m Te JJaarn hoeft een jongen zijn 8jarigen speelmakker in zyne woedo zulk een bevlgen schop tegen don buik gegeven, dat de ongelukkige het hoogstwaarschijnlijk met den dood zal bekoopon; zyn toestand is hoogst zorgelijk. Te Leeuwarden is van gemeente wege aan het bestuur der Leeuwarder Water leiding Maatachappy een bovenhuis met drie vertrekkon afgestaan voor het bacteriologisch onderzoek van het leidingwater. Volgens officiëele mededeeling van don prosident dor provinciale geneeskun dige commissie van Belgisch Limburg heerscht te St.-Truyen de Aziatische cholera epidemisch en zijn aldaar verschillende gevallen met doode- Hjken aüoop voorgekomen. In Algiers is ae cholera in het departement Constantino onder de inlandsche bevolking uitgebroken. In de laatste week der voor gaande maand kwamen daar o. a. in het plaatsje El Mtlia 30 gevallen van cholera voor. Namens de politieke part.hen van elke klour in do Baskische provinciën zal aan Gladstone eene huldebetuiging gezon den worden. Een in warme bewoordingen gesteld adres zal den „grand old man" over handigd worden, te geiyk met een tak van den historisch en eik van Guernica, in Biscaye, in welks schaduw het wetgevend lichaam onder do fueros vergaderde, en die het sym bool van de vrijheid der Baskische provin ciën is. Het adres en de eiketak zuilen besloten zyn in een rijk met goud bewerkt kistje. Dit jaar zijn 1732 ridderordon en andere onderscheidingen door den Duitschen Keizer verleend. Een slecht jaar, wantin 1893 werden 1891 personen gelukkig gemaakt en in 1890 nog 1741. Grensregeling: Leiden—Oegstgeest. Naar wy vernomen, is een ontwerp tot ver andering der grens tusschen de gemeenten Leiden en Oegetgeest door den minister van binnenlandsche zaken opnieuw in handen ge steld van do Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, mot verzoek het verder in overeen stemming te brengen met de gewijzigde ka dastrale toestanden. Gemeenteraad van Bodegrave. Vergadering van 23 Januarivm. 11 uren. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen dor vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Als ingekomen stukken worden medegedeeld een paar brieven van Ged. Staten waarbij goedgekeurd worden teruggezonden raadsbe sluiten in vorige vergaderingen genomen. Deze worden voor kennisgeving aangenomen. Nog zijn ingekomen van de hoofden der openbare scholen de verslagen omtrent den toestand van 't onderwijs over 1893, welke ter visie zullen worden golegd. Komt in behandeling een verzoek van 't hoofd van school A om in de onderwijzers- woning enkele noodzakelijke veranderingen te doen uitvoeren. Besloten wordt, overeenkomstig 't voorstel van den heer Meurs, dit werk aan te besteden. Uit de ingezonden rekening over 1893 van de zwem- en badinrichting biykt dat over dit jaar een tekort is van 39. Het bestuur 7erzoekt den Raad tot dekking van dit tekort alsnog eene subsidie van f 40 te willen ver- loenen. B. en "Ws. stellen voor slechts 26 subsidie toe te staan. De heer v. d. Giesen wenschte evenwel f 40 te geven en maakt hiervan een voorstel hetwelk door de heeren dr. Kapteyn en Okkerse wordt gesteund. Dit voorstel wordt mot 8 tegen 3 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren v. d. Giesen, dr. KapteUn en Okkerse. Het voorstel van B. en Ws. wordt aangenomen met 10 stemmen tegen 1. Tegon de heer v. d. Giesen. B. en Ws. stellen voor de benoeming van werklieden in dienst der gemeente voortaan aver te laten aan hun college. Onder werk jeden te verstaan hen, die een week- of dag loon genieten. Dienovereenkomstig wordt besloten. Aan de orde is thans een adres van den heer A. Ph. Van der Ploeg te 's Gravenhage, waarby de plannen worden uiteengezet tot den aanleg van eene drinkwaterleiding langs den straatweg tusschen Woerden en Oudshoom, voor welke onderneming de instemming van den Raad wordt verzocht, benevens eene by- drage van ƒ101.20 in de voorloopig gemaakte on nog to maken kosten van onderzoek, welk bedrag bij 't tot stand komen zal worden t3rugbotaald, en voorloopige concessie op den voet van rente-garantie van 3 pet. voor 10 jaren. De Voorzitter brengt omtrent deze aanvrage een zeer uitvoerig rapport uit, waarin 't be lang dat ook deze gemeente heeft in 't ver krUgen van goed drinkwater wordt voorop gesteld en waarvan de inhoud In het kort is als volgt: De vraag of de uitgaven die ten govolgo Yan den aanleg een6r drinkwater leiding door de gemeente worden godaan, ge rechtvaardigd zyn, wordt bevestigend beant woord, door te wijzen op de volkegezondheid als maatschappelUk belang. De gezonde kan meer werken, voortbrengen en verdienen, terwijl de ziekte dwingt tot werkeloosheid en de draagkracht vermindert. De praktyk leert, dat overal waar waterleidingen bestaan, het aantal sterfgevallen vermindert, door wegne ming van de oorzaak van vele ziekten, in slecht drinkwater gelegen. Dit alles wordt met cijfers, gebasoerd op statistieke gegevens, nader aangetoond. Do hoofdzaak is natuurlek of de op te richten waterleiding goed, zuivor water kan leveren. Nu bestaat er een algemeen voor oordeel als zou riviorwator niet goed te maken zyn. Dat mag vroeger waai geweest zyn, maar thans niet meer; de wetenschap is zoovor govorderd dat ook slecht water, als byv. uit onzen Ryn, goed te maken is. En dan moet men niet vergeten dat de Ryn eigeniyk eerst by Bodegrave begint in hooge mate bevuild te worden en de prise d'eau ongeveer 10 minuten boven Bodegrave gesteld is, waar het water oneindig beter is dan byv. by Alfen. De voorgestelde waterleiding zal voldoen aan de strengst mogelijke eischen wat aangaat het voorkomen van bacteriën in het water. Of de zaak goede winsten kan afwerpen? Deze vraag is in de vorige week toestemmend beantwoord in eene vergadoring waarop tegen woordig waren de Burgemeester van Alfen en Aarlanderveen, de beide Wethouders van Oudshoorn, een Wethoudei van Alfen, de heer Kemink, de beide Wethouders van Zwam- merdarn, een Wethoud.: van Woerden, de heer Brunt, de beide Wethouders en de Bur gemeester dezer gemeonte. Allen waren 't er over eens dat in onze streek eene waterleiding goede zaken moest maken, zy 't niet in den beginne, dan toch stellig reeds na een paar jaren. Dit algemeen gevoelen is natuurlijk uog geen bewys. Meer waarde hebben de uitkomsten van reeds be staande waterleidingen waarvan enkele wor den medegedeeld. Ook mot cijfers wordt aangetoond dat eene waterleiding in de Ryn- streek winst afwerpen moet. In de verleden week gehouden vergadering is beweerd dat de waterleiding, als loopende hoofdzakeiyk langs den ryksstraatweg en in de bebouwde kommen, alleen voor de daar wonende ingezetenen van belang zou zyn on dat de leden van de verschillende gemeenteraden, die er geen direct perso<?niyk belang by hebben, tegen het doen van uitgaven voor eeno water leiding zouden stemmen. De voorzitter be- twyfelt of dit wel waar is, hy heeft eene betere meening van zyne medemenschen. Waar de raadsleden gezworen hebben dat zy met al hun kracht de belangen der gemeente, dus het algemeen belang zullen bevorderen, daar kan en mag niet worden verwacht dat zy hun eed zullen schenden door hun per soonlijk belang te stellen boven dat van de gemeenschap. En mocht het toch voor enkelen waar zyn, dan hoopt spreker toch voor de eer van Bodegraven, dat dezulken ten minste niet in onzen gemeenteraad gevonden worden. Trouwens de Bodegraafsche raadsleden hebben het tegendeel reeds meermalen bewezen, dit getuigen de verliezen der gasfabriek, die vroeger telkenjare gedekt moesten worden, de uitgaven voor de wegen in Buitenkerk en Schoordyk, detelephoonverbinding vanNieuwer- brug, enz. In bet volle besef hunner verantwoordelijk heid hebben Burgemeester en Wethouders het verzoek van den heer Van der Ploeg in rype overweging genomen en zyn zy dienaangaande tot algeheele instemmigheid gekomen. Zy stel len aan den Raad voor: Aan den heer A. Ph. Van der Ploeg in beschikking op zyn adres te kennen te geven, dat de gemeente Bodegrave lo. als bydrage in de kosten voor opmetingen, teekeningen enz. voor eene tot stand te broDgen water leiding ten dienste der gemeenten langs den Ryn tusschen Woerden en Oudshoorn gelegen, hem zal uitbetalen eene som van f 151.20, zoodra aan B. en Ws. is aangetoond, dat meerdere gemeenten eene dergelyke bydrage hebben toegezegd, en onder voorwaarde dat dio som weder aan de gemeente wordo ge restitueerd zoodra met de werkzaamheden voor de waterleiding een aanvang is gemaakt. 2o. op nader overeen te komen concessie voorwaarden, genegen is by te dragen gedu rende 10 jaren in eene rente-garantie van 3 pet. van het maatschappelyk kapitaal dier waterleiding. By de hierover gevoerde discussie n, die zich voornameiyk bepaalden tot het vragon van inlichtingen, door den Voorzitter nader gegeven, bleken vooral de heeren Hours, Van Dam en Rollman voorstanders van het plan te zyn. Ofschoon de laatste niet zou willen toegeven, dat ziekten door kiemen veroorzaakt worden, zegt hy dat in het allerongunstigste, trouwens niet denkbaar geval, dat de waterleiding vol strekt geen zaken zou makon, de gomoente in 10 jaren tyd 7000 zou moeten betalen, wat hy voor de openbare gezondheid wel over heeft. Nadat daaraan nog is toegevoegd de bepaling, dat het voorloopig onderzoek geëindigd moet zyn vóór den lsten Januari 1895, wordt het voorstel van B. en Ws. aangenomen met 10 stemmen tegen 1. Tegen do heer Van Donk. De Voorzitter meent Bodegrave te kunnen gelukwenschen met dit besluit. Daarna wordt de vergadering gesloten. INGEZONDEN. Het ouderwijs in het Fransch aan on- en minvermogenden. In de zitting van den Gemeenteraad van 28 Dec. is besloten het onderwijs in het Fransoh aan de leerlingen van de openbare scholen der 8de en 4de klasse op te beffen. Omtrent do verplichting, dat dit onderwys zal blijven bestaan, leest men in Hubrecht De onderwijswetten in Nederland, G. Lager onderwijs, deel III, blde. 122: „Op 18 Januari 1881, No. 172, afdeeling O., sohreef de Minister aan de inspecteurs voor het lager ouderwys nog het volgende: „Onlangs heb ik beslist dat qan ieder, ogk aim min- en on vermogenden, als zy dit ver langen. gelegenheid moet worden gegeven tol. bet ontvangen van ondorrigt in alle vakkon van jager ondorwys, indion dit ondor rigt op ceno der scholen volgens het tweede lid van artikel 16 der wet wordt gegeven. De wet heeft het onderwys in de vakken lt niet uitsluitend voor hen bestemd, die daarvan geheel of gedeeltelijk de kosten kunnen dragen. Niet aan het goedvinden van het gemeentebestuur is overgelaten, al dan niet onderwys in die vakken te doen geven; ook dèt onderwys is verpligtend in de ge meente, waar aan uitbreiding van de vakken ak behoefte bestaat." En verder: „Het lager onderwys nu be hoort voor allen voldoende te zijn, ook voor on- en minvermogenden, zoodra derhalve onder wijs wordt gegeven in een of meer der vakken l—t, zonder welke uitbreiding het onderwys niet voldoende zou zyn mag het gemeente bestuur, niet beoordeelen, of daarvan al dan niet door on- en minvermogenden zal worden gebruik gemaakt. Ook voor de zoodanigon moet het toch toegankeiyk zyn". En lager„Aan on- en minvermogenden staat de keus niet opon van de school, waar zy onder wys in de vakken lt wenschen te genieten. Het gemeentebestuur is bevoegd hun daartoe eene school aan te wyzen. Maar van dat onderwys mogen zy niet worden uitgesloten, zoodra zy begeeren het te genieten." Mijnheer de Redacteur Mag ik een enkele maal voor het volgende beleefd een plaatsje verzoeken? Als tegenstelling van eene mededeeling omtrent vééleischendheid van werkloozen, de vorige week in uw blad gedaan, kan zeker wel het volgende dienen, maar tevens een ander licht werpen over de kwaal der werkloosheid en hare slachtoffers, dan toen is gedaan. Onlangs wordon hier drie arbeiderswoningen aanbesteed voor rekening van den heer Timp. Eón der inschryvers van het timmerwerk, voor eenige honderden guldens beneden den pry s wat dat werk volgens matige bereken mg moest kosten, ging, als de laagste inschrijver, met dat werk (zooals gewoon) strijken. Hoe dat nu tegen dien prys klaar gespeeld Ziehier ééne oplossing. De werklooze timmerlieden kwamen natuur- lyk dadelyk in massa op hem af, daar was reeds op gerekend; en om kort te gaan, ja, men kan wel wat werk thuis krygen, ramen, deuren, kozynen, enz., maar voor dien en dien prys, zoowat de helft of van wat er toe staat, paneeldeuren b. v. voor 1.75, waar minstens 3 gld. voor toekomt wantliefhebbers genoeg; de pryzen waren dus zóó berekend dat men er slechts een half dagloon aan kan verdienen, plus zeer hard werken en zelf zorgen voor werk plaats en bank, zoodat men, dank zy do werk loosheid, aannemer kan zyn, zonder zelf die zaken, nameiyk werkplaatsen en schaafbanken, er op na te houden. Het gebeurt dan ook niet zelden dat de eenige huis-, zit- en slaapkamer van den werk man in een timmermanswinkel is herschapen. Zoo hebben de werklied-n soms werk II En dit is een van de vele feiten. Zouden de heeren werkgevers, wanneer zy 't werk aan den minsten inschrijver gunnen, daar wel eens over nadenken? Ik hoop dat de commissie voor werkloozen hieraan ook de aandacht eens zal schenken by haar onderzoek. Voor nadere inlichtingen is myn adres voor haar by de Redactie van dit blad disponibel. U, M. d. R., vriendeiyk dankzeggende voor de plaatsing, teeken ik my Een timmerman. Burgerlijke Stond. HAARLEMMERMEER. Ge boron: Maria, D. van J. Bookel eu R. Boaoaa. Authonie, Z. van A. Van der Voet on J. De Graaff. Gorrit, Z. van C. Roest on W. Boom Aric.Z. van W. Halter on J. Kosters. Johanna Petronolla, D. van C. Ml lm an en J. Straathof. Petras Adrunas, Z. van O. Milman on J, Straathof. Johannes, Z. van M. Mans c-n J. Van Herwijnen. Geeidru da Cornelia, D. van 8. Van de Tounekrook en A. M. D. Zegere. Jan, Z. van J. Bron en J. Maaree. Apolonia Maria, D. van C. J. Van Loon on C. Weozepoel. RoeJtje Jacobs, D. van J. O. Weasels on G. Bosnia. Billegonda, D. van D. v. d. Hengst en M. Been. Tennie, Z. van P. C. Do Iioru on A. Knik. Eefje, D. van W. Van Wijken T. Stapel. Laurens, Z. van A. Van Hooten ou J. Sorvaas. Adrianue Z. van J. Kojzors en O. Van SooIod. Arnoldue, Z. van W. Van Warmerdam en D. O. Stokman. Willem, Z. van C. Beljeards en H Van Beijningon. Maris, D. van P. Kooij ou A. Mftrkue. Geertrnida Adrmna, D. van J. Kunie on J.Ooossen.Jan, Z. van W.Nedervolden A. Holeboe. Boudewiju Jbd, Z. van R. Rip en A. M. W. Van Btinum. Jeip Panlne, Z. van L. A. De Baan en W. C. Kalabeok. Airianns, Z. van J. Kofoed en O. W. Geertzoma. Buibrecht Pieter, Z. van J. Den Hollander en M. Schalk. Petronclla, D. van J. Geijlvoet en J. Krijgsman. Adrians Cornelia, D. van J. Alewijn en G. A. Van Splunttr. Gehuwd: G. Enthoven met J. M. Maaskant. D. Tronr met C. T. Do Vries. Overleden: Willemke Vink 68 j., wed. van P. Van Meel. Antonia van Krimptn 57 j., gehuwd met D. E. Van Meerbeek. Ario 9 m. Z. van K. Kreeft en P. KoppoDaal. D>rk 6 m. Z. van C. Gladpootjee on A. Sioraal. Jan 26 j. Z. van L. R. Do Brnijn en A. S. Marseille. Arie 10 d Z. van A. Moteehar en M. Do Jongh. Cornelia 16 w, D. van G. Ent hoven en A. De Regt. Cornelia Johanna 6 j. D. van P. Kapiyn en M. Romrju, (overlodt»). Maria Timmer 27 j., gehuwd met J. Kempe. Cornelia 8 m. D. van J. Bonian en A. Hogoesveri' Margsretha Elizabeth 9 m. D. van T. v. d. Vlugteu G.E. Bout wipper. Levenloos geboren: Kind \an M. Elenbaas en F. Witte. HILLEGOM. Geboren: Loorens Theodorne Adriauns, Z. van Th. v. Lierop en A. M. Alkemadc. Johannes Jacobus, Z. van J. A. Melkert en M. A Waaedorp. Anna Feodrika. D. van A. Aellkema en H. Van Wort. Aotonie Petrus, Z. van W. Aangeti.brug en C. Onderwater. Theodorus, Z. van A. Wanuondam m J. Romiju. Nieeje, D. van B. Sohniedewitid en A. Th. G. Van Tol. Petrouello Theodora, D. van J. Wagemane, en B. M. Van Maris. Ondertrouwd H. Van der Werff en BJoukjc Conradi, te Amsterdam. Overleden: M ria Van Ws veren 70 j., wed. van R. Van Til. Catharina Hillegon<la Van Lierop 14 m. Frauoiaoos Cornells 8taate, 7 m. Jaoobue NOORD WIJK: Geboren Mai ia, u. van W. Passchicr eu M. y. d. Plas. Engel, Z. v. A. Plog eu D. Cramer Maria Theodora, D. van G. Steen voorden m li. v. Nobtlec. Willem, Z. van D. Hazenoot en J. Spaanderman. Neeltje, D. Van J. v. Duin en P. Smit. Gehuwd: J. Viuk en J. Hazenoot. Overleden: M. ALemade, 68 j. W. Dobbe 64 j. J. W. Van Rijn 0 m. ZWAMMERDAM. Bevallen: J. JoDgeneel geb. Jongeneel D. Overleden: P. De Borat Z. 4 m. J. M. Zijlemans, echtgen. van J. Enkelman 78 j. Gehuwd: M. E. Boogendijk jm. 30 j. en A. De Ruiter jd. 19 j. Mark tberiohton, Rotterdam, 22 Jan. De Graanmarkt van heden was nog onvolledig. Vele beurtsohepen uit Zeeland en Vlaanderen zijn niet gekomen, mitsdien was de aanvoor maar klein doch ook vele van de gewone koopers bleven afwezig. De marLt voor Inlandscbo Granen had dan ook een kalm verloop. Van IuJandsche Wit e Tarwe was de Nieuwe lang zaam ie plaatsen Jarige weinig voorhanden en in de beate soorten wat meer gezocht. Canada v.ae er weinig. N. VI. en Zeeuw, de beste ƒ5.90, ƒ6.10 tot ƒ6.25 dito dito middolb. 5.20 „5.40 6.60 Flakk. en Ovenn., de bests *6.70 5.90 6-10 dito dito middelb. .6.10 *6.30 5.60 Mindere en ger. soorten .4.70 5.- Jarigo VI. en Zeeuwscbe .6— „6.30 6.60 Fl. en Overm. 6.40 6.80 *6.10 Mindere en ger. qual. M i» Nienwo Canada .4.80 6.10 m .6.80 Voorts werd verkocht per 100 Kilo, Goede qual. Nieuwe Witte ƒ7.60 tot 7.75 Mindere 7.7.60 Van Inlandsche Boode Tarwe werd niets bij koers aangeboden. Buiteolandaclie Tarwe in loco byaa niet oorhanden en op afl«ding in de betere soorten onveranderd. Mindere soorten traag. InlandsLhe Rogge werd langzaam opgeruimd. Zeeuwsche en VI., n. qual., 4.75, ƒ4.90 cot ƒ6.10 övenn. en N.-Brab., *4.30, *4.50 *4.90 Geringere soorten Buitenlandecho Rogge ondervond maar matige détail-vraag. Beste bakaoorten meer gezocht. Per 2100 Kilo. Odessatot ƒ120 109 112 Nicolajeff118 116 Belena126 128 Boekweit. Canada ƒ170 ƒ175. Bockweitgrntten. St.-Peteraburger Grove f225 a ƒ230 dito Middel 210. Geret was ia do beste qualiteit weinig aan do m&rk'voor mindere soorten was goon kooplust. Yl. on Zcouwscho Winter- van f 4.20 tot 4.80 Overma&s-che ou Fiakk. 4.4.60 afw. on ininderu soorten *3.25 *3.75 VI., Zeeuws, oo Flakk. Zomer- *4.10 ,4.40 Mindere qualiteit 3.25 3.80 Chevalier*4-75 .6.70 Men verkocht ook enkele partijtjes goede Wintor- tot ƒ7.70 en Zomer- tot ƒ7.a 7.25 por 100 Kilo. Bnitenlandscbe Gerat onveranderd verkoch Nicolajeff98.tot Zwarto Zee96.— 98. dj, do. uit stoo nboot. *92. do. do. stoomeude 92.en 98. Haver kwam alleen in ordinaire qual.toil voor. Blanke en wichtige qualiteit Vin 4.tot ƒ4.40 Zeouweche en andere inl. Yoeiv.„3.20 *3.70 Liohtero dito dito 2.50 2.90 Geringere soorten2.2 80 Voorts word gedaan por 100 Kilo. RovalT.40 Liban.6.90 7.— Spelt ƒ8.— tot ƒ3.60. Voor Paardenboonon was eloohte kleine vraag voor de beste soorten. Vlaamscho en Zeouwsche ƒ6.40, ƒ5.60 tot ƒ5.86 Overmaaesche6.20, 5.40 6.7U Goringere soorten. 4.60 4.90 Duivonbooneu ƒ6.20 tot ƒ6.60. Sohapeoboonon ƒ5.60 tot ƒ0.75. Bruiueboonen waren nog weinig ter markt, maar toch voldoende voor de kleine vraag. Walchorechevan f 8.25 tot ƒ8.50 De beste Vlaam. enZeeuwaohe 7.50 .8. Ordinaire dito dito C.6.50 Geringere en wakko4.75 6.75 Wittcboonen kwamen in 't geheel niet voor en zijn nominaal te noteeren: Ualchereobovan 10.50 tot ƒ11.25 Vlaam. en Zoouw.. de beste 10.10.76 dito dito ordinaire 9.9.60 Mindere en geringe soorten. 7.'8 Blauwe Erwten blijven meestal in de kook niet voldoen. Walcherschevan 9.26 tot 9.75 De beste Zeeuwscbe on Yl. 7.76 8.60 Middclb. qual. dito en Flakk. 6.75 7.60 Afgek urdon5.76 6.10 Schokkers van ƒ7.50 tot ƒ10.50. Buitenlandecho Voor-Erwten mot weinig handel. De beste ƒ5.90 a ƒ6.10; mindere 5.80 a 5.70. Mais. Bonte AmerikaanBohe. V ƒ106, ƒ108 en ƒ112 dito uit stoomboot 106 dito stoomeude 104} 105 dito Jan./Febr.-afladiog. 105 Don&uƒ108 tot *118 Foxanian110 Koolzaad was woioig aangevoerd. Noteering van 8.60 tot ƒ9.60 volgCLS quahteit. Lijnzaad met beperkten handel. Hennepzaad ƒ7.26 tot ƒ10. Kanari-za&d vond weinig kooplust. He: beste ƒ8.50 tot ƒ8.75, miildel-qualiteit 7.50 tot 8.eu geringere soorten 6.25 tot ƒ6.76. BUITENLAND* Frankrijk. De republikeinscbe afgevaardigde Clovis Hugues zal de regeering interpolleeren over de inbreuken, welko gemaakt zyn op de per soonlijke vryheid. Deze interpellatie is op morgen, Donderdag, bepaald. Volgens de „Patrie" zal eene gerechte- ïyke vervolging worden ingesteld tegen den heer Clémenceau wegens het openbaar maken van stukken, welke de veiligheid des lands raken en niet gepubliceerd mochten worden. Deze beschuldiging betreft de bekende arti kelen van den heer Clémenceau in de „Justice", waarin hy het bestuur der marine zeer scherp heeft aangovallen. Dui tschland, De beraadslagingen over de interpellatie der sociaal-democraten Liebknecht en Singer over de werkloosheid, welko Maandag in den Duitschen Ryksdag begonnen, namen de ge- heele zitting in beslag. Behalve door Liebknecht, werd ook door Bebel uitvoerig uitgeweid over den ongun- stigen staat van zaken. Beide leiders betoog den dat men de regeering Diet aansprakelijk kan stellen voor de werkloosheid, maar wel verlangden zy, dat de regeering het hare zal doen om den nood, welke door de werkloos heid is veroorzaakt, te lenigen. De eerste spreker betoogde dat de regeering het spooksel der anarchie oproept om de sociaal-democraten te bestryden. Hy protes teerde er togen, dat men de sociaal-democratie en het anarchisme op één lyn stelttusschen deze twee bestaat een niet te overschrijden afgrond, en waar het socialisme het over wicht heeft, is geen anarchisme mogelijk. Daaraan schreef spreker het toe, dat in Duitschland geen aanslagen gepleegd worden zooals in Frankryk, waar men volgens hem het anarchisme kunstmatig aankweekt. Wat overigens de werkloosheid betreft, die bestaat op de geheele wereld, dus wel een bewys dat de tegenwoordige burgerlyke maatschappy in merg en been krank is. Minister Boetticher antwoordde dat de crisis slechts in enkele industrieën heerscht, maar dat zy niet van dien omvang is, dat het ryk daardoor genoopt zou worden tot byzondere maatregelen. De loonen, zeide de minister, zyn over het algemeen toegenomen, de toe stand der werklieden is verbeterd, het bedrag van de beleggingen in de spaarkas nsemt voortdurend toe. Wat het optreden der politie by gelegen heid van het uiteendrijven eener vergadering op 18 Januari te Borlyn betreft, de minister kon verzekeren dat by de overheid geen enkele klacht daaromtrent was ingekomen. De liberaal Richter gaf als zyne meening te kennen, dat de Staat niets kan doen om de crisis te voorkomen. Bebel verklaarde nader dat de burgerlyke maatschappy alleen de verantwoordciykheid draagt voor de crisis. De bourgeoisie moest ten minste trachten de ellende te lenigende ellende geheel wegnemen zou zy niet ver mogen, want daartoe moest de maatschappy geheel anders ingericht worden. De gebeurtenissen van 18 Januari noemde hy het werk van agents provocateurs (protest van minister Boetticher). Hy verlangde dat de politie zich er toe zou bepalen, de orde en de rust te handhaven, en geen vergaderingen in de war zou sturen. De vry conservatieve afgevaardigde Yon Stumm, de liberale leider Eugon Richter en de nationaal-liberaal Muller verklaarden zich ten slotte tegen het voorstel der sociaal democraten, terwyl de minister Yon Boetticher nog mededeelde, dat het den socialisten vry stond voorstellen in te dienen, waardoor zy den toestand meenden te kunnen verbeteren. De voortzetting van het debat werd tot den volgenden dag uitgesteld. Italië. Yolgens tydingen uit Rome vreest men wanordeiykhoden te Faenza, Sant-Archangelo, Pisa en in andere steden van Toscane. Er zijn voorzorgsmaatregelen genomen. Uit Imola wordt gemeld dat de rovolutionnaire party gereed was zich in beweging te stellen, en nog enkel een wachtwoord afwachtte; er zyn versterkingen naar die stad gezonden. Te Massa heerscht rust. Het gerucht als zou eene gewapende» bende den eigendom van een af gevaardigde, op den heuvel van San Lorenzo hebben overweldigd, is valsch. Te Morlupo werden in den schouwburg briefjes geworpen met de woorden„Weg met de beulen t" „Leve SiciliëI" „Weg met de monarchieDe burgers op Sicilië waar thans rust heerscht, leveren hunne wapenen by de overheden in. Omtrent het karakter van de oproerige beweging in de streek van Carrara en Massa is nu het volgende bekend geworden. Er bestond een afspraak om tegelyk te Pisa en Livorno een oproer te beginnen; voor iedere streek was een afzonderiyk plan uitgewerkt. Te Carrara moesten de opstandelingen zich by verrassing meester maken van de stad, de kazerne in de lucht doen vliegen, het raadhuis en de bank in brand steken, en vervolgens naar Massa oprukken om de geheele provincie in opstand te brengen. Een toeval heeft dit plan doen mislukken. Een groep opstandelingen hadden met marmerblokken eene barricade gemaakt op den weg van Carrara naar Avenza, aan de kust. Toen eene patrouille karabiniers naderde, ontstond eene schermutseling, waarbij twee karabiniers gewond en acht opstandelingen gedood werden. Door dit onverwachte treffen vergaten de opstandelingen een afgesproken teeken te geven, dat voor eene andere bende, die in den omtrek wachtte, het sein zou wezen om de Btad aan te vallen. Zonder deze toe vallige omstandigheid, zou de beweging een veel ernstiger verloop hebben gehad. Morgen komen de Kamers van Italië by een en waarechyniyk zal het ministerie Crispi na eene uiteenzetting van den tegenwoordigen binnenlandschen toestand een votum van ver trouwen vragen. Heeft het dit verkregen, dan zal het zyne flnantiëele plannen mededeelen. Alle mini8teriên zyn evenwel met hunne be- zuinigiDgs ontwerpen nog niet gereed, zoodat de indiening der begrooting in deze maand nog niet mogeiyk zal zyn. De eerste zittingen zullen wel besteed wor den aan interpellaties en discussies over den opstand op Sicilië en in Mass3 Carrara, de af kondiging van den staat van beleg, de gevan genneming van den afgevaardigde De Felice, de ontbinding der arbeidsbonden, enz. Daaraan zal misschien eene beschouwing over de bui- tenlandsche politiek worden vastgeknoopt, naar aanleiding van hetgeen is bekend geworden van h.eimlyke pogingen van Di Rudini om met Rusland op een beteren voet te komen. Het eerst werd hiervan melding gemaakt in Bis marck's Hamburgsch orgaan en daar de vorst zeer bevriend is met Crispi, ligt het voor de hand, te veronderstellen, dat hy door den tegenwoordigen eersten minister van Italië was ingelicht. Di Rudini verzekert evenwel, dat by altyd er naar heeft gestreefd, het drie voudig verbond te versterken, doch men her innert zich, dat toen by minister-president was, de hertog van Napels de gevierde gast was van den czaar en de heer Von Giers te Monza aan koning Humbert een bezoek bracht.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2