N°. 10407. A". 1894. feze (jCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Donderdag Ü5 Januari. DAG-BLAD PBUS DEZER COURANT) Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per poet Afzonderlijke Nommers05- PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere rogel meer f 0.17J. Grootore lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseereu buiteD de stad wordt f 0.05 berekend. lüt nommer bestaat uit TWEE Bladen. Officieel© Konuisijfovingon. De Bnrgome^ter vao Leidon herinnert bij deze den Gerfltelijkun en Bmdeoten in de Godgeleerdheid, die reeds bij de Natioi.alo Militie zrjn togeljJfJ, ale- n.-de hun, die daartoe kunnen worden opg-roepen, dai zg tot hot bekomeo der ODthefflug tan den werke lijker dienst, bedoeld by de late ziuenede vxn art. 127 d»-r wet v»n don l9do Augustus 1861 (Stnatblad No 721, gewijzigd b\j de wet van den 4den April 1892 (Hia&tablad No. 66J, veri lioht zijn tu-«chen den 20ston J&anan un den laten Pebraari dezes jaare, hunne aiD/Tagen, -\et het daarbjj behooreud bewgsstuk, oy hem Burgemeester, in te dienen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 17 Jau. 1894. DE KANTER. Leiden, 24 Januari. Teil aanzien van bet verzoek van den heer P. J. Yan Hoeken, in de gemeenteraadszitting van 11 Januari jl. in handen van B. en Ws. festeld, deelen zij» na overleg met de com missie van fabricage, mede dat tegen de inwilliging van het verzoek ter bekoming van eigendom van een strookje gemeentegrond van de Kyfgracht grenzende aan de stoomzagerij van adressant, geenerlei bezwaar bestaat. Wat aangaat de gevraagde ontheffing van de bepaling van art. 221 der Algemeene Politieverordening, waarby is voorgeschreven dat gebouwen niet mogen worden opgericht dan met stoenen gevel en steenen zijwanden, welke bepaling mede van toepassing is by herstelling of vernieuwing, is na ondorzoek gebleken dat bezwaar bestaat om toe te staan het gebouw, waarin stoomketel en machine tot dry ving der zagery aanwozig zyn, weder gedeeltelik van hout te doen maken, daar zoowel de ketel als het dryfwerk en dehout- dr<-gory aanleiding kunnen geven tot brand gS7aar. Naar aanleiding van de bepalingen der Algemeene Politieverordening zullen alzoo eeuige voorschriften voor de verbouwing moe ten worden vastgesteld. B. en Ws. geven den gemeenteraad daarom in overweging: io. te besluiten dat niet meer voor den openbaren uienst bestemd is eene strook ge meentegrond van de Kyfgracht grenzende aan hot perceel van den heer P. J. Van Hoeken, kadastraal bekend Sectie C No. 1620, ter loOgte van 28 meter en ter breedte van 18 lentiaieter, alzoo groot 4.14 centiaren; 2o. dien grond in eigendom af te staan aan Ion heer P. J. Yan Hoeken, ten einde te worden verheeld aan zyn perceel kadastraal beleend Sectie C. No. 1620 tegen betaling van eene koopsom van tien gulden per centiare en do kosten van overdracht; 3o. naar aanleiding van het verzoek om onthefflug van de voorschriften van art. 221 der Algemeene Pohtie-Verordening wat betreft de verbouwing van de stuomhoutzagery van adressant te bepalen, dat alle wanden zoowel van het ketel- en machinegebouw als van de stoomeagery, geheel van steen of yzer moeten worden geconstrueerd en de bindlaag, de vloer en de bekapping van hot ketelhuis uit yzeren binten moeten worden vervaardigd, dat yzeren roosters voor de vloeren en gegolfd zink of gegalvaniseerd yzer voor dakbedekking boven het ketelhuis moeten worden gebezigd en dat het ketelgebouw mot de drogery daarenboven van de stoomzagery moet worden afgescheiden door yzeren deuren in steenen wanden. De commissie van financiën heeft tegen dit voorstel geene bedenkingen. Dezelfde Commissie heeft ook geone be denkingen fcjgen het voorstel van Burg. en Weths. van 11 Januari jl. tot verhooging van de gemeentebegrooting, dienst 1898, in ont 7anget en uitgaaf met 1200 ter voorziening in de meerdere kosten van de vernieuwing van de Turfmarktabrug ten gevolge van by de uitvoering van het werk noodig gebleken meerder werk en meerdere leverantiën dan by het bestek was bepaald. Zy geeft alzoo in overweging den overge- 1 egden suppletoiren staat van oegrooting dienst 18J3, ad 1200 vast te stellen. Verder heeft zy kennis genomen van de in hare handen gestelde voordracht van Burg. en Weths. van 16 Januari tot invoering van een havengeld in deze gemeento. Zy meent dat de ontworpen verordeningen uit een flnantiöel oogpunt zyn te beschouwen als eene proefneming. Als zoodanig geven de voorgestelde bep Jingen aan de finantióele Commissie geen aanleiding tot het opperen van bedenkingen. Tovons deelt zjj mede dat z(j geen bezwaar beeft tegen de door Burg. en Weths. voor getelde wijziging van de Verordening van 8R November 1889 (Gemeenteblad No 5) xegelendo de heffing van eene belasting onder Oen naam van oriiKgeid in oe gemeente L i'en, in verband met de opening van de verbeterde vaart tusschen Ryn en Schie; zy stelt den Raad daarom voor overeenkomstig het voor stel van Burg. en Weths. te besluiten. By de Commissie tot onderzoek naar den stand der werkloosheid onder handwerkslieden te Leiden hebben zich in de vorige week 404 personen aangemeld. Subcommissiön uit haar midden hebben een aanvang gemaakt met het persooniyk bezoeken van, en inwinnen van inlichtingen omtrent 120 werkloozen, die in de eerste plaats steun schenen te verdienen. Reeds het voorloopig onderzoek heeft aangetoond, dat er onge- twyfeld onder hen, die zich hebben aangemeld, niet weinige degoiyke ambachtslieden voor komen, aan wie geldelyke ondersteuning, om de kwade tyden door te komen, zeker goed zou zyn besteed. De commissie heeft thans eene circulaire rondgezonden en verklaart daarin niet blind te zyn voor de schaduwzyden, welke aan het verleenen van eene dergeiyke tegemoetkoming zyn verbonden, en er worden dan ook door haar middelen beraamd, om door de inrichting eener verzekeringskas den werklieden de ge legenheid te geven, in het aanstaande zomer seizoen, wanneer de verdiensten ruimer zyn, iets ter zyde te loggen voor den slappen tyd. Haar op dit oogenblik, zegt zy verder, staan wy voor het feit, dat zulk een voorzorg nog door zeer weiöigen is getroffen, en dat, daar de werkloosheid reed9 geruimen tyd geleden is ingetreden, de nood werkeiyk hoog is ge stegen. De Commissie doet daarom het verzoek aan de burgery, haar door eene ruime gift in staat te stellen, te helpen in die gevallen, waarin haar door nauwkeurig persooniyk'onder zoek is gebleken, dat zy, die buiten werk zyn geraakt, die hulp ten volle waardig zyn. Nu het winterseizoen reeds zoovbr verstreken is, geldt hot meer dan ooit, dat wie spoedig helpt, dubbel helpt". De lezing, welke mr. H. Goeman Borgesiu3 a. s. Yrydag in de Vryzinnige Kie-sveroeniging" alhier zou houden, is met het oog op bet Toonkunst-concert dien avond, uitgesteld tot Woensdag-avond 7 Februari, in de groote zaal van het Nutegebouw. De veieeniging „Nut en Yermaak" zal a. 8. Maandag, 29 Januari, weder eene uit voering geven in de Stadszaal. Het programma bevat voor „elk wat wils". Twee biyspelen zullen worden opgevoerd, het Harmonie gezelschap werkt mede en het Acapella-koor zal optreden met eenige nieuwe zangnummers. Naar aanleiding van hot desbetreffend adres van den heer Queries van Ufford, hebben B. en Ws. van 's-Gravenhage den Raad voor gesteld, hoewel zy met don adressant de ves tiging van '8Ryks Ethnographisch Museum in de residentie gaarne zouden zien, nochtans geen verzoek dienaangaande tot de Regeering te richten of een geldeiyk subsidie aan te bieden, maar alleen zich bereid te verklaren om eventueel in overweging te nemen den noocMgeu grond voor zulk een muaoumgebouw beschikbaar te stellen. De Commissie van Voorbereiding van het ontwerp Militair Strafwetboek heeft heden hare werkzaamheden hervat. Do heer Land woonde de vergadering by. Donderdag a. s. komt de Commissie van Rapporteurs voor het ontwerp op de Ryks- postspaarbank byeen. Do ter-aarde-bestelling van dr. A. W. Aling8, den gewezen directeur van het Gro- ningsche Doofstommen Instituut, had gisteren te Utrecht onder veel biyken van belangstel ling plaats. Onder de vele kransen op de kist was er één van do kweekelingen van het Instituut en één met het opschrift: „Doof stommen-Vereeniging Doorliefde saamgebracht, van zyn dankbare oud-leerlingen." Namens die oud-leerlingen bracht de heer J Stuhr een doofstomme voorzitter der Vereeniging nadat de heer Guyot als voorzitter der hoofd directie van het Instituut hem gehuldigd had, een woord van warme dankbaarheid aan aller vriend en vader. Genetaal majoor H. F. AJinga dankte namenB de weduwe. Door mevrouw de douairière jhr. Mooy baronesse Van Reede van Oudtshoorn, te 's-Gravenhage overleden, is aan deMaatschappy van Weldadigneid te Frederiksoord 3000 gelegateerd. Door wyien vrouwe douairière baroneseo Van Nageli, geb. baronesse Van Pallandt van Boerse, is gelegateerd aan het kerkbestuur der Ned.-Herv. gemeente te Zwolle als bydrage voor de restauratie der Groote of St.-Michaels kerk de som van 1000, aan de vereeniging Hulpbetoon eveneens 1000, aan de alge meene armen 3000 en aan de „Haersolten- huisjes" 500. In parlementaire kringen te 's Graven- hage wordt verzekerd, dat de minister van binnenlandsche zaken een nota van antwoord naar aanleiding van het verslag over de kies wetamendementen en eene wyziging der re- geeringsvoordracht in bewerking heeft, welke, na overweging door den Ministerraad, tegen of kort na 1 Februari aan de Tweede Kamer zal worden ingezonden. De minister van financiën heeft bepaald lo. dat met aanvang van 16 Juli a. s. te 's Gravenhago zal worden afgenomen het eerste examen voor de betrekking van sur numerair der directe belastingen, invoerrechten en accynzen, bedoeld by art. 4 van het koninkl. besluit van 23 April 1887, en wel voor vyf tien plaatsendat de verzoekschriften om toe lating vóór of uiterlyk op 1 Juni a. s. by het departement van financiën moeten zfin in gekomen, met eene geboorte-akte van den adspirant en het bewys dat hy Nederlander is. Om tot het examen te worden toegelaten moet men by den aanvang van bet jaar, waarin het gehouden wordt, den leeftyd van 18 jaren bereikt en dien van 20 niet over schreden hebben; 2o. dat 5 Maart a. s. en volgende dagen te 's Gravenhago zal worden afgenomen het tweede examen voor de betrekking van sur numerair der directe belastingen, invoerrechten en accynzen, bedoeld by art. 6 van boven genoemd kon. besluit, waaraan echter slecbts kunnen deelnemen zy, die in 1890 en 1891 het in art. 4 van dat besluit bedoelde examen met gunstig gevolg hebben afgelegddat tevens gelegenheid zal worden gegeven tot bet afleggen van het examen voor de betrek king van adspirant-venficateur voor hoogstens vyf plaatsendat de verzoekschriften om toe lating vóór of uiterlyk op 10 Febr. a. s. by het departement van financiën moeten zfin in gekomen dat de adspiranten voor het examen voor surnumerair, die tevens in aanmerking wenschen te komen voor adspirant-venficateur, hiervan in hun adres melding moeten maken. Men zie verder de „Staatscourant" van 24 dezer. Nu Van Emmenes zich door de vlucht heeft onttrokken aan do hem wachtende ge vangenisstraffen, is do redactie van het socia listische weekblad „Voorwaarts" opgedragen aan den heer Bymholt to Nymegon. „Gelria" meent de verzekering te kunnen geven, dat het blad voortaan „waardiger" zal worden geredigeerd. De Italiaansche prinses Lesignand, die eenigen tyd te Kadier en Keer (L.) vertotfde, waar haar zoon kloosterling is, heeft aan elk behoeftig gezin in deze gemeente twee dekens geschonken en voorts 10,000 kilo steenkolen onder de armen doen verdoelen. Uit goedo bron verneemt de „Tel.," dat HH. MM. de Koningin-Regentes en de Koningin reeds vroeg in den a. s. zomer weder eenigen tyd op het geheol gerestaureerde lustslot Soestdyk zullen doorbreDgen. Het adres van de decoratieschilders te Amsterdam, om bet schilderwork van den stadsschouwburg door schilders daar ter stede te doen uitvoeren, zal niet meer baten, wyi het schilderwerk aan de decorateurs Devis en Lynen te Brussel gegund is. De „N. R. Ct." verneemt uit goede bron, dat Henri De Vries met 1 Sept. zal worden verbonden aan „Het Nederlandsch Tooneel." Dr. J. Hartog, predikant by de Doops gezinde gemeento te Utrecht, zal, na ruim 40-jarige evangelie-bediening, 1 September a. s. zyn emeritaat nemen. Dr Hartog is sinds 15 December 1801 predikant by die gemeente. Het stoomschip „Schiedam", van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde 22 Jan. Lizard; de „Arujoeno" arriveerde 23 Jan. van Java te Rotterdam; de Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 23 Jan. te Genua; de „Reichstag", van Hamburg en Amsterdam naar de Oostkust van Afrika, arriveerde 21 Jan. te Mozambique; de „Bromo' van Rotterdam naar Java, vertrok 23 Jan. van Soutnampton; de „Obdam" arriveerde 23 Jan. van Nieuw York te Rotterdam; de „Antenor", van Batavia naar Amsterdam, is 23 Jan. Suez gepasseerd. By koninkiyk besluit zyn benoemd: tot ontvanger der directe belastingen en accynzen te Kollum c. a. J. J. Van Pienbroek, ontvanger derzelfde middelen te Wommels c. a.; tot ontvanger der dir.-belastingen en accynzen te Veenondaal c. a. L. W. Van der Kuyp, ont vanger derzelfde middelen te Woudrichsm c. a. Tot burgemeester van Lichtenvoorde be noemd L. A M. Van Basten Batenburg, secretaris dier gemeente. Pensioen van f 405 verleend aan P. J. Ch. Deybel, laatstelyk commies 1ste liU^se by 'b Ryks belastingen. De kapt. ter zee L. M. L. De Haan met 16 Febr. eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. fregat Atjeh en dat bet el opgedragen aan den kapt. ter zee J. Dalen. Willy Martens, kunstschilder te 's-Graven hage, buiten bezwaar van 's Ryks schatkist, benoemd tot Regeerings commissaris voor de in 1894 te Antwerpen te houden wereldten toonstelling van schoone kunsten. Met 1 Maart a. s., benoemd tot surnumerair der posteryen en telegraphie: D. Aeyelts te Apeldoorn, J. C. C. D. Pronk te 's Gravenhage, L. J. Lyklema te Lemmer, A. H. Soutendyk te Haarlem, H. R. Jansen te Alkmaar, J. K. Smit te Wyk-by Duurstede, C. Evenbiy te Den Helder, A. Teriet te Nymegen, O. H. Verbeek te Delft, G. J. D. Degenaar te Nymegen, J. Scholten te Enkhuizen en W. De Vriee te Assen. Met ingang van 1 April a. s., de kapitein met titulairen rang van majoor W. De Man, van den staf der artillerie, werkzaam by de Pyrotechnische Werkplaatsen, op zyn aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op 1560 'sjaars. Aan den heer A. Mazel, Hr. Ms. voormalig buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder-grootkruis der orde van de IJzeren Kroon van Oostenryk en der Takovo-orde van Servië, hem respectieveiyk door Z. M. den Keizer van Oostenryk en Z. M. den Koning van Servië geschonken. Gemengd Nieuws. Te Katwijk aan Zee is 22 Jan. met de K. W. 2 de e T8te versche visch aan gebracht; zy besomde 100 Piyzonkl. tarbot ƒ1.50 a ƒ2, tong ƒ1 a ƒ1.10, midd. 50 a 60 ets., bunschol 40 a 50 ets., rog 0.75 a 1 per stuk, schol 8 a ƒ9 per mand. Te Egmond aan Zoo is eene vrouw overleden, ten gevolge van bloedver giftiging, veroorzaakt door eene scbynbaar onbeduidende spykerwond aan de hand. Onder bevel van lui t.-ko 1. De Sitter zal door de grenadiers en jagers een oefening worden gehouden in het trekken en springen over slooten. Gistormorgon te acht uren is uit do Bakenessergracht to Haarlem opgehaald hot ïyk eener negen-en zestig jarige vrouw, verpleegde in het Diaconiehuis der Ned.-Herv. gemeente aan de Jansstraat, die sedert eer gisteravond werd vermist. Men vermoedt dat zy by ongeluk te water is geloopen. Te Nymegen heeft een concert, dat door eenige dames en hoeren werd ge geven ten behoeve van het fonds voor de voorgenomen kostelooze uitdeeling van brood en koffie aan behoeftigen, netto ƒ615 opge bracht. Voor de Rotterdamsche recht bank stond gisteren terecht oen 28-jarige boekhouder, vroeger militair, beklaagd van op 25 Dec. des avonds te Schiedam ten nadeelo van den bakker Tempelaars twee brooden te hebben ontvreemd. Bekl., vele jaren in dienst der Kaap-kolonio, was ruim een jaar geleden uit Zuid Afrika in Holland aangekomen met een vermogen van 26,000, terwyl hy m Holland nog eene erfenis van ruim ƒ7000 ontving. In l'/j jaar tyds was dit kapitaal van 33,000 verbrast en zag hy zich genoodzaakt brood te stelen om onder dak te komen, fly had vooraf aan een politie-agont van zyn voornemen kennis gegeven. Tegen den bekl. werd 3 maanden gev. geëischt, doch de verdediger, mr. E. S. Hol lander, concludeerde tot verzachtende om standigheden in een uitvoerig pleidooi, waarin hy ook den physiologischen toestand van bekl. besprak en aantoonde dat bekl. niet het oogmerk had van wederrechtelyke toeöigening. Twee wandelaars. Te 2 uren gisternacht meldden zich by politie agenten in de Zandstraat te Rotterdam aan twee jongens, 16 en 17 jaren oud, die eergisteren de ouderiyke woning te Amsterstam hadden verlaten en te voet naar Rotterdam waren gegaan. Vermoeidheid deed hen besluiten zich tot de politie te wenden. Zy zyn door de politie naar Amsterdam getransporteerd. Zoowol het getal der zieke tele- grafi8ten als dat der bestellers neemt te Am sterdam nog steeds toe. Gisteren moesten opnieuw burgers in dienst genomen worden, om den bestellersdienst te verrichten. In de week van 7 13 Januari zyn te Amsterdam 6, te Rotterdam 9 en te Gra venhage 6 personen aan influenza overleden. De sterfte, met inbegrip aan levenloos aan- gegevenen op 1000 inwoners per jaar bere kend, bedroeg in die w*ok t-a Am»ier am 34.5, te Rotterdam 38.6 en te 's Gravenhage slechts 18 4. In de eerste week des jaars bedroegen do 8terftecyfers voor Amsterdam 26.6, Rotterdam 26.3 en 's-Gravenhage 19.6. In do Albert-Cuyp-fltraafc te Amsterdam is Zaterdagavond oen man in den sterken drank gestikt. Naar aanleiding vandeklacht van Wollring over het optreden der A nister- damsche politie op den tweeden Kerstdag tegenover de werkloozen, zyn Zaterdag eenige politiebeambten en andore personen door den rechter commissaris, oelast met de instructie van strafzaken, gehoord. Den laten Febr. a. b. zalophet postkantoor te Utrecht voor het eerst eene vrouwelyke beambte geplaatst worden. Door mr. G. W. baron Van Dedem, te Wageningen, is hooger beroep aangeteekend tegen de uitspraak van de arrond.-rechtbank te Arnhem, waarby zyn eisch tot betaling eener schadevergoeding van ƒ26,000 door den uit gever van de „Nieuwe Wageningsche Courant" is ontzegd, zoodat deze zaak op 7 Februari voor het gerechtshof zal behandeld worden. In de zaak contra den heer J. P. H. L. M. Van Dam van Brakel, oud-wethouder te Wage ningen, berusten beide partyen in de uitspraak. Uit Moerdyk wordt van 22 dezer gemeld: Hedennamiddag is door de mare chaussee alhier aangehouden en gevankeiyk zwaar geboeid naar Breda getransporteerd, zekere A. B., oud 22 jaren, polderwerker, wonende te Hagenberg, gemeente Terheiden, veraacht te zyn betrokken by den in den vroegen morgen van den 16den dezer gepleegden moordaanslag op P. Jansen. Zekere G. De R. te Wagenberg moet door de marechausees te Breda als medeplichtige zyn gearresteerd. De verslagene moet in de nabyheid zyner woning op straat, toen hy naar zyn werk wilde gaan, met een ri6thaak verraderiyk zyn aangevallen. Het hoofd werd hem daarmede gespleten. Een vroegere twist schynt de oor zaak te wezen. De onderwijzer A. Bobertus te Kielwindeweer, die onlangs van Hoogezand's burgemeester eene waarschuwing ontving en togen wien later proces-verbaal op^ >maakt werd, heeft thans op aandrang zyner moeder besloten, in het jaar 1894 geen socialistische redevoeringen meer te houden. Op de kermis teStein,diedrie dagen geduurd heeft, zyn niet mindor dan 58 processen-verbaal door do marechaussees opgemaakt wegens verschillende overtredingen. De kermis werd besloten mot eene grooto vechtparty met messen, waarby eenige per sonen vry ernstig verwond werden. Een plezierige boell Uit Bergen-op-Zoom wordt aan do „N. R. Ct." gemeld: De alhier gevestigde spaarbank in het Vincentius gesticht heeft haar betalingen ge staakt. De heer G., winkelier on zich noemend boekhouder-penningm.-secretaris der bank, is gearresteerd en gevankeiyk naar Breda over gebracht, verdacht van verduistering van aan- zieniyke sommen. Het passief bedraagt pl. m. ƒ42,000. Een rund, dat door den veehouder H. Van der Moet aan de Hoofdstraat te Schie dam uit nood geslacht was, i3 door den districts- veearts ondorzocht en bevonden ïydende te zyn geweest aan miltvuur. Het is verbrand en ontsmetting heeft plaats. (S. O.) J. A. P., oud 2 1 jaren, te Parrega, is gevankeiyk naar het huis van bewaring te Leeuwarden overgebracht, wegens poging tot afporsing ten nadeele van C. Z. te Parrega, en poging tot moord op dezen door op hem met een geladen pistool te schieten. By do behandeling in hooger beroep van de zaak tegen de moordenaars van wachtmeester Hoekman te Os voor het gerechtshof to 's-Hertogenbosch, welke op 14 Februari zal plaats hebben, zyn 12 ge tuigen godagvaard. In Friesland neemt de influenza nog toe. Er zyn dorpen waar do epidemie huis aan huis heersoht. De dokters en apothekers hebben het ongekend druk; eerstgenoemdon kunnen met den besten wil het groot aantal patiënten niet op tyd bezoeken. Een genees heer begon 21 Jan. jl. 's morgens te zes uren de reis naar zyne patiënten, besteedde tien minuten voor hot middagmaal en keerde 's avonds elf uren huiswaarts, na dien dag 82 patiënten, deels te voet, deels per rytuig, be zocht te hebben. By zyne thuiskomst stonden weer 19 mannen van nieuwe patiënten op de iéi;, doch de dokter was zoo moede, dat hy zich genoodzaakt zag het bezoek dezer laatsten tot den volgenden ochtend uit te stellen.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1