Burgerlijke Stand. Gemeenteraad ?an Alkemade. Vergadering van Donderdag 28 November. Voorzitter: do heer F. H. Van Wichen, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en leest de notulen der vorige, welke zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd en vast gesteld. Hy trekt daarna No. waardoor volgens het reglement van orde de omvragen en stemmingen in deze vergadering zullen beginnen by den heer Elstgeest. Do Voorzitter deelt mede: a. Een besluit van heeren Ged. Staten, dat de begrooting van bet 3de bat. rustende scbuttery in Zuid-Holland in ontvangsten en uitgaven bedraagt /381, waarin de ge meente Alkemade betrokken is voor een bedrag van /"36.11s b. Een besluit, dat Ged. Staten goedkeuren het weder verhuren van het gebouw voor poster!) en telegraphie voor 500 'sjaars, in gaande 15 Jan. 1894, en dat de kosten van zegelrecht ad 11.25 komen ten laste der gemeente, vastgesteld in de gemeenteraads vergadering van 14 November. c. Dat het besluit van den Raad van 14 Nov. tot nadero bepaling der jaarwedde voor de ondorw\jzeres te Rjjpwetering ad ƒ500 mede is goedgekeurd, doch ZEA. voegt hierbjj, dat tot nu toe, ook na de verhooging tot ƒ550, zich geeno enkele sollicitante heeft aangemeld. Z\jne belofte, om straks hierop terug te komen, is ZEA. zeker door het hoofd gegaan. d. Dat de gemeente-begrooting over 1894, vastgesteld by Raadsbesluit van 9 Oct., is goedgekeurd en een afschrift aan den gemeente ontvanger is uitgereikt. e. Dat de verkooping van hout langs den weg te Oud Ade en Lageland heeft opgebracht ƒ30 90, welk bodrag den 9den December in do gemeentekas is gestort. Eeae ordonnantie van 1 Docember ten bedrage van 401 70 als teruggave voor de onkosten by besmettelijke veeziekte. g. Eene circulaire van 25 November, welke vóór 10 Dec. d. a. v. moest worden beant woord, waarin do vraag wordt gesteld, of er in de gemeente behoefte bestaat aan vroed- vrouwon en dezo genegen is daarvoor 200 a 300 b\j te dragen in het traktement, te bopalen op f 550 a ƒ600 'sjaars. De Voor zitter zegt, dat het Dag. Bestuur gemeend heeft hierop in ontkennenden zin te hebben moeten antwoorden, dat de gemeente vol doende voorzien is van verloskundige hulp en dat do eenige vroedvrouw van de ge meente geen salaris geniet. Voorts wordt aan den Raad medegedeeld Dat er eone overeonkorast is getroffen met M. Schoenmaker, timmerman te Oudo-Wote- ring, waarby doze zich verplicht om op eigen kosten buizen en riolen te laten leggen tusschen zijn woonhuis en do openbare school tot afvoer der faecaliën en andere stolfon naar een waterdicht gemetseldcn put, door de gemeente te maken ter plaatse, waar eeno walgelijk riekende sloot wordt dichtgemaakt. Dat deze werken reeds tot tevredenheid van B. en Ws. zijn tot stand gekomen. Een en ander wordt met alg. stemmen door den Raad goedgekeurd. Dat de nieuwe schoolbanken en ander ameublement op tijd in de lokalen te Roelof- Arendsveen en Rtjpwetering door de aan nemers zijn opgeleverd en dat de in onbruik geraakto oude banken publiek zullen worden verkocht. Dat B. en Ws. zich bevoegd en verplicht heb ben geacht, bjj Ged. Staten inlichting te vragen in zake de verplegingskosten der krankzinnige Cornelia Droog, vrouw van Kortekaas, welke laatste bi) overlijden eenig kapitaal, circa f 1000, bleek te bezitten. Tot nu toe zijn dio kosten voor gomeonterekening geweest, en nu is de vraag of or termen bestaan, om op die nalatenschap een gedeelte der gemaakte kosten te verhalen. Do Voorzitter vermoedt dat deze stappen wel tot niets zullen leiden, doch anders ach ten B. en Weths. zich niet ten volle tegenover de gemeente verantwoord. De heer E. J. Los beaamt dit en vindt het „den voiligsten weg." Dat uit de op 22 November opgemaakte paardenlijst blijkt, dat In de gemeente aan wezig zijn 60 rijpaarden en 13 trekpaarden, waarvan de eigenaars te bekwamer tijd bil jetten zullen ontvangen, om die als kenteeken aan do halsters dezer paarden te hechten. Hierna heeft de benoeming plaats van een lid van het Burg. Armbestuur voor het aftre dend lid Van der Poel. Deze wordt met 10 van de 11 stemmen herkozen. Eene stem was op den heer Elstgeest uitgobracht. De heer E. J. Los vindt hierin aanleiding den Voor zitter lo verzoeken om op den rooster zijn tijd van aftreding na te slaan, waaruit blijkt, dat dezo plaats moet hebben den lsten Januari 1896. Deze periode op zijne jaren te lang oordeelende, wenscht hi) by deze daarvoor te bedanken, doch de Voorzitter ontraadt hem dit en weet hem te overreden om de zaak nog tot de eerstvolgende vergadering op te schorten. Benoeming van een lid der Plaatseiyke Schoolcommissie. De heer H Bakker, die vol gens de periodieke aftreding uitvalt, wordt met 10 stemmen herkozen en neemt deze benoeming weder aan. Benoeming van tweo leden van het stem bureau by evontueele verkiezingen in don loop van 1894. Do Burg. stelt voor geene plaats vervangende leden meer te benoemen, doch als zoodanig te kiezen de andere leden van den Raad, volgens hun ouderdom. Na een paar stemmingen biykt, dat hiervoor de heeren E. J. Los en H. Bakker do gewilde personen zyr., die beiden deze benoeming aannemen. Daarna komt ter tafel een ontwerp-beslult tot af- en overschryving van een post van 700, als ronde som voor 691.30, waarmede de post voor het onderhoud van gemeentewegen (raming ƒ5000) is overschreden. Hierby deelt de Voorz. mede, dat daaronder niet zijn be grepen de kosten van nog te verrichten tim merwerk, doch dat alle uitgaven zullen kunnen bestreden worden uit de gewone middelen. Wordt algemeen goedgekeurd. De Voorzitter leest nu het bestek voor en de voorwaarden van een ten behoeve van den directeur der telegraphie te bouwen schuur met steenen voet volgens het idee van den heer Elstgeest. De heer Los zegt tot ophel dering, dat deze bouwwyze voor 'toogenblik wel wat meer zal kosten, doch dat dit op den duur toch het voordeeligst uitkomt. Met algemeene stemmen worden B. en Ws. ge machtigd het werk in dien geest te doen uit voeren en wel in den tyd, dat kan worden verondersteld dat de bouwmaterialen niet meer door de vorst te lyden zullen hebben. De Voorzitter geeft daarna in overweging het leggen van een duiker, ter verbinding van een stinksloot achter het telegraafkantoor met het meer frissche en dieper water, om de doorstraling te bevorderen. Na eenige discussie over hot voor of tegen van het nut van zulk oen duiker, voornameiyk tusschen den heer E. J. Los en den Voorzitter, wordt dit punt verdaagd tot na een onderzoek in loco. Voorts wordt het verslag voorgelezen, opge maakt door den gemeente-opzichter over een weg van Rypwetering naar Hoogmade, waarvan 2 plannen zyn opgegeven. De begrooting van het 1ste plan (weg over de eigendommen van Borst) bedroeg aan kunstwerken ƒ5130.25 en aan koop van grond ƒ2325.60, samen 7455.85, en van het tweede plan (weg grootendeels door het land van Straathof) aan kunstwerken f 5168.64, aan grond 2104.20 en aan verderen arbeid ƒ245.70, samen ƒ7517.54. De Voorz vraagt machtiging om zich met het gemeente bestuur van Woubrugge in verbinding te stellen, en uit te vorschen hoeveel dit als belang hebbonde wenscht by te dragen in de kosten, ten einde daarna te besluiten in hoeverre deze zaak voor uitvoering vatbaar is. Met algemeene stemmen wordt deze machtiging verleend. Nu komt aan de orde de benoeming van een nachtwaker te Roelof-Arendsveen tegen 1 Januari 1894 in de plaats van den in den nacht van 6 op 7 December verongelukten T. Van Veen. Op voorstel des Voorzitters wordt na eene breede discussie in beginsel bepaald, dat (waar mogeiyk) de posten van nachtwaker en lantaarn opzichter tot éón post zullen worden samengesmolten, hetgeen vor- eenigd een bestaantje geeft, terwyi elke post op zichzelf te weinig geeft om te leven en te veel om te sterven. Er wordt besloten om voor één jaar de proef maar onmiddeliyk te nemen, zoodat den lantaarnopsteker J. v. d. Hoorn Gz. deze dubbele post wordt opge dragen. De heer Van Ryzen meent, dat by combinatie beide werken beter kunnen en zullen worden behartigd. De heer Van der Meer lokt het besluit uit om by donker en stormachtig woder de lantaarns gedurende den geheelen nacht te laten doorbranden, daarby wyzende op de eigenaardige gevaren met de slechte bruggen te Roelof-Arendsveen by eene vaak drukke passage. De wethouder Los vreest met zulk een antecedent de overige afdeelingen van Alkemade ook wakker te maken om weldra met eene dergelyke vraag voor den dag te komen en zou het beter vinden dat by voorkomende gevallen hierin naar omstandigheden werd gehandeld. De Voorzitter vraagt daartoe nu machtiging aan, welke unaniem wordt verleend. Zóó zullen dan de akelige, donkere, gevaarlyke nachten in de Veen in het vervolg tot de geschiedenis behooren, ten minste indien men met de toepassing van dit genomen verstandig besluit niet te karig is. De heer Oosthoek zou gaarne het inkomen verhoogd zien van de nachtwachts, op die plaatsen, waar de bovengenoemde combinatie vooralsnog ondoeniyk is. Volgens den wensch van don Voorzitter wordt dit punt verdaagd tot de eerstvolgende vergadering, welke waar- schyniyk in de late helft van Januari zal gehouden worden. Staande do vergadering was er een adres ingekomen van de wed. Teun Van Veen die 25 jaren voor de gemeente een trouwe nachtwaker was en in de uitoefening van zyn plicht noodlottig is omgekomen ten einde voor zich en haren zeer gebrokkigen zoon van de gemeente eenigen bystand te mogen ontvangen. Wyi de tyd nu te kort is en het vooraf in eene vergadering van het Dag. Bestuur dient besproken te worden, werd ook dit adres tot do oerstvolgende vergadering in petto gohouden. Op de vraag des Voorzitters, of iemand der Raadsleden nog iets wenscht mede te deelen of te vragen, wordt door den heer A. Los er op gewezen, dat de kant van het voetpad aan de Nieuwe-Wetering voortdurend erg wegzakt, waardoor hier en daar bopaald gevaar bo8taat. De Voorzitter antwoordt daarop, dat in eene vergadering van B. en Ws. bereids er over is gesproken om langs de geheeleN.-Wetering in 1894 eene stevigo waterschoeiing te slaan en het pad naar behooren te horstellen en te verbeteren. De heer Van der Voort heeft ook nog iets te bespreken, maar wil daarvoor do besloten vergadering afwachten, waarop door den Voor zitter, met de bede, dat 's Hemels zegen moge rusten op de handelingen van den gemeente raad in het afgeloopen jaar, deze laatste ver gadering wordt gesloten. De werkloozen te Amsterdam. De menigte op den N.-Z. Voorburgwal word gistermorgen toegesproken door een socialist, die aanmaande tot orde, opdat de politie gsene rechtmatige reden tot handelend optreden zou hebben. Mocht echter toch de politie geweld gebruiken, dan zou hy (de spreker) toonen dat hy, evenmin als Geel en Wollring, be vreesd was voor slagen. Men begaf zich daarna naar „Plancius". De menigle liep vry dicht opeen en besloeg by v. de Damstraat van den Vygendam tot den O.-Z. Voorburgwal. Enkelen hadden gereed schappen by zich, meest in zakjes op den rug. In de Nieuwe Hoogstraat reikte een glazen- wasscher aan den troep een eind lat toe, dat door een loodgieter werd aangenomen. In de Jodenbuurt werd het verkeer zeer belemmerd. De vergadering in „Plancius", waarin Van Emmenes zou spreken over het optreden der politie, had 's middags plaats. Toen de werkloozen stoet van den N.-Z. Voorburgwal aankwam, was de zaal reeds gedeelteiyk gevuld, zoodat velen van hen dien spreker niet konden hooren. Aan de bestuurstafel namen plaats Woll ring, Samson, Reens en Van Emmenes. De eerste, nog met een verband om het hoofd, deelde mede dat Geel flink vooruitging en heden het Gasthuis zal mogen verlaten. Verder vertelde hy den uitslag van het onderhoud, dat hy Woensdag met den burge meester had gehad en dat hy persoonlijk den inspecteur, die Dinsdag zoo woest was opgetreden, gerechteiyk zou vervolgen. Hy hoopte dat alle gewonden dat zouden doen. Van Emmenes uitte eerst een woord van protest tegen het optreden der politie op den bewusten Dinsdag. Toen gaf hy eene korte schets van de werkloosheid in Arnhem, om daarna weer op do politie terug te komen, met de vraag: wat nu de gewenschtetactiek wel zou zyn om voor allen werk en brood te kunnen krygon. Aanraden zal spreker niets; dat zou laf zyn, want zelf kan hij niet meedoen. Wanneer men hier werk wil geven, dan had men slechts het groote aantal krotten op te ruimen, om er gezonde en nieuwe woningen voor in de plaats te stellen. Ten slotte kwam hy terug op zyne laatste veroordeeling wegens te Amsterdam gebezigde opruiende woorden. Dat hy aangeraden had om gereedschap mede te brengen en zoo doende werk en brood te veroveren, was waar, doch hy had dat bedoeld in den geest van „zooals men eene positie verovert." Verder de zaak toelichtende, meende hy, dat gereedschap moest medegebracht worden lo. om direct klaar te zyn als er werk is; 2o. om een bloedbad te voorkomen en 3o. om de sabelhouwen te kunnen opvangen. Ten slotte hoopte hy dat de beweging een goeden keer zou nemen. Een groote stoet trok na afloop langs de Heerengracht en den N.-Z. Voorburgwal, alwaar medegedeeld werd, dat de volgende week Vliegen uit Maastricht of Volders uit Brussel als spreker zal optreden. Met voordacht had men thans de Kalverstraat gemeden, doch nu gebleken was dat zy wel langs Heeren en Keizersgrachten mochten trekken, mocht men niet beletten om zich in de Kalverstraat te bewegen. Te verwonderen zou het daarom niet zyn, wanneer men daar den volgenden keer doortrok. Botsingen ontstonden niet door hen, maar door de machthebbers. Door een loos alarm spatte daarna ineens de geheele troep uiteen. Een klein troepje, met Reens voorop, ging daarna nog door de Kalverstraat naar het Binnen-Gasthuis, alwaar de portier aan Reens, desgevraagd, mededeelde dat Geel ook nu goed vooruitgaande was. Een hoeraatje op voorstel van Reens was het einde van de beweging. Nadat de stoet werkloozen op den N.-Z. Voorburgwal was ontbonden, vereenigden ver schillende personen zich weer tot troepen, die de Warmoesstraat, den Nieuwendyk en de Kalverstraat introkken. De laatste was vry talryknu en dan werd eene poging tot zingen torstond gestuit. Op het Spui stonden twee agenten by de steen- hoopen. Daarvoor bleef de troep staan kykon, en uit do Kalverstraat en van den Singel stroomden telkens de nieuwsgierigen toe. De menschon keken eenvoudig naar elk ander. Te halfvier rukte eon detachement politie met twee inspecteurs aan uit het Oude Gymnasium. Toen zy verschenen, viel een steen in hun midden, door een tweeden gevolgd. Gelukkig echter bewaarden de inspecteurs hunne kalmte en zeer bedaard vroegen zy het publiek uit een te gaan. Door de Kalverstraat trokken zy weer af. 't Bleef echter woelig op den Dam, op het Spui en in de Kalverstraat. De colporteur Cornelissen, (niet de redacteur van „R. v. A.") werd gistermiddag op den Dam door eenige ryks-veldwachters gearresteerd. C. was opgeroepen om de hem opgelegde gevangenisstraf van 6 maanden te ondergaan, maar had zich niet aangemeld. Togen een broeder van den verwonden socialist Geel en tegen zekeren Schaaf, dio verdacht worden den tweeden Kerstdag de politie met steenen geworpen te hebben, is bevel tot gevangenneming gegeven. Met het oog op de voortdurend voorkomende ongeregeldheden, zyn alle vrye dagen van de politie-agenten voorloopig ingetrokken. Ook gisteravond heeft een groote troep weer door de stad getrokken en heelwat zenuw achtige menschen gemaakt, maar gelukkig is de orde geen oogenblik gestoord. KOLONIËN. BATAVIA, 29 Nov. -1 December. Den 24ston November heeft To9koe Djo- han (Toekoe Oemar) tien vyandolyke bentings in de XXII Moekims veroverd en de kam pong Kajoelé bezet. Hy verkreeg by de on derscheidene gevechten één doode en negen gewonden. De resident van Tegal, de heer Te Mechelen, zal, naar men verneemt, in Febr. a. s. zyn ontslag uit den dienst nemen. Uit Solo wordt bericht dat de resident Burnaby Lautier ernstig ongesteld is. Een particulier telegram van de „Deli- Crt." uit Kotta-Radja, dd. 29 November, meldt: T. Oemar nadert Anak Galoe-eng. Onze troepen bezetten morgen Lambarih. De be zetting van Kasoemba wordt opgeheven. Departement van Oorlog. Ovorgeplaatet: Naar Oenaraug de offic. v. gez. leto lil. te Semarang A. P. C. Sörcnaen; -- als kv/artmr. v. k. 10de bat. inf. aldaar de 2de luit.-hwartmr. b. h. sub.-kader te Batavia H. B. Vo.i Hom raclit; d. d. geweet. en plaatael. genoosk. dienet van Benkoelen te Kapahiang de offic. v. gez. 2de kl. te Anala oe, geëvacueerd te Fort-de-Kock D. De Onde. By den gewest, en plaatael. goneesk. dienst ter 8um. Oostkust, to Sorooway, de off. van gez. 2de kl. te Soerabaia P. J. Van der Min bij den geweet. en plaatsel. geoeesk. dienst te Atjeh en Onderh. ae off. v. gez. 2de kl. te Padang dr. C. D. Ouweband. Verleend: Eone maand verlof caar Djokdj ikarta wegens particuliere belangen aan den kapt. der iuf. Ch. W. Van Suchtoler. Bevorderd: Bij hot wap9n der artillerie tot kapitein do lete luit. J. O. C. D. W. Smits; tot lsteu luitde 2de luitenante R. J. H. Vree en E. Van Thiel. Overgeplaatst: By de troopenmacht te Atjeh ter nadere indeoling de majoor bij het 17de bat. te Padang, A. Deilkema. Verleend: Een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den kap.tein der genie J. C. C. Peeroboom; een tweejarig vorlof naar Enropa wegens ziekte aan don lsten luit. der inf. Jhr. J. Sandberg. Bevorderd: Tot kapitc-in bij bet wapen der iDf. do lsto luitenants J. Reerink, (gedetacheerd in Nederland) J. A. P. Van Aken, J. C. Holland, P. J. F. Louw, D. J. Ruitoobach en J. 1 nijs, mot bepaling dat de kapitein P. J. F. Louw geplaatst blijfi la suite van gemeld wapen en de kapitein D. J. Ruite.i- bach in zijn nieuwen rang gehandhaafd blijft al.i adju dant bij het 1ste garnizoensbataljon van Atjeh en Onderhoorigbeden; tot laten luitenant bij de art. de 2do lnit. F. H. Do Bruine. Departement van Marine. Overgeplaatst: Van het stoomschip „Flamingo"' aar bet stoomsobip „Sperwer", de gezaghebber 2de kl. C. Van Dort; van het stoomschip „Gier' nsar het stoomschip „Flamingo", de gezaghebter 2de kl. L. F. E. Hauet; van bet stoomschip „Sperwer" naar het stoomschip „Gier", do gezaghebber 3de kl. 0. O. Do Jongh. Benoemd: Tot 2don stuurman W. L. Broek- huijsen. thans 3de stuurman on overgeplaatst van het stoomschip „Flamingo" op het stoomschip „Zwaan". Benoemd: Tot onderbaas-smid bij bet marine- établiseement te Soerabaia A. J. A. Chattolin, thans tijdelijk met do waarneming dier betrekking belast. INGEZONDEN. Ter waarschuwing! Mijnheer dc Redacteur! Vergun my s. v. p. een plaatsje in Uw veelgelezen blad ter opneming van het volgende. Daar het al meer en meer blijkt dat do weg over Zoeterwoude, vooral op Vrydag als het markt is te Leiden, zeer onveilig wordt gemaakt door beschonken of onverschillige voerlieden, wien het niet het minst kan schelen of zy door hun onverschillig ryden de niets kwaads vermoedende marktbezoe- kers of andere doortrekkende rytuigen in een ongeluk of in zeer groote moeilykbeid brengen, waarby door da gevaarlykbeid van den weg vanwege het water hun leven en dat van vrouw en kinderen, die dikwyis by hen in het rytuig zitten, op het spel staat, waarvan ik Vrydag 22 December jl. zelf de ondervinding heb opgedaan, doordat ik door zulk een persoon met paard en rytuig in het water ben gereden, waarby drie vrouwen en ikzelf in levensgevaar verkeerden, maar door de hulp van de heeren C. Lagerberg, Th. Salters en andere op het hulpgeschrei der vrouwen toegesnelde personen gelukkig met een nat pak en den schrik vrijgekomen zyn, zoo waars-huw ik een ieder met zulke per sonen voorzichtig te wezen. Daar het toch voor do politie voorzeker onmogeiyk is daarvoor te waken, is het 't beste, dat een ieder op zyne hoede zy. U, M. de R., by voorbaat dankzeggende voor de my verleende plaatsruimte, verblyve ik, Hoogachtend, Stompwijk, UEd. dw. Dr., 80 December 1898. H. J. Ds Brui™. A T.tc f, M \DE. Geboren: Adriana Maria, d. t. Willem Van der Meer en AdriaDa Zaal. Ida Engelina, d. v. Dirk Hermanns Prosman en Ida Engelina Berokenkamp. CorneliB Theodorus, z. y. Luibertus Van Amsterdam on Johanna Hoogenboom. Antonia Johanna Maria, d. v. Franoiscus Wilhelmus Fontane en Cornelia Maria Van der Meer. Cornelia Oatbarina, d. v. Pioter Heemskerk eD Marjjtjo Van Diemen. Gijsberta. d. v. Johan Hijzelondoorn en Neoltje Onwerkerk. Overleden: ADna Duivenvoorden, 66 J., wed. eerst van Adrianus Ponsa, daarna van Petrus Van der Voort. Levenloos aaügegoven een kind van het mannelijk geslacht van Jacobus Van der Hoorn en Jannetje Zwote'.oot. Adriana Maria Van der Meer, 3 dagen, d. v. Willem en Adriana Zaal. Cornelis Van Tol, 32 j., echtgenoot vsn Anna Hulsbos. Korne'.is Hulsbos, 70 j., ech'ge oot van Christina Maagdclijn, wed. van Jacoba Domburg. OEGSTGEEST- Geboren, Hendrioue Corueüs, Z. van J. Wesseliua en M. E. Klomp. Arte, Z. van L. Lagecdjjk en P. Van Buuren. Pauke, Z van P. Jurgens en C. Van der Werf. Margaretha Oatharina, D. v. O. De Boer en J. Bo?. Oatba rina Agnes, D. van A. A. Slijkhuis en C. De Groot. Margaretha Maria, D. van A. Van der Hulst en E. Meyer. Overleden: B. Giphart 3 j. H. M. Nuyt 6 m- A. GreenweD 82 J., wed. van T.Koeleman. A. M, Meerman 44 j., gehuwd met J. Korte kaas. O. Heemskerk 1 j. Ondertrouwd: C. G. R. Van Mareelie Hart- einok Peter Wllhelmsz. 22 j. on A. M. J. Schnyt Van Ca8tricum 29 j. A. F. G. Becker 24 j. en J. E. Van der Pntten. 27 j. Gehnwd: H. Saeee, wedr. van M. J. Tnrion, en 8. J. Aren!*, wed. v. J. A. fl. Van Hartrop. B. J. Hotz en A. W. Beyer. Gemengd Nieuws. Het gerechtshof te Amsterdam, gisteren uitspraak doende in de bekende rechtsvordering, waarby de heer H. R. Budden- borg, te Hillegom, in verzet is gekomen togen zy'ne faillietverklaring, met dagvaarding van jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, in hoedanig heid als officier van justitie by de rechtbank te Haarlem, heeft het vonnis dier rechtbank vernietigd. Het Hof immers achtte de door Budden- borgs rechtskundigen raadsman, mr. Van Gigch, aangevoerde hoofdgrief gegrond, nl. dat de rechtbank te Haarlem geschonden heeft het beginsel onzer burgerlyke rechts vordering, huldigende de lydelykheid des rechters in civiele twistgedingen. Door op eigen gezag, zonder partyen te hebben gehoord in hare conclusiên, in een geval, waarin van openbare orde geen sprake kan zyn, den opposant het nemen eener incidenteele conclusie te weigeren en den officier van justitie te ontslaan van de instantie, handelde, naar 'sHofs oordeel, de rechtbank op zoo onrechtmatige wyze, dat haar vonnis, waarby zulks geschiedde, behoort te worden vernietigd. Dientengevolge gelastte het Hof dat de zaak opnieuw door de rechtbank te Haarlem zou worden berecht en met inachtneming van 's Hofs arrest afgedaan. De A m s t e r d a m s c h e rechtbank heeft van de drie winkeldieveggen, die dezer dagen terechtstonden, twee vrijgesproken, terwyl de derde, Hiltje Van der Horst, tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld werd. Een telegrambesteller, die tegen over een dienstmeisje, aan wie hy een tele gram voor haren heer had af te geven, wat „zoenerig" bleek uitgevallen, kreeg voor een kus, welke onder protest ontvangen werd, eene boete van f 3. Door eene onbekende oorzaak is de nieuwe polderdyk onder /Engwirden (Fr.) doorgebroken. Reeds was er eene belangrijke opening in den dyk, toen het ontdekt werd. Met den meesten spoed snelden de naastwo- nenden derwaarts, en niet minder dan 63 man waren onvermoeid werkzaam, om het gat in den dyk te dempen, wat hun eindeiyk na veel Inspanning gelukte. Door deze doorbraak is het water in den nieuwen polder belangryk gestegen en hebben de wyken en slooten onder JSugwirden en Schoterland een waterverlies ge leden van ruim l1/, voet. Schoenmaker K., te Deventer, sloeg zich met een hamer op de hand, waardoor eeDe blaar ontstond. Hy prikte kort daarna de 'blaar met eene els door en toen zy nog niet spoedig genoeg naar zyn zin zich ledigde, sneed hy haar eenige dagen later door, waarna de hand opzwol. Toen deed hy blauwsel op de wond. Eenige dagen later overleed hy. Door den te Amsterdam geheerscht hebbenden mist zyn er een aantal gezinnen in rouw gedompeld. Langzamerhand blykt dat meer menschen verdronken zyn dan aan van- kelyk werd gedacht. Het was een treurig gezicht gistermiddag op verschillende uren brancards en karren naar de politiebureelen te zien trekken, waarheen men weer lyken vervoerde, welke pas waren opgevischt. De meesten werden tot dusver opgehaald uit het water by de nieuwe Groentenmarkt, waarde „haventjes" velen het leven kostten. De mist van Donderdag-middag zal velen hebben geleerd vooral daar ter plaatse ook by volgende donkere avonden de noodige voor zichtigheid in acht te nemen. Het juiste cyfer kent men nog niet, maar men gelooft niet veel mis te tasten, wanneer men meent, dat ongeveer honderd mannen, vrouwen en kin deren te water zyn geraakt, waarvan er vyf- tien omkwamen. Een zware slag trof de „Yereeniging tot Opbeuring van boetvaardige gevallene vrou wen." De adjunct-directrice mej. v. d. Tak is met een drietal meisjes naar eene Kerstfeestvie- ring gegaan en door den mist te water geraakt in de Baangracht by de Passeerderstraat. Slechts een meisje L. S. is levend opge haald; een ander A. R. levenloos. Naar de verpleegde G. D. en mej. v. d. T. wordt nog gezocht. Bij de nieuwe Groentenmarkt werden gister middag nog drie lyken uit het water opge haald. Op verschillende plaatsen in de stad bleef men den geheelen dag tot het vallen van den avond dreggen. Uit de Baangracht werden des morgens opgehaald het ïyk van eene vrouw van 30 jaar en dat van een kind van 8 jaar. Uit de Keizersgracht by de Hartenstraat is het ïyk opgehaald van een kind en naby de Nieuwe Groentenmarkt dat van eene vrouw. Twee broeders, die Donderdagavond naar huis wilden gaan, geraakten in de Prinsen gracht by de Reesluis te water. Een der jongelieden, de kostwinner zyner blinde moeder, verdronk; de ander werd gered. Om balfvyf liep dien avond een jongen van 15 jaar in de Stadhouderskade (by de Ruysdaelkade). Er werd tien minuten tever geefs naar hem gedregd. Emdeiyk begaf zich een 17-jarig jongeling te water, die den knaap op het droge bracht. Hy was echter overleden; alle pogingen om zyne levens geesten op te wekken mislukten. Een viertal personen werd door een tramconducteur op de Stadhouderskade by de gevangenis bytyds op den vasten wal teruggebracht. In de Nassau- kade is een echtpaar te water geraakt. Beiden zyn verdronken; gistermorgen werden hunne lyken opgehaald. Een melkwagen geraakte gistermiddag op den Sloterweg in het water. Man en paard zyn gelukkig gered; éi melk ging ttfeter verloren.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 4