Do wedstryden, welke volgens het regle ment van de „Internationale Schaatsenryders- Unie" zullen plaats vinden, worden geregeld door de „Aigemeene Schaatsenryders-vereeni- ging" te Stokholm. De wedstryden beloven zeer belangwekkend te worden, aangezien reeds een 15-tal van de beste amateurs zich heeft gemeld. De twee Engelsche kampioenen, Aveling en Tebbit, traineeren reeds in Stokholm sedert eene week. Eerstgenoemde viel in het begin zyner training en bezeerde zich vry ernstig aan het oog, hetgeen echter vóór de wedstryden wel weder genezen zal zyn. Ter opluistering zullen waarschyniyk races tusschen Harold Hagen en Marten Kingma georganiseerd worden. Yalsche Bankbiljetten. Omtrent de inhechtenisneming van don sigarenhandelaar T. Van Liemt, te Haarlem, wordt nog het volgende gemold: Reeds Dinsdag-ochtend kwamen te Haarlem de hoofd-inspecteur der recherche te Am- sterdam, de heer Batelt, en de rechercheurs Panhorst en Verbeek, om v. L. te arresteeren. Deze was echter toen niet thuis, doch te Amsterdam wat bleek uit een onderzoek door Panhorst ten huize van v. L. ingesteld. De heer Batelt had het vertrouwen, dat v. L., te Amsterdam vertoevende, zeker zou worden ingerekend door zyne rechercheurs aldaar, die vooral de woning in de Oudebrugsteeg be waakten. Edoch, v. L. was daar niet geweest, en toen de heer Batelt met twee anderen naar Amsterdam terugkeerde, passeerde v. L. hen in een trein, van Amsterdam komende. De recherche te Haarlem was gewaarschuwd, en toen v. L. tegen halfvyf juist zyne fabriek sloot, gekleed in zyne beste plunje, kreeg zy achterdocht dat hy zou willen vluchten, en werd hem verzocht mede te gaan naar het bureel van politie. Dadeiyk werd, toen hy daar was, getele- grapheerd naar den heer Batelt, en deze kwam over, met de rechercheurs reeds genoemd. Onmiddeliyk werd een verhoor afgenomen, waarby de heer Batelt zulke verpletterende bewyzen bybracht, dat aan de schuld van v. L. byna niet getwyfeld kon worden. Zoo b. v. heeft hy te Amsterdam aan eene vrouw van verdachte zeden een valsch biljet van ƒ300 in betaling gegeven; zoo heeft hy 1000 voorschot gegeven aan een zincograaf, en is hy, hoewel dit ontkennende, herhaalde malen in de woning in de Oudebrugsteeg ge zien. Op hem werd gevonden een bedrag van ƒ276, terwijl in zyne fabriek ƒ175 aanwezig was. Dit alles was echt geld. Of er verder iets is gevonden, is niet te zeggGD. De ƒ1000 had hy opgenomen by eene bank instelling, op bandteekening van tweo borgen. Het is een ieder een raadsel hoe de man zoo iets heeft kunnen doen. Hy is van eene zeer respectabele familie en had, ongehuwd zyn de, goed zyn brood en nog meer. Zyne overbrenging, geboeid, naar Amater* dam, heeft menigeen getroffen. De nasporingen wordon dcor de justitie met yver en ook niet zonder succes voort gezet. By dergelyke vervalschingen zyn altyé meer dan één persoon in het spel. Reeds hebben uitlatingen van Rempt en het nagaan van de gangen zyner vrienden tot andcio arrestatiën geleid, en zeker zal 't. daar niet by blyven. Behalve Rempt en den Haarlemnor Van Liemt, van welken laatste 't vry zeker ie. dat hy by eerstgenoemde aan huis kwarq, is te Amsterdam in zyne woning, Heeren» gracht 409, in hechtenis genomen Orcs? Krau8se, een persoon, die hoogstwaarschyniyk eene hoofdrol in deze vervalschingsgeschiedenjgi gespeeld heeft. Krau8se is Duitscher en sedert eenige jarea hier te lande in de zincographie werkzaam* Hy was o. a. tot Februari van het vorigs jaar ohof van de zinoographiscbe afdeeltög aan de inrichting van de heeren Roeloffzen en Hübner, to Amsterdam. In die betrekking toonde hy eene buiten gewone liefhebbery voor zyn vak, was goeg op de hoogte van de nieuwste procédés heeft ook zelf wel uitvindingen gedaan, hy met tact wist toe te passen. Zooals gezegd, was hy by zyne arrestattö niet meer aldaar werkzaam. Sedert een half' jaar dreef hy zyne „eigen" zaken, en bozafc dan ook een goed Ingericht zincographisc'a atelier aan de Heerenmarkt. 't Schynt evenwel, dat daar niet veel omging; het gansche per soneel bestond uit één jongmensch en Krausse zelf was byna nooit in zyne werkplaats te vinden. Wel was hy, vooral in den laatsten tyd, veel op reis. Hoewel hy geen middelen bezat en de werkzaamheden niet veil oplever den, leefde hy toch op tamely k grout en voet. Omtrent zyne arrestatie zyn nog de volgende by zonderheden aan het licht gekomen: Door de justitie is zoowel in zyne woning (Heerengracht) als in zyn atelier (Heerenmarkt) huiszoeking gedaan. In de woning werd niets verdachts gevonden en dit schynt aanleiding gegeven te hebben tot een onjuist bericht dat het ook alzoo met het atelier gesteld was. Doch hier was inder daad de justitie gelukkiger. Hoewel goed weg gestopt, maar niet goed genoeg voor de arend8blikken van de mannen der gerechtig heid, zyn in de werkplaats aan de Heerenmarkl al de noodige bewyzen voor de schuld van Krausse gevonden. Hy heeft dan ook reeds eene voldoende bekentenis afgelegd, evonalc Rempt en Van Liemt, voor wie 't trouwens al te moeiiyk was te ontkennon dat zy da 7alsche biljetten hebben helpen verspreiden. Het onderzoek is echter wel verre van af- geloopen. Er zyn alles wyst daarop nog onderscheidene andore personen in het spel, en vry zeker mag thans reeds vastgesteld worden, dat de zaak eene uitgebreidheid zal krygen, als nog zelden by soortgeiyke mis- dryven het geval was. Toen Krausse van zyn bed gelicht werd, was dit zeker een droevig feit voor zyne vrouw, die in byzondere omstandigheden verkeert en elk oogenblik hare bevalling verwacht. Mej. Krausse wist niets van het doen en laten van haren man af. Wanneer 2y hem vroeg hoe de zaken gingen, antwoordde hy steeds: zeer best. In het huis wonen ook nog een paar litho» grafen als commensalen, die evenwel tot de zaak in quaestie in volstrekt geen verband staan en van Krausses leven ook niets wisten. De arrestatie van den zincograaf Krausse en den sigarenfabrikant Yan Liemt, doet ook het „Nbl. v. Ned." vermoeden, dat het komplot al reeds eenige maanden bestaat en dat reeds eene groote menigte van de valsche biljetten is uitgegeven, waarschyniyk ook in het bui tenland. Krausse, namelyk, was veel op reis en zal ongetwyfeld in het buitenland wel beproefd hebben een goed deel van zyn fabricaat aan den man te brongen. Zyne biljetten zyn zóó nauwkeurig nagemaakt, dat oen vreemde geldwisselaar zeker niet op bet vermoeden van valschheid kon komen. Daarby doet Krausse zich zeer goed voor: niemand kon het vreemd vinden hem in het bezit van eene groote hoeveelheid geldswaardig papier te zien. Eene maand of zes gobden kwam hy by het „Nbl. v. Ned."' sollicitceren naar de toen vacante betrekking van zincograaf by het Nieuwsblad en de indruk, aldus ver meldt het blad, dien hy op ons maakte, was zóó gunstig, dat wy hem reeds hadden aan genomen. Hy vertelde ons verscheidene jaren werkzaam geweest te zyn by de heeren Roeloffzen en Hübner, toen een paar weken by de heeren Holdert Co., maar hy verlangde meerdere zelfstandigheid. Ging hy toen misschien reeds om mei het donkbeeld om zich langs zoo misdadiger, weg te verryken? Best mogolyk! Zeker althans is, dat ook by ons de zelfstandigheid, die hy zocht, hem niet voldoende scheen en den dag zeiven, waarop hy by ons zyne betrekking zou aanvaarden, kwam hy ons mededeelen dat hy voor zichzelf begon. Hy had iemand gevonden, die hem aan liet benoodigdo kapitaal (ƒ25,000) wilde holpen en dus was hy liever zyn eigen meester. Hy richtte een werkplaats in, die in de puntjes in orde is; de beste toestellen voor zincographie bracht hij daar byeende grootste orders kon by er uitvoeren. Een en andermaal hebben wy h3m na dien tyd nog wel ontmoet; hy verkeerde blijkbaar in goeden doen, ofschoon hy nog niet veel werk had. Een goed deel van den inventaris zyner werkplaats was nog niet betaald. Deleveran

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2