Door Ged. Staten van Noord-Holland is bonoomd tot bookhoudor administrateur aan bot krankzinnigongosticht „Moerenbrrg" de beer J. Schouten, thans boekhouder. By koninkiyk besluit ia benoemd, by hot personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot off. van gez. lete kl-, de off. van goz. 2do kl. C. J. Te Boekhorst, van dat personeel. De volgende pensioenen verleend, aan: A. C. P. Pfeiffer, wed. dr. H. Schlegel, directeur van liet Rijksmuseum van Natuuriyko Historie to Leiden, f 400; M. C'. W. Rosendael, wed. W. Jansen Az commies 1ste kl. by 's Ryks belastingen, f 146; A. M. Kruymel, wol J. Ph. Rits'.hio, leeraar aan de Ryks Hoogero Burger school te 's Bosch, f 34. Praatj'es orcr Kunst. Ylokktn. XVI. Ik weet niet of de beer H. Bremmer voor de eerste maal van zyn werk exposeert, wèl dn.t, ik nog nimmer iets op tentoonstellingen van zyne hand bob ontmoet. Is 't echter een debuut, dan is het er m. i. een van bijzon dere gelukkigheid. Want al wil ik vooraf ronduit bekennen dat dergclyko pointilleer-kunst in my, om verschillende redenen, geen al te warm voor stander kan vinden, aan den anderen kant mag door ny niet worden ontkend dat ik dikwyis zeer mooie uitingen er van heb gezien; Om maar b. v. twee voorbeelden te noemen: „Hot portret van den dichtor Emile Verhaeren" door Th. Van Rysselberghe, alsook „Donkere wolken" van Jan Toorop. En evenmin als daar die stippeltechniek my ook maar eenigs- zins heeft gehinderd, eveneens valt my het particuliere van de wyze, waarop de heer Bremmer zyn doel hier heeft trachten te bereiken, niet zoo byzonder op. En boven dien, elk middel mag immers den artist welkom zyn. Om verschillende redenen geeft deze niet-wetenschappeiyk gepointilleerde studie by beschouwing my genot. Naast fraaie kleur paart dit werk eene soberheid, een wars zyn van elke pretentie, aan eene stemming, die door 't geheele doek mooi is volgehouden. Hot is niet de oplossing van een raadseltje, maar de uiting van een artist, die nauwgezet gezien, goed gezien heeft, en dat ziels-bekyken minitieus heeft teruggegeven. Het groen van de lantaarn togen het groenachtig fond; het blauw van de witte kan, het koper van de gebutste kit, en vooral de straalbreking van het gefacetteerde bierglas, zyn zeer juist en individueel gevoeld. Het eenige, wat ik in dit werk mis, en dit is juist wat ik tegen dat angstvallige gestippel in hoofdzaak heb, is hot uit den aard der zaak ontbreken van eiken fiinken toets. Om duidely'k te maken wat ik bedoel ver- v?ys ik naar het hier bekende Stilleven van Yollon. Nu spreekt 't vanzelf dat de heer Bremmer juist geen Vollion wil zyn, maar is 't zoo vreemd dat menigeen in eene schildery allereerst kykt naar de schildertechniek. En juist dat gobelin achtigo, hot heentrekken naar mozaïek-werk biyf ik een struikelblok, hoe gering ook, vinden voormyne allerwarmste bewondering Het is echtor niet gezegd dat wy in de toekomst van hot onmiskenbaar talent des hoeren Brommer nimmer iets anders hebben te verwachten. Dat hy veel in zyn mars voert, heeft hy door dit werk getoond. In de Kunstclub to Rotterdam exposeert de heer P. C. Do Moor thans een aantal schilderyen en teokeningen, getiteld: „Resurrectio", „Samadhi", „De Profundis", „Miserere", „Adoro te", „Ahasverus", „Immo- latio", „Evolutio", „Wodan", „Wyding", „Schroom", „Wroogin;", „Onschuld", „Wrok", „Sprookje", „Kryg" en „Voorgevoelens van den Dood" De niet onderteekendo voorrede van den catalogus, door den verslaggever van de N. Bolt. Ct. abusioveiyk aan den heer De Moor toegeschreven, is evenmin als de toe lichting by zyne weiken van diens hand. Het slot acht ik belangryk genoeg om't hier eene plaats te doen vinden. „Do kunst van alle eeuwen gaat in eene ry van Grooten door het menscheiyk geslacht. Generatiön worden geboren en sterven, maar uit iedere generatie komt de uiting er van, belichaamd in de daden van enkelen, naar voren, en neemt hare plaats in de ry van uitingen van vroeger, en die komen daarna. Jongeren richten zich met de kracht hunner ziel op tot do sterkte der ouderen en hebben dan in hunne uitingon meegewerkt aan de kunst allor eeuwen in deze wereld. Zóó volgen de tyden elkander op; maar de monschen om de kunstenaren van iedere periode bogrypen niet wat er aan 't geschieden is. Iedere nieuwe uiting wordt met verdoem bare stelselmatigheid gebrandmerkt als belee- diging voor de groote kunst van vroeger. De Fransche meesters in deze eeuw hebben daar van geledende jongere Hollanders eveneens. Magr het staat als de zon aan den hemel, dat de eerbied voor de ouderon is by de jon geren. Want nieuw, ja wordt de uiting go- boren, fonkelend van nieuwheid, anders dan 't vorige, als de ziol van don een anders is dan die van don ander. Doch zooals geon plant groeit zonder aarde, en geen kind tot rnensch rypt zonder voedsel, kan goone nieuwe kunst komen zonder do oude, omdat het al oono onverbreokfcate koten is. Dit aan de monschen to zeggen, dat de allergrootste oorbiod, en de tpporsto dank baarheid van de jongeren is voor hunne voor gangers: dit boven do gedachten dor mensehen to houden, dat kunst é£n is, en 't niouw- jor.goro behoort by 't groot-oudoreon men- schen to leiden tol bet begrip, dat zy met deze gedachten het nieuwe to aanschouwen hebben, is 't doel dozor enkele woordon." Het „Handelsblad" van 19 December bevat het volgende bericht: „Te Beriyn zal in de zalen, waar thans do tentoonstelling van schilderyen van groote Fransche meesters gehouden wordt, weldra een aantal werken van symbolisten worden geëxposeerd. Onder dezen wordt vooral Toorop genoemd, van wien Berlijn nog nooit iets ge zien heeft." De 4de Kunstbeschouwing biyft op Don derdag 21 December a. s. vastgesteld in den Foyer der Stadszaal. C. V. In de Lakenhal. Ph Zilcken. Een artist zich gevend zooals hy is; geen gescharrel om effecten to verkrygen, die doen vragen of men wel etsen voor zich heeft. Ziedaar de onmiddellijke indruk dezer expositie. Het werk van Ph. Zilcken geeft het genot de lynen der etsnaald te kunnen volgen zooals de artist ze op de plaat bracht. En juist dit geeft aan etsen eene byzondere waarde. Het procédé zelf heeft voor Zilcken geene geheimen meer; dit biykt overvloedig uit do fraaie navolgingen. Uitstekend weergegeven zyn b. v. „de Brug", „Dordrecht", „Huizen", naar J. Maris; „Prima vera" naar M. Maris en bovenal de ets naar „La béte h bon Dieu" van Alfred Stevenshet coloriet van den schilder, het lascive der figuur zyn met buitengewoon talent vertolkt. De hoofdzaak, het oorspronkeiyk werk van Zilcken, is ryk aan afwisseling. Eenvoudig omiynd als de „Molen", als enkele teere vrouwekopjes zeer doorwerkt als „Loo-laan", als de zeer mooie „Negerkop"; geeft iedere ets iets by- zonders, iets oorspronkeiyks. Wel benadeelt de artist soms het groote in het landschap door enkele détails, maar hoe forsch daarentegen is weer de opvatting van dien kolossalen scheepsromp, met de stad daarachter, van „by Schiedam"; hoe rustig- sterk de avondstemming van „Op de Schie". Het eenvoudige „Bruggetje" herinnert aan de oude Hollandsche meesters en in de fraaie „Wilgen" is het fluweelige zwart verkregen waarvan Rembrandt het geheim had. Uit dit weinige reeds moge blyken hoe belangryk deze expositie is en het is te hopen dat velen zich opgewekt mogen gevoelen met het werk van dezen zeer persoonlyken, zeer veel- zydigen artist kennis te maken. Do meeste etsen zyn proefdrukken uit de collectie van den artist zeiven; wat de belichting betreft meen ik wol zoo onbescheiden te mogen zyn mede te deelen dat de heer Zilcken zyne inge nomenheid met het uitstekend licht in onze kunstzaal heeft betuigd. Ook zullen, naar ik vernomen heb, de thans geöxposeerde etsen niet blyven tot 31 December, maar vóórdien tyd door andere worden vervangen. v. D. TWEEDE KA.TIER. Voortzetting der beraadslaging over het hoofdstuk Ftnancitn voor 1894. De heer (lotman Borgesius drong aan op een krachtiger optreden dor administratie in zake de vermogensbelasting. Nog velo andere leden repliceerden. De heor Ree/oerfs kondigde een amendement aan om de splitsing van de ryks advocatuur te Groningen tegen te gaan. Do Minister van financiën verzokerde nader, dat niet slap wordt opgetreden. De lage op brengst wordt niet aan oneorlykhoid toege schreven, wel aan vergissingen. Gaarne zal hy overwogen of jonge onderwyzers in hot weozen on weduwenpensioonfonds kunnen deelnemen. Hot algemeen debat word gesloten. By art. 18 (verlies op de nominale waarde van ontmunte zilveren pasmuntkwam de heer A. Mackay er tegen op, dat dit verlies by ontmunting ten deele godragen wordt door Indiö. De Minister verdedigde den maatregel in het belang dor schatkist. De discussie was gevorderd tot art. 21, waarna do zitting werd verdaagd tot gister avond te acht uren. In de avondvergadering van Maandag werd, ondanks de bestryding door den Ministerop art. 21 der Begrooting van Financiën met 31 togen 29 st. aangenomen een amen dement van den heer O err it sen voor de ver hooging van de traktementen der controleurs en a)junct controleurs dor directe belastingen, voorgesteld met 't oog op de invoering der Bedrijfsbelasting. Men wilde, daar die in voeriDg eerst met Mei plaats vindt, afwachten of do aard der werkzaamheden die verhooging wel strikt noodig zal maken en of niet eene andere regeling wellicht kan worden getroffen. Op aandrang van de beeren Plate en Van Houten beloofde de Minister ernstig te zullen overwegen of er eene gunstiger regeling kan worden gemaakt ten behoeve der ambtenaren, die, voor het toezicht op het lossen en laden der schepen, slechts 10 cents van het Ryk ontvangon van de 40 cents, die do handel per uur en per man betaalt. Aan den heer Eerdijk verklaarde de Minis ter dat eene regeling in studie is, die strekken zal om den door Ryksambtenaren te stellen borgtocht lager te stellen. Do hoer Kerdyk had de tusschenkomst van solide vorzekering- maatochappyeu aanbevolen. Overgenomen word door den Min. ©en amend, van don heer Beeiaerls om, overeen komstig den feiteiykeii toestand, den post voor traktementen der Byksadvocaten met ƒ1200 to verminderen. De heeren v. Alphen en Bulgers kwamen, by art. 22, op voor verbetering van de positie der „Ryksklerken" en voor verlaging van den minimum-loeftyd. De Minister wees op de finantiëele gevolgen, die 't zou hebben als alle klerken Ryksambtenaren werden, en op den aandrang van de Ryksontvangers, met 't oog op hunne verantwoordeiykheid, om den leeftyd van 30 jaar te eischon, waardoor men eenige zekerheid heeft dat personen, die vyf jaren in dienst zyn, betrouwbare personen zyn. By art. 44 verlangde de heer Tydeman dringend meerdere publiciteit omtrent den toestand der Rykedomeinen. Hetgeen in het rentambt LageZwaluwe gebeurt, gaf hem speciaal daartoe aanleiding en de heer Van der Kun gaf omtrent de toestanden in dat rentambt, omtrent de mate van verwaarloo- zing en aangaande de ongenaakbaarheid van den rentmoe6ter tegenover de pachters eene zeer sombere schets. De gesloten contracten zyn niet over te leggen, want ze zyn niet gesloten: de -pachters zyn aan de willekeur der ambtenaren overgeleverd. Zal de Minister verandering brengen in de toestanden en kan de ontvanger te Breda niet, bywyze van promotie (1), worden verplaatst? vroeg de spreker. Do neer Van Karnébeek wil, in 't belang der waterleidingen, de door de Heide-maatschappy voorgenomen bebossciiing der zeeduinen beperkt zien tot den binnenrand of het voorduin. De heer Mutsaers ondersteunde den wensch van openbaarheid. De Minister verklaarde dat het pacht-contract dezer dagen is vastgesteld en openbaar zal worden gemaakt. Hy verklaarde zich toe- gankeiyk voor alle klachten, maar betreurde het, dat de heer Van der Kun zich zoo scherp had uitgelaten, te meer, daar die heer niet juist was ingelicht. De gevraagde publiciteit wil de Minister gaarne bevorderen. Over de pachtsom men bestaan geene klachten meer, en waar verschillende polders in slechten toestand zyn, is dit de schuld van de tot. onderhoud verplichte gemeente. Den wenk van den heer Van Karnebeek zal de Minister met het bestuur der Heide maat- schappy bespreken. Aan den heer Gerritsen belooft de Min. te zullen overwegen de split sing van den post betrekkeiyk de uitgaven van het kerkbestuur, overeenkomstig art. 171 van de Grondwet, en aan den heer BablmaDn zeide de Minister dat hy niet kon vooruit loopen op de a. 8. herziening van de wet, waarby de uitkoering van */5 van het per soneel aan de gemeente is f? fiscoerd. De begrooting van Financiën is aangenomen. Gemengd Nieuws. Voor de Haagsche rechtbank sfond Maandag-namiddag terecht N. Van L koopman te Leiden, beklaagd van zware mis handeling. De zaak had zich als volgt toe- godragen. In den avond van 8 November begal zekere W. O. zich in gezelschap van zyn broeder naar de tappery van vrouw Van L. in de Groonesteeg. Do vrouw zat eene zwarte kat te streelen, waarvan O.'s brooder veronder- stt l<*o dat die van hem was ontvreemd. Hierover ontstond eene woordenwisseling. De 37 jarige N. v. L., die by het buffet stond, wierp W. O. tegen don grond. Een paar andere bezoekers trachtten daarop den man uit het lokaal to verwyderen en op dat oogonblik zou O. door hem in de bovenlip goboten zyn, ten gevolge waarvan O. ernstig verwond werd en zyne werkzaamheden eenigo dagen niet kon verrichten. Het Openbaar Ministerie eischte na het verhoor van zoven getuigen twee maanden ge vangenisstraf tegen bekl. Uitspraak 28 Dec. Maandag 18 dezer had oy het „popponhek", naby de gemeente Woubrugge, een ongeval plaats, dat treurige gevolgen had kunnen hebben. De veehouder J. v. G., die met zyn oudste zoon en jongste dochter den 's-Molenaarsweg afreed met cone brik, zou daar met zyne kin deren byna in do Heimana .vetering geraakt zyn. Het paard schrok voor een koopman, die, met oen wit pak bevracht, hem passeeren zou. Het dier sprong te water met den wagen achter zich, zwom ongeveer halverwege de vaart en bereikte daarna weer zwemmende de plaats des onheils. Vader, zoon en dochter hadden nog zooveel tegenwoordigheid van geest, om te voren hun vervoormiddel te verlaten. De te Haarlemmermeer thans opgerichte vereeniging tot werkverschaffing, heeft besloten to Hoofddorp en Nieuw-Vennep werkhuizen to openen; circulaires te versprei den om finantiëelen steun, ook aan de talryke uitwonende landeigenaars, en by genoegzame hulp ook te Abbenes en Kaag werkhuizen in te richten. Was aanvankelijk besloten dat de postboden to Haarlemmermeer voortaan den dienst zouden doen per vélocipède, naar men verneemt is deze bepaling weder inge trokken, als zynde te kostbaar en onuitvoerbaar. De infl uonza-epidemie neemt te 's-Gravenhage weer af. Het algemeen sterftecijfer, dat in de voor laatste beriehtsweek 32 per millo bedroeg, bedroeg in de week van 310 December slechts 24 per mille. Het aantal sterfgevallen, door influenza veroorzaakt, bedroeg in die laatste week 18. De influenza neemt daarentegen in Friesland toe. Geheelo huisgezinnon wordon aangetast Vooral te Joure en omstreken zyn velen bed legerig. Hoowel enkele gevallen met long ontsteking gepaard gaan, is de ziekte tot nog toe niet kwaadaardig. Te Egmond aan Zee is weder een lyk aangespoeld, afkomstig van de ver ongelukte Scheveningscho visschersschuit „Vrouw Catharina". Het is dat van den 21- jarigen matroos Filippus v. d. Zwan. De persoon, die verleden week te Heemstede, terwijl hy uit de stoomtram sprong, overreden werd, is in het Gasthuis te Haarlem overleden. Door een der eerste Amsterdam- sche diamanthandelaars is, naar het „Hbld." mededeelt, in vereoniging met eenige kapita listen een syndicaat gevormd voor de proef- ontginning der diamantmyn „De Koffiofontein", in Zuid-Afrika. Een deskundige is reeds derwaarts vertrokken. Bly'kt do myn aan de verwachting te beant woorden, zoodat zy voorgoed in eigendom aan deze ondernemers overgaat, dan zou dat eene eerste en belangryke schrede zyn om deAm- stordamsche diamantmarkt minder afhankeiyk te maken van de Londensche. Uit Amsterdam wordt geseind dat van de vergadering op gisteren van werk- loozen in „Plancius" niets bijzonders is mede te deelen. Nadat verschillende sprekers het een en ander in het midden hadden gebracht, werd de vergadoring gesloten, nadat Geel verzocht had lydens den te houden wandeltocht vooral aaneengesloten te blyven en zich ordeiyk te gedragen. Zaal en gaandery waren geheel gevuld. Slechts weiDige vrouwen woonden de verga doring by. Hedenochtend te 11 uren zou men weder op den N.-Z. Voorburgwal byeenkomen. Na afloop der vergadering toog eene massa van omstreeks duizend man de Nieuwe Kerk straat in, voorafgegaan door het comitó en Reens. Om een denkbeeld te krygen van het aantal werkloozen en nieuwsgierigen diene, dat het hoofd van den stoet reeds in de Kerkstraat was, toen de staart zich nog in de Nieuwe Kerkstraat bevond. Een brigadier en twee politie-agenten, die aanvankeiyk ook den stoet voorafgingen, ver- wyderden zich later. Verder ging men langs de Keizersgracht, Vy zeistraat, Kal verstraat en over den Dam, langs de Beurs, Warmoesstraat, Nieuwendyk, naar den N.-Z. Voorburgwal. Alhier zeide Reens, staande op eene stoep, dat nu toch was gebleken, dat, wanneer de politie geene aanleiding gaf, zy de orde toch uitnemend wisten te handhaven. Dageiyks zal men op deze ordelyke wyze manifes teeren, niet alleen lange Heeren- of Kei zersgracht, maar ook door de winkelstraten, om de kleine burgers zoodoende te bewegen andere mannen in gemeentoraad en Tweede Kamer te kiezen. Behalve dat men heden weder zou gaan wandeleu, zal men Woensdag om 12 uren gezamenlyk naar den gemeenteraad gaan om het antwoord op het ingedienie adres te halen. De massa ontbond zich daarna. Gedurende de wandeling was het tram- en rytuigverkoer eenige oogenblikken gestremd; de koetsiers, gewaarschuwd door het geroep van hohowaren wel genoodzaakt te stoppen. Op de Oudebrug in de onmiddellyke nabyheid van het politiebureel werd zelfs het paard van oeno postkar by den teugel gegrepen en zoo doende tot stilstaan gedwongen. In de Vyzelstraat sloot oen broodbakker op de Dadering van den stoet z\jn winkel en bing de luiken voor het raam. De voorzorgs maatregel bleek evenwel onnoodig te zyn, daar de &toet rustig voorbytrok. Zondag zyn per stoomschip „Alpha" te Antwerpen aangekomen de schip breukelingen, zes in getal, van bet Neder- landsche driemast-schoenerschip „Twee Ge broeders," dat in de nabyheid van Laurvig (Noorwegen) strandde en verlaten moest worden. De gezagvoerder G. Olthoff, die by de ramp eveneens het leven behield, is nog te Laurvig, om te trachten nog te redden van het schip wat mogeiyk is. De stuurman D. Douwes, van Wildervank, de bootsman Volkert Hoven, van Delfzijl, en de lichtmatroos Dirk Pik, van Groningen, kwamen in de golven om. De zes overlevenden, allen Nederlanders, werden Zondag in het Zeemanshuis opge nomen en zyn gisteren door tusschenkomst van het Nederlandsch consulaat-generaal ge repatrieerd. Naar men mededeelt, zou de politie te Zundert (N.-Br.) een paar personen, vermoedeiyk stroopers, in arrest genomen hebben, die verdacht worden op de burge meester dier gemeente, terwyl hy onder Rys bergen op jacht was, een paar geweerschoten te hebben gelost. Het moet gebleken zyn, dat de geweren met kogels waren geladen. Gelukkig troffen de schoten geen doel. Te Zwolle is het bovenhuis van den winkel der firma Van Daalen-Kem in de Voorstraat uitgebrand. Het dak en de zolder van het naastgelegen huis werden ook door het vuur aangetast, doch de brandweer slaagde er in het vuur te blusschen vóórdat het zich verder uitbreidde. De aansluiting van Nymegen aan de intercommunale telephooniynen is tot stand gekomen. De arbeider C. Bosma, in 'tFriesche dorp Menaldum, viel met beide handen in 't raderwerk van een molen, zoodat dezelichaams- deelen beiden moesten worden afgezet. De man heeft eene vrouw on zeven kinderen. Tusschen Kal lan tsoog aa Petten heeft men aan het strand een kistje gevonden, waarin voor pl. m. 7000 aau waarde was. Alles is aan den strandvonder afgedragen. Te Oude-Tongo zyn uit de Argen- tynsche republiek vier kindoren aangekomen, wier vader eenige jaren geloden uit Nieuwe- Tongo daarheen is vertrokkon. Volgens hot zeggen der kinderen zyn vader en moeder door vreemden vormoord. De Belgische weerkundige majoor Waelput voorspelt dat de vochtige weerperiodo, welke 1 Dec. begonnen is, zal duren tot 11 Februari. Tegen Kerstmis voorspelt de majoor eonige vorst en togen 18 Januari sneeuw. De maand Februari zal volgens hem koud zyn. De „Times" verneemt uit St. Po tersburg dat de verrassende toeneming der cholera in de Russische hoofdstad groote ontsteltenis wekt. De gevallen, meestal nood lottig, bodragen thans gemiddeld dertig daags. De artsen schryven het ontstaan der ziekte toe aan het dooiweder, alsook aan de slechte volksvoeding uithoofde van de lange kerkelyke vasten vóór Kerstmis. De Czaar moet gestreng diegenen gegispt hebben, die verantwoordelijk waren voor de bereiiiDg der spyzen by het feestmaal van St.-George in het Winterpaleis, ten gevolge waarvan vele soldaten en burgers door cholera werden aangetast Een bloedig tweegevecht in Oos- tenryk heeft daar eene verbazende opschudding gewekt. Een dokter uit Weenen had eenige vrienden genoodigd op zyn buitenverbiyf te Komen- burg, niet ver van de Oostenryksche hoofdstad. Daaraan grensde een verblyf van officieren en dezen waren niet gesticht over de nabyheid van die „postiekers" of „Philistijnen" zooals zy den dokter en diens vrienden ook wel noemden. Op een dag kwam de dokter aan de grens van zyn verblyf, terwyl aan de overzyde een officier stond. Deze riep luid tot zyne vrienden: „Daar is weer een van die Phili8tynen uit Weenen!" Terstond eischte de dokter satisfactie, maar de officier zwaaide zyn stok en zou den dokter geslagen hebben, indien hy daarin niet door andere officieren was verhinderd. De dokter vroeg zynen anta gonist diens naam, maar deze weigerde kortaf. „Best", zei de dokter, „ge zult meer van my hooren". En hy keerde naar zyne gasten terug. Den volgenden dag reed de dokter naar de kazerne en deed zich aandienen by den commandeerenden officier. Aan dezen ver haalde hy de zaak en eischte een duel. Tegen de heerschende gewoonte fn, werd echter de beleediger niet tot een tweegevecht overgehaald door zyn meerdere, maar tot eene schriftelyke verontschuldiging. Maar de dokter nam die niet aan en bleef een tweege vecht eischen en wel op de sabel, niettegen staande men hom waarschuwde, dat zyn antagonist leeraar was in 't schermen aan de Militaire Academie te Wiener-Neustadt en een van de meest uitnemende kampioenen van Europa. De dokter scheen echter zoo zeker te zyn van zyne overwinning, dat hy met zyne gasten afspraak maakte om hen te ontmoeten, een uur na den voor het duel bepaalden tyd. Het tweegevecht had plaats en de officier word driemaal gewond, de laatste maal aan hot gezicht, waarby hy twee tanden verloor. De dokter bleef ongedeerd. Echter verklaarde de regimentsdokter, die by het duel aanwezig was, dat de wonden, volgens de aangenomen gewoonte niet van dien aard waren, dat ze eene voldoende beslis sing gaven, waarop men overeenkwam, op nieuw een tweegevecht te houden in den namiddag en dan op het pistool. De dokter ging naar zyne vrienden, zooals hy had afgesproken, en maakte met hen een uitstapje naar Weenen. In den trein echter geraakte zyne rechterhand by het dichtslaan van het portier zóódanig bekneld, dat zyn duim vreeseiyk werd verminkt, zoodat hy, in Weenen gekomen, zich eerst moest doen verbinden, waarna hy den rechterarm in een draagband moest houden, zoodat hy dien niet meer kon gebruiken. Desniettemin was de dokter stipt op zyn tyd ter plaatse, nadat hy uit Weenen was terug gekeerd, en nam zyn pistool in de linkerhand. De officier had het eerste schot. Zyn kogel trof den dokter even in het vol van den hals, maar nam slechts een stuk van de huid weg. De dokter hief de linkerhand op, waarin hy zyn pistool hield, schoot en de officier viel als een blok, zonder eenig geluid. Ter stond liep de dokter naar zyn gewonden tegenstander en vroeg hem: „Zyt ge erg ge kwetst? Wat voelt ge?" Maar er kwam geen antwoord. De officier, in de borst getroffen, lag onbeweeglyk, bewusteloos en den vol genden dag overleed hy aan de wond. De dokter keerde naar Weenen terug, waar hy eene zeer pynlyke operatie aan zyne hand moest ondergaan. UITLOTINGEN. Parijs 1805 No. 457179 fr. 150 000, do. 536985 fr. 50,000, noa. 17058 195245 199900 en 538S30 elk fr. 10,000, do*. 26759 94590 147809 386999 en 520385 elk fr. 5000, nos. 55292 139H2 141453 165206 349248 356928 394569 446567 453613 en 598369 olk fr. 2000. Panama. No. 661681 fr. 500,000. no. 1881529 fr. 100.00-». noa. 1960225 en 1912274 elk fr. 10,000, nos. 1901189 en 957S96 elk f.-. 5000, noe. 1646635 1869466 904908 1622939 en 926520 elk fr. 2000. Academie-nieuws. Leiden: Heden is aan de universiteit alhier de heer J. D. Verbroek, gebaren te Dordrecht, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld: „Getuigenis de auditu in burgerlyko zaken

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2