N°. 10391 Zaterdag O Januari. A°. 1894. t§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COUR AKI: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1-10 Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1 IB regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasse6ien buiten de stad wordt 0.05 berekend. Offieïöole Kennlsgeringen. Burgemeester en Wethondora van Leiden breDgeD ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art 2 der verordening, regelendo de iuvorJerii g der plaatselijke belasting op do h o n d o n, ieder hondei van één of meer honden, die aan -die belaetn.j. onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóó of op den Sisten Januari a. s. bij den gemeente ontvaDger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld, en door den aangovcr onder teekend biljet, en dat bedoelde inschrgvingsbiljetti-i voor hot dienstjaar 1894 kosteloos ten kantoro va: den gomecnto-ontvaDger verkrijgbaar zijn. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Leidon, DE KANTEB, Burgemeester. 4 Jsd. 1894. E. KIST, Secretaris. Bargomoester en Wethouders van Leiden roepen bij doze op allo leveranoiers, workbazen, enz., die over het afgeloopen Jaar i893 ton Lste der gemeente eenige vorderiDg hebben, die uiterlijk vóór ulto Januari a. e. ter gemeente-eeoretario (AfdeelLx Financiën) in to lo7eron. Bur^emeestor en Wethouders voornoemd, Le den, DE KANTER, Burgemeester. 4 Jau. 1894, E RIBT, Secretaris. Leiden, 5 Jannari. Als naar gewoonte geeft het bestuur van het Heilige Geest- of Arme Woes- en Kinderhuis alhier by den ingang van een nieuwen tijdkring verslag van den staat, waarin gonoemd Weesgesticht verkeert: en het doet dit met blymoedigheid, omdat de mededeeling guüstig mag zyn. Reeds aan den ingang van hot vorige jaar werd de plaats van den steeds gewaardeerden mede-regent en voorzitter, den hoogleeraar J. J. Prins, ingenomen door den heer J. Offer haus Lzn., kerkeiyk hoogleeraar alhier, terwyl de langdurige vacature, ontstaan door het «ervol ontslag van mevrouw Vreede Van Oosterzee, werd vervuld door mevrouw E. W. Oort - De Goeje. Moge de taak, door hen met de beste voornemens aanvaard, den weezen tet zegen strekken l Het personeel van beambten, belast met het opzicht en de leiding der weezen, onder ging slechts geringe verandering. Mogen allen te zamen in den geest der gematigdheid, ver draagzaamheid en bescheidenheid arbeiden aan de handhaving van orde en tucht, opdat het werk der opvoeding voorspoedig zy 1 Ofschoon over 't algemeen het gedrag der weozen geene groote stof tot klagen en be droeven gaf, was het bestuur toch genood zaakt na herhaalde waarschuwing drie jongens wegens wangedrag en één meisje wegens aanhoudend verzet tegen de regelen van het gesticht, te verwyderen. Het aantal weezen bedraagt 152, namoiyk 79 meisjes en 73 jongens, van welke 82 weezen (nam. 41 jongens en 41 meisjes); 70 (nam. 32 jongens en 38 meisjes) zyn geplaatst op machtiging van burgemeester on wethou ders. Tweo weez^.n en één door de moeder verlaten kind werden opgenomen, bet laatste op verzoek van burgemeester en wethouders. Het aantal weesburgers verminderde, eens deels doordien een getal van 13 op 23 jarigen leoftyd werd ontslagen en 17 (9 meisjes en 8 jongens) het gesticht verlieten om zeiven in hun onderhoud te voorziende jongens op 19 jarigen leeftyd, de meisjes op dien van 20; 2 werden op verzoek aan de betrekkingen teruggegeven. Doze maatregel tot ontslag op genoemden leeftijd werkt reeds gunstig en zal, naar het zich laat aanzien, het gesticht en dan weezen ten goede komen. Cok bleef de gezondheidstoestand gunstig, zoodat regenten en regentessen hunne pogin gen mogen bekroond zien, aangewend tot eeno goede verzorging, waarvoor geene kosten worden gespaard gunstig is ook het flnan- tiëel beheergroote onkosten voor onderhoud en herstel bleven achterwegedaarentegen vroegen levensmiddelen, kleeding, loon voor de beambten aanzionlyke uitgaven, terwijl de jaarlijksche bydragen verminderden en geen legaat aan het gesticht ten deel viel; boven dien krimpt het weekloon der arboidende weesburgers meer en meer in; rogenten vestigen daarom opnieuw hunne hoop op de werkbazen om de pogingen te steunen ter opleiding van de jongens tot nuttige en eer- lyko burgers der maatschappy. Met dankbaarheid, zegt het bestuur, zien we terug op het jaar, dat achter ons ligt kwam de belangstelling der ingezetenen in het gesticht ons ten goede, zulks geeft ons te meer vrymoedigheid op haar te blyven aandringenhelpt ons door uwe bekende lief dadigheid het lot van weezen on veriatenen verzachten; werkt met ons mede om do tragen van hart op te wekken tot den arbeid der liefde! Niemand stelle ons teleur; doe een iegelijk wat zyne hand te doen vindthet werk der liefde, dat uit God is, kan niet ydel zyn. Het bestuur bestaat thans uit de heeren C. J. Van Ketwich, voorzitter; W. Pleyte, G. F. Alsche, A. P. M. Van Oordt, secretaris, J. ^erhaus Lzn., alsmede mej. W. Boursse Wils, m ivr. C. Pranchimont-Van Batenburg, mej A. R. M. Kaiser, mevr. E. M. Verster van Wulverhorst Van Kaathoven en movr. E. W. Oort Do Goeje. Er bestaat gelegenheid tot verzending ior correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Edam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven, enz. uiteriyk Zaterdag voormiddag om 7.50 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duideiyk op het adres vermeld te worden. Door Burg. en Weths. van Utrecht is aan de firma H. C. Visser Zn., te Leiden, voor 324.47 de levering opgedragen van eene party glasaan de firma F. Do Loos Zn., te Boskoop, voor/"280 de levering van heesters, conifeeren, bloemstruiken, enz. ten dienste van het plantsoen, en aan de heer K. Wezo- lenburg, firma C. De Vos, te Hazerswoude, voor 166 30 de leveriDg van boomen, heesters, conifeeren, enz. ten dienste der kweekery en van het plantsoen. De tweede zitting van den Militieraad zal voor de gemeente Oegstgeest gehouden worden te Leiden op Maandag 8 Januari a. s., des voormiddags te ll8/4 uur. Voor de inschry ving voor de nationale militie zal in de gemeente Oegstgeest meer bepaal- deiyk zitting worden gehouden ter gemeente secretarie aldaar op Donderdag 18 Januari a. s., des voormiddags te 10 uren. De heer D. v. d. Berg, klerk ten kantore van den ryksontvanger te Haarlemmermeer, is benoemd ter contröle te Vlaardingen. Een braaf man van den ouden stempel, in de kracht zfins levens een kunstnyvere van den eersten rang, de plaatdrukker Johan Fredrik Brugman, ia te Amsterdam in den ouderdom van ruim vyf en negentig jaren overleden. Thans hebben de heeren Joh. Enschedó en Zonen te Haarlem en Roeloffzen en Hubner te Amsterdam eene afdeeling plaatdruk aan hunne uitgebreide inrichtingen verbonden doch langer dan eene halve eeuw was Brug man do eenige beoefenaar dezer teedere kunst. Hy genoot, zegt het „Hbl.," do oprechte vriendschap onzer kunstenaars, die, evenals ieder, die met hem in aanraking kwam, 's mans nagedachtenis zeker in eere zullen houden. Vanwege H. M. de Koningin-Regentes is by den president der „Vereeniging tot ver betering van het lot der blinden in Nederland en de koloniën", als biyk van belangstelling in die Vereeniging ingekomen een gift van 500. De heer Morkens, wethouder te Buurmal sen, die, daar zyne gemeente sinds 1 dezer zonder burgemeester is, zich gisteren voor gemeentezaken op audiëntie begeven had by den commissaris der Koningin te Arnhem, is daar plotseling door eene beroerte aangetast eu kort daarna overleden. Men meldt uit Den HaagDe leden van vreemde gezantschappen alhier en in België, die herwaarts gekomen waren om tegen woordig te zyn op de gala-party van H. M. de Koningin, zyn teruggekeerd naar Brussel, alwaar zy standplaats hebben. De heer Vesters, in leven pastoor te Montfoort en onlangs aldaar overleden, heeft kort vóór zyn dood 25,000 aan de armen van zyne parochie geschonken. De pogingen door de gemeente Naarden aangewend om de van rykswege op te ricoton Tuinbouwschool aldaar gevestigd te krygen, kunnen als mislukt beschouwd worden. Als plaats van oprichting wordt Apeldoorn genoemd. By de plaats gehad hebbende verkiezing voor 35 leden in het comité central der „Alli ance Israólite Universelle" te Parys, zyn voor Nederland gekozen de heeren Alex. Daniels, te Amsterdam, en mr. Polak Daniëls, te Rotterdam. De minister van marine heeft gisteren met zyn adjudant en vergezeld van den schout by-nacht Spanjaard, inspecteur generaal van het loodswezen, een bezoek gebracht aan don Hoek vaD Holland tot het instellen van een plaatseiyk onderzoek in verband met de ver lichting aldaar. Door H. M. de Koningin-Regentes is eene 6om van 200 geschonken ten voordeele van het vrywillige ondersteuningsfonds der Nederlandsche bandelsreizigers-vereeniging te Rotterdam. Den 2den Jan. vierde de heer F. H. baron Mulert het gouden feest van zyne benoeming tot burgemeester en secretaris der gemeente Dalfsen. Te voren had zyn vader ongeveer 30 jaren dezelfde betrekking bekleed. In de te 's-Hertogen bosch opgerichte R -Katholieke Spaarbank werd eergisteren, de eerste dag barer opening, ingebracht eeno som van ruim f 19,000. Gisteren heeft aan het departement van buitenlandsche zaken to 's-Gravenhage de uitwisseling plaats gehad der akte van de op 4 Nov. 1893 tusschen Nederland en Rusland gesloten overeenkomst tot wederzydsche uit levering van misdadigers. Het totaal dor 15de jaarcollecte voor de Scholen met den Bybel bedraagt volgens de „Standaard" van heden 79,478.4_\ Het totaal bedrag der „Augustus- of Unie collecte" was in 1892 ƒ81,223.93 en dus in 1893 ƒ1845.51 minder. Het stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, is 4 Jan. Wight gepasseerd; de „Kanzier", van O.-Afrikanaar Vlissingen en Hamburg, is 4 Jan. Suez gepas seerd; de „Spaarndam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 4 Jan. van Boulogne; de „Deucalion", van Amsterdam naar Java, arri veerde 2 Jan. te Liverpool; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 4 Jan. te Port-Said; de „Prins Willem I" arri veerde 1 Jan. van Amsterdam te Paramaribo de „Prins Willem III" vertrok 3 Jan. van Paramaribo naar Amsterdam. By koninklyk besluit is benoem^ tot leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Helmond P. C. Van Stappen, te 's-Gravenhage. Landverhuizing naar Colorado. Van ds. E. Bos, predikant der Holl. Cbr. Ger. gemeente te Luctor Phillips Co., in Kansas, ontvmg „De Stand." een schryven, waarin meegedeeld wordt welk een treurig fiasco de emigratie naar Colorado maakte. Wat bleek toch, schryft ds. Bos o. a., omtrent de kolonie Rilland, die dan nog in de minst ongunstige conditie waa? „Dat onze landgenooten aldaar in volslagen armoede verkeerden. „Dat ze samen op twee gezinnen na uit de hand der barmhartigheid onzer kerkgemeen schap zouden moeten leven tot op den vol genden oogst, anno 1894. Dat deze armoede aan geene byzonderheid hoegenaamd te wytcn is. Geön droogte; geen watervloed geen hagel geen ongeluk hoegenaamd. „Dat het land aldaar bepaald onvruchtbaar is natuurlyk schraal, on wat elkeen kan zien voornameiyk in dezen tyd, do grond vol van alkali." Neer bosch. Er is weder eene brochure uitgekomen over Neerbosch, inhoudende persoonlyke ervaringen van A. J. Van Houten, die eerst inlichting geeft omtrent eene beschuldiging, tegen hem ingebracht, als zou hy, toen hy ondorwyzer was te Neerbosch, een jongen twee nachten op den vlieringzolder hebben opgesloten. Dit ontkent hy. Verder deelt hy een en ander mede omtrent ruwe behandeling van arbeiders en verpleeg den, welke hy mevrouw Van 't Lindenhout ten laaie legt. Terwyl de schryver op pag. 17 mededeelt dat do kinderen „beschouwd worden als minder dan vee, minder dan slaven", en op pag. 18, dat een kind zoo uitgehongerd was, dat ze naar de keukon rende om „de broodkor sten naar binnen te spelen, die zy vond op het hondenbordje", on dat het kind gaten in de beenen had van schurft, haalt hy op pag. 20 de volgende getuigenis aan, door hern uitge bracht by den rechter commissaris: „ik heb geene mishandelingen aanschouwd, voor zoover ik my kan herinneren". Is dit. dan niet kinderen mishandelen, als men werkeiyk ze onverzorgd liet en ver hongerde? Gemengd Nieuws. In het afgeloopen jaar 1893 werden ter wekelyksche veemarkt te Leiden aangevoerd 58 paarden, 52 veulens, 32,032 runderen, 6280 kalveren, 52,516 schapen, 41,672 lammeren, 7396 varkens en 11,948 biggen, te zamen 151,954 stuks vee, vertegen woordigende eene vermoedelijk verhandelde waarde van ƒ7,681,359.05. In 1892 werden aangevoerd 145,616 stuks vee en bedroeg de ver- moedelyk verhandelde waarde f 6,639,363.57s. Ter gewone weekmarkt werden aangevoerd 330,110 KG. boter en 493,557 KG. kaas, uitmakende 90,780 stuks. De Koningin reed gisteren enkele oogenblikken schaatsen op de baan van het H .is ten Bo3ch. De Koningin-Regentes heeft die banen op nieuw toegankeiyk gesteld voor de dames en heeren der Hofhouding met hunne gezinnen. De banen op de Boschvyvers waren, dank zy de bemoeiingon van de „Z iid-Holl. IJsver eeniging," gisteren in goeden staat, 't Wemelde dan ook den ganscbi n dag van liefhebbers van het schaatsenryden, niettegenstaande den feilen Oostenwind, ie zeer hinderiyk was. 's Middags reed een jongmensch, voortge stuwd door den wind, in een wak onder de brug tusschen den eersten en tweeden vyver. Hy ging tot den hals in 't water, doch werd spoedig op 't droge gebracht, evenals eene jonge dame, onder wier voeten het ys op de Schenk brak. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) zijn kinderen door 't y6 gezakt, die met levens gevaar zyn gered. Een jongen van 11 jaren, die zich gister middag in de Heerengracht by de Utrechtsche- straat te Amsterdam op het ys waagde, is er doorheen gezakt en een kwartier later levenloos opgehaald. In den rook gestikt. By een kleinen binnenbrand, welke gisteravond in eene bovenwoning aan de Nieuwe Markt, te 's Gravenhage, door het in brand geraken der gordynen, uitbrak en die spoedig door de politie gebluscht werd, is de bewoonster van dat ge deelte der woning, eene oude vrouw, in den rook omgekomen. Haar lyk is naar het nabygelegen politie- burool der 2de afd. overgebracht. Naar „De Tyd" verneemt, bestaat er in den zoogenaamden „Duvelshoek", te Amsterdam, een verhuurkantoor van kinderen. Voor deze kinderen wordt 25 cents per dag betaald door zekere exploitanten, die ze langs de huizen met zich voeren, om daardoor het medeiyden op te wekken. Den 3den Januari j 1. heeft te Haarlem voor het kantongerecht terechtge staan C. Citroen, van Amsterdam, beschuldigd van onbevoegde uitoefeniug dor tandheelkunde. Eisch 30 boete en veroordeeling in de kosten van hot geding. Gisternamiddag omstreeks vyf uren brak te Amsterdam een hevig uitslaande brand uit in perceel No. 5 van de Stormsteeg. De brandweer was spoedig ter plaatse en slaagde er in het vuur te blusschen; echter kon zy niet verhinderen dat door den hovigen wind het vuur snel om zich heen greep en dat aldus de onderste verdiepingen (in de onderste was een tweede parapluiewinkel ge vestigd van den heer S. Yan dor Ziel, in de Nieuwe Amstelstraat) geheel uitbrandden, ter wyl ook de derde verdieping brand- en water schade bekwam. De belendende perceelen werdon niet ernstig beschadigd, behalve hot onderste deel van perceel No. 7. Bovenoien zyn in den togenoverliggenden confectiewinkel van den hoer Wöstmann alle groote spiegelruiten gesprongen. De brand is veroorzaakt door hot omvallen van eene petroleumlamp. Het was voor de brandweermannen oen hard en moeiiyk werk, beurtelings in de felle hitte en daarbuiten in de snerpende koude. Verder bluschto de brandweer nog zos kleine binnenbranden. Men meldt uit Rotterdam: Hoe wel er in den laatsten tyd hier heelwat be ruchte dieven onschadeiyk zyn gemaakt door hen achter slot en grendel te bergen, zyn diefstal en inbraak aan de orde van den dag. Geen dag gaat er voorby, of or geschiedt daarvan aangifte by de politie, en soms heb ben die diefstallen plaats onder omstandig heden, welke moeten doen twyfelon of do waakzaamheid wel voldoende is. Een der com missarissen van politie, in wiens afdeeling vooral vele diefstallen zyn voorgekomen, heeft dan ook reeds maatregelen genomen om het politietoezicht, ook by nacht, te verscherpen. Do daders kan men intusschen niet op het spoor komon. Thans staat ons te wachten, dat twee over bekende dieven en inbrekers, van wie wy langen tyd rust hebben gehad, hun oude handwerk weder zullen gaan hervatten. Deze beiden, die in hunnen kring de bynamen „Poppejan" en „Kleine Thys" dragen, zyn heden uit de gevangenis te Scheveningon ont slagen, waar zy eene gevangenisstraf van 5 jaren hebben ondergaan wegens diefstal met braak, indertyd hier op de Zuidblaak geploegd. Voordat dit vonnis hen trof, waren zy reeds berhaaldeiyk tot verschillende straffen ver oordeeld geweest. Zy zullen opnieuw hier tor stede hun domicilie kiezen. De ongelukken, de vorige week door den mist te Amsterdam veroorzaakt, geven het „Maandbl. voor Verv." aanloiding te wyzen op hetgeen thans to Parys geschiedt. Op schuiten in de Seine zyn Newfoundlandsche honden gehuisvest, die er op afgericht zyn drenkelingen te redden. De slimme dieren zwemmen langs den koristen weg naar den drenkeling, weten hem op de juiste plaats aan to vatten en vlug naar den wal of de schuit te vervoeren. Voor de rechtbank te Utrecht werd gisteren voor de derde maal gepleit in een geschil tusschen twee buren te Bodegrave, D. H. als eischer en J. Z als gedaagde. Het onderwerp van geschil is eene dakgoot tusschen de panden van deze beide buren, waarover de eischer zich uiterst bozwaard voelt, op grond dat die zou uitsteken over de gronslyn van de beide perceelen en dat hot achterste gedeelte zeer gebrekkig was ingericht, zoodat zy ovorliep on hot water terechtkwam op zyne schuur en de turf, welke hy daarin bewaart. Drie jaren heeft dit proces geduurd, eene ge- rechtelyke plaatsopneming is geschied om de grenslyn tusschen do perceelen der twistende buren te bepalen en een onderzoek vau des kundigen om de grieven tegen do goot te onderzoeken. Twee interlocutoire vonnissen zyn door de rechtbank gewezen en thans was de vraag te behandelen of de rochtbank door het rapport van de deskundigen genoog- zaam was voorgelicht om eeno eindbeslissing te nemen. Do eischer, die in de gewisselde eonclusiön zich weinig ingenomen getoond had met dit rapport, waarin de deskundigen vorklaren dat het geheel onwaar is dat er water uit de goot komt op zyn dak, en die verzocht had dat de rechtbank een nieuw onderzoek door andere deskundigen zou gelasten, heeft een paar dagon geleden by procureursakte den gedaagde doon aanzeggen, dat het gedeelte der goot thans zoodanig is veranderd en verbeterd, dat aan zyn eisch is voldaan, en hij dus zjjne vordering met dien eisch vermindert. Daarmede blyft er van de vordering niets meer over dan de zeker niet onbelangryke rekening van kosten, welke gemaakt zyn in de drie jaren, dat dit proces geloopen heeft; en die rekening behoort z. i. de gedaagde to voldoen. Hierby wil echter op zyne beurt de gedaagde zich ongaarne noerleggen. Hy hoeft, eveneens by procureursakte, geprotesteerd tegen de be wering van den eischer, dat hy de goot zou hebbon veranderd om de grieven van den eischer weg te nemen. Ter voldoening aan het in Maart jl. door de rechtbank gewezen vonnis, waarby de grenslyn tusschen de beide per ceelen is bepaald, moest hy binnen eene maand nadat dit vonnis hem werd beteekend, zyne goot een vyftal centimeters inkorten. Toen heeft hy, omdat 't hem beter paste het werk ineens uit to voeren, tegeiyk het stuk goot, waarover het proces nog hangende was, weg geruimd en de goot doorgetrokken. Maar toen hy dit deed, hadden de deskundigen hun rap port reeds uitgebracht, waarop hy zich thans beroept ton bowyze dat de eischer zyne vor dering zonder grond heeft ingesteld en dus nu ook de daardoor gemaakte kosten moet betalen. Dit kosteng68chil werd by het mondeling debat toegelicht door mr. L. Verschoor, van 's Gravenhage, voor den eischer, en door mr. G. H. Van Bolhuis voor den gedaagde. Uitspraak over vier weken. Werk verschaf ting to Utrecht. Door samenwerking der drie arbeidersver- oenigingen: „Patrimonium", „Utr. Voroenig. van Fabrieks en Handwerksnyverheid" en „St Joseph" is te Utrecht eene arbeidsbeurs tot stand gekomen, waar gedurendo 8 dagen per week de werkloozen zich kunnen ver voegen. Het gemeentebestuur heeft eenige ruime lokalen in bruikleen afgestaan, alwaar nu aan 50 personen werk wordt verschaft. De grootste verscheidenheid van voorwerpen wordt door 10 sjouwerlieden langs do huizen opgehaald en verzameld, het gebrokene her steld, het gehavende opgeknapt, om daarna weder ten bate der kas te worden verkocht. Aan oude couranten en vorder papier is reeds voor eone waarde van ƒ17 van de hand ge daan, wynfle8schen voor ƒ12 de 1000. Ook zyn 40 personen aan het werk gezet, speciaal belast met het uitpluizen van touw waarvan 540 kilo's is aangekocht. Het Icon bedraagt ƒ5 per week, vermeerderd met een bedrag van 0.25 per kind, tot een maximum van ƒ6. De werkuren zyn gesteld van 8-12 en 1 4. Aan ingekomen giften is reeds ruim 4000 ontvangen en de verkoop van gemaakts of herstelde artikelen zal nog wel oen belangryk cyfer opleveren. Aan den grooten wedstryd, welke, ys en weder dienende, den 8sten Januari te Bolsward, vanwege de vereeDiging „IJsclub Bolsward," volgens reglement en onder contróle van den Nederlaudschen Schaatsen- ryderabond, zal worden gehouden, worden zeer waarschynlyk verwacht cie heeren J. Eden, Rodenhuys, Van Woiy, Smlnia, Terlofc, M. Kingma, N. Kingma, W. De Vries, K. Hartje, Entjes en meer bekende hardrydors. Er zullen vier wedstryden gehouden worden, twee onder amateurs. De winnaar van boide wedstryden ontvangt bovendien de Bonds- medaille. Te Philippine Is een elf-jarlgo knaap door hot ys gezakt en verdronken

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1