voorgesteld om art. 12L ie verminderen met ƒ99,000. De commissie -can zich niet ver- ©enigen met het voorstel >m hot Rijksarchief te bouwen op het aangekochte terroin aan het Bezuidenhout, en me jnt dat het de voor keur verdient het te pla; tsen in den tuin van hot tegenwoordig gebouw vr.n hot Rijksarchief op het Plein. Dezelfde commissie hieft de volgende motie van orde voorgesteldJe Kamer, van oordeol, dat ter zake van de »y art. 147 van Hoofd stuk IX dot Staatsbogrooting voor 1894 ver melde snbsidiën vcor den aanleg van stoom tramwegen de v jtwaarden gesteld bebooren te word n, v/eike in de memorie van antwoord z\jn aangegeven; en dat verder geene subsidiön van dezen aard behooren verleend te worden dan nadat daaromtrent algemeone regelen b$j de wet yn vastgesteld; gaat over tot de ©rdo var, den dag. 'jijsten van hoogstaangeslagenen. De »eer Hintzen en de Regeering hebben hunrn- voorstellen tot verzekering van de ge heim aouding van bovengenoemde lijsten in nif norie van antwoord nader toegelicht en b noudena eenige redactie-wijzigingen in hoofd taak gehandhaafd. De minister van binnenl. zaken voegt daarbij dat volstrekt© geheimhouding van de aange- slagenen in de vermogens- en bedrijfsbelastingen onmogelijk is} zoolang de Grondwet voorschrijft dat de hoedanigheid van hoogstaangeslagenen eon der grondslagen is voor de verkiesbaar heid tot lid der Eerste Kamer. Ten eerste zullen de colleges van Ged. Staten do aan slagen steeds onder de oogen moeten bobben en ton twoede laat de kieswet het reclame- recht toe van elk Nederlander. Door hot Re- geering8- voorstel zal echter worden verkregen, dat de aanslagen niet officiéél aan de inge zetenen zullen worden meegedeeld. Alleen het cijfer van den laagsten aanslag uit de lijst te vermelden gaat niet aan, daar de lyst de aanwijzing moet bevatten van de grondslagen der verkiesbaarheid en dus ook hetgezamen lyk bedrag zijner aanslagen dient te ver melden. Door vorgelyking zullen nu wel be cijferingen zijn te maken, maar met volkomen zekerheid zal de aanslag in de vermogensbe lasting niet zijn na to gaan. Door den minister van financién is besloten in den aanvang van het volgend jaar cene aanschrijving te richten tot allo ontvangers der rijksbelastingen, waarbij hun olke mede- deeling omtrent belastingaanslagen aan der don töu strengste wordt verboden. Wereldtentoonstelling te Antwerpen. Zooals wy reeds meer dan oens meldden, zal van den 5den Mei 1894 af gedurende zes maanden te Antwerpen eene wereldtentoon stelling gehouden worden, welke betrekking zal hebben op nijverheid, wetenschap en kunst. Voor de Nederlandsche deelneming heeft zich oene Nederlandsche commissie gevormd, waarvan het bureau gevestigd is ten huize van don secretaris, den heer mr. J. H. L. Bergsma, Heerengracht 127, te Amsterdam. De commissie houdt zich bezig met het bijeenbrengen van een waarborgfonds, waar toe belangstellenden reeds een groot deel hebben bijeengebracht. Zy heeft voorts eonige voordeelige overeenkomsten weten te treffen, waardoor voor toezicht, schoonhouden, ver voer, enz., enz. slechts weinig zal worden be roken d. Daar éo commissie omtrent de benoodigde ruimte voor cene Nederlandsche afdeoling vry spoedig eon besluit moet Demen, worden fabri kanten en producenten dringond uitgenoodigd hunne aanvragen vóér 1 Januari 1S94 in to zonden aan den secretaris. Het b 'stuur der Nederlandsche commissie bestaat uit de heeren August Hendrichs, voor zitter van do Kamer van Koophandel, Amster dam, voorzitter en commissaris-generaal, C. N. J. Moltzer JEz., en rar. Th. Stuart, beiden te Amsterdam, onder-voorzitters, Edward Van Hoboken Van Oudolande, te Scheveningen. voorzitter der afd. schoone kunsten; Alfred Daniels, te Amsterdam, penningmeestor, en mr. J. H. L. Bergsma, te Amsterdam, secre taris. De heer W. Travaglino, te Haarlem, is gedelegeerde, en onder de loden komen voor de heeren dr. D De Loos, te Leiden, en H. F. Bultman, te Haarlemmermeer. Gemengd Nieuws. Nog is door ons ontvangen voor do nagelaten betrekkingen der omgekomen Wierumer visschers: van J. B. v. L. 3; L. B. 0.50; B. P. 1. Totaal met de vorige opgavon f 48.20'/* De Afdeeling van den Raad van State voor do geschilion van bestuur be handelde heden do beroepen van .Regenton ■van bet gesticht van liefdadigheid „Do Voor tienigheid" on van O. De Vink on zeven ande ren, te Leiden, tegen oen besluit van Burg. en Woths. dezer gemeente, dd. 17 Augustus 1898, wa&aan A. A. Den Os vergunning is ver leend tol oprichting tan eene paardcntjïachierO a-v» ifcrauwHluteog alhier. De provino'a'e hoofdingenieur en God. Staten a1"ise«f«n tot httidnartog van bet bestreden Do k. -MiiKlyke beslissing volgt later. Tot dienaar van politie in de g^inoonte Lisso is door den burgemeester dier gem-onto, krachtens art. 101 al. 8 en 4 der Gemcontowot, met ingang van 1 Jan. a. s. benoemd B. Msas, gepons. sergeant van het Oost ïiWischo logor. To Aarlanderveen is oen geval van besmetteiykö varkensziekte (vlekziekte) geconstateerd by den veehouder J. Turken- burg. Een aan die ziekte gestorven dier is verbrand. Door de leerlingen der openbare school te Leimuidon is voor de slachtoffers van "Wierum f 6.301/, bijeengebracht. Van de plannen tot verbetering van het Kurbaus te Scheveningen kan het volgende worden medegedeeld: Het ruime plein voor het Kurhaus aan dc landzijde, dat tot dusver een vry eentonigen aanblik opleverde, zal in een uitgestrekten tuin worden herschapen, waarin, te midden van boomen en bloemperken, Lawn-tennis- courts en gelegenheden voor andere spelen zullen worden gemaakt. By de toenemende liofhebbery voor sport zullen deze inrichtingen, niet het minst voor de buitenlandsche gasten, hoogst welkom zyn. Ten einde dozen tuin voor weer en wind te beschutten, zal die geheel worden omringd door eene breede, overdekte promenade, in het midden waarvan een muziektempel zal worden aangebracht, zoodat ook in de ochtend uren gelegenheid zal bestaan tot het by wonen van concerten, die zeker evengoed bier als dit in 't buitenland hot geval is, groote aan trekkelijkheid zullen hebben. In den tuin zal een café-glacier, een bavaria en een kiosk voor mineraio draDken worden op gericht, terwyi er ruimte is voor verschillende sport inrichtingen, als een grand tir-a-pistolet et carabine, eene kegelbaan, eene gymnastiek zaal en eene schermzaal, terwyi last not least in eene ruime zaal tydelyke tentoonstellingen zullen worden gehouden. Natuurlyk behooren daarby ruime gelegenheden vooi toiletveran dering met behooriyke bediening. Aan deze zyde van het plein wordt die promenade omgeven door een gebouw, dat, in bevallige», rustiek en villa-styi ontworpen, eene verdieping zal worden opgetrokken en op de hoeken eenige met koepels bekroonde pa viljoens vertoont. Het benedengedeelte zal eene colonnade vormen, waaronder het publiek gelegenheid zal hebben zich te verfrisschen in café en bierhuis, of, op de wyze van Palais- Royal te Parys, zal kunnen bezichtigen de étalages van eerste Haagscbo en Nederlandsche firma's, die in ruime winkels gelegenheid zullen hebben hunne artikelen ten toon te stellen. By dag zal die colonnade ongetwyfeld reeds druk bezocht worden, en zeker nog meer des avonds, by de heldere verlichting van al deze ruimten. Op de verdieping zal een aantal logeerkamers worden gemaakt. Gister namiddag omstreeks vier uren brak te Amsterdam een vry ernstige brand utt in een drogisten winkel op den hoek vaa de Staalstraat cn den Groenburgwal. Een der bewoners van het perceel redde zich door uit het raam te springen, doch kwam er zon der letsel af. De brandweer was den brand spoedig meestor. Te Amsterdam heeft in den |„Tivoli-Schouwburg" in de Nes do eerste op voering plaats gehad van het als „groot sen satiedrama" aangekondigde tooneelspel „Do geheimen van de Weesinrichting Meerbosch, of de ontmaskerde Weesvader." Zooals te verwachten was, hebben een paar befaamde brochures over eene weesinrichting hier te lande stof en inhoud voor dit zooge naamde „Sensatiedrama" geleverd. Zelfs de namen van de personen in het stuk zyn allen aan de bedoelde brochures ontleend, slechts iets gewyzigd door verandering van één of twee letters. Voor zooverre er in dit stok, dat feiten, waarever een onderzoek in gang is, als be wezen voorstelt, sprake kan zyn van intrige, bewoegt de intrige zich om een jong wees meisje, dat byna als slachtoffer valt van de toestanden, welke ten tooneele worden gevoerd. By wyze van apotheose wordt aan het slot de weesvader op lang niet malsche wyze door de verbolgen weesjongens gekast yd. Op het publiek het eigenaardig „allerlei", dat gewooniyk den „Tivoli-Schouwburg" be zoekt scheen het „sensatiedrama" geen buitengewonon indruk to maken, althans geen hartstocht op to wekken. Het juichto enkele passages toe en het slot het luidst van al. Door de Haagscho politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een koopman uit Amsterdam, verdacht van meineed. Te Hoorn had gistdrnacht een droovig ongeval plaats. Door onbekende oor zaak ontstond er brand by den kleermaker S., op hot Groote Oost. Toen het gevaar ontdekt w-»rd, heeft de vader vyf van de zes kinderen kurnen redden, hoewel hyzelf en de kleinen daarby brandwonden bekwamen. Een lief meisje van 3 jaren is echter in de vlammen omgekomen. In do zaak tegen den predikant M., te Heteren, zyn weder zeven nieuwe go- tuigen, deels catechisanten, voor den rechtei van instructie te Arnhem verschenen, die gedagvaard waren om getuigenis der waarheid af te leggen. Heden wordt de zaak door liet classicaal bestuur van Nymogen ter plaatse geïnstrueerd. Een aantal personen, grootendeels meisjes, Is opgoroepen, om door het bestuur in deze geruchtmakende zaak geboord te worden. Eene proef, door den veehouder Jai.sen, to 's-Gravenland, met hot person van gra« volgons de methode Bertels, heeft zeer goede resultaten gobad. Voor dit doel werd gras gebruikt, dat door de weersgesteldheid niet droog was te krjjgen. Thans bezit de heer J. zoet groenvoer van uitstokendo boedanigheid, voldoende voor zeven woken, terwyi de molkafscboidiiig niets te wonsehen overlaat. Was het gelukt van dit gras hooi tewinnon, dan zou deze hoeveelheid hoogstens voor zes weken voldoend voedsel hebben opgeleverd. Op verscheidene Drentsche d o r- pen heerscht de diphtberitis. Te Ekslooörveen stierven reeds 13 kinderen aan die ziekte. Tusschen Westzaan en het sta- tion Koog-Zaandyk is een scbroefbootdienst geopend met een bootje, dat voortbewogen wordt door een petroleum motor. Het sierlyke vaartuigje, dat ingericht ia voor 40 passagiers, heeft slechts een diepgang van 80 cM. en maakt byna geen golf. Eene bende valsche munters is te Mainz en Darmstadt aangehouden; zy be stond uit anarchisten. Men vond in hun bezit niet alleen de noodige werktuigen om geld te slaan, maar ook anarchistische brochures. Het hoofd der bende werd gevat op 't oogenblik, dat by een kaartje nam aan 't station van Bischofsheim; hy bood wanhopigen weerstand aan do agenten. Volgens een telegram uit Buffalo van 16 dezer was by Dunkirk een trein door eene brug gevallen, met hot gevolg dat acht personen omkwamen en verscheidene gekwetst werden. Eindoiyk is het lyk van den brandweerman Rosseels onder het puin van het „Oostersch Huis" te Antwerpen te voor- scbyn gehaald. Na zeven dagen was het vunr nog niet uitgedoofd. Reeds dadelyk na den brand werd vermoed, dat de ramp aan kwaadwilligheid was toe te schryven. Een onderzoek heeft nog tot niets geleid, maar door eene der voornaamste brand- waarborg-maatschappyen te Antwerpen is gisteron een naamloos schryven ontvangen, waarin verschillende personen worden genoemd als de stichters van den brand. Eene groote Engelscho verzekering-maat- schappy lydt door den brand eene schade van ƒ500,000. De Oostenrijksche huzaar, die den ritmeester Barisch doodschoot, is in hech tenis genomen, doch thans weder uit zyne gevangenis ontvlucht. De daad is gepleegd uit wraak,-dat de rit meester een einde trachtte te maken aan eene ongeoorloofde liefdesbetrekking van den huzaar en hern daartoe eene poos geleden 14 dagen kazerne-arrest had opgelegd. De beambten van een postkan toor te Parys hebben voor ongeveer 60,000 fr. aan postzegels gestolen, door op brieven, welke zy aan het loket ontvingen, oude postzegels te plakken. Een beambte van het hoofdbureau, die een der ambtenaars van het kantoor moest vervangen, ontdekte het bedrog. De Turkscbe stad Boli, aan de Zwarte Zee, is door een hevigen brand ge teisterd. Niet minder dan 490 winkels en 138 huizon brandden af met den ouden toren der stad. Tweehonderd gezinnen zyn dakloos en de schade wordt op 5,000.000 piasters geschat. Een handschrift van 16 sonates, die Mozart op 18-jarigen leef tyd schreef, is voor /"1380 verkocht. Te Loipzigzyn eenige anarchisten in hechtenis genomen, maar op één na zyn zy allen weer vrygelaten. Men is te Parys nogvolstrokt niet gerust ten opzichte van de woelingen dor anarchisten. Nu weer heeft het beurs-comité eenige brieven ontvangen, waarin met vernieling van het beursgebouw wordt gedeigd, zoodat buitengewone voorzorgsmaatregelen noodig werden geacht. In de eerste plaats is het toezicht verscherpt, maar bovendien is aan de galery op de eorste verdieping een fijn traliewerk aangebracht, ten einde te beletten dat van daar een of ander voorwerp naar benedon kan geworpen worden. Tevens zyn weer eenige bekende anar chisten in hechtenis genomen, o. a Merigean. By de huiszoeking ten zynent te Belleville vond do politie, behalve den gewonen voorraad anarchistische geschriften, allerlei werktuigen, benevens oen bus met kruit, zoodat er alle reden bestond om hem, ivoordraaier van beroep, in hechtenis te houden. Tegen den Italiaanscben journalist Crotti, Parysch correspondent van de te Rome ver- scbynende „Asino," is een bevel tot uitzet ting geteekeüd. Hy beweert socialist te zyn, maar geen anarchist, en heeft aan den prefect van politie intrekking van het bevel gevraagd. In 1888 werd hy reeds uit Rome verbannen wegens beleediging van den Duitschen keizer. Voor de deur van een politie-post te Amiens vonden twee agenten een blikken ketel met een rookende lont er aan bevestigd. Hun eersto werk was natuurlyk, de lont uit te blusschen en het deksol, dat mot yzordraad was vastgemaakt, te openon. Do ketol bevatte een wit, op gips gelykend poedor, eene hoe veelheid jachtkruit, voldoende om eene ont ploffing te veroorzaken, en verder oeD aantal spykers en andere stukken ijzer. Men is er reeds in geslaagd, den winkelier te vinden, by wien de ketel i6 gekocht, en hoopt daar door ook den bedryver van dezen aanslag op het spoor to komon. Wat het witte poeder was, moet by onderzoek nog biykon. De gemeentelijke scheikundigen te Parys hebben den laatsten tyd de handen vol werk. Sbdert 9 Decembor zyn reeds 93 ontplofbare toestellen tot onderzoek naar het stedeiyk laboratorium gebracht. De n Petite Rép. fran^aisö" verzekert dat do minister van financiën eone lyst gereed hoeft gemaakt van do personen, die als vreemde socialiston on anarchisten binnenkort uit het land zullon gezet worden. Op die lyst komen niet minder dan 200 personen voor, meeren- deels Italianen. Do bekende Amilcaro Cipriani hoeft reeds do wyk genomou naar Londen. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde echter gisteravond de vice minister van buiten landsche zaken, dat by zyn departement nog geen bericht was ingekomen, dat deze Italiaan- sche revolutionnair Cipriani uit Parys naar Londen vertrokken is en een tweehonderdtal vreemde anarchisten onmiddeliyk uit Frankryk zullen verbannen worden. Wat de vraag betreft of hun eene landing in Engeland verboden zou kunnen worden, het ministerie van buitenlandsche zaken acht zich niet bevoegd, deze vraag uit te maken. Amsterdamsche oploopjes en bedotterg. Na op den N.-Z. Voorburgwal samen gekomen te zijo, toog gistermorgen te ruim elf uren weder een aantal werkloozen, omstuwd door een nog grooter aantal nieuwsgierigen, door Amsterdam, hoofdzakelyk door de winkel straten. Reeds spoedig verschenen weder eenige der bekende borden boven de menschenmassa, hetgeen in de Kalverstraat by de Taksteeg door eene inmiddels aangerukte afdeeling politie werd belet. Iets verder in de Kalverstraat werd door een ander detachement politie een der borden afgenomen, hetgeen nogal eenige opschudding tcwoogbracht. Door een derde detachement werd de troep toen eenigen tyd gevolgd. In de Jodenbreestraat werden de borden opnieuw in de hoogte gestoken. Een tramrytuig werd gedwongen achter de menigte aan te volgen, terwyl het drukke verkeer daar steeds werd belemmerd. Van de zy'da der St.-Anthonie-sluis ver scheen toen weder eene politie afdeeling, waarna op hare nadering onmiddeliyk de borden weiden in de laagte gehaald. De agenten wildon nu door de menigte heen marcheeren, hetgeen belet werd door een tiental porsonen (waaronder Geel en Samson; zoo men zeide had Wollring nu werk), die arm aan arm voor de menigte uitliepen. Na zich toch den doorgang verschaft te hebben, hetgeen niet dan na hevig protest van de zyde der gearmden geschiedde, werd door haar nog een der borden in beslag genomen. Met de stokken, waaraan de borden beves tigd waren geweest en een hoezeetje, toog men verder. Na afloop der wandeling, te ruim twee uren, sprak Geel, zooals gewooniyk, de menigte weer op den N.-Z. Voorburgwal toe. Hy dankte allen voor hun solidariteitsgevoel en ver zekerde dat het comité pal zou bly ven staan, al kostte het hun een paar gekloofde hersens of een paar dagen gevangenisstraf. Een ander protesteerde tegen het optreden der politie, die wèl toeliet dat or 's avonds met borden werd geloopen, waarop minder dogelyko woorden stonden dan op de hunne. Samson zeide nog, dat de vergadering gisteravond in „Plancius" niet van het comité uitging; het zou vermoedelyk wel een centen- kloppery zyn, daar de werkloozen er geen vryen toegang hadden, doch ieder tien centen moest betalen. Eene stem uit de menigte riep: „dan gaan we er toch naar toe I" waarop Samson zeide, dat ieder natuurlyk vry was om er heen te gaan. Verscheidenen verklaarden toen er heen te zullen gaan. Men ging daarna uiteen, om hedenmiddag te 12 uren weder byeen te komen, ten einde andermaal eene wandeling te doen en tevens het antwoord op hun adres van het Stadhuis te gaan halen. Zooals reeds gemeld is, zou dit adres van middag in den Raad behandeld worden. Tot bovenbedoelde openbare vergadering, welke gisteravond in „Plancius" zou worden gehouden, werden de werkloozen reeds dagen te voren per strooibiljet opgeroepen. De „Tel." geeft daarvan de volgende ver- makeiyke beschryving: Als spiekers zouden optreden de heeren J. Huisman, L. B. en dr. J.; zy zouden de mid delen aangeven tot verbetering van het lot van den werkman, zy zouden plannen be spreken om een vak, dat in verval is geraakt, weer op te heffen, on ten slotte meldde het strooibiljet, dat, „bewogen met bet lot van vele werkloozen, eenige voorstanders van den arbeid voor den dag zouden komen met oen plan, dat wel 20,000 arbeiders, alleen te Amsterdam, werk kan verschaffen, een plan, dat zoker door allen zal worden gesteund, zoowel door het kapitaal als door den arbeid." Dat zou dus niet meer of minder geven dan eene geheele oplossing der werkloosheid voor Amsterdam I Is 't wonder, dat velen verlangend opgingen naar „Plancius", om dat wondcr-middel te hooren uiteenzetten? Vóór de deur van de groote zaal zaten aan een tafeltje eene juffrouw en een man, en een klein jongetje had den knop van de deur vast. Dat was een maatregel om niemand binnen te laten, die geen dubbeltje entrée wilde betalen. Doch werkloozen kunnen geen dubbeltje missen. In heele stootjes gingen zy de trap op, dan vertellen zy hun onvermogen aan de juffrouw en al kiouide het jongetje zich ook nog zoo stevig vast aan de kruk van de deur, zonder te betalen gingen de werkloozen binnen. Zoo kwamen er maar weinig dubbeltjes in het bakje op het tafeltje, al raakte de zaal ook half 7ol met menschen. Op het tooneel stond de lange bestuurstafel gereed. Een heel net groen kleed, een hamer, eene karaf water met glazen en papieren. Zes stoelen stonden er achter. Aan weerszijden de gewone stoffeering: de verslaggevers der dagbladen. Zoo v/as het om acht uren, het offlciëele aan vangst-uur. zoo bleef het tot kwart vóór negenen, de bestuursstoelen bleven leeg. Dit, in verband met de geheimzinnige circulaire, deed de verslaggevers besluiten af te trekken, maar nauwelyks hadden zy het tooneel verlaten, of een donderend rumoer ontstond in ée zaal. „Een, twee, drie, komt er haast wat?" brulde het publiek in koor, geaccompagneerd door een helschen roffel, op den vloer door voeten en stokken en stoelen geslagen. Het tooneel bleef voorstellende ledige stoelen. De meetinggangers raakten aan 't twijfelen ze stonden op en drongen naar voren, onder het schreeuwen van allerlei verwenschingen, dreigementen en minder parlementaire uitingen van verregaand ongeduld. Toen verschenen de verslaggevers weer, 't geval werd interessant. Van hen wilden de monschen eene ephelde- ring hebben. „Haal die flesschontrekkers d<»n toch, dan zullen we ze wol dwingen tot «preken" riepen zy hun toe, doelende op het onzichtbaar bestuur. De verslaggevers hadden echter op hun tocht achter de coulissen niemand, zelfs geen flesschentrekkers ontmoet. Zy deelden dit mede. „Dan zyn wy bedot, dan is het op onze dubbeltjes aangelegd" schreeuwden ze, en meteen sprongen er een paar mannen op het tooneel, zy voerden hartstochteiyk het woord „ze hebben gespot met onze ellende, wy zullen krachtig protesteeren" dat waa „der langen Rede kurzer 8inn." En de vergadering stemde in met een woedend getier. Zeer dramatisch was toen de verschyning van een grijsaard, gevolgd door een klein heertje, de heeren Speelman en Zwallef. Zy namen eindelyk plaats op die bestuursstoelen. Een oogenblik werd het kalm, maar daar beide heeren wel lang en blykbaar zeer zenuw achtig met elkaar spraken, doch verzuimden het woord te richten tot de vergadering, ont stond al spoedig opnieuw een schrikbarend geraas. „Zou jelui ons nu eindelyk eens je plan vertellen?" „Waarachtig, we halen je er anders af, hoor!" „Zeg dan toch wat," raadde gemoedeiyk een bekend anarchist. „We hebben niets te zeggen," was het antwoord, „wy zouden besturen en aüderen zouden spreken, maar die hebben ons in den steek gelaten I" „Zeg dat dan tenminste!" De heer Zwallef keek den heer Speelman aan, deze den heer Zwallef: „Zeg gy het dan!" „zeg uwe het nu maarl" De heer Zwallef vatte moed: „MijDe heeren," begon hij, met een treu- rigen klank in z\jn stem, de vergadering kan niet doorgaan. We zyn teleurgesteld, we zyn bedrogen. De vergadering is niet van dien aard, dat ons plan hier kan verteld worden. Wy verwachten meer menschenminstens hebben wy vijftig duizend handteekeninger» noodig op een adres, wil ons plan slagen. En vyftig-duizend menschen zyn hier niet. De heer Huisman schreef ons, dat hy door omstandigheden niet kan komen spreken, maar hy woont op de Weteringschans. Onstuimig gelach van de vergadering. Stemmen: Onze dubbeltjes terug. Je bent bedriegersflesschentrekkers „Neen meneeren, maar die andere sprekers konden ook niet komendoor het ys, ziet u, want ze wonen eigenlyk in Brussel." Dat werd de vergadering te sterk. Yelen sprongen op het tooneel, ieder sprak de meetinggangers toe. de meesten in humoris- tischen zin. Ze klopten met den hamer tot stilte, ze betoogden tegen de bestuurders en dezen verdwenen op een gunstig oogenblik. „We gaan met elkaar de stad in," riep er een. „Eerst de centen I" riep een ander." Toen stormden zy naar de dour, om het eerst het dubbeltjes-bakje te bereiken. Zy vielen over elkander, sprongon over de stoelen, en om het geld ontstond er een wild gedrang, en gevecht Een jongon bemeesterde het. Hy d.ong weer terug naar de zaal en wierp baldadig al het geld in het omhulsel van den gasmeter. Daar werd do worsteling voortgezet. Maar opnieuw klonk het geklop van den „presidents", hamer. Weer snelden zy terug, onder het zingen van de Marseillaise, en van „Alles kost een dub beltje!" De nieuwe voorzitter, oen opgeschoten jongen, deelde biljetten uit. 't Bleek do speech te zyn van den heer Huisman, ongeveer tweehonderd vellen schrift die op tafel was biy'ven liggen. Met graagte werden die stukken aangenomen. Een bloedige wraak voorwaar! En toen men eindelyk werkelijk besloot te gaan vertrekken, kwamen vier agenten van politie met een brigadier, om de zaal te ont ruimen. De werkloozen hadden laugzamerhand pleizier in het geval gekregen. Zfl namen de politie in hun midden, steeds zingende: „Dat kost ook ©en dubbeltje." De tocht door de stad was niet minder woelig. Heel gemoedelyk lachten zy om de historie en nu en dan klonk een vroolyk liedje. Honderden menschen sloten zich aan, de St.-Anthoniebreestraat was vol, elk voorbygan- ger weri „in het ootje genomen" totzolfsde scbutters die van do Beurs kwamen. En toen op den Dam twee detachementen politie kwa men, om de groote menigte te verspreiden, spotten de meetinggangers zelfs met hen;zy Hepen de agenten na, in dichte drommen, overal waar zy gingen. En eindelyk gingen zy de Kalverstraat in en de Nes doorToen lieten wy den stoet trekken

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2