N°. 10414. "Vrijdag 3 Februari. A". 1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 Februari. Feuilleton. HET SLOT ELKRATH. rvn. LEIDSCH BA&BLAD. P3US DEZEB COUEANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post Afzonderlijke NommerB°06- PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. De heer A. W. Voors, candidaat tot den H. Dienst alhier, heeft zich thans beroepbaar gesteld by de Ned.-Herv. Kerk. In eene omgeving, een prestidigitateur waardig, als daar zijneen compleet tooneel- decoratief en een vierpootig tafeltje met twee brandende kaarsen er op, te midden van eene geheimzinnige schemering op het groote tooneel, trad gisteravond in de zesde der Volks- byeenkomsten in de Stadszaal op de heer W. Otto, van Amsterdam. Alleen het losse klankbord, dat reeds een beetje krom begint te worden, maar toch goede diensten bewyst aan eene ry of zes toehoorders, deed ver moeden wat ook inderdaad te wachten was dat er meer waarde zou gehecht worden aan hetgeen er van achter dat tafeltje, het plaatavervangertje van den meer deftigen katheder, zou worden gesproken dan aan de woorden van een goochelaar. Zeer veel waarde wordt er zelfs door de bezoekers der Volksbycenkomsten gehecht aan hetgeen de heer Otto verteltdit is vroeger reeds gebleken en gisteravond was het ander maal zoo. Men juichte telkenmale den spreker stormachtig toe, zoowel vóór de pauze, toen hy het had over het lachverwekkende met tal van staaltjes om te staven wat hy beweerde on ingeleid met zyn 't land-hebben, als naden rusttyd, toen hy zyn gehoor vergastte op de aardige, met geestige gezegden en koddige tooneeltjes gekruide schetsen „In de Kooi" en „Een uurtje by den photograaf." Gaarne wouden we hier uit zyne voordrachten het een en ander teruggeven, maar in de eerste plaats zou het ons, eenmaal aan het schryven, ver leiden om meer er van te vermelden dan binnen de greDzon moet geacht worden, en ton tweedevan het aardige, het kenmerkende zou hier veel verloren gaan en dat mag niet 't moet zyne waarde blyven behouden. Kan men nu nóg niet op tyd komen? Maar 't is waar ookniets is volmaakt in de wereld en dus ook geene Volksbyeenkomst ia denkbaar zonder te-laat-komers. Naar we vernamen, zal over veertien dagen voor de bezoekers der Byeenkomsten eene uitvoering gegeven worden door eene Leidsche Gymnastiek- en Schermvereeniging. Die uit voering belooft veel; o.a. zullen we te zien krygen.Maar neen, geen klappen uit de school; dan is, zou de heer Otto gisteravond gezegd hebben, de aardigheid er af. Een „of weet je 't al" uit het Dagblad zullen we geen voet geven. By die uitvoering zal het wel nóg voller zyn dan gisteravond. Bij het examen ter verkryging eener akte ala hoofd der bewaarschool, slaagden te Leiden de dames: D. Van Beest, van Zutfon; L. Eikelenboom, van Bodegrave; J. Hardenberg, van RotterdamH. Hoefman, 7an Monnikendam; E. v. d. Kaay, van Leiden E, Saton, van Bodegrave, en L. Velthuizen, van Leiden. De luit. ter zee 2de kl. jhr. E. G. Wlchore Is te Leiden gedetacheerd by do Kweekschool ivoor Zeevaart, ter vervanging van den luit. ter zee 2de ki. C. C. Zegers Ryser, die op non-activiteit is gesteld. In de jl. Dinsdag plaats gehad hebbende tweede vergadering van stemgerechtigde inge landen van den Veender- en Lykerpolder, onder Alkemade en Woubrugge, is ten op zichte der nieuw te stichten sluis voor een groot deel ongedaan gemaakt wat in de ver gadering van 16 dezer was besloten. Nadat de door het bestuur ter tafel gelegde teeke- ning, welke door twee overigens heel be kwame handwerkslieden was gemaakt, als niet voldoende en genoeg betrouwbaar, was afgekeurd, werd het besluit genomen om de nieuwe steenen sluis te maken ter plaatse, waar de oude ligt, zooveel zuidwaarts ver schoven als wordt noodig geacht tot zeker heid van een daarby staand huis en voor de breedte van het pad naar de haven. Verder is by stemming (bundersgewys) uitgemaakt, dat de nieuwe sluis de tegenwoordige grootte zal behouden, in tegenstelling van het oordeel van sommige ingelanden, die eene sluis wenschten, waarmede een dubbel getal pramen kon worden geschut. Hierby werden 68 st. uitgebracht op de kleine, tegen 50 op de groote sluis, terwyi 11 stemmen waardeloos werden verklaard. Er zal nu een geheel nieuw plan moeten worden ontworpen door een erkenden deskundige, om daarna het werk by aanbesteding onder dagelyksch toezicht te doen uitvoeren; dus niet zooals he oorspronkelyke plan was onder eigen be heer door de eerste ontwerpers. Voorts werd voor het Bestuur de machtiging vernieuwd, om de benoodigde gelden van het Grootboek af te lossen en verder alle stappen te doen, welke genoemd college in deze belangryke zaak oorbaar acht. Gedurende de maand Jan. is ten postkan tore te Warmond ingelegd tot een bedrag van f 2206.21, verdeeld over J 38 inlagen. Terugbe taald werd er f 177.88, verdeeld over 9 te rugbetalingen. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 345. Gisteren vergaderde te 's-Gravenhage het Nederlandsch Landbouwcomité. Medege deeld werd, dat, op verzoek van het comité, de Regeering eene vrachtverlaging voor stroo en turfstrooiselvervoer heeft toegestaan, en dat de Regeering geen subsidie geeft voorde vertegenwoordiging van Nederland op de Pomologischo tentoonstelling te St.-Petersburg en voor verbetering der vlasindustrie. Besloten werd aan de Rogeering te vragen de aanstelling van twee deskundigen voor het toezicht tot handhaving der boterwet, met opdracht aan eene commissie om wyzigingen in de boterwet te onderzoeken tot het tegen gaan van den verkoop van kunstboter voor echte. Voorts werd besloten de Regeering te vragen een aantal wyzigingen en aanvul lingen in het reglement voor het spoorweg- veevervoer en de spoorwegmaatschappyen aan te wyzen de gebreken in dat vervoer en do middelen tot verbetering. Het wetsontwerp op de grondbelasting werd in eene besloten vergadering behandeld. Het comité benoemde tot voorzitter, in plaats van den heer Sickeaz, die naar het buitenland vertrekt, den heer Bultman, thaDS onder voorzitter. De heer Sickeaz, wiens verdiensten door den heer De Bruine werden gehuldigd, nam afscheid met de beste wenschen voor de ontwikkeling van den landbouw en met de hoop daarvoor later weer werkzaam te kunnen zyn. De heer Sickesz heeft verder medegedeeld, dat hy bereid is op twee plaatsen in Gel derland stukken gronds, met de noodige werkkrachten en het noodige geld, beschikbaar te stellen voor de Commissie uit het Comité, welke belast is geworden met het nemen van practische proeven van landontginning tot wering en voorkoming van werkloosheid. Gisteren vierde de zeereerw. heer C Zoetmulder, pastoor der St.-Dominicus-kerk (Mariaplaats) te Utrecht, zyn vyf-en-twintig- jarig priesterfeest. Te tien uren droeg do jubilaris de solemneele H. Mis van dankbaarheid op, door ambtsbroe ders van Utrecht en elders geassisteerd. Het altaar was smaakvol met bloemen versierd. Het versterkte zangkoor voerde de groote Mis van Yiotta zeer verdiensteiyk uit, en eveneens, onder het Offertorium, eene feestcantate in Latynsche woorden, opzettelyk daartoe ge componeerd door den heer Hanau. By de receptie kwamen velen hunne gelukwenschen aanbieden, o. a. de colleges of deputatiön van het kerkbestuur, de collectanten, de con gregatie, het zangkoor, de Vincentiusvereeni ging. De jubilaris werd in 1842 geboren te Schie dam, trad in 1861 in de orde van den H. Dominicus, werd in 1869 priester gewyd, doceerde eenige cursussen van de philosophie en arbeidde daarna onafgebroken in den geeste- lyken wyngaard te Neerbosch, Rotterdam en Utrecht. In Utrecht werkte hy voor de tweede maal sedert 1855, toen hy in 1892 werd benoemd tot opvolger van den onver wacht overleden pastoor N. E. M. Ten Brink. Onvermoeid, eenvoudig en doortastend, bracht de jubilaris daar veel goeds tot stand en wist hy zich te geiyk geöerd en bemind te maken, wat onder meer ook bleek uit de vele fraaie geschenken, hem gisteren van verschillende zyden aangeboden, ofschoon op zyn uitdruk keiyk verlangen geen feestcommissie daartoe eenige moeite had gedaan. De assistenten bij de kerk-plecbtigheid waren de eerw. heeren L. Honing en P. Van den Heuvel als diaken en subdiaken, J. P. Brouwer als ceremonarius en F. Heys en G. Smeet8 als cantores. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, waaraan het bovenstaande is ontleend, heeft gisteren op last van den jubilaris eene uitdeelmg van brood, grutten en spek plaats gehad voor de armen, en een feestelyk onthaal voor de kinderen der parochie. Do beeldbouwer Odé, oud-leerling van ds. Haver Schmidt, is bezig diens buste te ver vaardigen. De buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der stoomvaartmaat- schappy „Nederland" koos, in plaats van den beer Ramann, die als directeur wenschte af te treden, den heer Op te Noord, en bracht door de benoeming van den heer Ramann tot commissaris hun getal van 9 op 10. De Incasso bank te Amsterdam keert over 1894 een dividend uit van ö'/a pet. Vóór eenigen tyd werd de heer J. Huis man, directeur der stoomzuivelfabriek te Sloten (Fr.), tot diaken by de Hervormde gemeente aldaar gekozen. Daar die heer zyne fabriek op Zondag laat werken, werd tegen zyne benoeming by het classicaal bestuur een bezwaarschrift ingediend. Met algeraeene stemmen verklaarde het classicaal bestuur het bezwaar ongegrond. De „Staatscourant" van heden bevat het besluit van den 24sten Jan. 1894, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Nederland en Rusland op 4 Nov. 1893 gesloten overeenkomst tot wederzydsche uitlevering van misdadigers. Naar het „H. Dagblad" verneemt, komt voor de vervulling van den nieuwen post van minister-resident te Bern ernstig in aanmer king, W. A. F. baron Gevers, gezantschapsraad by Hr. Ms. gezantschap te Londen. Uit Londen wordt gemeld dat baron Van Goltstein, de nieuw benoemde Nederlandsche gezant by het Hof van St.-James, heden, 1 Febr., als zoodanig zal worden geïnstalleerd. Des avonds zal hy de gast jzyn aan een diner, te zyner eer door de Hollandsche Club te Londen te geven. De minister van financiën heeft een ont werp ingediend tot wyziging der muntwet, waarby ons muntwezen in beginsel onver anderd biyft, maar enkele nieuwe voorschriften zyn opgenomen, voornamelyk strekkende lo. tot geleidelyke intrekking van die zilveren munten, welke zoozeer zyn afgesleten, dat zij voor verderen omloop ongeschikt zyn te achten; 2o. tot beperking van den omloop van vreemde zilveren muntspeciën in den geest van die, nopens de nikkelen, bronzen of koperen pasmunt reeds bestaande. De heer Prins, majoor-commandant der lste divisie Roninklyke marechaussee te 's-Her- togen bosch, is door den czaar van Rusland benoemd tot ridder 2de klasse der orde van St. Stanislaus. De heer "W. De Vogel, benoemd tot resident van Besoeki, komt in de plaats van den resident De "Wit, bekend door zyn stryd tegen de suikerplanters aldaar. Den 30sten Januari 1894 heeft te Brussel de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging der aldaar op 31 October 1892 tusschen Nederland en België gesloten over eenkomst, strekkende om wederkeerig inge zetenen, onderdanen van het andere land, toe te laten om kosteloos te procedeeren, met ontheffing der verplichting tot het stellen der by artikel 152 van bet Wetboek van Burgerlyke Rechtsvordering bedoelde zekerheid. Het burgeriyk armbestuur te Zieriksee heeft collectief zyn ontslag genomen. Te Deventer is overleden, in den ouder dom van 79 jaren, mr. A. J. Houck, oud-secre taris dier gemeente. De gewone audiöntie van den minister van koloniën zal op Vrydag 2 Februari niet plaats hebben. Het stoomschip „Amsterdam", van Nieuw- York naar Rott., pass. 31 Jan. Prawlepointde Merapi", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 31 Jan. van Perim; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 31 Jan. Wight; de „Utrecht" vertrok 31 Jan. van Batavia naar Rotterdam; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 30 Jan. van Southampton; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 30 Jan. Panteilana; de „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw-York, is 30 Jan. Dover gepasseerd. By koninkiyk besluit is Bauke De Boer ontslagen uit zyne betrekking als tydelyk custos by het Kabinet van Prenten en Pleister beelden te Leiden. N. J. C. S. H. Lette, burgemeester van Oostvoorne, benoemd tot burgemeester der gemeente Brielle. J. H. Lebret opnieuw voor den tyd van drie jaar benoemd tot directeur uit den handel by het vry-entrepöt te Dordrecht. De heer W. J. Oudendyk tydelyk belast met de waarneming der betrekking van secretaris tolk by Haror Majosteits legatie in China. Benoemd tot directeur van hot post en telegraafkantoor te Hattem, A. L. E. Sassen, thans in gelyke betrekking te Dongen. lo. benoemd by het personeel der militaire administratie: a. by de kwartiermeesters, tot kapt. kwartierm. by hot 2de reg. inf., de lste luit.-kwartierm. J. H. M&rckelbaob, van het reg. gren. en jagers; tot lsten luit.- kwartierm. by hun tegenw. corps, do 2de luit.-kwartierms. G. C. H. Hendrickx, van het 2de, on H. N. Van Rantwyk, van het lste reg. inf.; b. by do magazynmrstot kap.-magazynm., hoofd van het centraal- magazyn van mil. kleeding en uitrusting te Delft, de lste luit. kwartierm. T. C. Broeksma, van het reg. grenadiers en jagers; is: 2o. de kapitein kwartiermeester J. C. Vaupel Kleyn, van hot 2de reg. infanterie, op non-activiteit gesteld; en is: 3o. in zyn rang overgeplaatst by het reg. gren. en jagers, de lste luit.- kwartierm. C. A. Heshusius, van het 7de reg. inf., tydelyk werkzaam ten bureele van den hoofdintendant. EERST» RARER* Duinwaterleiding Haarlem. Vervolg.) De heer Van Lier bestreed de rechtskundige beschouwingen van den heer Pynappel. De vraag van het algemeen belang overheerscht de onteigening. De minister van binnenl. zaken zeide dat het belang van Amsterdam bebooriyk is be hartigd en van een stryd van de belangen van Amsterdam en Haarlem geen sprake ia. Ook is er geen stryd van belangen tusschen Haarlem en Bloemendaal, daar laatstgenoemde gemeente beschikking houdt over het water, dat zy nu heeft. Na replieken van de heeren Pynappel en Van Lynden, vroeg de heer Werthcim of, indien biykt dat de belangen van Amsterdam en Bloemendaal miskend zyn by de wyze, waarop de regeling tot stand is gekomen, de Regeering het in hare handen heeft zoodanige GOLO EAIMUND, ■tt) 3(1 zeide haar eenige vleiende woorden Over haar toilet en hoe goed dat fantaeie- kostuum haar stond, on z|) liet hem de sie raden zien, die haar echtgenoot haar tot Kerst geschenk gegeven had. Zy stak hem daarop hare fraaie blanke hand toe, waarvan het gewricht met een armband prflkte, en hy mocht ook de stoenen In hour haren bewonderen, waarbfl zij haar hoofd zóó ver tot hem voor overboog, dat z(|n adem haar voorhoofd aanraakte. H(j was de eerste, die 7an vertrekken sprak tifl gevoelde het met ontwijfelbare zekerheid, dat hy haar niet meer beminde, dat het niet» was dan een oogenblikkel(jk welgevallen, dat door hare volle r(jpe schoonheid by hem in het leven werd geroepen; by kon noch wilde trouweloos worden tegen zichzelven, tegen Zijne grondbeginselen, tegen den man, die haar met vaderlijke liefde beminde en hem de hoede van z(jn geluk en van zflne eer had Jaevertrouwd. En toch verloor hg z(jne bedaardheid, toen Ój haren arm in den z()Den legde en schert send aanmerkte: .Nu zyn we voor dezen avond aan elkander -verbonden en ben ik verplicht u te volgen. Wees my een goed leidsman gedurende die paar uren, waarin onze wegen eamenloopen, om zich dan weder in het gewoel van het alledaagsche leven van elkander te ver wijderen." Hy wilde ten minste standvastig blyven en antwoordde daarom, InsgelykB op schert senden toon: „Het is de weg des vermaaks, en die la gewoonlyk gomakkelyk en veilig." „En zoudt gy meenen dat ik aan uw arm moedeloos zou worden op gevaarvolle wegen?" ,Qy zyt my de proef schuldig gebleven", antwoordde hy, „maar ik geloof toch dat gy niet alleen eene schoone, maar ook eene moedige vrouw zyt." Deze bekentenis reeds deed haar hart op springen van vreugde. Toen zy met hem wegreed, was het haar, alsof zy de beslissing van haar lot tegemoetglng, of zy hoden zyn hart weder zou waten te verovoren of het voor eeuwig zou verliezen. In de bovenkamer, aoor de kleindochter van den generaal bewoond, brandde nog licht, ofeohoon de torenklok reeds lang ééo uur had geslagen en al de overige bewoners van het huis in de diepste rust schenen ge dompeld te zyn. In scherpe tegenstelling met de uitgelaten vrooiykheid, die op het bal masqué heerschte, dat door Adelhoid werd bygewoond, waakte do gouvernante alleen en in doodsangst by bet bed van bet kleine meisje, dat aan hare zorg was toevertrouwd. Nu en dan legde zy bare koele, zachte band op het gloeiende voorhoofd van het kind, dat zich rusteloos op het bed heen en weder wentelde, elk oogenblik overeind rees en tevergeefs naar lucht snakte. Do rauwe hoost en do benauwd heden namen hand over hand toe. Nu en dan wierp het jonge meisje een blik vol bezorgd heid en angst op do wandklok of ging zy zoo zacht mogeiyk naar het venster en lichtte het gordyn even op, om naar buiten te zien. Buiten was alles doodstildo sneeuw, welke voortdurend in groote vlokken Deder- viel, verdoofd© het geratel van de enkelo voorbyroliende rytuigen, en het onzekere licht der lantarens veroorloofde nauweiyks iets te onderscheiden. Ook in huis was alles dood stil de dienstboden schenen van de afwezig- heid der meesteres gebruik gemaakt te heb- 1 ben, om eens een vryen avond te nemen, I want sedert negen uren, toon de huisknecht de thee had gebracht, had zich, ondanks her haald schellen, nlemaDd laten zien. Het was nu midden iD den nacht; de koetsier en de lakei waren reeds lang weg om huDne mees teres te halen en de kamenier moest, indien zy nog uit was, nu toch spoedig thuiskomen, j om by de terugkomst harer meesteres op v^ren post te zyn. %pt jonge meisje had dit reeds sedert een uur om zich te troosten by zichzelve herhaald, want zö faad inderdaad dringend hnlp en bystand noodig, maar toen de benauwdheden van het kind toenamen, begaven haar geduld en moed. Zy schelde zóó luid en zóó lang, dat de wakers op straat het wei moesten kunnen hooren en ook iedereen in huis wel wakker moest worden. Werkeiyk verscheen dan ook korten tyd daarna de keukenmeid, verdrietig en slaperig, in nachtkostuum, om op allesbehalve eerbie digen toon naar do reden van die verstoring harer nachtrust to vragen. „Myn Hemel I Mina, komt er dan nooit een geneesheer", riep do gouvernante driftig; „moeten wy dan zonder hulp blyven tot het te laat is?" „Zonder hulp? Maar wat is er dan gaande, juffrouw Graun", zeide de keukenmeid, ver baasd naderkomende, maar toch met iets, dat naar belangstelling zweemde, in haren toon. Het jonge meisje sloeg wanhopig de handen inéén. „Niemand weet er dus iets van er is misschien niet eens om don geneesheer gezonden? O, en ik verliet my zoo vast op mevrouw, hoopte van uur tot uur en kon maar niet begrypen, wat toch zoo voor de hand ligt, dat zy ons geheel heeft vergeten. Spoedig, Mina, spoedig hulp ingeroepen; ik ken geene kinderziekten, maar dit is waariyk ernstig; zulk hoesten heb ik nog nooit ge hoord, noch zulke benauwdheden ooit gezien." De kindermeid kwam bezorgd naderby en boog zich over het kind, dat moeiiyk en zwaar ademhaalde en welks oogen half ge sloten waren. „Zeker, juffrouw, ik zal my spoedig aan- kleeden, maar naar welken dokter moet ik gaan? Ik ben eerst sedert zes weken te Breslauik ken nog niet één geneesheer by naam." „Ik ook niet", riep het jonge meisje met angst, „zoo lang ik hier ben, is er nog geen dokter in huis geweest. Er zal toch wel iemand onder de dienstboden zyn, die het weet; roep Gerds of Justine 1" „Ach, juffrouw, zy zyn allen nit!" nep de keukenmeid jammerend. „Frits is met den koetsier mede om mevrouw te halen, Gerds heeft verlof om tot twee uren uit te blyven, daar zy waarschyniyk in de gelegenheid is iets van het feest te zien, en Justine is zonder verlof uit. Het huis is den geheelen avond ledig geweest, en als ik niet van tyd tot tyd in en uit was geioopen, hadt gy met kind en al gestolen kunnen worden." Het jonge meisje onthield zich op het oogenblik van elke aanmerking; zy onder steunde het kind, waarvan de benauwdheden toenamen, en luisterde tevons of zy op straat geen gerucht hoorde. „De trap kraakt, Mina, en beneden meen ik ook eene deur te hooren l Zie eens even, het zal Gerds zyn, die terug is gekomen en op mevrouw wacht, om haar by het ont- kleeden behulpzaam te zyn." De keukenmeid ging naar beneden, maar keerde reeds na een paar minuten onver- richterzake terug. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1