No. 103É2. J anuari, A0. 1894. §62e <§oürant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Feuilleton. HET SLOT ELKRATH. PRIJ8 DEZER COURART: Voor Leidon por I maanden. f l l°- Franco per post*-*®- Afzonderiyte 05- PRIJS DER ADVERTEJü'i'IJÜN Van 1 6 regolfl f 1.05. Iedere regel moor f 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Finantiëele Kroniek. In de afgeloopen week kon de markt zich in een tamelijk gunstig verloop verheugen, daar de buitenlandache beurzen 07er het algemeen zeer vast waren en daarenboven de groot» overvloed van geld veel vraag voor belegging in het leven riep. Hieraan was het dan ook te danken dat voor onze Staats fondsen eene zeer levendige markt bestond, waarbij do koersen aanzienlijk konden pro fiteered on de 3-pcts. W. Schuld den koers van 100 bereikte. Overigens ging in do verschillende Hol- landeche waarden weinig om. Ook de afdeeling der T a b ak-aandeelen was stil, slechts hadden enkele affaires plaats, die evenwel tegen hooger prijs konden worden uitgevoerd. De Europeesche markt was over het alge meen zeer vast. Zoowel voor Russische als Turksche en Spaansche fondsen bestond kooplust, terwijl Portugoesche Tabak-obligatiën een belangrijk deel van het geleden verlies konden inhalen. De betere stemming voor laatstgenoemd fonds was hoofdzakelijk te danken aan het ophouden van aanbod te Parjjs, terwijl van daar ook de beweging uitging, welke de koorsverhooging der Spanjaarden ten gevolge had. Oostenrijksche waarden behaalden eveneens eene aanzienlijke prijsverbetering in navolging van Berlijn en Weenen. Laatstgenoemde plaats was zeer gunstig gestemd na de openbaar making der winsten, bij de Oostenrijksche conversie behaald. De lastige bepalingen, die don houders van Portugeesche obligatiönbij deincasseering hunner coupons reeds langeren tijd opge drongen werden en over wier nutteloosheid zoo menig woord is gesproken, zijn thans eindelijk ingetrokken. Hot bestuur der Ver- eeniging voor den Effectenhandel te Amster dam heeft thans bekend gemaakt dat, in overleg met het Nederlandsch Beschermings- comitó voor Portugeesche fondsen, het heeft besloten zich niet meer te belasten met de incasseering der 1 Januari 1894 vervallende coupons, m. a. w. dat de evon lastigo als overbodige uitgifto der zoogenaamde certifi caten voor het onbetaald gebleven gedeelte heeft opgehouden. Omtrent de flnantiöele plannen van Italië worden nog steeds verschillende geruchten vernomen, waarvan echter nog voor geen enkel eenige waarschijnlijkheid aanwezig is. Het heet nu weer dat de Italiaanschb regeering voornemens is en reeds onderhandelingen heeft aangeknoopt, om de opbrengsten van het tabaksmonopolie aan te wijzen als basis der inkomsten voor eene nieuwe leening, waarbij werd te kennen gegeven dat dit een der weinige middelen is, die het land nog ten dienste staan om de moeilijkheden te boven te komen. Slechts met behulp van eene dergelfike bron zou het tot stand komen eener leening van 100 millioen of daaromtrent inogelfik geacht worden. Moohten deze onderhandelingen, wanneer het zoover mocht komen, niet tot een goed resultaat leiden, dan zou de regeering voor nemens zyr^to belasting op de rente, die nu IS'/g pet- b^fcigt, tot 18 pet. teverhoogen, aangezien bezuiniging op de uitgaven voor het leger niet in het plan der regeering ligt. In Subsidie-bewijzen J0-L; cum Etnea bad flinke handel toU.ba|i^^k hooger koer sen plaats, in verband" m"et het aannemen van het regellngsvoorstel. Hoewel de coniitiën, waarop de zaak thans geregeld is, niet schit terend ztJn, en de houders der Subsidie-bewijzen al hunne rechteb op de regeeringssubsidie nit handen geven, is het aangeboden en aango- nomen voorstel nog het beate van twee kwaden. De bewijzen zullen thans worden ingetrokken en voor ieder worden uitgegeven een aandeel groot 250 lires en eene 5 pets. obligatie groot 300 frar 'Ten, waarvan de rente gedurende ongeveer 5 jaren door de aannemere van don te voltooien spoorweg worden gegaran deerd. Men rekent er op, de gebeele lijn thans binnen twee jaar geheel gereed te heb ben, de alsdan door den staat te betalen sub- sidiën komen dan echter den aannemers ten goede. De Zuid-Amerikaansche markt trok de op: merkzaamheid door do zeer flauwe stemming voor Mexicaansche en Braziliaan se h e fondsen. Tot nu toe schijnt de ver wachting van oen spoedig einde der Braziliaan sche burgeroorlog niet verwezenlijkt te worden, hetgeen weinig bevorderlijk is om eene betore •arkt te doen ontstaan. Op het gebied der Amerikaansche Spoorwegen zijn wij in den laatsten tyd aan groote schokken en verrassingen gewend ge raakt on dit was wel de reden, dat met zekere kalmte het bericht werd ontvangen, dat het a. s. Februari-dividend op de aandeelen Cen tral -Pacifio niet zal worden uitbetaald. De eerste oppervlakkige berichten hielden in dat de Sonthern-Paciflc niet langer in staat was om de door haar aan de Central-Pacific gegarandeerde rente te voldoen, waaruit dus zou kunnon worden afgeleid dat daardoor aan de Central de gelegenheid werd ontnomen om het gewone dividend op bare aandeeion te blijven uitkeeren. Doze voorstelling is echter niet juist. De Central ia namelijk door do South Pacific gepacht voor een bedrag, dat voldoende is om op de aandeelen der Central een dividend van 2 pet. uit te keeren. Dit laatste geschiedt echter geheel en uitsluitend op gezag der Central, zonder dat de South- Pacific hiermede iets te maken heeft. Nu is het pachtcontract tusschen de beide Maatschappijen ten allen tijde door de South- Pac. opzegbaar, en van deze omstandigheid heeft nu laatstgenoemde Maatschappij gebruik gemaakt. De werkelijke aanleiding tot het niet-betalen van dividend is thans voor de Central gelegen in de omstandigheid, dat thans in het Congres ernstige onderhandelingen zullen worden ge voerd over de regeling der regeenngsschuld van de Union Pacific, waarbij nu ook de rege ling der gelijke schuld van de Central zal worden besproken. De behandeling hiervan is reeds tal van jaren m het Congres aangekon digd of aanhangig gemaakt, doch ook telken male door verschillende oorzaken afgespron gen, tot groote vreugde der aandeelhouders} daar de aan de regeering verschuldigde bedra gen verscheidene millioeneo beloopen. Nu is de positie der Union-Pac. krachtiger dan die der Central en zon hot dus by de beraadslagingen in het Congres een zeer ver keerden indruk makeD, indien door eerstge noemde Maatschappij niet, door laatstgenoemde toei dividend zou worden betaald. Vermoede lijk zal het dus met de dividendbetaling we gedaan zijn en dan niet voor korten tijd Integendeel I Zoolang niet do regeeringeschuld geheel in gedelgd, zal er weinig kans bestaan dat de ontvangsten eenige uitkeering op de aandeelen zullen toelaten. Aandeelen Louisville en Nashville konden een goed deel van het geleden ver lies herwinnen, ten gevolge van flinke aan- koopen, die voor goed ingelichte zijde werden verricht. Men verwacht dat de Maatschappij nog tot uitkeering van eeitig dividend zal besluiten, aangezien het wordt bevestigd dat de ontvangsten eene dividendbetaling van V/t pet. zouden toelaten. Het reorganisatieplan van den Erie-spoor- weg is eindelfik gepubliceerd. Voor onze markt komt daarbij het geruststellend teit, dat door de aandeelhouders goene storting op hunne aandeelen zal behoeven te geschieden. Geheel van tegenoverge9telden aard zijn de verwachtingen, welke omtrent den loop der Atchjison-reorganisatie worden gekoesterd, waarvan wordt gevreesd dat de aandeel houders niet zoo gemakkelijk de kans tot bijstorting zullen ontloopen. Om het geheele net bijeen te houden, zullen waarschijnlijk belangrijke bedragen moeten worden verschaft en is het te voorzien dat de aandeelhouders een gedeelte daarvan zullen hebben op te brengen. Wel werd in den loop der week het gerucht vernomen, dat eene storting op aan deelen vermoedelijk niet noodig zou zijn en waren in vorband daarmede de koersen iets beter, doch do geheele toestand, vooral hot bestaan dor aanzienlijke vlottende schuld, maakt deze blijde tijding tot eeno hoogst onwaarschijnlijke. Rijnlandsche Bank. Wijlen prins Willem George Frederik. Dr. G. A. Hulsebos herinnert in het ,H. Dagblad" dat het juist 95 jaar geleden is, dat prins Willem George Frederik, gewoonlijk prins Freaerik genoemd, broeder van koning Willem I en peetoom van onzen bekenden prins Frederik, stierf te Padua, waar hy ook begraven werd on nog stoeds in een armelijk vertrekje naa9t do sacristie vau de Chiesa dei Eremitani rust. Na herinnerd te hebben wat o. a. BilderdUk en Groen van Prinsterer over het roemrijk leven van dezen vorst hebben gezegd, eindigt dr. H. met den wensch uit te spreken: „dat eindelijk het stoffelijk overschot van den edelen balling by dat van zyne doorluchtige voervaderen in vaderlandschen bodem wordt bijgezet". BUITENLAND. GOLO RAIMUND. 45) Wolfgang had, ondanks dit drukke gesprek, den verkoop niet uit het oog verloren hy was de meestbiedende gebleven en nu hy zich met zyn grootvader verstaan had, was de zaak spoedig afgeloopen. De hoeve werd, voor eene veel geringere som dan Gradiowski aan Wolfgang had op gegeven, aan den houtvester toegewezen, die voorloopig den naam van deD kooper en by- gevolg ook de reden van Wolfgangs raadsel achtig gedrag verzweeg, om Gradiowski zelf het genoegen te laten de oude lieden te verrassen. Vergenoegder dan hy gekomen wa9, reed de houtvester met zyn kleinzoon, na een maaltijd, dien hy gewoonlijk mot eenige vrienden gebruikte, naar huis terug. Zyne natuuriyke goedaardigheid, de vreugde, dat hy zyn armen, ofschoon weinig beminden buurman een dienst had kunDen bewyzon en vóór alles trotsch op den knaap, die een echt, recht gentleman was, overtrof verreweg de verijdeling van zyne plannen. De plichten der gastvrybeid, de zorg voor den gewonden jongen man kwamen nu op den voorgrond. Het was reeds laat in den namiddag, toen zij thuiskwamen; vrouw Barbara's bedril- vige hand had intusschen reeds wonderen gedaan. Met groote zaakkennis had zy ver banden en omslagen gelegd en de genees heer, die nog dionzelfden avond kwam, xeurdo al wat zy gedaan bad volkomen goed. Hoe groot ook de pynen van Gradiowski waren, deze werden vergeten door de vreugde over den uitslag en door dankbaarheid jegens Wolfgang. „Ik ben den ouden lieden zooveel dank ver schuldigd," zeide hy, toen de houtvester en Wolfgang des avonds voor zyn bed zaten, „dat ik het nooit vorgelden kan. Mfin vader is een geboren Pool en diende keizer Napoleon in het corps van Pomatowski in de zekere verwachting, dat er voor Polen eindeiyk eene betere toekomst zou aanbrekeD. Met de ster dos keizers ging ook de inoëd ruyns vaders onder; de goede hoop voor zyn vaderland was weder voor lang verdwenen en met een gebroken hart keerde hy Europa den rug toe. Ik was slechts twee jaar oud, toen wy Europa verlietenmijne ouders bezaten een toereikend vermogen, om, ht-tzy op eene hoeve, hetzy zelfs in de stad, op bescheiden wyze van hun gold te leven De lar dve-huizing was meer eene invallende gedachte dan een wèl- overlegd plan myns vaders goweest en myne moeder had slechts schoorvoetend har« toe stemming gegeven. Zonder eeuig vast doel, zonder kennis van het land zouden mijne ouders zich hier wel licht nog ongelukkiger gevoeld hebben dan in Europa, indien zy zich ruet hadden aan gesloten aan de familie G^ey. die hen met raad en daad by stond. Mevrouw Grey, eene goeae, eenvoudige vrouw, was in vroegere jaren in de familie van myne noeder geweest als bonne; al de kinderen van het huis hiel den veel van haar. Ook myne moeder had haar gaarne mogen lyden en zy wendde zich daarom tot mevrouw Grey om raad, toen myn vader zyn plotseling opgevat denkbeeld, om naar Amerika te gaan, wilde uitvoeren. Voor zoover do goede vrouw myn ouders inlichting kon geven, deed zy het met yver, maar haar beperkte gezichtskring kon even weinig gissen, wat myne ouders behoefden als het gemoed van myn hartstochtelyken, door zoovele teleurstellingen ontmoedigden vader, en toen myne moeder reeds na twee jaren stierf, verloor by ook zijn laatsten steun. Wy hadden te Nieuw-York gewoond. Nu, zonder vrouwelijke zorg, meende myn vader iny, die wat zwak van gestel was, niet ge noegzaam te kunnen opvoeden; hy gaf my oaarorn aan mevrouw Grey over, opdat myne gezomheici up het land sterker zou worden Hyzelf loiode een onzeker, onbevredigd leven - Polen, Polen, dat was zyn denken by dag en by nacnt, het verdrong zeifs de smart over bet verlies mijner moeder en do zorg voor my. Mevrouw Giey en haar man waren voor mij inderuaao vader en mueaer en ik geloof aat ook zy my l.efhacderi en dat zy door mij vaak do dioefheid en zorgen ver- ato:die zy toen reeds in ruimo mate van hunne zonen haddei:. Mijn vader keerde, na e6ne reis Daar Europa, dio hem opnieuw volo teleurstellingen bereidde, ziek naar lichaam en ziel naar Amerika terug en eenige maanden later stond ik. alleen in Het is nog twyfelachtig, of de verschillende party en in het parlement van Italiö den door den minister-president Orispi voorgestelden wapenstilstand zullen aannemen, maar een verblyde%i teeken is het ten minste, dat ten opzichte de gebeurtenissen op Sicilië geen partystrpi bestaat en de aanvoerders der groe pen zwygen. Markies Di Rudini, die evenals Crispi een Siciliaan is, beeft zich uitgelaten, dat hy, wat Sicilië betreft, het volkomen eens is met den minister-president» Jok de ultra- radicale Colajannl wil dei reteering geono moeilykheden bereiden. Crispi ïeeft door oen telegram hem uitgenoodigd ayn verblyf op het eiland te bekorten en te Rome met hem te komen spreken. Colajanni heeft hieraan voldaan en volgens een correspondent van do „Temps" heeft hy den minister-president ver klaard, dat de toestand op Sicilië zeer beden- keiyk was; de opgewondenheid over het slechte beheer der gemeente-accynzen was slechts do laatste druppel geweest, welke den emmer had doen overloopen. Drie en dertig jaren slechte regeering was de eigeniyke oor zaak der oproerige beweging. De arbeiders bonden vuurden de opgewondenheid niet aan zy brachten integendeel haar tot bedaren; indien zy niet bestonden, zou geheel Sicilië op het oogenblik in opstand zyn. De her vormingsplannen van Crispi zouden zeker by val vinden. De minister van oorlog heeft nog 12,000 manschappen van de lichting I860 onder de waponen geroepen. Deze troepen zullen on- middeliyk naar Sicilië vertrekken. Donderdag is een koninkiyk besluit versche nen, waarby Sicilië in staat van beleg wordt verklaard. Dit besluit was door alle ministers gecontrasigneerd. Genera.tl Morra, de bevelhebber van het bezettingsleger, heeft algeheele volmacht ge kregen tot het dempen van den opstand. Van eene merkwaardige gebeurtenis, welke gedurende de ongeregeldheden op Sicilië voor viel, wordt door een correspondent te Palermo melding gemaakt. Te Terrasini, een dorp van ongeveer 7000 inwoners, staken do opstandelingon de kan toren dor belasting in brand. Eene compagnie borsaglieri snelde te hulp en de luitenant beval zyn manschappen zich gereed te maken om te schieten. Op dat oogenblik snelde eene vrouw naar den luitenant toe en de beeltenis der koningin omhoog houdende, vroeg zy hem het portret te kussen; daarop vielen de opstandelingen, mannen on vrouwen, allen op de knieën voor de soldaten, onder don uitroep: „Schiet ons maar dood; we sterven toch !>yna van honger." Do luitenant beval zyn soldaten in te rukken en er vielen geene verdere ongeregeldheden meer voor. Te Terrasini ten minste. In de provincie Trapani echter hebben Dinsdag op verschil lende plaatsen nieuwe rustverstoringen plaats gehad. In de hoofdstad Trapa< i wierp men ruiten van het Stadhuis in en ontploften twee bommen voor het koetsbius van het Senaatslid Dali. T G'b lina -»(p->or een politiebeambte by een oploop het leven. Do „Corriere di Napoli" bericht dat de arbeidersvereenigingon op Sicilië geweren ontvangen ui' Frankryk. De ge* .esteerde hoofdman van eene zoodanige vereeniging, de afgevaardigde Defelic zou een agent van Frankryk en onlangs te Marseille geweest zijn. Koning Humbertus van Italiö heeft, volgens den „Secoio", zyn particulier vermogen, ten bedrage van ongeveer 100 millioen lira's, toevertrouwd aan het Londensohe huis Roth schild. Een aanmerkeiyk deel dezer som werd, volgens hot bovengenoemde blad, uitgespaard op de civiele lyst van 10 millioen 'sjaars. Volgens do „Frankfurter ZsiTung' wenscht de regeering, dat de heer Grillo, die langen tyd directeur was van de nationale Italiaanscho bank, maar onlangs met alge- meeno stemmen tot directeur dei nieuwe „Banca d'Italia" werd bonoemd, zyn ontsisg zal nemen. De heer Grillo heeft nog goc-n besluit genomen. Rusland. De toestand van den minister van buiten- landsche zaken Von Giers (die reeds sedert geruimen tyd ziek is) gaf dezor dagen wu r ernstige reden tot ongerustheid. Sedert Don d. dag is echter do toestand weer aanraerkoiy' verbeterd. De geneesheeren, die met professor Solokoff den minister behandelen, verwachten dat de heer Von Giers spoedig geheel hersteld zal zyn. In de St.-Peter8burgsche bladen wordt het denkbeeld behandeld om in 1903 eene wereldtentoonstelling te doen plaats hebben te St. Petersburg, in welk jaar deze stad haai tweehonderdjarig bestaan zal vieren. De bekende hoogleeraar Bergmann te Beriyn is naar Warschau ontboden, ten einde de behandeling van generaal Gourko, die dood ziek is, op zich te nemen. Indien dat bericht waalheid behelst, dar. is het nogal opmerkeiyk dat de veldoverste, dien velen in Rusland ale den toekomstigen overwinnaar der Duitschem beschouwden, nu juist in Duitschland hulp moet zoeken voor zyne dooi de Russische medici niet te genezen kwalen. Groofc-Britaunië. Luidens oen bericht uit Calcutta van 3 dezer heeft de heer Foibes, in eene toon gehouden vergadering der Opiumcommissie te Patna, medegedeeld dat do opium groote waarde bezat als voorbehoedmiddel tegen malaria on gezegd, dat men het land in staat van beleg zou moeten verklaren om de ver vanging der opium-inkomsten door eeno directe belasting te verkrygen. Dezer dagen is de doedolz a kblazer van den prins van Wales. Donald Mackay, aan bloedvergiftiging overleden. De prins en de prinses hebben zich bij zyne uitvaart, waaraan het grootste doel van het Hofgezin deelnam, doen vertegenwoordigen on zonden fraaie kransen. De „Daily Chroniclo" verneemt uit Ber lyn, dat aartshertog Frans Ferdinand koningin Victoria in bet voorjaar eon bezoek zal brengen. de wereld. Iiczolf wise vau myne lamilie zoo veel als nietsmyn vader koestorde wellicht weinig verwachtingen van hen voor myne toekomst of wenschte my voor altyd hier gevestigd te zien, daar hy in zyn testament deD hoer Grey tot myn eenigen voogd bad benoemd. Hy hoopte misschien, door rny hier te doen blyven, een echten Amerikaan van my te maken, ray te bewaren voor do teleur stellingen en verdrieteiynheden, die zijn deel geweest waren. Alsof Poolscb bloed, al vloeit er slechts een droppel in onze aderen, zich ooit kon verloochenenalsof men vry willig afstand zou doen van het recht om tot Polen te behooren", voegde by er hartstochtelyk by. Intusschen bleef ik voorloopig by de Greys en myne ouders zouden niet trouwer voor my hebben kunnen zorgen dan zy gedaan hebben. Myn vermogen werd door den heer G ey mot byna overdreven zorg en nauw gezetheid beheerd; geen nood, geene eigGn behoefte bracht hem ooit in de verleiding, om z-ch met de hem toevertrouwde gelden te helpen. Volgens eene door myn vader gemaakte bepaling kwam ik met myn elfde jnar op een instituut te Nieuw-York en daarop on middeliyk in eene handelszaak, waarvan de chef met myn vader bevriend wa3 geweest. Natuuriyk hoorde ik thans zeldzamer van myne pleegouders; onze wegen liepen in dezelfde mate uiteen, als zy door het verdriet van hunne zooas steeds bitteider en ontoe gankelijker werden en zich afwendden van de wereld, welker genietingen en vreugden mij 8teods moer toelachten. De zalien lieten my daarenboven weinig tyd en gelegenheid om verlof te verkrygen en daar noch de heeir Groy noch zyne vrouw ooit te Nieuw-York kwamen, verliepen er dikwyis jaren, vóór ik. hun een vluchtig bezoek kon brongon. Hot kon ovenwei voor my geen goheim blyven hoe het met hen gesteld was on dat zy van jaar tot jaar moer achteruitgingen, maar de heer Grey weigerde alle hulp. Vóór eenige dagen vernam ik toevallig de vlucht van zyn zoon on den hulploozen toestand, waarin de beide oude lieden verkeerden, en gy, die zelf een gontloman zyt, zult het niet meer dan natuuriyk vinden, dat ik my zooveel mogelyk haastte om hier to komen. Ik ben juist niet wat men een ryk man noemt, maar bezit toch genoog om deze schuld der dankbaarheid te betalen, en het komt nu slechts op den vorm aan, opdat do oude Grey myne hulp niet van de hand wyze. Ik zal hem zeggen dat ik de hoeve uit aan- hat.keiykheid aan de plaats, waar ik myne kinderjaren he'o doorgebracht, heb gekocht en hem verzoek myn pachter of beheerder te zyn, en hoop hem daardoor oen geruster en beter leven te bezorgen dan by tot. Dog toe gehad hoeft. By is te nauwgezet van geweten, om mot myn geld zyn deugniet van een zoon te helpen en heeft voor zich on zyne vrouw in gewone omstandigheden een onr.ezorgd inkomen. Later kunt gy natuurlijk de hoeve van mij overnemen." Wordt vervolqd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 5