A°. 1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. H". 10411. Diimdaji 30 Januari. PRIJS DEZER COURAUT: Voor Leiden per 3 maandenf 110- Franco per post 1-40. Alzonduriyke hommers0.05. PRUS DER ADVERTENTIËN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Leiden, i'd Januari. Wy veru.in n door de onderofficieren, bemanning en jongens dor Kweekschool voor Zeevaart een bedrag van veertig gulden heengebracht «n aan de commissie te Rotter dam verzonden is, ten behoeve van de na gelaten familie-betrekkingen dor moedige mannen van het stoomschip „Amsterdam," dio hun leven opofferden b\j de poging tot re idirg der bemanning van een zinkenden Atnerikaanschen schoener. Gaarne maken wy hiervan melding, vooral daar wfi vernamen dat de jongens, zonder eenige aansporing van hunne chefs, zich onmiddellijk bereid ver klaarden het zakgeld, dat zy des Zondags ont vangen, of althans het grootste deel daarvan, vooi dit goe'e doel af te staan. - N?ar wy vernemen, hebben de heeren D. Van Lith en P. Brittyu, leerlingen van de school van het Gonootacnap „M. S. G." alhier, voldaan aan het examen, gehouden te Amster dam, tct het verkrygen van het diploma van bouwkundig opzichter, ingesteld door de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst volgons besluit der Algemeene Vergadering van iè Moi 1891. - Gedurende de lste helft der maand Jan. zyc aan het postkantoor alhier bezorgd de ▼"agendo brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: P. Den Holder, J. De Huu, wed. Jolarik, A. i Kempen, wed. Ryndere, Scbulzo, J. Schol, Amsterdam; H. Bennink, N. Klaasse, vied Yan EkkDren, 's Gravenhage; H. Van Wt-iK, Groningen; d. Witerwaal, Haarlemmer- meer; Blok, De Klerk, Rotterdam; A. M. Eonrgers, niet vermeld. 3net kaarten JonkerRadier, Roodenbeck, Aó^terdam; J. R. Do Jong, Gouda; A. Groe- i.ovold, dot vermeld. Sneven verzonden geweest naar Engeland DavIös, Londen; -- naarHongarfieJ. Moosch, &HdQ>Pe%th. By do ü^Afj^happy tot exploitatie van Staatsspoorwegen is bevorderd tot opzichter van den weg late klasse de heer K. Rogge veen, te Leiden. In de eerste vergadering dit jaar door \S nmisaariüsen van het Ryks weduwen- en W; fconfonds van bu gorlyke ambtenaren ge- buud*n, is tot voorzitter benoemd dr. P. Van Geer, hoogleeraar te Leiden, tot ondervoor zitter de heer J. H. Smits te Amsterdam, en rot socretaris de heer P. J. Raaymakers, van Nieu wer-Amstel. Ingevolge een schryven van het Dep. van Oorlog is de lste luit. M. A. E. J. Mey- boori. van het 5de reg. inf., thans werkzaam by don chef van den Generalen Staf, op den lston Fobruari a. 8. oervol 7an die betrekking ontheven en bestemd 7oor het 4de reg. inf. genoemde luitenant wordt by aankomst by Let corps ingedeeld by de éde comp. van het lste bat. te Delft. Men scbryft uit ''j-Gravenhage Zooals vroeger is gemeld, heeft de com missie, die zich had gevormd om Jozef Israels cp zyn 70sten verjaardag een huldeblyk aan t9 bieden, in fle droevige omstandigheden, waarin oe groote kunstenaar ihans verkeert, gemeend elke huldiging tot later te moeten uitstellen. Maar dit kon niet beletten dat ©Dkele Intieme vrienden hem Zaterdag stilzwygend de hand kwamen drukken. Des namiddags kwamen ook ten zynent de leden van het bestuur van „Pulchri Studio", waarvaü Israöls ge durende zoovele jaren een der schoonste sieraden was, om hem by monde vaQ hun voorzitter, zyn ouden vriend Mesdag, de mede- deeling te doen dat door dit genootschap mei algemeene stemmen de hoogste onderscheiding aan Israöls is toegekend, die ze kan verleenen het Eere-lidmaat8chap. Zelfs het fraai bewerkte diploma werd daarby niet overhandigd, ten einde elk denkbeeld aan eene feestviering te voorkomen. Na eenigen tyd, als de alom geliefde mees ter eenigszin8 van den schok zal zyn hersteld, die hem thans gevoelloos maakt voor eer betoon, hoopt men in den kring van „Pulchri" èn het diploma èn het geschenk een tegeltableau met Israels portret en de repro ductie van eenige zyner meest bekende wer ken aan te bieden en daarby ook voorde huldiging van den meester andere vereenigin gen toe te laten. Zy, die Israöls even dierbaar was als zyne kunst, had de voorbereidselen voor zQn feest op haar ziekbed met de innigste belangstelling gevolgd en nog tot de laatste dagen vóór haar verscheiden gaf zy hare instemming te kermen met alles wat voor haren gemaal werd verricht. Ook de Haagsche Kunstkring heeft dec heer Israöls eene met het oog op de omstan digheden passende hulde gebracht. Het hoofd bestuur bood hem namens den kring een herinneringsalbum aan, gebonden in oud-Hol laodschen band, bevattende de namen van ongeveer 30 buitenlandsche kunstbroeders, met de navolgende opdracht: „Den groeten Nederlandschen meester Jozef Israels worden deze bewyzen van de hoog achting van buitenlandsche kunstenaars aan geboden door „den Haagschen Kunstkring". Onder de namen van de buitenlandsche meestere kwamen o. a. voor die van Millais, Menzel, Uhdo, Leighton, Alma-Tadema, Carolus Duran, Verdi en Rubinstein. Tal van gelukwenschen ontving de kunste naar, zoowel uit binnen- ais buitenland. De referendaris van de afdeellng Kunst by het departement van binneolandsche zaken, de heer Yictor De Stuers, heeft persooniyk, In opdracht van de Regeering, aan den heer Israöls de versierselen van het commandeurs kruis der Oranje-Nassau-orde overhandigd. Zyne benoemiug is in do Staatscourant van 28/29 dezer opgenomen. De „Spectator" geeft een portret van Israöls, door P. De Josselin de Jong geteekend. Het departement Alfen Oudshoorn der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen heeft in zyne Zaterdag gehouden vergadering be sloten voor het te Btichten gebouw ten dienste van de spaarbank en do overige instellingen van het departement, uit het reservefonds d*r spaarbank eene som van 15000 beschik oa/ir it> «lellen en vervolgens het bouwplan goedgekeurd, dat door de daartoe benoemde commissie ingediend, en ontworpen is door den heer H. J. Jesse, architect te Leiden. H. M. de Koningin-Regentes zal heden een diner aanbieden aan de vreemde missiön met hunne dames. H. M. de Koningin zal aan het diner geen deel nemen. Te Arnhem is een a capella-koor tot stand gekomen. Directeur is de heer Oremue. Mevrouw Cath. Beersmans gaat goed vooruit en zal weldra kunnen optreden. By de Aluemeene Rekenkamer is be vorderd tot adjunct-commies de heer H. G. Post, thans eerste klerk. De Koningin-Regentes heeft Zaterdag avond haar bezoek aan den koninklyken schouw burg te 's-Gravenhage hervat. Het was het gezelschap van de Fransche Opera, hetwelk H. M. voor de eerste maal in dit jaar mocht zien, en wel by de uitvoering van de opera van Saint Saens: „Samsou et Dalila," welk werk door den directeur der opera, den heer Mariens, Z9lf wordt geleid. H. M met gevolg trad tegen het einde van het eerste bedryf de hofl >ge binnen, op do gebruik^lyke wyze door het publiek begroet. Eerst tegen het slot verliet de vorsteiyke bezoekster de voorstelling De „Afjetis. he Courant" maakt in haar nummer van 30 December jl. bekend, dat zy te weinig steun by het publiek heeft gevonden om vorder te kunnen voortbestaan. Het blad zal derhalve niet meer verechynen. In tegenstelling met wat uit 's-Graven- hage werd gemeld omtrent de ontslag-aanvrage van den gouverneur van Suriname, bericht het „Vad": „Er is geen enkele aanwyzmg voor de juistheid van die mededeeliDg en aan het departement van koloniën is er ook hoe genaamd niets van bekend." De berichtgever van de „Telegraaf' gewaagt van eene vergaoering, welke do Koloniale Staten hobben gehouden onmlddellyk na het besluit van den gouverneur om zyn ontslag in to dienen. Van 't geen daarin is voorge vallen, meldt by echter niets positiefs, en evemnin meldt hy in hoeverre die vergadering invloed heeft gehad op het door den gouverneur genomen besluit en of deze daardoor wellicht tot herroeping van zyne ontslag-aanvrage is overgehaald. Nader wordt aan het „Vad." uit Paramaribo gemeld (niet door zyn gewonen correspondent) dat de gouverneur per mail van 2 Januari inderdaad zyn eervol ontslag zou hebben ge vraagd op grond van de behandeling, die de begrooting in Nederland ondervonden heeft, waarscbyniyk dus van de bewerking, die de minister haar heeft doen ondergaan. Daarop hebben de Koloniale Staten op 3 Januari eene geheime zitting gehouden, naar men zegt om te beraadslagen over het indienen van een adres aan den gouverneur of aan den minister, ten einde te verkrygen, dat do gouverneur voor de koloniën behouden werd. Besloten moet zyn zich van eiken stap te onthouden, totdat de gouverneur den Staten officiöel van zyn verzoek zou hebben kennis gegeven, ten einde dan in openbare zitting leedwezen daarover uit te spreken. Men wil beweren dat ook oneenigheden met den pro cureur-generaal invloed op 's gouverneurs voornemen zouden heiben gehad. Niettemin wordt ons, zegt het „Vad.", op nieuw vanwege het departement van koloniën verzekerd, dat eene aanvraag om ontslag niet ontvangen is. Weilicht heeft men in Paramaribo het voornemen voor de daad aangezien. De Nederlandsche Maatschappy ter be vordering van Nijverheid heeft eene prysvraag uitgeschreven omtrent eene aanwyzing van de middelen, welke dienen kunnen om arbeids vermogen door windmolens te verkrygen, langs electrischen weg op te zamelen, over te brengen of vervoerbaar te maken. Als prys wordt uitgeloofd do gouden me daille en ƒ350. De inzendingen zullen worden beoordeeld door eene jury, bestaande uit de heerenH. Figee Jr., directeur der maatschappy te Haar lem, voorzitter; A, Noolen, gemeente architect te Schiedam, rapporteur; prof. J. Bosscha, te Haarlem; G. J. De Jong, directeur der gemeentewerken te Rotterdam, en C. Prins Sr., te Haarlem. Door de arr.-rechtbank te Groningen is, ter vervulling van eene opengevallen rech- tersplaats in dat college, opgemaakt do navol gende alphabetische lyst van aanbeveling: jhr. mr. W. Alberda van Ekenstein, subst.- offleier van justitie van gemelde rechtbank; mr. J. A. G. Gockinga, en mr. F. G. Kool, rechters in de arr. rechtbanken te Alkmaar en Dordrecht, De gepohsioDneerde majoor der genie W. Schut is te Nymogen op 68 jarigen leef- tyd overleden. De te Utrecht tot arts bevorderde semi- arts J. L. W. F. Leent is bestemd voor officier van gez. by het O.-I. leger. Te Rotterdam overleed de heer J. Hud dles! on Slater, sinds 1 Sept. 1865 onafgebro ken leeraar aan hot Erasmiaansch gymnasium. Naar het „Hbl." verneemt, zullen twintig gymnastiekondeiwyzers uit ons land do vier- janriyksche turnfoesten van den Duitschen Turnbond bezoeken, welke dit jaar te Breslau zullen worden gehouden. Een tiental van hen zal aan de wedstryden deelnemen. De nieuwe eigenaar van het eiland Schiermonnikoog, graaf Berthold Bemstorff. te Weliningen, lid van den Duitschen Ryksdag, heeft, naar het „Hbl." verneemt, geenszins de groote plannen met deze zyne bezitting op hot oog, die men hem wilde toeschrijven. Van het maken van eene nieuwe badinrichting l'instar van die op Norderney en andere badplaatsen aan de Noordzee, moet in het geheel geen sprake zyn. Graaf Bernstorff zal zich voorshande bepalen tot de exploitatie van de boerenplaatsen, die trouwens in uit- nemonden staat verkeeren. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 1 Febr. a. s. niet plaats hebben. Tor kennis van belanghebbenden wordt door den min. van w., h. en n. gebracht dat by een eventueel in 1894 te houden examen voor klerk der posteryen en telegraphie, de vrouweiyXe canoidaten er op te rekenen hebben dat in de behoefte aan klei ken slechts voor ten hoogste een vierde door benoeming van vrouwen zal worden voorzien. Zy zullen, afgescheiden van de geslaagde manneiyke candidaten, een afzonderiyk rang nummer verkrygen en, naar volgorde van oat nummer, eerst dan benoemd wordrn, als op de kantoren, waar vacatures ontstaan, plaatsing van vrouwelyke ambtenaren zonder bezwaar voor den dienst kan geschieden. Het stoomschip „Castor" vertrok 20 Jan. van Salonikanaar Konstantinopel; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 27 Jan. Gibraltar; de „Prinses M*rie" arriveerde 26 Jan. van Amsterdam te Batavia; de „Prins Alexander", van Batavia naar Am sterdam, passeerde 26 Jan. Gibraltar; de „Ceres" vertrok 27 Jan. van Gibraltar naar Amsterdam; de „Edam" vertrok 27 Jan. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Reichstag", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, is 26 Jan. in Delegoabaai aangekomen; de „Transvaal", van Amsterdam via Londen naar Kaapstad, passeerde 26 Jan. Dover. By kon. besluit is pensioen verleend aan R. Bot, 366; J. F. Warffemius, commies by '8 Ryka bel., ƒ609; H. Vosters, id., 444 '8 jaars. De luit. ter zee lste kl. L, A. T. J. F. Van Oyen, op zyn verzoek, met 1 Februari a. 8., eervol uit den zeedienst ontslagen, en met dien datum bevorderd tot luit. ter zee lste kl. de luit. ter zee 2de kl. H. A. Schoonhoven, en tot luit. ter zee 2de ki., de adelborst lste kl. L. J. Moojen. Vergund aan den luit ter zee lste kl. W. H. Souman, het aannemen en dragen der orde van hot Legioen van Eer, en aan den heer A. Groth, landschapschilder te Bata via, het aannemen van het ordeteeken van ridder 2de kl. der orde van Wasa. Rijmen en sprookjes. Schynbaar onbelangrijke zaken kunnen toch belangryk zyn en wat kinderachtig schijnt behoeft het nog niet to roezen. Wy allen herinneren ons rymen uit onze jeugd. ZIJ vervulden een bolaDgrykerol in ons kinderleven. Of wy begrepen wat wy zongen, daarom bekreunden wy ons niet, en mogen wy nu al eens lachen om die dwaze wartaal, dit neemt niet weg, dat allerlei aangename herinneringen by ons worden wakker geroe pen, als iets ons die oude kinderrymen weör in de gedachten brengt Alleen ter wille van die frissche herinne ringen aan de jeugd zou dus het opteekenen en verzamelen onzer rymen reeds de moeite loonen. Maar het heeft ook een ander nut. Daar zy een schat van bouwstoffen voor de kennis van hot volksleven bevatten, zyn zy ook van belang voor de wetenschap. Wy vinden vele onzer rym«n woordeiyk terug in andere landen. Het raadsel Hooger dan een huis, Kleiner dan een muis, En toch kan het de kerkedeur niet in. (antxo. een 9ter) F'eiiilleton. HET SLOT ELKRATH. DOOB GOLO RAIMUND, 80) Een heldere gloed schitterde in zyne oogen, toen hy op het schoone meisje nederzag. „Hoe schoon is zulk een jong leven, dat nog geeD twyfel of teleurstelling gekend beeft," zeide hy ontroerd. „God geve dat gy zoo gelukkig, zoo vol vrede en vertrou wen biyft." „Ik dank u", antwoordde zy biyde; „dat was een echt goede wenech." „Ik ben uw vriend", riep hy, „en als ik het niet reeds vroeger was, dan ben ik het van dit uur af. Zeg my dat gy my als zoo danig aanneemt" Zy stak h9m beide handen toe. „Met myne geheele ziel en met een dank baar hart. Ik had niet gedacht dat de Kerst mis my zooveel vreugd zou bereiden. Gy ziet vrel dat ik geiyk had met te zeggen dat ik do toekomst met vreugde te gemo3t zie. En nu, goeden nacht, Hedwig moet gaan slapen ik mag niet langer praten." Met eon onbeschryflyk verlicht hart keerde hy naar het gezelschap terug, hoewel onzeker, of hy zooeven oene daad van grootmoedigheid begaan dan wel aan zyne eigen wenschen gehoor had gegeven. Hy kreeg eene plaats naast Adelheid, zooals zy dat zelve geregeld had, maar hare verwachting en haie pogin gen, om het afgebroken gesprek weder op denzelfden voet voort te zetten, leden schip breuk op zyne stilzwijgendheid. Hy zat, of schoon hy de onthullingen van haren vader met had vergeten, zonder toorn, maar ook zonder hartstocht, naast haar; zyne gedachten waren verre weg en Adelheid verstond de kunst niet ze weder te boeien. Laat in deD nacht ging het gezelschap uiteen. Wolfgang, door den generaal zelf uit gelaten, was de laatste. Dit was hem zeer aangenaam; hy wandelde liever alleen naar huis dan in zulk vroolyk gezelschap. Het is waar, er was niets byzonders gebeurd, maar toch was het hem, alsof zyn lot eene andere wending had genomenalsof hy andere ver plichtingen had op zich genomen, of Dieuwo hoop hom vervulde. Toon hy buiten voor het huis stond, keek hy onwillekeurig op naar de vensters van de kamer van Elizabeth. Zy waren duister; wellicht sliep zy reeds lang. Maar in zyn hart bleef het helder; heden avond was er geene plaats voor bitterheid en menschenhaat: Elizabeths beeld hield de wacht, zoodat het vrede bleef, vrede, dien zyzelve gegeven had. XYL Het heldere kaarslicht en de gloed van een knetterend haardvuur verlichtten Adel- heida fantastisch gekleeds gestalte, die juist den blik van haar tnuneau afwendde en dien vol verwachting op de kamenier vestigde. Het meisje verstond die stomme vraag en antwoordde, terwyi zy opstond uit de moei- ïyke houding, die zy had aangenomen om het kleed glad te stryken: „De geDadige vrouw is wonderschoon. Het is waariyk jammer, dat zy een masker voor het gelaat moet doen." Adelheid hield het halve masker voor haar gelaat, „Och, dat is maar voor een paar uren en de mond is in elk geval vry. Zie eens, hoe laat het is!" „Het is nog vroeg, genadige vrouw, het is nauwelijks acht uren." Adelheid zuchtte. „Ja, Dog zeer vroeg, maar men moet wel vroeg beginnen; men moet ook rekenen op de onhandigheid, waarvan gy zoo dikwyis biyk geeft, indien men zeker wil zyn van zyDe zaak." Zy stond op en wandelde de kamer eenige malen op en neder. Het prachtige fantasie kostuum, dat zy aan had en dat baar ver blindenden hals eD armen vryiiet, stond haar allerprachtigst en eeDe niet te miskennen opgewondeühoid gaf aan haar gelaat eene meer dan gewono bekooriykheid. „Het is jammer, dat Zyne Excellentie u niet kan zien," begon het meisje weder, „ik geloof dat de genadige vrouw nog nooit zoo schoon is geweest." De jonge vrouw haalde de schouders op. „Daaraan is nu niets te doen; het is my ook niet aangenaam, onder vreemd geleide te moeten gaan." Terwyi zy dit zeide, liet zy de steonen van haren armband in hot licht schitteren en verheugde zich over den glans, dien zy verspreidden, en zy zag daar door niet, welk een spottenden lach hare verzekering op het gelaat van het meisje te voorechyn riep. Er werd zacht geklopt; vol gespannen ver wachting stond Adelheid spoedig op, terwyi do kamenier naar de deur snelde en door een kier daarvan de boodschap aannam. „De knecht van graaf Elkrath is er en moet zijne boodschap aan de genadige vrouw zelve mededeelen." Een lichte blos bedekte Adelheide gelaat. Laat hem in myn kabinet gaan; breng licht binnen, ik kom dadeiykl" Weder vertoonde zich die malitieuzo glim lach op do gelaat der kamenier; de voor rechten, die hare meesteres biykbaar aan dien heer toestond, schenen zich zelfs tot den knecht uit te strekken, die door haar in haar kabinet, in plaats van in de voor kamer ontvangen werd. Ook heden wachtte hy haar, met een prachtigen bouquet in de hand, in het gezellige vertrek, waarin zyzelve spoedig met over haasting binnentrad. Haar blik, die onmiddeliyk op de bloemen viel, helderde zichtbaar op; deze beleefdheid, ofschoon door don aard van bet feest eenigs- ziD8 verplichtend, was de eerste, die Wolfgang haar bewees. „Ach, hoe schoon 1" riep zy verheugd, torwyi zjj hare band met verlangen naar den ruiker uitstrekte, en de oogen van den knecht als betoorerd aan haar en haren vreemden opschik gekluisterd bleven, die haar ia zyne oogen tot eene soort van fee herschiepen; „zeg mynheer don graaf, dat ik hem duizendmaal laat bedanken." De half domme, half verbaasde uitdrukking in het gelaat van den knecht week niet, ook toen zy hem had aangosproken. Zy moest lachen, maar deze zichtbare uitwerking van hare sohoonheid, zelfs op den onontwikkelden smaak van don knecht, was haar geonszins onaangenaam. „Nu, Frans, andera nog iets?" vroeg zy, terwyi zy den geur der bloemen met wel gevallen opsnoof. „Ja, genadige vrouw," zeide de knaap met een zucht, alsof hy plotseling uit een droom ontwaakte, „hier zyn do adressen van de heeren, die 'e avonds by den graaf komen." Zy nam het briefje aan, dat hy haar ter hand steldo, en las het even mot de oogen door, zonder eenig teeken van aandoening of belangstelling te laten blyken, en inderdaad, die namen konden hare y verzucht niet gaande maken. „Het is goed," zeide zy, terwyi zy het papier in don schoorsteen wierp, „er is niet één bekende onder; het schyneu allen Polen te zyn. Heeft mynheer de graaf ge durende de laatste dagen ook uitnoodigingen ontvaDgen?" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1