44 voeten versch paardenvleesch, 282 buiten- landsche zyden spek, 27 inlandsche zijden spek, 92 buitenlandscho hammen, 204 in- landscbe hammen en 1043'/j KG. gerookt vloeseh. Voor de consumptie werden afgekeurd: 1 koe en voorts verscheidene gedeelten van verschillen do geslachte dieren. Het anders zoo rustig gelegen gedeelte van de gemeente Oegstgeest, be kend onder den naam van de Leidsche Buurt, was, naar ons van particuliere zijde vandaar gemeld wordt, op Oudejaarsavond allesbehalve rustig wegens het schieten, dat er toen ge daan werd, voornamelijk voor de woningen van den gemeente secretaris en den gemeente veldwachter D. Moolhuysen, welke laatste, toen by, voor de tweede maal, onverwachts uit zijne woning kwam, twee der vermoede lijke schieters zag loopen. Toen hij hen achternaging, ontmoette hy togonover de gemeente-school P. De W. met een geweer in do hand. De "W. zette het op een loopen en vluchtte een erf op, waar genoemde veldwachter hem nog even aan den rug te pakken kr9eg, maar daarbij zijn evenwicht verloor en tegen een houten hek terechtkwam, waardoor hy viel, met het gevolg dat zyn rechterschouder ontwricht word en hy een gat boven zyn rechteroog bekwam van ongeveer 6 a 7 millimeter lang. Dr. P. A. Biljouw verleende hem spoedig heelkundige hulp. Tegen bedoelden persoon is proces-verbaal opgemaakt. Beter brachten het er echter af De Nobel, nachtwaker, en de onbezoldigde ryksveld* wachter Van den Berg, die denzelfden avond omstreeks halftwaalf zich by het koffiehuis „Het wapen van Oegstgeest" bevonden, toen zy op het eind dor Schoolsteeg opeens drie schoten hoorden lossen. Zy begaven zich daarop door den tuin van de weduwe Geve, en alzoo achter de woning van J. De R. komende, hebben zy zich aldaar eenigo oogen- blikken verdekt opgesteld. Opeens zagen zy op den openbaren weg staan C. M. Van der Ham, in zyne handen hebbende een dubbel loops-geweer, hetwelk door hem werd gelost. V. d. H. verwyderde zich daarop direct naar zyno woning, waar hy het geweer buitenshuis wegstopte, hetgeen door De N. en Van den B. werd opgemerkt. Laatstgenoemde vond tot zyn grootst genoegen het dubbelloops-jachtgeweer, dat door hem werd in beslag genomen. Ook togen dezen schietorsbaa6 is ^proces- verbaai opgemaakt, èn wegens het schieten èn wegons het dragen van verboden wapenen. Gedurende de maand December 1893 worden op het telephoonkantoor der gemoente Koudekerk behandeld 126 telegram men, nl. verzonden 65 en ontvangen 71. Over het goheele jaar 1893 werden ont vangen 769 en verzonden 682 telegraphische berichten. De buitengewone collecte, ge houden te Zoetermeer tot wering der bede- lary, door zoogenaamd Nieuwjaarswenschen, heeft opgebracht f 110,65. Te Hazerswoude had op Nieuw- jaarsdag een ongeval plaats, dat ernstiger gevolgon had kunnen hebben. Dr. Bertel viel, waarschyniyk doordat het paard schrikte, met zyne tilbury omver, waardoor hy eeno wond aan het hoofd en lichte kneuzingen aan pols en knie bekwam, doordat de kapyzers van het rytuig afbraken. De koetsier, die boven op den geneesheer viel, kwam met den schrik vrU. Het paard bekwam geen letsel. De toe stand van dr. B. is zeer bevredigend. Maandag was te 's-G ravenhage, ondanks den Nieuwjaarsdag, eene civielo zitting van het kantongere h', welke juist ééno mi nuut duurde, ter behandeling van eene zaak, welke vier weken was uitgesteld, waarby men om Nieuwjaar niet had gedacht. De plaats vervangende kantonrechter, mr. Van Kaalte, opondo de terechtzitting. De eischer vroeg 14 dagen uitstel. De gedaagde stemde daarin toe. De kantonrechter sloot de zitting. Op Oudejaarsavond belde te Delft een man aan eene woning by de spiritus fabriek en vroeg om een aalmoes. De huisvrouw weigerde, doch zou hem eeno boterham halen. Van den tusschontyd maakto de bedelaar ge bruik om de voorkamer binnen te dringen, de linnenkast to openen en daaruit f 14 en eenige kleedingstukken te nemen. De verschrikte vrouw, die slechts met een kindje thuis was, moest dit ïydeiyk aanzien, terwyi de dief onder bedreigingen het huis verliet, na eerst der vrouw eenige losse centen voor de voeten te hebben geworpen, haar toe voegende: „houd daarvoor een vroolyken avond." Een millioen. Eene jonge dame te Haarlem ging in het begin van 1893 eene weddenschap aan, dat zy vóór 1 Januari 1894 een millioen postzegels zou verzamelen. Zy heeft het feit glansryk gewonnenzelfs waren er eenige tienduizend-tallen boven het gestelde cyfer, maar, aan een boom zoo vol geladen.1 Naar aanleiding van het bekende adres van ds. Hugenholtz aan den gemeente raad van Amsterdam, betreffende de wyze van aftnaken der opgevangen honden in die ge meente, heeft zich eene commissie, bestaande uit de heeren jhr. mr. Klerck en jhr. Quarles van üfford, leden van het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren, benevens de heer Van Es veld, 1 eeraar aan de ryksveeartsenyschool te Utrecht, op reis begeven naar Brussel en Londen, ten 'hinde daar ter stede te onderzoeken welke methode de beste is om zieken en gebrekkigen onden door middel van asphyxiatie een zachten dood te bezorgen. Te Amsterdam is uit de Keizers gracht by de Westermarkt het lyk van een man opgehaald en gistermorgen een tweede lyk, eveneens van een manspersoon, uit de Baangracht by do Lauriergracht. Vermoedeiyk heeft men hier te doen met nog twee slachtoffers van den mist. Het biykt thans dat Donderdag jl. ten ge volge van den mist daar ter stede 96 personen in het water zyn geraakt. Van dezen zyn 15 verdronken en wel volgens het „N. v. d. D.": Casper Dieterman, sigarenmaker, 48 jaren, Bloemstraat 132. Albertus Comelis Glavus, 12 jaren, Keizers gracht 324. Franz Hendrik Rink, bediende, 43 jaren, Marnixstraat 207. Hendrik Oosterman, commissionnair in effec ten, 61 jaren, Van Oldenbarneveldstraat 94. Johanna Henderika Boon, zonder beroep, 74 jaren, Konynenstraat 16. Susanna Dorothea Cornelia Van der Tak, onder-directrice van het Doorgangshuis, 38 jaren, 3de Hugo-De-Grootstraat 7. Elisabeth Catharina Versieyen, huisvrouw van Hermans, 48 jaren, Tichelstraat 21. Anna Stokkink, naaister, 59 jaren, Pas- seerdergr. 20. Johanna Elisabeth Roos, 18 jaron, 3do IIugo-De Grootstraat 7. Hendrik Albs. Herman Methöfer, aanspreker, 24 jaren, Nieuwe Teertuinen 12. Petronella Van Brummelen, zonder beroep, 43 jaren, Rozenstraat 170. Jan Brouwer, palfrenier, 16 jaren, 1ste Hugo-De Grootstraat 13. Hendrik Apperlo, schuitenvoerder, 20 jaren, Goudsbloemstraat 33. Jan Kramer, schilder, 71 jaren, Egelan tiersgracht. 99. Comelis Halff, koopman, 49 jaren, Anje lierstraat. 195. Nog worden vermist vier vrouwen en vier mannen. Naar de „Tel." verneemt zal J. H. Geel, te Amsterdam, door de bekomen ver wondingen zeker in den eersten tyd zijne gewone werkzaamheden niet kunnen ver richten. Eene zware taak had Maandag- middag de Utrechtsche politie, toen zy een paar dronkemannen-vechtersbazen had in te rekenen. De een was betrokkeiyk gauw gearresteerd, maar de tweede gaf zich niet licht gewonnen. Met enorme kracht wist hy een tweetal, daarna een drietal agenten zich van het lyf te hou den. Er kwam nog een vierde en nog een vyfde en nog een zesde agent, maar eerst toen werd de woesteling zoo gegrepen en geboeid, dat verdere tegenstand hopeloos was. Onder toeloop eener groote menigte werd hy naar het politiebureel gebracht. Zekere R. De Jong, woonachtig te Oudehaske, bevond zich Zaterdag avond te ongeveer halfacht in de herberg van Zwaan, te Langezwaag, waar hy een kop koffie mot een broodje gebruikte. Hy ging daarna op weg naar Heerenveen. Even voor den tolboom heeft hy zich op de rails bevonden en werd door de tram overreden, wat echter door nie mand werd opgemerkt. Zondagmorgen vond de tolgaarder zyn lyk aan den wegduideiyk was zichtbaar hoe de ongelukkige op den weg heen en weer gekropen was; overal vond men bloedige sporen. By onderzoek bleek dat een der beenen was stukgereden, en hy by niet tydige hulp is doodgebloed. Men stelle zich dien toestand voor, met gebroken been des nachts op den weg, de wonde erg bloedende, zonder dat hulp komt opdagen, tot eindoiyk de dood, als verlosser uit het ïyden, intreedt. Hoe het mogeiyk is, dat niemand hem heeft opgemerkt, is een raadsel, als men weet, dat nog twee trams gepasseerd zyn en or langs dien weg vry drukke passage is. (U. D.) De landbouwer Klok, op Eek- houtswyk te Smilde, die van de melk zyner kooien geen boter meer kon karnen, heeft zich eene reis getroost naar het vele uren van daar verwyderde Friesche gehucht Opeinde, om den duivelbanner te raadplegen. En deze man scbynt dien naam eere aan te doen, want nauwelyks is het middel toegepast, dat hy aan den hand deed, of de booze is go- weken en do boer kan weer boter maken. Ja, wat meer zegt, de duivelskunstenaar van Opeinde gaf tevens de verzekering, dat de vrouw des huises die ook behekst was zou herstellen, zoodra de melk zich tot deugd schikte. En werkeiyk, ook dat is vervuld. De bewerkster van deze onheilen wordt in- tusschen nog steeds op eerbiedigen afstand gehouden. Treurig voorwaar is het dergelyke toe standen aan te treffen, nu we schryven het jaar onzes Heeren 1894, en ze werpen eene donkere schaduw op de eeuw, die men zoo vaak met den naam van „verlicht" bestem pelt; schril zyn de contrasten, welke de hedendaagsche maatschappy oplevert, die ter eener zyde kan bogen op eene ont wikkeling en vooruitgang, die ons verbaasd doen staan, terwyi wy ter anderer een byge- loof en eene domheid ontmoeten, die in de middeleeuwen, neen, by de oude Batavieren thuisbehooren. Aldus de „Pr. Dr. en Ass. Ct." Volgens opgave van Bureau Veritas zyn in de maand Nov. 1893 verongelukt 183 zeilschepen, als: van Duitschland 13, Amerika 17, Engeland 60, Oostenryk 1, Dene marken 6, Frankryk 8, Griekenland 3, Neder land 1, Noorwegen 53, Rusland 3, Zweden 16. In dezelfde maand vergingen 34 stoom schepen, als: van Duitschland 1, Amerika 1, Engeland 25, Brazilië 1, Chili 1, Spanje 1, Frankryk 2, Griekenland 1, Noorwegen 1. Het schieten op Nieuwjaarsdag heeft te Hengeloo (O.) weder een treurig ongeluk ten gevolge gehad. Zekere T. Vis heeft namelyk de volle lading van een vuurwapen in zyn bovenarm gekregen, waardoor eene gevaarlyke wonde is ontstaan, welke zyne onmiddellyke opneming in het ziekenhuis noodzakeiyk maakte. De dader is nog onbekend. Te Steenwyk is dien dag H. Otten, uitEes- veen, door H. Gerbrands met een dubbelloops pistool voor het hoofd geschoten. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. De boerenwoning en schuur van De Klerk, op den Seisweg, naby Middelburg, zyn op Nieuwjaarsavond verbrand. Een paard is omgekomen. De oorzaak is onbekend. Op Nieuwjaarsdag is ookeene arbeiderswoning te Oosterhuizen, by Beekber gen, tot den grond toe afgebrand. Met moeite kon de levende have gered worden. De bouw valligheid van den schoorsteen wordt als oorzaak genoomd. Met Kerstmis ging te Bergen-op Zoom van mond tot mond het gerucht, dat I. M. S., kassier en correspondent der Ned. Bank, met de noorderzon vertrokken was. Als een loopend vuurtje was die mare weldra door de heele stad verspreideerst fluisterend, daarna luider en ton langen leste wist het iedereen. Als men weet, dat S. aldaar een groot ver trouwen genoot, zoodat velen hem hun zuur verdiende spaarpenningen toevertrouwden, dan zal men beseffen, welk een paniek het treurig nieuwtje in de stad teweegbracht. In den loop der vorige week gingen sommigen er heen om te zien of er ook iets te redden viel. Teleur gesteld keerden zy terug, want op het kantoor was het nacht! Als men alles mag gelooven wat er ver teld wordt, dan zal het deficit een zeergroot cyfer aangeven niet alleen, maar dan moeten tal van lieden, ook uit den kleinen burger stand, er zeer door gedupeerd zyn. Ook een paar werkliedenfondsen hadden er hun spaarkas. Inmiddels is S. in staat van faillissement verklaard. (Prov. Nbr. Ct.) Een man, die eene vrouw, die hem had gevraagd haar te dooden, met twee revolverschoten verwondde, is door eene Duitsche rechtbank vrygesproken. Het Reichs- gericht heeft deze beslissing evenwel ver nietigd; wel viel de man niet onder de be paling, welke het dooden van een persoon op zyn verzoek strafbaar stelt, maar aan mis handeling had de man zich volgens het opperste Duitsche rechtscollege wel schuldig gemaakt. Doodgevroren. Tusschen Maas tricht en Heer is een persoon, die een zwervend loven leidde, doodgevroren op den weg gevonden. Moord? Te Ruinerwold is een boerenknecht doodgeschoten. De politie doet streng onderzoek. Volgens een ander bericht moet minnenyd aanleiding tot de misdaad gegeven hebben. Voor de anarchisten in Frankryk was de nieuwjaarsdag niet byzonder gunstig, want op dien dag hield do politie te Parijs on in vele voorname provincie-steden op last der regeering eene algemoene anarchisten- jacht. Het besluit der regeering was strikt geheim gehouden, zoodat de anarchisten overal verrast worden. Niet alleen te Parys, maar ook te Lyon, Rouaan, H&vres, Brest en in vele andere steden ontvingen de bekende leiders der anarchisten in den vroogen morgen plotseling bezoek van politie agenten, die nu juist niet kwamen met het doel om hun een voorspoedig nieuwjaar te wenschen. Sinds eenige weken had men alle aanwy- zingen en al de noodige documenten ver zameld en op rechtstreoksch bevel van de regeering zyn de magistraten handelend opge treden. In het geheel werd by meer dan tweeduizend personen huiszoeking gedaan. De uitslag daarvan is nog slechts ten deele bekend. By al de huiszoekingen vond men een aantal anarchistische bladen en brochures, dikwyls ook compromitteerende brieven; in vele gevallen gaf het gevondene aanleiding tot onmiddellyke arrestatie van de verdachte per sonen. Te Grenoble werd ten huize van een anarchist eene geladen bom ontdekt; in het myndistrict Allier werden by verschillende personen omstreeks 460 patronen gevonden van de soort, welke in de mynen gebezigd wordt voor het doen springen der rotsen, met eene groote hoeveelheid van de bybe hoorende lont. By een anarchist te Havre vond men een aantal effecten, tot eene waarde van 15,000 fr., afkomstig van een onlangs gepleegden diefstal, waarvoor toen drie anar chisten veroordeeld zyn. Te Parys en in de voorsteden werd huis zoeking gedaan by een zestigtal anarchisten, met het gevolg, dat een veertigtal in hech tenis werd genomen. Eene poging om zich meester te maken van den ingenieur Paul Rectus, een van de bekende leiders der anar chisten, mislukte. De ingenieur werd niet ge vonden in zyne woning, nooh ten huize van zyn vader, noch in de woning van zyn oom Eliste Reclus, te Sèvres, waar de politie insge- lyks een onderzoek instelde. Het gerucht, dat Reclus zich bytyds uit de voeten heeft ge maakt, schynt dus juist te zyn geweest. In het geheel zyn in de verschillende steden ongeveer 100 anarchisten in hechtenis ge* nomen. Wat hun lot zal zyn, zal blyken na afloop van het gerechteiyk onderzoek. Alleen te Nizza heeft de politie kort proces gemaakt en 17 Italianen, die als leiders der anarchisti sche beweging bekend stonden, onmiddellyk over de grenzen gezet By de nieuwjaars receptie van president Camot hield de voorzitter van het hof van appèl Périvier eene toespraak, waarin hy melding maakte van de nasporingen, welke de politie op dien dag zou houden. De heer Périvier gaf den prosident de verzekering, dat de rechtoriyke macht op hare hoede is en, naar krachten, met de regeering zal mede werken tot verzekering van de openbare rust in Frankryk. De inhechtenisnemingen geschiedden volgens een vooraf vastgesteld plan in alle plaatsen op hetzelfde uur en gaven nergens tot byzon- dere incidenten aanleiding. Door het onver wachte van haar optreden stuitte de politie nergens op verzet. Te Parys werd door enkele anarchisten den politie agenten de toegang geweigerd, maar natuurlyk stoorden de agen ten zich niet aan dergelyk verzet. De regeering gelooft dat zy nu de gevaar- lykste lieden der anarchistische beweging in Frankryk in handen heeft. De in hechtenis genomen anarchisten werden terstond door den rechter verhoord en zullen zoo spoedig mogeiyk terechtstaan. Behalve de ontplofbare stoffen, zyn ook alle anarchistische stukken en brieven, welke de politie vond, in beslag genomen, als be- wysstukken voor de meerdere of mindere medeplichtigheid der bewuste personen aan de algemeene anarchistische beweging, waar tegen ds regeering na don jor.gstoi) aanslag in de Kamer zoo krachtig mogeiyk wil optreden. Te Madrid zyn twee anarchisten tot zeven jaar dwangarbeid veroordeeld. Kerkelijke Berichten. ISRAËLIETISCHE KERK. Men scbryft ons het volgende: Onze aloude gryze Sleutelstad, die ons zoo vele beroemdheden aanbiedt, bezit op Joodsch gebied ook eene beroemdheid, die zich menig een zal herinneren, die maar eens in de gelegen heid is geweest hem te hooren, nl. den ouden heer Beuth, onzen geachten voorzanger. Dezer dagen mocht ZEw. het voorrecht ge nieten, zyn 80sten verjaardag te vieren. Het behoort voorzeker tot de zeldzaamheden, dat de geachte man ongeveer 55 jaar als voor zanger in onze gemeente zyne functie met de meeste nauwgezetheid en yver heeft waar genomen. Van heinde en verre mocht hy de gelukwenschen ontvangen. De jubilaris, die zich in de algemeene hoogachting en ver eering zyner medeburgers mag verheugen, heeft jl. Zaterdag, niettegenstaande hy nog een helder en sterk stemgeluid bezit, zyn ambt neergelegd. Ofschoon wy ZEw. de rust niet misgunnen, zien wy hem toch noode heengaan. By de eindiging van den middagdienst, hetgeen dan de laatste taak was voor den heer R. M. Beuth, betrad de gryze voorzanger de Heilige Arke. Diep bewogen smeekte hy den zegen af voor zyne geliefde gemeente en dankte den Opperheer voor den zegen, hem geschonken om byna 55 jaren Gods Woord als voorzanger dezer gemeente te hebben mogen verkondigen. Allen waren bewogen de ontroe ring te hebben moeten gadeslaan van onzen goeden heer Beuth, die een ieder de hand drukte onder aanbeveling der voortdurende liefde en vriendschap. De weledele heer L. Kiek, thans lid van genoemden kerkeraad, trad even op en gaf zeer duidelyk te verstaan dat wy ZEw. noode zagen heengaan. Wel is waar als voorzanger dezer gemeente, maar niet als vriend en medelid. Ook vroeg de heer K. den Eerw. heer Beuth: Hoevele knapen hebt ge niet geboren zien worden, hoevelen hebt ge niet opgenomen in do Conformatie, hoevelen hebt ge niet in den echt verbonden, hoevele bestuursleden hebt ge niet zien verwisselen, hoeveel leed en vreugde hebt ge niet met ons gedeeld?— en meerdere van deze vragen. Altyd was hy de voorkomendheid in persooon, voor jong en oud, voor arm en ryk. Ten slotte werden den gryzen rustenden voorzanger de woorden toegeroepen: God zegene en behoede u! De sollicitant-voorzanger, de Eerw. heer Bleydestein, uit Kuilenburg, sprak den heer Beuth eveneens toe, met het bewustzyn, dat iemand, die 56 jaren een ambt heeft bekleed, niet anders dan vrienden kan achterlaten, en daarmede werd deze plechtigheid gesloten. Geveilde perceel© n. Gehouden Verkooping aan den Burg alhier op 30 Dec. 1893, ten overstaan van: 1. Mr. J. A. F. Coebergh, notaris te Leiden. Twee pakhuizen, waarvan één met boven woning, te Leiden, aan de Heerengracht No. 86, kooper de heer E. J. Wyntjes, voor f 6601het hui6 aan den Vliet. No. 22, kooper de heer W. C. Mulder, qq., voor ƒ2000; het huis aan de Langegracht No. 60, kooper de heer A. Schouten, voor 976; het huis aan de Kal verstraat No. 51, kooper de heer J. Bolt, voor fö 10; twee huizen in de Paradys- steeg No. 22 en het huis in de Konings- poort, kooper de heer P. Kooreman, voor f 785. 2. L. J. C. A. Gordon, notaris te Leiden. Het huis Hooglandsche Kerkgracht No. 12, kooper de heer A. Korenhof, qq., voor f 2800; het pakhuis met bovenwoning in de Moriaan steeg No. 5, kooper de heer C. C. Van Ingen, qq., voor ƒ1775; het winkelhuis met tuin aan de Janvossensteeg No. 27, kooper de heer P. Arendse, voor 1945; het huis aan de Uiterstegracht No. 176, kooper de heer O. L. Do Vries, voor 450twee huizen in de Halve maanspoort, Nos. 4 en 3, kooper de heer C. C. Van Ingen, qq., samen voor 530; twee huizen in de Halvemaanspoort, No6. 1 en 2, kooper de heer Van Ingen, qq., voornoemd, samen voor f 640. Burgerlyke Stand. HAARLEMMERMEER. G o b o r e Cornelia, D. van L. Stokhof en G. Van Geüewijk. Johanna Christina, D. van J. Dewaijero en P. JaneeD. Adrians, D. van D. 8chellingerhout on L. Over- beek. Maria, D. van I. Van Polt en R. Do Geua. Alida Cornelia, D. vao F. A. Dol en A. Van Krimpen. Hendrika Johanna Maria, D. van M- Grevenatuk en G. A. Jooaten. Margje, D. van J. De Raitor en J. Rhyneburger. Lijntje Chrietina, D. van B. Thur en M. v. Gronigeu. Aletta, D. van K. Millonaar en A. Van Wijk. Tryntje, D. van J. C. Vereloot en A. Pauw. Cornelia, Z. van O. Camfferman on T. De Jongo. Corakiian Reijoy, Z. van A. B. Molenaar en G. Roos. Emma, D. van W. Wiebea en G. Schaap. Markna, Z. van M. Uithoven en C. Van Dam. Ondertrouwd: J. Kunia on M. Van Steynen. G. A. Spoor en L. Wesaola. B. P. Van den Ban, wedr., on A. Van dor Kerk, wed. Gehuwd: M. Barnhoorn met B. Warmen- hoven wed. Overleden: Dirk l'Ami 56 j., geb.metKlazina Weeterhovon. Arend 4 w., Z. van L. Vermeer en A. Smita. Johannes Clementina 4 m., Z. van A. Van Leeuwen en M. Wezelenburg. Johanna Van Amerongen 60 J., geh. met KI. De Jong. Johanna Van Haautreoht 71 j., geh, met M. Van Staveren. Dirk 2 j., Z. van G. Jansen on F. Venema. Maarten 2 j Z. van G. Jongejane en A. Scboone. Maria Van Eden 51 j., geh. met B. Van Kommer. Neeltjo Willemina 20 d., D. van R. Meeatera en 8. De Boer. Barbara Pietertje 5 md., D. van J. Breure en P. Van Elderen. LISSE. Ondertrouwd: Dirk Kortekaae Jna. 26 j., wonendo te Hillegom, en Hendrioa Van der Eist jd. 30 J. Geboren: Johannee Simon, Z. van J. Scbrama en A. F. Barn'nooru. Ohriatianua, Z. van J. Van der Drift en C. M. Akerboom. Overleden: Levonl. Z. van G. Beijk en C. O. Spoor. Adriana Meyer, wed. van D. Prins, 52 j. ZOETERWOUDE. Geboren: Anna Adriana, D. van A. Kooloos en O. Vieveen. Johannee, Z. van F. Van der Laaken en A. M. Brier. Aagje, D. van O. Van der Burg en E. Voorby. Jan Oharles, Z. van H. A. Rouffaer en S. P. Jajjet. Johannes HuigbertuB, Z. van F. W. Do Winter on A. Bey. Pieter Gerrit Jan, Z. van P. Van der Stel en G. Ba&e. Overloden: Jannetje Van Venotle, vronw van J. Van don Amoele, 51 j. J. Van Weeren, echtg. van J. Verwer, 67 j. BÜITENLAN O. Frankrijk, De laatste mail uit Dahomey brengt de tijding, dat generaal Dodds er nog niet in geslaagd is, Behanzin in handen te krjjgen. Den 28sten November zond de koning vier gezanten om met den generaal onderhande lingen aan te knoopen, maar deze weigerde hen te ontvangen. Den volgenden dag werd eene Fransche kolonne door talrijke vijandige benden aangevallen, waarbU de Franschen 6 dooden en 10 gewonden bekwamen. Te Abomey is alles rustig, maar te "Whydah vallen dagelijks schermutselingen voor. Koning Toffa laat 1500 zijner manschappen oefenen in de behandeling van het Lebel geweer. Generaal Dodds is voornemens, in het eind dezer maand naar Frankrijk terug te keeren. Italië. De „Éclair" ontvangt van haren correspon dent te Rome bericht, dat de gespannen ver houding tusschen den heer Crispi en den heer Sonnino toeneemt. Naar bet heet, is de minister van financiën tot de slotsom gekomen, dat de 80,000,000 lire, welke de heer Crispi voldoende achtte, niet toereikend zijn om het tekort te dekken. De minister meent ten minste 110,000,000 lire noodig te hebben en ziet geen kans deze som te vinden. De „Secoio" beweert zelfs, dat ook de an dere ministers voornemens zijn hun ontslag te nemeD, ten einde den heer Crispi volkomen vrijheid te geven een nieuw kabinet te vormen. Dit bericht is evenwel niet waarschijnlijk, daar alle ministers, alvorens deel te nemen aan het kabinet-Crispi, zich in hoofdzaak met de finantiëele plannen van den minister-pre sident vereenigd hebben. De toestand op het eiland Sicilië wordt steeds ongunstiger. De „Messagere" deelt een aantal telegram men mede, uit verschillende plaatsen van het eiland ontvangen, waaruit blijkt dat op den Nieuwjaarsdag te Uarsala, Partanna, Paima Montechiaro en Biancavilla weer vijandige demonstraties zijn gehouden, welke hier en daar weer tot ernstige ongeregeldheden aan leiding gaven. Zoo o. a. werden te Partanna en te Bian cavilla de belastingkantoren en andere open bare gebouwen door de oproerige menigte in brand gestoken. Nu generaal Lauriano, in plaats van den ontslagen prefect van Palermo, de algemeene leiding op zich heeft genomen, worden weidra strengere maatregelen tot handhaving der openbare rust verwacht In den gisteren gehouden kabinetsraad is dan ook reeds de noodzakelijkheid erkend om krachtiger maatregelen te nomen tot onder drukking der ongeregeldheden op Sicilië. Een aantal gemeenteraden zullen ontbonden worden. Te Ketraperzia en Marsala zjjn eveneens ernstige ongeregeldheden voorgevallendoor de oproerige menigte werden onderscheidene gebouwen in brand gestoken. Dui tschland, Keizer Wilhelm heeft bij de gebruikelijke nieuwjaars-receptie zich niet over den polilie- ken toestand uitgelaten. De vrijspraak der Fransche werklieden te Angoulême (die terechtstonden wegens den moord van Aigues-Mortes) heeft natuur lijk ook te Berlijn in hooge mate de aandacht getrokken. De meeste bladen beschouwen deze uitspraak der jury als eene versterking van het kabinet-Crispi tegenover de tegenstan ders van het drievoudig verbond, die steeds ten gunste van Frankrijk in de weer zijn. Gedurende de jongste feestdagen werden de kerken nauwkeurig door de politie be waakt, op grond dat eenige predikanten dreig brieven hadden ontvangen. Er viel evenwel niets bijzonders voor. - De groep-Rothschild te Frankfort heeft,

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2