Gemengd Nieuws. Naar wy vernemen, hebben zich bij de commissie, die zich hier ter stede ge vormd heefc om een onderzoek in te stellen naar de werkloosheid te dezer plaatse, 404 personen aangemeld, waarvan echter het grootsto aantal behoort tot de losse werk- 1 leden, sjouwermannen of fabrieksarbeiders, wien 't onderzoek minder gold dan de werk- lie 'en die een vast ambacht verstaan, maar tydciyk zonder werk zyn. U'. donochtend is de werkman P. G. vau de Plettery, voorheen firma L. J. Enthoven en Co. te 's Gravenhage, achterover in een droog dok gevallen, dat op het terrein achter de fabriek pas klaar wordt gemaakt. Bovendien kreeg de arbeider nog een yzeren plaat op het hoofd. HU was tyjna onmiddellijk dood en werd door zijne kameraden naar het stedelijk zieken huis overgebracht. De achtergebleven weduwe van den werk man verloor ook haren eersten man door een soortgelijk ongeluk. Een bankbiljet van 10 0 0 en een van 25 werden op 8 Mei 1890 door een makelaar te Haarlom per post in een aangeteekenden brief met aangegeven waarde verzonden aan de Utrechtsche Hypotheekbank te Utrecht. De brief werd twee dagen later door den geadresseerde ontvangen, doch bij opening bleek dat de bankbiljetten er uit verdwenen waren. Een onderzoek leidde tot niets. Daarna werd de postadministratie aan gesproken tot betaling, welke echter gewei gerd werd op grond dat de brief als onge schonden door den geadresseerde in ontvangst was genomen. Dientengevolge werd de Staat door den afzender voor den Hoogon Raad tot betaling gedagvaard. De vordering werd gisteren door mr. C. A. Cosman, uit Amsterdam, toegelicht op grond van art. 11 der Postwet van 22 Juli 1870, in verband met art. 91 van het Wetboek van Koophandel, omdat z. i. do Staat met betrek king tot het brievenvervoer is te beschouwen als g9wone vervoerder tegen loon en dien volgens het excuus (de ongeschondenheid van den brief) had te bewijzen. Dat bewijs nu achtte pleiter niet geleverd. Mr. W. Thorbecko, namens den Staat op tredende, meende dat reeds op grond van het door den geadresseerde geteekonde ontvang bewijs de vordering moest worden ontzegd. Ook de wet kan met „ongeschonden staat" niet anders bedoelen danoogenschUnHjk ongeschon- don Voorts heeft de Hoogo Raad uitgemaakt, dat hot onderzoek naar de ongeschonden ont vangst b\j de uitreiking moet geschieden. De mogelijkheid bestaat dat de bankbiljetten door een bediende van den afzender zijn ontvreemd vóórdat de brief ter post was bezorgd. De conclusio van het Openbaar Ministerie is op 26 Jan. bepaald. Wederom is bi) den burgemeester te Dordrecht eene som van 1000 ontvangen van een vermogend ingezetene, om do arm besturen in staat te stellen eene uitdeeling van kleeding, dokkiug enz. te houden. Het Ijsvermaak hoeft ook te Yaltervoen een offer geëischt. Mej. G. Trip had gisteren 't ongeluk mot het hoofd tegen eene brug to rijden, waardoor zij kort daarop overleed. Te Voorburg is eon jongotjo van zeven jaren door het Ijs gezakt en verdronken. Naar men verneemt, is tegen vorschilteiido personen te Eede, die krank zinnigen verplegen zonder daartoe gemachtigd to z\jn, en die van die verpleging geen aan gifte hadden gedaan, eene vervolging ingesteld. Donderdag morgen ontstond brand in de schuur van don landbouwer G. Ter Horst te Lonuekor. De schuur en het zich daarin bovindonde hooi zyn bijna geheel ver brand. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. Omtrent de ontsporing op de lijn Antworpon—Rozendaal meldt men aan het „Hbl." nog: Door eene onbekende oorzaak is trein 281 nabij Capelle ontspoord. De locomotief werd uit de rails gelicht en een waggon in elkaar gedrukt, waardoor do weg versperd was en de volgende treinen groote vertraging onder vonden. Reizigers voor Holland kwamen te 11 uren te Rozendaal aan en konden niet verder. Gelukkig is niemand gekwetst, maar de matoriöole schade is vry aanzienlijk. De koning der snoeken inden Loendorvoonschen polder is gevangen en thans in het bezit van eon visebkooper te Loosdrecht Het reusachtige dier heeft eene lengte van ruim een meter en een gewicht van 23 pond. Te Ramsgate kwam Woensdag eeno zaak voor de rechtbank in behandeling, die oono diccussie van verscheidene uren vor derde. Twee Italiaansche orgeldraaiers waren het oneens geworden 07er het verdoelen van hun winst gedurende eenige maanden. In den loop van de behandeling der zaak bleek het, dat de oischer dikwijls een pond sterling por dag verdiende en nooit minder dan 7 shilling, zoodat zy samen het bagatoiletje van 114 pond hadden verdiend in 88 weken. Verder bleek het, dat de gedaagde 30 pond sterling in de Postspaarbank had voor hemzelven en eeno gelijke som voor zijne dochter; dat hy een uitstapje naar Napels kon bekos tigen en dat hy eens, toen hy door de politie te Ramsgate gearresteerd werd, 19 pond in den buidel had. Woensdagavond heeft weer een treiuroof plaats gehad, ditmaal by St.-John (Missouri). De locomotief werd tot stilstand gebracht en de waggons werden door vyf gemaskerde mannen doorzocht. Do reizigers boden geen weerstand en do roovers plun derden de geldkast en de brievenzakken in den postwagen. Daarna maakten zy zich met hun buit uit de voeten, die waarschyniyk de moeite wel waard was, hoewel het juiste bedrag niet bekend is. Het „Journal des Dóbats" merkt naar aanleiding van de veroordeeling van Vaillant op, dat deze vertelt hoe hy naar de Nieuwe Wereld is gegaan om den natuur staat nader te leeren kennen. „Hy vond daar," zegt het blad, „nog grootere ellende, die het kapitaal, ternauwernood geboren, trachtte te lenigen, hoewel hy het beschuldigde de oor zaak der ellende te zyn. Hy had ten gunste van de maatscbappy moeten beslissen, maar hy heeft tegen haar beslist!" Een tweede Kasper Haueer. Volgens het „Vaterland" is in het St.-Johannes- hospitaal aldaar een persoon opgenomen, die vyftion jaren letteriyk ingemetseld is geweest. Hy werd ontdekt in een onderaardschen kerker te St.-Wolfgang in Opper-Oostenryk. Zyn arm zalig voedsel was hem steeds door eene kleine opening toegereikt. De ongelukkige is geheel verdierlijkt; in al die vyftion jaren heeft by geene menscheiyke stem gehoord; spreken kan hy niet moer, by blaft als een hond. De baard is hem tot de knieën gegroeid. Zyne oigen moeder en zyne beide zusters hebben hem in dezen vreeselykon toestand gobracht, om in het bezit te komen van eene erfenis, waarop hy rocht had. In Japan is een beruchte vrou wen-moordenaar, een tweede Jack the Ripper ter dood gebracht. Hij vermomde zich op allerlei wyzen en wist zoo het inwendige der huizen te leoron kennen, waar hy des nachts inbrak. Later voldeed het stelen hem niet meer en vermoordde en verminkte hy vrouwen op af gelegen plaatsen. Het aantal zyner slachtoffers was zeer groot. De sneltrein van Krakaunaar Weenen is door eene onbekonde oorzaak naby Wagram ontspoord. Acht reizigers zyn gedood of gowond. IVeerbosch. Aan de „Middelburgsche Courant" ontleen den wy de mededeeling, dat door negen leden der Neerbosch-coinmi88ie een vernietigend rapport omtrent den heer J. Van 't Lindenhout was opgemaakt. Naar de „N. R. C." verneemt, moet dit bericht uit de lucht gegrepen zyn. Naar echter „De Maasbode" „uit zeer goede bron" verneemt, maar toch „onder reserve" mededeelt, heeft de heer Van 't Lindenhout zich naar het buitenland verwyderd. Rivier- en IJsboricliteii. Uit Rotterdam wordt van 12 Jan. gemeld: Hoewel hot vannacht eenigszins vroor, heeft op den dag de dooi by ZW. wind aangehou den. Aan don noordwal van de rivier was meer dryfijs dan gisteren, daar het ys by Kralii'gen losraakt. Het nieuwe gedeelte der Rynbaven ligt vol Rynschepen, waarvan vele onbeladen. Het lossen der yzerertsbooten on dervindt aanmerkeiyke vertraging aan de spoorwegen door gebrek aan waggons, zoodat reeds sedert eenige dagen verschillende dezer booten aan de boeien liggen te wachten tot zy geholpen kunnen worden. Uit Eist (Utrecht) wordt gemeld: De over tocht over den Ryn gaat hier, te Renen en Amerongen voor voetgangers nog geregeld over het ys op den Ryn. Door den dooi en het wassende water siyt het ys evenwel sterk. Men meldt uit Tessel van 11 Jan.: Langs de kust tot op 400 a 500 M. van den wal was heden nog alles vol ys. Z.O. daarvan was de zee vry en daar waren een 25 tal garnalenvisschers aan 't viaschen. De Tessel sche vloot kan echter hot ruime sop niet bereiken, of een Z.W. wind, liefst een flinke bries, moest het ys naar de Frlesche kust opstuwen. Die bries laat zich, ten spyt onzer visschers, wachten. Door het later opkomen van den vloed, was de tocht met de postpakketten niet ge- makkeiyk; toch was de Horsvlet nog weer tydig terug. In den toestand der 9 vischschuiten achter Oost is heden geen verandering gekomen. Kampen, 12 Jan. ('s av. 6 u.) De IJsel- stand is 0.23 M. N. A.P. Was op heden 0.04 M. Wind Z.-O. Ijsbezetting onveranderd; de overtocht geschiedde aan de veren heden nog te voet en voor wagens mot pont. Deventer, 12 Jan. De waterstand op den IJ8el bleef heden evenals de ysbozetting nagenoeg onveranderd. Nijmegen, 12 Jan. (7 u. 'sav.) Goheel buiten verwachting heeft zich het ys in de Waal vóór de stad opnieuw vastgezet en zit op 't oogenblik nog als een muur onwrikbaar vast. Onderaan de stad naby de spoorwegbrug is evenwel open water gebleven, zoodat men van da&r met ysschuiten naar Lent verzet; hetgeen met vele bezwaren gepaard gaat. Water stationair. Zacht weer. Ti el, 12 Jan. ('s Avonds halfzeven.) On danks het dooiweder biyft de toestand der ysbezetting voor deze stad onveranderd Mocht de rivier de Waal wat sterk wassen, dan zou het spoedig opbreken. Tusschen Tiel en Gorkum zyn tal van plaatsen, waar niets dan blank water is. In het laatste etmaal is de rivierstand 6 cM. hooger geworden; van den Boven Ryn wordt aldaar was geseind. Kuilenburg, 12 Jan. ('s av. 6 u.) Sedert van morgen 9 uren is het water van de rivier de Lek alhier 1 cM. gewassen, zoodat ihans do peilschaal teekent 2.49 M. -4- N. A.P. IJs onveranderd vast. Overtocht te voet. Thermometerstand 42° Fahr. Wind ZW. be trokken. Maastricht, 12 Jan. (4 u. nam.) De peilschaal teekent 42.48 M. plus AP. of 3 cM. val in 't etmaal. Blank water. Wind ZW. 41° Fahr. Betrokken lucht. Wageningen, 12 Januari. In den ys- toestand op den Ryn is weinig verandering gekomen. Het water is een wunig wassende, het weder zacht, geringe dooi. Overtocht onveranderd te voet. Eist, 12 Januari. Water op den Ryn was sende, ys vast, door was en dooi slytonde: overtocht van zware voertuigen had nog niet plaats. Stand 560 M. -f- A. P. Vreeswyk, 13 Januari. Dooi weer blyft aanhouden. Overtocht nog to voet of per ysboot. Peilschaal staat 1,48 A. P. Sedert gisteren 2 cM. gewassen. B UIT E IV Li A IN D. Frankrijk. Het is eene groote voldoening voor het pu bliek in Frankryk, dat de Parysche jury den moed heeft gehad den anarchist Vaillant schuldig to verklaren. „De maatscbappy", zoo leest men in het „Journal des Débats", „is iets greots en edels, de toevlucht van de arbeidende en de lydende menschheid; zy heeft het recht te leven en de plicht zich te verdedigen. De gezworenen der Seine hebben dien plicht vervuld." - Zelfs de „Lanterne" verklaart: „Vaillant's daad wasafschuweiyk hy wilde blindelings dooden en nu zal men hem dooden. Dit is logisch. De maatschappy moet zich verdedigen tegen ieder, die zich aan een menschenleven vergrypt." Het is te hopen, dat het den anarchisten niet gelukt, ten spyt van uitzonderingswetten, de vermeerdering der politie en de duizend huiszoekingen en arrestatiën, Vaillant te wreken, zooals Ravachol is gewroken. Niet alleen voor het ministerie Casimir Périer, maar ook voor de republiek zou dat nood lottig kunnen zyn. De plotseling weder opge komen vereering voor den eersten Napoleon is misschien een teeken, dat de Franschen aan een nieuwen „redder der maatschappy" bereidwillig zich zouden onderwerpen. Te Marseille is door ongeveer twee duizend socialisten eene byeenkomst gehouden, welke eindigde met het aannemen van een protest togen het doodvonnis, dat de Parysche jury tegen Vaillant heeft uitgesproken. Tevens hebben de socialistische Kamerleden een adres ontworpen, waarin voor den veroordeelden anarchist gratie wordt aange vraagd. Dit adres, dat is onderteekend door een vyftigtal afgevaardigden, onder wie de heeren Clovis Hugues, Paschal Grousset en Jules Guesde, zal insgelyks ter onderteekening aan alle andere Kamerleden, tot welke party zy ook behooren, worden aangeboden. Ten slotte zal dan dit verzoek om gratie aan president Carnot worden overhandigd. De abt Lemire, die het ergste door den aanslag werd gewond, heeft inderdaad, geiyk men vermoedde, oen schryven gericht tot den advocaat Labory, Vaillants verdediger, waarvan de inhoud door de Fransche bladen wordt meegedeeld. De abt spreekt daarin den wensch uit, dat aan Vaillant althans kwyt- schelding der doodstraf zal worden verleend. Intusschon heeft Vaillant besloten tegen het vonnis der jury in beroep te komen. Heden, Zaterdag-avond, do laatste dag, zal by het verei6chte document onderteekenen, waarin hy verklaart in appèl te komen tegen hot gevelde vonnis. - Evenals de Kamer, heeft ook de Senaat zyne zittingen hervat. Het eerste werk was ook daar de verkiezing van het bureau. De heer Challemel-Lacour werd met 132 van de 162 uitgebrachte stemmen tot voorzitter her kozen. Tot onder-voorzitters werden daarna insgelyks herkozen de heeren Demóle, Magnin, Combes en Berenger. - In de Fransche Kamer worden maatre gelen beraamd tegen het ongemotiveerd weg- biyven van vele leden. Het komt herhaal delijk voor, dat de Kamer door onvoltalligheid geen besluiten kan nemen; zoo o. a. op don dag der opening, toen de verkiezing van een voorzitter daardoor moest uitgesteld worden. Men wil nu het reglement wyzigen en den afgevaardigde, die zonder wettige reden weg blyft, straffen met intrekking van zyn gelde lijke vergoeding of door aanplakking van zyn naam. In allen gevalle zal een maatregel in dien zin genomen worden. Generaal Petit, een zoon van overste Petit, dien Napoleon I by het beroemde af scheid van Fontainebleau omarmde, heefteen eind aan zyn leven gemaakt. De rechtbank te Parys heeft Donderdag uitspraak gedaan in de actie, door den bankier Bonaparte Wyse ingesteld tegen de oude Panama maatschappy, in den persoon van haren lïquidateur Monchicourt. Bonaparte Wyse was indertyd door de maat schappy belast, om van de regeering van Columbia verlenging te vragen van de con cessie voor den aanleg van het kanaal, en had nu 1,000,000 fr. geëischt voor zyne diensten. De heer Monchicourt betwistte, dat Bona parte Wyse zyn mandaat had vervuld over eenkomstig de door de maatschappy gestelde voorwaarden, en bood hem 400,000 fr. aan. De rechtbank besliste, dat deze som vol doende was, en er geen aanleiding bestond om den eischer meer toe te kennen. Oaf tsohland. Te Berlyn is gisteren door eenige anarchis tische leiders een manifest uitgevaardigd, waarby alle werkloozen worden opgeroepen tot het houden eener groote betooging tegen de bezittende klassen op 18 Januari. In de inkomstenbelasting in Pruisen waren, volgens de nieuwe regeling, in het jaar 1893 2,479,778 personen aangeslagen die meer dan 900 Mark inkomen hadden, of 8 pet. der geheele bevolking. De rechtspersonen zyn onder dit cyfer niet begrepen. Van de 43920 personen die voor 't eerst werden aangeslagen, behooren 34650 tot de stedelyke bevolking. Het gezamenlykbc-stbaar inkomen bedroeg 5725'/, millioen of 1 millioen mark meer dan in het vorig jaar. Ruim 2/, van dat bedrag kwam in de steden voor (de verhouding was 19 9). Het gemiddeld inkomen was 2308 mark, tegen 2350 in hot vorig jaar; in de steden was het 2685 mark, op het platteland 1783. De hoogste gemiddelden vond men in de steden Frankfort a. M 5308, Bonn 4690, Wiesbaden 4484, Dusseldorf 2867. To Ber lyn bedroeg het 2843 Mark. Van de 114 millioen welke de belasting opbracht, komen 84 uit de steden en 30 van het platteland. De heffing belroeg in de steden gemiddeld 2.2 pCt., op het land 1.6 pCl. De Ryksdag hoeft gisteren de gezond heidsconventie van Dresden voor goed aan genomen. De keizer van Duitschland zal met zyn geheele gezin in het bogin van Juni Metz bezoeken. De keizer blijft daar slechts enkele dagen en zal tevens Straatsburg bezoeken; de keizerin en de prinsen zullen gedurende eenige weken op het kasteel van Urville hun intrek nemen. Op den gisteren te Berlyn gehouden handelsdag sprak de minister Bötticher zyne tevredenheid uit over de hernieuwde aansluiting der Oostzeestoden. Dank zy der wysheid van den keizer was de vrede bewaard. Niet do geringste aanleiding duidde er op, dat de vrede binnen afzienbaren tyd verstoord zou worden. De gesloten en te sluiten verdragen moeten een eind maken aan schadelyke toe standen. De Duitsche arbeid behaaldo te Chicago succes. Duitschland, zoo beweerde de minister, neemt onder de nyverheidsstaten eene eerste plaats in. De hoofdredacteur van het „Berliner Tageblatt" is in zyn bureol aangevallen door een schilder uit Leipzig, wiens stukken in het blad ongunstig waren beoordeeld. De schilder wilde den naam weten van den cri ticus en bracht den redacteur, toen hy wei gerde den naam to noomen, eene ernstige wond toe. De schilder, Klinger goheoten, poogde toen te ontsnappen, maar werd op straat in hechtenis genomen. Italië. Volgens de laatste berichten uit Palermo is do rust op Sicilië sedert de jongste onge regeldheden niet weer gestoord. Te Catania is het eerste gedeelte der onlangs onder de wapenen geroepen soldaten aange komen en door de bevolking met geestdrift ontvangen. Spoedig zullen de andere troepen, aan welke de bezetting van het eiland wordt opgedragen, volgen. Nu het legercorps, waar over generaal Morra di Lauriano te beschikken heeft, zoo aanzienlyk versterkt is, worden geen verdere ongeregeldheden meer verwacht. Het woord komt nu aan den heer Crispi ora de beloofde voorstellen tot verbetering van den toestand in te dienen. Ook wat be treft de finantiëele hervormingsplannen van het kabinet, verkeert men nog in het onzekere. Dezer dagen zal de Kamer weer byeenkomen. Het wordt dan ook tyd, dat de heer Crispi en zyn minister van financiën Sonnino, met hunne hervormingsplannen voor den dag komen. Een Italiaan8ch journalist heeft den heer Di Rudini naar zyne meening gevraagd over den politieken toestand. De oud-minister ontkende niet, dat de toe stand des lands hem groote bezorgheid in boezemde. Het is hoog tyd, zeide hy, dat men zich baast om daarin verbetering te brengen, en het is de plicht van alle goede patriotten, den heer Crispi te steunen in zyne pogingen By de heropening der Kamers zal de regeering eene vry groote meerderheid vinden, als ten minste vóór dien tyd geen onvoorziene ge beurtenissen plaats hebbenin allen gevalle zou eene ministerieele crisis nu noodlottig zyn. Bezuinigingen zyn onvermydeiyk, want aan nieuwe belastingen kan men niet denken. De oud-minister bracht in herinnering, dat men zyner regoering verweten heeft, de binnen- landsche politiek voor de buitenlandsche op geofferd te hebben; wy konden, zeide hy, niet afwyken van de politiek die ons den vrede verzekert, maar de bepalingen van het tractaat van het drievoudig verbond veroor loven Italië, zyn leger tot het strikt noodige te verminderen. Wat de gebeurtenissen op Siciiië betreft, keurde Di Rudini het optreden van generaal Morra volkomen goed; hy hoopte echter dat de generaal, by het onderdrukken der uitingen van ontevredenheid, rekening zou houden met alles wat Sicilië geleden heeft sinds het af breken der handelsbetrekkingen met Frank ryk. Eene verzoening met dit land zou zeker zeor voordeelig, maar niet voldoende zyn. België. De „Indépendance Beige" herstelt eene ver keerde mede 'eeling, gisteren door haar gedaan, dat de vergadering van de afgevaardigden der rechter-zyde, waarin het geschil met den heer Beernaert zal worden beslist, heden Zaterdag, zal worden gehouden. Deze byeenkomst zal Maandag a. s. plaats hebben. „Evenwel" voegt het blad er by „niettemin blyft de aftreding van den heer Beernaert even waarschyniyk. Tenminste de tegenstanders der evenredige vertegenwoor diging rekenen er vast op. Men verzekert reecs dat de heer De Lantsbeere (de voorzitter der Kamer) met de vorming zal bela3t worden van een nieuw kabinet. Do hoe»; D6 Lanteheere zal dan zelf het departement van financiën (dat de heer Beernaert nu ouder zyn beheer heeft) overnemen, terwyi de heer Wooste (de leider der rechter zyde in de Xamor) als minister van justitie en de heer Decamps David als minister van binnenlandsche zaken en onderwtys zal optreden." Groot-Britannl In het Lagerhuis vroeg een der leden aan den minister van oorlog, of mon, alvorens den arbeidsdag van acht uren in te voeren op de werkplaatsen van het departement van oorlog, wel had berekend hoeveel meer werk lieden daardoor noodig zouden worden en hoeveel eene zelfde hoeveolheid werk ten gevolge daarvan duurder zou komen te staan. De minister zeide niet te verwachten, dat door den nieuwen maatregel meer werklieden noodig zouden zyn. Men had nauwkeurig nagegaan, welke resultaten de invoering van den achturigen arbeidsdag in particuliere fabrieken had gehad, en men was tot de gevolgtrekking gekomen, dat de meerdere uitgaven aan loon worden opgewogen door hetgeen men bespaart aan brandstof, lichten slytage, en door liet vermeerderde arbeids vermogen van de werklieden. Het Lagerhuis heeft gisteren de wet op u Parochiale Raden bij derde lezing aangenomen. Het Huis is daarna tot 12 Februari op reces gegaan. In het district Hornca6tle is, ter vervan ging van wylen den heer Stanhope, tot afgevaar digde voor het Parlement gekozen lord Willoughby van Eresby, conservatief, met 4582 stemmen. Op den candidaat der Glad- stonianen Forr werden 3744 stemmen uit gebracht. Te Salford is een man overleden, die zich- zeiven op zyn visitekaartje betitelde als „oudste onderdaan van H. M. de Koningin". William Hampson zoo heette hy had den lsten Januari zyn llöden verjaardag gevierd. Spanje. Nog vertoeft Spaoje's buitengewone ambas sadeur, maarschalk Martinez Campos, te Tan gier, maar spoedig zal hy opbreken naar Marrakosch, waar de keizer van Morokko hom zal ontvangen. Spanje's eischen zyn: lo. naleving van het vordrag van Wad-Ras, voor zoover de verzekering cfer veiligheid van de Spanjaarden te Melilla betreft; 2o. regeling van het onzijdig gebied aldaar; 3o. waar borgen voor de toekomst; bestraffing der schuldigen; 5o. vergoeding der door Spanje gedane buitengewone uitgaven. Deze worden op 25 35 millioen franken geschat. Men zegt dat de keizer zooveel zeker niet zal betalen. Van het oogenblik dat hy Spanje's recht had erkend en de betrafflng der Kabylen had beloofd, had zoo rede neert hy Spanje geene uitgaven meer be hoeven te doen. Rusland. De heilige Synode, welke thans te St.-Peters burg zitting houdt, heeft besloten, dat per sonen, die voor de derde maal trouwen, eene openbare straf zullen moeten ondergaan voor den tyd van 8 tot 5 jaren, en dat aan weduwen boven de 60 jaar, die in het huwelyk wen- schen te treden, dezelfde straf voor den tyd van 2 jaren opgelegd zal worden. Welke deze straf zal zyn, wordt niet mee gedeeld. De Czaar heeft dezer dagen volgens een correspondent van de „Telegraph" opnieuw een bewys gegeven van zyne buitengewone spier kracht. Aan een klein station naby St.-Pe tersburg moest hy langer wachten dan hy voornemens geweest was, en daar hy zich hongerig govoelde, gebruikte hy wat aan het buffet. Ondertusschen bood het dochtertje van den burgemeester de Czarina een ruikei aan, welke inderhaast was samengesteld uit de bloemen van broeikassen in de nabyheid. Daar echter de steeltjes nog vochtig en vuil waren, was de Czarina blykbaar verlegen hare handschoenen te bederven door de aan vaarding van het geschenk. De Czaar nam, toen hy dit bemerkte, een zwaar tinnen bord van de tafel en, door het te draaien als een stuk papier, maakte hy een zuiver omhulsel voor de steeltjes. Vereenigde Staten. In het koninklyk Hawaï is voorloopig de rust hersteld. Nu de Engclsche consul een detachement mariniers aan wal heeft doen zetten, gelastte president Cleveland den Amerikaanschen consul Willis niet verder te gaan en de beslissing van het congres af te wachten, alvorens het voorloopige bewind af te zetten en de ver dreven koningin op den troon te herstellen. Nieuw-Jersey. In den 6taat Nieuw-Jersey heerscht een politieke crisis, in verband met de organisatie der wetgevende macht. By de laatste verkie zingen hebben de republikeinen de meerder heid behaald in Kamer en Senaat. Dinsdag zouden de zittingen aanvangenin de Kamer ging alles goed, maar het Senaatsgebouw was den vorigen avond door de democraten ge barricadeerd, en aan de republikeinen werd de toegang geweigerd. Dezen belegden nu eene Senaatsvergadering in de andere zaal van het gebouw, waartoe zy door de ramen moesten klimmen. Woensdagmiddag maakten zij van de afwezigheid der democratische senatoren gebruik om de deuren van de eigenlijke Senaats zaal open te breken; waarna de vergadering aanving alsof er niets gebeurd was.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 8