T¥». 10382. Zaterdag 33 December. A". 1893. feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en (feestdagen, uitgegeven. Wegens het Kerstfeest zal (leze courant Maaudag- en Dinsdag-avond niet ver- Advertcn'icn voor het nummer van morgenavond gelieve men om zeker te zijn van de plaatsing vroegtijdig in te zenden. Leiden, 22 December. Feuilleton. HET SLOT ELKRATH. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden*_.-••••ƒ 1-10. Franco por posts Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naai- plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de etad wordt f 0.05 berekend. Hier ter stede heeft zich een comité ge vormd, met het doel de 3-October-Vereeniging oene banier aan te bieden. De namen van de personen, die het comité vormen, z\jn, alphabetisch gerangschikt: Th. J. Boumeester, L. J. Cohen, A. J Corts, mr. S. Jules Enthoven, A. J. Den Hollander, J. J. Ter Laag Czn., J. N. Van dor Mark, H. L. Van Nifterik, kapt. J. M. O'Broen, F. G. Oudshoorn, N. F. Reyst, J. P. Riedel, F. C. J. Schnabel, E. H. A. Seipgens, Henri Van de Velde, P. J. Van Venetie, dr. T. B. Van Wettum, J. H. Weydung, A. I. "Witmans Abz., W. F. Van Wyk Thz. en D. Van Zonneveld. Na gehouden examen op de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst alnior, zjjn de leerlingen geplaatst als volgt: Piano, lato Klaaae: J. Oorte, O. G. Van Groningen, J. Adam, H. G. J. Wolf, £1. Wolf. W. Van Wijk, R. Siegonboek van Honkolom, M. Tliora en O. C. Tioleman. 2de Klaaeo: J. Oornelissen, P. A. Le Poolo, J. M. Nourdenbarg, E. Neurdonburg, J. A. Van Leenwen, J. 0. Van Leeuvren, A. Bandera, H. Adam, G. Mulder, M. De Rooy, J. Ohonfonr, O Kolder, C. Van Gnlik, S. Van Groningen, H. G. Eaaere on W. Wijting. Sdo Klaaae: J. W. N. Franoken, F. Bol, O. Van Dobbon, G. Gookoop, D. R. Gevers Deynoot, A. Van dor Kroft, A. Van dor Heldo, B. Kortmann, J. Kort- msjin, H. Van Greuningon, K. J. Van Veen, E. M. Oberman, H. Meerburg, M. Pon, Ch. Govora Doynoot, J. Kroa, B. Batenburg, D. Born, J. M. Knyl, A. Zaayer, J. Zaayer. H. v. d. Burg, A. Do Quay, W. LeuriDg, K. Leuring, M. B. Mnllor, F. Muller, P. Brommer on B. M. Oppenheim. 4de Klaaae: J. Kelder, O. A. Visser, M. ZilleoeD, 8. M. W. Qoekoop, A. M. Do Goeje, N. Bol, G. J. Mulder, A. Brio», P. Bol, Ph. De Quay, A. Gevers Deynoot, L. Van Dobbon, N. Oort eu O. P. L. Boogaort. öde Klaeae: A. Sohmidt, A. Van Lith, M. Meyer, E. O. Coater, V. Moanier, A. D. De 8tnrler, J. P. Fookema Andre©, H. v. d. Hoevoa, G. Wijting J. C. Blankenberg, Oh. Visser, J. E. La Breo, J. J. M. Tetterod* en A. Van Deventer. Cde Klasse: T. Jeitea, J. Fraser, A. G. Boekwijt, W. A. M. Do Goeje, A. Dumont, M. Eacho, A. Bollo- rnan v. d. Veen, W. I. I. Oreven, I. Oharbon, J. Do Moyier, E. Do Moyior, O. Verdam, B. Borg, M. W. Bertel, J. G. De Hoeat on C. Vrrboom Sonmain. 7de Klaseo: J. Ef. Zaayer, H. Verdam, J. Oltff, M. Ooebergb, M. Do Wit, A. O. H. Van Blokhnyzen, G. DÜuhoorn en M. Van Leouwen. 8ate Klasae: W. H. P. Brüggeman, E. Van Dam, M. G. De Groot, A. M. JentLnk, O. M. Parmontier en A. A. G. Goo9een. Soloklaase: A. Zilleaon, J. D. G. Frank, M. Van LLndon, A. M Zaayer, A. Van Herwerden, M. Kern, E. Dnmont, I. M. Hooiberg, O. De Haas, M. Van Geer, G. Fockema Andrese, J. F. Van der Hoeven, P. D. Vormaaa, O. 8ytama on J. Van der Wolk. Viool, late Klaaee: E. Doyera B. Oorta,M. Calff, A. Kolder, 3. Striening, L. Van Groningen on E. Oppenheiia. 2de Klaaae: E. Meetor, P. Do Klor, B. Horat, W. J. Burck ea J. Burck. 8de Klaaae: A. Tioleman, B. Verdam, L. O. 8. Kuyl, 8. I. Van Volzen, L. Van Gogh, L. F. A. De Rooy, A. I. I. 8andera, I. P. Van Leeuwen en M. H. I. Groenendijk. 4de Klaaae: J. G. Groenewoud en D. Van Manen. 6do Klasse: A. Van Rbijn, L. Ch. Bol. O. Van u.tn, A. Thora, O. I. A. Fra»oken en G. W. v. G»»niek. 6de Klasse: M. Can>entier AltiDg, M. W. Bertel, 0. F. Obarten en P. Premmer. 7de Klasse: P. O. Kaaap. 8ate Klaaae: G. Van Liaea, J. P. L. Hagen, F. De Wilde on H. O. Meerburg. Boloklaseo: A. Rappard. V i o 1 o n o e L 2de KlasseH. Maarsohalk en A. 8. Oppenheim. 8de Klasae: Van der Hoeven. 6de K'a8Be: W. De Looa. 7de Klaeae: W. C. Brouwer. 8ste Klaaae: D. Jaeger. Theorie. 2de Klaase: E. H. Vjjzelsar, M. J. Van Amerom, B. Burg, A. Van Blokhnyzen en P. 1. Bremmer. 8de Klasae: G. Dikahoorn, M. De Wit en M. W. Bertel. 4de Klaaae: A E. Mao Gillavry. 6de Klaaae: A. De Looa, P. D. Vermaas, O. Meer burg, J. Aartee, J. Oleff, E. Van Dam en M. Van Leeuwen. 6de Klaeae: M. Zaayor on J. v. d. Wolk. Élémentair-ondorrioht: A. Kelder, J. A. Van Leeuwon, M. Van Achterberg, G. Van Groningen, 3. Corte, J. Willoma, J. Adam, H. J. Tlele, J. O. Tielo, A. Einthoven, F. Bartolotti Byudera en H. H. Tieleman. latoKoorkla88e: J. M. Knyl, G. Van Dam, O Kelder, J. A. Doyor, E. Doyer, L. Van Groningen, J. O. Van Loouwea, E. v. d. Eloos, G. Mulder, B. Oorta, 8. Van Groningen, R. Siegenbeok van Honkelom, J. Striening on H. Adam. 2de Koorkl&eee: O. Yan Lith, A. Van Lith, O. Oberman, 8. A. D. Do Sturler, J. G. Meerburg, C. A. VLeer, G. J. Mulder, O. M. E. Beycrinok, O. Do Rlddor, H. Filoppo, O. E. Filippo, O. DoBturor, L. A. F. De Rooy, J. E. Coebergh, O. Coebergh, W. F. I. Wytlng, A. Do Quay, J. C. De Quay, A. Ch. Zaayer, J. P. Zaayer, H J. M. Moorborg, M. C. I. H. Do Ruytor, H. Yau GrounlnRon, K. J. Van Voon, D. Born, L. O. I. Kuyl on M. Do Rooy. Solozang: VY. M. A. Do Goeje, J. A. Zaayor, O. F. De Looa, 8. Blote, M. Coebergh, E. Vijzelaar, E. M. Boa on F. Kaleer. Orkoetklaeso: A. Bappard, A. G. Boekwijt, W. O. Brouwer, N. I. Brouwer, F. Do Wilde, J. P. L. Hagen, H. K. Offerhaua, W. Do Looa on J. W. H. Coebergh. In de Donderdag te Oegstgeest gehou den Raadsvergadering werden na mededeeling van ingekomen stukken, als o. a. eone missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie, waarby do begrooting der gemeente voor 1894 goedgekeurd werd teruggezonden, de instruc tion vastgesteld van den wegwerker en asch- man. Verder werd overgegaan tot de vaststel ling van de jaarwedden van het onderwijzend personeel. Besloten werd de jaarwedden van de beide hoofden der scholen te verhoogen met ƒ100 en alzoo te brengen op ƒ900, terwijl de jaarwedden van de onderwijzers en onderwijzeressen werden bepaald voor eene onderwijzeres op 550, een onderwijzer 525, en een onderwijzer en eone onderwijzeres ieuer 500. Het aantal hooikeurders werd gebracht van 4 op 2. Tot gemeente opzichtor werd be noemd de heer J. v. d. Voet, terwijl zijne jaarwedde werd bepaald op 250, welke successievelijk zal verhoogd worden tot 300, zullende in oene volgende vergadering zijne instructie wordon vastgesteld. Door B. en Ws. waren uit de 5 sollicitanten voorgedragen de heeren J. v. d. Voet en A. F. De Rooy, te Oegstgeest. Op voorstel dor commissie van financiën was den Raad in overweging gegeven de gemeente eigendommen tegen lager premie te verzekeren dan bij de bestaande, en werd in die vergadering besloten ze te verzokeron bij de brandwaarborg-maatschappij van de heeren De Jong Co., te Amsterdam. Ook werd nog besloten tot het doen plaatsen van 3 lantaarns op den weg van af het Terwoepark tot de Poelbrug. Deze week trad in de tweedo openbare wintervergadering van het Leesgezelschap te "Waddingsveen als spreker op de heerAkker- huys, van Delft, met oene boeiende novelle. De spreker mocht den welgemeenden dank van het vrij talrijk auditorium ontvangen. De sociëteit „Vredebest" aldaar zal in de volgende maand aan hare leden een gezelligen avond (café cbantant) aanbieden. De heer Slinger aldaar,die evenals den vorigon winter hier en daar in de gemeente lezingen houdt, trad "Woensdag avond als spreker op in de sociëteit „Smt-Joris". Die lezingen zijn over het algemeen van den meest huiseiyken aard en trekken tamelijk, veel toehoorders. Tot kerkvoogden der Nod.-Hervormde gemeente van Woubruggo zijn herbenoemd de heeren D. Molenaar en Jb. Van der Boon. Door den hoogeerwaarden beer Bouwman, deken van Alfen, is de aan de R.-K. kerk te Oude-Wetenng geschonken torenklok Woens dag voormiddag om 10 uren plechtig gewijd. Daartoe was de klok met stoel in het pres byterium der kerk geplaatst, waar Z.H.E. achtereenvolgens do ceremoniën verrichtte, welke haar in de Katholieke kerken maakt tot de dagelijks sprekende stom, die opwekt tot godsdienstig leven. Vole belangstellende paro chianen, benevens de edelmoodige schenkers uit Roelof-Arendsveen, waren getuigen V3n deze zeldzame en indrukmakende handeling. Na de plechtigheid werd de fraaie klok ter bestemder plaatse gebracht, en toen de H.E.w. Heer Deken Oude Wetering verliet, riep zij hem reeds uit de hoogte met een aangenamen klank in den toon der orkest-a een dankbaar vaarwel toe. Do directour-gen. maakt bekend dat do directie van het post- on telegraafkantoor to Egmond aan Zee mot 16 Januari a. 3. vacant komt. Traktement ƒ1300, benovens vijjo woning. Sollicitatiën naar do gemelde be trekking zullen uiterlijk 4 Januari 1804 moeten zijn ingediend. Met strengen eenvoud werd gisteren het sloffeiyk overschot van mr. L. W. C. Keu chenius te 's-Gravenhage ten grave gebracht. Geene bloemen mochten de lijkbaar sieren, geone kransen zijno laatste rustplaats aan wijzen; alle uiterlijk eerbetoon moest, in den geest van den overledene, achterwege blijven. Des te grooter was echter de belangstelling, die zich op de Algomeene Begraafplaats open baarde. Honderden waren daar bijeen, cm den staatsman de laatste eer te bewijzen; o. a waren or de ministers Van Tienhovon, Smidt on Van Dedem, do oud gouverneur- generaal Pijnacker Hordijk, de oud-ministers uit het Kabinet, waarin do overledene de portefeuille van Koloniën bezat (behalve de hoeren Hartsen en Ruys), een aantal ledon der Tweodo Kamer, van alle partijen, en voorts een aantal hoofdambtenaren en andere vrien den en vereerders van den overledene, de hoog leeraren der Vrijo Universiteit, vele predikan ten, deputaties van de Vereeniging voor Chr.- nationaal schoolonderwijs, Christelijk ondor- wijs in Nederland, krankzinnigengesticht „Veld wijk", Geref. Zendingsvereeniging, curatorium der Vrije Universiteit, Centraal comité der anti- revol. kie8vereenigingon, Schoolraad, Patrimo nium, Haagscho kiesvoreeniging „Nederland en Oranje" en By bel en Oranje", aldaar. Toen de lijkkist boven den grafkelder was geplaatst, noodigde dr. A. Kuyper de aan wezigen uit Psalm 27 vers 7 te zingen, en hield daarna eene van hooge waardeering ge tuigende rede ter nagedachtenis van den christen-staatsman. Vervolgens sprak ook de heer A. Van Dedem, lid der Tweede Kamer, een kort woord, bracht ds. Sikkel, als leeraar der Christelijk Gereformeerde Kerk, hulde aan den dierbaren broeder, daarby vooral nadruk leg gende op zyn nederigen levenswandel, en dankte ten slotte ds. Van Son, uit Amsterdam, namens het hoofdbestuur der „VereeDiging voor Chri8teiyk-nationaal schoolonderwys", voor hetgeen in dezen man voor dat onderwys gegeven was, met de bede, dat zyne nage dachtenis in eere zou worden gehouden. Diep getroffen betuigde de oudste zoon van den overledene dank voor de talloozo bewyzen van deelneming, waardeering en liefde, die zyn vader gedurende zyn zwaar ïydon uit alle oorden, van hoog en laag, had mogen ont vangen en dio hem in dat ïyden eene voort durende bron waren geweest van troost en bomoediging, en voor de laatste eer, den dier baren vader bewezen. Onder vernieuwd Psalmgezang daalde nu hot lyk ten grave. By de gisternamiddag voortgezette beraadslagingen in de Tweede Kamer over de Waterstaatsbegrooting bleef de minister tegen over den heer Zylraa vasthouden aan de voor waarde van bydrago van provincie en gemeente, voor do verbetering dor haven te Delfzijl. De heer Schepel betoogde do noodzakelyk- heid dezer havenverbetering. Aan den heer Smoonge beloofde de minister op den kunstweg van Beilen te letten. Hot amendement-Schepel, om ƒ8000 uit to trekken voor onderhoud der havon toDelfzyi, is ingetrokken, na de verklaring van den minister, dat de Regeering voor het behoor- ïyk onderhoud zal zorgen. Na oen lang debat over oen nieuw Ryks- archiefgebouw te 's-Gravenhage, is met 56 tegen 20 stemmen aangenomen een amende ment der commissie van rapporteurs om het te bouwen op Bleyenburg, achter het bestaande. Door den heer Levy is een amendement voorgesteld op het aanhangige Regeerings- voorstel, strekkende om in art. 76 der kieswet te bepalen dat op de lysten van hoogstaan geslagenen niet zal voorkomen het gezameniyk bedrag, waarvoor de betrokkenen zyn aange slagen, maar het gezameniyk bedrag, waar voor ieder hunner is aangeslagen en de plaats, waar de aanslag is geschied. Tevens wenscht hy een nieuw lid aan art. 79 toe te voegen om de ontvangers te verplichten aan daartoe bevoegden, die bezwaren wonschen in te dienen, te verstrekken gewaarmerkte opgaven omtrent den belastingschuldige, tegen wien het bezwaar is gericht en hot bedrag, waarvoor hy in elke belasting afzonderiyk is aangeslagen. De commissie voor het huldebiyk tor nagedachtenis van den heer J. P. Hofstede bericht, dat door 2207 ambtenaren en beambten der posteryen, telegraphie en rijkspostspaar bank en enkele oud-ambtenaren, alsmede door 6 personen buiten den dienst, is bygedragen eene som van ƒ1542. De commissie deelt voorts mede, dat besloten is, om eeno buste in marmer op voetstuk met inschrift te doen vervaardigen, en die buste, na verkregen toestemming, te doen plaatsen in de bibliotheek, tevens vergaderlokaal van het hoofdbestuur der Posteryen en Telegraphie. Yergadering van Ngverlieid. (Vervolg.) Na een kwartier uura pauze, door het auditorium besteed om al de tentoongesteld© verlichtiDg8instrumenten en do tabellen te beschouwen, hernam de spreker het woord om thans over te gaan tot hot electrisch gloeilicht. Wie in 1881 te Parys de tentoonstelling bezocht, was vorbaasd en verrukt over de gloeilampjes van Edison en men had den mond vol over de treurige toekomst der gas fabrieken. Kool vervult by de electrische ver lichting de rol, welke zircon en thoriet by de gasgloeiverlichting spelen kool is dan ook de bron van uitstralingde gloeikool wordt door verschillende industriëolon door aanwen ding van bamboe, papier, gelatine, in één woord van allo organische stoffen, vervaardigd. Vooraf geeft spreker eone voorstelling van do wording der glazen ballons. Schematisch is do embryologie hiervan voorgesteld. Van uit den glazen cylindor zien we het ballonnetje zich tot in den bekenden vorm ontwikkelen. Wo zien een bamboe splyten en zich in dunne staafjes verdoelen en in matrijzen tot kool vergloeion. Om ze dikker te maken, worden ze met koolwaterstoffen, o. a. petroleum, ge drenkt, ten einde ze nog moer koolhoudend te doen zyn. We hooren vertellen hoe het koolstaafje in den ballon bevestigd wordt aan de in het boveneind In het dikst van het glas ingesmolten platina draden, het lucht ledig maken door eene kwikluchtpomp en hot in gebruik stellen van een lampje, door den electriachen stroom er in te brengen. Spreker bracht in herinnering het door dr. Dioscorides (prof Harting) geschreven werkje: het jaar 2065. Dr. D. wandelt met zyn vriend Phantasio in oene stad, die hy Londino noemt. Daar wordt hy gewaar dat men aan ver schillende huizen zwarte kisten afgeeft; op zyne vraag wat dat beteekent, zegt zyn ge leider dat deze kisten licht en warmte be vatten. Deze voorspelling, door den geleerden schrijver later als eene parodie op thans be staande toestanden bestempeld, is waarheid geworden. Dr. Bleekrode heeft nl. uit Den Haag oen kistje medegebracht, inhoudend electrische energie. Door middel van zyn dynamo in de H. B.-S. (waarom is er aan de Leidsche H. B. S. geen?), en waterkracht- machine, heeft hy zyne accumulatoren geladen en wo zagen hier dus Haagsch licht. Spreker hoeft intusschen een toestel voor drie gloei- DOOS GOLO RAI3IUND. 25) Hare schoonheid liet niet na een verras- 8endon indruk te maken, maar toch was zy in deze kringen te vreemd, te weinig op bare plaats, dan dat men zich lang met haar kon bezighouden, en men vergenoegde zich zyne spyt te kennen te geven, dat zy door geboorte en opvoeding voor deze kringen minder geschikt was. Op Adelbert maakte de opmerking, dat Magdalene voor het salonleven ten eonen- malo ongeschikt was, een pyniyken indruk. Hy onderzocht niet, of hare edele natuur zich slechts verzette tegen eene oppervlakkigheid, welke voor baar iets ongewoons was en daarom strenger door haar werd beoordeeld, en of het misschien niet eene geringe moeite ware geweest, om haar die kunstmatige be schaving te doen deelachtig worden, die den geest, evenals een edelgesteente, in een veel helderder licht doet stralen, dan wel of zy door haar natuuriyken aanleg en eenvoudige opvoeding over het algemeen ongeschikt was om zich andere vormen eigen te maken. In allen geval hechtte hy te veel, zy daaren tegen te woinig gewicht aan die uiterlijkheid, welke Adelbert sedert het eerste oogeDblik van zUp bestaan met de luoht, die hy had ingeademd, had ingezogen, en terwyi zy jn zyne blikken die innige bewondering niet meer las, welke haar weleer zoo gelukkig had gemaakt, werd zy angstvalligor en meer in zichzelve gekeerd. Do lyst, waarin hare schoonheid zoo eigenaardig paste, ontbrak hier; zy was als eene vreemde, lieflyke bloem, die, in een anderen grond verplaatst, geur en kleur verliest, verwelkt en sterft. Hare geheele verscbyning, haar aard, hare taal pasten zóó harmonisch by de stille, grooteche pracht van hare bos6chen, dat Adalberts verrukte blikken haar daar als een wonderwerk der schepping hadden aanschouwd; by het kaarslicht dezer schitterende, weel derige salons verbleekte hare bekoorlykheid en verdween zy uit Adelberts herinnering. Zoo veilangden dus beiden vurig om weder terug te keeren naar hunne eigen kringen, waar zy ten minste beiden voor zichzelven genoegen gevonden hadden. Magdalene, die het instinctmatig gevoelde, dat zy in deze nieuwe wereld, waarin zy den stoun haars echtgenoots het meest behoefde, hem het meest moest ontberen, kreeg een moeilyk te verhelen tegenzin in hot gezellige leven, dat, ondanks al de liefde, die hy zyne gado toedroeg, voor Adelbert meer dan ooit behoefte was geworden. Talen ten, om hare eenzaamheid te verkorten, bezat Magdalene met; eene schitterende, veelzydige opvoeding, zooals Adelberts geest verlangde, was haar niet ten deel gevallen, en ofschoon zy ontvankeiyk was en het baar niet aan aanleg ontbrak, moest die aanleg toch aan gekweekt en ontwikkeld worden vóór hy de vruchten kon dragen, die Adelbert er van verlangde. In de zoete idylle van hunne eerste liefde had hy ze niet gemist on misschien had hy er, ware hy met haar in die vroegere poë tische eenzaamheid gebleven, nimmer naar verlangd, maar hier had het veranderde leven ook nieuwe eischen, en het zou hen inniger aan elkander verbonden hebben, indien zy ook het loven zyns geestes, zyn streven en werken beter had kunnen bogrypen. Hy, de krachtige, levenslustige man, had nu eonmaal behoefte aan beweging en ver strooiing. Woldra poogde hy in het geheel niet meer haren tegenstand te overwinnen; hy wist haar duideiyk te maken, dat hy haar uit liefde en voorkomendheid ongestoord liet, en ging alleen zyn weg. Wel blevon zyne liefde en teederheid voor haar onveranderiyk dezelfde, het was alleen de behoefte van zyn geest, die hem voortdreef, maar toch gevoelde Magdalene zich onbeschryfliyk verlaten, wan neer hy van haar was weggegaan. Een gren- zenloos verlangen maakte zich van haar meester het verlangen naar buiten, naar Gods 8choone natuur, naar de heerlyke wereld, naar het oude bosch, naar haar met wyn- raüken begroeid huisje, waar de geliefde man haar onverdeeld eigendom kon zyn; dat was de onbedwingbare begeerte harer ziel. Hoe grooter de scheiding werd, die dat onbestemde iets tusscben hen veroorzaakte, des te vuriger en te inniger werd hare liefde. In plaats van er naar te streven zichzelve tot hem te verheffen en zich aldus meer en meer met hem te vereenzelvigen, trachtte zy met bovenmatige inspanning de hinderpalen uit den weg te ruimen, die de wereld, vol gens hare opvattiDg, tusscbon hen had opge trokken. Daaiby oefende de veranderde levens- wyze, de stadslucht, het gebrek aan vryo bewegmg een nadeeligen invloed uit op hare gezondheid en nergens vond zy eenig steunpunt, noch eenigen dam tegen de heftig heid, waarmede zy den geheelen stroom van hare innigste gevoelens en gewaarwordingen in zichzelve besloten hield. Door de wilde kracht van dien stroom word hot allereerst het vertrouwen in haren man geschokt, door diens golven hare hoop en energie medegeslourdde liefde alleen bleef bestaan, vast als eene rots. Zy had alles kuonen vergeten en zelfs kunnen vergeven, wat haar kinderlyke angst haar vaak als 8pookverschyningen voorspiegelde; zy had kunnen sterven en ook hem kunnen zien sterven, maar niet kunnen ophouden hom te beminnen. En omdat dit éóne gevoel zich steeds geiyk bleef, omdat het steeds toenam in kracht en innigheid, ondervond Adelbert, wanneer by naar huis terugkeerde, als zy hem sidderend in hare armen sloot, alleen den gloed, welke hem verwarmde, en begreep hy niet, dat de smart, evenzeer als de liefde, daar deel aan had. In dit opzicht was hy gelukkiger dan zy: hy waande haar gelukkig; hy koesterdeniet de minste vrees omtrent de bestendigheid harer liefde en zoo zy alleen bleef, dan was dit immers bare eigen vrye keus. Andere zorgen waren het, die hem kwelden. De oneenigheid met zyn vader knaagde dieper aan zyn hart dan hy het zichzelven of zyne vrouw wel wilde bekennenhet beeld van den ouden somberen man vertoonde zich vaak voor zyn geest. Daarbij kwamen, hoe eenvoudig hy naar zyne moening leefde, dringend© geldzorgon en wist hy zich niet te redden. Het begrip van de behoeften des levens is wellicht betrek- keiyker dan eenig ander en Adelbert meonde, wanneer hy vergeiykiogen maakte tusscben nu en vroeger, dat het hem niet mogeiyk was zich nog meer te bekrimpen. De huiseiyke bezigheden van Magdalene, die haar in do stilte van de houtvesterij in de oogen van Adelbert eene naïove, byna poëtische bekoorlykheid verleenden, achtte hy hier in hare veranderdo omgeving, by hare gewyzigde plichten en de eischen van zyn stand, minder voor haar geschikt, ja, het zou hem zelfs een gevoel van pyniyke ver legenheid hebben bereid, indien iemand hare bezigheden uit de gewoonten van haar vroeger loven of uit de tegenwoordige noodzakeiyk- heid tot beperking der uitgaven had afgeleid. Met angstvallige zelfzucht wist hy haar dus te overreden deze werkzaamheden te staken, zonder baar in een ander opzicht eenige vergoe ding daarvoor te schenken en allengs maakte zich dus een gevoel van onbeschryflyke ver- vóling en neerslachtigheid van het vroeger zoo levendige, ontvankeiyke gemoed der jonge vrouw meester (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1