N°. 10392. Maandag 8 Januari. A0. 1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. HET SLOT ELKRATH. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad. IJs, sneeuw en storm. Wy beginnen onze ijsberichten heden met eene waarschuwing. Liefhebbers van schaatsenrijden nl. worden er attent op gemaakt, dat het ijs op de meren onder Warmond gevaarlijk is door wakken, welke daar liggen, zoodat men wijs doet, om niet te rijden dóar, waar nog niet gereden Is, en aangezien het waarschijnlijk is, dat, als er geen wind is, die wakken dicht zullen gaan, moet men nog meer op zjjne hoede zijn, daar men oppervlakkig het dunne ijs niet van het dikke kan onderscheiden. Op de War- monder Leede zijn door de zorg der „Warmond sche IJsclub" die gevaarlijke plaatsen kenbaar gemaakt en afgezet, zoodat men daar geen gevaar loopt en men er gerust kan rijden. Als het blijft vriezen en het is stil, dan kan men bovendien binnen een paar dagen verwachten dat er geen gevaar meer bestaat voor wakken. Een ieder zij thans intusschen gewaarschuwd. In het Brasemermeer ligt tusschen de ge meenten Rynsaterwoude en Alkemade, naby Oude-Wetering, eene sleepboot ingevroren, met 2 schuiten, metteervaten beladen, achter zich. Door de flinke yslaag heeft men gemeenschap met den vasten wal. Behalve de vyvers van het Haagsche Bosch zullen ook morgen de Schenk en de Wetering van Den Haag tot „het Haagsche Schouw" onder beheer van de Zuid-Hol- landsche IJsvereeniging staan. De toestand is als volgt: vyversberydbaar; «s sterk; van de Schenk: ys sterk en fraai, echter geene draagkracht genoeg voor vele personen. Het LJ is dik bevroren en ziet er met zyne schotsen als de Poolzee uit. De kettingboot begon ora tien uren echter weer te varen. Er was toen een slop gemaakt. De Zaan ligt geheel dicht en is berydbaar. Men treft er evenwel veel wakken aan; voor zichtigheid wordt dus aanbevolen. De vaart naar Zaandam is gestremd, daar da haven geheel dicht i6. De eerste tram van Amsterdam naar Edam bleef Vrydagmorgen by Zunderdorp staan, daar het water in de machine bevroor. Uit Rotterdam wordt van 5 Jan. gemeld ïn de Rynhaven, Noordzyde, heeft over oen groote honderd meter lengte en vyftion meter broedte eone oeverafschuiving plaats gehad. Genoemd gedeelte is 3 M. gezakt. Langs de Schoveningsche kust aan het strand heeft zich een ysdyk gevormd, die met elk getyde hooger wordt, zoodat schuiten binnen een paar dagen veel moeite zullen hebben om er doorheen te komen. Van Terschelling seint men dat hot parti culier verlichtingavaartuig der visschers door Ijsgang weggeslagen is van de buitenreede. Van de opvarenden is niets bekend. De Ryn is over zyne geheele breedte met groote ysscbollen bedekt. Voor Blngen ligt eone sleepboot ingevroren; de Nahe, een zy- rivier van den Ryn, ligt geheel dicht. De Ryn zelf is van Bacharach tot Caub vastgevroren. Het spoorwegbestuur maakt bekend, dat de dienst op het traject Spyck Welle van de lyn Kleef— Zevenaar ten gevolge van den zwaren y6gang gestaakt is. Het ys in het Haff voor Koningsbergen ia volgens officiëele opgave 3 c.M. dik, de vaart met zeilschepen is gestaakt. Op den Boveii-Wezer ondervindt de scheep vaart veel vertraging en bomoeilyking door den ysgang. Ook in Engeland doet de koude zich ge voelen. Te Londen wees do thermometer 8 graden vorst op beschutte plaatsen echter slechts 3 graden. Een flinke sneeuwstorm bedekte de stad en de omstreken met een sneeuwkleed van byna 4 cM. dikte. Op de vyvers van Hampstead wordt druk schaatsen gereden. In Kent en in Essex is eveneens veel sneeuw gevallen. In het Kanaal woedde een hevige storm; over de Noordzee blies een zeer krachtige noordoostenwind, vergezeld door dichte sneeuw buien. Te Ramsgate ondervond men den in vloed van wind en sneeuw zeer sterk; de visschersvloot is belangryk beschadigd. Dat het weer op de Noordzee zeer ruw moet zyn, blykt uit de aanwezigheid eener geheele vloot van schepen by den ingang der Theems. Sinds Dinsdag woedt te Pesth een hevige sneeuwstorm. Op alle spoorwegen staat het verkeer stil. Te Tours daalde de thermometer tot 15° C., te Tarascon tot 12° C. onder nul. De Rhöne is aldaar geheel met ysschollen bedekt. Ook in de Vogeezen is de koude zeer felte Epinal vroor het 18° C.de Moezel ligt daar ge heel dicht. Gisterochtend was Hamburg onder eene sneeuwlaag van 21 centimeter bedolven. Eveneens is in het Zuiden van Frankrijk zeer veel sneeuw gevallen. To Toulouse werd in den avond van den 2den Januari de grond bedekt met een dik sneeuwkleed; daarop klaarde de hemel op en trad eone felle vorst in. Het tramverkeer is gestaakt, het rytuig- verkeer wordt vertraagd. Te Perigueux, te Carcas8one, te Perpignan en te Poitiers is mede overvloedig sueeuw gevallen. Vele treinen bloven steken. Te Perpignan vroor het 3° C. te Marseille is het drie dagen vinnig koud geweesteergisteren volgde daarop eene dichte sneeuwjacht. Te Parys heeft het hard gevroren; op de vyvers van het Boia de Boulogno rydt men schaatsen. Men is daar weinig gewoon en keek al heel erg op, dat de thermometer 's nachts daalde tot 8 graden C. beneden het vriespunt en overdag niet boven dat punt kwam. Het ys op den „Cerclo des patineurs" is 8 cM. dik. De noordoosterstorm, welke Woensdag over de Britsche eilanden losbrak, nam Donderdag nog in hevigheid toe en ging op sommige tyden gepaard met hevige sneeuwbuien, terwyl de strenge vorst bleef aanhouden. Vooral in het zuiden van Engeland was het buitenge woon koud. Door don hevigen storm en de ruwe zee stond de geheele stoombootdienst in het kanaal eergisteren stil. Na twaalf uren mochten geene mailbooten uit Calais, Ostende of Boulogne vertrekken. To Dover was de dienst geheel gestaakt, hetgeen in jaren niet voorgekomen is. De groote pier leverde een merkwaardig schouwspel op; de zee stond zóó hoog, dat de golven er voortdurend oversloegen; het water bevroor onmiddeliyk en overdekte het geheele havenhoofd mot eene ysmassa. By Folkestone is een smak op de rotsen ge slagen twee matrozen van de bemanning zwommen naar de kust, de anderen werden door de reddingboot uit hun benarden toe stand verlost. De plotselinge sterke koude veroorzaakte te Beriyn groote stremmingen in het verkeer. Aan de locomotieven der Stadtbahn bevroren de waterpypen en voor het oogenblik is in de gansche stad het verkeer in de war. Des nachts wordt op straat veel ellende geleden. By de 3000 woningloozen verdringen zich voor de stedelyke asylen, terwyl de allerarm sten in de verwarmde spoorwegstations vluch ten. Gisteravond zyn de wind en de koude nog toegenomen, zoodat de straten goheel uitgestorven waren. Uit de provinciën wordt nog grootere koude gemeld. De ellende is vooral in de voorsteden van Beriyn zeer groot; de dagbladen doen een beroep op de openbare liefdadigheid. Het Leger des Hoils zal 15 Januari met zyne uitdeelin- gen beginnen. Ook te Parys is het bitter koud, terwyl de hevige wind belangryke schade heeft aan gericht. Het aantal ongelukkigen, die zonder onderkomen zyn, is zeer groot; des daags zoeken zy eeno toevlucht in de openbare ge bouwen, des nachts in de politieposten. De Seine ligt voor een groot gedeelte dicht. Marseille is bedekt door eene sneeuwlaag, welke het verkeer een tydlang heeft gestremd. Sinds den winter van 1870 had men daar ter stede niet zooveel sneeuw gezien. Te Weenen vroor het Donderdag 34 graden en een aantal personen werden bet slacht offer van de felle koude. Te Triest, Fiume en Abbazia woei oen yzige wind, zoo hevig, dat de menschen niet op hunne beenen konden blyven; er werden touwen tusschen de lan taarnpalen gespannen, waarlangs de voetgan gers zich voortwerkten. Kivierberichten. Amsterdam, 5 Januari. De kleine ys- breker heeft hedennacht eene reis van Amster dam naar IJmuiden en terug gedaan, welke vry voorspoedig was. Hedenochtend heeft hetzelfde vaartuig weder een tocht naar IJmuiden ondernomen. De scheepvaart op het Noordzee kanaal is dus niet gestremd. Do geul in het kanaal is tot de Petroleumhaven ver lengd. Door het Westerdok en do Prinsen gracht staat het kanaal in verbinding met het Entropot dok. Rotterdam, 5 Januari. De rivier van Rotterdam tot zee bedekt mot dryfijs, dat de buitonlandsche scheepvaart al begint te hinderen. Van uit zee aangekomen 9 stoomschepen, waaronder het stoomschip „Spaarndam", ko mende van Nieuw-York. Naar zee vertrokken 8 stoomschepen, waar onder het stoomschip „Industrie", dat dezen keer niet naar Keulen is opgevaren. Op de boeien lagen 5 stoomschepen, waar van 4 met lichters langszyde, wat voor de lichters met de eigenaardige moeilykheden gepaard gaat. Mot y3brekers is hedenr.amiddag boven d9 Willemsbrug in het ys eene geul gemaakt, waardoor men met veel moeite er in slaagde, eenige vaartuigen uit hun benardon toestand te bevryden. Ook de boot op Stellendam, welke voor de Koningshaven vastzat, werd losgemaakt. Hedenavond zit de rivier by de Willemsbrug weder onveranderlyk vast. Dordrecht, 5 Januari. Zeven sleepbooten hebben den geheelen dag tevergeefs getracht de ingevroren goederenbooten en Rynschepen in de haven te brengen. De „Merwede 3" had 22 passagiers aan boord, die hedenmiddag per schouw zyn afgehaald. Doordien het ys gisteravond tweemaal geschoven heeft, zit het by de Noorddik op elkander en is een groot, geladen Rynschip medegesleept, dat thans geheel dwars midden in de rivier zit. Sleepbooten kunnen de ysploegen niet aandoen, daar scheepswerven onbereikbaar zyn. De „Generaal Van dor Heyden" vertrok naar Ter- Neuzen om het kanaal open te houden. Eerst genoemde drie sleepbooten kwamen hedenavond te 8 uren in den mond der Rietdykshaven. Gorku'm, 5 Januari. Do Merwede gaat vol dryfys. De nieuwe Vluchthaven van hot Merwede-kanaal doet thans goed dienst, daar verscheidene schepen aldaar eene schuilplaats hebben gezocht. Met het oog op den lagen waterstand, zal de rivier by aanhoudende vorst spoedig zitten. Eist (Utrecht), 5 Januari. De overtocht is geheel gestremd. De boot kan heden niet meer door hot zware dryfys. Water wassende. Het ys zal zich spoedig zetten. Renen, 5 Januari. De Ryn is vol zwaar dryfijs Toch hoeft de overtocht nog geregeld per roeiboot voor voetgangers plaats. Het water is langzaam vallende. Katerveer, 5 Januari. De peilschaal tee kent hedenavond 6 uren 0.16 M. boven A. P., gevallen sedert hedenmorgen 8 uren 9 cM. Wind O. 22 graden vorst. IJs onveranderd vast; met het planken voetpad is men nog niet gereed gekomen. Deventer, 5 Jan. In de ysbezetting is geene verandering gekomen. Het water blyft vallende. Men is bezig de schepen en stoom- booten naar de haven te brengen, hetgeen door de strenge vorst groote moeite kost. Nymegon, 5 Jan. (7 u. 's avonds). De Waal vertoont nog eene aaneengesloten Ijs massa, welke slechts langzaam meer afzakt, zoodat men zou zeggen, dat or benedenwaarts op de rivier stagnatie in den afkoer is ge komen. Hot water viel sinds hedenochtend nog 8 cM., zoodat de peilschaal thans teekent 7.20 M. -f- N. A. P. Wind N.-O. Strenge vorst. Overtocht mot ysschuiten, hetgeen evenwel met zeer veel bezwaren gepaard gaat. T i e 1, 5 Jan. ('s av. half 7.) De rivier de Waal is- van oever tot oever geheel overdekt met zwaar ys, dat echter geregeld afdryft. De gierpont op Maas en Waal is weggenomen en de overtocht geschiedt nog per roeiboot en per stoomboot. Een 25-tal schepen wei d heden in de vluchthaven gesleept. Hetwahr is vallende; in de laatste 24 uren daalde het peil vóór Tiel 24 cM., en staat nu op 4.51 M. rykspeil. Kuilenburg, 6 Jan. ('s avonds 6 u.) Het water van de rivier de Lek bleef sedert hedenmorgen 8 uren stationnair, zoodat do peilschaal nog teekent 2.33 M. boven N. A. P. IJs vast. De overtocht is zoolang gestremd, totdat de veerman een goed pad heeft ge maakt. Thermometerstand 22° Fahr. Wind O. De strenge koude blyft aanhouden. Hoekscbewaard, 5 Jan. Zoowel in het Spui als in do Oude Maas zit het ys op de meeste plaatsen vast. Overal zyn de ponten aan den kant gesleept. Aan het ryksveor, dat de Hoekschewaard met de eilanden Voorne en Putten verbindt, kondon de reizigers heden niet langer met de roeiboot worden overgezet, zoodat de gemeenschap tusschen genoemde eilanden geheel is verbroken. Maastricht, 5 Januari. Do peilschaal aan de Maasbrug teekende hedenmorgen 42,61 -f- A. P., of 63 M. val in het etmaal. De Maas is over */4 met dryfijs ter dikte van 6 cM. bedekt. Aan den Maasmolen heeft het zich vastgezet. W. NO. V e n 1 o o 5 Jan. In de Maas voor deze stad heeft zich in den verloopen nacht het ys vastgezet. IJ m u i d e n, 6 Jan. (10.35 u.) Laagwater 72. Wind Z.-O. Frissche koelte. Antwerpen, 6 Januari. De Ruppel en de Schelde zyn met dryfijs overdekt. De houten vaartuigen bevaren met groote moeite de rivier, terwyl de stoomvaart tusschen Ant werpen en Temsche reeds groote vertraging ondervindt. Gemengd Nieuws. Wy vestigen de aandacht op de in dit nommer voorkomende advertentie der Leidsche IJsclub „Weldoen aan behoeftigen", welko tegen a. s. Donderdag, evenals vorige jaren, eene hardrydery op schaatsen aan kondigt voor jongens van 12 tot 16 jaren om levensmiddelen en brandstoffen. Moge het bestuur de lysten, welke het onzen stadgenooten zal aanbieden, met vele bydra- gen, ter bevordering van het liefdadige doel, zien prijken l In ons vorig nummer maakten wy melding van het kranige gedrag van den brugwachter Bergmans. Zeker was zyne daad zeer flink te noemen, maar niet minder kranig was tevens het gedrag van den heer C. Hagen, die, zonder zich te bedenken, zich nog voor den brugwachter op het ys spoedde om den jongen door middel van een langen stok te redden. Vóór hy echter den drenkeling bereikte, zakte hyzelf door het zwakke ys en kon hy zich alléén, doch met voel moeite, redden. Dat nog meer jongens door dreggen zouden zyn gered, is minder juist. De genoemde D00B GOLO RAIMUND. 47 Eene onbestemde hoop stelde hem de er kenning zyner rechten door zyn grootvader voor; hy wilde die als het schoonste zoenoffer voor zyne moeder met zich over den Oceaan medenemen en, vergezeld door do beste wenschen en vermaningen van den houtvester en de zegenbeden van vrouw Barbara, reisde hy naar Europa af. Hy bezocht Engeland en Frankryk vóór hy naar Duitscbland ging, hy wilde zich eerst met Europeesche toestanden en gewoonten bekend maken, want hoewel het leven in de beschaafde kringen, wat den uiteriyken vorm betreft, byna overal hetzelfde is, het berust toch niet overal op dezelfde grondbeginselen. Het was in den zomer, dat hy het vader land zyner ouders en zyn eigen bezocht; het lag daar voor hem in al de bekooriykheid zyner eigenaardigheden, en eene weemoedige belangstelling voor al de plaatsen, waarzoo- veel smartelyke en gelukkige tooneelen waren afgespeeld, stemde zyn hart week en teeder, zoodat hy gaarne en dringend verzocht had om in het slot Elkrath te worden toegelaten. Hy wilde het zicbzelven ternauwernood bekennen, dat slechts de afwezigheid van traaf Stephan hem voor eene onverraydelyke vernedering had behoed; hij verbeeldde zich, dat zyn gevoel van eigenwaarde en zyne piëteit jegens zyne moeder hem terug hadden gehouden van eene schrede, die, zooal niet natuuriyk, dan toch vergeeflyk geweest zou zyn. Hy hoorde echter dat graaf Stephan zich te Wiesbaden of Baden-Baden bevond; de bediende wist het niet bepaald en Wolfgang wilde geen nauwkeuriger onderzoek in het werk stellen, maar een onbestemd gevoel, wellicht de wensch, zyn grootvader, al zy het ook onbekend, ten minste eens van aan gezicht tot aangezicht te zien, dreef hem er insgeiyk8 heen. Te Baden-Baden vond hy niet, wat hy zocht, maar daar werd hy integendeel door iets anders geboeidde genegenheid voor een lief, levendig meisje, dat zyne opmerkzaam heid op allerlei wyzen gaande maakte. Freule Adelheid Van der Wart was de dochter van een armen gepensionneerden offi cier; ze was als gezelschapsjuffrouw met eeno oude dame naar Baden Baden meclegekomen. Ondanks hare afbankelyke betrekking, had zy van de aanspraken, waarop geboorte en schoonheid haar het recht gaven, geene ge ringe meening en misschien was het juist dit zelfbewustzyn, dat haar tegenover de onverdiende beleedigingen van mevrouw Van Randorf ten onrechte een schyn van waar digheid verleende, dat haar het hart van Wolfgang deed winnen. De moedige zekerheid, die het jonge, onbeschermde meisje tegen over moedwillige vernedering stelde, trof zyn ridderiyk fleren geest; hare frissche, jeugdige bekooriykheid werkte op zyne ontvlambare fantasie; haar levendige geest vond by hem duizend punten van aanraking. Hy was spoedig nader met haar bekend geworden; haar ongedwongen toon, die den jongen Amerikaan misschien nog vertrouwe- ïykor voorkwam dan die van zyne eigen landgenootende gunstige omstandigheid, dat hy aan de table d'höte haar buurman was, dat alles maakte hunne toenadering zeer gemakkeiyk. Hy voorde in Europa zyn titel: graaf Elkrath; hy wist te goed, wat deze waard was in deze landen van beschaving en ver lichting en by had zyn grootvader moeten beloven, om, ter wille van zyne overleden moeder, dit recht te laten gelden; ook op freule Adelheid miste de klank van dien naam zyne uitwerking niet, die bovendieD door schitterende middelen en een innemend uiteriyk ondersteund werd de lieve ge zelschapsjuffrouw voelde haar hart sterker kloppen, wanneer zy in haren geest al de voordeelen harer verovering de revue liet passeerenwanneer de hoop in haar gloorde, dat Wolfgang te eeniger tyd deze voordeelen aan hare voeten zou leggen en haar het toppunt van haar gedroomd geluk zou doen bereiken. Hoop en verwachting, de verradoriyke blos van eene schieiyk opkomende liefde, gaven aan haar wezen eene voor hem onweer staanbare bekooriykheid, eene uitdrukking van innigheid en warmte, die hem steeds vaster aan baar boeide. Het was onmogelyk, dat deze aanmoedigingen hun ontstaan te danken zouden hebben aan eene jeugdige ydelheid of oogenblikkelyke opwelling, meende hy; hy zag zo aan voor de uitingen van een warm, levendig gevoel, van eene liefde, zooals by ze zich altyd had voorgesteld en zelf ondervond. Er waren duizend aanwyzin- gen, die hem dit verrieden, aanwyzingen, die slechts de liefde kent en verstaat, zoete raaisels, die slechts door oen gelukkig hart konden worden opgolost. En toen toen kwam de gelukkige dag, dat hy haar in zyne armen sloot, waarin hare glimlachende lippen het duideiyk uit spraken, dat zy hem beminde. Wolfgang achtte zich de gelukkigste mensch op aarde en als vrouw Barbara hem zoo gezien had, dan zou zy zich bevend hebben afgewend van een beeld, dat al haar leed en kommer om Magdalene weder zou hebben doen ont waken, want in deze liefde kwaai de over eenkomst tusschen moedor en zoon het sprekendst te voorschyn; het was dezelfde diepe, krachtige stroom van gewaarwordingen, waartegen zyn wil en zyn manneiyke trots echter een steviger dam wisten op te werpen, wanneer hy onstuimig buiten zyne oavors dreigde te treden, dan Magdalenes dweep- aebtige teederheid. De geheimhouding, die Adelheid wilde dat vooreerst nog omtrent hare jonge liefde in acht genomen werd, maakte ze dubbel zoet zy was geiyk aan de eerste zoele lente- windjes, die alles verkwikken en met geluk zaligheid vervullen, eene gelukzaligheid, die zich even plotseling openbaart in de borst der menschen, als daarbuiten in de knoppen en bloesems aan struik of boom. Het was echter niet alleen de wil van het jonge meisje, ook do omstandigheden vorderden voor het oogenblik do stiptste geheimhouding. Haar vader, een oud gopon- sionneerd officier, die in een klein landstadje van de Mark woonde, moest eerst om zyne toestemming gevraagd worden en het was* goreedoiyk te voorzien, dat hy deze niet zonder het noodige onderzoek zou geven. Een persooniyk onderhoud tusschen de beide mannen scheen Adelheid de kortste en zekerste weg toe om tot het verlangde doel te ge raken en zy wist haren verloofde gemakkeiyk do belofte te doen afleggen, dat hy, wanne.r de badkuur van mevrouw Randorf in Baden zou zyn afgeloopen, mondeling by haren vader aanzoek zou doen om hare hand. Zyzolvo stelde zich met de lichtzinnigheid der jeugd tevreden met zyne grafelyke kroon, zyne manneiyke schoonheid en bewinnvlykheid en zyn oogenschyniyken rykdom. Verder wist zy noch van waar hy kwam, noch waarheen zy gaan zou zy had gehoord, dat hy reeds verscheidene jaren in Amerika woonde, sedert eenigen tyd in Europa reisde en onaf hankelyk genoeg was om, als hy er lust en zin in bad, naar zyn Duitsche vaderland terug tekeereu. Voor freule Van der Wait was dit alles voldoende; het reizen had altyd eene groote aantrekkeiykheid voor haar gehad; het was in hare oogen de edelste wyze, om den tyd door te brengen, vooral voor een man als WolfgaDg, die volstrekt niets omhanden had. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 7