9 m Finantiëele Kroniek. ZooaIs gowoonlyk, valt van de rubriek der Hollandsche fondsen weinig te vermolden. De koersen bleven doorgaans ferm en er bestond veel vraag in verband met de steeds good kooper wordende prolongatie-rente. De Koloniale markt was tamelijk ver laten, dcch voor tabak-aandeelen was de stemming tamelijk vast te noemen, terwijl voortdurend koopers voor deze fondsen optra den. Ook voor aandoelen Neder 1. Handel maatschappij bestond zeer voel animo, in verband mot de gunstige beoordeelingen, welke over de resultaten van het vorige jaar wor den vernomen. Voorts valt te vermelden dat de Januari- coupon der Lombard Invertment Pand brieven ODbetaald blijft. Volgens uitvoerige mededeelingen omtrent deze Maatschappij uit Amerika ontvangen, zou do toestand niet ongunstig zijn en zullen in eene spoedig bijeen te roepen vergadering nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. Aandeolen Stoomvaartmaatschappij Neder land worden in den laatsten tijd tegen steeds stygende prijzen van do markt genomen. Men wil weten dat het afgeloopen jaar zeer gun stige resultaten heeft opgeleverd. De koersen dor aandeelen S i n g k a p maakten niet onbelangrijke slingeringen ten gevolge der geruchten, die in den laatsten tyd omtrent deze onderneming worden vernomen. Berichten in finantiëele bladen dragen hiertoe het hunne bij en zijn dan ook van onrust- barenden inhoud genoeg, om voor dit fonds zekeren angst te doen ontstaan. In hoeverre deze berichten al dan niet betrouwbaar of juist zijn, valt nog moeilijk uit te maken, doch zeker is het dat mede deelingen, zooals in den laatsten tjjd ten op zichte der Singkap zijn gedaan, dikwijls mei een geheel ander doel worden neergeschreven dan juist hot geven van een onpartijdig en betrouwbaar overzicht van den toestand. De berichten, welke van den kant der directie worden vernomen, geven daarentegen meer den indruk dat de toekomst dezer onderneming verzekerd is, ton minste dat alle hoop in het ten slotte verkrijgen van zeer goede resultaten mag behouden blijven. Onder buitenlandsche fondsen munten de Russische uit door eone zeer vaste stem ming, waartoe vooral het zoeken naar be legging der vrij komemende coupongelden medewerkte. Oostenryksche waarden verloren in de laatste dagen veel van hun vast karakter, onder invloed 7an het gerucht dat Amerika voornemens zoude zijn eene nieuwe goud leening te sluiten. Dit zou namelijk in niet geringe mate de plannen van Oostenrijk-Hongarije dwars boomen, dat op dit oogenblik juist voornemens is tot verdere doorvoering der Valuta regeling, waarbij ook tot het sluiton een er nieuwe loaning zou worden overgegaan. Wanneer nu ook Amerika van pirn is eene groote hoeveel heid goud tot zich te trekken, is het duidelijk dat deze beweging de plannon van Oostenrijk-H. zeer in den weg staan. Daarenboven waren de geruchten dat ook Duitschland eerlang met eene nieuwe leeniDg voor den dag zal Komen, ook al niet geschikt tot handhaving van de vaste stemming dor vorige week. Italiaansche fondsen bleven voort durend in ODgunstige positio. Het aanbod dazer waarden overtreft verre do vraag, niet alleen op onze beurs, doch op alle buiten landsche, waar Italiaansche fondsen een markt hebbeD. Afgescheiden van de hoogst lastige formali teiten aan do rente ontvangst verbonden, heeft dit papier toch reeds veel van zijn geldbe- leggingswaarde verloren, door de vele ongun- st.igo berichten, welke in den laatsten tijd om trent dit land zyn vernomen en die den önantiëelen toestand als zeer ernstig doen Vennen. Dit wordt nu niet verbeterd door ie verwikkelingon op Sicilië, die eensdeels /otuigen van verschrikkelijke armoede, ander deels de regeering nopen tot buitengewone mili taire maatregelen, welke natuurlijk tot buiten gewone uitgaven moeten leiden. I In onafgebroken vaste stemming blijven Turkscho waarden, dio sedert langoren tijd elerk voor de Parijsche beuis worden gezocht. Niot minder gunstig wa6 de markt der Turk se he loten, die ook tegen flink vehoogde koersen werden verhandeld. Men verwacht thaus algemeen eene spoedige totstandkoming der regeling botroffende de verhoogde uitkeering op du getrokken loten, daar de tegenstand der Italiaansche houders waarschijnlijk spoedig zal zfln opgeheven. In verband met de deze week gehouden vergadering van aandeelhouders der O r e 1- V i t e b s k-Spoorwegmaatpi)waarin de over dracht aan den Staat word bekrachtigd, waren de aandeelen zeer gezicht en slechts tot hooger prijzen koopbaar. De markt der Zuid- Amerikaansche fondsen bleef vrij kalm. Een op- en neergaande koersbeweging had plaats in Brazilianen, terwijl Maxi an en door eenig aanbod terugliepen, doch in beide soorten bleef de handel beperkt. Obligation Ecuador werden niet onbe langrijk lager verhandeld op grond van ongunstige berichton, daar men voor dit land politieke verwikkelingen vreest. Ir. de nog steeds hangende regeling tusscbon de Peruvian Co. en de Peruaansche regoe- ring, is eene voorloopige overeenkomst tot stand gekomen. De maandelyksch© uitkee- ringen waartoe de regoering verplicht was, zullen geheel ophouden, waartegen de Peru vian Co. wordt onthoven van alle belastingen en tevens van do verplichting tot aanleg van spoorwegen, waartoe zjj volgens contract met de regeering verbonden was. Voorloopig blijft nu deze regeling van kracht, totdat in het Congres eene nieuwe overeenkomst met de Peruvian Co. zal zyn tot stand gebracht. De 6 pet. Maxwell certificaten hadden eene enkele maal een gelukkigen dag, ten gevolge van zeer vage geruchten dat wederom onderhandelingen werden gevoerd over ver koop of nieuwe ontginning van het gedeelte der bezitting hetwelk de rijkste steenkool lagen zou bezitten. De geheele geschiedenis dezer onderneming is slechts eene aaneenschakeling van berichten van exploitatie of pogingen tot verkoop, enz., terwijl in werkelijkheid in den ongelukkigen toestand der Maatschappij nooit merkbare verbetering is gekomen. Dat aan de gunstige tijdingen dan ook weinig waarde wordt ge hecht, bewij6t wel het verloop der koersen. Het karakter der Amerikaansche Spoorweg- markt bleef deze week tamelijk onveranderd. Voor aandeelen was de stemming niet gunstig, doch vour obligatiesoorten bestond in verband met het overvloedige geld, goede vraag. De omzetten hadden echter op iets ruimer schaal plaats en beperkten zich niet meer tot die waarden, waarin gedurende de laatste weken de handel zich bijna uitsluitend bewoog. De hoofdhandel was echter wederom in Atchi son- en Nashville-waarden. Betreffende de vorming van een comité voor Atchisons, is men nog niet tot overeenstemming gekomen omtrent de vraag of een algemeen comité noodzakelijk wordt geacht. Ten opzichte der 4 pets. Bonds wordt dit overbodig geacht, daar deze Bonds onder alle omstandigheden als goed verzekerd worden beschouwd, en dus de noodzakelijkheid hiervan nog niet blijkt. Wat de al of niet dividend-uitkeering der Nashvill e-aandeelen betreft, schijnt het groote moeite te hebben gekost alvorens de directie der Maatschappij daaromtrent tot een besluit is kunnen komen. Het schijnt dat in den boezem van het bestuur daarover oneenig heid heerschte en een gedeelte der bestuurs leden, door van de vergadering weg te blfiven, eene beslissing onmogelijk wenschte te maken. Eindelijk echter kon een besluit worden ge nomen en nu zal geen dividend worden uit gekeerd, hoewel het saldo de betaling van 2 pet zou veroorloven. Dit overschot is echter verkregen door bezuinigingen tegenover vrij sterk verminderde ontvangsten, en waar nu de vermindering vermoedeiyk nog wel zal aanhouden, wenscht de directie het saldo voor komende, meer noodige, uitgaven te reserveeren. Rynlandsche Bank. Gemengd Nieuws. Eene dienstbode, die heden morgen op dat gedeolte der Oude Vest, waar bü de bierbrouwerij „de Posthoorn" het ijs uit het wator is gehaald, aan het water scheppen was, had het ongeluk van den wal te geraken. Aangezien de in de nabijheid zijnde ijsscheppers op het ongeval werden opmerkzaam gemaakt, waren deze vry spoedig by de hand om de drenkelinge uit haren levensgevaarlijken toestand te redden. Te Alfen aan den Rijn zijn op de werf van den heer D. Boot de kielen gelogd van een stalen kevelaak, voor rekening van den heer J. W. Van Beest te Vreeswijk, en een ijzeren pavfljoenjacht voor rekening van den heer J. Van der Vooren te Wormerveer. Ook te Aarlanderveen, Dorp, heor6cht, evenals in andere omliggende plaat sen, do influenza, waaraan van tyd tot tijd sterfgevallen voorkomen. Het hoofd der openbare school lydt eveneens aan die ziekte, zoodat die school voor eenigen tyd gesloten is. Hoe de buitenlandsche pers soms over ons land wordt ingelicht, blijkt ons b.oden weder uit een telegram, dat in een der Weener bladen voorkomt. Uit Den Haag wordt daar in eone particuliere depecho gemeld dat Zondag voor het paleis der Koningin in de residentie eene betooging zou zfin ge houden door 5000 arbeiders, die „Leve de internationale republiek" uitriepen en door bereden gendarmes uiteengejaagd moesten worden, nadat de aanvoerder der socialisten, Cohen, die wegens den aanslag van Vaillant uit Frankrijk is verwijderd, eene „ware brand- redo" had gehouden en tot plundering der winkels had opgeruid1 De Hagenaars zullen vreemd opzien by het vernemen van dit tumult, waarvau geen hunner iets bemerkt heeft 1 (A. H.) De arrondissements-rechtbank te Haarlem veroordeelde J. P. Machielse en P. de La Rie tot 9 maanden en L. Geel tot 2 straffen van 4'/j maand elk, wegens het gezameiyk en in vereeniging ontvreemden van tafels en stoelen voor het voormalig feest terrein „De Phoenix", welke zy ten eigen bate verkochten. Hetzelfde drietal werd wegens diefstal van steenkolen uit een kolenpark naby het statioü, tot gevangenisstraf van 6 maanden elk ver oordeeld. Te Egmond aan Zee zit in het zeezand vast en is by laag water gedeeltelik zichtbaar een ïyk, hetwelk met het hoofd in hot zand en met de beenen omhoog zit. Men vermoedt dat het ïyk afkomstig is van de bomschuit „Vrouw Catarina". Te Rotterdam is op den Visschers- dyk in elkaar gezakt en overleden een zeer bejaard onbekend persoon. De vrouw van J. K., te Drachten, had den vloer gedweild. Haar man zou over het gedweilde gedeelte gaan, dat bevroren was. Hy viel met den rug op een yzeren ketel en brak drie ribben. Als eene byzonderheid uit Fries land deelt men mede, dat de aangekondigde hardryderfl van mannen en vrouwen te Uretorp niet kon doorgaan wegens gebrek aan deelneming. Slechts één paar had zich aan gegeven. Donderdag 11 Jan. jl. kwamen vier mannen, ieder achter eene slede, beladen met tonnen visch van Lemmer, bestemd voor Heerenveen op de veenscheiding. Onverwacht brak het ys, zoodat de sleden naar de diepte zakten. De vier mannen wisten zich door een sprong naar den wal te redden. Door middel van haken en touwen heeft men de sleden naar den wal weten te trekken, en de tonnen visch op 't droge gebracht. Het hoofd der school van de Wilgen, onder Boombergum, reed deze week met zyne vrouw naby Grouw in een wak. Hy hield als geoefend zwemmer zyne vrouw zoolang boven water tot er hulp kwam. De eerste, die aan kwam snellen, was de bekende hardryder M. Kingraa, doch deze geraakte ook te water. Hacheiyk was de positie der echtgenooten, die reeds zinkende waren. Na veel moeite werden alleD gered door eenige arbeiders, terwyi het echtpaar by den machinist Grobbe in huis werd opgenomen. By de commissie voor werkver- 8chaffing te Apeldoorn hebben zich 215 werk- loozen aangemeld, die byna allen in de termen vallen om werk te bekomen. Het werk zal ook dit jaar weder bestaan in grind graven. Woensdagavond brak in eender hoofdstraten vaD Patras in een hotel een hevige brand uit, welke aangewakkerd door den krachtigen wind, spoedig ook de belen dende perceelen aantastte. De stedelyke brand weer was tegen het vuur niet opgewassen en de ramp zou zeker een bedenkeiyker omvang hebben gekregen, als niet 50 man van een Engelsch oorlogschip hunne krachtdadige hulp verleend hadden by het blusschingswerk. Niettemin is de aangerichte schade zeer groot. In Griekenland is weer eene nieuwe roovergeschiedenis aan de orde van den dag, hoewel nu geene sprake is van de daden, maar van het vatten en dooden van roovers. De Regeering had op het hoofd van den roover Belios, den schrik van den Par nassus, een prys van vyftien tot twintig dui zend drachmen gezet. Onlangs kwam een schipper van Itea naar Patras gevaren, die oen ïyk medebracht, hetwelk volgens ver scheidene getuigen dat van Belios moest zyn. Volgens de photographieën was de vermoorde een waar prachtstuk van een roover. De schipper verhaalde dat hy door Belios tegen een hoog loon te Itea gehuurd was om hem naar eene kleine kustplaats over te brengen, van waar hy met eene scheepsgelegenheid naar het buitenland wilde vluchten. De man had zyn naam bekend gemaakt en den spot gedreven met zyne vervolgers. De zee was echter vry hoog en de vluchteling had noga last van zeeziekte. Do schipper besloot van deze gelegenheid gebruik te maken om hem te dooden. Dit gelukte hem met behulp zyner matrozen. Tot zoover het bericht van den schipper. Het is echter lastig voor den man, dat de Grieken, waar er sprake is van het uitbetalen van groote geldsommen, niet goodgeloovig zyn. Zoo bleek het uit de verklaring van den scheepsjongen, dat de schipper (gelyk ook andere getuigen meenen gezien te hebben) met den vermoorde den dag te voren in een herberg flink gegeten on gedronken had, wat de schipper echter hardnekkig ontkende. Verder kwam de aard der wonden niet met de verklaringen van den schipper overeen; verdere omstandigheden en onderzoekingen begonnen ook een geheel ander licht te wer pen op de heldendaad van den schipper. De zaak heeft zich nu waarschyniyk als volgt toegedragen. Een man uit Itea, genaamd Goonaris, die het Ïyk het eerst herkende, heeft aandeel in den dood des roovers, zoo hy al niet de be drijver er van is, en heeft den schipper zyne eigen rol doen spelen, om zich te beschermen tegen de wraak der bloedverwanten des roo vers, voornamelyk van zyn broeder, die het zelfde handwerk dryft. De schipper en Goe naris zouden nu samen doelen. Maar nu hebben de slimme Grieken van het bestaan van dien broeder dadeiyk party getrokken, om te beweren dat niet de gezochte roover, maar zyn broeder om het leven werd gebracht. Den uitslag dezer verwikkeling ziet men in Griekenland met spanning te gemoet. Een te Chicago ingevoerd stelsel maakt de lantaarnopstekers overbodig. De gaslantaarns worden uit de fabriek ontstoken en gebluscht. Onder de lamp in iedere lan taarn is een kleine gasmeter niet grooter dan oen vingerhoed geplaatst, waarboven een electro-magneet is aangebracht, die met eene kleine battery in den voet van de lantaarn verbonden is. Opent men nu de hoofdkraan in de fabriek en verhoogt men den druk op den hoofd-gasmeter een weinig, dan reist de kleine gasmeter in iedere lantaarn iets. Hierdoor wordt de stroom gesloten, de electro-magneet opent de kraan, terwyi te gelyker tyd een vonk overspringt die het gas onteteekt. Door den druk in den hoofd-gasmeter te verminderen, gaan alle lantaarns uit. De volgende advertentie ver scheen onlangs in een der bladen van San- Fran cisco: „De heer, die in een omnibus op een room taart is gaan zitten, is by de dame, die de taart pas gekocht had, bekend, en al heeft hy ook geen medelyden met de hongerige weezeD, voor wie deze versnapering bestemd was, zoo wordt hy dringend verzocht, drie gulden vyftig, benevens de kosten dezer advertentie, over te maken aan het bureel van dit blad, om te voorkomen dat zyn ergeriyk gedrag openiyk ten toon wordt gesteld." En vlak onder deze advertentie las men er eene van den volgenden inhoud: „Als de dame, die een heer eene lakensche broek van vyf en twintig gulden liet bederven, door eene vettige zelfstandigheid, in een papier gepakt, op de plaats te leggen, waar hy wilde gaan zitten, niet onmiddellyk dit bedrag over maakt aan het bureel van dit blad, onder lett. A. B., zal er eerstdaags door middel van de pers aan de zaak openbaarheid gegeven worden." Zoodat men ook hier weer ziet, dat eene zaak altyd van twee kanten bekeken kan worden. H>© Sofa's. Omtrent dit geheimzinnig volkje, dat in verband met de noodlottige vergissing tusschen de Franschen en Engelschen in Sierra-Leone thans zooveel van zich doet spreken, deelt een niet genoemd Franschman, die voor twee jaren ettelyke weken onder hen doorbracht, in de „Times" eene menigte by zonderheden mede. Na te hebben opgemerkt dat de toe standen in de landstreken van den Boven- Niger eene sprekende gelykheid opleveren met de middeleeuwsche toestanden onder het leenstelsel in Europa, schryft hy o. a. het volgende: De Sofa's erkennen als opperhoofd den be- heerscher van den rechter Nigeroever Sa- mory die er naai- streeft hen aan 16 zetten tot de verovering van den anderen oever. Nu hy hierin niet geslaagd is in het Noorden, naby Senegal, waar kolonel Archinard en de expeditiotroep van de Boven-rivier hem her- haaldeiyk hebben verslagen, heeft hy getracht in het zuiden zich een uitweg te banen, naby de grenzen van Sierra-Leone, en heeft hy het bevel over zyne troepen voor die poging aan Kemoko-Bilali, zyn besten leger-officier, toevertrouwd. Hoe maken de Sofa's hunne gelederen vol tallig? Door de toevallige uitkomsten hunner ver overingen; wordt er een stad ingenomen of een landstreek veroverd, dan doen de opper hoofden der Sofa's eene keuze uit de gevan genen. De krachtige jonge mannen worden ge bruikt om hunne strydmacht te vermeerderen; de anderen worden aan slavenhandelaars ver kocht. De benden van Samory vormen dus eene verzameling van alle negerrassen van SoedanSarakoelés, Bambaras, Wolofs ziet men er naa6t Timenés en Malinkés. Hunne kleederdracht bestaat byna altyd uit een kort jasje een zeer korte broek. Het hoofd hebben zy niet geheel gescho ren, evenals by de inboorlingen, maar op sommige plaatsen hebben zy twee of drie haarbosjes laten staan, welke zy zoo lang mogeiyk laten groeien. Deze clowns lokken, eenige ineengedraaido ringen van gesmeed yzer aan de armen en een paar grigis (talismannen) vormen hunne eenige versierselen. Maar zy verschillen niet alleen door hunne kleederdracht op hot eerste gezicht van de inboorlingen, die boubouslange en fladde rende gewaden op de wyze der Arabische kostumes dragen. Niets in den gang, in de manieren der Sofa's herinnert aan de gewone traagheid der zwarten. Hun oog is levendig, hun uitzicht wakker en uit hun geheel op treden spreekt kracht en lenigheid. Men moet ze eens te paard achter hunne opper hoofden aan zien galoppeeren, springen door de hooge gashalmen, heuvel op, heuvel af by de grootste hitte; inderdaad hunne be- weegiykheid is opmorkelyk. Stel u verder voor, dat ze gewapend zyn met lange voor- laders, enkelen met chasse pot- of Grasge weren, tooi hen in uwe verbeelding met groote sabels aan de eene en kruithorens aan de andere zyde, met kleine kogelzakjes en messen byna op elke plaats, en gy hebt een getrouw beeld dier zwarte krygslieden. De troepen der Sofa's bestaan meest uit infanterie. Hunne opperhoofden zyn talryken zitten op kleine paardjes. Het eenige, waarin hun aller uitrusting overeenkomt, is het dragen van sporen, die zy zelfs aan den blooten voet bevestigen. Do een heeft zich getooid met een boubouvervaardigd uit een ty'gerachtig ge streepten reisdeken met oranje en zwart, anderen kleeden zich in oude soldaten-unifor men; een onder hen had zich geheel in een soort van vischnet ingenaaid, zoodat hy be schermd scheen door een maliënkolder. Maar in de keuzo hunner hoofddeksels laten zy hunne fantasie den vryston loop. Tulbanden, fez's, hoofddeksels der inlanders veel gelykend op slaapmutsen, stroohoeden gebogen op de wyze der Annamieten of in een punt uiteen loopend evenals de mantel van een byenkorf, fluweelen mutsjes, mutsjes van apenvel kortom, men vindt er van allerlei modellen en stoffen. De paarden met hun schelletjes en hun grigris om den hals, bedekt met veelkleurig kralenwerk, zyn geheel in overeenstemming met do koddige kleurenpracht hunner berijders. Kemoko Bilali zullen de Engelsche troepen in den loop der expeditie moeten bestrijden. Hy is de meest gelief koosde legerofficier van Samorydie hem het bevel gegeven heeft over alle Sofa's in dit gedeelte van zyn ge bied. Hy is een jonge neger, met zeer regel matige gelaatstrekken en een flink uitzicht; de verstandige uitdrukking van zyn gelaat treft iedereen by het eerste gezicht. Daaren boven is hy een bekwaam onderhandelaar en byna een diplomaat. Zfjn moed is de Sofa's spreekwoordelyk. Om godsdienstzaken bekommeren zich deze geweldige veroveraars weinig. Zy zyn Mu zelmannen, maar in hunne dorpen vindt men, voor zoover bekend is, geeüe enkele Moskee, door hen gespaard. Toch begrypen de Sofa opperhoofden, dat do plicht van eene schyn- vertooning hun opgelegd is. Zy verzuimen daarom de morgen- en avond salaams niet en als hun in het openbaar een glas rum of absinth wordt aangeboden, 'slaan zy dit af met een gebaar van afschuw; maar dat dient slechts om in het geheim onder een voor wendsel van ziekte, of voor hun paard, dat „de koliek heeft" datgene, wat zy straks weigerden, te vragen. INGEZONDEN. De bnste van Boys, door Odé. Nog steeds ben ik onder den indruk, dien het aanschouwen der buste van wyien prof. Buys in het Stedelijk Museum op mij gemaakt heeft. De stilte in die leege zaal van de Lakenhal, waar de buste op haar voetstuk met een palmtak versierd, tegen den hemicycle van donkerkleurig lynwaad plechtig uitkomt, ont roerde my, want het was zoo'n duidelyke verlevendiging van den eerbied en de genegen heid, waarmede ik, by zyn leven, den beminden en hooggeschatten man zag en hoorde, dat het my 6cheen alsof ik met hom alleen was in een andere wereld dan die waarin wy hem werkzaam zagen. Do gelaatsuitdrukking kwam my voor als iets hoogers dan ernst en trof my diep tot ontzag. Zeer zeker was myne ontroering grootendeels het gevolg van de in my wonende gevoelens voor den overledene, maar toch de kunstenaar, die de buste ontwierp naar afbeeldingen, die zoo goed als ze zyn kunnen, toch stellig niet als modellen voor busten gekozen zullen wor den, is zeer goed geslaagd om vrienden van Buys in eene stemming te brengen, die hen met eerbiedigen weemoed vervult. Met al hare onvolkomenheden is de buste van Buys door Odé bewonderenswaard, en geeft den toeschouwers de overtuiging, dat, ware de kunstenaar in de gelegenheid geweest, naar 't levend model te werken, hy een mees terstuk zou hebben geleverd. De wyze van expositie der buste getuigt voor den goeden smaak van den conservator des Museums, den heer C. Yerster. Wie Buys lief had en daarby niet vergeet hoe onmogelyk het is een volkomen goede buste te maken naar een onvolmaakt prentje, zal in goede stemming het beeld verlaten. Leioen, 13 Januari 1894. D. H. Midden-Europeesche tijd. Door het Centraal-comité tot bevordering van de aansluiting van Nederland by den Midden-Europeeschen tyd is eene circulaire verzonden (welke deze week ook by onze ge meenteraad is ingekomen) waarin de aandacht gevestigd wordt op de motie der Kamerleden Beelaerts van Blokland, Van Beuningen, Dobbelman, Van Gyn, Harte, Plate en Seret, waarby de wenschelykheid wordt uitgesproken om wettelyke voorzieningen te treffen tot aansluiting van Nederland by den Midden- Europeeschen tyd. „Eerlang," zegt de circu laire, „zal die motie een onderwerp van be raadslaging uitmaken en zal daarover moeten gestemd worden. Wy vestigen daarop uwe aandacht en twijfelen niet aan uwe bereid willigheid om te willen medewerken tot het in die motie uitgedrukte doel. Daartoe zal het gewenscht zyn dat door u en anderen by ge zegeld request aan de Tweede Kamer instem ming met die motie betuigd en op hare aan neming aangedrongen worde. Wanneer velen dat voorbeeld volgen, zoo twyfelen wy niet of de motie zal worden aangenomen en daar mede een belangrijken stap zyn gezet op den weg, die tot unificatie der tydregeling leiden moet." UITLOTINGEN. 40ste uitloting etad Antworpea 1887. 10 Januari. Uitgelote 29 serieön van 26 etuke. 2285 19336 25212 32765 39994 47001 68532 69191 5039 21898 25790 35007 40282 54S61 58830 69486 15921 21903 26223 36519 40529 65928 65058 71454 16189 24768 32532 87845 45803. Pqjzen op de nrs. s. 26212 u. 11 fr. 20000, s. 69436 n. 10 fr. 2600, e. 5039 n. 25 fr. 1000, e. 86007 n. 18 en e. 87846 n. 8 elk fr. 500, 8. 2286 n. 4, e. 6089 u. 2, 8. 6039 n. 18, b. 15921 n. 11, b. 10189 n. 2, 8. 19386 n. 3, 8. 26212 n. 3, e. 32765 n. 7, 8.32765 n. 8; 36519 n. 5, 36519 n. 12, 8. 87845 n. 2, 8. 87845 n. 28, 8. 39994 u. 23, 8. 40529 n. 2, 8. 45803 n. 8, s. 65053 n. 2, s. 65058 n. 15, 8. 69191 n. 15, 8. 71454 n. 16 elk fr. 150. Alle andere ne. der uitgelote eericn aflosbaar met fr. 110. Betaling heeft plaata van af 1 Juli 1894. Ooetenr. Grondcrediet 1889. Serio 2781 no. 32 11. 50,000, 8. 283 no. 16 fl. 2000, e. 3162 no. 32, 8. 3583 no. 41 elk fl. 1000, e. 715 no. 41. e. 1622 no. 7, 8. 1862 no. 27. 8. 2836 no. 60, s. 3666 no. 39, 8. 366S no. 4, 8. 3790 noa. 1 en 47, 8. 4469 no. 5 en 8. 4476 no. 26 elk fl. 200. 4ser.: 1915 1990 6482 6625. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 31 Dec.6 Jan. Datum. Uur Aantal. Gem. Eng Standk. 31 Deo. 4.30 6.30 7 16.4 1 Jan. 4.45 6.45 8 16.6 2 4.46 6.30 7 16.6 3 4.45 6.45 8 16 4 4 4.45 6.30 7 10. 6 4.46 6.45 8 16.2 6 - 4.45 6.45 8 16.2 Dit beteekent: Wanneer men 5 onbic feet 141.6 liters per uur vaD zulk gaa verbrandt in een Sugg'e Londen-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt oen licht verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 16.4 16.6 enz. Standaardkaareen, waarvan elke baars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti perohr verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2