spiegelruit oene gepaste gelegenheid tot ét a leeren van verschillende artikelen aanbiedt, waarvan een goed gebruik is gemaakt, zoo dat men er reeds eenigszins kan zien wat er alzoo voorhanden is. "Wfi zeggen met opzet eenigszins, want als men nagaat dat het aantal aanwezige arti kelen ruim zeshonderd bodraagt, dan kan men toch nagaan dat er geen sprake van kan wezen ze allen uit te stallen. Trouwens allen leenen er zich ook niet toe; immers wat men tegenwoordig op het gebied van drogerijen tt „aanverwante" artikelen, van do fijnste tot dte eenvoudigste zaken, voorhanden moet heb ben, wil men met den tfid meegaan en zfine ctténteele goed kunnen bedienen, is van nogal Tfi uiteenloopenden aard. "Wfi hebben ons bfi .jen bezoek persoonlijk daarvan kunnen over tuigen en twijfelen bovendien niet of de heer Wagenaar, die uit den aard zijner vorige be trekking ook op het gebied der pharmacie geen onbekende is, zal, nu hfi zich op een aanverwant terrein zelfstandig gevestigd heeft, te meer alles in het werk stellen om afin begunstigers op alleszins bevredigende wijze te voldoen. Daarmede wenschen wfi hem hot noodige succes toe! De Circus Robinson mocht zich gisteravond weder in een enormen bijval verheugen. Het is wel jammer dat r.elfs op 4 a 5 8toelenreien van hot middelpunt af de bezoekers reeds gaan staan in plaats van te blfiven zitten. Het gevolg daarvan Is, dat nagenoeg de helft van het publiek op stoelon si tafels staat en men aan de beide uit- einlMi der zaal inderdaad ladders zou noodig hobben om iets te zien. Nu werd tot afwis- eeS&if de pantomime gegeven: „het Pen- dat zeer in den smaak viel. Of het gebouw werkelfik zoo onsolide is &)e de deskundige commissie het heeft doen voorkomen, is te betwijfelen. Het heeft menig- gedaverd van het applaudissement en toch is de zaal niet „ingestort", waarop kleden woek August do Dommo bfi zfin verschijnen in do manége onder algemeen hilariteit reeds zinspeelde. Zelfs hebben we geen gekraak vernomen! Als de neer Robinson niet met zijn succes tevreden is, dan is hfi moeilijk te voldoen. Er konden onmogelijk meer menschen ge plaatst worden dan met gevaar van eenvoudig niets te zien te kragen. De schrik en angst voor aanslagen op 's menschen leven, ook op het leven van onschuldige schepselen, is zoowaar van uit de rumoerige Fransche Republiek overgewaaid naar ons rustige Leiden. Evenals monigeen onzer lezers ongetwijfeld, hebben ook de inge landen van een der vele Leidsche hofjes dezer dagen pakjes „Hornby's havermout" ter kennis making of proefneming ontvangen. Na de be zichtiging met het bloote en ook met het gewapende oog dier „allerliefste" pakjes staken do goede menschen de hoofden vol argwaan bfi elkaar en dra etond het bfi hen vast dot die verleidelijke pakjes, door een onbekende gratis uitgedeeld, vergif bevatten. Men wilde zeker de menschen ver geven en dan hunne huisjes plunderenDe goede zielen zouden er echter voor zorgen niet het lot to deelen van zoovele ratten en muizen en het bleef dan ook alleen bij het mijmeren over vergiftigingshistories hier en elders. Ze bleven intusschen met alle respect vervuld voor het heilzame voedsel tot een „deskundige" hen uit den droom had geholpen. Nu togen ée gerustgestelde lieden aan het eten van Hornby's „vergif", dat den meesteD best 6maakte en allon goed bokwam. Hornby's havermout bezorgden ze onbewust eene reclame, waarop Van Houten wel jaloereoh zal zfin! Hoe de menschen dadelijk aan vergif dachten en niet aan dynamiet en niet bang waren met hofje en al in do lucht te zullen vliegon, is wellicht doze en gene onverklaarbaar. Een dynamietaanslag toch is meer „naar de eischen des tfids!" Het concert onlangs door het Leidscho studenten-muziekgezelschap te Nijme gen gegeven ten bate der algemeeDe armen aldaar, werd zóó slecht bezocht dat, in plaats van iets aan het armbestuur te kunnen afdra gen, de leden een groot tekort hebben te dekken. De vrijwillige oefeningen in den wapenhandel zfin in de gemeente Voorschoten wegens gemis aan voldoende deelneming gestaakt. Men meldt uit Koudekerk aan den RijnBfi eene vechtpartij, welke uit minne- rijd 3chijnt voortgekomen te zijn, is een jonge ling uit Alfen, zoon eenor weduwe, gevaarlijk met oen mes verwond. De dader is in hechtenis. Door de politie in Den Haag is proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, 7©rdacht van valschheid in geschrifte, tot een bedrag van f 300, en tegen een huzaar, die eene portemonnaie rolde. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij eon executeur-testamentair, tevens toeziende voogd, werd veroordeeld om oono aan twee minderjarigen vermaakte som golds, welke h\j te hunnen name in het Grootboek der Nationale Schuld had belegd, in contanten aan de moeder-voogdes uit te Voeren. De regen was oorzaak dat de workloozon te Amsterdam gisterochtend zonder wandeling gemaakt te hebben, om twaalf uur fei „Oonstantia" bijeen kwamen. Men kortte tick den tfid met zingen tot om één uur het comité en Helsdingen van Rotterdam kwamen. Helsdingen sprak niet over werkloosheid maar op versoek van het oomité over de kwaal oa£«r maatsohappy en do middelen ter genezing. De vergadering gehouden van 12 tot 3 uren, waarin behalve v in Helsdi- gm ook aller bekende woordvoerders socialistische theorieën verkondigen, besloot tot oprichtiDg eener ge heime Yereeniging van werkloozen, die afzon derlfik en in het geheim zal werken en zich over de steden en grooto dorpen van Friesland zou uitstrekken. Deze vergadering zou niet toegankolfik zijn voor de pers. Er zou een comité naast het bestaande komen, dat echter ook geheim zou blijven. Daartoe was men genoodzaakt. Vervolgens werd opgewekt Donderdag om 12 uren in grooton getale bijeen te komen ten einde Judith Silos gezamenlijk voor het rechtsgebouw te brengen. Want al hoorde men nog niet van de vervolging tegen den inspecteur, men was wel klaar met de ver volging togen hen, die voor hun rechten opkwamen. Hierna ging men eene korte wandeling makon. Eene bazaar te Amsterdam, gehouden tot aankoop van land bfi de „Martha- stichting" te Alfen aan den Rijn, heeft met eenigo ingekomen giften de som van 840.52 opgebracht. De zaak van A. Van Emmenes, beklaagd van opruiende woorden te hebben gebezigd in de openbare vergadering 14 Nov. jl. In „Maison Strouckon", te Amsterdam, zal voor de arrondissements-rechtbank aldaar be handeld worden op Vrfidag 2 Februari a. s. Te 's-Gravenzande zijn thans in 9 hulsgezinnen 16 gevallen van pokken voor gekomen, waarvan 2 met doodeljken afloop, zoodat nog 14 lijders in behandeling zijn. Zondag werd te Winschoten eene vergadering gehouden van ongeveer 45 werk loozen en keienkloppers. Besloten werd voor het keienktopp6n een daggeld te eischen van 76 cent. Wordt dit niet toegestaan, dan zou gisteren het werk worden gestaakt. Toen wfi meenden, zegt de „Arnh. Ot.", dat Van Eramenes acht jaren uitlandig zou moeten blijven, om het recht tot uitvoe ring van de slraf, waartoe hfi veroordeeld is, door verjaring te doen vervallen, hebben wo niet in aanmerking genomen de hoogste straf, die op zijn misdaad (opruiing) staat. Het maximum is vfif jaren. Nu is van art. 76 Wetb. van Strafr. de clausule van toepassing, die luidt: „Het recht tot uitvoering van do straf vervalt door verjaringby andere misdrijven een derde langer dan de termijn der verjaring van het reoht tot strafvordering." Die termfin is volgens art. 70, 3o, twaalf jaren, omdat eene tijdelijke gevangenisstraf van meer dan drie jaren op het misdrijf is gesteld; Van Emmenes zal dus twaalf plus vier d. i. zestien jaren uitlandig moeten blij ven, wil hfi zfine straf niet uitzitten. Bfi de vijf bijeenkomsten, welke de werkloozen te Berlijn gisteren in de ver schillende kiesdistricten hielden, werd de orde niet verstoord, hoewel de opkomst bijzonder talrijk was. De politie beperkte zich er toe te verhinderen, dat het verkeer in de straten werd gestoord, doch handhaafde deze houding zeer krachtig. De menigte schikte zich naar het bevel der politie, zoodat geen ongeregeld heden voorkwamen. In alle vergaderingen werden besluiten genomen, in welke in de krachtigste bewoor dingen tegen de houding der politie na de vergadering in Friedrichshain werd gepro testeerd. Alleen in de bijeenkomst, welke in het zesde district werd gehouden en waarde afgevaardigde Liebknecht als spreker optrad, ging het nogal rumoerig toe. De anarchist Gumplowitz noemde in deze bijeenkomst den staat eene georganiseerde rooverbende en werd dientengevolge onmid dellijk in hechtenis genomen. De aanwezigen protesteerden door luid rumoer tegen de ver wijdering van hun partijgenoot, maar kwamen overigens daartegen niet in verzet. Behalve de Pruisische minister-president, graaf Eulenburg, heeft ook de Rijkskanselier Caprivi een rapport over de ongereldheden te Friedrichshain gevraagd. In den Rijksdag lieten zich de sociaal democraten Liebknecht en Bebel zeer heftig over de jongste standjes uit Beide sprekers betuigden echter hun ingenomenheid met de houding der werklieden, die zich door geen provocatie tot ongeregeldheden lieten verleiden. De minister Von Bötticher beantwoordde beide sprekers, maar zfine verklaringen, die bestemd waren om de sociaal-democraten te kalmeeren, werden met een spottend gelach ontvangen, ovenals de rede van den vrfi- conservatieven afgevaardigde Von Stumm, die zich zeer heftig tegen de socialisten en anarchisten uitliet. Volgens den heer Von Stumm bestaak het onderscheid tusschen de socialisten on de anarchisten uitsluitend hierin, dat de eersten den tfid nog niet geschikt achten, om reeds tot geweld hunne toevlucht te nemen, ter bereiking van hun doel. De hertogin D'Uzes heeft volgens de „Indépendance Beige" voorloopig afgezien van hare bemoeiingen met het dochtertje van Vaillant. Volgens berichten uit Ohina heeft in den omtrek van Hongkong eene aardbeving plaats gehad. In vele dorpen stortten de huizen in on meer dan 200 menschen werden gedood. In de Belgische gemeente Saint- Fond afin 10 personen overleden ten gevolge van het gebruik van bedorven paardenvleescb. Vele anderen verkeeren nog in levensgevaar. Sedert eenige dagen woedtde fcyphu6 zeer hevig in Oost-Pruisen. In de stad Sprottau alleen zfin 90 sterf gevallen. De typhus heerscht ook op schrikbarende wfiee te Namen. In een enkel- straat werden op éénen dag zeven menseden naar het gasthuis gebracht. Mamselle Nitouche. Wanneer de directie A. Van Lier voortaan op do affiches van „Mamselle Nitouche" nog de reclame wenscht te behouden: „Groot succes te Amsterdam en elders", mag zfi, om oprecht te zfin, er wel bfivoegen: „be halve te Leiden"! Met den besten wil dor wereld kan ik niet anders dan verklaren dat de opvoering benedon het middelmatige is gebleven. Hoe kan het anders? Het stuk is een echte, typisch-Fransche klucht, die weinig tooneelkunst en -kunde vereischt, maar des te meer fijne joligheid, sierlijke losheid, wat gemakkelfikheid, wat hoogeren humor en vooral wat „chic". En, och arme Mamselle Nitouche, al deze zoo hoognoodigo elementen zfin bfi het gezelschap van den heer Van Lier ver te zoeken! Bezitten de Franschen zeiven dan uitsluitend het geheim om die aardige, prettige dingen tot hun recht te laten komen? Hut schfint wel; tot nu toe hebben onzo vaderlandscho artisten hun althans die kunst niet afgekeken. Waartoe kiest de directie toch zoo'n stuk? Of liever, waartoe verzuimt zo te zorgen voor de aller eerste benoodigdhedenEen soort orkest, dat de muziek kan vertolken; menschen, die min of meer zingen kunnen; eon 3tuk of wat elegante, aantrekkolfike jongo meisjos; een stel knappe japonnon en uniformen? Minder dan dat kan ik voor een goede opvoering niet eischen; het karakter van het stuk brengt mee dat het oog ook wat hebben wil, daarvoor is het nu eenmaal godeeltolfik operetto, gedeeltelfik blijspel. En wat heb ben wfi te hooren en te zien gekregen? Het orkest was dun, de muziek slordig en ver ward; de zang, zoowel van koren als solisten, onwelluidend, grofeene verzameling ponsion- naires, die uiterst moeilfik voor deftige Fran sche jongedames kunnen doorgaan; vieze uniformen, waarvan er geen twee onderling gelfik waren, en grfize japonnetjes, waarvan geen enkel goed zat of paste. Wat wil daar uit nu voor een geheel groeien? H09 kan de totaal-indruk daarbfi anders dan ongunstig zfin? Is daarentegen aan al die zaken de noodige zorg besteed, hoe aardig is dan hot effect van dat meisjeskoor, hoe opwekkend kunnen die coupletten (in het oorspronkelfik zfin ze ietwat bedenkelfik, nu verstond Dïe- mand er een woord van!) klinken, hoefrisch en helder staan dan die Fransche uniformen Neen, ik zie liever „Mamselle Nitouche" nooit meer, dan zóó, als nu het geval geweest is. De enkele personen, die eene bepaalde rol vervuld hebben, die rechtstreeks comedie ge speeld hebben, wil ik nu nog even bespreken. In de eerste plaats mej. Van Dfik in de titelrol. Deze dame speelde te veel zoo maar voor het vaderland weg, zonder studie, zonder opvatting, wat onbeschaafd en te ongelijkmatig. Haar gebrek aan bescfiaving kwam sterk uit in de derde acte als zfi onder den invloed der cham pagne geraakt is. Vergelfik daarmede eens het heerlfike, gedistingeerde roesje van Su zanne in „le Carnaval de Nice", en ge hebt dadelfik het sprekendste onderscheid tusschen het Fransche spel en het Hollandsche. De kunst van Bigot lfidt aan eene chronische kwaal: overdrfiving. Ook ditmaal maakte hfi zich hieraan schuldig. Zfine devotie is verkeerd geteekend, zfi misleidt ons nl. niet meer, en dat moet toch; het bedrieglijke is er van geweken, ze is te openbaar gehuicheld Zeer onjuist gezien is het b. v. om bfi de verschil lende oogenwendingen plotseling ontzettend scheel te gaan kfikendat is laag komiek en een artist als Bigot onwaardig. Hfi heeft nu toch waarlfik ondervinding en school genoeg, het wordt tfid dat hfi zfin spel leert boheerschen. De luitenant De Champlatreux was grootsch van onbeduidendheid en vervelendheid. Beter voldeed de kloeke majoor. Deze speelde wer- kelfik goed; hfi was in zfin rol, bleef getrouw aan zfine opvatting en gaf geen enkel hinder- lfik gebrek te aanschouwen. En nu moet ik ten slotte nog een woord van oprechte be wondering uitspreken voor de wfize, waarop de heer Sprinkhuyzen het rolletje van den Directeur weergaf. Hot was een vleeschgowor- den vaatdoek I Zfin malle gezichten, zfin stem, zfin pruik, zfin kleeren, alles was dwaas en lachwekkend aan hem, maar alles van de ware soort. De tooneelen, waarin de majoor en de directeur optraden, waren de lichtpunten in deze, wat kunst en kunstgenot betreft, zoo duistere voorstelling. v. B. Kantongerecht te Leiden. Bfi vonnissen uitgesproken ter terechtzitting van 22 Januari 1894 zfin veroordeeld wegens het zich in kennelfiken staat van dronken schap bevinden op den openbaren wegP. L. F., L. S.f C. K., W. C. v. L., P. B., allen te Leiden, J. v. D. te Katwfik a/d. Rfin, H. B. te Noordwfikerhout, T. V. te Sliedrecht, W. S., J. d. V. en H. G. K., allen te Leiderdorp, G. S. te Zoeterwoude, A. S. te Vrijenban, F. W. S. te '8 Gravenhage, P. H. en C. d. W., huisvrouw van J S., zonder bekende woon- of verblijfplaats, ieder tot eene boete van f 1 of 1 dag hechtenis C. L. te Katwfik a/d. Rfin, tot f 2 of 2 d. h., C. v. V. te Katwfik a/Z. tot 2 maal ƒ3 of 2 maal 3 d. h.H. v. d. R. en P. G. P., beWen te Leiden, ieder tot ƒ3 of 3 d. h.bfi herhaling, D M. te Leiden tot 7 d. h., Tb. G. i. 't W. tot 3 weken hechtenis. StraatschenderijP. H. Jbz te Katwfik a/Z. tot 3 of 2 d. h. Wegens het zonder daartoe gerechtigd te zfin loopen op eens anders grond, waarvan de toegang op blfikbare wfize door den recht hebbende is verboden: H. B. te Noordwfiker hout tot 2 maal f 4 of 2 maal 3 d. h., C. v. d. K. en T. S beiden te Noordwfikerhout, ieder tot 3 of 2 d. h., J. B. en G. K., beiden te Noordwfikerhout, ieder tot f2 of 2 d. h., F S. en H. B., beiden te Noordwfiker hout, ieder tot 4 of 3d. h., en F. B. te Noordwfikerhout tot ƒ5 of 3 d. h. Jachtovertreding: F. S. te Noorriwfikerhout tot drio dagen hechtenis, met bevel tot ver nietiging van de in beslag gonomen wild strikken, G. J. S. te Warmond tot ƒ8 of 2 d. h. met verbeurdverklaring van een haas, G. K. te Noordwfikerhout tot f 8 of 3 d. h., met verbeurdverklaring en bevel tot uitlevering of betaling der geldswaarde van het vervoerde wild, J. en J. B. te Scheveningen tot ƒ1 of 1 d. h., Th. v. d. H. te Leiderdorp tot 5 d. h. met verbeurdverklaring en bevel tot uitlevering of betaling der geldswaarde van het gebezigde geweer, H. B. te Noordwfikerhout tot 3 maal 8 of 8 maal 4 d. h. mot bevel tot vernieti ging van wildstrikken. Overtreding van de fikwet: D. H. te Kat wfik a/Z. tot tweemaal ƒ1 of tweemaal 1 d. h. met veibeurdverklaring van 2 maten. Wegens het zich zonder kaartje op het stationsterreln bevinden en het laten loopen van een paard op den spoorweg: J. v. d. B. te Rfipwetering tot 1 of 1 d. h., D. B. te Noordwfik tot 6 of 3 d. h. Overtreding van de verordening van hetH. v. Rfinland van 2 Juni 1888: D. V. B. Cz. te Katwfik a/Z. tot ƒ2 of 2 d. h. Overtreding van art. 7 van de Politiever ordening voor den omringdfik van den droog- gemaakten NoordpiasN. v. L. te Zoeterwoude tot ƒ1 of 1 d. Wegens het niet voldoende zorg dragon voor het onschadelijk houden van een onder zfine hoede staand gevaarlfik dier: B. S. te Oegst- geest tot twee dagen hechtenis. Overtreding van een of meer dor bepalingen, betreffende het rijden met hondenkarren, van bet Prov. regl. op de wegen enz. in Z.-H. B. S. te Oegstgeest tot ƒ3 of 1 d. h., D. v. d. M. te Rfinaburg tot ƒ2 of 1 d. h., P. R. te Oegstgeest tot tweemaal ƒ2 of tweemaal 1 d. h. Wegens het berfiden van eeno straat te Leiden in eene andere dan de als geoorloofd aangeduide richting: J. S. te Leiden 0.50 of 1 dag hechtenis, Overtreding van art. 9a en slot der Ver ordening op het vervoer en de keuring van vee en vleesch enz. in de gemeente Leiden: P. v. H. te Leiden tot ƒ6 of 3 d. h. Wegens het spelen met geld op den open baren weg in de gemeente Noordwfik: C. v. R. on I. M. H. beiden te Noordwfik aan Zee ieder tot ƒ1 of 1 d. h. Vrijgesproken van het hun ten laste gelegde H. W. H. te Leiden, J. P. te Noordwfik aan Zee en J. K. te Noordwfikerhout. INGEZONDEN. Midden-Earopee8che of Amsterdam- sche Tyd? Eene wederlbgging. In het Leidsch Dagblad van Maandag 22 Januari is een uitvoerig schrfiven opgenomen, dat door Mr. Fockema Andre© aan den Leid- schen Gemeenteraad gericht werd, waarin dit raadslid te velde trekt tegen de pogingen, die in den laatsten tfid van zoovele zfiden gedaan worden met name door zeven leden van de Tweede Kamer, voorstellers van de bekende motie om in Nederland wettelijke invoering te verkrfigen van den Midden Europeeschen tfid. '8 Schrfivors betoog laat zich in twee ge deelten splitsen. I. De Staat bukke niet voor oen paar Spoor wegmaatschappfien, in plaats van deze voor zich te doen bukken. H. De Midden Europeesche tfid zal er naar alle waarschijnlijkheid toe leiden dat onzo dag twintig minuten wordt verlaat, niet veertig minuten vervroegd. Ad I ziet de heer Fockema Andre© over het hoofd dat niet de twee groote Nederland- sche Spoorwegmaatschappijen, noch ook de Europeesche Spoorwegvereeniging, waarvan zfi, zooals bfi terecht zegt, eene kleine minderheid vormen, de allereerste bronnen zfin, waartoe zich de beweging ten gunste eener algemeene invoering van den gordel tfid laat vervolgen. Op hare beurt hebben deze Maatschappfien en heeft deze Vereeniging niet kunnen ont komen aan den invloed, dien de versnelde middelen van verkeer en productie in de laatste helft dezer eeuw op het leven der volken uitoefenen. Stoom en telegraaf hebben allerwegen op het gebied van handel en nijver heid omwentelingen in het leven geroepen, die steeds nieuwe vereenvoudigingen noodzakelijk maken. Men denke bfiv. aan het unifoim-port en de internationale postvereeniging, aan de internationale telegraafregelingen enz. Waar het spoorwegverkeer niet door de politieke grenzen en het telegrafisch verkeer zelfs niet meer door de Oceanen gestuit wordt, daar is het duidelfik dat eene vereenvoudigde tijd rekening op den duur onmogelijk kan uit blijven. Zfi werd allerminst door de Spoorweg vereeniging uitgedachtzfi werd door de be langen van handel en verkeer voorgeschreven de spoorwegmaatschappijen gaven slechts uit voering aan hetgeen die belangen eischten. Een treffend bewfis dat deze beschouwing de juiste is, levert het feit dat de Kamers van Koophandel te Amsterdam en Rotterdam ge heel uit eigen beweging in November 11. zich ten tweeden male met een adres tot den Minister van Waterstaat gewend hebben om wettelijke invoering van den gordeltfid en wel van den Midden-Europeeschen tfid voor Neder land te bepleiten. Eerst nadat deze adressen vastgesteld en verzonden waren, is de bekende motie door een zevental ieden der Tweede Kamer, die zoowel tot de liborale als tot de katholieke en anti revolutionnaire Staatspartijen behoo- ren, aanhangig gomaakt. Het is dus niet de vraag of de Start zich bukken zal voor de Spoorwegmaatschappijen zooals de heer Fockema Andre© het wil doen voorkomen, maar wel of de Staat-, waar eene vereenvoudigde tijdrekening op til is, de be langen van handel en verkeer zal behartigen op zoodanige wfize als door de meest be voegde organen van den Nederlandschen handel openlfik als de meest wenschelfike wordt aangewezen. Ad II levert de heer Fockema Andre» een spitsvondig betoog, op vrij uitvoerige bereke ningen rustende, om aan te toonen dat de Midden Europeesche tfid, wel verre van ons winst aan daglicht en aan gelegenheid tot actief handelsverkeer te bezorgen, ons integen deel op twintig minuten verlies per dag zou te staan komen 1 Daargelaten dat de ervaring die sedert 1 April 1893 in geheel West-Duitschland werd opgedaan lfinrecht tegen de niet onaar dige paradox van den heer Fockema Andre© indruischt, zoo mogen wfi toch vragen of hier niet van toepassing is: „qui prouve tr»p ne prouve rien", on of het niet mogolfik zou zfin (met omwisseling van de cijfers en met een beroep op „de geestkracht die er waarlfik nog genoeg in Nederland is") om te bewfizen dat bfi invoering van den Greenwichtfid de kans ontstaan zou om veertig minuten winst te maken I Doch scherts ter zfide. De becijferingen van den heer Fockema Andre© zfin ver ouderd. Ruim een jaar geleden mogen zfi nog dezen of genen houdbaar geschenen hebben, tegen de uitkomst der proefneming in he( groot, die sedert in België en Duitschland heeft plaats gehad, zfin zfi geen oogenblik bestand. Overal waar de kunstmatige tfid werd ingevoerd, is het leven zich als vanouds naar de klok blfiven regelen. Duizenden hebben van den overgang in dien kunstmatigen tfid zich slechts éénmaal rekenschap gegeven en wel op den dag dat zfi hun uurwerk hebben moeten verzetten. Al hunne verdere bezig heden en die hunner medeburgers bleven zich naar de klok regelen. Daarmede vervalt ook hetgeen de hoer Fockema Andre© over de schooltijden op merkt. Reeds van meer dan ééne bevoegde zfide werd er do aandacht op gevestigd dat, nu ten onzent de scholen allerwegen vier uren na don middag eindigen en drie uren voqj den middag aanvangen, eene kunstmatige verschuiving van het middaguur in de rich ting van den morgen (zooals de Midden- Europeesche tfid in Nederland zal bowerkon) eene meer gelijkmatige verdeeling van het beschikbare daglicht, juist in de winter maanden, over die beide schooltijden zal ten gevolge hebben, hetgeen ongetwijfeld de oogen der leerlingen slechts ten goede kan komen. Het Centraal-Comité tot Bevordering van de aansluiting van Nederland btf de Midden Europeesche ti/jdrcgelfng. BUITENLAND. Frankrfik. In de Kamer heeft de afgevaardigde Brunet gisteren de regeering geïnterpelleerd over den toestand op Madagascar. Hfi verklaarde dat, volgens de laatste berichten, het eiland in een betreurenBwaardigon toestand verkeert. De minister president Casimir Perier ant woordde, dat zeer zeker de belanghebbenden bfi Madagascar ongerust worden, maar de regeering heeft geen nadere tfiding ontvangen. Ernstige vertoogen zfin reeds te Tamatave gedaan; de regeeriDg zal zoo noodig haren plicht weten te doen. Met algemeene stemmen werd daarop eene motie van den heer Brunet aangenomen, luidende dat de Kamer vastbesloten is de regeering te steunen in al hetgeen zfi zal ondernemen tot handhaving van de positie der Franschen op Madagascar. De heer Goblet zou een voorstel indienen, waarbfi hfi den bekenden eisch der radicalen tot herziening dor grondwet weer te berde zou brengen, maar wegens ongesteldheid kon de heer Goblet de zitting niet bijwonen. De behandeling van zfin voorstel is daarom tot onbepaalden tfid uitgesteld. Een expeditie, onder bevel van den Franschen kapitein Delaimoy afgezonder tegen de zeeroovers in Tonkin, is met dezen nabfi Caï-Kinh slaags geraakt. De bevelhebber en 20 man werden gedood, een offcier werd doodelfik gewond. 13 ui tschland. Verleden week Donderdag heeft de politie te Berlfin eene vergadering van werkloozen verstrooid en daarbfi zfin dingen voorgevallen, welke in geheel Duitschland do aandacht hebben getrokken. Het schfint buiten twfifel te zfin, dat de werkloozen bedaard uit elkander wilden gaan, toen de politie hen aanviel; van een verzet tegen de bevelen der politie wordt niets gezegd. Onpartijdige ooggetuigen ver zekeren, dat er geene aanleidmg voor het ruwe optreden der politie is geweest Dat de politie in groote steden tegenwoor dig eene zeer zware taak heeft, zal niemand ontkennen en het publiek maakt zfi het zelden naar den zin: dan doet zfi te veel, dan te weinig. Toen twee jaren geleden de werkloozen te Berlfin, na eene vergadering te hebbeD ge houden, door de stad trokken, baldadigheden pleegden en zelfs den keizer beleodigden, werd aan de politie verweten, dat zfi die schandalen niet had weten te voorkomen. „Vooral in onzen tfid", zegt de „Köln. Z'g." „moest de politie zorgvuldig vermij Jen, tegon

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2