Naar de „Middelb. Ct." uit goede bron verneemt, is door negen leden der Neerbosch commissie een vernietigend rapport omtrent den heer J. Van 't Lindenhout opge maakt. Het lange uitblijven van het eind rapport is waarschijnlijk aan bovenstaand feit toe te schreven. Verder verneemt het blad, dat eene gerech telijke vervolging van den heer Van 't Linden- hout hoogst waarschijnlijk niet zal uitblijven. De directeurvanhetpostkantoor te Rotterdam bericht dat ruim 25 pet. van het bestellend personeel wegens ziekte ont breekt, dus mitsdien de bestellingen, hoewel zooveel mogelijk op dezelfde tijdstippen aan vangende, niet even vlug als onder gewone omstandigheden kunnen worden uitgevoerd. N a d a t d e Ti „w e r k 1 o o z e n" te Am- sterdam hedenmorgen op den N.-Z. Voorburg wal door iemand was medegedeeld dat geen der comitéleden aanwezig was, maar dat de politie order had ontvangen om Samson te arresteeren, trok men naar het vergaderlokaal „Constantia". Dinsdag-namiddag werd te Zutfen het volgende natuurverschijnsel waargenomen. Terwvjl zich omstreeks halftwaalf een ge wone kring om de zon vormde, wegens den lagen stand dor 2on slechts gedeeltelik zicht baar, nam die gedeeltelijke kring des namid dags gaandeweg in helderheid toe en vertoonde zich gedurende ongeveer één uur mede eene bijzon, terwijl voor korten tijd tevens een gedeeltelijke tweede kring om de zon, om- stroeks drie en twintig graden van den bin nensten kring verwijderd, zichtbaar was. Ongeveer halfdrie, toen dit natuurver schijnsel het schoonst *as, deed het zich voor, alsof de zon omgeven was door twee derde gedeelte van eene donkere schijf, die als bet ware aan het luchtruim hiug met de zon als middelpunt, terwijl de lichtende buitenkring dier schijf rood en geel gekleurde stralen uit schoot. Aan den N.-OosteliJken rand van den kring vertoonde zich de bijzon, rood, goel en groen gekleurd, waarvan het uitstralonde licht aan beide zijden bovon den kring om de zon door god boog van blauwgrijs overgaande in wit blauw, van de omringende lucht werd afge scheiden en was verder gedurende een tiental minuten een gedeelte te zien van een schoonen tweeden kring om de zon, rood eu geel gekleurd. By het dalen der zon verloor het natuur verschijnsel gaandeweg in helderheid, doch bleef de bijzon nog tot drie uren zichtbaar. (Zutf. CL) Garnizoensorder te Alkmaar.— Aan do militairen in garnizoen te Alkmaar is verbodon koffiehuizen en lokaliteiten te bezoeken, waar socialistischo sprekers optreden en socialistische bladen en geschriften ter lezing liggen. De rechtbank te Leeuwarden heeft T. K., oud 23 jaren, veehandelaar te Workum, ter zake van diefstal van een koe, in den nacht van 8 op 9 Nov. 1893 uit eene weide nabij Oudega ten nadeelo van R. Het- tinga, wegens diefstal van vee in de weide, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Schaatsenwedstrijd te Zwolle. - De internationale wedstrijden te Zwolle zijn gisteren niettegenstaande den dooi doorgegaan en omdat het ergste gevreesd was, viel de baan, dank zij daaraan besteden zorgen en een lichte nachtvorst meê. De baan was wat verlegd om een stroeve plek. Toen om 11 uren de strijd een aanvang nam, was het dooiweer, doch overigens goed; er was weinig publiek. Op de baan van 500 meter reden het eerst De Jong en Grootens, die in ouden st\jl met armzwaai de baan aflegden, De Jong in 1 min. l'/s sec., Grootens in 1 min. ikJG sec.Hagen, die als gisteren alleen uitkwam en bewonde renswaard reed en met bravo's begroet werd deed er 52'/s sec. over. Daarna deed de taaie Van der Schaaf er 564/s sec- 07er- Van Marten Kingma en Ter Molen, verloor de laatste te veel in de bochten, de start was ook prachtig. Kingma deed 52 sec., Ter Molen 552/6 sec. over de baan. De Jong en Grootens rijden nu over, beiden verbeteren hun record op 68% sec. en 1 min. 3% sec. Zwakenberg, alleen rijdend, legt de baan af in 1 min. 2'/s sec. By den beslissenden rit gaan Van der Schaaf en Ter Molen prachtig gelflk af en het publiek juicht Fries en Zwollenaar luide toe. Ter Molen won in 55 sec.; Schaaf 56 sec. Bij den rit tusschen Hagen en Kingma is Kingma dade lijk voordaarop nam Hagen een spurt en zij kwamen daardoor zoo gelijk aan, dat Hagens hoofd hot eerst over meet kwam en Kingma's schaats het eerst. De jury besliste daarop dat Kingma de baan in 51'/s, Hagen in 51% sec. had afgelegd. Het publiek was echter niet onverdeeld in lof over deze uitspraak. De wedstrijd over tienduizend meter was om half twee uur; de baan bleef glad maar lift, het ijs sneed niet in. Het publiek werd grooter. Het weer was prachtig en er was volstrekt geen wind Het eerst aan de beurt waren De .lung en Sonneville. Beiden reden kalm met fursehen slag, maai' spoedig won Sonneville op Do Jong, die het na vyf ronden opgaf. Sonneville hield zijn mooien kalmen slag goed vol Do 20 ronden werden afgelegd in 22 min. 28% sec. Het publiek was vol lof, de Drentenaar hield de eer van zijn provincie goed op. Nu volgden Van der Schaaf 9n Ter Molen. Zy rijden zoo gelijk, dat zy in de bochten bijna elkaar raken. Dit bleef zoo tot de laat ste ronde, toen Van der Schaaf een spurt .fam en won in 22 minuten 7% seconde, fer Molen deed er 22 min. 8% sec. over. Hierna komen Hagen en Kingma Hagen haalde na 13 ronden Kingma in. Intusschen had hfl 5000 Meter in 8.333/s afgelegd, waar mede Halvor Sens' record van 9 min. 7 sec. was geslagen. H\j won met anderhalf ronde in 18 min. 52'/^ Kingma 20 min. 15 sec. Het publiek, minder styf dan gisteren, juichte Hagen luide toe. Nielsen's wereld record van 10,000 M. op 19 min. 47a/s had hy dus geslagen. Hagen won dus op dezo wedstrijden 3 prijzen van f 100 en een extra prijs van/"200. Kingma één van f 100 en een extra prijs van 100. (A. E.) Een oud-burgemeester voor de rechtbank. De ontslagen burgemeester van de N. Brab. gemeente D. stond Donderdag jl. voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch terecht, beklaagd van lo. gedurende 1890'92 giften, als eieren, haantjes, enz. en beloften van goede fooien te hebben aangenomen, wetende dat die giften hem gedaan werden, ten einde hem te bewegen om in strijd met zijn plicht in zijne bediening aan personen de tot den verkoop van sterken drank in het klein vereischte vergunning van B. en Ws. te bezorgen en de vereischte machtiging laarvoor aan te vragen; 2o. in 1892, nadat de machtiging van Ged. St. was verkregen, eene som van ƒ25 te hebben aangenomen wetende dat dezo som hem werd gegeven om by B. en Ws. een gunstig besluit uit te lokken. Vyf getuigen werden in deze zaak gehoord. Het O. M. eischte eene gevangenisstraf van drie maanden. Uitspraak over acht dagen. Poging tot moord. J. Van Kessol, te Os woonachtig en thans in voorloopige hechtenis, als beschuldigd van poging tot moord op zijn buurman gepleegd, werd Donderdag jl. door de rechtbank te 's-Hertogenbosch tot achttien maanden gevangenisstraf veroordeeld. De internationale hardrijderijen van beroepsrijders en amateurs, welke heden te Kampen zouden plaats hebben, zijn uitge steld. Volgens eenige „geleerden" kan men verkoudheid in het hoofd genezen door een paar keer citroensap op te snuiven, 't Is te probeeren. Naar men aan „De Telegraaf' mededeelt, zal te Amsterdam een Ryks-post- d ui venstation op uitgebreide schaal worden opgericht. Wat beteekent Flesschentrekker? In de „Navorscher" wordt ter verklaring van het woord Flesschentrekker, medegedeeld, dat in het Vlaamsch de uitdrukking bestaat „iemand op flesschen trekken", wat beteekent „klein maken en vervolgens „bedotten, bedriegen." De „Noordbr." bevat de volgende beschuldiging tegen de militaire overheid te 's-Hertogenbosch „Verleden week by eene kou zooals velen zich niet kunnen herinneren, kregen desoldaten bevel uit te rukken om in de omstreken van Best en Bokstel zoogenaamden tactischen dienst te doen. Tegen 11 uur uitgerukt, bleek het by de terugkomst, omstreeks 4 uur, dat van ongevoer 30 soldaten de ooren bevroren waren." Een hevige brand heeft gister- middag het klooster en pensionaat „Collége Saint-Jean Berchmans" te Antwerpen voor een groot deel verwoest. De brandweer toog on- middeiiyk na het uitbreken van don brand met alle macht aan den arbeid, maar het blusschingswerk ging niet vlot, daar ten gevolge van de vorst vele buizen der waterleiding gesprongen waren. Spoedig stond het geheele gebouw in lichterlaaie. Persoonlyke ongelukken zyn niet voorgekomen. Het college was voor drie jaar gebouwd en had omstreeks 3 millioen franken gekost. Ofschoon een gedeelte der inrichting behouden bleef, is de schade zeer groot. Gevecht tusschen politie en stroopers. - Woensdag voormiddag had er in den Koegorspolder onder Terneuzen eene ont moeting plaats tusschen eene bende Belgische wildstroopers, ter sterkte van 18 man, en de ryks- en gemeente-pohtie van daar, bestaande uit 5 man. De politie werd door de stroopers toegeroepen om terug te trekken, doch deze stand houdende, is men van de zyde der stroopers begonnen te vuren, hetgeen door de manschappen der politie werd beantwoord. Daar men twee man der bende zag vallen, veronderstelt men dat die gewond werden. Eindelijk hebben de stroopers zich verwyderd, met zich meenemende de twee gevallenen, in de richting der grenzen by de Koewacht. De manschappen der politie bekwamen geen letsel. De dood eens doodgravers! Te Garsthuizen heeft een sterfgeval plaats gehad onder zeer treurige omstandigheden. Er zou een ïyk ter aarde worden besteld. Twee dienstdoende buren zouden de lykbaar halen. Hoe beving de schrik dien mannen, toen zy, op de begraafplaats gekomen, het pas gedolven graf naderden en in do onmiddel ïyke nabijheid er van den ouden doodgraver Harm Kalk zagen liggen, uitgestrekt als een ïyk. Hier moest echter oogenblikkeiyk gehan deld worden. De ongelukkige werd opgenomen en in de naastbyzjjnde behuizing gebracht. Jui6t kwam hier de heer Frima, arts te Ste- dum, aan. Vermoedende dat liet leven wellicht nog niet geheel geweken was, stelde deze alle middelen in het werk om den ouden man in het leven te bewaren. Helaas, het mocht niet baten. En aleer de bepaalde begrafenisplechtig heid kon plaats hebben, moest de lykbaar, die door bovengenoemde mannen zou gehaald worden, nog eerst dienst doen om den man, die het graf gegraven had, als Ïyk huiswaarts te brengen, waar eene oude wanhopige echt genoote hem wachtte. Zooals men zich herinnert, heeft de jury, die het geheimzinnige jachtongeluk te Ardlamont, in Schotland, onderzocht, den van moord verdachten dr. Monson in vryheid gesteld omdat zy zyn schuld aan Hambrough's dood niet bewezen achtte. Het getuigenis ontbrak van een zekeren Scott, die beiden op de jacht vergezeld had en spoorloos ver dwenen was. Scott heeft thans aan dr. Monson een brief geschreven, waarin hy zegt zich de volgende week ter beschikking van het gerecht te zullen stellen. "Wellicht komt dan meer licht in deze duis tere zaak. Een geheimzinnige moord is in den trein van Troyes naar Parye gepleegd. Do heer Antucewicz, industrieel te Troyes, had Dinsdag-avond plaats genomen naar Parysden volgenden morgen werd zyn Ïyk op 6 kilometer van Troyes naast den spoorweg gevonden, met twee wonden aan het hoofd en beroofd van al zyn geld en kostbaarheden. De moorde naar moet zyn slachtoffer, na het plegen van de daad, uit het portier hebben geworpen. Het p r o c es-V aillant. De Fran- sche bladen bespreken natuurlyk allen de ter- dood veroordeeling van Vaülant. De meesten, zoowel de Bonapartische en Orleantisohe organen als het „Journal des Débats", de „Estafette" en andere gematigd republikeinsche bladen brengen hulde aan den moed der jury-leden. „Bravo, jury!" roept de heer De Cassagnac uit in de „Autorité" en ook het „Journal des Dóbats" eindigt zyne beschouwingen met de verklaring, dat de jury haar plicht heeft vervuld. Daai en tegen zijn de radicale bladen alles behalve met het vonnis ingenomen. Zoo o. a. betoogt de „Radical", dat men zich wel van Vaillant kan ontslaan, maar met hem het beginsel niet kan dooden, waarvoor hfj op kwam. Volgens de laatste berichten zal Vaillant wel in appèl komen, maar het daarvoor noo- dige verzoekschrift eerst indienen op het laatste oogenblik, voordat de hem toekomende termyn van drie dagen verstreken is. Onmiddellyk na de uitspraak werd Vaillant van de Oonciergerie naar La Grande Roquette overgebracht, de gevangenis waar de ter-dood- veroordeelde misdadigers tot de voltrekking van het vonnis worden opgesloten. Hy ver zuimde niet den directeur zyn dank te betuigen over de goede behandeling, welke hem in de gevangenis ten deel was gevallen. Naar het heet, zal de abt Lemire, die het ernstigste door den aanslag gewond werd, eene poging aanwenden by president Carnot om gratie te verkrygen voor Vaillant. Hem zelf blijft ook het recht over om een verzoek schrift om gratie by den president in te dienen. Vaülant verklaarde echter aan zyn advocaat Labory, die hem bezocht, dat hy weigerde zich tot den president te wenden. Wanneer de veroordeelde anarchist by dit voornemen biyft, verwacht men dat hy binnen eene week zal worden terrecht gesteld. Vaillant was oogenschynlijk in het minst niet ontroerd by het vernemen van zyn dood vonnis. In de govangenis teruggekeerd, heeft hy met smaak gegeten, onder de hand steeds redeneerende tot de gevangenbewaarders, met dezelfde pretentie als vroeger, toen hy zyne philosophische beschouwingen opdischte in de vergaderingen zyner club te Choisy-le-Roi. Men vergiste zich sterk, beweerde by, als men dacht dat zyne veroordoeling de anar chistische beweging zou tegenhouden. De uit spraak der jury had hy verwacht, eD hy was er dankbaar voor, want duizendmaal liever de guillotine dan eene veroordeeling tot levens langen dwangarbeid. Hij twijfelde ook niet, of „de maatschappy zou een bekwamen spoed aan den dag leggen om zich van hem te scheiden." De jury beraadslaagde niet lang over het vonnis. Om halfzes had Vaillant's verdediger, de heer Lobory, zyn pleidooi, waarin hij tegen het doodvonnis protesteerde, geëindigd en reed6 een halfuur later had de jury het dood vonnis uitgesproken. Nadat de voorzitter had gezegd„Vaülant, gy hebt nog drie dagen om in appèl te komen tegen het vonnis", haalde de anarchist de schouders op en riep met krachtige stem: „Leve de anarchie!" Rivier- en IJsbericliten. Men schryft uit Rotterdam van 11 Jan.: By zuidelijken wind houdt het dooi weder aan, zoodat er niet veel ys voor de stad gezien wordt en de aan de boeien liggende stoom schepen voortgaan met daar hun lading in Rynschepen te lossen, niettegenstaande er nu plaats genoeg in de havens is. Van gemeente wege werd overgegaan tot het bevaarbaar maken of houden van verschillende havens. Boven de stad zit het ys nog vast Zoodra dit losraakt, wordt zware ysgang verwacht. Men meldt uit Teasel van 10 Jan.: De tocht over de Hore met de ysvlet ging heden mot vele moeilykheden gepaard, maar werd heen en terug gelukkig volbracht. Te één uur waren de pakketten te Oudeschild. Ofschoon de wind thans Zuidelyk is, (by eene temperatuur van 36° Fahrenheit) komt er niet de minste ruimte in zee. Ook op Tesselstroom, voor Oudeschild, is alles vol ys. De gemeenschap van Schiermonnikoog met den vasten wal, sedert 2 dezer verbroken, kon op 10 dezer per postsloep plaats vinden. Te Renen ging men gisteren ook met wagens over het ys in den Ryn. De paarden worden evenwel afgespannen. Amsterdam, 11 Jan. Ofschoon het ys in het Noordzeekanaal en het IJ nog niet merk baar is verminderd, is de ingevallen dooi toch reeds van gunstigen invloed geweest. De hulp van ysbrekers was zoo goed als overbodig, daar de stoomvaart by het paeseeren van het Noordzeekanaal weinig belemmering meer van het ys ondervindt en er geraakkeiyk met eigen kracht door kan stoomen. Gorkum, 11 Jan. De dooi heeft nog geene verandering gebracht in de Merwede. Het ys zit nog even vast als vorige week. Toch kan de wegschuiving spoedig verwacht worden nu het water boven 1 M. gewassen is en de benedenrivieren open water hebben. De boot die in het ys zat, is byna in de haven. Door 40 werklieden wordt eene gleuf gemaakt, om de boot in veiligheid te brengen. Katervee r, 11 Jan. De peilschaal teekent hedenavond 6 uren 36 cM. -f- A. P. "Was sedert gisteravond 6 uren 0 cM. Wind Z. De voet gangers gaan over het planken voetpad, rij tuigen en karren, vee enz. gaan met de pont door de sleuf over. Kampen, 11 Jan. ('sav. 6 u.) De IJsel- stand is 0.34 M. N. A. P. Was op heden 0.06 M. Wind Z. Z.-O. Dooiweder. IJs vast; overtocht te voet en voor wagens met pont. De ysschuit met de post van Urk keerde hedenavond hier terug; de tocht was niet meegevallen. Deventer, 11 Jan. De IJssel blyft was sende. Van overheidswege is bekend gemaakt da.t de passage over het ys in den IJssel niet meer betrouwbaar is. Wind Z. Prachtig weer. Nijmegen, 11 Jan. (7 u. 'sav.). De Waal vertoont thans weinig dryfijs. De overtocht heeft ongestoord met roeiboofcen plaats. Het water is 5 cM. gevallen. Zacht weder. Kuilenburg, 11 Jan. ('s av. 6 u.) Sedert hedenmorgen 9 uren is het water van de rivier de Lek alhier 6 cM. gewassen, zoodat thans de peüsohaal teekent 2.48 M. boven N. A. P. IJs onveranderd vast. Overtocht te voet. Men vermoedt dat by wassend water het ys zeer spoedig los zal zyn. Therm.stand 41° Fahr. Wind Z.-O. Helder weder. Maastricht, 11 Jan. (4 u. nam.). De peilschaal teekent heden 42.51 M. -f- A. P. of 4 cM. was in het etmaal. Wind Z.-W. 41° Fahr. Lucht helder. Dooi houdt aan. KOLONIËN. BATAVIA, 9 12 December. Van wel ingelichte zijde deelt men aan de „Soer. Ct" mede, dat de generaal voornemens zou zyn een corps van een duizendtal Atjehers op te richten, onder bevel van Toekoe Djohan (Oemar); en dit corps te doen dienen tot bezetting en verdediging van en teven6 tot bewaring van de rust in het terrein buiten de linie. Gok tot het schoonhouden van de 1000 M. strook. Door den Gonvernour-Generaal van Ned.-Indié zjjn do volgendo beeehikkingon genomen'. Civiel Ocpiirtoment. Ontalagon: Op verzoek eervol nit 'e lande dienet, do gewezen klerk op hel residentie-kantoor te Batavia O. D. Leidelmeijer. Benoemd: Tot adsplrant controleur bij het Binnonlandech Bestuur op Java on Madura de amb tenaren voor den burgerlijken dienst, ter beschikking van directeur van BLmenlandecb Bestuur J. P. Feeevur; tot tijdelijk onder-magazunmeeeter by den aanleg van Staatsspoorwegen A. Do Boer, thans die botrsnking bekleedtndo bij den dienst der staatsspoor wegen ter Sumatra's Westkust. B o p a a 1 d Dat de ambtenaar voor den burger lijken dienBt P. J. A. A. Cremer, wordt gosteld ter beschikking van don directeur van Binnenlandsoh Bestuur, om te worden werkzaam gesteld by het Binnenlandsch Bestuur. Benoemd. Tot griffier van de landradente Poerwodadi en Demak (Semaran), de griffier van den landraad te DJoewana (Japara) H. L. Pieters; te DJoewana, ambtenaar op wachtgeld B. De Torbal, laatstelijk adjunct griffier van de landraden dor stad en voorsteden van Batavia. Gesteld. Ter beschikking van den directeur van Binnenl.-Bestuur om werkzaam te worden gesteld by het Binnenl.-Beetnur. de ambtenaren voor den burg. dienst J. Wolff en J. H. Nieuwenhuis. Machtiging vorleend: Tot uitriiking aan H. J. Yiugerboets cener akte van toelating tot uit oefening als apothekersbediende dor artsenybereid- kunst in Ned.-Indië. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot kapt. by het wapen dor artlll. de late luit. R. P. Hofland. Overgeplaatst: By den gewest, en plaateel. geneesk. dienst van Sumatra's Westkust te Fort de Koek de off. van gtz 2de kl. te Kotta-Radja P. Toursin de 2de mil. afd. op Java te MagelaDg de off. van gez. 2de kl. te Kotta-Radja P. Wyn naar Atjeh en onderh. de off. van gez. 2de kl. te Fort de Kook J. D. Enderlenaar Atjeh en onderh. de off. van gez. 2do kl. te Magelang L. J. SieburghBy hot 11de bat. te Meester Oomelis de 1ste luit.-adjudant by de troepenmacht te Atjeh H. F. De Moulinby hot L. H. éde bat. te Willem I de luit.-adjud. bij het 11de bat te Moester Oornelis R. B. M. De Wys by het corps genie troepen te Malang de lste luit. der genie te Telok 8emawo E. J. De Hocbemontbij den gewest, en plaateel geniedienst m Atjeh en onderh. te Kotla- Radja de 2do luit. der genie te SemaraDg C. J. Schleyer. Verleend: Twee maanden verlof naar Toesri, wegens ziekte, aan den 2den luit.der genie L. O. H.Derx. Opgave van passagiers, van Batavia vertrokken per se. „Sumatra'' naar Europa: Mevr. de wed. Th. G. A. G. Koch met 8 kinderen, lete lult. der inf. Jhr. J. Sandboy met eebtg. en kind, 2de luit. der inf. I. W, Soholten, de heeren S. 63 D. Birnie, mevr. A. H. Sanders geb. Birnie met 2 kinderen, goav. veearts A. De Vletter, F. G. Inzinger, mej. A. Kampers, luit. ter zee 2de kl. A. F. Gooszen, F. J. Kraan, Hr. Ms. militairen en sohepelingen. BUITENLAJN D. Fraukryk, De heer Dupuy is met 270 van de 357 stem men tot voorzitter der Kamer gekozen. De Fransche regeering heeft by de Kamer een krediet aangevraagd van 700,000 franken ten einde buiten Parys een nieuw gebouw te laten inrichten voor de opera in de Rue Richer, tot veilige berging harer decoraties. D ui tschland. De inkomstenbelasting in Pruisen zal, vol gens de „Freis. Ztg.," over het loopendejaar 1,650,000 mark minder dan in 1892/3 op brengen, ofschoon het getal aanslagen met 43,950 is vermeerderd. Het gezamenlyk in komen Is met 28 millioen mark of byna pet. achteruitgegaan. De helft daarvan vindt men by da vereenigingen en naamlooze ven. nootschappen, als gevolg van kwyning in zaken. Prof. Yirchow te Beriyn ïydt sinds eenige dagen aan influenza. Thans bevindt hy zich iets beter. Gisteren maakte de Ryksdag een aan* vang met de behandeling der tabaks-belasting. Het begin dor beraadslagingen was niet gun stig voor de regeering, want de afgevaardig den, die namens het Centrum het woord voerden, verklaarden zich tegen het ontwerp. Ook zal waarschyniyk een gedeelte van de nationaal liberalen en de conservatieven tegen het ontwerp stemmen. De heer Fritzen verklaarde dat het Centrum slecht6 5 millioen mark door verhooging van invoerrechten wil toestaan. Na deze verklaring houdt men het er te meer voor, dat het ontwerp geen kans heeft aangenomen te worden. De onderhandelingen over het Duitsch- Russisch handelstractaat zyn nu geëindigd. Dit tractaat, dat voor tien jaren zal worden gesloten, zal in Februari by den Ryksdag worden ingediend. Het plan om de ten deele met Beriyn samengegroeide omliggende gemeenten by de hoofdstad in te lijven, vindt aldaar geen on verdeelden by val. Eene toevoeging van alle voorsteden zou het gebied der stad van 6300 tot 20,000 hectaren uitbreiden, en terwyi de bevolking met slechts 230,000 zou stygen of 1/7 der tegenwoordige bevolking der hoofd stad, zou alleen aanleg van gas- en waterlei ding en afvoer 3 a 400 millioen mark kosten. Men vreest dat de thans vry gunstig© finan ciën in de war zullen worden gebracht. In 1829, toen Beriyn 200,000 inwoners telde, had het eene begrooting van 21/, millioen mark; thans nu het inwonerstal tot 1,600,000 is ge stegen, bedragen de uitgaven ruim 83 millioen. De inlyving wordt vooral door grondeigenaars en bouwondernemers verlangd, maar ook noodig geacht in het belang van een behooriyk be heer. Velen gelooven echter dat een beperkter plan voldoende zou zyn. Het feit dat het bouwen te Beriyn sedert 1890 allengs is af genomen en op 1 October jl. niet minder dan 31,000 woningen (apartementen) leeg stonden, is wel geschikt tot beperking te manen. België. De anarchist Andries, die „leve de anar chie!" geroepen had, toen de koning van België met zyn gast, den hertog van Saksen- Coburg, te Brussel in den trein stapte, is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 150 gulden boete. Hy heeft echter, terwyide jury in de raadkamer was, weten te ontkomen. De „Indépendance Beige" deelt mede, dat de minister-president Beemaert gister middag door koning Leopold ten gehoore is ontvangen. De heer Beernaert deelde den koning mede, dat hy onherroepelyk heeft besloten zyn ont slag te nemen, indien de rechterzyde de voor waarden niet goedkeurt, welke hy voor de invoering van de proportioneele vertegenwoor diging heeft gesteld. Maandag a. s. zullen de afgevaardigden der rechterzyde weer eene bijeenkomst houden. Voor dien tyd zal geene beslissing worden genomen. Betreffende deze ministeriëele crisis deelt de „Indépendance Beige" in een volgend nom- mer nog mede, dat het ministerie-Beernaert heeft besloten alvorens eene beslissing te nemen, den uitslag af te wachten van de bijeen komst, welke de leden der rechterzyde Zater dag-morgen, zullen houden. Het blad acht don val van het kabinet zeer waarschyniyk en verwacht, dat de heer De Lantsheer met het samenstellen van een nieuw kabinet zal wor den belast. Groot-Britauuië, Gladstone verklaarde gisteren in het Lager huis, dat hy het oogenblik niet gunstig acht om aan de mogendheden voorstellen te doen tot eene gemeenschappelyke ontwapening. Nadere tydingen, die te Kaapstad ont vangen werden, bevestigen het bericht dat 15 manschappen der politie van Bechuanaland in de nabyheid van Inyati gedood zyn. Ook is het nu zeker, dat Lobengoela weer met eene sterke krygsmacht „op het oorlogspad" is en dat gewapende inboorlingen zich onder zyn bevel om Inyati samentrekken. Rusland. De ryksbegrooting voor 1894 sluit met 1,083,601,000 roebel. De gewone ontvangsten bedragen 1,004,823,000, de buitengewone 19,765,000; uit de realisatie der 3 pCt. goud- leening van 1891 wordt 59,013,000 roebel beschikbaar. De gewone uitgaven bedragen 981,223,000 roebel, de buitengewone 102,387,000 roebel. Onder de laatste is voor den bouw van spoor wegen en havens uitgetrokken 62,593,000 roe bel voor aanschaffing van nieuwe wapenen en speciale reserve tot verbetering van den toe stand der bevolking 35,000,000 roebel, voor den Siberischen spoorweg 1,385,000 roebel. Vergeleken met 1893 zy*n de gewone ont vangsten 43,601,000 roebel hooger, de gewone uitgaven 33,532,000 roebel hooger. Onder de gewone uitgaven komt de dienst der openbare schuld voor met 257,877,000 roebel, het departement van oorlog met 240,336,000, het departement van marine met 51,231,000 roebel. Op 15 December van het afgeloopen jaar stonden ter beschikking van den Staat 233,413,000 roebel in goud of in goud betaal bare waarden, 8,942,000 roebel aan zilver in de Bank, 60,636,000 roebel in crediet- roebels en waarden in credietvaluta.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2