Finu-ntiëele Ki'onieli- Op gunstige dagen kan de beurs in de afgeloopen week niet roemen. De zakon blyven steeds hoogst kalm en do ongunstige stand der Amenkaansche markt draagt er «iet toe by om eene betere stemming in het leven te roepen. De goedkoopere koers van geld op prolon gatie gaf aanleiding tot flinke aankoopen van Hollandsche Staatsfondsen, die daar door niet onbelangrijk konden verbeteren. Voor de tabaks waarden bestond eveneens eene willige markt, waarbij vooral vraag voor aandeelen Senembah op den voorgrond trad, terwijl aandeelen Arendsburg even eens door eene belangrijke rijzing de aandacht trokken. Van buitenlandsche fondsen konden O o 8- tenrtjksche fondsen eenige verbetering behalen in navolging der Berlljnsche beurs, terwijl Russische waarden eenigezins den koersloop volgden van de aandeelen Groote Russische Spoor, welke laatsten tegen lagere prijzen werden verhandeld. In de rentebetaling der Italiaanscho staatsschuld, waarvan de termijn Januari a. s. vervalt, zal voorloopig nog geene verandering worden gebracht, die zou kunnen strekken tot vereenvoudiging der formaliteiten, voor de rente-ontvangst ingesteld. De minister van financiën heeft aan de vertegenwoordigers in het buitenland de noodige voorschriften doen toekomen, by de betaling der Staats- en sp oor we gobligatiön in acht te nemen. Hiervoor biyft de verplichte overlegging der stukken van kracht en zullen deze te Amster dam of Rotterdam by de Italiaansche consu laten moeten worden aangeboden. Overigens schynt in dat land eene chronische bankmalaise te heorschen. Nauwelyks is men den eersten indruk te boven van moeilijkheden, waai in banken zyn geraakt, of Dieuwe alarm- geruchten worden vernomen. Dat hierdoor do stemming voor Italianen ongunstig blyft geïnfluenceerd, is duideiyk en laat zich hier door ook de zwakke houding verklaren, die voor Italiaansche waarden heerscht. Turksche fondsen werden aanvankeiyk tegen flinke pryzen verhandeld, waartoe de Parysche beurs steeds aanleiding blyft geven. Volgens bekend geworden byzondtrheden zou men nu weer tot de onderstelling moeten komen, dat eene definitieve beslissing in zake de reeds vele maanden hangende regeling der Turksche loten nog wel eenigen tyd kan uitblyven. Wel word reeds meermalen verno men dat allo bezwaren waren opgeheven en de regeling was goedgekeurd, doch zoover is het biykbaar nog niet gekomen. Eerst in de ophanden zynde vergadering van Italiaanscho houders van Turksche loten zal een definitief besluit kunnen worden genomen, doch juist ten opzichte dezer vergadering worat thans weer stryd gevoerd, zoodat er alle kans be staat dat nog wel eenige tyd zal verloopen, vóór dat de gewenschte eenheid zal zya ver kregen. De buitengewone vergadering van aandeel houders der Groote Russische Spoor weg maatschappy zal 20 Januari plaatsheb ben, ten einde de door den minister van financiën aangeboden voorwaarden, waarop de Spoorweg aan den Staat zou overgaan, te bekrachtigen. Do hoofdpunten hiervan zyn roeds bekend, doch nog nader wordt vernomon dat het dividend over het loopende jaar aan den Staat zal vervallen. WaarschynlQk zal ook worden vastgesteld dat van het bedrag, hetwelk aan de aandeelhouders zal worden uitgekeerd, een klein gedeelte zal worden teruggehouden, tot de definitieve afrekening der overneming (waarmode nog geruime tyd heengaat) zal hebbon plaats gehad. Mocht hot voorstel worden aangenomen zooals het thans luidt, dan zou de meening bewaarheid wor den dat inlevering der aandeelen een niet onbelangryk voordeel aanbiedt boven den tegon- woordigen koers. De gelegenheid tot inlovering der aandeelen D o n e t z-spoorwog voor verwisseling in 4 pets. Staatsobligatiön is thans opengesteld, waartoe de aandeelen te Amsterdam kunnen worden aangeboden, waar dan tevens de voor- loopige uitkeering van 3.40 roebel zal plaats hebben. Wat de overneming betreft van den Orel-Vitebsk -spoorweg door den Staat, hierover zal in het begin van Januari de ver gadering van aandeelhouders plaats hebben. Daarby zal het voorstel wordeu gedaan tot inruiling der aandeelen tegen 4 pets. Staats- obligatiën vry van belasting. De Novomber-ontvangsten der W arch au W e e n e r -spoorweg wyzen eene vermeerde ring aan van ruim 68,000 roebels, terwyi de opbrengst der elf maanden van dit jaar ruim 900,000 roebels meer bedraagt dan in 1892. Van Zuid-Amerikaanscho fondsen waren Brazilianen aanvankeiyk flink hooger. op do vooruitzichten, die thans meer en meer worden geopend tot een spoedig herstel der vrede. Intusschen in de betaling der Januari coupon door de firma Rothschild aangekondigd. Uit het verslag der Peruvian Cor poration blijkt o. m. dat met de Peru- aan8che regoering onderhandelingen worden gevoerd over afstand der door de regeoring te betalen substdiën, waartegen andere voor deelen zouden wordjn vorkrogen, als: vry- stelling van belasting en verlenging van den term(jn tot het voltooien der spoorwegen. Volgens mededeeling van hot bestuur, zou de rentebetaling op de obligation voorloopig nog verzekerd zyn. Het comité van V en ezuelnanscho fondsen houders te Antwerpen is met oen nieuw rege lingsplan voor den dag gekomen, inhoudende vermindering der buitenlandsche obligation met één derde van hun bedrag, doch daarentegen verhooging der rentebetaling van 3 op 4 pet. Voorts zou voor jaarlyksche aflossing zeker bedrag worden afgezonderd, terwyi zou wor den getracht tot eeno schikking te geraken met die spoorwegmaatscbappyen, welke re- geeringssubsidiën ontvangen, ten einde van den waarborg daarvoor ontheven te worden. De Nieuw-Yorksche beurs blyft eene vol slagen werkloosheid vertoonen, waarby de naderende feestdagen weinig geschikt zyn om tot eenige levendigheid aanleiding te geven. Daarenboven doet de onzekerheid, welke nog steeds omtrent de A t c h i s o n-T opeka heerscht, in buitengewone mate haren druk kenden invloed gelden. Het kort geleden ge publiceerd verslag der Maatschappy bevestigt dat de vlottende schuld bedraagt ruim 11 millioen dollars, waartegen ruim 7 millioen dollars aan realiseerbare waardeD. Wel wordt overigens door den president volgehouden dat de flnanliöole toestand geen gevaar voor moeilykheden oplevert, doch klaarblykoiyk wordt daaraan door de verschillende beurzen weinig vertrouwen geschonken en worden de waarden dozer Maatschappy in groote bedra gen ter markt gebracht. Met belangstelling wordt naar uitvoeriger gegevens uitgezien, daar het niet te ontkennen valt dat de tegen woordige toestand veel geheimzinnigs omvat. Do houders der verschillende U n i o n- Pacific-waarden zullen ongetwyfeld met veel belangstelling hebben kennis genomon van het verhandelde op de in den loop dezer week gehouden vergadering. De hoofdzaak komt in bet kort neder op de mogoiykheid, dat de regeering geneigd zal bevonden worden om tot eene vrienschappeiyke en biliyke regeling der schuld aan de V. Staten mede te werken, waarvan de behandeling waarschyniyk spoedig in het congres zal aanvangen. Yerder zal by alle onderhandelingen als hoofddoel biyven vastgesteld: het byeenhouden van hetgehoele systeem. Verbrokkeling zou in niemands voor deel zyn, doch voor ieder betrokkene slechts verlies veroorzaken. Welke offers van do ver schillende categorieën zouden kunnen worden gevraagd, valt echter in hot minst nog niet te bepalen. Commission zyn thans in Amerika werkzaam met een grondig onderzoek en het byeenbrongeti van verschillende gogevens, waarop eene reorganisatie deugdelyk zou kunnen geschieden. De spoorweg-ontvangston blyven zeer te leurstellend en wyzen alle meer of minder belangrykon teruggaDg aan. Zoo bedragen de netto ontvangsten der Union-Pacific over de maand Oclober ruim 550,000 dollars minder, en die der Atchison over de eerste week van December 65,000 dollars minder. Rijnlandsche Bank. I NGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur l Sta my toe naar aanleiding van de tooneel- critiek over „Janus Tulp" in Uw blad van 19 Dec., onderteekend v. B., een paar op merkingen te mogen maken. De schryver zegt naraelyk: „Aan een Zondag-avond-vermaak moeten geheel andere eischen gesteld worden dan aan eene ernstige, degeiyke opvoering. Zy hebben gespeeld naar den smaak van het aanwezige publiek, dus was het goed." Het is natuurlyk maar de vraag hoe men over het tooneel en de groote zedelyke kracht, die er van uit kan gaan, denkt, en of men van meening is, dat op een Zondag-avond ook een stuk gespeeld moet worden, geheel in den geest van hot aanwezige publiek en dus steeds bas comiquo, vol van allerlei flauwo fratsen en kunstenmakeryen in het biy- of kluchtspel on in het treurspel, drama of toonoelspel geheel in den trant der oude draken, waarin ter eene zyde slechts deugd zame menschen en ter andere duivelen in menschengedaante staan, waarby de gemoe deren fel bewogen worden, maai' geene gezonde moraal gepreekt wordt, of moet men dat Zondags publiek trachten op te heffen uit dien sleur en langzaam, heel langzaam er aan trachten te gewennen goede stukken mot eene gezonde strekking te zien? In 't eerste geval heeft de beer v. B. natuurlyk geiyk en zou dit schryven geheel overbodig zyn in 't tweede geval echter acht ik eene recensie als do zyno zeer bedenkelyk, daar hy don smaak van het aanwezige publiek al zeer laag schynt te tax eer on. Heeft men niet in 't buitonland en met good gevolg do nieuwste stukken ook op Zondag- of volksavonden gegeven en is 't niet gebleken dat 't goedgezinde publiek wel mee wilde op den weg, waar mon 't op trachtte to leiden? Is de University Extention, die in enkele stedon van België gehouden wordt en waar bot volk met do voornaamste dichters en scliryvers bekend wordt gemaakt, niet ge baseerd op dezelfde meening? En heeft het denkbeeld om een oratorium tegen veel vorminderden prys uit te voeren niet bewezen goed te zyn geweest, toen op 25 Nov. jl. voor eene overvolle zaal in het Concertgebouw to Amsterdam de „Jahreszei- ten" werd uitgevoerd, waar men, dank zy den steun van eenige stadgenooten, in de gelegen heid werd gosteld om tegen 50 ets. per per soon dat heerlyke kunstwerk van Haydn te genieten? En in de Volksvoorlezingen ten uwont, ik weet 't nog van vroeger, Mynheer de Redac teur, wat was 't volk niet tuk op die avonden, waar proeven, op welk gebied ook, hun iets lieten zien van de geheimen der wetenschap. Men moot het publiek tot zich opheffen, waar men er ook voor optreedt. Geef het gosdo tooneelstukken te zien, gezonden humor en gemotiveerden ernst, laat het goede muziek hooren en daal ook op uwe voordrachts avonden niet te veel tot hen af en de werkende stand zal er wèl by varen en door opkomst toonen het goede streven te appre- ciëeren. Z. P. Geachte Redacteur I Het is geen oogenblik myn voornemen ge weest ooit, nu of later, naar aanleiding van een eenvoudig tooneel verslag, in Uw blad een pennestryd te aanvaarden. Ik tracht duidelyk en beknopt te zeggen hoe ik de verschillende opvoeringen gevonden heb, nl. het spel der artisten, zonder over de stukken iets meer dan soms een enkel noodig woord in het midden te brengen. Het is myne vaste over tuiging, dat Uw blad de plaats niet is, om de stukken te bespreken en nog veel minder om over algemeenheden als „verheffende kracht", „strekking" en weet ik wat meer, van het tooneel te redetwisten. Elk verslag bevat slecht", myn persooniyk gevoelen over de afgeloopen voorstelling, myne ge heel individueele beschouwing, en het zou dus dwaasheid zijn te donken dat iedereen het daarmee altyd eens zal wezen. Dat kan natuurlyk niet en is bovendien ook geen ver- eischte voor een verslag. Maar ik zou wel wenschen dat wie myne woorden las, ze goed las en er geene beschouwingen of aanmer kingen in vond, die ik niet neergeschreven heb. Nog eons: Ik sprak tot nu too, en dus ook Maandag-avond, over het spel en niet over het stuk. Tegen onbekenden en togen beschuldigingen, die ik niet begryp, is het myne gewoonte niet my vorder te verdedigen. Ik blyf, Mynheer de Redacteur, met de meeste achting: Uw Verslaggever, J. R. KoOPilAiNS van Boekeken. Mijnheer de Redacteur! Zoude er ook mogclykheid bestaan dat er van bevoegde zyde maatregelen werden ge nomen, even zooals zulks op andere plaatsen geschiedt, om hot veil bieden van visch door Kalwyksche vrouwen te beperken My dunkt dat de vischhandelaren te dezer stede reeds genoeg van hetgeen zij ontvangen moeten offeren, om niet gedupeerd te worden door vreemdelingen, die geen penning in Leidens gemeentekas storten. Laten die vrouwen met hun visch op de markt blijven daai komen koopers genoeg, doch niet als byen door de stad zwei men, hunne waar te koop biedende voor pryzen, waar een belastingbetalende vischhandelaar met den besten wil niet tegen ccncurreeren kan. U dankzeggende voor de opname, Hoogachtend, X. Mijnheer de Redacteur l By dezen neen? ik de vrybeid UEd. mede te deelen, dat de secretaris der G. en S. V. „Sparta", wogons ongesteldheid verhinderd was, de vergadering by to wonen, waarvan ook gisteravond in Uw blad melding ge maakt werd. In den raiddag van don 21sten December is echter ten zynent bezorgd oen brief der Leidscbe Tooneel-Ver. „J. Cats", waarin zy mededeelde, dat zy de vergaderirg tot haar spyt niet bywonen kon, doch wel niet onge negen zal zyn, het adres zoo nooiig te onder steunen. Daarom is by dezen myn vraag of UEd. zoo goed zoudt willen zyn, dit nog hedenavond in Uw veel gelezen blad ter kennis van het publiek te brengen. Voorts neem ik de vrybeid UEd. mede to deelen dat de G. on S.-V. „Sparta" op 14 Februari 1894 eene uitvoering hoopt te geven, voor de bezoekers van do Volksbyeenkomsten Intusschen noem ik my met allo achting, UEd. Dv. Dienaar, D. P. Lancel, Leiden, Secretaris der G. en S.-V. 23 Dec. 1893. „Sparta". Een beroep op onze Nederl. Geestel ken met betrekking tot de ramp te Wierum. Wel Eer w. HH. Predikanten Pastoors en Rabbijnen Geen oogenblik twyfelendo of ook Gy allen zult diep getrofföu zyn door bet ongeluk, dat zoovele brave Visschersgezinnen in diepen rouw dompoldo, kom ik een beroep doen op Uwe barmhartigheid, om er door Uw invloed too te willen medewerken, de gereddon in staat te stellen, hun bedryf voort te zotten en de Weduwon en Weezen der omgekomenen tenmins'.o voor gebrek en ellende te bewaren. Tot dit liefdadig doel kunt Gy, myns inziens, op zeer eenvoudig? wyze veel by dragen. Immers, veel mooi te zal het U toch wel niet kosten by Uwe Gomoonten te bewerken, dat er gedurende één of twee Kerkdagen bij het verlaten van het Bedehuis eene collecte aan de deur worde gehouden voor de zoo zwaar bezochte Wierummers. Draagt ieder kerkganger slechts eene kleinig heid by, my dacht, dat dan toch reeds een vry aanzieniyk bedrag zou worden verkregen. De Diaconie kon dan later de ontvangen gelden aan een der leden van de Commissie voor Wierum of aan die bladen, die zich met het inzamelen van giften hebben willen be lasten, overdragen. Wanneer onze geheele Nederlandsche Geestelykheid hiertoe hare ge waardeerde medewerking wil verleeDen, be hoeven we zeker niet aan een goeden uitslag te twyfelen. Utrecht, 20/12 '93. B. J. Bg. TWEEDE KANJER. Voortzetting van de behandeling der Waterstaats begrooting. De heer Roëll stelde voor, art. 147 te lezen subsidiën voor stoomtramwegen, memorie. De heer Van Kerkwijk bestreed sterk het amendement en de motie, waardoor niets van de zaak zou komen. De heer Beelaerts sloot zich by hem aan. Ten slotte werd de motie der Commissie verworpen met 72 tegen 6 stemmen. De memoriepost-Roëll werd verworpen met 56 tegen 27 stommen. Art. 147 werd aangenomen met 73 tegen 9 stemmen. In de avondzittiDg van Vrijdag opperde de heer A. Van Dedem ernstige bezwaren tegen de keuze van het terrein by Jutfaas voor den bouw van het observatorium van het Metereologisch Instituut. De heer Roëll en de Minister van Wat ei'staat verdedigden de keuze. By art. 153 „Zalmvisschery", hield de Minister tegenover den heer Reekers de wen- schelykheid vol van de vermindering van het subsidie voor loslating van jonge zalmpjes. By art. 155 beloofde do Minister aan den heer S/neenge te zuilen onderzoeken de nood- zakeiykheid van wyziging der ykwet ten aanzien van meetwerktuigen. By art. 177 werd debat gevoerd over het subsidie aan de Vereeniging „het Buitenland". De heer Van Bylandt stelde vermindering voor met f 1000, welk amendement sterk bestreden werd door den hoer Van Karnebeek en den Minister, en ten slotte verworpen met 38 tegen 36 stemmen. Uit art. 180 (toezicht op de uitbreiding der Arbeidswet) neemt de Minister terug de aanstelling van drie tydelyke assistent- inspecteurs, vermindert do reiskosten met 3000, maar vermeerdert de uitgaven voor sclnyfothoefLen met 3000. Do post werd goedgekeurd nadat de hoer Farncombe Sanders had aangedrongen op aanstelling van vrouwe- lykö inspecteurs of onderinspecteurs, vooraf voor fabrieken, waarin ock vrouwen werken De afdeeling Posteryen lokte vele opmerkingen uit Dd heer Van Karnebeek klaagde over hooge uitzetting van uitgaven; de heer Van Alphoi wilde nog meer pesten telegraaf vereoi.igen en den Zon Jagsdieiisi beperkt hebben op vele kleine kantoren. Meer postverbindingen en verzendingen ten planton lande wenschte de heer Ferf. Bjtere bezoldi ging der plattelandspost boden beval do heer De Ras aan. Weltelyke regeling van de telo- phonen en verlaging van tiet gewone telegraaf tarief werden door den liter Van B uninytn noodig geacht. Dwang op ue Bell-Telephoon- maatschappy ooi iniescoaimonale aansluitin gen te bewerkstelligen met loc.fie notion, die niet door haar beheerd worden, vei langde do heer Dobbelmann. Wegneming van misstanden in do traktementen der postbeambten was de wensch van don be^r Burgtsiusterwyl de heer T. Muckoy hoogere traktementen van directeuren en andoro postbeambten voor stond. De gebrekkige postgemeonschap in het Westland werd door den heer Van de Ve de besproken. De Minister beloofde de wenken en opmer kingen na afljop der begroot ing te zullen overwogen. De uitgaven zyn niet opgevoerd, maar do eischen van den dienst vermeerderen steeds. De Minister verklaarde zich te moeten verzetten tegen taritfsverlaging. Voorstellen worden voorbereid voor eeno definitieve rege ling dor telephonen. Nadat de heer T. Mackay nog bad aange drongen op gemakkeiyker verzending van postbdwyzen, werden do verdere onderdeelen goedgekeurd en de geheele Waterstaats-be grooting, zonder hoofdelyke stemming, aan- gen om en. Daarna kwam aan de orde Hoofdstuk X (Koloniën). By behandeling der Surinaamscbe begroo ting werd door den heer Bool betwyfeld of de bydrage aan de kolonie Suriname wel do vruchten draagt, gefwenredigd aan de opoffe ringen, die men zich daarvoor getroost. De heer PylUrsen gaf in overweging voortaan do Surinaamscho begrooting te behandelen na de Indische begrooting en gaf voorts als zyne meening te kennen dat de kolonie vooruit gaat. Hy bracht hulde aan den minister van koloniön en den gouverneur van Suriname voor de wyze, waarop zy de belangen der kolonie behartigen. Voorts drong hy aan op het maken van vestigingsplaatsen voor de Britsch-Indische koelies en voor de Creoolsche bevolking. Hy verzocht den minister nog eens te overwegen hoe het beste gebruik kan worden gemaakt van de dwangarbeiders. De Minister van Koloniën verzekerde de gegeven adviezen te zullen overwegenhy zal trachten de indiening der Surinaamsche begrooting te bespoedigen. Een vruchtbaar arbeidsveld voor de veoolscho bevolking zal zoo mogeiyk geopend vorden en de minister hoopt spoedig voorstellen daaromtrent te doen. Nadat het verhoogde subsidie voor de R. K. scholen door den Minister verdedigd was en door de heeren A. Van Dedem en Bool was aanbevolen het subsidie voor de Moravische broeders een volgend jaar te herstellen, is de begrooting van Suriname aangenomen. Do begrooting van Koloniën is eveneens aangenomen. Ook te Wet op de Middelen is zonder be raadslaging of stemming aangenomen. Hedenochtend te 10 uren zouden aan de orde komen de voorstellen omtrent de lysten der hoogstaangeslagenen. Door den heer Hintzen is daarby een amende ment voorgesteld op het Regeeringsvoorstel om in art. 2 de woorden „en het gezameniyk bedrag waarvoor zy zyn aangeslagen", to vervangen door de woorden „en het laagste gezamen- lyke bodrag van aanslagen dat tot de plaatsing op de lyst heeft geleid". Gemeenteraad van Bodegrave. Vergadering van 21 Decemberdes avonds te halfzeven. Voorzitter: de Burgemeester. By opening bleken tegenwoordig te zyn do heeren dr. Kapteyn, Rollman, Okkerse, Brónt, Boer, Van Dam, Moons, Van der Giesen en De Kruyf. Bij afwezigheid, wegens ongesteldheid van den secretaris, lëest de Voorzitter van de vorige twee vergaderingen de notulen, die onveran derd worden goedgekeurd. I. De Voorzitter doet mededeeling van: lo. verschillende brieven van God. Staten, hou dende goedkeuring van Raadsbesluiten; 2o. proces verbaal van kasopneminer; Allo voor kennisgeving aang*- U. In zake het geschil met an der Neut doet de Voorzitter voorlezing vanlo. een uitgebreid rechtsgeleerd advies van mr. G. H. Van Bolhuis, te Utrecht, waaruit blykt dat de gemeente met de moest mogelyke gerustheid het eventueel door Van der Neut te beginnen proces kan afwachten. 2o. Een brief van Ged. Slaten, houdende vergunning tot gebruikmaking van de in hot Jaagpad gegraven sloot, verlenging der sloot tus8chen de eigendommen van do gemeente en Van der Neut, en mededeeling dat den burgemeester vanwege de provincie een sleutel zal worden ter hand gesteld ter opening van do over die sloot liggende wipbrng. Met algemeene stemmen werd aangenomen een voorstel van den heer Okkerse om, con form het rechtsgeleerd advies, de schoeiing te sUan en verder af te wachten. IIT. De Vooiziiter doet voorlezing van een aan don Raad gerichten brief van den brand meester in de Meye, houdende verzoek twee slangen af te keuren en door nieuwe te ver vangen. De Voorzitter deelt dienaangaande mede dat bij do laatste beproeving, waarbj* ook do wethouder Brunt tegenwoordig was, de toestand der slang niet zoo erg slecht was, en de brandmeester toen ook niet geklaagd heeft, ofschoon het toen do tyd daarvoor was. Na eenige discussie wordt besloten den brief te stellen in handen van B. en Ws. ter af doening, nadat de spuitverzorger zal zyn gehoord. IV. Met algemeene stemmen wordt op voor st» I van B. en Ws. besloten de aan de ge- ii. ente toebehoorondo schalen en gewichten voor 1894 te verhuren aan J. V. uil voor f 30. V. IJem de bermen van J. n 8:.u on=>weg aan J. De Vlieg voor f 2 00. VI. Do Voorzitter bru.ci h m I ling eene door B. en Ws op/^m i.tk'o o twerp- verordening op liet lager omJerwy-t, ter ver vanging van de bestaande, iveds dikwyis gewyzigde. Na voorlezing der art ik* Ion en toelicbtmg van eenige nieuwe bepalingen, o. a. dat het herhalmgs onderwys is opgedragen aan allo onderwyzers, en dat de ho f.1 en dor scholen bevoegd en op vorderii g van don burge meester verplicht zyn ue b-crii- gen i n de school te straffen voor bal iadighelen buiten de school bedreven; wordt de verordening ongowyzigd met algemeene stemmen aan genomen. VII. By acclamatie wordt besloten, na toe lichting van den Voorz iter, eene gralificatio van f 25 toe te kannen aan den gewezen onderwijzer H. Stto h wegens 1 ingore dieost- prestatie, in het belang van het onderwys noodzakelijk geweekt. VIII Met algemeene stemmen wordt op den tegenwoordigen voet voor 1894 aange steld als klokluider der gemeente, de heer J. Van Dorp. IX. De ter Secretarie aanwezige armbus wordt geopend en blykt te bevatten eene som van f 46.87s, welk bedrag aan de Oude- jaars commissie zal worden tor hand gesteld. X. Alsnu wordt overgegaan tot uitloting van de verschillende op h-t rinle dezesjaar? af te lossen obligatiên in de ten laste der ge meente gesloten geldie ningen. Op verzoek van den Vö'tzïitor,worjen door dr. Kapteyn getrokken: van de geldleemng van f 20000, Nos. 65 en 70 ï""0. No. 4 9750, Nos 21 en 28 7500. No 3 u a 5500, No. 13. De Voorzitter zegt den hoer K iptejjn dank voor de genomen moeite. XI. Bij de gebruikelyke rondvraog wyst de beer Van der Giesen op de vochtigheid der speelplaats van school C, waarop de Voor zitter toezegt mot den gemeente opzichter dienaangaande in overleg te zullen treden, en vraagt hetzelfde lid hoe het staat met het bouwen van het nieuwe station. De Voorzitter deelt hierop mede dat, na maandenlange correspondentie met en tusschen de Staatsspoor en het Ryk, hetwelk eene som van f 1200 schynt te hebben willen besparen, eindelyk is besloten tot het bouwen van een nieuw, grooter station, gelyk aan dat te Alfen. Niets meer aan de orde zynde, sluit de Voorzitter te 9 uren de vergadering. ZOETERWOUDE. Geboren. Johanna, d. van D. Vaa der Mey on J. v. d. Eijkel. Willem, z. van P. Van der HorBt en G. De GiaaH. Catharina Geerruida, d. van K. B. O. Van B\jnawon en M. 3. Verhoog. Overleden: Anna Petronella Kokshoorn, vrouw van B. J. Van der Ven 38 j.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2